Ana SayfaABDAtlanta Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 20 Yer

Atlanta Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 20 Yer

Georgia’nın başkenti Atlanta, Güney Amerika’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi. Daha çok ABD’li turistlerin popüler gezi duraklarından olan bu canlı ve dinamik şehir, çok sayıda ilgi çekici cazibe merkeziyle her yaştan turistin keyifli zaman geçirebileceği şehirlerden.

Coca-Cola ve CNN gibi uluslararası üne sahip şirketlerin genel merkezlerinin bulunduğu yer olmasıyla da öne çıkan Atlanta, ABD’nin diğer birçok şehrine nazaran daha ekonomik.

Yarım milyona yakın insanın yaşadığı, oldukça büyük, her zaman meşgul, çoğu zaman kalabalık ama son derece canlı bir Amerikan şehri olan Atlanta, genel olarak yaya dostu bir şehir olsa da, çoğu turistik yere ulaşmak için toplu taşımayı kullanmanız gerekiyor. Bu yüzden de nerede konaklayacağınız oldukça önemli. Atlanta’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en iyi mahalleler ve oteller hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Atlanta Gezilecek Yerler Listesi

Atlanta, ABD

Sanattan spora kadar en popüler turistik mekanların yer aldığı Atlanta’da ziyaret edilecek ilgi çekici yerlerin sonu yoktur. Yol boyunca çok sayıda tarihi mekanı, son teknolojiye sahip müzelerin yanı sıra güzel park ve bahçeleri de görebilirsiniz.

Atlanta’da 3-4 gün ya da daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, turistik yerlere girişte işinize yarayacak Atlanta CityPass kartı almanızı tavsiye ederiz. Böylece simge yapılara girmek için hem uzun süre beklemezsiniz hem de daha uygun fiyata ziyaret edebilirsiniz. İşte tüm detaylarıyla Atlanta gezilecek yerler listemiz ;

1.Georgia Akvaryumu (Georgia Aquarium)

Georgia Akvaryumu (Georgia Aquarium), Atlanta

Çocuklarla Atlanta’da yapılacak şeyler listemizdeki en popüler aktivitelerden biri olan Georgia Akvaryumu, aslında her yaştan gezginin keyifli zaman geçirebileceği çekim merkezlerinden biri.

Georgia Akvaryumu, çok çeşitli deniz yaşamı ve ziyaretçiler için çok ilginç ve etkileşimli aktiviteler sunmaktadır. Dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan bu akvaryum, okyanustaki en büyük köpekbalıkları olan balina köpekbalıkları da dahil olmak üzere 100.000’den fazla suda yaşayan canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca nadir albino timsahlarını görebilir ve eğitmenlerin Kaliforniya deniz aslanlarıyla etkileşimini izleyebilirsiniz. Georgia Akvaryumu’nun sunduğu benzersiz seçeneklerden biri, köpek balıklarıyla birlikte tankta dalış yapma veya şnorkelli yüzme fırsatıdır. Dalış programına katılabilmek için ziyaretçilerin SCUBA dalış sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Dalış sertifikanız yoksa maalesef bu fırsattan yararlanamıyorsunuz.

Muazzam boyutuna rağmen Georgia Akvaryumu, Downtown Atlanta’da merkezi bir konuma sahiptir ve yakındaki diğer turistik mekanlara yakındır. Eğer şehir merkezinde kalmayı planlıyorsanız, bu akvaryuma çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

2.Martin Luther King Jr. Ulusal Tarihi Parkı

Martin Luther King Jr. Ulusal Tarihi Parkı, Atlanta

Atlanta Şehir Merkezinin hemen doğusunda 35 dönümlük bir alan üzerinde yer alan Martin Luther King Jr. Ulusal Tarih Parkı, Martin Luther King Jr. ve Atlanta’daki sivil haklar hareketiyle bağlantılı yerlerle doludur.

Burada sivil haklar lideri Martin Luther King Jr.’ın doğup büyüdüğü evi bulacaksınız. Ayrıca King’in bir zamanlar papaz olduğu Ebenezer Baptist Kilisesi’ne de gidebilirsiniz. 6 Nolu İtfaiye İstasyonu, Atlanta İtfaiye Departmanının ırk ayrımcılığına son vermesine ilişkin bilgiler sunuyor. Ziyaretçi Merkezi’nde sivil haklar hareketi ve D.R.E.A.M. hakkında ilgi çekici sergiler bulacaksınız.

Bu tarihi mülk, Atlanta’nın Sweet Auburn Bölgesi’nde, şehir merkezinin yaklaşık 1 km doğusunda ve Mavi ve Yeşil Hatlar üzerindeki MARTA’nın King Memorial tren istasyonunun 800 metre kuzeydoğusunda yer almaktadır. Tesisin tüm turistik mekanlarına giriş ücretsizdir.

3.Piedmont Park

Piedmont Park, Atlanta

Atlanta şehir merkezinin hemen kuzeydoğusunda yer alan Piedmont Park, Atlanta metropol bölgesindeki en eski ve en büyük park olma unvanına sahip.

Gölgeli korular boyunca uzanan kilometrelerce yürüyüş ve koşu parkurlarına sahip olan Piedmont Park, yerel halkın sabah koşuları ve akşam yürüyüşleri için en çok tercih ettiği yerlerden biri.

Parkta yürüyüş ve koşu parkurlarının yanı sıra tasmasız köpek parkları, bahçeler, spor alanları, balık tutma iskelelerinin bulunduğu bir göl, çocuk oyun alanları, Piedmont Park Su Sporları Merkezi’nde bir yüzme havuzu ve çocuklar için su sıçrama alanı da var. Park ayrıca müzikli eğlencelerden fitness programlarına kadar çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

4.World of Coca-Cola

World of Coca-Cola, Atlanta

Dünyanın en sevilen gazlı içeceği 1886 yılında John Stith Pemberton tarafından Atlanta’da icat edildi ve Coca-Cola Company’nin genel merkezi hâlâ bu şehirde bulunuyor.

İçeceği kutlayan bir cazibe merkezi olan Coca-Cola Dünyası, ilk olarak 1990’da açıldı ancak 2007’de Centennial Olimpiyat Parkı’nın kuzeyindeki çarpıcı yeni evine taşındı.

İki seviyeli tesise yapılan ziyaretler, içeceğin tarihi, popüler kültürdeki rolü ve şişeleme süreciyle ilgili sergilerle başlıyor. Portre Duvarı markanın küresel etkisini belgeliyor. Müzede normal Coca-Cola Tiyatrosu’nun yanı sıra 3 boyutlu bir Tiyatro da bulunuyor. Ayrıca tesis bünyesindeki hediyelik eşya dükkanından çeşitli Coca-Cola hatıraları satın alabilirsiniz.

World of Coca-Cola’nın standart biletleri yetişkinler için 19 ABD doları, yaşlılar için 17 ABD doları ve 3 ila 12 yaş arası çocuklar için 15 ABD dolarıdır. 2 yaş ve altındaki çocuklar ücretsiz olarak girebilir. Giriş ücretleri 2024 yılının sonunda güncellenmiştir.

Rehberli Tur biletleri kişi başı 35 ABD dolarıdır ve tesis bünyesindeki en popüler alanlardan bazılarında bir saatlik rehberli turun yanı sıra tüm sergilere, filmlere ve deneyimlere erişimi içerir.

5.Atlanta Botanik Bahçesi

Atlanta Botanik Bahçesi

Güller, orkideler, kamelyalar, açelyalar ve manolyalarla dolu Atlanta Botanik Bahçesi, ABD’nin en sevilen çekim merkezlerinden biri olmasıyla ünlü. Atlanta gezilecek yerler arasında olan bu cazibe merkezinin en güzel yanı ise, sadece çarpıcı bir çiçek koleksiyonuna sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda yenilebilir bahçeler ve ağaç tepelerinde gölgelik yürüyüşleri gibi şeylere de ev sahipliği yapıyor.

Bu sanat/doğa merkezinde her zaman yapılacak eğlenceli bir şeyler vardır.

Örneğin, vahşi doğayı seviyorsanız, yoğun bitki örtüsünün arasında yürüyebileceğiniz ve etrafta dolaşan kuşları ve ağaç kurbağalarını izleyebileceğiniz birkaç yağmur ormanı alanı vardır.

Düzenli ve bakımlı bir manzarayı tercih ediyorsanız, pürüzsüz kayaları ve huzur dolu koi göletleriyle oryantal bahçeleri deneyebilirsiniz.

Açık hava meraklıları, meşe ve ceviz ağaçlarının tepesinden geçen 600 metrelik bir yol olan gölgelik yürüyüşünü deneyebilir.

Çocuklar, çocuk alanındaki ilginç heykeller ve heykeller üzerinde oynayabilir.

6.Inman Park

Inman Park, Atlanta

Atlanta’nın planlanan ilk banliyösü olan Inman Park, 1800’lü yıllarda sağlıklı ve yüksek bir arazi üzerine kurulmuş olup büyüleyici Viktorya dönemi mimarisi ve bol miktarda yeşil alanla donatılmıştır. Atlanta’nın tarihi bölümüyle ilgileniyorsanız, Inman Parkı seveceksiniz.

Nisan ayındaki Inman Park Festivali sanatçı pazarı, canlı müzik, sokak geçit töreni, çocuk etkinlikleri ve mahalledeki Viktorya döneminden kalma bazı konakları gezme şansı sunuyor.

7.Atlanta History Center

Atlanta History Center

Atlanta History Center, Atlanta Tarih Müzesi, Centennial Olimpiyat Oyunları Müzesi, Swan House, Smith Aile Çiftliği ve Kenan Araştırma Merkezi’nin yanı sıra birçok tarihi bahçeden oluşan büyük bir kompleks olarak hizmet veriyor. Birçok cazibe merkezini aynı alanda görebileceğiniz bu komplekse şehir merkezinden çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Tarih Müzesi’nde değişen sergiler ve Amerikan İç Savaşı, Güney Halk Sanatı gibi konuları içeren kalıcı bir koleksiyon ve Atlanta tarihiyle ilgili diğer çeşitli sergiler yer alır.

Tarihi evlerin yaşları 1860’lardan 1920’lere kadar uzanıyor ve bu zaman dilimlerindeki hayata bir bakış sunuyor. Margaret Mitchell Evi, Mitchell’in Rüzgar Gibi Geçti’yi yazdığı daireyi içeriyor. Rehberli tur, bu odaya bir bakışın yanı sıra Margaret Mitchell hakkında kısa bir film ve sergiyi de içeriyor.

Altı tarihi bahçe hem doğal alanları hem de resmi bahçeleri içerir. Frank A. Smith Ormangülü Bahçesi, orman güllerinin ve açelyaların çiçek açtığı ilkbaharda en iyi halini alır. Ayrıca Tullie Smith Çiftliği’ndeki 1860’lar tarzındaki bahçeyi de görebilirsiniz.

8.Margaret Mitchell House

Margaret Mitchell Evi, Atlanta

Margaret Mitchell Rüzgar Gibi Geçti adlı romanın çoğunu Midtown’daki Peachtree Caddesi’ndeki bu mülkte yazmış. Daha sonra filmi yapılan roman, hem Amerika’da hem de dünyada adından söz ettirmeyi başarmış.

Mitchell ve kocası John Robert Marsh, bu Tudor Revival binasının zemin katındaki Daire 1’de kaldı.

Mitchell’in dairesi tam olarak çiftin burada yaşadığı zamanki gibi görünüyor; iki sergide Margaret’in unutulmaz karakterleri hayal etme becerisi ve Rüzgar Gibi Geçti filminin olaylı prodüksiyonu ele alınıyor.

9.Centennial Olimpiyat Parkı

Centennial Olimpiyat Parkı, Atlanta

Atlanta şehir merkezindeki College Football Hall of Fame’in karşısında yer alan Centennial Olimpiyat Parkı, yemyeşil çim bölümleri, sanat eserleri, havuzlar ve çeşmelerin bulunduğu 22 dönümlük bir araziyi kaplıyor.

Park ilk olarak 1996 Olimpiyat Oyunları için inşa edilmişti ve şenliklerin en önemli parçasıydı; artık şehrin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri. Parkın en bilinen unsurlarından biri de 251 su jetinden oluşan Yüzükler Çeşmesi’dir. Her gün çeşitli şarkıların koreografisini yaptığı dört su gösterisi düzenleniyor. Park ayrıca her yıl birçok özel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Burası, özellikle çocuklu ailelerin popüler gezi duraklarından biri. Eğer ailece Atlanta’yı ziyaret ediyorsanız, burayı mutlaka görülecek yerler listenize ekleyin deriz.

Parkın en güzel yanlarından biri, Georgia Akvaryumu, SkyView Atlanta Dönme Dolap, Coca-Cola Dünyası ve Ulusal Sivil ve İnsan Hakları Merkezi gibi görülmesi gereken yerlere de yakın olmasıdır.

Centennial Olimpiyat Parkı’nı sabah 7’den akşam 7’ye kadar ziyaret etmek ücretsizdir.

10.Georgia State Capitol

Georgia State Capitol, Atlanta

Devasa altın kubbesiyle Georgia Eyaleti Meclis Binası’nın içi ve dışı kesinlikle göz atmaya değer.

Politikacıların çalıştığı bir yerden çok daha fazlası olan Georgia Eyalet Meclis Binası, eşsiz mimarisiyle öne çıkıyor.

Valilerden eyalet yasa koyucularına kadar herkesin koşturduğunu görebileceğiniz doğru olsa da, salonları, ofisleri, galerileri ve tarihi açıdan önemli eserlerin koleksiyonlarını da keşfedebilirsiniz.

Örneğin, Georgia’nın asıl sakinlerini onurlandıran Kızılderili ve eyalet kuşlarını ve bayraklarını sergileyen bilgilendirici sergiler var. Dilerseniz bu cazibe merkezini rehberli turlarla da ziyaret edebilirsiniz. Tur paketlerini incelemek getyourguide.com adlı siteye göz atabilirsiniz.

Georgia Eyaleti Meclis Binası, tarih eğitimi için ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir.

Şanslıysanız oradayken bir kongre üyesine bile rastlayabilirsiniz.

11.Fox Theatre

Fox Tiyatrosu, Atlanta

Fox Tiyatrosu, 1929’da gösterişli “sinema sarayları” çılgınlığı sırasında inşa edilmiş.

Hem İslam hem de Mısır kültürlerinden ilham alan cömert, oryantal tarzda bir mimariye sahiptir; bu nedenle kubbeler, kuleler, kemerler, altın yapraklar ve ablak taş desenleriyle doludur.

Aynı zamanda kristal yıldızların gücüyle parıldayan yapay gece gökyüzüne sahip bir Arap avlusuna da sahiptir.

Tiyatronun iç kısmında, mobilya koleksiyonunun 1929’daki görünümünü korumak için onarımı ve restorasyonu da dahil olmak üzere, orijinal zarafetini korumak amacıyla yıllar içinde önemli restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

Fox’taki performanslar arasında opera, bale, rock konserleri ve filmler gibi çeşitli eğlence seçenekleri yer alıyor ve her yıl yüzlerce performans sergileniyor. Tiyatronun yanı sıra iki balo salonu, Mısır Balo Salonu ve Büyük Salon güzel bir şekilde restore edilmiş olup özel etkinlikler için kullanıma açıktır. Fox Tiyatrosu, ayrıca Atlanta gezilecek yerler arasında popüler olan birçok cazibe merkezine de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

12.Ulusal Sivil ve İnsan Hakları Merkezi

Amerikan sivil haklar hareketine ve dünya çapında devam eden insan hakları mücadelelerine derinlemesine bir bakış için Ulusal Sivil ve İnsan Hakları Merkezi, Atlanta’da kaçırmak istemeyeceğiniz turistik yerlerden biri.

42.000 metrekarelik bu kompleks, Martin Luther King Jr.’ın eserlerinden oluşan bir koleksiyon da dahil olmak üzere hem geçici hem de üç kalıcı sergi sunuyor.

Ulusal Sivil ve İnsan Hakları Merkezi Atlanta’nın şehir merkezinde, World of Coca-Cola ve Georgia Akvaryumu arasında yer alıyor.

13.High Museum of Art (Yüksek Sanat Müzesi)

High Museum of Art (Yüksek Sanat Müzesi), Atlanta

Yüksek Sanat Müzesi, Atlanta, Georgia’nın elit sanat destinasyonlarından biri olarak hizmet vererek adının hakkını veriyor.

Sadece atriyumları ve kesilmiş küpleri çevreleyen beyaz betonla son derece heykelsi bir binaya sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda koridorları da sergilerinin görkemini artıran muhteşem bir doğal ışıkla dolu.

Mimar Richard Meier tarafından tasarlanan ve İtalyan mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan üç yeni binayla genişletilen Yüksek Sanat Müzesi, hem mimarisi hem de Rönesans’tan günümüze uzanan olağanüstü sanat koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle 19. yüzyıl Fransız ustalarının eserleri ve 19. ve 20. yüzyıl Amerikan sanatından oluşan geniş bir koleksiyonla ünlüdür.

Ayrıca Avrupa resim ve dekoratif sanatlarından oluşan önemli bir koleksiyon da bulunmaktadır ve yeni eklenenler arasında modern ve çağdaş sanat, fotoğraf ve Afrika sanatı yer almaktadır. Müze, Robert W. Woodruff Sanat Merkezi’nin bir parçasını oluşturuyor ve her yıl yabancı, bağımsız ve klasik sinemanın yer aldığı bir film dizisine ev sahipliği yapıyor.

14.Oakland Mezarlığı

Oakland Mezarlığı, Atlanta

Şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alan Oakland Mezarlığı, 48 dönümlük oldukça büyük bir alana yayılıyor.

Dolambaçlı yolları, ağaçları ve çiçek çalıları arasında özenle hazırlanmış mozoleler, karmaşık heykeller ve etkileyici bir sanat ve mimari koleksiyonuna ev sahipliği yapan mezarlık, Atlanta’nın en ilgi gören çekim merkezlerinden bir tanesi.

70.000 mezarın arasında golfçü Bobby Jones, yazar Margaret Mitchell ve müzisyen Kenny Rogers gibi efsanelerin de aralarında bulunduğu tanınmış Atlantalıları göreceksiniz.

15.Ponce City Market

Ponce Şehir Pazarı, Atlanta

Ponce Şehir Pazarı aslında bir pazar değil.

Eski, boş bir Sears binasından dönüştürülmüş büyük bir ticari oyun alanıdır ve yemek alanlarından film etkinliklerine ve çatıdaki mini golf sahalarına kadar her şeyi sunmaktadır. Atlanta’da ailece ziyaret edilebilecek en popüler cazibe merkezlerinden biri diyebiliriz.

Dışarıdan bakıldığında Atlanta’nın sade fabrika binalarından birine benziyor. Dünyanın dört bir yanından gelen bar, kafe, restoran ve sokak yemeği tezgahlarının çılgın karışımının tadını çıkarmak için Central Food Hall’a uğrayabilirsiniz. Burası Atlanta’da yeme içme için tercih edilebilecek en güzel yerlerden biri.

16.Stone Mountain Park

Stone Mountain Park, Atlanta

Taş Dağı, 300-350 milyon yıl önce magmanın yükselmesiyle oluşan, güçlü bir kuvars monzonit kubbesi olan bir monadnocktur.

1965’te Başkan Lincoln suikastının 100. yıldönümünde açıldı ve kuzey yüzünde üç Konfederasyon figürünün, Jefferson Davis, Robert E. Lee ve Stonewall Jackson’ın 1,57 dönümlük (dünyanın en büyüğü) kabartması bulunuyor.

Atlanta şehir merkezine birkaç km uzaklıkta bulunan Stone Mountain Park, göllerin, dağların, ormanların, kayalıkların ve kanyonların nefes kesen manzaralarını sunmaktadır.

Burada, patikalarda yürüyüş yapabilir, zirvelere tırmanabilir, sularda tekneyle gezebilir ve yıldızların altında kamp yapabilirsiniz.

17.Atlanta Hayvanat Bahçesi

Atlanta Hayvanat Bahçesi

1889 yılında kurulan hayvanat bahçesi, son yıllarda büyük bir dönüşüm geçirerek ABD’deki hayvanat bahçeleri listesinin en üst sıralarına yerleşti. Günümüzde Atlanta gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda olan bu cazibe merkezi, özellikle çocuklu ailelerin popüler gezi durakları arasında yer alıyor.

En popüler sergileri arasında goriller ve maymunlarla dolu bir Afrika yağmur ormanı alanı bulunmaktadır. Diğer sevimli yaratıklar arasında Asya yağmur ormanlarındaki dev pandaların yanı sıra büyük kuş kafesi, lemurlar ve ayılar yer alıyor.

Ayrıca sahne arkası hayvan karşılaşması da sunuluyor ve hayvanat bahçesinin bakımındaki çeşitli canlılara yakınlaşmanıza olanak tanıyor.

18.Truist Park

Truist Park, Atlanta

Stadyum, restoranlar, apartman blokları ve ofislerin yer aldığı, Battery Atlanta adlı 400 milyon dolarlık yeni eğlence bölgesinin merkezini oluşturuyor.

Beyzbol stadyumu (eskiden SunTrust Park olarak biliniyordu) 41.000 kişiye kadar oturma kapasitesine sahip ve her nokta sahanın geniş bir manzarasını sunuyor. Ancak parkı keşfetmek için maç izlemenize gerek yok: Braves’in uzun tarihini paylaşmak için yıl boyunca günlük turlar düzenleniyor.

Tur sırasında, diğer durakların yanı sıra Monument Garden’ın tarihi sergilerini, sığınağı ve basın kutusunu görecek ve Braves Clubhouse Mağazasını ziyaret edeceksiniz. Turunuzun ardından yemek yemek veya alışveriş yapmak için Atlanta Battery’e gidebilirsiniz.

19.Atlanta BeltLine

Atlanta BeltLine

Atlanta BeltLine, 50 km’den fazla yeşillik alanı birbirine bağlayan uzun bir park ve patika dizisidir.

Bir grup terk edilmiş demiryolunda yer alan Atlanta Beltline, Atlanta’nın en instagramlanabilir yerlerinden bir tanesi. Burada,çocuklar oyun alanlarında koşuşturabilir; yetişkinler açık hava sanat sergilerine göz atabilir.

20.Fernbank Doğa Tarihi Müzesi

Fernbank Doğa Tarihi Müzesi

1992 yılında açılan Fernbank Doğa Tarihi Müzesi, Georgia’nın doğasını ve çevresini, ayrıca teknik ve bilimsel olayları modern tekniklerin yardımıyla tasvir ediyor. Girişteki devasa dinozor heykelleri ve Büyük Salondaki dinozor iskeletleri müzedeki en dikkat çekici sergilerden bazıları. Zeminler bile dikkat çekicidir; fosillerin gömülü olduğu kireçtaşı fayanslardan yapılmıştır. Büyük bir galeride geçici ve gezici sergiler yer alır ve IMAX sinema salonunda doğayla ilgili filmler gösterilir.

DİĞER ABD YAZILARI

POPÜLER YAZILAR