Ana SayfaABDDallas Gezilecek Yerler | En Popüler 17 Turistik Yer

Dallas Gezilecek Yerler | En Popüler 17 Turistik Yer

Dallas gezilecek yerler arasında kaçırılmaması gereken cazibe merkezleri ve Dallas hakkında bilgiler… Çiftçilik ve petrol üretimine dayanan zengin bir tarihe sahip olan Dallas, ABD’nin en sevilen şehirlerinden biri. 1873’te demiryolunun kullanıma sunulmasından sonra bir ticaret merkezi olarak hızla büyümüş olan şehir, çok sayıda tarihi yapısıyla da ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Dallas, tarihi yapılarının yanı sıra ziyaretçisine sunacağı çok şeyi olan ABD şehirlerinden biri. Birçok eğlence mekanına, müzelere ve yapılacak aktivitelere ev sahipliği yapan bu şehir, her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği bir yer.

Dallas’ta görülmeye değer birçok farklı cazibe merkezi bulunuyor. Çoğu turistik yer, West End, Arts District ve eklektik restoran ve mağazaların bulunduğu yeniden ortaya çıkan Deep Vellum District gibi bölgelerde yer alıyor. Teksas’ın bu güzel şehrini keşfetmek ise oldukça kolay. Çoğu cazibe merkezi birbirine yakın mesafede yer alıyor. Yürüyerek keşfetmesi çok kolay olmasa da, toplu taşımayla çok iyi bağlantılara sahip olduğundan dilediğiniz yere çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Dallas Gezilecek Yerler

Kuzey Teksas’ın çıplak bozkırlarında büyüyen çok yönlü bir şehir olan Dallas, ultra modern gökdelenlerin, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sanat bölgesinin, en yüksek kalitede müzelerin ve canlı gece hayatının karışımını sunan harika bir şehir.

Şehirdeki ilginizi çekecek cazibe merkezlerinin birçoğu Downtown Dallas’ta, yani şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Bu yüzden, henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz şehir merkezi sınırları içerisinde kalmanızı tavsiye ederiz. Böylece şehirdeki ana cazibe merkezlerinin birçoğuna çok yakın bir konumda olabilirsiniz.

İşte Dallas gezilecek yerler listesinde olması en popüler cazibe merkezleri ;

1.Klyde Warren Park

Klyde Warren Park, Dallas

Ücretsiz Wi-Fi erişimi, haftalık etkinlikler, köpek parkı, yürüyüş parkurları, çocuk parkı, yiyecek kamyonları ve performans alanlarıyla Klyde Warren Park, özellikle çocuklu ailelerin popüler gezi duraklarından biri olarak biliniyor olsa da, burada herkese göre bir şeyler var.

Yoga ve konserlerden açık hava filmlerine ve tatil kutlamalarına kadar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan bu park, şehir merkezine de oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Dallas Sanat Müzesi ve Nasher Heykel Merkezi dahil olmak üzere müzelere ve sanat merkezlerine de yakın olan park, detaylı bir müze gezisi sonrası dinlenmek ve kalabalıktan biraz uzaklaşmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

Şehir merkezindeki caddelerin ve yüksek binaların ortasında yer alan bu dinlenme yeri, ayrıca çok sayıda restoran ve kafelerle çevrili. Bunun yanında park yakınlarında birçok yiyecek kamyonları da var.

McKinney Avenue Tramvayını kullanarak parka kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2.Dealey Plaza’daki Altıncı Kat Müzesi

Dealey Plaza'daki Altıncı Kat Müzesi

Dallas’ta Houston ve Elm Caddelerinin kesiştiği noktada bulunan ve her zaman kötü şöhrete sahip olan eski Teksas Okul Kitapları Deposu, artık Dealey Plaza’daki Altıncı Kat Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor ve ülkenin en trajik ve belirleyici anlarından biri olan John F. Kennedy suikastının anısına adanmış.

John F. Kennedy suikastının gerçekleştiği Dallas’ın tarihi Dealey Plaza’ya gitmeyi ve altıncı kattaki müzeyi ziyaret etmeyi de unutmayın.

Müze, Lee Harvey Oswald’ın 35. başkanın hayatına mal olacak kurşunları ateşlediği eski Texas Okul Kitap Deposu’nun içinde yer alıyor.

JFK’nin hayatı ve mirası ile 22 Kasım 1963’teki kader gününün tüm ayrıntıları, bir keskin nişancı tüneği ve Oswald’ın nikah yüzüğü de dahil olmak üzere artık müzede belgeleniyor.

3.Dallas Arboretumu ve Botanik Bahçesi

Dallas Arboretumu ve Botanik Bahçesi

White Rock Lake’in güneydoğu kıyısında yer alan Botanik Bahçesi, şehir merkezine yaklaşık 15 dakika uzaklıktadır. 66 dönümlük bir alanda hizmet veren bahçe, rengarenk, nefes kesici çiçekler ve egzotik bitkiler sergiliyor.

Dallas Arboretumu ve Botanik Bahçesi’nde, 6,5 dönümlük Margaret Elisabeth Jonsson Renk Bahçesi gibi, 2.000’den fazla açelya çeşidinin (Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyüklerinden biri) canlı mevsimlik yataklarının yanı sıra laleler ve Nergisler de bulunuyor.

Şehri keşfetmekle geçen birkaç günün ardından, biraz huzur ve sessizlik için harika bir tempo değişikliği arıyorsanız Dallas Arboretumu ve Botanik Bahçesi, tavsiye edebileceğimiz en iyi yer.

4.Reunion Tower

Reunion Tower, Dallas

Dallas şehir merkezinin kalbinde yer alan Reunion Tower, şehirdeki en iyi gözlem güvertesine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Buradan, Dallas’ın eşsiz şehir manzarasını seyredebilir, şehirdeki bazı turistik yerleri 120 metre yükseklikten görebilirsiniz.

Dallas silüetinin 360 derecelik manzarasını sunan bu kuledeki gözlem yeri GeO-Deck olarak adlandırılıyor. Hem kapalı hem de açık gözlem yerine ev sahipliği yapan GeO-Deck, ayrıca bir de restorana sahip.

5.Arts District (Sanat Bölgesi)

Arts District (Sanat Bölgesi)

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kentsel sanat bölgesi olan Dallas Sanat Bölgesi, kesinlikle Dallas turunuzda uğramanız gereken bir yer, özellikle sanata merakınız varsa.

20’den fazla blok üzerine yayılan mahallede müzeler, gösteri sanatları mekanları, restoranlar ve çok sayıda bar bulunuyor. Dallas Sanat Bölgesi’ndeki popüler turistik mekanlar arasında Crow Asya Sanatı Koleksiyonu, Klyde Warren Park, Nasher Heykel Merkezi ve Perot Doğa ve Bilim Müzesi yer alır.

Doğudaki Dallas Siyah Dans Tiyatrosu’ndan batıdaki Dallas Sanat Müzesi’ne kadar Sanat Bölgesi’nde saygın mekanlar ve kurumlar burada aradığınız tüm eğlenceyi sunuyor.

Sanat Bölgesi’ni keşfetmenin en güzel ve en eğlenceli yolu 90 dakikalık yürüyüş turlarına katılmaktır. Bölgedeki en ilgi çekici cazibe merkezlerini bu turlarla keşfedebilir, hiçbir önemli yeri kaçırmamış olursunuz. Bireysel olarak bir gezi planlıyorsanız en azından 2 saatinizi bu bölge için ayırın deriz.

Dallas’taki popüler restoranlardan ve barlardan bazılarının bu bölgede olduğunu da unutmayın.

6.Dallas World Aquarium

Dallas, ABD

Orinoco yağmur ormanı sergisi ve Bulut Ormanı Yürüyüşü gibi çoklu duyusal deneyimleriyle öne çıkan Dallas Dünya Akvaryumu, özellikle çocuklu ailelerin Dallas gezilecek yerler listesine ekleyebileceği çekim merkezlerinden biri.

Yaklaşık 87.000 galonluk tuzlu suda, tamamı doğal resif ortamlarında yaşayan, bonnethead köpekbalıkları, vatozlar, denizanası, deniz kaplumbağaları, dev orfozlar ve nadir yapraklı deniz ejderleri de dahil olmak üzere çok çeşitli deniz yaşamı bulunmaktadır.

Akvaryum, West End hafif raylı sistem istasyonundan (Mavi, Yeşil, Turuncu ve Kırmızı DART Demiryolu hatları tarafından hizmet verilmektedir) sadece birkaç blok ötede dönüştürülmüş bir depoda yer alıyor. Ayrıca şehir merkezindeki çoğu yerden akvaryuma yürüyerek gidebilirsiniz. Dallas Dünya Akvaryumu her gün sabah 8.30’dan akşam 4.30’a kadar açıktır.

Dallas Dünya Akvaryumu aynı zamanda tembel hayvanlar, maymunlar ve tukanlar gibi akvaryumlarda yaygın olarak bulunmayan hayvanları da barındırıyor. Bunun yanında akvaryum içerisinde toplamda 3 farklı restoran bulunmaktadır.

7.Dallas Sanat Müzesi (DMA)

Dallas Sanat Müzesi (DMA)

Her odası hem çağdaş hem de modern parçalarla dolu olan Dallas Sanat Müzesi, tarihi ve sanat eserlerinden oluşan oldukça geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Dallas şehir merkezinde, yukarıda bahsettiğimiz Sanat Bölgesi’nde yer alan müze, birçok turistik yere, kafelere ve restoranlara da yakın bir konumda bulunuyor. Yani müze öncesi veya sonrası bir şeyler yemek ya da içmek isterseniz, bu müze yakınlarındaki mekanları mutlaka inceleyin deriz.

Dallas Sanat Müzesi, Amerika’nın en büyük sanat müzelerinden biri olduğu için önceden rezervasyon yaptırmak isteyebilirsiniz. Tabii ki müzeye dilediğiniz zamanda gidebilirsiniz, ancak çok yoğun bir sezonda ve hafta sonu ziyaret ediyorsanız, dilediğiniz saatte ziyaretinizi yapamayabilirsiniz.

8.Perot Doğa ve Bilim Müzesi

Dallas, ABD

Thom Mayne tarafından tasarlanan devasa bir mimari şaheserin içinde yer alan Perot Doğa ve Bilim Müzesi, her yaştan ziyaretçi için Dallas’ın en gözde cazibe merkezlerinden biridir.

Müze, etkileşimli eğitim istasyonları, oyunlar ve yüksek teknolojili sergilerle tematik alanlara bölünmüş.

180.000 metrekarelik bir alanda hizmet veren bu müze, anatomi ve enerji gibi konuları ele alan uygulamalı sergiler ve eğitici sergilerle doludur. Perot Müzesi, Dallas şehir merkezinin eteklerinde, Dallas Dünya Akvaryumu’nun birkaç blok kuzeyinde yer alıyor. Şehir merkezinden 52 veya 59 numaralı otobüse binerek veya hafif raylı sistemle Akard İstasyonu’na giderek müzeye ulaşabilirsiniz.

9.John F. Kennedy Memorial Plaza

John F. Kennedy Memorial Plaza

Dealey Plaza’dan sadece birkaç blok ötede, şehir adliye binasının karşısında yer alan John F. Kennedy Memorial Plaza, bir kenotaph’ı andıran açık mezar konseptiyle dikkat çekiyor.

Başkan Kennedy’nin bu heybetli ancak sade anıtı, ünlü mimar Philip Johnson tarafından tasarlandı ve inşaatı, yıllar süren tartışmalardan sonra 1970 yılında tamamlandı.

Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde ve 50 metre genişliğinde olan ve büyük mermer levhalardan yapılmış olan bu anıt kesinlikle Dallas rotanızda olması gereken cazibe merkezlerinden biri.

10.Deep Ellum

Dallas, Amerika

Dallas şehir merkezinin hemen doğusundaki Deep Ellum, canlı müzik, göz alıcı duvar resimleri, benzersiz mağazalar ve hareketli barlarla ve gece kulüpleriyle dolup taşan bir gece hayatı noktasıdır.

Deep Ellum, canlı müzik mekanlarının yanı sıra gelişen bir yemek ortamına da ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki popüler restoranlardan olan Serious Pizza, Ichigoh Ramen Lounge, Pecan Lodge ve Adair’s Saloon tam olarak bu bölgede yer alıyor. İster yeme içme ister konaklama isterseniz de eğlence için ziyaret edebileceğiniz bu güzel mahalle, ayrıca şehir merkezine nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir yer.

11.Fair Park

Dallas Amerika

277 dönümlük bir açık hava kompleksi olan Fair Park, 65,8 metre yüksekliğinde, 44 gondollu bir dönme dolap olan Texas Star ile ünlüdür. Birçok farklı cazibe merkezine ve görülmesi gereken yerlere de ev sahipliği yapan Fair Park, mutlaka Dallas gezilecek yerler listenizde olması gereken çekim merkezlerinden.

12.Pioneer Plaza

Dallas Amerika Birleşik Devletleri

19. yüzyılda Teksas’ın büyük sığır güzergâhı olan Shawnee Trail’in bir bölümüne benzeyecek şekilde tasarlanmış olan Pioneer Plaza, Texas Longhorn sığırlarının gerçek hayattan daha büyük 49 bronz heykeliyle tanınıyor. Parkta heykellerin yanı sıra yerli bitki ve ağaçlar ile bir dere de bulunuyor.

Dallas’ta ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu park, kısmen halka açık sanat sergisi olarak da kabul ediliyor. Dallas’ta en iyi fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden olan Pioneer Plaza, Griffin ve Young caddelerinin köşesinde, Kay Bailey Hutchison Conve’den yaklaşık beş dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

13.Dallas Afro-Amerikan Müzesi

Dallas, ABD

ABD’deki en büyük Afro-Amerikan halk sanatı koleksiyonlarından birine sahip olan Dallas Afro-Amerikan Müzesi, siyah rönesans resimleri, dekoratif sanatlar, dönem odaları ve çağdaş sanat eserleri sergileniyor.

Dallas şehir merkezinin yaklaşık 5 km doğusunda yer alan müzenin en güzel yanı ise girişlerin ücretsiz oluşudur.

1974 yılında kurulan Afro-Amerikan Müzesi’nde Afro-Amerikan sanatsal, kültürel ve tarihi materyallerin çeşitli sergileri bulunmaktadır. Geleneksel Afrika motiflerine ve kültürel ikonlara göndermelerle dolu olan müzenin koleksiyonunda çok sayıda sanat eserinin yanı sıra bir kütüphane ve tarihi arşiv de yer alıyor.

Sergilenen yüzlerce eserin yanı sıra merkezde heykeller, tablolar ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Afrikalı Amerikalıların en büyük Halk Sanatı koleksiyonu da bulunuyor.

14.Bishop Sanat Bölgesi

Dallas

Çok çeşitli kaliteli restoranlar, barlar, kulüpler ve canlı müzik mekanlarıyla dolu olan Bishop Sanat Bölgesi, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip mahallelerden biri. Burada, moda mağazalarına, canlı sokak sanatlarına ve ünlü Texas Tiyatrosu’na göz atabilirsiniz.

Hem gündüz hem de gece yapılacak birçok şeye sahip olan bölge, çok sayıda butik mağazaya da sahip. Dallas’ta alışveriş için bir plan yapıyorsanız burası kesinlikle ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

Dallas şehir merkezinin yaklaşık 8 kilometre güneybatısında yer alan bölge, Lockhart Smokehouse BBQ, Boulevardier ve Lucia gibi şehrin önde gelen restoranlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Bölgeye ulaşmanın en hızlı yolu arabadır, ancak Dallas Tramvayını da kullanabilirsiniz; yaklaşık 4,5 kilometrelik rota şehir merkezindeki Union İstasyonundan ayrılır ve Bishop Arts District’te sona erer.

15.Amerikan Havayolları Merkezi

Dallas

Victory Park mahallesinde bulunan muhteşem, çok amaçlı bir arena olan AA Center, Mark Cuban’dan Dallas Mavericks (NBA) ve NHL’den Dallas Stars’tan başkasına ev sahipliği yapmıyor.

Ana spor sezonlarının dışında, Justin Bieber ve Tame Impala gibi tanınmış sanatçıların geçmiş yıllarda sahneye çıktığı birçok konser de burada gerçekleşiyor.

Şehirdeyken kimin performans sergilediğini görmek için web sitesini kontrol ettiğinizden emin olun.

16.Nasher Heykel Merkezi

Dallas

2003 yılında açılan Nasher Heykel Merkezi, modern ve çağdaş heykellerden oluşan, heykel sanatının tarihini araştıran sergilere sahip koleksiyonuyla öne çıkıyor.

Dallas Sanat Bölgesi’nin kalbinde yer alan ve Dallas Sanat Müzesi’ne sadece birkaç adım uzaklıkta bulunan tesis, aynı zamanda ağaçlarla kaplı arazide sergilenen çok sayıda büyük dış mekan heykeline de sahip.

İç mekan sergilerinin öne çıkanları arasında Edgar Degas, Henri Matisse, Pablo Picasso, Max Ernst ve Andy Warhol’un eserleri yer alıyor. Müze ve heykel parkı ayrıca konferanslar ve konserler de dahil olmak üzere düzenli olarak etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Dallas’taki Texas Üniversitesi’nde bulunan bu sanat müzesi, Çin, Japonya, Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın sanat ve kültürlerine adanmıştır ve Dallas gezilecek yerler listesinde olması gereken en ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri.

17.Uçuş Sınırları Müzesi

Dallas

40’tan fazla uçak ve uzay aracına ev sahipliği yapıyor ve havacılığın köklerinden, Leonardo da Vinci’den modern uzay araştırmalarına uzanan yolculuğu gösteren kapsamlı sergilere sahip olan Uçuş Sınırları Müzesi‘nin koleksiyonunda Wright Flyer’ın tam boyutlu bir modeli, Hindenburg’dan eserler, ayrıca çok sayıda Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı uçakları ve eserleri yer alıyor.

Sergilenen klasik uçaklar arasında tamamen restore edilmiş bir Stearman PT-17 Kaydet Biplane ve Apollo VII uzay aracı yer alıyor. Ayrıca Hindenburg’dan eserler, Charles Lindbergh ve Amelia Earhart gibi havacılar hakkında birçok ayrıntı ve Wright Kardeşlerin 1903 Wright Flyer’ının tam boyutlu bir modeli de dahil olmak üzere üzerinde düşünülmesi gereken 13 galeri ve sergi var.

POPÜLER YAZILAR