Ana SayfaABD4 Günde San Francisco'da Gezilecek Yerler | Haritalı Rota

4 Günde San Francisco’da Gezilecek Yerler | Haritalı Rota

Kuzey Kaliforniya’nın mücevheri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en etkileyici şehirlerinden biri olan San Francisco, daha çok Golden Gate Köprüsü ve okyanus kıyısındaki muhteşem konumuyla adından söz ettiriyor. Birbirinden güzel gezilecek yerleri, yapılacak aktiviteleri, canlı gece hayatı ve alışveriş seçenekleriyle San Francisco’da bir turist için her şey düşünülmüş.

San Francisco’da gezilecek yerler, daha çok şehir merkezi etrafında toplanıyor. Bu sayede turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünü 2-3 günde rahatlıkla görebiliyorsunuz. Fakat yeteri kadar bütçeniz varsa bu şehir için en azından 4 gününüzü ayırın deriz.

San Francisco, birbirinden güzel tarihi yapılar, harika mahalleler, parklar, plajlar, müzeler ve çok sayıda eğlence seçeneği ve yapılacak şeylerle dolu. Şehirdeki en ünlü turistik yerler Fisherman Wharf, Alcatraz Adası ve Golden Gate Köprüsü olsa da, San Francisco bu 3 cazibe merkezinden çok daha fazlasını sunuyor.

San Francisco’da Konaklama

San Francisco gezilecek yerler listemize geçmeden önce, çok sayıda mahalleye ve bölgelere ayrılan San Francisco’da, konaklama için az çok fikir sahibi olmakta yarar var. Şehirdeki en popüler ve en ideal konaklama bölgeleri;

Nob Hill & Union Meydanı (San Francisco Şehir Merkezi) ; San Francisco Şehir Merkezi, Union Meydanı çevresindeki alan olarak tanımlanır. Nob Hill ona son derece yakın, bu yüzden ikisini bir bütün olarak düşünebilirsiniz. Bu bölge, şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan yer. Ayrıca turistik noktalara en yakın olan bölge de burası. Bütçenize uygun bir konaklama birimini şehir merkezinde bulabilirseniz, başka bir bölgeye göz atmanıza gerek kalmayabilir. Şehir merkezindeki popüler otellere göz atmak için tıklayın.

Fisherman’s Wharf ; Bu bölge ise, şehir merkezine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Turistik yerlerin büyük bir bölümüne çok yakın bir konumda bulunduğu gibi, şehir merkezine de oldukça yakın. Bu bölgenin en popüler otellerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için de San Francisco’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

San Francisco’da Gezilecek Yerler

San Francisco da Gezilecek Yerler Haritası
San Francisco’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Yerba Buena Bahçeleri
 • San Francisco Modern Sanat Müzesi
 • Union Meydanı
 • San Francisco Cable Car Museum
 • Chinatown
 • Transamerica Piramidi
 • Ferry Building
 • Exploratorium
 • Coit Kulesi
 • Washington Meydanı

2.GÜN

 • Fisherman’s Wharf
 • Alcatraz Adası
 • Ghirardelli Meydanı
 • Lombard Street
 • The Palace Of Fine Arts (Güzel Sanatlar Sarayı)

3.GÜN

 • Presidio
 • Golden Gate Köprüsü
 • Baker Plajı
 • Golden Gate Parkı
 • Japanese Tea Garden
 • Kaliforniya Bilimler Akademisi

4.GÜN

 • The Painted Ladies
 • Asian Art Museum (Asya Sanat Müzesi)
 • Mission District
 • Mission Dolores Park
 • Twin Peaks
 • Muir Woods Ulusal Anıtı (Şehir merkezine biraz uzak. Yeteri kadar zamanınız yoksa es geçilebilir)Booking.com

1.Yerba Buena Bahçeleri

Yerba Buena Bahçeleri – flikcr / shawn clover

San Francisco’nun havasının ve eşsiz kültürünün tadını çıkarma fırsatı sunan Yerba Buena Bahçeleri, şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor. Bahçeler, çiçekler, ağaçlar, su ve sanatla tamamlanmış 5 dönümlük peyzajlı çimler içeren park, turist trafiğinden bir nebze de olsa uzaklaşmak isteyenlerin göz atabileceği bir cazibe merkezi.

Çocuk Yaratıcılık Müzesi ve Yerba Buena Buz Pateni + Bowling Merkezi gibi ilgi çekici yerler Yerba Buena Bahçeleri’ni çevreliyor. Ayrıca dünyanın dört bir yanından gelen bitkileri içeren Üst Teras Bahçesi ve Kardeş Şehir Bahçeleri, bölgedeki cafeleri ve oturma alanlarıyla görülmeye değer.

Dr. Martin Luther King Jr.’ın bir anıtına da ev sahipliği yapan Yerba Buena Bahçeleri, hem yeme içme hem de ücretsiz açık hava etkinlikleriyle San Francisco’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

 • Giriş ücretsiz.

2.San Francisco Modern Sanat Müzesi

San Francisco Modern Sanat Müzesi – kaynak ; wikipedia.or/beyyonndmyken

San Francisco Modern Sanat Müzesi, kapsamlı bir restorasyonun ardından 2016 baharında yeniden kapılarını aralamış.

Resimler, heykeller, fotoğraflar ve mimari dahil 29.000’den fazla esere ev sahipliği yapan bu müze 10 katlı ve son teknoloji bir binada yenilikçi ve heyecan verici sergileriyle şehirdeki diğer seçkin müzeler arasında öne çıkıyor.

İlk olarak 1960’larda açılmış olan müzenin, o günden günümüze San Francisco’nun kültürel sahnesi üzerindeki etkisi devam ediyor.

 • 10 katlı bu müzenin giriş katındaki galerisini ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

3.Union Meydanı

San Francisco denince akla gelen ilk turistik yerlerden biri olan Union Meydanı, tam olarak şehir merkezinde yer alıyor. Şehirdeki hemen her yere çok yakın bir konumda bulunan bu meydan, yaz aylarında birçok ücretsiz etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

San Francisco’nun en çok ziyaret edilen yeri olan meydan, şehrin önde gelen restoranları, cafeleri, otelleri ve alışveriş mağazalarıyla çevrili. Çok sayıda sanat galerisine de ev sahipliği yapan bu meydan çevresi, San Francisco’da gece hayatının nabzını tutabileceğiniz yer olarak da biliniyor.

Yerel halkla iç içe olabileceğiniz Union Meydanı, aşırı yoğun turist trafiğine sahip olduğundan en az Fisherman’s Wharf’da olduğu kadar yan kesicilik olayları yaşanıyor. Bu yüzden meydan çevresinde biraz daha dikkatli olmanızda yarar var.

Union Meydanı, ayrıca San Francisco’da konaklama için en çok tercih edilen yer. Meydan çevresindeki otellerin büyük bir bölümü lüks. Ancak birkaç bütçeli oteli bulmak da mümkün. Burada konaklayacak olursanız, şehrin tam kalbinde olacağınızı ve hemen her yere çok kısa sürede gidebileceğinizi de unutmayın.

4.San Francisco Cable Car Deneyimi Yaşayın

San Francisco’da yapılacak en güzel ve en popüler şeylerden biri de Cable Car adı verilen tramvaylarla şehri turlamak. Yerel halkın şehrin inşa edildiği birçok tepeyle mücadele etmek amacıyla 1873 yılında kurulmuş olan bu füniküler tarzı tramvaylar, şehri çok daha kolay bir şekilde keşfetmenizi sağlıyor.

Powell-Mason ve Powell-Hyde en güzel manzaralı rotalardır. Tramvaylar sizi Fisherman’s Wharf, Ghirardelli Meydanı, Feribot Binası, Nob Tepesi ve Lombard Caddesi gibi San Francisco’da gezilecek yerler arasında popüler olan cazibe merkezlerine götürüyor.

Ayrıca yukarıdaki haritada yer alan 4 numaralı Cable Car Müzesi‘ni ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz. Teleferik sistemine sahip olan bu tramvayın nasıl çalıştığını ve günümüzde nasıl kullanıldığıyla ilgili birçok ilgi çekici bilgiyi bu müzede bulabilirsiniz.

5.Chinatown

ABD’de, hatta dünyanın birçok büyük şehrinde bir Çin Mahallesi var. Fakat San Francisco’da 4 tane Chinatown var. Grant Caddesi‘nde yer alan Çin Mahallesi ise, Asya dışındaki en büyük Chinatown olma ünvanına sahip. Ayrıca Kuzey Amerika’daki en eski mahalle olması bakımından da önemli bir yere sahip.

1906 depreminde neredeyse tamamen yıkılan, şimdi tapınakları, tiyatroları, atölyeleri, küçük işletmeleri, mağazaları, antika ve hediyelik eşya dükkanları, çayhaneleri ve geleneksel eczaneleriyle Chinatown, San Francisco’nun en önemli yerlerinden biri haline geldi.

Başka şehirdeki Çin Mahallelerine benzemeyen San Francisco’nun bu gösterişli mahallesi şehirde en uygun fiyatlı yemekleri bulabileceğiniz yer. Turistler kadar yerel halkın da popüler gezi duraklarından biri olan mahalleye, Union Meydanı’ndan yürüyerek gidebilirsiniz.

6.Transamerica Piramidi

San Francisco’daki en yüksek gökdelen olan Transamerica Piramidi, 260 metre yüksekliğiyle şehrin birçok noktasından görülebiliyor.

Bir sigorta şirketine ait olan ve 50’den fazla şirkete ev sahipliği yapan binada, temizliği kolaylaştırmak için içeriye açılan yaklaşık 3.700 pencere bulunuyor.

1972 yılında inşa edilmiş olan gökdelen, Chinatown’a kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

7.Ferry Building Marketplace

Halka açık bir gıda pazarı olarak da bilinen Ferry Building Marketplace, San Francisco’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Hem yeme içme hem de mimarisiyle dikkat çeken bu cazibe merkezi, şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

Küçük restoranlar ve atıştırmalıklar için tezgahlara sahip olan Ferry Building Marketplace’de deniz ürünleri, burgerler, Meksika yemekleri ve bol kahveden bir Japon şarküteri, fındık dükkanı ve bir peynir ve mandıra barına kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Tesiste bulunan yemeklerin çeşitliliği, kalitesi ve fiyatı tam da turistlere özel. Çok cep yakmayan bu tesis, pazar günleri çok yoğun oluyor. Hem turistlerin hem de yerel halkın bir şeyler satın almak için yarıştığı pazar günü dışında mutlaka yeme içme için gidilecek yerlerden.

8.Exploratorium

Mühendislik, psikoloji, coğrafya ve biyoloji gibi çok sayıda konuyu kapsayan 600 uygulamalı sergiye sahip olan Exploratorium, San Francisco’nun en çok ziyaret edilen müzelerinden.

Daha çok çocuklarla gezilecek bir yer olarak biliniyor olsa da, her yaştan ziyaretçiye keyifli dakikalar sunan Exploratorium, Pier 15’te şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 29$ ve 4-12 yaş arası çocuklar için ise 19$.

9.Coit Kulesi

Pioneer Park’taki Telegraph Tepesi’nin zirvesinde yer alan Coit Kulesi, San Francisco’nun kuzeybatı köşesinde görülmesi gereken bir seyir noktası olarak hizmet veriyor.

San Francisco’nun 360 derecelik muhteşem bir manzarasını sunan kule, 1933 yılından beri şehrin simgesel yapılarından biri olmaya devam ediyor.

Kuleye asansörlerle çıkabiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 9$, 12-17 yaş arası 6$ ve 5-11 yaş arası çocuklar için ise 2$.
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 09:00-17:00

10.Washington Meydanı

Washington Meydanı – flickr / Christopher Michel

Coit Kulesi’nin yakınında, San Francisco’nun en popüler buluşma yerlerinden biri olan Washington Meydanı, yerel halkla iç içe olabileceğiniz yeşil bir vaha. Özellikle yaz aylarında ücretsiz/ücretli açık hava etkinliklerine de ev sahipliği yapan alan, çevresindeki İtalyan restoranlarıyla da tanınıyor.

Park, zengin tarihinin yanı sıra, özellikle hareketli olması ve bir “kasaba meydanı” hissine sahip olması nedeniyle insanları kendine çekiyor.

11.Fisherman’s Wharf

Şüphesiz San Francisco’nun en ünlü ve en turistik yeri olan Fisherman’s Wharf, şehrin en kalabalık semtlerinden biri. Bu yüzden de şehirdeki en fazla yan kesicilik olayı burada yaşanıyor. Bu bölgedeyken, özellikle kalabalık alanlarda çantanıza ve cüzdanlarınıza sahip çıkmanızda yarar var. Özellikle akşam saatlerinde bölgeyi ziyaret ediyorsanız, çok geç saatlere kalmadığınızdan da emin olun.

Fisherman’s Wharf, şüphesiz San Francisco’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Körfezin nefes kesici manzarasına da ev sahipliği yapan bu sahil bölgesi, çok sayıda restoran, cafe ve alışveriş mağazalarıyla dolu.

Bu bölge ayrıca, Madame Tussauds Müzesi, San Francisco Dungeon ve Pier 39’da bulunan Körfez Akvaryumu dahil olmak üzere birçok aile dostu cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında şehirdeki en iyi ve en popüler tekne turlarını da burada bulabilirsiniz.

12.Alcatraz Adası

Yine San Francisco’nun en ünlü turistik yerlerinden biri olan Alcatraz Adası, mafya babası Al Capone gibi toplumun en büyük suçlularından bazılarının bulunduğu eski bir federal hapishaneye ev sahipliği yapıyordu.

San Francisco Körfezi’ndeki Alcatraz Adası’nda bulunan tarihi ve kötü şöhretli Alcatraz cezaevi, Amerika’nın en kötü şöhretli hapishanelerinden biri. Yaklaşık otuz yıl boyunca faaliyet göstermiş, 1963’te kapanmış ve 1973’te turistik bir cazibe merkezi olarak yeniden açılmış.

Bir feribotla adaya gidebilir ve sadece gerçeklerin tarihsel bir listesi yerine hapishanedeki hayata bir bakış sunan olağanüstü bir ses kaydını dinlerken alanı gezebilirsiniz. Anlatım, Alcatraz’ın eski mahkumları ve gardiyanları tarafından bile seslendiriliyor. Ceza infaz kurumu, 30 yıllık varlığı boyunca toplam 1.576 hükümlüye ev sahipliği yapmış.

Alcatraz Adası’ndaki cezaevini ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz, fakat adaya gitmek için feribota binmeniz gerekiyor. Feribot ücreti ise 39$.

13.Ghirardelli Meydanı

Fisherman’s Wharf bölgesinde bulunan Ghirardelli Meydanı, yenilenmiş endüstriyel binalardaki mağazalar, galeriler ve restoranlarla çevrili, restore edilmiş bir fabrika bölgesinde yer alıyor.

Meydan 1964’te açılmış ve terk edilmiş fabrika komplekslerine yeni bir hayat vermek için tasarlanan bir dizi projeden ilkiymiş.

Ghirardelli’nin eski kırmızı tuğlalı çikolata fabrikası, alışveriş, sanatseverler ve eğlence ya da iyi bir yemek arayanlar için bir merkez haline getirilmiş. Günümüzde hem turistlerin hem de yerel halkın popüler gezi duraklarından olan meydan, San Francisco’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri.

14.Lombard Street

Lombard Street – kaynak ; flickr / David Seibold

San Francisco’nun en eğlenceli bu zikzaklı yolu, şehirdeki kaçırılmaması gereken turistik çekim merkezlerinden. Hem araçlar hem de bisiklet ve yayaların kullanabileceği bu zikzaklı yolda araç kullanmak, gerçekten de muhteşem bir deneyim olsa gerek. Fakat kenarlarından inerek turistleri ve bisiklet veya kaykaylarla inenleri izlemek de en az o kadar eğlenceli.

Fisherman’s Wharf bölgesine çok daha uzak olmayan bu zikzaklı yolun etrafı çiçekler ve yeşilliklerden oluşan güzel bir peyzaja sahip.

Sokağın en üst kısmından San Francisco’nun muhteşem bir manzarasını seyredebiliyorsunuz. Şehirdeki en popüler instagram duraklarından biri olmasıyla da ilgi gören Lombard Street, kaçmaz.

15.The Palace Of Fine Arts (Güzel Sanatlar Sarayı)

1915 Panama Pasifik Fuarı’ndan kalan son yapı olan Güzel Sanatlar Sarayı, günümüzde birbirinden değerli sanat sergilerine ve performanslarına ev sahipliği yapıyor.

Sarayı çevreleyen gölet, ördekler, kuğular, kazlar ve rakunlar dahil olmak üzere birçok yaşam türüne de sahip.

Gösterişli bir neoklasik mimariye sahip olan sarayın 1970 yılında eklenen 1.000 kişilik tiyatrosu, yıl boyunca kültürel etkinliklere, canlı performanslara, film festivallerine ve tiyatro yapımlarına da ev sahipliği yapar. Fakat sarayın ana cazibesi, mimarisi ve çevresindeki göleti. Yani bir konsere katılmak veya saray içerisindeki sanat eserlerini görmek yerine sadece dışarıdan hayran kalmak için görülecek yerlerden biri.

16.Presidio

1994 yılında devasa bir Ordu üssünden dönüştürülmüş bir Milli Park olan Presidio, San Francisco’da geniş, doğal bir park. Şehir silüetine hakim bir konumda bulunan park, Golden Gate Köprüsü’nün eşsiz manzarasını sunan noktalarıyla da dikkat çekiyor.

Güzel Sanatlar Sarayı’na da yakın bir konumda bulunan parkta Golden Gate Köprüsü’nün yanı sıra Pasifik Okyanusu’na bakabileceğiniz birçok yer var. Site aynı zamanda tanınmış bir Kaliforniya Tarihi Dönüm Noktasıdır.

17.Golden Gate Köprüsü

Şüphesiz San Francisco’nun en ünlü ve en çok ziyaret edilen cazibe merkezi olan Golden Gate Köprüsü, şehrin sembollerinden. San Francisco ile Marin County arasında seyahati daha kolay hale getirmek için inşa edilmiş olan köprü, sunduğu muhteşem körfez manzarasıyla görülmesi gereken bir yer.

Görkemli köprünün bir görüntüsünü yakalamak için birçok harika nokta var. Ancak gerçekten kartpostallara layık bir çekim istiyorsanız, San Francisco’ya bakan bir tepenin üzerinde yer alan Golden Gate Bridge Vista Point’e gidin. Köprünün en güzel fotoğraf karelerini buradan yakalayabiliyorsunuz.

1937 yılında tamamlanmış olan köprü, dünyanın en modern harikalarından biri olarak kabul edildiği gibi, kurulduğu dönemde ‘dünyanın en uzun asma köprüsü’ ünvanına sahipmiş.

Golden Gate Köprüsü üzerinden geçmek istiyorsanız, yol US Hwy 101 veya SR 1’dir ve köprünün her iki tarafındaki yürüyüş yolları yayalara ve bisikletlilere açık. Köprü sadece gündüz saatlerinde yayalara ve bisikletlilere açıktır. Akşam saatlerinde köprüden yaya olarak geçemiyorsunuz.

18.Baker Plajı

Presidio’daki San Francisco’nun kuzeybatı bölgesinde bulunan Baker Beach, Golden Gate Köprüsü ve komşu Marin Headlands’in nefes kesici manzaralarıyla bilinir.

Daha çok köprünün fotoğrafını çekmek için ziyaret edilen plaj, aslında bildiğimiz plajlardan farklı. Çünkü burada denize girilmiyor, girenler varmış, fakat büyük dalgalar, su altı ve dalgalı akıntılar nedeniyle burada yüzmek oldukça tehlikeli. Eğer San Francisco’da denize girilecek bir plaj arıyorsanız, Baker yerine başka bir plaja gitmeyi düşünebilirsiniz. Burası sadece Golden Gate Köprüsü’nün ve körfezin muhteşem manzarasını seyretmek için gidilecek yerlerden biri diyebiliriz.

19.Golden Gate Parkı

Golden Gate Parkı – kaynak ; flickr / nick amoscato

New York Central Park’tan yüzde yirmi daha büyük ve bir o kadar ikonik olan Golden Gate Parkı, 1000 dönümlük inişli çıkışlı tepeler, ağaçlık bahçeler, çocuk oyun alanları ve gizli hazinelerle dolu muhteşem bir park. San Francisco’nun olmazsa olmaz turistik cazibe merkezlerinden olan bu parkta yapılacak çok şey var. Viktorya dönemi camlı Çiçek Konservatuarı, De Young Güzel Sanatlar Müzesi ve Bilimler Akademisi de burada bulunuyor.

Pitoresk piknik alanları, oyun alanları, spor sahaları, bahçeler, müzeler ve daha fazlasına sahip olan Golden Gate Parkı, her yaştan ziyaretçiye keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Tüm gününüzü geçirebileceğiniz çok sayıda cazibe merkezine ev sahipliği yapan bu park için en azından 2-3 saatinizi ayırın deriz.

20.Japanese Tea Garden

Japon Bahçeleri – kaynak ; flickr / Anthony G. reyes

Golden Gate Parkı içerisindeki en popüler turistik noktalardan biri de, ülkenin en eski halka açık Japon Bahçeleri‘dir. Akçaağaç alevi ve kiraz çiçeklerinin tomurcuklandığı ilkbahar başlarında çok daha ilgi çekici olan Japon Bahçeleri, dört mevsim ziyaret edilmeye değer.

İlk kez 1894 yılında kapılarını aralamış olan Japon Bahçeleri, genişleyerek ve eklemeler yapılarak günümüzdeki halini almış. Yaklaşık 5 dönümlük bir alanı kaplayan bu bahçede pagodalar ve kemerli köprülerin yanı sıra bir Zen bahçesi ve Koi göleti de var.

Bir şeyler yemek içmek için de bahçede yer alan çay evine uğrayabilirsiniz.

21.Kaliforniya Bilimler Akademisi

Kaliforniya Bilimler Akademisi – kaynak ; flickr / xiquinhosilva

San Francisco’da çocuklarla gezilecek yerler arasında en popüler çekim merkezlerinden biri olan Kaliforniya Bilimler Akademisi, bir akvaryum, bir planetaryum, bir doğa tarihi müzesi ve hatta bir yağmur ormanı gibi görülecek pek çok çekim merkezine ev sahipliği yapıyor.

Steinhart Akvaryumu, Afrika’dan bir penguen kolonisi, albino timsahlı bir bataklık, köpek balığı lagünü ve Kaliforniya kıyılarının ekosistemini yansıtan ayrı bir 100.000 galonluk tank dahil olmak üzere 900’den fazla farklı türü temsil eden yaklaşık 40.000 hayvana ev sahipliği yapıyor. Bu arada Osher Yağmur Ormanı, dört katlı kompleksinde 250 serbest uçan kuş ve yaklaşık 100 sürüngen ve amfibi dahil olmak üzere 1.600 hayvana ev sahipliği yapıyor.

Kaliforniya Bilimler Akademisi de, Golden Gate Park sınırları içerisinde yer alıyor.

Kimball Doğa Tarihi Müzesi dinozor fosillerine, etkileşimli bir bilim sergisine ve benzersiz bir deprem simülatörüne sahip. Giriş ücreti biraz pahalı olsa da, ailece görülecek eğlenceli bir yer arıyorsanız, Kaliforniya Bilimler Akademisi’ni San Francisco’da görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 39$ ve çocuklar için 29$.
 • Ziyaret Saatleri ; 09:30-17:00

22.The Painted Ladies

San Francisco Gezi Rehberi

Üç veya daha fazla renge sahip renkli Viktorya ve Edward dönemi evleri, The Painted Ladies olarak biliniyor. Bu renkli evleri San Francisco’nun en ünlü mahalleleri olan NoPa, Lower Haight, Haight-Ashbury ve Cole Valley’de görebilirsiniz.

Fakat The Painted Ladies adlı bu renkli evlerin en ünlüsü, Hayes Caddesi’nin köşesindeki 710-720 Steiner Caddesi’ndeki evlerdir. Ayrıca bu evler, şehirdeki en popüler instagram spotlarından biri olarak da biliniyor.

Bu renkli evlerin içerisine giremiyorsunuz, fakat uzaktan birkaç fotoğraf karesi yakalamak için gidebilirsiniz. Ayrıca bu evlerin bulunduğu Haight-Ashbury mahallesi de, San Francisco’da görülmesi gereken yerler arasında. İlgi çekici birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapan semt, 1960’larda çıkan karşı kültür hareketinin doğduğu yer olmasıyla dikkat çekiyor. Bu bölge, tarihi hippi havasını solumak isteyen, pek çok farklı kesimden enerjik kalabalıkların buluşma noktası.

Upper Haight Street ise, vintage kıyafet butiklerinin, plak dükkanlarının, kitapçıların, yerel barların ve rahat, eklektik restoranların bir karışımından oluşur.

23.Asian Art Museum (Asya Sanat Müzesi)

Asya Sanat Müzesi – kaynak ; flickr / ctg_sf

Şehrin ana kütüphanesinin eski yeri olan 1917 tarihli havadar bir Beaux-Arts Binasında yer alan Asya Sanat Müzesi, Hindistan, Çin, Kore, Japonya, Tibet, Güneydoğu Asya ve daha pek çok ülkenin eserlerinden oluşan devasa bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Müzenin geniş kaynakları arasında çömlekler, oymalar, kaligrafi ve tabutlar, pipolar, silahlar, enfiye şişeleri gibi sıra dışı eserler ve hatta yeniden inşa edilmiş Zen Japon çay salonunun tamamı yer alıyor.

Çin bronz heykelleri koleksiyonu, Asya dışındaki en iyilerden biri olarak kabul ediliyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 15$, 13-17 yaş arası 10$ ve 12 yaş altı çocuklar için de ücretsiz.

24.Mission District

Mission District – kaynak ; flickr / John Floyd

Otantik yerel Meksikan ortamını günümüzde de koruyan Mission Bölgesi, San Francisco’da gezilecek noktalardan biri. Daha çok genç kesimin zaman geçirdiği bu bölgeye, şehir merkezinden çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bölgede yapılacak ve görülecek çok fazla şey olduğundan, en azından birkaç saatinizi Mission District için ayırın derim.

Mission bölgesi, her ne kadar San Francisco’nun en popüler bölgelerinden biri olsa da, akşam saatlerinde oldukça tehlikeli olduğu söylenir. Özellikle gecenin geç saatlerinde birçok olayın yaşandığı bu bölgeyi, mümkünse sadece gün içinde görün.

Bu bölgede çok sayıda restoran, bar, cafe ve alışveriş yapabileceğiniz spotlar da var. Ayrıca ilgi çekici birkaç turistik yeri de burada görebilirsiniz.

25.Mission Dolores Park

Mission Dolores Park – kaynak ; flickr / maciek_lulko

Mission bölgesinin en popüler gezilecek yerlerinden biri olan Dolores Park, eskiden bir Yahudi mezarlığıymış. Günümüzde ise, San Francisco’nun gençler arasında en sevilen buluşma spotlarından biri.

Daha çok yerel halkın zaman geçirdiği parklardan olan Dolores, özellikle yaz aylarında çok sayıda açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

26.Twin Peaks

Twin Peaks – kaynak ; flickr / maciek_lulko

San Francisco’nun en güzel manzarasını sunan Twin Peaks (İkiz Tepeler), şehirdeki kaçırılmaması gereken turistik cazibe merkezlerinden biri. Adını 281 metre yüksekliğindeki bir çift tepeden alan bu İkiz Tepeler, dolambaçlı sokaklar boyunca sıralanmış modern evleriyle şehir merkezi dışında yer alan bir yerleşim bölgesi.

Tepenin üzerinde yer alan küçük park ise, 360 derecelik bir San Francisco manzarası sunuyor. Buradan, Körfez ve şehir merkezindeki gökdelenler dahil olmak üzere San Francisco’daki birçok önemli noktayı görebilirsiniz.

27.Muir Woods Ulusal Anıtı

Muir Woods Ulusal Anıtı – kaynak ; flickr / peter miller

San Francisco şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta olan Muir Woods Ulusal Anıtı da, San Francisco’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden. Şehir merkezine biraz uzak olsa da, yeteri kadar zamanınız varsa bu cazibe merkezini de mutlaka rotanıza ekleyin deriz.

Pasifik kıyısındaki bu sekoya ormanı, temiz havasının yanı sıra sunduğu eşsiz manzarasıyla da adından söz ettiriyor. Çok çeşitli ağaçlara ve bitkilere sahip olan Muir Woods’taki kızılçamların ortalama yaşı 600 ila 800 yıl arasında değişiyor. Şehir merkezindeki turist trafiğinden ve gürültüden uzaklaşmak için gidilecek yerlerden.

Çocuklarla San Francisco’da Gezilecek Yerler

San Francisco, her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği hareketli şehirlerden bir tanesi. Çok sayıda aile aktivitelerine ev sahipliği yapan San Francisco’da çocuklarınızla ziyaret edebileceğinizi birçok kültür ve eğlence merkezi de bulunuyor.

Muir Woods Ulusal Anıtı ; Çocuklarla güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında tertemiz havası ve mükemmel yürüyüş yollarıyla ilgi gören Muir Woods Ulusal Anıtı geliyor. Şehrin koşuşturmacasından bir an olsun uzaklaşmak istiyor ve temiz havanın keyfini çıkarmak istiyorsanız Muir Woods Ulusal Anıtı, San Francisco’da gezilecek yerler listenizin başında gelmeli. Ayrıca ulusal anıtın bulunduğu yer şehir merkezine de yakın.

Bay Area Discovery Museum ; Golden Gate Köprüsü’nün hemen eteğindeki Golden Gate Ulusal Rekreasyon Alanı içinde yer alan bir çocuk müzesi.

Pier 39 ; Şehir hayatının tam kalbinde bir alan. Daha çok yetişkinlere hitap ediyor olsa da, çocuklarla da güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden.

Golden Gate Park ; Şehir merkezinden ayrılmadan temiz havanın keyfini çıkarmak için en iyi yer. Parkta Stow Gölü, Ocean Beach, Japon Çay Bahçesi ve Koret Oyun Alanı gibi çocukların ilgisini çekebilecek birçok yer var.

Hayvanat Bahçesi ; San Francisco Hayvanat Bahçesi, sizin ve çocuklarınızın görmekten keyif alacağı hayvanlarla dolu harika bir yer. Ayrıca Hayvanat Bahçesi’nin parkları da bulunuyor.

Çocukların Yaratıcılık Müzesi ; Yine şehir merkezinde sadece çocuklu ailelerin tercih ettiği müzelerden biri. Çocuklarınız bu müzede yaratıcılık yönlerini keşfedebilir.

Mission Dolores Park ; Süper çocuk dostu parklardan biri. Ayrıca San Francisco’nun tam merkezinde bulunuyor.

San Francisco Kaç Günde Gezilir ?

Yukarıdaki San Francisco’da gezilecek yerler listesi için en ideal süre 3 veya 4 gün. Şehirdeki gezip görülecek noktaların büyük bir bölümünü 3 günde rahatlıkla ziyaret edebiliyorsunuz. Fakat şehirde görülecek ve yapılacak çok şey olduğundan en azından 4 gününüzü bu şehir için ayırın. Tabii daha uzun süre San Francisco’da kalacak olursanız da, yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz.

San Francisco’ya Ne Zaman Gidilir ?

San Francisco Gezi Rehberi

San Francisco’yu ziyaret etmek için en iyi zaman Eylül-Kasım ayları arasıdır. Bu sonbahar dönemi hem San Francisco’nun en az kalabalık olduğu hem de havaların en sıcak olduğu dönemdir. Evet! San Francisco’da havaların en sıcak olduğu dönem Eylül ve Ekim ayıdır.

Bunun yanı sıra İlkbahar da San Francisco’yu ziyaret için ideal bir zaman olabilir. Yağmurun az olduğu bu dönemde hava sıcaklığı da ortalama düzeydedir.

San Francisco, yaz aylarında güneş, kum ve sörf arayışı nedeniyle yoğun bir turist trafiğine ev sahipliği yapıyor. Yani şehir yaz aylarında çok sayıda yerli turistle doluyor. Bu yüzden şehir ciddi anlamda kalabalık ve pahalı olabiliyor. Fakat şehirdeki birçok festival ve etkinlikler de yaz aylarında yapılıyor.

San Francisco’da Ne Yenir & Nerede Yenir ?

Popüler Amerikan yemeklerinin yanı sıra, dünyanın dört bir yanından lezzetlere de ev sahipliği yapan San Francisco’da her damak zevkine uygun bir şeyler bulunabiliyor. Şehrin hemen her bölgesinde Chinatown (Çin Mahallesi) gibi hizmet veren, birçok restoranın bulunduğu bölgeler ve mahalleler de var. İtalyan yemeklerinden Fransız yemeklerine, Çin yemeklerinden Hint ve Orta Doğu yemeklerine kadar şehirde her lezzet var.

San Francisco’da deneyebileceğiniz en popüler lezzetler ise ;

Cioppino

San Francisco da gezilmesi gereken yerler

İkonik bir San Francisco yemeği istiyorsanız, Cioppino‘yu deneyin. Bu zengin balık güveci (kalamar, Dungeness yengeç, midye ve daha çok deniz ürünü favorisi, hepsi bir domates suyunda bir araya gelerek) San Francisco’nun İtalyan-Amerikan topluluğunda doğmuş en lezzetli ana yemeklerden biri.

Sotto Mare adlı deniz mahsülleri restoranı, Cioppino’nun en lezzetlisini yiyebileceğiniz mekanlardan biri.

Dutch Crunch

Birkaç dilim Dutch Crunch ekmeği üzerinde veya arasında hemen hemen her şeyi yemek harikadır. Şehrin birçok noktasındaki fırınlardan bu ekmekleri deneyebilirsiniz, fakat bu ekmeği Balboa Park’ın hemen dışındaki Roxie Food Center’da bir sandviç olarak deneyin. İster et veya tavuk isterseniz de vejeteryan sandviçleri burada bulabilirsiniz.

The Rebel Within

San Francisco gezi rehberi blog

The Rebel Within, bir sosisli kekin içinde bir yuva bulan lezzetli, yumuşak kaynatılmış bir yumurtadır. Geleneksel San Francisco yemeklerinden biri olmasının yanında, şehirdeki en çok tüketilen yiyeceklerden biri. Genellikle kahvaltıda tercih edilen lezzetlerden olsa da, günün herhangi bir saatinde denenebilir.

Tuzlu karamelli dondurma

San Francisco da gezilmesi gereken yerler

Bir kepçe tuzlu karamelli dondurma ile güzel bir SF gününün tadını çıkarmak gibisi yoktur. San Francisco’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri olan bu dondurmalar, daha önce yediğiniz dondurmalara hiç benzemiyor. Daha ekşimsi bir tada sahip bu dondurmaları yiyebileceğiniz tek ve en popüler yer ise ; Bi-Rite Creamery adı dondurmacıdır.

POPÜLER SAN FRANCİSCO MEKANLARI

Mister Jiu’s

San Francisco’nun en kaliteli ve en popüler restoranlarından biri olan Mister Jiu’s, bir Çin restoranı olsa da, doğu ve batı yemeklerini bir arada sunuyor. Hemen her damak zevkine uygun lezzetleri bulabileceğiniz bu mekan, çok uygun fiyatlı olmasa da, kaliteli bir mekan arayanların kesinlikle göz atabileceği bir yer.

Liholiho Yacht Club

Hawai, Kaliforniya ve Çin yemekleriyle ünlü olan bu mekan, San Francisco’da orta bütçeli ve kaliteli bir mekan arayanların tercih edebileceği yerlerden.

Kapıdan içeri girmek, damağınıza çarpan bir mai tai’nin ilk yudumu gibidir: Güçlü, canlı ve biraz eğlenmek üzere olduğunuzu bilirsiniz. Yemek söz konusu olduğunda, şehrin başka hiçbir yerinde benzer yemekler bulamazsınız. Samimi atmosferi ve dekorasyonuyla da ünlü olan mekan, San Francisco’da güzel ve canlı bir akşam yemeği için gidilecek en özel yerlerden biri.

Tartine Manufactory

San Francisco da gezilecek yerler blog

Yeni Amerikan Restoranı olanı Tartine Manufactory, şık ve eski bir depoda hizmet veriyor. Şehir merkezinden ve turistik çekim merkezlerinden mekana kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Burası bir fırın, fakat bir kahve tezgahı, bir dondurma penceresi ve küçük bir şarap barı da var. Ayrıca bir restoran olarak da hizmet veriyor. Et yemeklerinden sebze yemeklerine çok çeşitli lezzetleri burada bulabilirsiniz.

Cala

Bir Meksika restoranı olan Cala, San Francisco’daki en ekonomik mekanlardan biri. Daha çok bütçeli turistlerin ve yerel halkın tercih ettiği mekan, samimi atmosferiyle de ilgi görüyor. Ayrıca mekanın ortak masası da bulunuyor, yani diğer turistler veya misafirlerle aynı masada yemek yiyip sohbet edebiliyorsunuz. Yemek fiyatları ise, şehirdeki birçok mekana nazaran daha uygun.

Spruce

Bir Amerikan restoranı olan Spruce, şehirdeki en lüks mekanlardan biri. Özel bir öğle veya akşam yemeği için gidilecek en kaliteli mekanlardan biri. Menü, baştan sona Kaliforniya mutfağıdır.

La Taqueria

San Francisco’nun en popüler ve en kaliteli Meksika restoranlarından biri olan La Taqueria, yerel halkın yanı sıra, turistler tarafından da bir hayli rağbet görüyor. Uygun fiyatlı ve lezzetli yemekleriyle öne çıkan bu mekan, ayrıca şehirdeki en yüksek değerlendirme puanına sahip restoranlardan biri.

Eğer San Francisco’da Taco (Tako), denemeyi planlıyorsanız La Taqueria, ilk olarak göz atabileceğiniz mekan olmalı.

San Francisco’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha birçok cazibe merkezi bulunuyor. Fakat San Francisco’da 2-3 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyorsanız ilk olarak listedeki çekim merkezleriyle başlayın.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR