Ana SayfaABD3 Günde Chicago'da Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

3 Günde Chicago’da Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

“Chicago’da gezilecek yerler” listenize ekleyebileceğiniz 100’den fazla turistik yerden bahsetmek mümkün. Fakat tüm turistik çekim merkezleri yerine şehrin en ilgi çeken ve en önemli yerleriyle gezinize başlayın. Zamanınız kalırsa da listenin dışındaki turistik yerlere göz atabilirsiniz…

Yüksek tasarım ve kültür arasında bir köprü kuran, ABD’nin en popüler şehirlerinden biri olan Chicago (Şikago), açık hava konserlerinden yürüyüş ve tekne turlarına, dünyaca tanınan müzelerden gökdelenlere kadar birbirinden güzel gezilecek yerler ve yapılacak şeylerle dolu, hareketli ve rahat bir şehir.

Chicago, büyük bir şehirden bekleyebileceğiniz tüm olanaklara sahip. Canlı alışveriş bölgeleri ve gece hayatıyla da adından söz ettiren bu şehri keşfetmek ise, genel olarak kolay. Yani Chicago’da gezilecek yerler arasında öne çıkan cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü birbirine yakın konumda bulunuyor. Ayrıca gelişmiş metro sistemi sayesinde turistik cazibe merkezleri arasında ulaşım oldukça kolay.

Chicago Kaç Günde Gezilir ?

Chicago için en ideal süre 3 veya 4 gün. Fakat 1 haftaya kadar bu şehirde kalmayı düşünebilirsiniz. Çünkü şehirde yapılacak çok şey olduğu gibi, görülecek yerler de oldukça fazla. Ancak orta bütçeli bir Chicago gezisi planlıyorsanız 3 gün bu şehir için yeterli olacaktır.

Chicago’da Nerede Kalmalı ?

Chicago’da konaklama için birçok farklı bölge seçeneği bulunuyor. Fakat en popüler ve en çok tercih edilen bölgeler ; The Loop (Şehir Merkezi), River North – Magnificent Mile ve Streeterville.

The Loop (Şehir Merkezi) ; Chicago’da gezilecek yerler listesindeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın olmak için tercih edilebilecek en ideal bölge. Fakat diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama deneyimi sunduğu için, çok düşük bütçeli bir oteli bulmak kolay olmuyor. Eğer orta bütçeli veya lüks bir konaklama birimi arıyor ve hemen her yere süper yakın olmak istiyorsanız, ilk olarak bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz. Chicago Şehir Merkezi’ndeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ; The Loop Otelleri

River North – Magnificent Mile ; Hem sanat hem de alışveriş için Chicago’nun en ünlü bölgesi. Ayrıca orta ve düşük bütçeli turistlerin konaklama için en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Chicago’da gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen bölge olan River North, Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında en fazla sanat galerisine ev sahipliği yapıyor (New York’tan sonra). Bu bölgedeki popüler otellere göz atmak için tıklayın ; River North Otelleri

Streeterville ; Bu bölge, Chicago’daki en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezine ve River North bölgesine nazaran daha ucuz otelleri burada bulabilirsiniz. Michigan Gölü ile Chicago’daki ışıltılı ve göz alıcı Magnificent Mile bölgesi arasında güzel bir konumda yer alan Streeterville’den, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne rahatça ulaşabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı Loews Chicago Hotel veya 3 yıldızlı Aloft Chicago Mag Mile adlı tesise göz atabilirsiniz.

Chicago’da Gezilecek Yerler

Chicago Gezilecek Yerler Haritası
Chicago’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Chicago Bilim ve Endüstri Müzesi
 • Chinatown
 • Field Doğal Tarih Müzesi
 • Shedd Akvaryumu
 • Grant Park
 • Buckingham Çeşmesi

2.GÜN

 • Skydeck Chicago (Willis Kulesi)
 • Art Institute of Chicago
 • Crown Çeşmesi
 • Bulut Kapısı (The Bean)
 • Millennium Park
 • Maggie Daley Park
 • The Chicago Theatre (Chicago Tiyatrosu)
 • Chicago Riverwalk

3.GÜN

 • Navy Pier
 • Magnificent Mile
 • 360 Chicago &John Hancock Merkezi
 • North Avenue Beach
 • Lincoln Park
 • Wrigley Field
 • Garfield Park ConservatoryBooking.com

1.Chicago Bilim ve Endüstri Müzesi

Sürekli eklenen yeni sergilerle adından söz ettiren, Chicago’nun en popüler müzelerinden biri olan Bilim ve Endüstri Müzesi, 3 katta 2.000 sergisiyle görülmesi gereken en popüler çekim merkezlerinden biri.

1892’de D.H. Burnham & Company tarafından Dünya Kolomb Sergisi Güzel Sanatlar Sarayı’na ev sahipliği yapmak üzere tasarlanan Klasik Revival dış cephesiyle ilgi gören müze, modern iç mekanıyla da dikkat çekiyor.

35.000’den fazla eser ve yaratıcılığa ilham verecek çeşitli uygulamalı sergilere ev sahipliği yapan müze, her yaştan ziyaretçiye hitap edecek şekilde düzenlenmiş. Müzenin en ilgi çekici eserlerinden biri ise, II. Dünya Savaşı sırasında ele geçirilen tek U-505 Alman denizaltısı oluyor. Bu denizaltının içine günümüzde girebilirsiniz.

Bilim ve Endüstri Müzesi, bir Omnimax Tiyatrosu’na da ev sahipliği yapıyor ve bu tiyatro düzenli olarak çeşitli gösterilere ev sahipliği yapıyor.

Müzenin hemen arkasındaki Jackson Park ve Japon tarzı Osaka Bahçesi de en az müze kadar turistlerin ilgisini çekiyor.

Chicago’nun Güney Yakası’ndaki Hyde Park semtinde bulunan müzeye, şehir merkezinden toplu taşımayla kısa sürede gidebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 21,95$ (Online olarak alacak olursanız 19,95)
 • Ziyaret saatleri ; 09:30-17:30

2.Chinatown

Şikago
Chinatown – kaynak ; flickr / Marko Forsten

Şehir merkezine çok da uzak olmayan Chinatown, Chicago’da gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri. Malum Chicago, yemek konusunda ciddi anlamda pahalı olabiliyor, özellikle turistik yerlere yakın mekanları tercih edecek olursanız. Ancak Chinatown, belki de şehirdeki en uygun fiyatlı mekanları bulabileceğiniz yerlerden. Asya yemekleriyle aranız iyiyse, Chinatown’a mutlaka uğrayın deriz.

Dolo Restaurant ve Bar ve MingHin adlı mekanlar bölgedeki en popüler yemek yenecek yerlerden. Tabii daha çok sayıda yeme içme seçeneğini de burada bulabileceksiniz.

3.Field Doğal Tarih Müzesi

Başlangıçta Chicago Kolomb Müzesi olarak adlandırılan Field Doğa Tarihi Müzesi, 1893’te Dünya Kolomb Sergisi için toplanan biyolojik ve antropolojik koleksiyonları sergilemek için kurulmuş. Müzenin ismi ise, 1905 yılında müzenin büyük hayırseverlerinden olan Marshall Field’ı onurlandırmak için değiştirilmiş.

Güney Loop bölgesinde bulunan müzeye şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Kalıcı koleksiyon, jeoloji, botanik, zooloji ve antropoloji dahil çeşitli bölümleri kapsayan 20 milyon eser ve örnek içeriyor.

Grant Park’ın Müze Kampüsü’nün yarım dönümlük bir alanını kaplayan müze, Chicago’da çocuklarla gezilecek en popüler müzelerden. Müzede en çok ilgiyi, bugüne kadar bulunan en büyük, en kapsamlı ve en iyi korunmuş Tyrannosaurus rex örneklerinden biri olan ‘SUE’ (Dinozor iskeleti) görüyor. Ayrıca üç katlı bir Mısır mezarının yeniden inşası ve Nil üzerindeki yaşamın interaktif temsillerinin yer aldığı Inside Ancient Egypt sergisi de, en az Sue kadar ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Şikago da Gezilecek Yerler Blog

Field Doğal Tarih Müzesi’nde görülecek çok sayıda eser var. Bu yüzden en azından 1-2 saatinizi bu müze için ayırın, özellikle çocuklarınızla Chicago’yu ziyaret ediyorsanız.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 24$, 3-11 yaş arası çocuklar için ise 17$
 • Ziyaret Saatleri ; Haftanın her günü 09:00-17:00. Son giriş 16:00.
 • Müzede restoran ve hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

4.Shedd Akvaryumu

Shedd Akvaryumu – kaynak ; flickr / micchael kappel

Yine Chicago’da çocuklarla gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir cazibe merkezi olan Shedd Akvaryumu, Field Doğal Tarih Müzesi’nin hemen yakınında yer alıyor.

Yaklaşık 32.000 canlıyı barındıran dünyanın en büyük kapalı akvaryumlarından biri olan Shedd Akvaryumu, penguenler, piranalar, köpek balıkları ve beluga balinaları gibi birçok ilgi çekici canlıya ev sahipliği yapıyor.

Temel biletler arasında tesisin ana alanlarına erişim yer alır: Waters of the World, Karayip Resifi, Amazon Yükselişi, Vahşi Resif, Abbott Oceanarium, Polar Oyun Alanı. Tabii akvaryumdaki özel sergiler ve uygulamalı deneyimler için ek ücret ödemeniz gerektiğini de unutmayın.

Eğer Chicago’yu hafta sonu ziyaret ediyorsanız bu akvaryum için çok uzun bekleme kuyruklarına girebileceğinizi unutmayın. Önceden online olarak bilet satın alabiliyorsunuz, fakat genel giriş ücretinden birkaç dolar daha fazla bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ama yine de uzun kuyruklara girmek istemiyorsanız, online olarak bilet satın almayı da düşünebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 39,95$ ve çocuklar için 29,95$. Turlar, beslenme ve interaktif hayvan deneyimleri de ek bir ücrete tabiidir.
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

5.Grant Park

Grant Park – kaynak ; flickr / marco verch

Chicago’nun başlıca açık alanlarından biri olan Grant Park, 319 dönümlük oldukça geniş bir alanı kaplıyor ve şehirdeki popüler çok sayıda turistik yere ev sahipliği yapıyor.

Burada yapılacak şeyler için bile en azından bir gününüzü ayırın deriz. Çünkü park, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz Field Doğal Tarih Müzesi ve Shedd Akvaryumu’nun yanı sıra, Millennium Park, Museum Campus Chicago, Art Institute of Chicago, Maggie Daley Park ve Chicago Bears NFL ekibine ev sahipliği yapan destansı Soldier Field gibi Chicago’nun en gözde mekanlarını içerir.

6.Buckingham Çeşmesi

Şikago
Buckingham Çeşmesi – kaynak ; flickr / robert martinez

1927 yılında inşa edilen Buckingham Çeşmesi, Chicago’da görülecek yerler arasında en dikkat çekici mimariye sahip olan cazibe merkezlerinden biri. Dünyanın en büyüklerinden biri olan bu çeşme, dönemin ikonik Art Deco tarzında tasarlanmış.

Michigan Gölü’nün dört sınır eyaletini temsil eden dört denizatı ile çevrili çeşme, 08:00-23:00 saatleri arasında her saat başı yaklaşık 15.000 galon su çekerek etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Akşam saatlerinde bu su şovuna ışıklar da ekleniyor. Bu yüzden Buckingham Çeşmesi’ni görmeyi planlıyorsanız, hava karardıktan sonra uğrayın deriz.

Chicago gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapan Grant Park’ın merkezinde yer alan bu çeşme, gün batımına yakın saatlerde daha çok fotoğrafçılar tarafından ziyaret edilir.

7.Skydeck Chicago (Willis Kulesi)

110 katlı Willis Kulesi, Chicago’nun en yüksek gökdelenlerinden biri olmasının yanında ayrıca şehri kuşbakışı seyredebileceğiniz en popüler yerlerden biri. Willis Kulesi’nin 103. katında yer alan Skydeck, şehirdeki bir diğer manzara seyir yeri olan ‘360 Chicago’dan 9 kat yüksek.

Yapımı 3 yıl süren Willis Kulesi, 1974 yılından beri hizmet veriyor. Ledge olarak bilinen cam zeminli bir yer, ziyaretçilerin durup aşağıdaki şehre doğrudan bakabilecekleri SkyDeck’ten dışarı çıkıyor. Bu da, ziyaretçilere az da olsa bir adrenalin yaşatıyor.

442 metre uzunluğundaki bu kule, Chicago’da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri. Şehrin olmazsa olmaz bu cazibe merkezine Grant Park’tan kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 23$, 3-11 yaş arası çocuklar için ise 15$.
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-22:00

8.Art Institute of Chicago

Chicago Gezi Rehberi Blog
Chicago Sanat Enstitüsü – kaynak ; flickr / Bill Dickinson

Chicago Sanat Enstitüsü, yüz binlerce sanat eserinin bulunduğu dünya standartlarında bir müze. Şehirdeki en popüler müzelerden biri olmasının yanında, en fazla sanat eserine ev sahipliği yapan müzelerden.

Binlerce yılı kapsayan resim, baskı, fotoğraf, heykel, dekoratif sanatlar, tekstil, mimari çizimlere ev sahipliği yapan müze, Grant Park’ın hemen yanında, Chicago şehir merkezinde bulunuyor.

Shepley, Rutan ve Coolidge tarafından beaux-arts tarzında tasarlanan ana bina, 1893 Dünya Kolomb Sergisi için inşa edilmiş. Yıllar içinde birkaç bina eklenerek günümüzdeki halini almış olan, ülkenin en etkileyici empresyonist ve post-empresyonist sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan müzenin kalıcı koleksiyonunda dünyanın her yerinden 300.000’den fazla eser bulunuyor. Kalıcı koleksiyona ek olarak, Art Institute, çeşitli konuları kapsayan ve çok çeşitli sanatçı ve türlerin sergilendiği geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Müzenin en dikkat çeken bölümü ise, van Gogh, Monet ve Renoir gibi ünlü sanatçıların eserlerini içeren empresyonist koleksiyonu oluyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 25$, 14-17 yaş arası gençler için ise 19$
 • Ziyaret saatleri ; 10:30-17:00

9.Crown Çeşmesi

Millennium Park’ta yer alan, Chicago’nun gezilecek yerleri arasında oldukça popüler olan Crown Çeşmesi, 2004 yılında açılmış.

Çeşme, sanatçı Jaume Plensa tarafından Krueck ve Sexton Architects ile birlikte tasarlanan, Chicago’nun çeşitli nüfusunun kalıcı bir görüntüsünü oluşturmak için video, su özellikleri ve mimari tasarımı birleştiren etkileşimli bir kamu sanatı eseri olarak hizmet veriyor.

Şehir merkezindeki kolay ulaşılabilir konumundan dolayı göz atmaya değer.

10.Bulut Kapısı (The Bean)

Millennnium Park’ın ana cazibesi olan Bulut Kapısı, diğer adıyla The Bean, Chicago’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 2006 yılında kurulmuş olan bu yapı, 168 yüksek yansıtıcılığa sahip paslanmaz çelik plaka ile kaplanmış yuvarlak bir kemer.

Karmaşık tasarımı nedeniye Chicago’nun en popüler simge yapılarından biri olmuş Bulut Kapısı, akla bir sıvı cıva damlamasını getirmek için tasarlanmış.

Chicago’nun en popüler instagram spotlarından biri olan Bulut Kapısı, şehrin amblemi haline gelmiş bir anıt olduğundan, kaçırılmaması gereken bir cazibe merkezi.

11.Millennium Park

Millennium Park, Chicago şehir merkezinde, batıda Michigan Bulvarı, doğuda Columbus Drive, kuzeyde Randolph Caddesi ve güneyde Monroe Caddesi ile sınırlanan daha büyük bir park olan Grant Park’ın parçası.

Bu park, daha çok yukarıda bahsettiğimiz Bulut Kapısı ile ünlü olsa da, park içerisinde görülecek daha birçok ilgi çekici şey var. Ayrıca parkın bulunduğu yer, şehrin kalbinin attığı bir konumda bulunuyor. Buradan Chicago’nun diğer gözde turistik cazibe merkezlerine kolaylıkla gidebilir, park çevresinde şehrin popüler restoranlarından ve cafelerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Teknik olarak Crown Çeşmesi de burada bulunuyor. Parkta yapılacak diğer popüler şeyler arasında ; açık hava konser salonu olan Jay Pritzker Pavilion’da bir performans izlemek ve yıl boyunca halka açık olan Lurie Garden’ı ziyaret etmek sayılabilir.

 • Parka giriş ücretsiz.

12.Maggie Daley Park

Maggie Daley Park – kaynak ; flickr / Mack Male

Chicago şehir merkezindeki Millennium Park’ın hemen doğusunda yer alan Maggie Daley Park, tırmanma duvarı, mini golf sahası, oyun alanı, halka açık bahçe, buz pateni pisti (kışın) ve tenis tesisi dahil olmak üzere hem çocuklar hem de yetişkinler için bünyesinde çok sayıda aktivite sunuyor.

 • Parka girişler ücretsiz, fakat içerideki oyun ve aktivite alanlarının hemen hepsi ücrete tabiidir.
 • Ziyaret saatleri ; 06:00-23:00

13.The Chicago Theatre (Chicago Tiyatrosu)

Chicago Tiyatrosu, gösteri ve konserlerinden çok bulunduğu konumu ile ilgi çekiyor. Tiyatronun bulunduğu yer, Chicago’daki en popüler instagram spotlarından biri. Tıpkı New York‘taki Broadway veya Times Meydanı gibi. Tabii dilerseniz cep yakan gösterilerden birine de katılabilirsiniz.

Millennium Park’a çok da uzak olmayan tiyatronun içerisini turlar ile gezebiliyorsunuz. Fakat fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Tur ücretleri ise 15$.

Loop’un kuzey ucundaki North State Caddesi’ni süsleyen Chicago Tiyatrosu, ilk olarak 1921’de abartılı bir sinema ve performans mekanı olarak kapılarını aralamış. Tarih boyunca tiyatro, gişe rekorları kıran filmlerin yanı sıra Duke Ellington, Diana Ross ve Lewis Black gibi büyük isimleri de ağırlamış. 70’lerde tiyatro kargaşaya düşse de, yeni yönetim ve 80’lerde tam bir yenileme, mekanın eski ihtişamına dönmesine yardımcı olmuş. Bugün bu tiyatro binası, çeşitli komedi, tiyatro ve müzik performansları için hala kullanılıyor.

14.Chicago Riverwalk

Riverwalk – kaynak ; flickr / Richard Schneider

2 km uzunluğunda olan Chicago Riverwalk, tiyatrodan sonra güzel bir yürüyüş için uğrayabileceğiniz yerlerden biri. Bir gezinti yolu olan Riverwalk boyunca birçok cazibe merkezini görebilir, nehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca yol üzerinde şehrin önde gelen barlarından ve restoranlarından bazılarını da bulabilirsiniz. Nehir manzaralı bu mekanlar, şehrin geneline nazaran biraz pahalı olsa da, manzarası için tercih edilebilir.

Chicago Nehri’nin güney kıyısındaki bu yaya geçidinde ayrıca, tekne turu veya kano gibi doğrudan su üzerinde eğlenebileceğiniz çok sayıda aktivite seçeneğine de sahip.

15.Navy Pier

Navy Pier ilk olarak 1916’da bir eğlence alanı ve nakliye tesisi olarak açılmış, ancak şimdi Chicago’nun en popüler turistik yerlerinden biri.

50 dönümlük bahçelerden, turistik yerlerden, mağazalardan, restoranlardan, konser salonlarından ve parklardan oluşan Navy Pier, Chicago’nun olmazsa olmaz gezilecek yerlerinden biri. Daha çok dönme dolap ve tarihi bir atlı karınca ile öne çıkan alan, 3D Imax Theatre, Chicago Çocuk Müzesi, kapalı bir botanik bahçesi olan Crystal Gardens ve Chicago Shakespeare Tiyatrosu’na ev sahipliği yapıyor.

Chicago’nun en turistik bu iskelesi, Chicago Festivali de dahil olmak üzere yıl boyunca birçok farklı festivallere ev sahipliği yapıyor.

16.Magnificent Mile

Chicago’da gezilecek yerler arasında en lüks bölgelerden biri olan Magnificent Mile, daha çok alışveriş merkezleri ve çok sayıda mağazasıyla adından söz ettiriyor.

Lake Shore Drive ile Chicago Nehri arasında uzanan Michigan Bulvarı’nın bu bölümü, mağazalar ve Saks Fifth Avenue, Neiman Marcus, Macy’s ve Lord & Taylor gibi lüks perakendecilerle turistlerin ve yerel halkın ilgisini çekiyor. Bunun yanı sıra bu bölge, şehirdeki en lüks otellerden ve restoranlardan bazılarına da ev sahipliği yapıyor. Hem alışveriş ve yeme içme hem de konaklama için Chicago’nun en popüler bölgesi olsa da, fiyat konusunda diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı.

1871’deki Büyük Chicago Yangını’ndan kurtulan ve Michigan Bulvarı’ndaki en eski yapı olan Tarihi Su Kulesi’ni de burada görebilirsiniz. Ayrıca bölge, çok sayıda eklektik yapılarla mimariye meraklı olanların ilgisini çekecektir.

17.360 Chicago &John Hancock Merkezi

360 Chicago – kaynak ; flickr / david wilson

John Hancock Merkezi ofis binasında yer alan 360 Chicago, binanın 94. katında bulunan, koyu metalik görünümlü dış cephesi ve binanın dışına kadar uzanan çapraz çelik tasarımıyla dikkatleri çekiyor. Büyük cam duvarlı gözlem güvertesi, Chicago’nun silüetine bakan muhteşem bir manzaraya sahip.

344 metrelik bu gökdelende, 360 Chicago gözlem güvertesinin yanı sıra, birinci katta Chicago şehri ve John Hancock Binası’nın inşaatı hakkında bilgi içeren bir multimedya sergisi yer alıyor.

360 Chicago Manzarası

1969 yılında tamamlanmış olan John Hancock Merkezi, Willis Kulesi’nden daha güzel bir manzaraya sahip olduğu söylense de, yeteri kadar bütçeniz varsa her iki kuleyi de ziyaret edin deriz.

 • Giriş ücreti ; 25$ (3 yaşından küçükler için ücretsiz)
 • Ziyaret Saatleri ; 09:00-21:00

18.North Avenue Beach

Chicago’nun 24 plajından biri olan North Avenue Beach, Michigan Gölü’nün hemen kenarında gerçek bir plaj deneyimi sunuyor. Lincoln Park sınırları içerisinde yer alan plaja, 360 Chicago’dan yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz.

Sahil kenarında bir barın yanı sıra kano ve ayakta kürek sörfü için kiralama ve dersler sunan şirketler de var.

Sıcak yaz aylarında Chicago’yu ziyaret ediyorsanız, serinlemek ve plaj keyfi yapmak için North Avenue Plajı’nı da Chicago’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

19.Lincoln Park

Lincoln Park – kaynak ; flickr / david wilson

Lincoln Park, Michigan Gölü kenarındaki oldukça geniş alanıyla Chicago’nun en büyük parkı olma ünvanına sahip. North Avenue Plajı’na da ev sahipliği yapan parkın ana cazibe merkezi ise, hayvanat bahçesi. ABD’nin en eski hayvanat bahçelerinden biri olan Chicago Hayvanat Bahçesi, daha çok çocuklu ailelerin popüler gezi duraklarından biri olsa da, her yaştan ziyaretçiye farklı bir deneyim sunuyor.

Burada ayrıca Peggy Notebaert Doğa Müzesi ve Chicago Tarih Müzesi de bulunuyor. Birkaç heykel ve kamu sanat eserine de ev sahipliği yapan park, şehir trafiğinden ve turist kalabalığından bir nebze de uzaklaşmak için gidilecek yerler arasında.

 • Parka girişler ücretsiz.

20.Wrigley Field

Wrigley Field – kaynak ; flickr / jules antonio

1914 yılında inşa edilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ikinci beyzbol sahası olan Wrigley Field‘de bir oyuna katılmak muhteşem bir deneyim olsa gerek, fakat bilet fiyatları ciddi anlamda pahalı olabildiğinden sadece turlarla içeriyi gezmeyi de düşünebilirsiniz.

Hem tarih hem de spor meraklılarının ilgisini çekecek bu stadyuma, Lincoln Park’tan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 • Stadyumu 75-90 dakikalık turlarla gezmek 25$.

21.Garfield Park Conservatory

Chicago Loop’un oldukça batısında yer alan Garfield Park’a şehir merkezinden 15 dakikalık bir taksi yolculuğu veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkün.

Sekiz kapalı teşhir bahçesine sahip bir botanik kış bahçesi olan dünyanın üçüncü büyük camlı bahçesi Garfield Park, Chicago’da görülmeye değer cazibe merkezlerinden biri.

100’e yakın palmiye ağacına ev sahipliği yapan Garfield Park Konservatuar’ına girişler de ücretsiz.

Daha Başka Chicago’da Nereler Gezilir ?

Chicago’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha birçok turistik yer var. Özellikle sanata ve tarihe meraklıysanız görmeniz gereken daha birçok müzenin olduğunu unutmayın.

Yukarıdaki 21 turistik yer, Chicago’nun en ünlü yerleri arasında geliyor olsa da, bu listeye eklenebilecek birkaç yer daha var. Eğer Chicago’da yeteri kadar zamanınız varsa aşağıdaki cazibe merkezlerine de mutlaka göz atın derim.

22.Museum Of Contemporary Art Chicago (MCA Chicago – Çağdaş Sanat Müzesi

MCA Chicago, zamanımızın sanatına adanmış ülkenin en büyük multidisipliner müzelerinden biridir. Çığır açan sergiler sunma konusunda uluslararası bir üne sahip olan MCA, çağdaş görsel kültürü resim, heykel, fotoğraf, film ve video aracılığıyla sunuyor.

Gösteri sanatları programı MCA Stage, 300 kişilik tiyatrosunda dünyanın dört bir yanından önde gelen sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Tarihi Su Kulesi’nin bir blok doğusunda yer alan MCA, her yaştan izleyici için sürekli değişen sergiler ve programlar sunmaktadır.

Streeterville semtindeki tarihi Water Tower’ın bir blok doğusunda yer alan MCA, özellikle sanatseverlere hitap ediyor olsa da, her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği müzelerden biri.

1967’de Kunsthalle veya koleksiyoncu olmayan bir sanat galerisi olarak kurulan MCA, şu anda sanata adanmış dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alıyor.

23.Adler Planetaryumu

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk planetaryum olan Adler, güneş sistemimiz hakkında rakipsiz bilgiler sunuyor. “Güneş Sistemimiz”, “Görev Ayı”, “Evren: Uzayda ve Zamanda Bir Yürüyüş”, “Teleskoplar: Aynanın İçinden” ve “Kültürde Astronomi” ile birlikte kalıcı sergilerinden biridir.

Turistlerin trilyonlarca mil ötedeki gök cisimlerini görebildiği, Chicago bölgesindeki halka açık en büyük teleskopa sahip olan Doane Gözlemevi ve bir asırdan fazla bir süre önce gece gökyüzünün nasıl göründüğünü gösteren Atwood Sphere yer alıyor.

Adler’de ayrıca “Destination Solar System” ve “One World, One Sky: Big Bird’s Adventure” gibi programların gösterildiği 3D Universe Theatre, Definiti Space Theatre ve Grainger Sky Theatre olmak üzere üç adet tam boyutlu sinema salonu bulunuyor.

 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 09:00-16:00
 • Giriş ücreti ;19$

24.Chicago Tarih Müzesi

150 yıllık Chicago Tarih Müzesi, Chicago tarihine kapsamlı bir genel bakış sunan eserler, uygulamalı sergiler ve multimedya sunumlarının bir karışımına sahip. Müzede 1871’deki Büyük Yangından kadınların oy hakkı ve günümüzün kültürel sahnesine kadar her şeyi öğrenebiliyorsunuz.

Chicago Tarih Müzesi, Abraham Lincoln’ün öldüğü yatağa ev sahipliği yapmasıyla da ilgi görüyor. Ayrıca 1892’de inşa edilen Chicago tren sisteminin ilk vagonu olan ‘L’ Car No. 1’i de bulacaksınız.

Müzedeki en dikkat çeken sergilerden biri olan Yüzleşen Özgürlük sergisi, Chicago tarihi boyunca çeşitli özgürlük mücadelelerinin hikayelerini ilginç bir dizi fotoğraf ve eser aracılığıyla canlandırıyor. Kesinlikle her yaştan turistin keyifli zaman geçirebileceği bu müzeyi de listenize ekleyin derim.

25.Brookfield Hayvanat Bahçesi

Chicago’nun batısında Brookfield bölgesinde 200 dönümden fazla bir alanda hizmet veren Brookfield Hayvanat Bahçesi, 2.000’den fazla hayvanla ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Maymunlardan aslanlara, yunuslardan penguenlere kadar her şeyiyle Brookfield Hayvanat Bahçesi, Chicago Zooloji Derneği tarafından işletiliyor ve her yaştan insana eğlenceli zamanlar yaşatıyor.

Farklı bölümlere göre fiyat uygulaması olan bu hayvanat bahçesine Chicago şehir merkezinden toplu taşımayla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

26.Chicago Kültür Merkezi

Şehir merkezindeki Loop semtinde tam bir şehir bloğunu kaplayan popüler bir destinasyon olan “Halk Sarayı”, sanat sergileri ve konserler de dahil olmak üzere çok sayıda kültürel programlara ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında kültür merkezinin bulunduğu bina ise, başlı başına görülmesi gereken bir mimariye sahip.

Washington Caddesi’nden Randolph Caddesi’ne ve Michigan Bulvarı’ndan Garland Court’a uzanan bina 1897’de iki amaçla açıldı. Bunlardan biri Büyük Cumhuriyet Ordusu’nun (İç Savaş gazileri için bir örgüt) karargahı olması ve diğeri ise Chicago Halk Kütüphanesi olarak faaliyet göstermesi.

Chicago Kültür Merkezi her gün 11.00-16.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Kültür merkezine girmek ücretsizdir ve perşembe günleri saat 13:15’te yıl boyunca ücretsiz rehberli turlar sunulmaktadır. Yerel ve ulusal sanatçıların eserlerinin sergileri, konferanslar, film gösterimleri ve tiyatro yapımları gibi etkinliklere de katılım ücretsizdir.

27.Chicago Çocuk Müzesi

Birçok uygulamalı ve eğlenceli gösterilerine ev sahipliği yapan Chicago Çocuk Müzesi de Chicago’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerinden.

Chicago Çocuk Müzesi, şehrin en hareketli ve en canlı turistik yerlerinden biri olan Navy Pier’de bulunuyor. Şehir merkezinden ve diğer turistik yerlerden müzeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Chicago’da Ne Yenir & Nerede Yenir ?

Chicago, Amerikan mutfağının yanı sıra, dünya mutfağından lezzetleriyle de adından söz ettiriyor. Şehirde, Michelin yıldızlı lüks restoranlardan çok daha uygun fiyatlı küçük restoranlara kadar her bütçeye ve damak zevkine uygun mekanlar bulabilirsiniz.

Chicago’da denenmesi gereken en popüler lezzetlerden bazıları ise ;

Chicago Tarzı Sosisli Sandviç (Chicago-Style Hot Dog)

Chicago Gezi Rehberi

Sığır etinden yapılan sosis ve sarı hardal, taze doğranmış soğan, kırmızı domates dilimleri, koşer turşu, biraz biber turşusu ve bir tutam kereviz tuzu gibi çok sayıda malzemeden oluşan Chicago tarzı sosisli sandviç, şehirdeki en sevilen atıştırmalıklardan biri olsa da, bir öğle veya akşam yemeği için de tercih edilebilir.

Chicago Tarzı Pizza

Chicago da gezilecek yerler blog

1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başında, Napoliten göçmenler daha iyi bir yaşam arayışı içinde ABD’ye geldi. Kısa bir süre sonra, 1943’te, onların torunları Ike Sewell ve Ric Riccardo, Chicago’da Pizzeria Uno’yu açarak, daha derin bir tabakta, ters çevrilmiş peynir, et ve domates katmanları ve gevrek bir kabuk ile yeni bir pizza çeşidi servis ettiler.

Artık bir göçmen geleneği olmayan Chicago tarzı kalın hamurlu pizza, artık Chicago’nun kültürel ve mutfak ikonlarından biri. Yemek sadece Chicago’da değil, tüm dünyada popülerdir. Kalın, doyurucu ve gevrek, Chicago tarzı pizza, pizza severlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerden biri.

İtalyan Bifteği (Sandviç)

Chicago Gezi Rehberi Blog

İtalyan bifteği, yoğun ve çiğnenebilir bir İtalyan tarzı ruloda ince dilimlenmiş, terbiyeli rosto biftek katmanlarından oluşan ve üzerine ya turşu ya da közlenmiş yeşil dolmalık biber eklenmiş popüler bir Chicago sandviçidir. Ayrıca sandviçe kişisel tercihlere göre mozzarella veya çedar peyniri eklenebilir.

Donut (Doughnut)

Şikago da gezilecek yerler blog

Şüphesiz ABD’nin en popüler lezzetlerinden biri olan Donut da, Chicago’da denenmesi gereken lezzetlerden biri. Daha çok kahvaltıda tercih edilen bir lezzet olsa da, gün içinde kahve veya çayla da tercih edilebilir.

Toz haline getirilmiş, doldurulmuş, buzlanma, hindistancevizi, yer fıstığı veya sprinkles ile kaplanmış çok sayıda donut çeşidi vardır ve her yıl Haziran ayının ilk Cuma günü insanlar Ulusal Donut Günü’nü kutlarlar.

Chicago’nun En Popüler Mekanları

Portillo’s

Chicago’nun birçok yerinde şubesi olan Portillo’s, fast food yemekleri için gidilecek en popüler mekanlardan biri. Chicago tarzı sosisli sandviç ve İtalyan bifteği sandviçiyle ünlü. Eğer ‘Hot Dog’ seven biriyseniz şehirdeki Portillo’s adlı mekanlardan birine mutlaka uğrayın.

Jim’s Original

Chicago'da Gezilecek Yerler Listesi

Bir sandviç dükkanı olan Jim’s Original, yerel halkın olduğu kadar turistlerin favori mekanlarından biri. Domuz etinden yapılan Hot Dog’ları ile ünlü olan bu mekanda da popüler fast food yemeklerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Diğer popüler mekanlar arasında ; Eleven City Diner, DMK Burger bar, Pizano’s pizza, Hugo’s frog bar & fish house ve Harry Caray’s İtalian Steakhouse sayılabilir.

Chicago’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha birçok cazibe merkezinden bahsetmek mümkün. Fakat Chicago’da 2-3 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyorsanız yukarıdaki turistik yerler ile gezinize başlayın deriz. Yeteri kadar zamanınız kalırsa, şehir merkezine birkaç km uzaklıktaki kültür ve eğlence merkezlerini ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR