Anne Frank’ın Evi ve Müzesi Amsterdam | Giriş Ücreti, Ulaşım

Amsterdam’ın en anlamlı ve en popüler çekim merkezlerinden biri olan Anne Frank’ın Evi ve Müzesi, Anne Frank’in iki yılını Nazilerden saklanarak geçirdiği yer olması bakımından dramatik bir tarihe tanıklık ediyor. 

Anne Frank’ın orijinal günlüğü ve savaşın çoğunu geçirdiği küçük tavan arası müzede sergileniyor. Günümüzde Amsterdam’ın en ilgi gören müzelerinden biri. Bu yüzden de küçük müze-ev oldukça yoğun olabiliyor. Eğer sabahın erken saatlerinde müzeyi ziyaret edecek olursanız, çok daha sakin bir müze gezisi yapabilirsiniz.

Anne Frank’in hayat hikayesi, Nazi Almanyası’nda saklanan bir Yahudinin en ünlü anlatılarından biri haline geldi. Anne’nin 1942’de 13 yaşındayken başlattığı günlüğü, tüm zamanların en çok çevrilen Hollandaca kitabı. Bu günlüğü ve Anne Frank’ın nazilerden saklandığı yeri de görebilirsiniz.

Anne Frank’ın Evi

Anne Frank’ın Günlüğü

Anne Frank Evi, Prinsengracht’ta yer alıyor ve Westermarkt’a giden tramvay, kanal teknesi veya otobüsle kolaylıkla ulaşılabilir. Ayrıca Dam Meydanı‘na 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Şehrin birçok yerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz 3 katlı bu eve, Anne Frank, ailesi ve diğer 4 kişi 1942 yılında Nazilerinden kaçmak için sığınmıştı. Ancak bilinmeyen muhbirler tarafından ihanete uğrayan aile toplama kamplarına gönderildi.

Anne’nin kız kardeşi Margot 1945 yılında hayatını kaybetti, ondan kısa bir süre sonra ise Anne. Sadece babaları Otto Frank, kamplardan sağ kurtulmuştu. Savaştan sonra Anne’nin günlüğü keşfedildi ve ilk olarak 1947 yılında yayımlandı. Evin yıkılmasına karşı çıkan Otto Frank sayesinde de ev 1960 yılında bir müzeye dönüştürülmüş ve günümüze kadar da yıkılmadan ayakta kalabilmiş.

Müze bir çatı katı ve iki kat olmak üzere toplamda 3 katlı ve evde Anne ve ailesinden kalan eşyalar sergileniyor. Evde görülmesi gereken en önemli bölüm ise, Anne’nin uzun bir süre saklandığı yer olan döner kitaplıktır. Bu kitaplık çevrildiğinde çok küçük bir oda görünüyor. İşte Anne tam bu küçük odada 2 yıl boyunca saklanmış. Anne ve ailesine yardım eden kişi tarafından yapılmış olan bu döner kitaplığın yanı sıra, Anne’nin günlüğü de müzede en çok ilgiyi gören objelerden oluyor. 

Evdeki 8 kişinin yaşadığı gizli daire ve Otto Frank’ın sergisine ev sahipliği yapan bölüm de müzenin en dikkat çeken yerleri arasında.

Anne Frank’ın Evi Hakkında Bilgiler

Anne Frank’ın saklandığı döner kitaplık ve arkasındaki küçük oda – © Anne Frank House / Cris Toala Olivares

Kurulduğu 1960 yılından günümüze Amsterdam’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren Anne Frank’ın Evi ve Müzesi, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip gezilecek noktalardan. Bu yüzden de müzenin önünde uzun kuyruklar oluşabiliyor. Eğer çok uzun kuyruklara girmeden müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, giriş biletinizi online olarak almayı ve müzeyi sabahın en erken saatlerinde ziyaret etmeyi unutmayın.

Anne Frank Evi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Hollanda’nın başkenti ve en turistik şehri Amsterdam’da, 263 Prinsengracht’ta bulunan Anne Frank’ın Evi’ne şehrin birçok noktasından yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Müzeye en kolay 13, 14 veya 17 nolu tramvaylarla ulaşabilirsiniz. Ayrıca 170, 172 ve 174 nolu otobüslerle de müzeye ulaşım mümkün. Müzeye en yakın durak ise ‘Westermarkt’ durağıdır.

© Anne Frank House / Cris Toala Olivares

Anne Frank’ın Evi Giriş Ücreti

Anne Frank’ın saklandığı bu müze-eve giriş ücreti yetişkinler için 12,50€, 10-17 yaş arası çocuklar için 6,50€ ve 0-9 yaş arası için de 1€’dur.

Giriş biletinizi online olarak alacak olursanız 1€ online bilet komisyon ücretini de ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Ziyaret Saatleri ; Haftanın her günü açık olan müzeyi 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

NOT : Giriş biletinizi online olarak alacak olursanız, müzeyi sadece 09:00-15:30 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. 15:30’dan sonra müze evi ziyaret etmek isterseniz, biletinizi evdeki gişeden satın almanız gerekiyor.

Anne Frank’ın Evi Yakınlarındaki Popüler Oteller

Amsterdam’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Anne Frank’ın Evi’nin bulunduğu yer olan şehir merkezinde konaklamayı düşünebilirsiniz. Burası, Amsterdam’ın kalbinin attığı yerlerden biri. Buradaki otellerin büyük bir bölümü, diğer bölgedeki otellere nazaran daha pahalı olsa da, hem 2-3 yıldızlı butik otelleri hem de  4-5 yıldızlı lüks otelleri burada bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgedeki çoğu otelden Amsterdam gezilecek yerler arasında olan popüler olan turistik cazibe merkezlerine kısa bir yürüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Anne Frank Evi’ne 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan en popüler otellerden bazıları ise ; 4 yıldızlı Hotel Estheréa, 3 yıldızlı Nova Hotel ve Mr. Jordaan adı verilen orta bütçeli oteldir.

İLGİLİ YAZILAR ;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!