Amsterdam’dan Ne Alınır ? & En Popüler 9 Hediye

Hediyelik ve hatıralık eşyalar konusunda oldukça yaratıcı fikirlere sahip olan Amsterdam’da, herkese göre bir şeyler bulmak mümkün. Hediyelik eşya dükkanlarından AVM’lere, antikacılardan pazarlara kadar alışveriş için gidilecek birçok yer var.

Amsterdam’dan ne alınır ? sorusu kadar, nereden alınır ? sorusu da oldukça önemli. Özellikle turistik yerlerden hediyelik şeyler almayı planlıyorsanız, mutlaka pazarlık yapın. Bunun yanında, Amsterdam’da gezilecek popüler cazibe merkezlerine yakın yerlerde bulunan hediyelik eşya dükkanları ve diğer mağazalar çok daha pahalı olabiliyor. Bu yüzden alışveriş için biraz daha şehir merkezinin dışına çıkmayı düşünebilirsiniz.

Amsterdam’dan Ne Alınır ?

Amsterdam sadece Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri değil, aynı zamanda harika bir hediyelik eşya alışveriş şehridir. Her zevke ve bütçeye uygun bir şeyleri bulabileceğiniz Amsterdam’dan alınacak en güzel ve en özel hediyelikler ise ;

1.Stroopwafels

Amsterdam yeme içme

Stroopwafels, yapışkan karamel dolgusu ile birleştirilen iki ince, waffle benzeri kurabiyedir ve Amsterdam’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri. Herhangi bir süpermarkette eve getirmek için paketlenmiş stroopwafel’leri bulabilirsiniz. Ancak taze yemek istiyorsanız bir pastaneye gidebilirsiniz.

Süpermarketlerde satılan Stroopwafels’ların üretim tarihine bakarak da en tazesini seçebilirsiniz. Yada pastanelerden özel olarak paketlenmiş wafelsları da alabilirsiniz.

Stroopwafels, genel olarak sade tercih ediliyor olsa da, farklı aromalarda yapılmış çeşitlerini de bulabilirsiniz. Ayrıca Amsterdam’da ne yenir ? adlı yazımıza göz atarak, şehirdeki en popüler lezzetleri ve en kaliteli mekanları bulabilirsiniz.

2.Hagelslag (Çikolata Parçaları)

Hagelslag (Çikolata Parçaları) – kaynak ; flickr / Troy Tolley

Küçük pasta şekerlemeleri olarak da bilinen Hagelslag, Amsterdam’ın en ünlü çikolatalarından biri. Turistlerin favori hediyeliklerinden olan bu küçük çikolatalar, daha çok bir pastanın veya kekin üzerine dökülerek tüketiliyor olsa da, kendi başına da yenecek şeylerden diyebiliriz.

Bazı Hollandalılar bu çikolataları sade ekmek üzerine serperek de tüketiyor, özellikle kahvaltıda.

Hagelslag adı verilen bu küçük çikolata serpmelerini şehirdeki Albert Heijn adlı süpermarketlerin hepsinde bulabilirsiniz. Biraz daha kaliteli Hagelslag’lar için de Puccini Bomboni‘ye göz atabilirsiniz. Fakat fiyatların 3-5 kat daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

3.Gouda Peyniri

Şüphesiz Amsterdam’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri olan Gouda Peyniri de, mükemmel bir hediyelik olabilir. Ayrıca eve götürüp pizzalarda ve yemeklerde kullanmak için de birkaç tane satın almayı düşünebilirsiniz.

Gouda Peyniri, “yıkanmış teleme” olarak sınıflandırılan, ısındıkça uzayan, sandviç ve pizzalarda ek olarak kullanılabilen, bir tür yumuşak peynirdir.

Gouda, dünyanın bugün hala yapılan en eski peynirlerinden biri ve bu peynirleri dünyanın her yerinde bulabilirsiniz. Fakat Gouda peynirini, bu peynirin anavatanı olan Hollanda’dan almak ayrıcalık olacaktır. Ayrıca Amsterdam, bu peynirin en fazla çeşidine sahip şehir.

Bu peynirleri, süpermarketlerden satın almak yerine, peynircilerden satın almanızı tavsiye ederim.

Amsterdam’ın merkezinde bulunan Henri Willig, peynir yapım sürecini açıklamak için hazır bulunan uzmanlarla özellikle turist dostudur. Gouda peynirinizi buradan da satın alabilirsiniz. Henri Willig, geleneksel Gouda peynirinin yanı sıra, hindistancevizi, kimyon, acı biber ve köpüklü şarap gibi bazı benzersiz lezzet kombinasyonları da sunar.

4.Ahşap Ayakkabı (Takunya)

Bizim pek ilgimizi çekmemiş olsa da, ahşap ayakkabılar hala Amsterdam’da satın alınan en popüler şeylerden biri. İster hatıralık isterseniz de hediyelik olarak satın alabileceğiniz bu ahşap ayakkabıları şehrin her yerinde fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Hollanda tarihinin büyüleyici parçalarından olan ahşap ayakkabıların en fazla çeşidine ev sahipliği yapan yerler, genelde büyük hediyelik eşya dükkanları oluyor. Kendinize uygun bir tahta ayakkabı bulabileceğiniz gibi, küçük, anahtarlıklar şeklinde satılan tahta ayakkabılar var.

Klompenboer, eski bir metro istasyonunda bulunan ve her şekil ve boyutta, çeşitli renk ve desenlerde takunya satan bir dükkan. Eğer bu tahta ayakkabıların en çeşitlisini arıyorsanız, Klompenboer bunun için en ideal yer olacaktır. Bunun yanında, bu tahta ayakkabıların üzerine isim yazılmasını veya özel bir tasarım yapılmasını istiyorsanız en uygun fiyatı burada bulabilirsiniz.

  • Fiyat ; 10-25€ arasında değişir.

5.Hollanda Birası

Şüphesiz Hollanda denince akla ilk gelen şeylerden biri de bira oluyor. Hollanda’da birçok yerel bira bulabilirsiniz. İster barlarda denemek için isterseniz de eve götürmek için birkaç tane satın almayı düşünebilirsiniz. Basit ve sıradan bir hediye olsa da, Hollanda biraları hala turistlerin en çok rağbet gösterdiği hediye seçeneklerinden biri.

Amstel birası, Amsterdam’dan alınabilecek en güzel ve en popüler biralardan biri olabilir.

6.Hollanda Meyankökü

Amsterdam dan alınacak şeyler

Hollanda dünyada kişi başına en yüksek meyan kökü tüketimine sahip. Bu yüzden de şehirdeki hemen her market ve şekerlemecide tatlı, tuzlu, sert veya çiğnenebilir bir meyankökünü rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Meyankökü için gidilecek en popüler yer ise, Het Oud-Hollandsch Snoepwinkeltje. Bu eski mağaza, eski meyan kökü geleneğini hayata döndürmeye çalışıyor. Ayrıca hediyelik paketler için birçok farklı seçeneğe sahip.

7.Ajax Tişörtleri

Amsterdam dan ne alınır

Ajax Futbol Kulübü Güney Amsterdam’da kendi sahasına sahiptir ve takımın hatıraları şehirdeki spor mağazalarında ve resmi perakendecilerde bulunabilir.

Ajax, açılışından bu yana her zaman Hollanda futbol liginin zirvesinde yer aldı ve dünya çapında binlerce taraftarı var. Futbolla ilgileniyorsanız veya hediye almayı planladığınız kişinin futbola merakı varsa, Ajax Tişörtleri sizin için güzel bir hediye olabilir. Tişörtlerin yanı sıra, daha birçok farklı ürün de var. Bu yüzden Ajax showroomlarına uğramadan Amsterdam’dan ayrılmayın.

8.Lale

Amsterdam'dan alınacak şeyler

Amsterdam’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en güzel hediyelik seçeneklerden biri de, şüphesiz laleler oluyor. Amsterdam’da, çoğu eve götürülüp dikilebilecek lale soğanları satan yüzlerce çiçekçi var.

Hollandalılar bu renkli mahsulle uzun bir geçmişe sahiptir ve Amsterdam, her yıl 7 milyondan fazla çiçek eken geniş bir bahçe olan Keukenhof da dahil olmak üzere birçok büyük lale çiftliği ile çevrilidir. Yani Amsterdam’dan alınacak bir lale soğanı, çok özel bir hediye olabilir.

9.Amsterdam Evleri (Mıknatıs veya Anahtarlık)

Amsterdamdan ne alınır
Amsterdam Evleri – kaynak ; flickr / Zemlinki

Amsterdam’dan alınacak en tipik hatıra, klasik Hollanda evleri şeklindeki mıknatıslar, kupalar, çikolatalar ve anahtarlıklardır. Hediyelik olarak da düşünülebilecek bu renkli evlerin minyatürlerini şehirdeki küçük/büyük tüm hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz.

Amsterdam’ın 17. yüzyıldan kalma zengin tüccar kanal evleri oldukça ünlüdür. Bu yüzden de şehirde, bu evlerin birçok hediyelik versiyonu bulunur.

Amsterdam’daki hediyelik eşya dükkanlarının büyük bir bölümü şehir merkezinde bulunuyor olsa da, De Pijp gibi merkez dışındaki semtlerde de popüler hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz. Ayrıca çok daha uygun fiyatlara, Amsterdam’a trenle 15 dakika uzaklıkta olan Haarlem’de de birbirinden güzel hediyeler ve hatıralık eşyalar bulabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanları yerine, belirli günlerde kurulan pazarları veya antika dükkanlarını da düşünebilirsiniz.

Amsterdam’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok farklı hediyeden bahsetmek mümkün. Fakat yukarıdaki listede yer alan 9 şey, bu şehirden alınabilecek en popüler şeyler.

Şehirdeki turistik cazibe merkezlerini ve yapılacak aktiviteler hakkında bilgi almak isterseniz de Amsterdam gezilecek yerler adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!