Ana SayfaHollandaAmsterdam Gezi RehberiAmsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Amsterdam Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında hemen her bütçeye ve konfora göre araç bulabiliyorsunuz. Şehirde tek bir havaalanı bulunuyor, o da Amsterdam Schiphol (AMS) Havaalanı. Fakat bu havaalanının birden fazla terminali bulunuyor ve Avrupa’nın en çok yolcu taşıyan havaalanlarından biri.

Amsterdam Schiphol Havaalanı şehir merkezinin 17 km güneybatısında yer alıyor. Hangi ulaşım aracını tercih ederseniz edin en fazla 40 dakika içerisinde şehir merkezinde olabiliyorsunuz.

Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Amsterdam Schiphol Havaalanı – kaynak ; flickr / paul_robertson

Bireysel seyahatinize bağlı olarak her ulaşım yönteminin kendi artıları ve eksileri olduğundan, bir otobüse, trene veya taksiye binmenin sizin için en mantıklı yol olup olmadığını önceden belirleyin deriz.

Tren, şehir merkezine ulaşmanın en ucuz ve en hızlı yoludur ve sizi Amsterdam Merkez İstasyonu’na 15 dakikada ulaştırır.

Otobüs daha uzun sürse de, şehir genelinde daha fazla durağı vardır, bu nedenle otelinizin nerede olduğuna bağlı olarak daha uygun bir seçenek olabilir.

Taksiler en pahalı seçenektir ve havaalanı servisi de sizi otelinizin kapısına çok daha düşük bir fiyata götürebilir.

Eğer Amsterdam’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Merkez Tren İstasyonu’na yakın bir yerde konaklamayı ciddi anlamda düşünün derim. Tren istasyonu çevresindeki oteller, şehir merkezi otelleri olarak geçiyor. Bu yüzden de diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Eğer yeteri kadar bütçeniz varsa, Amsterdam gezilecek yerler listesinde yer alan en önemli ve en popüler cazibe merkezlerine yakın konumda olan merkez istasyon çevresindeki otellere göz atın derim.

Otel önerisi olarak da ; 2 yıldızlı Budget Hotel Tourist Inn adlı bütçeli otele, 3 yıldızlı ibis Styles Amsterdam Central Station adlı tesise veya 4 yıldızlı Park Plaza Victoria Amsterdam adlı tesise göz atabilirsiniz. Bu üç otel de merkez tren istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Gelelim Amsterdam Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine ;

  • Tren ; 15 dakikada merkez istasyona gider. İkinci sınıf bilet ücreti 5,40€ – birinci sınıf (first class) bilet ücreti ise 8,40€. En ideal ve en popüler seçenektir.
  • Halk Otobüsü (69 nolu otobüs); En ucuz ulaşım aracı. 3,20€ bilet ücreti ve merkeze 40 dakikada gidebilirsiniz.
  • Havaalanı Otobüsü (Transit – 397 nolu otobüs) ; Yolculuk süresi 35 dakika ve bilet ücreti tek yön 6,50€ gidiş-dönüş 11,25€.
  • Gece otobüsü (97 nolu otobüs) ; 01:00-05:00 saatleri arasında çalışır. Bilet ücreti 5€ ve yolculuk süresi 40 dakika.
  • Taksi ; 7/24 bulabilirsiniz. Merkeze ulaşım ortalama 45-50€ tutar. 20-25 dakikada merkeze çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Otel Servisi ; Otelinizin havaalanı servisini tercih edecek olursanız, havaalanından otelinize 20-25 dakikada gidebilirsiniz. Ücret ise 43€ civarındadır (Otele göre değişiklik gösterebilir). 4-5 kişi Amsterdam’a seyahat ediyorsanız iyi bir seçenek olabilir.Booking.com

1.NS TREN

NS Trenleri – kaynak ; flickr / pjedro22

Amsterdam havalimanından şehir merkezine en hızlı ulaşım yolu trendir. Schiphol Havalimanı’ndan şehir merkezine giden trenler, Amsterdam Merkez İstasyonu’na sabah 06:00’dan gece 01:00’e kadar 5-10 dakikada bir hareket etmektedir. Sabah 2’den sabah 5’e kadar çalışan trenler ise her saat başı havaalanından hareket ediyor. Yani 24 saat boyunca havaalanından merkeze giden tren bulabilirsiniz.

Havaalanından merkeze giden trenler 1, 2 ve 3 nolu platformlardan hareket eder.

Trenlerle merkeze yolculuk süresi ortalama 15 dakikadır ve bilet ücreti ise 5,40€‘dur. Eğer first class’ı tercih edecek olursanız 8,40€ bilet ücreti ödemeniz gerekir. Biletinizi havaalanındaki otomatlardan satın alabilirsiniz.

Tren platformlarına ulaşmak için bir kat aşağı inmeniz gerektiğini, biletleri satın alabileceğiniz otomatların sarı renkli olduğunu da unutmayın.

Oteliniz Amsterdam Merkez İstasyonu’na yürüme mesafesinde değilse, otelinize ulaşmak için taksi, tramvay veya otobüsleri kullanabileceğinizi unutmayın. Merkez istasyondan çıktıktan sonra ilk olarak tramvay duraklarına gidin. Çok büyük bir ihtimalle otelinize yakın bir tramvay durağı bulabilirsiniz, bulamazsanız da ikinci seçenek olarak otobüsleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Taksiler, merkez istasyondan otelinize ulaşım için en son kullanmanızı tavsiye edebileceğim araçlardır.

NOT ; Amsterdam Merkez istasyonuna (Amsterdam Centraal veya Amsterdam CS olarak bilinir) gidiyorsanız, doğru trene bindiğinizden emin olun! Amsterdam Zuid, Amsterdam RAI veya Amsterdam Bijlmer-Arena’ya giden trenler farklı bir rota kullanır ve Merkez istasyona gitmez. Her gün yüzlerce kişinin yanlış trene bindiğini de unutmayın.

2.Havaalanı Otobüsü (Havaalanı Ekspresi)

397 Nolu Ekspres Otobüs – kaynak ; flickr / Janusz Sliwinski

Amsterdam Airport Express, yani havaalanı otobüsü trenlerden sonra merkeze ulaşım için en çok tercih edilen seçeneklerden biri.

05:00-00:30 saatleri arasında her 15-20 dakikada bir çalışan bu otobüslerle merkeze ulaşım 30-35 dakika sürüyor (trafiğe bağlı olarak birkaç dakika fazla seyahat edebileceğinizi unutmayın).

397 Nolu bu otobüs Amsterdam Merkez İstasyonu’na gitmez, ancak Olimpiyat Stadı, Museumplein ve Leidseplein yakınında durakları vardır, bu nedenle bu popüler bölgelerin yakınında konaklaması olan gezginler için daha da uygun bir seçenek olabilir.

Eğer Rijksmuseum yakınlarında konaklayacaksanız bu otobüs çok ideal bir seçenek olabilir.

Bu otobüs havaalanının ana istasyon salonunun hemen dışındaki Schiphol Plaza’daki B15, B17 ve B19 otobüs duraklarından hareket etmektedir.

Kırmızı renkteki bu otobüslerin son durağı ise Amsterdam Elandsgracht otobüs terminalidir.

Ekspres otobüs bilet ücreti ise tek yön 6,50€. Gidiş-dönüş ise 11,25€ (Dönüş biletiniz 14 gün geçerlidir). 4-11 yaş arası çocuklar sadece 1€.

Biletleri havalimanındaki otomattan, internetten ve gün içinde otobüste satın alabilirsiniz. Biletler otobüs ve tramvayda 60 dakika geçerlidir.

NOT ; Yukarıda da bahsettiğim gibi bu otobüsün Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’na gitmediğini unutmayın. Ayrıca bu 6,5€’ya alacağınız bilet, otobüs ve tramvay için geçerli. Biletin geçerlilik süresi 60 dakika. Havaalanından Museumplein bölgesine 35 dakikada gidebilirsiniz. Oteliniz bu bölgede değilse, kalan 25 dakikada buradan yine aynı biletleriniz ile tramvayı kullanarak otelinize en yakın tramvay durağına gidebilirsiniz.

3.Gece Otobüsü (97 nolu otobüs)

Gece otobüsü 01:00-05:00 saatleri arasında her saat başı havaalanından merkeze hareket ediyor. Eğer gece havaalanına inecek olursanız, trenlere ve taksilere alternatifinizin olduğunu da unutmayın.

Bu 97 nolu gece otobüsünün bilet ücreti 5€ ve yolculuk 35-40 dakika sürüyor.

Trenler ile bu gece otobüslerinin ücreti yaklaşık aynı olduğundan gece havaalanına ulaşacak olursanız kesinlikle trenleri kullanmanızı tavsiye ederim.

4.Halk Otobüsü (69 nolu otobüs)

Amsterdam havaalanından şehir merkezine en ucuz yol 69 Numaralı Halk Otobüsü’dür. Otobüs ücreti tek yön 3,20 € ve seyahat süresi yaklaşık 40 dakikadır. Otobüs bileti 60 dakika geçerlidir. Yani 60 dakika içerisinde otobüs yolculuğunuzdan sonra tramvaylara da binebilirsiniz.

Ayrıca 24 saat boyunca otobüs ve tramvayları sınırsız kullanabileceğiniz TVG bilet seçeneklerinin olduğunu da unutmayın. Bu biletlerin ücreti ise 8€’dan başlıyor.

5.Taksi

Taksilerle merkeze ulaşım çok daha konforlu olabilir. Özellikle çok fazla veya ağır bavullarınız varsa. Ancak şehir merkezine gitmenin en pahalı yolunun taksiler olduğunu da unutmamak gerek.

Havaalanı ile merkez arası yolculuk süresi yaklaşık 20-25 dakikadır. 45-50€ gibi bir ücrete merkez tren istasyonuna rahatlıkla gidebilirsiniz.

Amsterdam Schiphol’deki resmi taksi durağı, ana istasyon salonunun hemen dışında, biraz solda yer almaktadır. İstediğiniz taksiyi seçebilirsiniz – ilk arabaya binmek zorunda değilsiniz. Ücret taksimetreye göre hesaplanmaktadır, bu yüzden fiyat teklif eden taksicilerden uzak durun, özellikle 50€’nun üzerinde fiyat talep eden taksicilerden.

Ayrıca Uber taksi uygulamasını da Amsterdam Havaalanı’ndan merkeze ulaşım için kullanabilirsiniz. Amsterdam’da UberBlack (VIP taksilerle orijinal hizmet), UberVan (minibüs) ve UberX (düşük maliyetli sürüm) şeklinde mevcuttur. Trafiğe ve yoğunluğa göre fiyatlar değişebiliyor. UberBlack için ortalama 40-60€ ve UberX için de yaklaşık 30-35€ ödeyebilirsiniz.

6.Otel Servisi

Henüz şehirde hangi otelde kalacağınıza karar vermediyseniz, havaalanı servisi olan bir otelde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Hatta bazı ultra lüks otellerin ücretsiz servis ücreti bile var. Ayrıca Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, şehirdeki en iyi oteller, bölgeler ve otel fiyatları hakkında bir fikir sahibi de olabilirsiniz.

Amsterdam Havaalanı şehir merkezi ulaşım bu otel servisleriyle ortalama 43€’dur ve yolculuk 30 dakikadan biraz daha az sürmektedir. Ancak taksilerle ortalama aynı fiyatta olduğundan dolayı, otel servisi yerine taksileri veya uber’i kullanmanızı tavsiye ederim.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR