Ana SayfaHollandaAmsterdam Gezi RehberiAmsterdam Dam Meydanı Hakkında En Detaylı Bilgiler

Amsterdam Dam Meydanı Hakkında En Detaylı Bilgiler

Amsterdam'ın kalbinin attığı en popüler turistik yer olan Dam Meydanı (Dam Square), şehrin öne çıkan çekim merkezlerini görebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz veya yeme içme için gidilecek en önemli yerlerden biri. Amsterdam'da hemen her yere kısa bir yürüyüş mesafesinde olan meydan, şehir turuna başlamak için de güzel bir yer

Amsterdam’ın en önemli ve en turistik meydanlarından biri olan Dam Meydanı”, şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor. Ayrıca Amsterdam merkez istasyonuna yakın, şehrin kalbinde ve şehir turuna başlamak için en ideal yer burasıdır.

Amsterdam’da birçok meydan bulunuyor. Fakat bunlardan hiçbiri Dam Meydanı kadar popüler ve hareketli değil. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak da biliniyor. Şehirdeki birçok otel, restoran, alışveriş mağazası, kafeler ve barlar meydan çevresinde toplanmış. Bir turist olarak ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi meydanda ve meydan çevresinde bulabiliyorsunuz.

Başlangıçta Amstel nehri üzerinde 13. yüzyıldan kalma bir baraj olan Dam Meydanı, gemilerin yanaşıp malları indirebileceği bir balık pazarı olarak kullanılıyormuş. Zamanla yeni kilise, belediye binası ve diğer yapıların inşa edilmesiyle meydanın boyutu ve önemi de büyümüş.

Amsterdam’ın diğer ilgi çekici yerlerine göz atmak ya da haritalı bir gezi rotası çıkarmak için Amsterdam gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca, henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazımızda bahsettiğimiz popüler konaklama bölgelerine göz atabilirsiniz.

Powered by GetYourGuide

Dam Meydanı Çevresinde Gezip Görülecek Yerler

Meydan, Amsterdam’daki en önemli tarihi ve turistik çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca şehirdeki diğer önemli cazibe merkezlerine de bu meydandan yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

İşte meydanda ve çevresinde görülmeye değer en önemli turistik yerler ;

1.Ulusal Anıt (National Monument)

Ulusal Anıt (National Monument)

Meydanın doğu tarafında yükselen Ulusal Anıt, ‘Hollanda Anma Günü’nün düzenlendiği yer olması bakımından önemli bir yere sahip. II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Hollandalıların anıldığı, 4 Mayısta düzenlenen yıllık bir tören alanı olarak hizmet veriyor.

1956 yılında kurulmuş olan anıt, Hollanda’nın İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli anıtı olarak kabul ediliyor. 22 metre yüksekliğindeki anıt, J.J.P. Oud tarafından tasarlanmış ve 4 Mayıs 1956 yılında Hollanda Kraliçesi Juliana tarafından açılmış. Kurulduğu günden günümüze Amsterdam’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmuş olan Ulusal Anıt, yerel halkın ve tur firmalarının buluşma yeri olarak da kullanılıyor.

2.Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı
Amsterdam Kraliyet Sarayı

Kral Willem-Alexander‘ın üç Hollanda konutundan biri olan Amsterdam Kraliyet Sarayı, şehirdeki en çok ziyaret edilen saray olmaya devam ediyor. Orijinal yapı 17. yüzyılda bir belediye binası olarak inşa edilmiş. Sarayın balkonu ise, Prens Willem-Alexander ve Prenses Máxima’nın 2002’de evliliklerini mühürlemek için halkın gözü önünde öpüştüğü yer olmasıyla ünlü.

Sarayın bulunduğu bina, Jacob van Campen (1596-1657) tarafından tasarlanmış ve 1655 yılında Amsterdam’ın Belediye Binası olarak açılmış. 1808’de bir imparatorluk sarayı ve Hollanda Kralı olarak atanan Louis Bonaparte’ın (Napolyon’un kardeşi) kısa ikametgah yeri olmuş. 1813 yılında saray, Prens William tarafından devralınmış ve o günden günümüze Hollanda kraliyet evi tarafından resmi görevler ve devlet ziyaretleri için kullanılıyor.

3.Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)
Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

Dam Meydanı’nın en önemli yapılarından bir diğeri de, mimarisiyle dikkat çeken Yeni Kilise‘dir. Organ konserlerinin ve etkinliklerin düzenlendiği bu kilisenin tarihi 14. yüzyıla uzanıyor. Yani ismi ‘Yeni’ olsa da, kendisinin pek yeni olduğu söylenemez.

Birçok kez yangından dolayı hasar görmüş olan Yeni Kilise 1645’te gotik tarzda yeniden inşa edilmiş. 19. ve 20. yüzyıllarda yapılan geniş çaplı restorasyon sonrasında günümüzdeki halini almış olan kilise, kraliyet düğünleri ve açılış törenleri için kullanılıyor.

Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında bulunan bu kilise, Eski Kilise’nin (Oude Kerk) yükünü hafifletmek amacıyla kurulmuş. Bu yüzden de Yeni Kilise adını almış. Kiliseyi 10 faklı dilde rehberli turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz (Türkçe rehberli tur maalesef bulunmuyor).

4.De Bijenkorf

De Bijenkorf Amsterdam
De Bijenkorf – Kaynak ; flickr.com/janusz-sliwinski

Hollanda’nın önde gelen en büyük mağazalarından biri olan De Bijenkorf, Dam Meydanı’nın en dikkat çeken cazibe merkezlerinden bir tanesi.

1870 yılında kurulmuş olan mağaza, erkek, kadın ve çocuk modası ve ayakkabılarının yanı sıra kozmetik, aksesuar, oyuncak ve ev eşyalarının markalarına sahip.

Tarihi binayı görmek için alışveriş yapmanıza da gerek yok. Mağazanın kafesinde bir şeyler içmek için de binayı ziyaret edebilirsiniz.

5.Madame Tussauds Amsterdam

Madame Tussauds Amsterdam
Madame Tussauds Amsterdam – kaynak ; fllickr.com/michel-curi

Balmumu Heykel Müzesi olan Madame Tussauds, dünyanın birçok başkentinde görebileceğiniz popüler bir müze. Dam Meydanı’nı çevreleyen müzenin üst kattaki pencerelerinden de şehrin ve meydanın panoramik manzarası seyredebiliyorsunuz.

1970 yılında kurulan müze, Avrupa’da açılan ilk müzelerden biri olma unvanına da sahip. Kraliçe Beatrix ve DJ Tiesto’nun yanı sıra Lady Gaga ve Barack Obama’nın balmumu heykellerini görebileceğiniz bu müze, özellikle çocuklu aileler tarafından ziyaret ediliyor olsa da, 7’den 70’e herkesin keyifli dakikalar geçirebileceği bir yer.

Meydandaki bu 5 turistik yerin dışında, meydana 5-10 dakika yürüme mesafesinde olan çok sayıda tarihi ve turistik noktaları da görebileceğinizi de unutmayın.

Amsterdam Dam Meydanı Hakkında Bilgiler

Amsterdam
Arnavut kaldırımlı taşları ve görkemli tarihi binalarıyla Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Dam Meydanı, protestolar ve kutlamalar için de hareketli bir buluşma yeri.

Ayrıca meydan, şehirdeki en fazla kafe ve restorana ev sahipliği yapan yerlerden. Ancak buradaki mekanların büyük bir bölümü turistlere özel olduğundan fiyatlar şehrin geneline göre biraz abartılı olabiliyor. Buna rağmen mekanların büyük bir bölümü hınca hınç dolu olmakta.

Amsterdam
Kaynak ; flickr.com/guillen-perez

Meydan, Amsterdam’a özellikle alışveriş için gelen turistlerin de favori spotlarından. Çok sayıda mağaza bulabileceğiniz meydan yakınlarında birkaç alışveriş merkezi de bulunuyor. Amsterdam’da en fazla sokak sanatçısını da bu meydanda görebilirsiniz. Turistlerin büyük bir bölümü güvercinleri beslemek ve fotoğraf çekmekle meşgul olduğundan, meydandaki terası olan kafeler ve barlar genelde kalabalık olmaz. Ayrıca Dam Meydanı’nın en güzel fotoğraf karelerini de bu mekanların teraslarından yakalayabilirsiniz.

Amsterdam HollandaAmsterdam Dam Meydanı Yakınındaki Oteller

Meydanın bulunduğu yer, Amsterdam’ın kalbinin attığı yer. Yani buradan şehirdeki hemen her yere yürüyerek veya kısa bir tramvay yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Amsterdam Merkez Tren İstasyonu da, meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Yani meydan çevresindeki oteller, Amsterdam’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler tesislerden oluşuyor.

Meydana yakın otellerde konaklayacak olursanız, şehirdeki dilediğiniz hemen her yere çok kolay bir şekilde ulaşabilir, turistik yerleri kısa bir sürede görebilirsiniz. Ayrıca akşam saatlerinde dışarı çıkmayı planlıyorsanız, Red Light District ve Amsterdam’ın önde gelen aile barlarının da meydana çok yakın olduğunu unutmayın.

Dam Meydanı’na yakın en popüler ve en ideal konumlu otellerden bazıları ise ;

The Old Nickel Hotel – 1 yıldız

The Old Nickel Hotel Amsterdam
The Old Nickel Hotel

Meydanın kalbinin attığı yere 3 dakika yürüme mesafesinde olan The Old Nickel, şehirdeki en merkezi konaklama birimlerinden. Uygun fiyatlı odaları ve merkezi konumuyla dikkat çeken bu tesis, Amsterdam’da konaklama için en çok tercih edilen tesislerden.

Nadia Hotel – 2 yıldız

Nadia Hotel Amsterdam
Nadia Hotel

Dam Meydanı’ndaki Kraliyet Sarayı ile Wester Kilisesi arasında merkezi bir konuma sahip olan bu düşük bütçeli otel, tarihi bir binada hizmet veriyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bu tesis de, bütçeli bir Amsterdam seyahati planlayanların göz atabileceği otellerden.

The Times Hotel – 3 yıldız

The Times Hotel
The Times Hotel

Amsterdam’ın merkezindeki Herengracht Kanalı üzerinde yer alan bu tesis, Dam Meydanı’nın tam merkezine 5 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve uygun fiyatlı odalarıyla öne çıkan tesislerden biri.

The Hoxton, Amsterdam – 4 yıldız

The Hoxton, Amsterdam
The Hoxton, Amsterdam

Amsterdam’ın en lüks konaklama birimlerinden olan The Hoxton, meydana 5 dakika yürüme mesafesinde. 5 kanal evden oluşan bu lüks otel de, konum ve fiyat bakımından şehirdeki en ideal otellerden.

Amsterdam Dam Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Amsterdam

Amsterdam’ın tam merkezinde, merkez tren istasyonuna kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Dam Meydanı’na şehrin birçok noktasından yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Meydan, Anne Frank Evi, Red Light District, Van Gogh Müzesi ve Rijksmuseum‘a da yakın bir konumda bulunuyor.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR