Ana SayfaHollandaAmsterdam Gezi RehberiAmsterdam Kraliyet Sarayı Hakkında Bilgiler & Ulaşım, Tarihi

Amsterdam Kraliyet Sarayı Hakkında Bilgiler & Ulaşım, Tarihi

Amsterdam'ın en önemli tarihi yapılarından biri olan Kraliyet Sarayı, şehrin tam merkezinde, Dam Meydanı'nda bulunuyor. Günümüzde bir müze-saray olarak hizmet veren yapı, bireysel olarak veya turlarla ziyaret edilebiliyor. İç mekanda, dönemin ilgi çekici mobilyalarını ve ünlü isimlerin eserlerini de görebilirsiniz.

-

Amsterdam’ın en ünlü meydanlarından biri olan Dam Meydanı’nı süsleyen Amsterdam Kraliyet Sarayı”, görkemli mimarisi ve iç dekorasyonu ile şehirde görülmesi gereken en önemli cazibe merkezlerinden biri.

Büyük Avrupa tarihini simgeleyen bu yapı içerisinde birbirinden değerli heykelleri ve ünlü ressamlara ait resimleri görebiliyorsunuz.

Saray, diğer birçok Avrupa sarayı gibi mimarisi ve tarihi ile turistlerin ilgisini çekiyor. Hollanda Altın Çağı’nda saray, bir belediye binası olarak kullanılıyormuş. Günümüzde ise, kraliyet ailesi tarafından özel günlerde misafirleri ağırlamak için kullanılıyor.

Ayrıca Amsterdam’daki diğer turistik cazibe merkezlerine göz atmak ve gezi rotası oluşturmak için Amsterdam gezilecek yerler adlı yazımızı ve henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz de Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Amsterdam Kraliyet Sarayı Hakkında Bilgiler

Yatak Odası – Kaynak ; Flickr / Isen Majennt

Saray, günümüzde Amsterdam’ın kalbinin attığı yer olarak bilinen, şehirdeki en fazla tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan Dam Meydanı’nda bulunuyor. Kolay ulaşılabilir konumu sayesinde, şehrin birçok noktasından sarayın bulunduğu yere yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Saray, çoğu zaman ziyaretçiye açık, ancak davetlerden ve etkinliklerden dolayı bazı özel günlerde kapalı olabiliyor. Bu yüzden saray ziyareti yapmadan önce resmi web sayfasından (www.paleisamsterdam.nl) sarayın ziyarete açık olup olmadığına da göz atabilirsiniz.

Görkemli odaları ve salonlarıyla dikkat çeken saray ahşap ve döşemeli mobilyalar, bronz avizeler ve orijinal duvar süsleri içeren, dünyanın en eksiksiz ve iyi korunmuş İmparatorluk tarzı mobilya ve dekoratif sanat koleksiyonlarından birine (yaklaşık 2.000 parça) ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonun yaklaşık yarısı Louis Napolyon tarafından kalan eserlerden oluşuyor. Diğer koleksiyonlar ise Hollanda Kralları I. ve II. William’ın eserlerini kapsıyor.

Kaynak ; Flickr / Isen Majennt

Saray içerisinde 17 odayı, salon ve galerinin yanı sıra el boyaması tavanları, büyük mermer zeminleri ve 17. ve 18. yüzyıllardan kalma birbirinden değerli heykelleri ve resimleri görebiliyorsunuz.

Amsterdam Kraliyet Sarayı Tarihçesi

Foto Kaynak ; flickr / fabio_dell_anna

Sarayın tarihi 1648 yılına, ilk kez bir belediye binası inşa etme kararına kadar uzanıyor. Mimar Jacob van Campen tarafından başlanan bina inşaatı 1665’te tamamlanarak, Fransız İmparatoru Napolyon’un kardeşi Louis Napolyon’un Hollanda Kralı olarak kısa hükümdarlığı sırasında kişisel ikametgahı ilan ettiği tarih olan 1808 yılına kadar bir ‘Belediye Binası’ olarak hizmet vermiş.

1813’te Orange Prensi William, daha sonra Kral William I tarafından bir kraliyet ailesinin ikamet yeri olarak kullanılmış olan yapı, günümüzde de kraliyet ailesine hizmet veriyor. Ancak kraliyet ailesi bugün sarayı sadece özel davetiyelerde ve etkinliklerde kullanıyor. Bunun yanında saray ziyarete açık bir müze-saray olarak hizmet veriyor.

Bugün Kraliyet Sarayı, devlet ziyaretleri, Hollanda Kraliyet Evi’nin Yeni Yıl resepsiyonları ve Erasmus Ödülü, Kraliyet Resim Ödülleri, Zilver Anjer Ödülleri ve Prens Claus Ödülü gibi yıllık sunumlar gibi diğer resmi işlevler için de kullanılıyor. Yıl boyunca sergiler de düzenleyen saray, kalıcı eserlerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından getirilen geçici eserlere de ev sahipliği yapıyor.

Foto Kaynak ; flickr / fabio_dell_anna

2005-2009 yılları arasında restore edilen saray, 2009 yılında yeniden ziyarete açılmış. Titizlikle yenilenmiş iç mekanı ile dikkat çeken saray, Amsterdam gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezleri arasında.

Amsterdam Kraliyet Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Amsterdam şehir merkezinde, Dam Meydanı’nda bulunan Kraliyet Sarayı’na şehrin hemen her yerinden tramvaylarla veya yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’ndan saraya yaklaşık 10 dakika yürüyüş sonrası gidebilirsiniz.

Salon – Kaynak ; Flickr / Isen Majennt

YAKINLARDA NELER VAR ?

Kraliyet sarayının bulunduğu yer, Amsterdam’ın kalbinin attığı Dam Meydanı. Bu yüzden çevresinde çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezleri bulabiliyorsunuz.

Madame Tussauds Müzesi, Nieuwe Kerk (Yeni Kilise), De Bijenkorf ve Ulusal Anıt gibi Amsterdam’da görülmeye değer çekim merkezleri saraya birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca saray çevresinde çok sayıda alışveriş mağazası ve merkezi de bulabilirsiniz.

Kaynak ; flickr / Viv Lynch

Amsterdam Kraliyet Sarayı Giriş Ücreti

Saraya giriş ücreti yetişkinler için 10€. 0-17 yaş arası ve ‘Museumkaart’a sahip olanlar sarayı ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan sarayı, etkinliğin ve davetiyelerin olmadığı zamanlarda haftanın diğer günleri 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak ; Flickr / Isen Majennt

Kraliyet Sarayı Yakınında Nerede Kalınır ?

Amsterdam’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin kalbinin attığı yerde bulunan Amsterdam Kraliyet Sarayı’na yakın otellere de göz atabilirsiniz.

Saray etrafındaki otellerin hemen hepsi merkez tren istasyonuna yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani havaalanından merkeze ulaştıktan sonra taksiye ihtiyacınız olmadan da konaklayacağınız tesise gidebilirsiniz. Saraya 5 dakikadan daha kısa yürüme mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel CC – 3 yıldız

Hotel CC

Saraya sadece 5 dakika yürüme mesafesinde orta bütçeli bir konaklama sunan Hotel CC, 3 tarihi binada hizmet veriyor. Günümüzde şehirdeki en çok tercih edilen konaklama birimlerinden olmasının nedeni ekonomik oluşu ve şehrin tam olarak kalbinde bulunuyor olmasıdır.

NH City Centre Amsterdam – 4 Yıldız

Amsterdam Kraliyet Sarayı
NH City Centre Amsterdam

Singel Kanalı‘na bakan bu lüks otel, Kraliyet Sarayı’na 5 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki diğer tarihi ve turistik cazibe merkezlerine de yakın bir konumda bulunan otel, erken rezervasyon fırsat indirimleriyle daha ekonomik odalara da sahip.

NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky – 5 Yıldız

Amsterdam Kraliyet Sarayı Hakkında Bilgi
NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky

Amsterdam Kraliyet Sarayı’nın karşısında yer alan bu ultra lüks otel, 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veriyor. Tüm odalar şık bir biçimde döşenmiş olup parke zeminlidir. Bütün odalar yüksek kaliteli yataklar ve modern olanaklar ile donatılmış. Ekstra konfor için her odada en-suite banyo ve çay-kahve yapma olanağı sağlanır. Ayrıca otel merkez tren istasyonuna 15 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

TURLAR ;

Amsterdam Kraliyet Sarayı
Amsterdam Kraliyet Sarayı – Foto Kaynak ; tristan_reville

Kraliyet Sarayı, ülkenin en ünlü taş oymacıları ve ressamları sayesinde görkemli bir görünüme kavuşmuş. Başlangıçta beyaz mermerden yapılmış olan saray, yılların etkisiyle günümüzde grimsi/kahverengi bir renge sahip.

İçeride görebileceğiniz birbirinden değerli eserlerin yanı sıra, yapının bir Belediye Binası olduğu zamanlardan hikayeleri dinlemek ve daha anlamlı bir saray gezisi yapmak için çok farklı tur paketlerini tercih edebilirsiniz. Sarayı bireysel olarak da ziyaret edebiliyorsunuz, ancak turlar ile çok fazla sıra beklemeden ve daha bilgilendirici bir ziyaret gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tur paketlerini ve giriş biletlerini online olarak almak isterseniz Getyourguide.com adlı adrese göz atabilirsiniz. Ayrıca Amsterdam’ın diğer popüler turistik cazibe merkezlerinden olan Rijksmuseum, Anne Frank Evi ve Van Gogh Müzesi adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR