Ana SayfaAvrupaYunanistanSkiathos Adası'nda Nerede Kalınır? | Bölgeler Ve Oteller

Skiathos Adası’nda Nerede Kalınır? | Bölgeler Ve Oteller

İskados Adası olarak da bilinen Skiathos Adası, Sporad takımadalarından (Şeytan Adaları) biri ve Yunanistan’ın son yıllarda en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor. Ada, daha çok “Mamma Mia” filminin çekildiği yer olmasıyla ünlenmiş. Tabii ki Skiathos’u bu kadar popüler bir tatil destinasyonu yapan sadece bir film fonu rolü değil. Adadaki bozulmamış manzaraların, muhteşem doğal güzelliğin, tertemiz plajların ve rahat yaşam tarzının da etkisi büyük.

Evia’nın kuzeyinde ve Volos’un doğusunda yer alan Skiathos, sadece 12 kilometre uzunluğunda, 6 kilometre genişliğinde ve 50 kilometrekarelik bir ada olmasına rağmen Sporades takımadalarındaki en popüler adadır.

Turkuaz Ege Denizi’nde yer alan Skiathos yemyeşil bir vahadır. Adanın yamaçlarında çam, selvi ve meşe bahçeleri, aşağı kesimlerinde ise incir, badem, zeytin ve erik ağaçlarının ekili alanları ve ayrıca üzüm bağlarının bulunduğu bağ alanları vardır. Ancak, tüm doğal çekiciliğine rağmen, onu diğerlerinden ayıran, bu güzel adanın plajlarıdır. 50’den fazla el değmemiş, altın rengi kumlu plaj, sahili noktalamaktadır. Bazıları bir tatil adasından bekleyeceğiniz tüm sahil olanaklarını içerirken, bazıları ilk günkü kadar doğal.

Skiathos Adası’nda Nerede Kalınır ?

Ada ile aynı ismi paylaşan Skiathos Köyü (İskados), adadaki tek yerleşim yeri. Gezip görülecek ve yapılacak şeylerin çoğu burada yer alıyor. Fakat, Skiathos’ta konaklama için tercih edilebilecek Troulos, Megali Ammos, Koukounaries, Kolios, Achladies ve Vassilias gibi bölgeler de var.

Hangi bölgeyi tercih edeceğiniz adayı kiminle ziyaret ettiğinize, bütçenize ve adadaki sürenize göre değişiklik gösterecektir.

 • Skiathos Köyü (İskados) ; Adanın kalbi ve adayla aynı ismi paylaşan bu bölge, Sakiathos’ta kalabileceğiniz en merkezi, en popüler ve en iyi yer.
 • Megali Ammos ; Skiathos Köyü’ne sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan canlı bir plaj bölgesi. Plajda rahatlamayı merkeze yakın olmanın rahatlığıyla birleştirmek isteyenler için iyi bir seçim.
 • Troulos ; Hareketli Skiathos Köyü’ne daha sessiz bir alternatif olan Troulos, zeytinlikler ve çam ormanlarıyla çevrili küçük bir köydür. Sakin suları ve rahat atmosferi ile güzel kumsalı, aileler ve daha sakin bir tatil arayanlar için mükemmeldir.
 • Koukounaries ; Çarpıcı kumsalı ve berrak sularıyla tanınan Koukounaries, plaj tutkunları için popüler bir destinasyondur. Yemyeşil bir çam ormanıyla çevrilidir ve çeşitli su sporlarına sahip olmasıyla övünür.
 • Achladies ; Balıkçı köyü cazibesinin çoğunu korumayı başaran popüler bir turizm beldesi. Adanın kalbi olan Skiathos Köyü’ne (İskados) sadece birkaç km uzaklıkta yer alıyor.

Yukarıdaki 5 bölgede aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bulamazsanız, alternatif olarak Kolios ve Vassilias bölgelerine de göz atabilirsiniz.

İşte tüm detaylarıyla Skiathos Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bölgeler ve bölgelere özel otel tavsiyeleri ;

1.Skiathos Köyü (İskados)

Skiathos Adası MerkezSkiathos Adası merkezi

Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan ve adanın güneydoğu ucunda bulunan Skiathos Köyü, adayla aynı ismi paylaşıyor. İskados bölgesi olarak da bilinen bu köy, adanın tam olarak kalbinin attığı yer. Yani nerede konaklayacağınıza tam olarak karar veremezseniz, buradaki otellerden herhangi birini tercih ederek harika bir Skiathos tatili yapabilirsiniz.

Dar, dolambaçlı sokaklar ve Arnavut kaldırımlı ara sokaklardan oluşan, teraslı evleriyle dikkat çeken bu bölge, adadaki en fazla barı, kulüpleri, hediyelik eşya dükkanları ve restoranları bulabileceğiniz yer.

Otel ve konukevi konusunda da bol çeşide sahip olan bölge, adadaki yapılacak şeylerin ve görülecek yerlerin büyük bir bölümüne kolay bir ulaşım sunuyor.

Bölgenin ana caddesi olan Papadiamanti Caddesi, turist olarak hemen her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yer. Yeme içmeden alışverişe birçok farklı seçeneğe sahip olan cadde, adanın neresinde konaklarsanız konaklayın, görülmesi gereken bir yer. Bu cadde ayrıca, canlı müzik, hareketli barlar ve gece kulüpleriyle en iyi gece hayatı sahnesine ev sahipliği yapıyor.

Kamp alanları ve pansiyonlar da dahil olmak üzere Skiathos kasabasının çevresinde çok sayıda konaklama yeri var. Fakat, yüksek sezonda Skiathos’u ziyaret ediyorsanız, mutlaka erken rezervasyon yaptırın deriz.

Beyaz badanalı evlerle dolu olan bu bölgeyi yürüyerek keşfetmek kolay. Ayrıca diğer bölgelere, köylere ve turistik cazibe merkezlerine en kolay buradan ulaşabilirsiniz.

En Popüler Skiathos Köyü Otel Tavsiyeleri

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Skiathos Adası’nın tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Gezip görülecek yerlere, plajlara ve yapılacak aktivitelere yakın olmak istiyorsanız
 • Yoğun turist trafiğiyle aranız iyiyse
 • Diğer bölgelere nazaran daha fazla otel, restoran, bar ve alışveriş seçeneğine sahip bir yer arıyorsanız
 • Gece hayatı için bir planınız varsa

2.Megali Ammos

Megali Ammos, Skiathos Adası

En az Skiathos Köyü kadar popüler bir tatil bölgesi olan Megali Ammos, adanın merkezine de yaklaşık 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani hem ada merkezine yakın olmak hem de ada merkezi Skiathos Köyü’nün yoğun turist trafiğinden biraz uzak olmak istiyorsanız, burası Skiathos Adası’nda kalacak en iyi yer.

Skiathos kasabasına yakınlığı ile Megali Ammos, hem anakara hem de yerel Yunan, İngiliz, İtalyan ve Almanlar arasında, özellikle yüksek sezon olan Temmuz ve Ağustos aylarında çok popüler bir tatil yeridir.

Megali Ammos’ta gece hayatı yok. Fakat ada merkezi Skiathos Köyü’ne yakın olduğundan dolayı, bu ayrıntıya takılmanıza gerek kalmayabilir. Çünkü yürüyerek ada merkezindeki barlara ve gece kulüplerine gidebilirsiniz.

Megali Ammos, ayrıca Skiathos Adası’nın en uzun kumlu plajı olmasıyla da ünlü. Bölgede tavernalar, plaj barları ve restoranların yanı sıra çok eğlenceli olan yerel pazarlar da bulunuyor.

Megali Ammos’un doğu ucu, plajın en kalabalık kısmıdır ve burası aralarından seçim yapabileceğiniz birçok otel ve restorana ev sahipliği yapar. Plajın batı ucu (Ftelia Plajı) ise, daha az gelişmiştir, ancak daha doğal bir görünüme sahiptir.

Konaklama alternatifleri arasında mutfaklı daireler ve orta ila küçük ölçekli oteller yer alır. Bazıları plaja birkaç adım uzaklıkta yer alır.

En İyi Megali Ammos Otelleri

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Plaja birkaç adım uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Skiathos Köyü’ne, yani ada merkezine nazaran daha sakin bir yer arıyorsanız
 • Huzurlu bir tatil planı yapıyorsanız
 • Aile dostu plaja yakın olmak istiyorsanız
 • Ada merkezine yakın olmak istiyorsanız (Yürüyerek 15 dakika)Booking.com

3.Troulos

Troulos plajı, Skiathos Adası'nda nerede kalınır

Ada merkezi olan Skiathos Köyü’ne yaklaşık 9 km uzaklıkta harika bir tatil bölgesi olan Troulos, Skiathos Adası’ndaki en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz en ideal yer.

Daha çok genç ailelerin tercih ettiği yer olan Troulos, adını Yunan kiliselerinde bulunan kubbeyi andıran ve kıyının hemen açıklarında uzanan küçük adacıktan alıyor. Troulos, gelişmiş ve donanımlı bir plaja sahip. Plajda şezlong ve şemsiyelerin yanı sıra cankurtaran da bulunuyor.

Troulos’un sahil şeridi boyunca birçok restoran, kafeler ve barlar bulunuyor. Hem yeme içme hem de konaklama konusunda adadaki en uygun fiyatlı yer burası.

Su sporlarına merakı olan tatilcilerin de favorisi Troulos’tur. Çünkü Troulos, adadaki su sporları cenneti olarak biliniyor.

Troulos’ta gece hayatı yok, zaten bölgenin çekiciliği de buradan geliyor. Ayrıca süper turistik değil, bu da onu kafa dinlemek isteyen aileler için ideal bir üs haline getiriyor.

Troulos ana yola yakın olduğundan adanın geri kalanıyla mükemmel bağlantılara sahip.

Uzun çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı inişli çıkışlı tepelerin fonunda, parıldayan beyaz kum ve masmavi Ege Denizi ile tezat oluşturan Troulos’ta otel, daire ve villa olmak üzere birçok farklı konaklama birimi bulabilirsiniz.

Tesisin ve kasabanın arkasındaki bölge, Skiathos Ulusal Parkı’nın bir parçasıdır ve sizi diğer plajlara veya daha iç kesimlere götürebilecek bir dizi mükemmel yürüyüş ve bisiklet parkuruna sahiptir.

En Popüler Troulos Kalacak Yer Önerileri

4.Koukounaries

Koukounaries Plajı, Skiathos Adası

Koukounaries, ada merkezi Skiathos Köyü’nün yaklaşık 12 km güneybatısında yer alan bir köy. Koukounaries Plajı ise adadaki en popüler plajlardan. Altın rengindeki kumlu plajı, kıyı boyunca yüzlerce metre boyunca ağaçların etrafında kıvrılıyor.

Birçok plaj barına ve yemek mekanlarına ev sahipliği yapan plaj, Yunanistan’ın en sevilen ve en ünlü plajlarından biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

Plajın hemen arkasında yer alan Koukounaries köyü, ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi sunuyor. Oda ve dairelerden villalara ve otellere kadar birçok konaklama seçeneğini burada bulabilirsiniz.

Koukounaries’ten ada merkezi Skiathos Köyü’ne, her yarım saatte hareket yerel otobüslerle kolaylıkla gidip gelebilirsiniz. Burada kalacak olursanız, ada merkezine gitmenize bile gerek kalmayacaktır, tabii hareketli bir gece hayatı planı yapmıyorsanız. Çünkü Koukounaries’te gece hayatı adına hiçbir şey yok diyebiliriz.

En Popüler Koukounaries Otelleri

5.Achladies (Ahladies)

Achladies, Skiathos Adası'nda nerede kalınır

Balıkçı köyü cazibesinin çoğunu korumayı başaran popüler bir turizm beldesi olan Achladies, Skiathos Adası’nın en sevilen çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Listemizin son sırasında yer alsa da, Achladies bölgesi de oldukça popüler yerlerden bir tanesi.

Adanın merkezi Skiathos Köyü’ne birkaç km uzaklıktaki bu bölgedeki plaj ise mavi bayraklıdır. Fakat diğer bölgelere nazaran daha az gelişmiştir. Yani tüm ihtiyaçlarınızı karşılayamayabilirsiniz. Tabii birkaç restoran, taverna ve dükkan var, ancak Skiathos Köyü’ndeki kadar çok fazla seçenek yok.

Yunanca adı ‘armut ağaçları’ anlamına gelir ve yaz ayları boyunca havayı zeytin ve meyve ağaçlarının kokusu doldurur. Uzun, yemyeşil bitki örtüsüyle çevrili bir vadide yer alan bölge, kumlu bir koya ve berrak mavi suya açılıyor. Bölgede çok uygun fiyatlı otellerden villalara ve apartman dairelerine kadar iyi bir konaklama seçeneği bulunabilir.

Achladies bölgesinden taksilerle ada merkezine ulaşım ise, yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Burası, ada merkezine nazaran daha sessiz ve sakin bir yer. Ayrıca aile dostu bir plaja sahip olduğundan daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer.

Achladies, Skiathos Adası

Popüler Achladies Konaklama Önerileri

6.Kolios

Kolios, Skiathos Adası'nda nerede kalınır

Alternatif olarak tercih edebileceğiniz yerlerden biri de Kolios bölgesidir. Burası çok popüler değil. Konum olarak da mükemmel değil. Ancak özellikle Yunan ve yabancı turistlerin popüler tatil rotalarından biri olduğu için göz atmaya değer.

Kolios, daha çok 45-50 yaş üstü tatilcilerin tercih ettiği, sessiz ve sakin bir bölge. Vromolimnos ve Platanias plajlarını içeren büyük bir koyun arkasında yer alıyor. Kıyı bölgesi sakin olduğu için özellikle yaşlılar ve çocuklar için oldukça güvenlidir.

Yaprak dökmeyen zemini, altın kumu ve masmavi denizi güneş arayanlar için sakin koşullar sağlarken, daha aktif olanlar için iyi bir su sporu seçeneği vardır.

Sahilde şezlong ve şemsiyeler mevcuttur ve ön tarafa yayılmış birkaç taverna, atıştırmalık büfesi ve bir mini market vardır.

Kolios ada merkezi olan Skiathos Köyü’ne (İskados) yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alıyor ve merkeze düzenli otobüs seferleri de bulunmaktadır.

En İyi Kolios Otelleri

7.Vassilias

Vassilias bölgesi, Skiathos Adası

Megali Ammos’un güneyinde yer alan Vassilias bölgesi de Skiathos Adası’nda kalabileceğiniz bölgelerden biri. Çok popüler bir bölge olmasa da, uzun soluklu Skiathos Adası tatili için tercih edilebilecek yerlerden biri. Bölgede çok fazla otel seçeneği bulunmuyor. Ancak birkaç daire, konukevi ve villa seçeneği var.

Buradaki plaj dar ve çok dik değil, her yaştan çocuğu olan aileler için ideal. Ayrıca birçok şemsiye, şezlong, plaj tavernası ve su kayağı ve kano gibi çok çeşitli su sporları ile iyi organize edilmiş bir plajdır.

Vassilias, Skiathos Adası’nın merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunuyor. Taksiler veya yerel otobüsleri kullanarak ada merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Büyük bir spa oteli, plajın arka tarafında yer alır ve diğer konaklama yerleri daha arkadadır. Ön tarafta, öğle yemeği için atıştırmalık ve içeceklerin satın alınabileceği birkaç taverna vardır.

En İyi Vassilias Konaklama Önerileri

En İyi Skiathos Adası Otelleri

Yukarıdaki bölgelere özel otel önerileri arasında aradığınız oteli veya diğer konaklama birimini bulamadıysanız, aşağıdaki adanın en iyi otellerine de göz atabilirsiniz. Hem konuk değerlendirme puanı hem de olanak ve konum bakımından kendi kategorisindeki otellere nazaran daha iyi olan bu oteller, ayrıca erken rezervasyon fırsat indirimleri de sunuyor.

Skiathos Princess

Skiathos Princess Hotel

Aya Paraskevi’de yer alan bu 5 yıldızlı otel, Skiathos Adası’nın en sevilen ve en çok rezervasyon alan lüks otellerinden bir tanesi. Agia Paraskevi Plajı’na doğrudan erişim sunan bu şık otel, sahilde yer alıyor ve kendine ait özel plaj alanı da bulunuyor.

8+ konuk değerlendirme puanı ve birbirinden olumlu konuk yorumlarıyla dikkat çeken otel, 3-4 gün ya da daha uzun süreli romantik bir Skiathos tatili için en ideal tesislerden biri. OTELİ İNCELE

ELIVI Skiathos

ELIVI Hotel, Skiathos Adası'nda nerede kalınır

Koukounaries Plajı’na bakan ve çam ormanıyla çevrili olan bu 5 yıldızlı otel, Xenia Hotel, Grace Suites ve Nest Villas&Suites olmak üzere 3 farklı yerleşim alanından oluşuyor. Yani herkese göre bir odayı bu otelde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Süitleri ve villalarıyla hizmet veren bu tesiste, özel plaj alanı ve 2 açık yüzme havuzu da var. Ada merkezi Skiathos Köyü’ne 8 km uzaklıktaki mükemmel konumu, yüksek değerlendirme puanı ve sunduğu birçok olanağıyla adanın en iyi otellerinden biri. OTELİ İNCELE

La Luna Hotel

La Luna Hotel, Skiathos Adası

4 yıldızlı La Luna Hotel, Skiathos Adası’nın en çok tercih edilen bölgelerinden biri olan Troulos’ta yer alıyor. Adanın en romantik otellerinden biri olarak da kabul edilen La Luna, 9+ konuk değerlendirme puanına sahip.

Troulos Plajı, Katharina Plajı ve Küçük Troulos Plajı otele kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. OTELİ İNCELE

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR