Ana SayfaAvrupaYunanistanSamos'ta Nerede Kalınır ? & Popüler Bölgeler Ve Oteller

Samos’ta Nerede Kalınır ? & Popüler Bölgeler Ve Oteller

Türkiye kıyılarından ve İzmir’den sadece 70 kilometre uzaklıkta bulunan Samos adası (Sisam), Ege Denizi’nde Küçük Asya’ya en yakın olan Yunan adasıdır. Feribotlarla çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz Samos’ta nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak için de adadaki bölgeler hakkında az çok fikir sahibi olmanızda yarar var.

Kırmızı çömlek, el sanatları, mücevher, kereste, tütün, şarap, meyve, gül ve zeytinyağı üretimi ile antik çağlardan beri dünyaca ünlü olan Samos, Yunanistan’ın Santorini veya Mykonos adaları kadar pahalı olmasa da çok ucuz olduğu da söylenemez. Tabii her bütçeye uygun bir otel, daire veya pansiyon tarzı konukevini Samos’ta bulabilirsiniz.

Samos’ta kalınacak en iyi ve en popüler yerler; Ada merkezi Sisam (Samos Town), Pythagorion, Kokkari, Marathokampos ve Karlovasi bölgeleri olsa da, Samos’ta bu 5 bölgeye alternatif olabilecek farklı yerlerde var. Bütçenize, adayı kiminle ziyaret ettiğinize ve konaklama sürenize göre hangi bölgede konaklayacağınıza karar verebilirsiniz.

Samos’ta Nerede Kalınır ?

⇒Samos Town (Sisam) ; Samos Adası’nın merkezi. Adadaki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölgelerden biri. Vathy veya Vathi olarak da bilinse de daha çok adayla aynı ismi paylaşıyor.

⇒Pythagorion ; Sınırları içindeki çok sayıda plajı, restoranı ve turistik yeri nedeniyle Samos’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi bölge. Samos havaalanı ve feribot ve yolcu terminalleri de Pythagorion’da bulunmaktadır ve bu da onu konaklamak için en uygun yer haline getirmektedir. Ayrıca bu kasaba, adadaki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapıyor.

⇒Kokkari ; Samos’un kuzeyinde, Samos ile Karlovasi arasında yer alan bu küçük sahil kasabası, deniz ve dağ arasındaki küçük Rum köylerini sevenleri baştan çıkarıyor. Plajları seviyorsanız, Samos’ta kalınacak yer burasıdır.

⇒Marathokampos ; Huzur arayanlar için Marathokampos iyi bir seçenek. Kasabanın kendisi iç kısımdadır, ancak Kerkis Dağı’nın eteklerine yakın, Kampos veya Votsalakia olarak bilinen bir sahil yerleşimi vardır. Samos’taki birçok ekonomik konaklama birimi burada. Bu yüzden bütçeli bir Samos tatili planlıyorsanız ilk olarak buraya göz atın deriz.

⇒Karlovasi ; Bir öğrenci kasabası olduğundan ve Faculty of Science of the Aegean University adlı üniversiteye ev sahipliği yaptığından adanın en hareketli yeridir. Daha hareketli bir Samos tatili için düşünülebilecek yerlerden.

1.Pythagorion (Pisagor)

pythagorion, samos

Adanın güney kıyısında, sevimli küçük bir kasaba olan Pythagorion, 1955 yılına kadar Tigáni olarak biliniyormuş ve burada doğmuş olan Pythagoras’ı (Pisagor) onurlandırmak için yeniden adlandırılmış. Samos’ta nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan Pythagorion’da, ister lüks oteller isterseniz de düşük bütçeli otelleri, daireleri ve konukevlerini bulabilirsiniz.

Pythagorion, sınırları içindeki çok sayıda plajı, restoranı ve turistik yeri nedeniyle Samos’ta kalınacak yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Samos havaalanı ve feribot ve yolcu terminalleri de Pythagorion’da bulunuyor. Bu da bölgeyi Samos’taki en ideal konaklama yeri yapıyor.

Adanın başkenti konumunda olan Sisam’dan 11 km uzaklıkta olan Pythagorion, çok sayıda kafe, restoran ve birçok tesise sahiptir.

Kasaba, kazılar sırasında adanın antik kentinin bulunduğu körfezin etrafına amfiteatr şeklinde inşa edilmiştir. Pythagorion’dan plaja kolayca yürüyebilirsiniz.

Bu küçük köy hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri, küresel bir kültürel miras kenti olarak UNESCO kapsamında olmasıdır.

Karakteristik kırmızı kiremitli çatıları, dar sokakları, kafeteryaları, restoranları ve güzel meyhaneleri ile eski ve iyi korunmuş evler, yaz tatilinizi geçirmek için canlı ve büyüleyici bir mekan oluşturuyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

  • Samos Adası’nın en iyi ve en popüler kasabalarından birinde olmak istiyorsanız
  • Yeme içme, alışveriş ve otel konusunda çok fazla seçeneğim olsun diyorsanız
  • Plaja çok kolay bir şekilde ulaşmak istiyorsanız
  • Yoğun turist trafiğiyle aranız iyiyse

En Popüler Pythagorion Otelleri

Zorbas Hotel & Studios – 2 Yıldız ; Panagia Eleoussa Plajı, Glicorisa Plajı ve Proteas Plajı’na yakın bütçeli bir otel

Belvedere – 2 Yıldız ; Pythagoreion Arkeoloji Müzesi’ne 5 dakika yürüme mesafesindeki bu bütçeli otel, samimi atmosferi ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor.

Naftilos – 3 Yıldız ; Daha çok çiftlerin tercih ettiği orta bütçeli otellerden biri.

Doryssa Boutique – 4 Yıldız

Casa Cook Samos – Adults only – 5 Yıldız

2.Samos Town (Sisam)

Samos Kasabası, Yunanistan

Adanın kuzeydoğu kıyısındaki korunaklı bir koyda yer alan Samos Kasabası veya diğer adıyla Sisam, Samos Adası’yla aynı ismi paylaşıyor.

Adanın kalbi konumunda olan Sisam’da hemen her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimini rahatlıkla bulabiliyorsunuz, çünkü burası adadaki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölgelerden bir tanesi.

Zarif Neoklasik evler, at nalı şeklindeki limanı çevreler; bunların çoğu artık zemin seviyesinde su kenarındaki kafe ve restoranlara ev sahipliği yaparken, modern beton daireler kıyı boyunca ve denize bakan yamaca yayılmıştır. Ayrıca buradan Atina’nın Pire limanına çift yönlü düzenli feribot seferleri yapılmaktadır.

Samos Adası’nın merkezi konumunda olan Sisam’da 4 yıldızlı otellerin sınırlı ve 5 yıldızlı otelin olmadığını da unutmayın.

En Popüler Sisam Otel Tavsiyeleri

Notis Hotel – 2 Yıldız ; Roditses Plajı’na 1 dakika yürüme mesafesinde. Sisam’daki en çok rezervasyon bütçeli otellerden biri.

Mirini Hotel – 3 Yıldız ; Samos Körfezi’nin muhteşem manzarasına sahip odalarıyla öne çıkan bu otel, Samos’taki en iyi gün batımını seyredebileceğiniz tesislerden biri.

Samos Bay Hotel by Gagou Beach – 3 Yıldız ; Güzel Gagou Plajı’na sıfır konumdaki bu otel, rahat ve samimi atmosferi, fiyatı ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor.

3.Kokkari

Kokkari, Samos

Kokkari, küçük plajları ve birçok restoran seçeneği ile pitoresk bir balıkçı köyüdür. Pythagorion’dan arabayla yarım saatten biraz daha kısa bir mesafede olması onu Samos’ta kalmak için uygun bir yer haline getiriyor.

Aileler ve çiftler için Samos’ta nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olan Kokkari’de otel seçeneği de oldukça fazla. Butik otellerden lüks otellere çok farklı konaklama seçeneklerini burada bulabilirsiniz.

Çok sayıda bara, restorana ve cafeye ev sahipliği yapan Kokkari’de alışveriş ve hediyelik eşya için uğrayabileceğiniz birçok mağazayı da bulabilirsiniz.

Samos’un kuzeyinde, Samos ile Karlovasi arasında yer alan bu küçük sahil kasabası, deniz ve dağ arasındaki küçük Rum köylerini sevenler için en ideal kalınacak yer.

En Popüler Kokkari Konaklama Önerileri

Arion Hotel – 4 Yıldız

Kalidon Panorama Hotel – 3 Yıldız

Studios Loukia – 3 Yıldız (DAİRE)

Kalidon Hotel – 2 Yıldız

4.Marathokampos

Marathokampos, Samos

Marathokampos, Samos’taki en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bölgelerden biri. Ayrıca bölge, adadaki en huzurlu yerlerden biri olduğundan daha çok sessiz ve sakin bir Samos tatili planlayanların tercih ettiği bir yer olmasıyla ünlü.

Bütçeli bir Samos tatili planlıyorsanız ve aradığınız konaklama birimini yukarıdaki bölgelerde bulamadıysanız mutlaka Marathokampos bölgesine de göz atın derim. Çünkü bu bölgedeki konaklama birimlerinin çok büyük bir bölümü 2-3 yıldızlı tesislerden oluşuyor.

Marathokampos’un her yerinde eğlence için fırsatlar var. Heyecan verici aktivitelerden büyüleyici turistik mekanlara kadar bu eşsiz küçük kasabada herkes için bir şeyler vardır.

5.Karlovasi

Karlovasi, Samos

Samos’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en hareketli ve en canlı bölgelerden biri olan Karlovasi, sahip olduğu öğrenci nüfusu sayesinde günün her anında kalabalık oluyor. Daha çok genç tatilcilerin tercih ettiği bir bölge olarak biliniyor olsa da, burada herkese göre bir şeyler var.

Samos Adası’nın ticari merkezi olarak kabul edilen bu kasaba, Agias Triadas Kilisesi’yle de ilgi görüyor. Kilise, yemyeşil tepeler üzerine inşa edilmiş ve muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Karlovasi, Samos’un en büyük ikinci bölgesidir ve çoğu turizm ve balıkçılıkla uğraşan 5.000 nüfusa sahiptir. Ada merkezi Sisam’ın 32 km kuzey batısında yer alır.

Karlovasi kasabası Samos’un en verimli bölgelerinden birinde yer alır ve üç yerleşimden oluşur: eski şehir (limanda), orta şehir ve yeni şehir.

Tüm alan 19. yüzyıl neoklasik binaları ve görkemli geçmişine tanıklık eden zarif konaklarla bezenmiştir. Karlovasi’nin en yüksek tepesinde yer alan ve yerleşime hakim olan Kutsal Teslis Kilisesi (Agia Triada kilisesi) gibi çok sayıda etkileyici kilise kasabayı süslüyor.

Karlovasi, bir Bizans kalesinin kalıntıları, şelaleler, seramik atölyeleri ve Karlovasi’ye kısa bir mesafede birkaç sevimli küçük köy gibi birçok gezi yeri sunuyor.

En Popüler Karlovasi Konaklama Önerileri

Erato Seaside Hotel – 2 Yıldız ; Potami Plajı’na birkaç dakika yürüme mesafesindeki bu otel, Samos’un en ucuz otellerinden biri olmasına rağmen en şık ve en modern tesislerinden biri.

Merope Hotel – 3 Yıldız ; Karlovasi sahiline 600 metre, Limani Plajı’na ise 1 km mesafede merkezi bir konumda yer alan bu otel, konum olarak Karlovasi’deki en ideal tesislerden biri.

Samian Mare Hotel, Suites & Spa – 4 Yıldız ; Samos’un en romantik otellerinden biri. Potami Plajı’na yaklaşık olarak 1 km uzaklıkta bulunuyor.

Samos’ta Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Karlovasi, Samos

Samos’ta, yukarıdaki 5 bölgeye alternatif olabilecek daha az tercih edilen çok sayıda bölge var. Fakat bu bölgeler, konum olarak ideal yerlerde bulunmadığından dolayı, ilk olarak yukarıdaki 5 bölgeye göz atarak başlayın. Aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini yukarıda bulamazsanız alternatif olarak aşağıdaki bölgelere de göz atabilirsiniz.

Koumeika ; Çevresi tepelerle çevrilidir ve denizden yaklaşık olarak 2 km uzaklıktadır. Çok fazla konaklama birimi olmasa da, burada birkaç otel ve pansiyon tarzı konukevlerini bulabilirsiniz. Koumeika, Samos adasının güneybatı tarafında yer alır ve Marathokampos’tan yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunuyor.

Kerveli ; Samos’un başkenti Vathy’nin 7 km güney doğusunda bulunan, bilinen tenha bir plajdır. Muhteşem berrak sular ve beyaz parlak çakıllar, tepenin dibinde uzanan bu plajın eşsiz manzarasını oluşturuyor. Alanın etrafındaki uzun çam ağaçları harika bir gölge sağlar ve doğal yeşil ortam ziyaretçilere harika bir rahatlama sunar. Plaj düzenli olmadığı için az sayıda insan barındırmaktadır. Koyun yanında çok sayıda taverna ve konaklama yeri var. Erişim basit ve kolaydır.

İraion; Bu yerleşim yerinde oteller, kiralık pansiyonlar ve ziyaretçilerin yemek yiyebilecekleri veya kahve içebilecekleri deniz kenarında çok sayıda tavernalar ve kafeteryalar bulunmaktadır. Ayrıca plaj da yakındır.

Psili Ammos ; Samos kasabasının güneyinde Kerveli yolunu takip ederseniz Psili Ammos plajı tabelasını göreceksiniz. Samos kasabasına yaklaşık 9 km uzaklıktadır ve plaja ulaşmak için arabayla yaklaşık 15 dakika sürer.

Psili Ammos “ince kum” anlamına gelir ve kumlu bir plajdır ve muhtemelen onu Samos Adası’ndaki en popüler plaj yapan adıdır. Adadaki plajların çoğu çakıllı olduğundan, kumlu kıyısı ve sığ sakin denizi Psili Ammos’u çocuklu aileler için ideal bir yer haline getiriyor.

Samos Otel Fiyatları

Samos, Yunanistan

Samos’ta otel fiyatları ortalama 50€’dan başlamakta ve 180€’ya kadar çıkabilmektedir. Adadaki en uygun fiyatlı oteller, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Marathokampos bölgesinde yer alıyor. Fakat diğer bölgeler ile arasında çok büyük bir fiyat farkı olmadığından ilk olarak Samos’ta nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olan ada merkezi Sisam’a ve Pythagorion bölgesine göz atın derim.

Bu iki bölgede de, ekonomik konaklama birimleri bulabilirsiniz. İster 2-3 yıldızlı butik oteller isterseniz de daire ve pansiyon seçenekleri de bu iki bölgede var.

Samos’ta otel rezervasyonu için çok erken tarihleri tercih etmenize de gerek kalmayabilir. Tabii temmuz veya ağustos ayında Samos’a gitmek istiyorsanız birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptırmanıza yarar var. Çünkü istediğiniz tesiste istediğiniz tarihte oda bulamayabilirsiniz.

En Popüler Samos Otelleri

Samos, Yunanistan

Bir kitle turizm için popüler destinasyonlardan biri haline gelen Samos, çiftçilik, tekne yapımı ve balıkçılık etrafında dönen eski mesleklerinin cazibesini hâlâ koruyor. Samos, antik dünyanın en önemli kutsal alanlarından biri olan ve şu anda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan güneydoğu kıyısındaki Heraion’un (Hera Tapınağı) bulunduğu yerdir ve daha çok doğal güzelliğiyle turistleri büyülüyor.

Samos’ta çok sayıda konaklama birimi bulunuyor. Bunların çoğu butik otellerden oluşuyor olsa da, her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimini Samos’ta bulabiliyorsunuz. İşte Samos’un en iyi otelleri ;

Proteas Blu Resort – 5 Yıldız ; Pisagor’da (Pythagorion) yer alan bu 40.000 m²lik tesis, gözlerden uzak 2 doğal plaja sahip korunaklı bir koya bakmaktadır. Tenis ve voleybol sahaları, kapalı havuzu ve spor salonu olan bu lüks otel, adadaki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olmasıyla da ilgi görüyor.

Proteas Blu Resort, Samos
Proteas Blu Resort

Proteas Blu Resort’ta plaj servisinin yanı sıra ücretsiz şezlong ve şemsiyeler gibi çeşitli lüks hizmetler sunulmaktadır. Sağlıklı yaşam olanakları arasında kapalı havuz, sauna ve spa küveti yer almaktadır.

Armonia Bay Hotel – 4 Yıldız ; Açık havuz ve güneşlenme terası sunan Armonia Bay Hotel, Kokkari’de yer almaktadır. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen bu otelin erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunuyor. Ayrıca otel, 9+ konuk değerlendirme puanına sahip.

Armonia Bay Hotel, Samos

Sunrise Limnionas Apartments – 3 Yıldız (Daire) ; Samos bölgesinde Marathokampos’ta, Limnionas Plajı’na birkaç adım uzaklıkta yer alan bu tesis, geniş daireleriyle Samos’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler tesislerden bir tanesi. Tesis, Sisam Psili Ammos Plajı’na 1,2 km ve Fournaki Plajı’na ise 2,7 km uzaklıktadır. En yakın havaalanı olan Sisam Uluslararası Havaalanı 40 km mesafededir. Tesis ücretli havaalanı servisi sunmaktadır.

Sunrise Limnionas Apartments, Samos
Sunrise Limnionas Apartments

Kalidon Panorama Hotel – 3 Yıldız ; Samos’taki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerden biri olan Kalidon, Sisam’ın kuzey kıyısında, Kokkari köyü yakınlarında yer almaktadır. Lemonakia plajı yalnızca 400 metre uzaklıkta, ünlü Tsamadou plajı ise kısa bir yürüme mesafesindedir. Otelin tüm odalarında deniz veya bahçe manzarasına sahip mobilyalı balkon vardır. Tümü klimalı odalarda günlük temizlik servisi verilmektedir. Ayrıca müzik kanallarını izleyebileceğiniz uydu TV, minibar ve kasa bulunmaktadır. Kalidon’un 24 saat açık resepsiyonu araba/motosiklet kiralama, günübirlik geziler ve döviz bozdurma gibi hizmetler ayarlayabilir. Talep üzerine açık büfe kahvaltı da sunulmaktadır.

Kalidon Panorama Hotel, Samos
Kalidon Panorama Hotel

Ino Village Hotel – 3 Yıldız ; Samos kasabasının Kalami bölgesinde, ünlü Gangou Plajı’na sadece 450 metre mesafede yer alan Ino Village Hotel, bir yüzme havuzuna ve bir restorana ev sahipliği yapmaktadır. Otel, klimalı ve balkonlu zarif odalar sunmaktadır. Samos’ta nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olan bu otel, ayrıca yüksek bir konuk değerlendirme puanına sahip.

Ino Village Hotel, Samos
Ino Village Hotel

Adanın iç kesimlerinde oteller, daha çok ailelerin tercih ettiği yerler ve biraz daha turistlerden uzak dış kesimler ise, daha çok romantik çiftlerin tercih ettiği otellere ev sahipliği yapıyor. Samos, genel olarak Yunanistan’ın en popüler tatil destinasyonlarından biri olmasına rağmen, çok pahalı değildir. Bu yüzden otel tercihi yaparken, az tercih edilen bölgelerde kalmanızı da tavsiye etmeyiz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR