Ana SayfaYunanistanAtina Gezi RehberiAtina'da Nerede Kalınır ? & Popüler 7 Semt Ve Oteller

Atina’da Nerede Kalınır ? & Popüler 7 Semt Ve Oteller

Yunanistan’ın başkenti ve en yoğun turist trafiğine sahip şehirlerinden biri olan “Atina’da nerede kalınır ?” sorusuna en ideal cevap şehirden ne beklediğinize, konaklama sürenize, bütçenize ve şehri kiminle ziyaret ettiğinize göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden Atina’daki en popüler ve en iyi konumlu semtler hakkında az da olsa bir fikir sahibi olmanızda yarar var.

Atina, çok sayıda gezip görülecek harabeleri, müzeleri, parkları ve plajlarıyla eşsiz bir Yunan şehri. Diğer adalara veya şehirlere gitmek için bir üs olarak kullanılan bu şehirde, konaklama için tercih edilebilecek 10’dan fazla yer bulunuyor, ancak hem en iyi konumlu hem de şehrin en popüler aşağıdaki 7 bölgesine göz atarak da, aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Atina’da Nerede Kalınır ? & Otel Tavsiyeleri

Atina, Yunanistan

→Turistik yerleri keşfetmek için en iyi yerler ; Atina’da hemen her bölge birkaç tane de olsa tarihi veya turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapar, ancak Plaka ve Monastiraki bölgeleri, en fazla turistik yere ev sahipliği yapan bölgeler.

→Alışveriş için en iyi bölgeler ; Monastiraki ve Kolonaki

→Aileler için en ideal bölgeler ; Plaka, Monastiraki ve Syntagma

→Atina gece hayatı için en iyi yer ; Psyri (Psiri)

→Kısa süreli konaklama için en iyi bölgeler ; Monastiraki ve Syntagma

→Lüks aile konaklamaları için en ideal bölge ; Kolonaki

→Atina Akropolisi’ne yakın olan en iyi bölgeler ; Plaka veya Koukaki

→Atina’nın en ucuz bölgesi ; Gazi

Popülerlik sırasına göre konaklama bölgeleri ; Plaka, Syntagma, Psyri, Monastiraki, Kolonaki, Koukaki ve Gazi

1.Plaka

(Atina’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olan en popüler bölge. Gezip görülecek yerlere yakın olmak için düşünülebilecek en iyi yer)

Atina Otel Tavsiyeleri, Plaka Bölgesi
Plaka – kaynak ; flickr / jtstewart

Plaka, Atina’nın en iyi ve en popüler bölgesi ve şehirdeki en fazla otel seçeneğine, turiste, cafelere ve restoranlara ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar.

Plaka’da konaklayacak olursanız Atina’nın tam kalbinde olursunuz, bu da şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebileceğiniz anlamına gelir. Eğer 1-2 günlük bir Atina gezisi planlıyor, kısa sürede çok fazla turistik yer görmek istiyorsanız, Plaka sizin için kalınacak en iyi yer olacaktır.

Plaka, Atina’nın en eski bölgesi. Antik Agora çevresinde büyümüş olan Plaka, doğrudan antik Atina’nın yerleşim sokakları üzerine inşa edilmiş.

Güneydoğuda Akropolis, batı ve doğuda Monastiraki ve Syntagma mahalleleri ile çevrelenmiş olan bu bölge, şehrin en kalabalık bölgesi olsa da, buna rağmen, Atina’yı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü burada konaklamayı tercih ediyor.

Eğer yoğun turist trafiğini ve kalabalığı dert etmiyorsanız, her yere yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız kesinlikle Plaka bölgesine göz atın derim. Ancak Plaka’nın şehirdeki en pahalı birkaç bölgeden biri olduğunu da unutmayın.

Şehirdeki en iyi restoran, bar ve tavernalardan bazıları burada bulunuyor. Fakat daha uygun fiyatlı bir öğle veya akşam yemeği planlıyorsanız Plaka’nın dışına çıkmanız gerekebilir. Çünkü buradaki yeme içme mekanları şehrin geneline göre oldukça pahalı olabiliyor.

Plaka bölgesi, Atina’nın en yaya dostu bölgesi olmasıyla da ünlü. Burası, trafiğe kapalı birbirinden güzel arnavut kaldırımlı sokaklarıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca oldukça turistik olmasına rağmen, cazibesini ve özgünlüğünü kaybetmediğini söyleyebilirim.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Atina Akropolisi ve Olimpos Zeus Tapınağı’na en yakın yerde olmak istiyorsanız
 • Turist dolu restoranlar, cafeler ve barlara yakın olmak istiyorsanız
 • Atina’nın tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Şehrin geri kalanına ve diğer gezilecek önemli yerlere yakın bir yerde olmak istiyorsanız
 • Atina’nın en güvenli bölgesinde konaklamak istiyorsanız
 • Aile dostu bir yer arıyorsanız
 • Şehrin geri kalanına nazaran biraz daha pahalı bir yerde olmayı dert etmiyorsanız
 • Geniş bir bütçeyle seyahat ediyorsanız
 • Turist trafiğiyle aranız iyiyse

PLAKA BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK YERLER

Anafiotika, Monastiraki Meydanı, Akropolis, Parthenon, Erechtheion, Benaki Müzesi, Herodes Atticus Odeum, Kiklad Sanatı Müzesi, Hephaestus Tapınağı, Ermou Caddesi, Sintagma Meydanı, Yunan Parlamentosu, Roma Agorası, Rüzgar Kulesi, Atina Metropolitan Katedrali, Atina Üniversitesi Müzesi, Hadrian Kemeri ve Yunanistan Yahudi Müzesi bu bölgeden yürüyerek gidebileceğiniz çekim merkezlerinden.

En Popüler Plaka Otelleri

Ergon House Hotel, Atina
Ergon House Hotel
 • Electra Palace Athens – 5 Yıldız ; Atina’da Akropolis manzaralı bir otel arıyor ve geniş bir bütçeyle seyahat ediyorsanız, Atina’nın en iyi otellerinden biri olan Electra Palace’a mutlaka göz atın. Plaka bölgesinin kalbinde bulunan otel, şehirdeki ana turistik cazibe merkezlerinin çoğuna yürüme mesafesinde.
 • Ergon House – 4 Yıldız (155€-245€) ; Daha çok çiftlerin tercih ettiği lüks otellerden biri. Monastiraki Meydanı’na da yakın olan otel, Plaka’daki en yüksek değerlendirme puanına sahip olan otellerden biri.
 • Central Hotel – 3 Yıldız (115€-165€) ; Sintagma Meydanı’na 3 dakika yürüme mesafesindeki bu plaka oteli, muhteşem bir şehir ve Akropolis manzaralı terasıyla ünlü. Orta bütçeli gezginlerin favori otelleri arasında yer alır ve Plaka’nın en merkezi otellerinden biri.
 • Adrian Hotel – 3 Yıldız (100€-155€) ; Akropolis tepesinin eteklerinde yer alan Adrian Hotel, ideal konumuyla Atina’nın en önemli ilgi çekici merkezlerinin yakınındadır. Otelin Parthenon manzaralı çatı katı da var.
 • Sweet Home Hotel – 2 Yıldız (90€-125€) ; Sintagma Meydanı’na ve metro istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesindeki bu otel, konum olarak şehirdeki en iyi otellerden biri.

Plaka bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

2.Syntagma (Sintagma)

(Atina’nın simge yapılarının büyük bir bölümü burada yer alıyor)

Atina da nerede kalınmalı, Syntagma (Sintagma) Bölgesi
Syntagma (Sintagma) – kaynak ; flickr / Dario Sušanj

Şehrin tam kalbinde yer alan Syntagma Meydanı da, Atina’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yerlerden. Meydan çevresi Syntagma bölgesi olarak biliniyor ve en az Plaka, Psyri ve Monastiraki kadar çok tercih ediliyor.

Şehirdeki simge yapıların büyük bir çoğunluğu ya burada ya da bu bölgeye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Syntagma’da hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi var, ancak restoran sayısı burada oldukça sınırlı.

Syntagma, batıda Plaka, doğuda Ulusal Bahçe ve Kolonaki mahallesi ile çevrili.

Syntagma Meydanı, günümüzde Yunan Parlamentosu‘na ev sahipliği yapıyor. O ünlü asker geçit törenlerini izleyebileceğiniz yer de tam olarak burası.

Atina’nın en iyi 5 yıldızlı otellerinden olan Grande Bretagne ve King George da tam olarak bu meydanda bulunuyor.

Syntagma meydanı, hem gündüz hem de gece mutlaka yapılacak bir şeyleri bulabileceğiniz yer. Bu yüzden de şehrin en kalabalık yeri olarak biliniyor. Fakat her yere yakın olmak istiyorsanız, bu bölgedeki otelleri mutlaka inceleyin derim.

SYNTAGMA BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER ;

Syntagma Meydanı’nın yanı sıra bu bölgede, Parlemento Binası, Milli Bahçe, Hadrian Kemeri, Lord Byron Anıtı ve Nümismatik Müzesi’ni de görebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Atina’nın ana meydanına ve simge yapılara yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Geniş bir bütçeyle seyahat ediyorsanız
 • Plaka’ya nazaran az da olsa daha uygun fiyatlı oteller arıyorsanız
 • Şehirdeki her yere en iyi bağlantıya sahip bir yerde olmak istiyorsanız (Syntagma Metro İstasyonunu kullanarak dilediğiniz her yere çok kısa sürede gidebilirsiniz)
 • Kısa sürede çok fazla yer görmek istiyorsanız
 • Bar, taverna, cafe ve restoranlar için başka bölgelere gitmeyi dert etmiyorsanız (Buradaki mekan sayısı çok az)
 • Turist trafiğiyle aranız iyiyse

En Popüler Syntagma Otelleri

NJV Athens Plaza, Atina otel tavsiyeleri
NJV Athens Plaza
 • Hotel Grande Bretagne Athens – 5 Yıldız ; Anayasa Meydanı ve Parlamento Binası’nın karşısında ayrıcalıklı bir konumda yer alan bu ultra lüks otel, Antik Agora ve Akropolis’e 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.
 • NJV Athens Plaza – 5 Yıldız (155€-215€) ; Sintagma Meydanı’ndaki güzel konumu ve şehirdeki diğer 5 yıldızlı otellere nazaran daha uygun fiyatıyla öne çıkan bu otel, turistik cazibe merkezlerine de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.
 • Electra Hotel Athens – 4 Yıldız (135€-195€) ; Otelin çatı katındaki bar-restorandan  Parlamento Binası, Sintagma Meydanı ve Akropolis manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca otel, modern ve şık odalarıyla hizmet veriyor.
 • Pan Hotel – 3 Yıldız (85€-130€) ; Sintagma Meydanı’na 200 metre mesafede yer alan Pan Hotel, 1960’lı yıllardan beri bir aile tarafından işletiliyor. Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan  Adrianou Caddesi ise, otele sadece 5 dakika yürüme mesafesinde.

Syntagma bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

3.Psyri (Psiri)

(Daha çok genç turistlerin tercih ettiği bir bölge olsa da herkese göre bir şeyleri bulabileceğiniz canlı ve hareketli bir bölge)

Psyri (Psiri), Atina'da nerede kalınır
Psyri (Psiri)

Atina’nın merkezindeki Psyri bölgesi, Akropolis’in kuzeyinde yer alıyor. Atina gece hayatının kalbinin attığı yer olarak da bilinen bu bölgede kalacak olursanız, hem turistik yerlere yakın bir yerde hem de şehrin önde gelen barlarına ve gece kulüplerine yakın bir konumda olursunuz.

Turist kalabalığından kaçmak ve Atina’nın yerel bir kalabalığa hitap eden bir bölümünde kalmak istiyorsanız, Psyri bölgesi size göre olabilir.

Atina’nın en eski mahallelerinden biri olarak bilinen Psyri ayrıca Monastiraki ve Plaka’nın kuzeybatısında, Kotzia ve Omonia Meydanlarının da güneyinde yer alır. Bu bölgeden, Atina’da gezilecek yerler arasında popüler olan birçok cazibe merkezine yürüyerek gidebileceğiniz gibi şehrin geri kalanına da en kolay şekilde toplu taşımayla ulaşabiliyorsunuz.

Bu mahalle, ana meydanı Plateia Iron’dan (Kahramanlar Meydanı) uzanan tüm şeritleri dolduran birçok zanaatkar atölyesiyle hâlâ sağlam bir işçi sınıfı olmasıyla da dikkat çeker.

Bir zamanlar terk edilmiş olan neoklasik evler yenilenmiş ve çoğu canlı müzik eşliğinde otellere, galerilere, tavernalara, kafelere, kulüplere ve barlara dönüştürülmüş. Sokak sanatı ve ayrıntılı duvar resimleri buradaki binaların çoğunu kaplıyor ve birkaç küçük dükkan eski kıyafetler, yerel baharatlar, vinil plaklar, orijinal sanat eserleri ve çok daha fazlasını satıyor.

Monastiraki Bit Pazarı’na 5 dakika, Antik Agora’ya 10 dakika ve Akropolis’e 20 dakika yürüme mesafesinde olmasına rağmen Psyri, turistler tarafından daha az, yerel halk tarafından daha çok ziyaret edilir. Bu da turistlerden uzak olup, yerel yaşamı deneyimlemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Gece hayatı için bir planınız varsa
 • Şehir merkezinde ve turistik yerlere yakın bir yerde olmak istiyor, ancak tam turist trafiğinin ortasında olmak istemiyorsanız
 • Yerel yaşamı deneyimleyebileceğiniz en iyi yeri arıyorsanız
 • Şehrin diğer bölgelerine nazaran biraz daha gürültülü bir yerde konaklamayı dert etmiyorsanız
 • Atina şehir merkezindeki en bütçeli konaklama birimlerini arıyorsanız (Psyri bölgesi, ayrıca Atina’daki en uygun fiyatlı otelleri, konukevlerini ve daireleri bulabileceğiniz yerdir)

PSYRİ’DE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK NOKTALAR ;

Perikles Heykeli, Yunan Gastronomi Müzesi, Panaghia Kapnikarea Exarchia Kilisesi, Demir Meydanı ve Emporikon Tiyatrosu gibi cazibe merkezleri de burada görülebilir.

En Popüler Psyri Otelleri

Atina Otel Tavsiyeleri, The Artist Athens Hotel
The Artist Athens Hotel
 • O&B Athens Boutique Hotel – 4 Yıldız (115€-175€) ; Psiri bölgesindeki en lüks ve en çok rezervasyon alan otellerden biri. Konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunan otel, Akropolis ve Partenon’a da 10 dakika yürüme mesafesinde.
 • The Artist Athens (125€-165€) ; Ermou Alışveriş Caddesi’ne 3 dakika yürüme mesafesindeki bu orta bütçeli otel, Adrianou Caddesi ve Omonia Meydanı’na birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.
 • Attalos Hotel – 3 Yıldız ; Metro istasyonunun yakınında yer alan bu otelden Sintagma Meydanı’na yürüyerek 10 dakikada gidebilirsiniz. Otelin bazı odaları Akropolis veya Likavittos Tepesi manzaralıdır.
 • Evripides Hotel – 2 Yıldız ; Akropolis ve şehrin panoramik manzarasını sunan çatı terasıyla öne çıkan bu bütçe dostu otel, Psiri bölgesindeki en merkezi otellerden biri. Ayrıca otelden yürüyerek kısa sürede Plaka semtine de gidebilirsiniz.
 • Cecil Hotel – 2 Yıldız ; Bir aile işletmesi olan bu tesis, çok merkezi bir konumda bulunmuyor olsa da, çoğu turistik yer yürüme mesafesinde. Ayrıca bu otel, merkeze yakın bulabileceğiniz en ucuz otellerden biri.

Psyri bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

4.Monastiraki

Atina da nerede kalınmalı, Monastiraki bölgesi
Monastiraki – kaynak ; flickr / vicky_tsavdaridou

Monastiraki, Plaka’dan daha az turistik ama antik kalıntılar, Bizans kiliseleri ve neoklasik mimarinin karışımıyla benzer bir havası var. Ayrıca şehir merkezine ve simge yapılara yakınlığı nedeniyle Atina’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden bir tanesi.

Bu hareketli mahalle, doğuda Plaka ve kuzeyde Psyri ile sınırlanan Akropolis’in tabanında yer alır. Genişleyen Monastiraki Bit Pazarı’nın etrafında ve tam karşısında uzanan alışveriş caddesi Ermou ile alışveriş, yemek ve gece hayatı için harika bir alandır.

Ermou Caddesi, yerel butikler ve uluslararası marka mağazaların karışımıyla Atina’nın ana alışveriş caddesidir. Buradaki başlıca turistik yerler arasında Antik Agora, Roma Agorası, Attalos Stoası, Hadrian Kütüphanesi ve Theotokou Ortodoks Kilisesi (bu bölgeye adını veren eski manastır) sayılabilir.

Monastiraki gün boyu oldukça meşgul bir yer olsa da, özellikle akşam saatlerinde daha çok hareketleniyor.

Monastiraki, çoğu Parthenon’un muhteşem manzarasını sunan kafeleri ve çatı barlarıyla da tanınıyor.

Gündelik tavernaların ve geleneksel Yunan ve Akdeniz yemekleri sunan lüks restoranların harika bir karışımına sahip olan bölge, Plaka ve Syntagma bölgeleri kadar pahalı değil.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Atina’da alışveriş için ciddi anlamda planlarınız varsa
 • Çatı katı barlarına yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız
 • Plaka ve Syntagma bölgelerine alternatif, daha uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız
 • Turistik yerlere yakın bir yerde olmak istiyorsanız (Çoğu turistik cazibe merkezine bu bölgeden çok kısa sürede gidebilirsiniz)
 • Atina Akropolisi, Plaka, Syntagma ve Monastiraki Meydanı’na yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Çift olarak Atina’yı ziyaret ediyorsanız (Burası Atina’nın en romantik bölgelerinden biri olarak kabul edilir)

MONASTİRAKİ’DE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER

Hephaestus Tapınağı ve Athena Ergane, Hadrian Kütüphanesi, Cizderiye Camii, Panaghia Kapnikarea Kilisesi, Antik Agora, Roma Agorası, Attalos Stoası ve Monastiraki Bit Pazarı.

En Popüler Monastiraki Otel Tavsiyeleri

360 Degrees Hotel, Atina
360 Degrees
 • Tempi Hotel – 1 Yıldız ; Merkezi bir konumda aile tarafından işletilen bu otel, Monastiraki Metro İstasyonu’na sadece birkaç adım uzaklıkta yer alıyor. 1 yıldızlı olmasına rağmen gayet şık bir otel.
 • 360 Degrees ; Monastiraki Meydanı’nın tam merkezinde yer alan bu otel, Monastiraki Bit Pazarı’na en yakın otellerden bir tanesi.
 • Kimon Hotel Athens – 1 Yıldız ; Teknik olarak hem Monastiraki hem de Plaka bölgesi sınırları içerisinde yer alan bu bütçe dostu otelden Akropolis Müzesi, Parthenon ve Monastiraki Bit Pazarı’na kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.
 • Metropolis Hotel – 2 Yıldız ; Küçük ve samimi Metropolis Hotel, Syntagma Meydanı’na sadece 2 blok uzaklıkta yer alıyor.
 • Mythos Luxury Suites – 3 yıldız – DAİRE ; Atina’nın kalbinde Ermou Caddesi üzerinde, Monastiraki Meydanı’nın yakınında yer alan bu muhteşem tesis, Atina’daki en iyi stüdyo daireleri sunuyor, hem de kendi kategorisindeki tesislere nazaran biraz daha uygun bir fiyata. Ayrıca bazı daireler eşsiz bir Akropolis manzarası sunmaktadır.
 • The Zillers Boutique Hotel – 4 Yıldız ; Adrianou Caddesi’ne 200 metre ve Roma Agorası’na 300 metre uzaklıktaki bu merkezi otel, Monastiraki Meydanı yakınındaki en lüks otellerden bir tanesi.

Monastiraki bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

5.Kolonaki

Atina da nerede kalınmalı, Kolonaki bölgesi
Kolonaki – kaynak ; flickr / Caribb

Lüks oteller, lüks restoranlar ve tasarım mağazalarını arıyor, şık ve zarif bir semtte konaklamak istiyorsanız Kolonaki, Atina’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olabilir. Burası şehrin geri kalanına nazaran daha pahalı olsa da, turistler arasında oldukça popüler bir konaklama bölgesi.

Kaldığınız süre boyunca tonlarca alışveriş fırsatına ve harika restoranlara yakın olmak istiyorsanız, Kolonaki bölgesi sizin için ideal bir üstür. Bu bölge, Akropolis’in hemen kuzey doğusunda yer alıyor. Yani buradan da Akropolis’e yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Syntagma’yı çevreleyen bu zengin mahalledeki sokakların çoğu sadece yayalara açıktır ve özellikle ana alışveriş caddeleri olan Voukourestiou ve Stadiou boyunca Yunan ve uluslararası tasarımcı butikleri, özel tasarım ayakkabı mağazaları ve popüler kaldırım kafeleriyle doludur.

Kolonaki’nin güney sınırını oluşturan Vasilissis Sofias Bulvarı, Benaki Müzesi, Kiklad Sanatı Müzesi, Atina Savaş Müzesi ve Bizans ve Hıristiyan Müzesi gibi Atina’daki önemli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

Kolonaki, Syntagma’ya çok yakındır ve Plaka’ya 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunur. Yani bu bölgeyi de kısmen merkezi bir yer olarak düşünebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Atina’nın en zengin mahallesinde olmak istiyorsanız
 • Ultra lüks otel veya diğer konaklama birimlerini arıyorsanız
 • Şehrin en kaliteli birinci sınıf restoranlarına ve alışveriş mağazalarına yakın olmak istiyorsanız
 • Turistik yerlerden ve şehir merkezinden çok da uzak olmak istemiyorsanız

En Popüler Kolonaki Otelleri

COCO-MAT Athens Jumelle, Atina
COCO-MAT Athens Jumelle
 • COCO-MAT Athens Jumelle – 5 Yıldız ; Benaki Müzesi, Kiklad Sanat Müzesi ve Sintagma Meydanı yakınında yer alan lüks otel, fitness merkezi, barı, kapalı yüzme havuzu ve spa ve sağlık merkeziyle hizmet veriyor.
 • St George Lycabettus – 5 Yıldız ; Kiklad Sanatı Müzesi’ne 400 metre uzaklıkta yer alan bu otel, harika şehir ve Akropolis manzaralı odalarıyla dikkat çekiyor.
 • The Modernist Athens – 4 Yıldız ; Kolonaki’de, eski Kanada Büyükelçiliği’nde yer alan The Modernist Athens, restoranı ile konaklama olanağı sunmaktadır. Lycabettus Tepesi 500 metre, Atina Müzik Salonu ise 600 metre mesafededir. Fitness merkezi sunan tesis, Kiklad Sanat Müzesi’ne 600 metre mesafede yer almaktadır. Tesiste teras, 24 saat açık resepsiyon ve Ücretsiz Wi-Fi erişimi mevcuttur.
 • Hotel Lozenge – 4 Yıldız ; Kolonaki’deki butik mağazalara ve dükkanlara birkaç adım uzaklıkta yer alan bu otel, Kolonaki Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde merkezi bir konumda bulunuyor.
 • Coco-Mat Hotel Athens – 4 Yıldız ; Yukarıda bahsettiğimiz 5 yıldızlı Coco-Mat otel gibi, bu otelde oldukça şık ve modern bir konaklama deneyimi sunuyor.

Kolonaki’de tüm tesislere göz atmak için tıklayın

6.Koukaki

Atina Otel Tavsiyeleri, Koukaki bölgesi
Koukaki – kaynak ; flickr / robert_wallace

Giderek popüler olan, mütevazı Koukaki bölgesi, Atina’nın en gözde mahallelerinden biri. Koukaki, Akropolis ve Filopappou Tepesi’nin güney ucunda yer alır. Yani hem gezip görülecek yerlere hem de şehir merkezine bu bölgeden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hâlâ büyük ölçüde keşfedilmemiş olan bu bölge, meydanlarında ve kaldırımlarında yer alan birçok taverna ve kafeye ev sahipliği yapıyor.

Koukaki’nin başlıca cazibe merkezleri, Akropolis Müzesi, Ilias Lalaounis Mücevher Müzesi ve eski Fix bira fabrikasındaki yakın zamanda yenilenmiş Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’dir (EMST).

Koukai, Plaka mahallesine yaklaşık 5 dakikalık, Akropolis’e 10 dakikalık ve Syntagma Meydanı’na 20 dakikalık yürüme mesafesindedir.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Plaka ve Psyri’den çok daha sakin, daha az turistik bir yer arıyorsanız
 • Atina Akropolisi’ne süper yakın olmak istiyorsanız
 • Dairelerde konaklamayı düşünüyorsanız (Bölgede otelden çok daire konseptinde hizmet veren tesisler bulunuyor)
 • Kalabalıktan ve turistlerden uzak olmak istiyorsanız
 • Şehir merkezinde olmak istiyor, ama aksiyonun tam ortasında olmak istemiyorsanız

En Popüler Koukaki Otel Tavsiyeleri

Acropolis View Hotel, Atina
Acropolis View Hotel
 • Divani Palace Acropolis – 5 Yıldız ; Akropolis’ten nefes kesici manzaralar sunan bir terasa sahip bu lüks otel, Akropolis metro istasyonuna çok yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca Atina’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Plaka bölgesi de otele yürüme mesafesinde.
 • Herodion Hotel – 4 Yıldız ; Eşsiz manzaraya sahip çatı terasıyla ilgi gören bu lüks otel, romantik bir Atina tatili için kalacak en güzel yerlerden bir tanesi.
 • Hub Suites, Luxury living in Athens – DAİRE – 4 Yıldız ; Atina’nın en lüks dairelerini sunan bu tesis, Akropolis Müzesi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca tesis 9+ konuk değerlendirme puanına sahip.
 • Acropolis View Hotel – 3 Yıldız ; Partenon’un muhteşem manzaralarını sunan bu orta bütçedeki otel, Akropolis Müzesi’ne ve metro istasyonuna kısa bir yürüme mesafesinde.
 • Acropolis Select – 3 Yıldız ; Akropolis ve Plaka’ya yakın bu otelden, metro istasyonuna 1 dakikada gidebilirsiniz.
 • Marble House – 1 Yıldız ; Atina’da en ucuz kalacak yer arayanların göz atabileceği otellerden biri.

Koukaki bölgesinde tüm tesislere göz atmak için tıklayın

7.Gazi

Atinada nerede konaklanır, Gazi Bölgesi
Gazi – kaynak ; flickr / Ed

Atina’daki tüm önemli turistik mekanlara yakın olmak istiyor, fakat Plaka, Psyri veya Kolonaki bölgeleri kadar pahalı bir bölgede konaklamak istemiyorsanız Gazi bölgesi sizin için Atina’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olabilir. Çünkü bu bölge, şehirdeki en ucuz otelleri, daireleri ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer.

Paranızın büyük bir kısmını konaklamaya harcamak istemiyorsanız ve paranızla bazı harika turistik yerleri ziyaret edip geleneksel Yunan yemekleri yemeyi tercih eden turistlerdenseniz, burası kalmak için harika bir yer. Ayrıca Atina gece hayatı için de en iyi ikinci bölge.

Gazi bölgesinde konaklayacak olursanız, şehirdeki gezip görülecek turistik noktaların hemen hepsine toplu taşımayla 15-20 dakikada gidebileceğinizi unutmayın. Yani turistik yerler ve şehir merkezine yürüyerek bu bölgeden gidemezsiniz.

Bu semt aynı zamanda sokak sanatı, harika restoranlar, kafeler, barlar ve kulüplerle dolu. Yani sıkılmadan bir haftanızı bile bu bölgede rahatlıkla geçirebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Atina’nın en ucuz otellerini bulabileceğiniz yeri arıyorsanız
 • Psyri kadar olmasa da güzel bir gece hayatına ev sahipliği yapan bölgede konaklamak istiyorsanız
 • 3-4 gün gibi uzun bir süre Atina’da konaklamayı planlıyorsanız (Bu bölge 1-2 günlük bir Atina gezisi için ideal olmayabilir. Çünkü buradan şehir merkezi ve turistik noktalara gitmek için toplu taşımaya ihtiyacınız var)
 • Şehir merkezine ve turistik yerlere biraz uzak bir yerde olmayı dert etmiyorsanız

Gazi bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

ATİNA’DA ALTERNATİF OLARAK TERCİH EDEBİLECEĞİNİZ DİĞER BÖLGELER

8.Metaxourgeio

Atina, Yunanistan
Metaxourgeio – kaynak ; flickr / Claire

Metaxourgeio, muhteşem bir sanat ortamı bulabileceğiniz, diğer popüler semtlerin gölgesinde kalan bölgelerden biri olsa da, yine de göz atmaya değer bölgelerden bir tanesi. Birçok otel, daire ve konukevi tarzında tesise ev sahipliği yapan bu bölgeden, Akropolis, Sintagma Meydanı ya da diğer popüler turistik cazibe merkezlerine yürüyerek gidemiyor olsanız da, bölge, toplu taşımayla iyi bağlantılara sahip olduğundan Atina’da dilediğiniz herhangi bir yere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Metaxourgeio’nun kültür merkezi Avdi Meydanı’dır. Çok sayıda bar ve cafeye ev sahipliği yapan bu meydan çevresinde bölgedeki popüler otellerden bazılarını bulabilirsiniz. Ancak daha iyi ve daha güzel otellerin çoğu, metro durağının bulunduğu Karaiskakis Meydanı ve çevresinde yer alıyor. Karaiskaki Meydanı’ndan Avdi Meydanı’na yürüyerek 10 dakikada gidebilirsiniz.

Sokak sanatına merakınız varsa, Metaxourgeio’da konaklamasanız bile buraya mutlaka uğrayın.

Metaxourgeio herkesin zevkine göre bir bölge olmasa da, herkesin bütçesine göre birçok otel seçeneği bu bölgede bulunabilir.

Metaxourgeio, Atina’nın en ucuz bölgelerinden biridir, bu nedenle daha düşük fiyatlarla yeme içme ve otel seçenekleri bulabilirsiniz. Ayrıca bölgede Atina Belediye Galerisi (eski ipek fabrikası), Rebecca Camhi Galerisi ve Breeder Galerisi gibi birçok sanat galerisi var.

Metaxourgeio Konaklama Tavsiyeleri

Athens Oasis, Atina otel tavsiyesi
Athens Oasis
 • Del Taso 1850 – 4 yıldız – Daireler ; Yunanistan Ulusal Tiyatrosu, Larissis Tren İstasyonu ve Monastiraki Metro İstasyonu’na kısa bir mesafede yer alan tesis, bölgedeki en ekonomik tesislerden biri.
 • Athens Oasis – 3 yıldız – Daireler ;  Yunanistan Ulusal Tiyatrosu’na 700 metre, merkeze ise 1,4 km mesafede yer alan bu bütçe dostu daireler, ailece Atina’ya seyahat edenlerin tercih edebileceği en popüler tesislerden bir tanesi.
 • Apollo Hotel – 3 yıldız ; Metaxourgeio bölgesindeki orta bütçeli bu otel, Akropolis’e 2 km uzaklıkta yer alıyor.

9.Thiseio

Atina, Yunanistan

Neoklasik mimari yapıların ve kafelerin sıralandığı yaya caddeleriyle dolu bu tepelik, Akropolis’in kuzeybatısında yer alıyor. Genç Atinalılar arasında hafta sonu brunch’ları veya akşamları dışarı çıkmak için favori bir yer olan Thiseio, Apostolou Pavlou Caddesi boyunca bir açık hava sineması ve kafelere ve eskiden tramvay raylarının geçtiği Irakleidon Caddesi boyunca çok sayıda mağaza ve bara ev sahipliği yapar.

Thiseio, birçoğu ücretsiz olarak ziyaret edilebilen harabeler ve tarihi mekanlarla dolu yemyeşil bir park olan Filopappou Tepesi ile sınır komşusudur.

Buradayken, hem Akropolis hem de Lycabettus Dağı’nın muhteşem manzarasının yanı sıra batıda Pire’ye, denize ve gün batımına doğru panoramik manzaralar için yakındaki Aeropagus Tepesi’ne (AKA Mars Tepesi) çıkmayı da unutmayın.

Thiseio, Monastiraki mahallesinin ve Antik Agora’nın batısında ve Filopappou Tepesi’nin kuzeyinde yer alır ve Akropolis ile Roma Agorası’na 2 km’den daha kısa bir mesafededir.

Plaka, Kolonaki ve Monastiraki ile birlikte Thissio, Atina’da kalınacak en güvenli bölgelerden biri. Şehrin süper merkezi bir bölgesinde, Plaka, Monastiraki ve Akropolis’in hemen yanında yer almaktadır, bu nedenle burada kalırsanız, tüm manzaralara, etkinliklere ve turizm altyapısına sahip olacaksınız.

Çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, bar, seyahat acentesi, popüler restoran ve kafeye ev sahipliği yapan Irakleidon ve Apostolou Pavlou Caddesi bölgenin kalbinin attığı yerlerdir.

Eğer bütçe dostu bir bölge arıyor ve yine de şehir merkezine ve turistik yerlere çok uzak olmak istemiyorsanız, Thissio, sizin için en ideal yer olacaktır.

Thissio Konaklama Tavsiyesi

Friends & Family Atina

 • Friends & Family – 4 yıldız – Daireler ; Hephaestus Tapınağı ve Atina Antik Agorası gibi turistik cazibe merkezlerine yakın olan bu tesis, tam donanımlı mutfağa sahip stüdyo daireleriyle hizmet veriyor.
 • Phidias Hotel – 3 yıldız ; Apostolou Pavlou yaya caddesi üzerinde merkezi bir konuma sahip olan Phidias Hotel, Akropolis’e sadece 250 metre ve Thision Metro İstasyonu’na 100 metre mesafededir.
 • Be My Guest Athens ; Bölgedeki bütçe dostu konaklama birimlerinden. Otel, Thission ve Petralona semtlerine yürüme mesafesinde ve Apostolou Pavlou caddesine 4 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

10.Glyfada

Glyfada, Atina Yunanistan
Glyfada – kaynak ; flickr / tilemahos_efthimiadi

Atina merkezine biraz uzak bölgelerden biri olan Glyfada, daha çok Yunan zenginleri ve politikacıları tarafından tercih edilen, merkeze sadece kısa bir sürüş mesafesinde bulunan güneş, kum ve deniz için tercih edilen lüks bir bölge.

Bu tatil yeri gerçekten lüks. Bir dizi özel plaj, bir golf sahası, popüler kokteyl barları ve lüks mağazalar ve butikler sunmaktadır. Yerleşim bölgesi ayrıca sizi Atina’ya tam anlamıyla gitmek zorunda kalmamanız için yeterli sayıda restoran, mağaza ve gece hayatı sunar

Atina Rivierası’nı keşfetmek için harika bir bölge olan Glyfada, Atina’da denize girmeyi planlayanların tercih edebileceği yerlerden. Atina’ya sadece kültür gezisi için gidiyor ya da bu şehri bir üs olarak kullanmak istiyorsanız, burası size göre olmayacaktır. Ancak amacınız plaj tatiliyse kesinlikle göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bölgelerden biri.Booking.com

Ailece Atina’da Nerede Kalınır ?

Atina, Yunanistan

Atina’ya ailece seyahat ediyorsanız kalabileceğiniz en iyi yerlerden biri Kolonaki bölgesidir. Kolonaki, Yunanca küçük sütun anlamına gelir. Bu üst düzey mahalle, size Atina’nın çevresindeki tüm merkezi bölgelerin en iyi kısımlarını sunar. Şehirdeki diğer bölgelere yakın olsa da, yoğun turist trafiği ve gürültüden biraz uzak olursunuz.

Kolonaki, her ne kadar ailece seyahatlerin adresi olsa da, burada da gece hayatı bulabilirsiniz. Psiri kadar canlı ve hareketli olmasa da, burada birçok bar ve taverna bulunuyor. Bölgedeki ilgi çekici yerler arasında Kiklad Sanatı Müzesi, Bizans ve Hristiyan Müzesi, Lycabettus Tepesi, Helen Çocuk Müzesi, Adrianeos Tankları, Benaki Müzesi, Yunan Kostümleri Tarihi Müzesi ve Galeri 7 sayılabilir.

Buradaki konaklama birimleri genellikle lüks kesime hitap eden otellerden oluşuyor olsa da, bütçe ve çocuk dostu birçok daireyi de bulabilirsiniz. Ayrıca birkaç ay öncesinden erken rezervasyon yaptırmanız da gerekmiyor.

Gece Hayatı İçin Atina’da Nerede Kalınır ?

Atina Kalacak Yer Tavsiyesi

Atina’da gece hayatı denildiğinde akla ilk gelen yer şüphesiz Psiri bölgesi oluyor. Ancak Plaka ve Monastiraki Meydanı bölgesinde de gece hayatı için tercih edebileceğiniz birçok bar ve gece kulübü bulabilirsiniz.

Atina’daki partilerin ve gece hayatının merkezi, Psiri mahallesinin kalbindeki Iroon Meydanı’nı çevreliyor. Başkentin en heyecan verici gece mekanı mahallesi olarak Psiri’de her zaman bir şeyler oluyor. Bu, barlardaki canlı grup performanslarından özel konuklara veya çeşitli gece kulüplerindeki partilere kadar uzanır. Atina’nın gece hayatı merkezi olan Psiri’nin barları ve restoranları gece geç saatlere kadar açıktır.

Psiri’deki mahalledeki öne çıkan yerler arasında Emporikon Tiyatrosu, Demir Meydanı, Theatro Kofon Ellados, Boiler Bar, Spinster Bar, Athens Escape Room, The Clumsies Bar, Panaghia Kapnikarea Kilisesi, Yunan Gastronomi Müzesi ve Perikles Heykeli sayılabilir.

Psiri’nin bir başka cazibesi de konaklama için çeşitli bütçe seçenekleri sunmasıdır. Bunlar, temel ve uygun fiyatlı otellerden butik tarzdaki otellere kadar uzanır. Psiri, özellikle gece hayatı ortamını seviyorsanız, Atina’da kalınacak en iyi mahallelerden biri olabilir.

En İyi ve En Popüler Merkezi Atina Otelleri

Gazi bölgesi hariç yukarıdaki 6 bölgenin hepsi ya Atina merkezinde ya da merkeze kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Tabii tam şehrin kalbinin attığı yerde olmak için Plaka, Psyri veya Syntagma bölgesi tercih edilebilirken, biraz daha merkezin dışında ama merkeze yakın bir yer için de Monastiraki, Koukaki ve Kolonaki bölgelerini tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki 7 otel, hem şehir merkezi hem de Atina’nın en önemli turistik yerlerine yakın, en iyi ve en popüler tesisler.

Royal Olympic Hotel

★★★★★

Royal Olympic Hotel, Atina
Royal Olympic Hotel

Atina şehir merkezinin en şık ve en zarif otellerinden biri olan Royal Olympic Hotel, Atina Akropolisi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Olimpiya Zeus Tapınağı’nın hemen karşısında bulunan otel, açık yüzme havuzu ve fitness merkeziyle hizmet veriyor.

Otelin çatı katında yer alan panoramik Akropolis ve Lycabettus Tepesi manzaralı bar-restoranda geleneksel Yunan yemeklerinin veya kokteyllerin tadını çıkarabilirsiniz.

Plaka bölgesine 5 dakika yürüme mesafesinde olan otelden Atina’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Syntagma Meydanı’na 15-20 dakikada yürüyerek gidebilirsiniz.

Emporikon Athens Hotel

★★★★

Emporikon Athens Hotel, Atina
Emporikon Athens Hotel

Agia Irini Meydanı‘nda yer alan neoklasik mimarisiyle göz kamaştıran Emporikon Athens Hotel, Atina’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en lüks ve en ideal otellerden bir tanesi.

9+ yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, Akropolis veya Lycabettus Tepesi manzarasına sahip klimalı konaklama olanağı sunuyor. Monastiraki metro istasyonu ise, otele sadece 3 dakika yürüme mesafesinde. Otel daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor, ancak tesisin geniş aile odaları da var.

The Zillers Boutique Hotel

★★★★

The Zillers Boutique Hotel, Atina
The Zillers Boutique Hotel

Atina’nın en romantik otelleri arasında sayılan The Zillers Boutique Hotel, şehirdeki en çok rezervasyon alan 4 yıldızlı otellerden biri. Konum olarak, Atina’nın simge yapılarına yakın bir yerde bulunan bu otel, Adrianou Caddesi ve Roma Agorası’na sadece 3-4 dakika yürüme mesafesinde.

Akropolis manzaralı terasıyla da öne çıkan otel, yüksek konuk değerlendirme puanı, modern ve şık odaları ve fiyatıyla Atina’da kalınacak en ideal tesislerden biri.

St. Bjur Suites

★★★★

St. Bjur Suites, Atina
St. Bjur Suites

Ermou Caddesi alışveriş bölgesine ve Monastiraki Meydanı’na 2-3 dakika yürüme mesafesinde olan bu merkezi konumlu otel, Akropolis’e 1 km uzaklıkta yer alıyor. Erken rezervasyon fırsat indirimleriyle adından söz ettiren otel, şehirdeki en fazla tercih edilen 4 yıldızlı otellerden biri.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; St. Bjur Suites

Plaka Hotel

★★★

Plaka Hotel, Atina
Plaka Hotel

Atina’daki en şık ve en modern 3 yıldızlı otellerden biri olan Plaka Hotel, Syntagma Meydanı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Merkezi bir konumda bulunan otelin çatısındaki bar Akropolis’in ve Atina’nın nefes kesici manzarasını sunuyor.

Her sabah 07:00-10:00 arasında zengin bir Amerikan kahvaltı büfesi ve Yunan kahvaltısı servis edilir. Plaka Hotel’in konumu Akropolis Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Monastiraki bit pazarı ve Ermou alışveriş bölgesini ziyaret etmek için idealdir.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Plaka Hotel

Omiros Hotel

★★★

Omiros Hotel, Atina
Omiros Hotel

Omiros Hotel, Sytagma  Meydanı ve yeni Akropolis Müzesi’e sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak süper merkezi bir yerde olmasa da, bu otelden yürüyerek şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerine gidebilirsiniz. Yürüyerek gidemediğiniz yerlere de otel yakınındaki metro istasyonunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Atina’nın en ucuz 3 yıldızlı otelleri arasında olan Omiros Hotel, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Omiros Hotel

Evripides Hotel

★★

Evripides Hotel, Atina
Evripides Hotel

Şehrin en popüler bölgesi olan Plaka semtine kısa bir yürüyüş mesafesinde merkezi bir konuma sahip olan Evripides Hotel, Atina’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ucuz ve en popüler otellerden biri. Hem muhteşem konumu ve modern odaları, hem de yüksek konuk değerlendirme puanı ve fiyatıyla öne çıkan tesisin 7. katındaki çatı bahçesinden Akropolis’in manzarasını da seyredebilirsiniz.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Evripides Hotel

BENZER İÇERİKLER