Ana SayfaYunanistanSakız AdasıSakız Adası'nda Nerede Kalınır ? & Popüler Semtler Ve Oteller

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır ? & Popüler Semtler Ve Oteller

Sakız Adası’nda nerede kalınır ? ; Yunanistan’ın en büyük beşinci adasında bu soruya net bir cevap vermek çok da kolay olmuyor, özellikle uzun süreli bir tatil planı yapıyor veya düşük bütçeyle seyahat ediyorsanız.

Sakız’da çok sayıda semt ve köyden bahsedebiliriz. Fakat adanın gözdesi Karfos, Kambos ve ada merkezi olan ‘Chios Town’ olarak da bilinen Sakız’dır. Bu 3 semtte hem aradığınız bütçede bir otel hem de daire veya bütçe dostu pansiyonu çok rahat bulabilirsiniz.

Adanın başkenti olarak kabul edilen Chios Town, yani Sakız Kasabası, kalınacak en iyi ve en popüler yer. Bunun en önemli nedeni ise, çoğu turistik yerin burada yer alması ve diğer bölgelere ulaşımın en kolay sağlanıldığı yerin Chios Town olması. Bunun yanında adanın en canlı yeri de burası. Tur firmalarının çoğu burada bulunduğundan günübirlik turlara da en kolay buradan gidebilirsiniz.

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır ?

Sakız Adası’nda ailece kalınacak en iyi ve en popüler yer ; Karfas

Genç çiftler ve hareketli bir yerde olmak isteyenler için en ideal yer ; Chios Town (Sakız Kasabası – Ada merkezi)

Plajlara yakın olmak için kalınacak en iyi yer de Karfas

Gezip görülecek turistik yerlere yakın olabileceğiniz en iyi yer ; Chios Town (Sakız Kasabası)

Gün batımı manzarası için en ideal bölge ; Volissos

Ada merkezine yakın en iyi alternatif yer ; Kambos (Kampos)

Rengarenk evleriyle görenleri büyüleyen Pyrgi bölgesi de Sakız Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek yerlerden biri.

1.Sakız Adası Merkezi

Chios Town olarak da bilinen Sakız Adası Merkezi, adadaki en çok tercih edilen konaklama bölgesi. Bunun en önemli nedeni ise, ada merkezinin turistik yerlerin çok büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor olması.

Ada merkezinde konaklayacak olursanız hem yeme içme hem de eğlence ve görülecek yerler bakımından en fazla seçeneğe sahip olursunuz. Bunun yanında adanın diğer bölgelerine de en kolay buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer Sakız Adası’na Çeşme’den ulaşmayı planlıyorsanız, Çeşme’den kalkan feribotların son durağının Sakız Adası merkezi olduğunu da unutmayın.

Küçük Asya’nın bir bölgesi olan Ionia’ya bakan Yunan adasının doğu kıyısında inşa edilen kasaba, adanın denizcilik görkeminin ve aristokrat doğasının en önemli kanıtı olarak kabul ediliyor.

Ada merkezinde görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Bunların bazıları Osmanlı döneminden kalma iken bazıları Orta Çağ döneminden kalma.

Arap esintileri taşıyan neoklasik binalar ve camiler adanın bu bölümünü hâlâ süslemektedir. Modern kafeler, mağazalar, evler ve idari binalar, eski mimariyle uyumlu bir şekilde harmanlanarak canlı ve çekici bir manzara yaratıyor.

Kasabanın önemli turistik yerleri arasında halk bahçesi, antik tiyatro, Kanaris heykeli, Meçhul askerlerin bronz anıtları, antik Sakız surlarının kalıntıları ve Ceneviz kalesinin duvarları içinde yer alan eski mahalle sayılabilir.

BURADA KALIN, EĞER ;

  • Sakız Adası’nın tam kalbinde olmak istiyorsanız
  • Turistik yerlere en kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olmak istiyorsanız
  • Konaklama birimi konusunda en fazla seçeneğe sahip olmak istiyorsanız
  • Yoğun turist trafiğiyle aranız iyiyse

Sakız Adası Merkezindeki En Popüler Oteller

Sakız Adası merkezindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Sakız Merkez Otelleri

2.Karfas

Karfas Plajıyla ilgi gören Karfas Bölgesi de, Sakız Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en ideal yerlerden.

Özellikle küçük çocuklar için çeşitli aktiviteler ve güneşlenmek için ideal olan muhteşem bir sığ su kumsalı olan Karfas Plajı, adadaki en ünlü plajlardan biri olmasının yanında en çok tercih edilen plajlardan biri. Denizin dibi kıyıdan çok uzakta olsa bile, hiçbir çakıl taşı veya yosun olmaksızın kumla kaplıdır. Plaj iyi organize edilmiş, cankurtaran hizmetleri, şemsiye ve şezlonglar sunuyor. Her türlü su sporunun yapılabileceği bir yer burası.

Karfas bölgesi ayrıca gece hayatıyla da tatilcilerin ilgisini çekiyor. Birçok bar ve eğlence mekanına ev sahipliği yapan Karfas’tan Chios Town’a, yani Sakız merkezine çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Zaten Karfas ile Sakız merkezi arası yaklaşık 6-7 km uzaklıkta.

Karfas’a veya Karfas’tan diğer bölgelere otobüslerle gidip gelebilirsiniz. Ayrıca araç ve motor kiralayabileceğiniz yerleri de burada bulabiliyorsunuz.

BURADA KALIN, EĞER ;

Sakız Adası’nda plaj tatili yapmak istiyorsanız

Gece hayatı için bir planınız varsa

Adanın en sevilen otelleriyle çevrili olmak istiyorsanız

En Popüler Karfas Otelleri

3.Kambos (Kampos)

Bizans döneminden günümüze kadar ulaşmayı başarmış tarihi yapılara ev sahipliği yapan Kambos, adadaki en sevilen sessiz ve sakin köylerden biri. 1881 yılındaki depremden en az etkilenen köy olmasıyla dikkat çeken Kambos’ta gezip görülecek birçok önemli yer de var. Ayrıca bu köyden ada merkezine de çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Sakız Adası merkezinin sadece 5 km güneyinde bulunan bu renkli köy, daha çok sessiz ve sakin bir Sakız tatili planlayanların tercih ettiği bölgelerden biri.

Günümüzde geleneksel mimariye sahip, zamanla iyi korunmuş birçok Neoklasik eve sahip olan köy çevresi narenciye ve sakız ağaçlarıyla kaplıdır.

Dar sokakları ve taş evlerin tipik mimarisi bu güzel yerleşimin en önemli özelliğidir.

En Popüler Kambos Konaklama Önerileri

4.Volissos

Bir tepenin yamacına kurulmuş, tepesinde bir Bizans kulesi bulunan güzel bir köy olan Volissos, Sakız Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna çok popüler bir cevap olmasa da, alternatif olarak göz atabileceğiniz yerlerden. Daha çok gün batımı manzarasıyla sevilen bu köy, çoğu tarım ve çiftçilikle uğraşan yaklaşık 500 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Volissos köyünün her yerinde görülmeye değer pek çok şey var. Agia Markella Manastırı, Kale ve çok sayıda su değirmeni ve Bizans kilisesi bunlardan sadece birkaçıdır.

Birçok cafe ve tavernaları da bulabileceğiniz Volissos’taki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü pansiyon, konukevi ve dairelerden oluşuyor. Çok fazla otel seçeneği içerisinden seçim yapmak istiyorsanız Volissos size göre bir yer olmayabilir.

Sakız Adası’nın başkenti konumunda olan Chios Town’a yaklaşık 42 km uzaklıkta bulunan Volissos, ayrıca adadaki en büyük köylerden biri.

Zeytin ağaçlarıyla dolu ovaları, adanın zeytinyağı üretiminin yaklaşık dörtte birini karşılıyor. Volissos, uzun bir geçmişi ve sürekli tarihi varlığı olan bir yerleşim yeridir. Volissos, dar sokakları, eski evleri ve taş konakları ile özellikle pitoresktir.

Volissos Konaklama Tavsiyeleri

5.Pyrgi

1881 yılındaki depremden en az etkilenen yerlerden biri olan Pyrgi, ilgi çekici mimarideki evleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Pyrgi, çoğunlukla geometrik şekillerde çarpıcı gri ve beyaz dekoratif motiflerden oluşan taş evlerin eşsiz cephesi sayesinde “boyalı köy” olarak bilinen Sakız adasındaki pitoresk bir Orta Çağ köyüdür.

Adanın başkentinin 25 km güneyinde, adanın güney kesiminde yer alan Sakız Adası’nın en büyük köylerinden biridir. Çok popüler bir kalınacak yer olmasa da, sessiz ve sakin bir Sakız Adası tatili için tercih edilebilecek bölgelerden bir tanesi.

Yerleşimin yolları dar ve kemerli veya tonozludur. Köyün ortasında 18 metre yüksekliğinde bir kule var. Etrafında köşelerde dört kuleli surlar bulunmaktadır.

Köyde üç eski kilise vardır, Agioi Apostoloi (muhtemelen 15. yüzyılda inşa edilmiş eski kilise), Koimisis Theotokou ve Taxiarchis. Köy, orijinal cephesi nedeniyle diğer sakız köylerinden gerçekten ayrılıyor.

Orta Çağ tarzını 1881 yılındaki depremden etkilenmediği için koruyan Pyrgi Köyü’nden ada merkezi Chios Town’a ulaşım çok kolay olmasa da, imkansız da değildir. İster araç veya motosiklet isterseniz minibüslerle ada merkezine Pyrgi’den gidebilirsiniz.

Pyrgi köyündeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek diğer bölgeler

Eğer yukarıdaki 5 bölge içinden aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bulamadıysanız, Vrontados ve Mesta gibi alternatif kalınacak yerlere de göz atabilirsiniz.

Aslında hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimini Sakız Adası’nın merkezi olan Chios Town’da rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Eğer ilk kez bu adaya seyahat ediyorsanız mutlaka ilk olarak ada merkezine göz atın derim. Burada hem otel hem de çok sayıda konukevi ve pansiyon bulabiliyorsunuz. Zaten çoğu turistik yer de ada merkezinde olduğundan ulaşım araçlarını veya taksileri kullanmanıza gerek kalmıyor.

Sakız Adası Otel Fiyatları Hakkında Bilgiler

Sakız Adası’nda otel fiyatları sezona göre değişiklik gösteriyor olsa da, genellikle gecelik konaklama ücreti 45€’dan başlıyor ve 180€ üzerine kadar çıkabiliyor. İdeal bir otel için en azında 80-90€’yu da gözden çıkarmakta yarar var.

2-3 ay öncesinden yapılan rezervasyonlar ile son hafta yapılan rezervasyonlar arasında ciddi anlamda fiyat farkı bulunuyor. Bu yüzden ne kadar erken rezervasyon yaptırabilirseniz o kadar iyi.

Adada en fazla otele ev sahipliği yapan yer Chios Town olarak da bilinen ada merkezi. Diğer bölgelerde de oteller var, ancak çok daha fazla seçenek istiyorsanız ada merkezine göz atmanız gerekiyor.

Eğer Sakız Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna en iyi ve en popüler cevabı arıyorsanız ada merkezindeki 3-4 yıldızlı otellere göz atın derim. Zaten bu otellerde aradığınız konforu fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Sakız Adası Otel Tavsiyeleri

Mastixi – 4 Yıldız

Sakız Limanı’na yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, bir daire konseptinde hizmet veriyor. Daha çok çocuklu ailelerin favori otelleri arasında gösteriliyor olsa da, her yaştan ziyaretçiye hitap ediyor diyebiliriz. Oteli incelemek veya rezervasyon yapmak için tıklayın; Mastixi

Grecian Castle Chios

Sakız Adası’nın en popüler otellerinden biri olan Grecian Castle Chios, Bella Vista Plajı’na sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Sakız Adası’nın merkezi ise otele sadece 1 km uzaklıkta yer almakta. Bunun yanı sıra otel havaalanına da 2 km uzaklıkta bulunuyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın. ; Grecian Castle Chios

Avgonima All Seasons Hotel (Apart Otel)

Sakız Adası’nın Orta Çağ’a özgü en güzel köylerinden birinde eşsiz bir konuma sahip olan Avgonima All Seasons Hotel, Sakız Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en popüler cevap olan konaklama birimlerinden. Ada merkezine 17 km uzaklıkta olmasına rağmen Sakız Adası’ndaki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerden. Otelin daire konseptinde geniş odaları da var. Tesisi incelemek için tıklayın ; Avgonima All Seasons Hotel

Pearl Bay Hotel Apartments (Apart Otel – 4 Yıldız)

Daskalopetra’da yer alan Pearl Bay Hotel Apartments plaja sadece 1 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Sahilde yer alan tesisin daire konseptinde aile odaları da bulunuyor. Konum ve fiyat konusunda kendi kategorisinde en iyilerden biri olan Pearl Bay Hotel’i incelemek veya rezervasyon yapmak için tıklayın.

Sakız Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden, konukevinden ve pansiyondan bahsetmek mümkün. Fakat tesis seçimi yapmadan ilk olarak hangi bölgede kalacağınıza karar verin derim. Bölgeyi seçtikten sonra konaklama birimini bulmak çok daha kolay olacaktır.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR