Ana SayfaYunanistanSelanikSelanik'te Nerede Kalınır ? | En Popüler 5 Semt Ve Oteller

Selanik’te Nerede Kalınır ? | En Popüler 5 Semt Ve Oteller

Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olan Selanik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek çok sayıda farklı bölgeden ve semtlerden bahsetmek mümkün. Fakat şehirdeki en iyi konumlu ve en çok tercih edilen bölgeler ; Şehir Merkezi, Ano Poli, Ladadika, Kalamaria ve Upper Toumba’dır.

Bu 5 semt arasında en çok tercih edilen ve en fazla otele ev sahipliği yapan bölge şehir merkezi olsa da, diğer bölgelerde de aradığınız zevkte ve bütçelerde konaklama birimleri bulabiliyorsunuz.

Selanik’teki sürenize ve şehirde yapmak istediklerinize göre konaklayacağınız yer değişebileceğinden dolayı, bu 5 bölgeye de kısaca göz atın deriz.

Selanik’te Nerede Kalınır ?

Selanik, Yunanistan

→Selanik şehir merkezi ; Şehrin tam kalbi. En fazla konaklama birimleri, gezilecek yerler, yapılacak turistik aktiviteler, restoranlar, cafeler ve mağazaların bulunduğu yer. Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı, fakat en iyi konuma sahip. Kısaca, Selanik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en iyi konumlu bölge.

→Ano Poli ; Kelimenin tam anlamıyla ‘Eski Şehir’ olarak çevrilir ve şehir merkezinden sonra kalınacak en havalı yerlerden biridir. Roma imparatorluğuna kadar uzanan eski Selanik tarihinin en iyi özelliklerini bu bölgede bulabilirsiniz.

→Ladadika ; Selanik gece hayatı için bir planınız varsa, burası şehirdeki en iyi kalınacak yer olabilir. Bölge, çok sayıda bar, restoran, cafe ve clublarla dolu. Turistik cazibe merkezlerine de çok uzak değil.

→Upper Toumba ; Selanik’teki en ekonomik bölge. Daha çok pansiyon ve konukevi tarzındaki konaklama birimlerine sahip.

→Kalamaria ; Şehrin dışında bulunan bu banliyö, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bölgelerden. Şehir merkezi ve turistik yerler bölgeye yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunuyor.

1.Selanik Şehir Merkezi

Selanik Şehir Merkezi

Selanik gezisine başlamak için en iyi yer, şüphesiz şehrin kalbinin attığı şehir merkezidir. Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama deneyimi sunan şehir merkezinde, her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Selanik’te gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü burada bulunuyor. Ayrıca merkezden diğer bölgelere de çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Bölge, Aristotelous ve Eleftherias’ın iki ana meydanından ve hepsi kıyı şeridine paralel uzanan ve hareketli sahil ve yat limanına yakın dört ana cadde olan Nikis, Tsimiski, Egnatia ve Agiou Dimitriou’dan oluşur.

Aristoteles Meydanı ise, şehir merkezinin tam kalbi. Bu meydan çevresindeki otellerde kalacak olursanız, şehri yürüyerek çok daha kolay keşfedebilirsiniz.

Popüler butikler, moda mağazaları, büyük mağazalar, kitapçılar, bağımsız tüccarlar, barlar, kafeler ve şarküterilerle çevrili olan Tsimiski Caddesi ise, bölgenin en hareketli yerlerinden bir diğeri.

Selanik’in en önemli tarihi yapılarından biri olan Beyaz Kule de, tam olarak bu bölge sınırları içerisinde yer alıyor.

Şehir merkezi, Selanik’in herhangi bir yerinde belki de en iyi olanaklar karışımına sahiptir. Çok sayıda bar, market, restoran, mağaza ve turistik mekan birbirine yürüme mesafesinde yer alır. Bu da bölgeyi Selanik’te nerede kalınır ? sorusuna en popüler ve en ideal cevap yapıyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Selanik’in tam olarak kalbinde olmak istiyorsanız
 • Tarihi ve turistik yerlere yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Kısa sürede çok fazla yer görmek istiyorsanız
 • Toplu taşımayı neredeyse hiç kullanmayayım diyorsanız
 • Yeme içme, konaklama ve yapılacak şeyler konusunda şehrin en zengin yerinde olmak istiyorsanız

En Popüler Selanik Şehir Merkezi Otelleri

Electra Palace Thessaloniki, Selanik
Electra Palace Thessaloniki

ŞEHİR MERKEZİNDE GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

Aristoteles Meydanı, Tsimiski Caddesi, Bizans Kültürü Müzesi, Zongolopoulos Şemsiyeleri, Ayasofya Kilisesi, Roma Forumu, Selanik Konser Salonu, Arkeoloji Müzesi, Yahudi Müzesi, Olimpiyat Müzesi, Savaş Müzesi ve Selanik Çağdaş Sanat Merkezi

2.Ano Poli

Ano Poli, Selanik

Şehir merkezinin kuzeyindeki tepede yer alan Ano Poli bölgesi, ‘Eski Şehir’ olarak da biliniyor ve merkezden sonra en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden biri.

Yürüyerek kolaylıkla keşfedebileceğiniz bu bölge, Bizans döneminde inşa edilmiş ve şimdi UNESCO tarafından korunan, dolambaçlı, dar asfalt yolların ve gizemli geçitlerin bulunduğu bir bölgedir.

Gerçek Yunan kahvesi satan geleneksel kafeler, çeşitli Asya etkileriyle yerel Yunan mutfağı sunan tavernalar ve sokaklarda oynayan çocuklarla dolu olan bölge, ayrıca çok sayıda Osmanlı döneminde yapılmış evlere de sahip. Bunun yanı sıra, Venedik döneminde inşa edilen Trgoniou Kulesi ve savunma duvarından geçen orijinal kapılardan biri olan Portara Kapısı da tam olarak burada bulunuyor.

Dar sokaklarda sıkışıp kalmış ve zararsız ara sokaklarda saklanmış, on yıllardır yerel ve Akdeniz yemeklerinin en iyilerini sunan, aile tarafından işletilen küçük restoranlar ve tavernalar bölgenin atmosferini etkileyen en önemli etkenlerden. Küçük bir mahalle havasına sahip olan Ano Poli bölgesindeki konaklama birimlerinin neredeyse tamamı konukevleri ve dairelerden oluşuyor. Yani 4-5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız, aradığınızı bu bölgede bulamazsınız.

Ano Poli, ilginç mağaza ve restoranlarla dolu ve bölgenin çevresinde yeşil alanlar da var. Bölge daha iç kesimlerdedir ancak sahilden kısa bir yürüyüş mesafesindedir, böylece Selanik’i kolayca keşfedebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER;

 • Selanik şehir merkezine alternatif olabilecek en iyi yeri arıyorsanız
 • Dairelerde veya konukevlerinde konaklamayı planlıyorsanız
 • Daha uygun fiyatlı konaklama birimleri arıyorsanız

Ano Poli Konaklama Tavsiyeleri

Old town view apartment, Selanik
Old town view apartment

ANO POLİ’DE GÖRÜLECEK YERLER

Dünyaca ünlü Orient Express’in vagonunun içinde bulunan Selanik Demiryolu Müzesi ve 1960’larda yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan Roma Forumu (hem şehir merkezine hem de Ano Poli’ye yakın bir turistik yer).

NOT ; Ano Poli ile Selanik şehir merkezi birbirine yakındır, yani merkezdeki turistik cazibe merkezlerinin çoğuna bu bölgedeki konaklama birimlerinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

3.Ladadika

Ladadika, Selanik

Limana yakın konumu ve canlı gece hayatıyla öne çıkan tarihi Ladadika bölgesi de, Selanik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden biri.

Ladadika ününü tavernaları ve barlarından kazanmış olsa da, çevrede bazı ilgi çekici yerler de vardır. Monasteriotes Sinagogu ve Selanik Yahudi Müzesi bunlar arasında en çok ilgi gören yerler.

Ladadika, şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor. Bu bölgede konaklayarak da Selanik’teki önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerine yürüyerek ulaşabilirsiniz, fakat bu bölgede konaklamayı tercih etmeyi planlıyorsanız, önceliğiniz gece hayatı olmalı diyebiliriz.

Şehir merkezinden Tsimiski Caddesi ile ayrılan Ladadika bölgesi, turistlerin olduğu kadar yerel halkın da popüler gezi duraklarından biri. Özellikle hava karardıktan sonra gelen Selanik halkıyla iç içe olabileceğiniz bu bölgede, birçok hediyelik eşya dükkanı da bulabilirsiniz.

Selanik’in sembol yapılarından biri olan Beyaz Kule’ye oldukça yakın bir konumda bulunan bu bölgede, otellerden dairelere ve konukevlerine kadar çok çeşitli konaklama birimleri bulabilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER;

 • Gece hayatı için bir planınız varsa
 • Selanik şehir merkezine oldukça yakın olmak istiyorsanız
 • Yerel halkla iç içe olmak istiyorsanız

En Popüler Ladadika Otelleri

4.Upper Toumba

Upper Toumba, Selanik

Upper Toumba, şehirdeki en uygun fiyatlı konaklama birimlerini ve restoranları bulabileceğiniz bir semt. Aslında 1-2 günlük bir Selanik gezisi planlıyorsanız ve çok ucuz konaklama birimleri aramıyorsanız bu bölgede konaklamanın pek bir artısı olmayabilir. Çünkü bu bölgedeki konaklama birimlerinden merkeze ve turistik yerlere yürüyerek gidemiyorsunuz.

Şehir merkezine ve turistik noktalara ortalama 2-3 km uzaklıkta olan bu bölge, büyük ölçüde bir yerleşim bölgesi. Yerel pazarlar, mağazalar, barlar ve restoranlar ile şehirdeki yaşamın yerel halk için gerçekten nasıl bir şey olduğunu deneyimlemek isteyenler için mükemmel bir seçenek.

Adı, tarih öncesi yerleşimlerin oluşturduğu höyükleri tanımlamak için kullanılan ifadeden türemiştir. Bunun nedeni, MÖ 3000’deki bronz çağından beri birbiri üzerine inşa edilmiş çok sayıda yerleşim yeri üzerinde bulunmasıdır.

Günümüzde hâlâ devam eden kazılar sayesinde her geçen gün popülaritesi artan bir yer olan Upper Toumba, şehrin uzun yıllar boyunca nasıl değiştiğini görmek isteyenler için de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Yani bu bölgede konaklamasanız bile bu mahalleyi de gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

En Popüler Upper Toumba Konaklama Önerileri

5.Kalamaria

Kalamaria, Selanik

Şehir merkezinin güneydoğusunda yer alan Kalamaria, Selanik’in tarih öncesine kadar uzanan bir başka banliyösüdür. Şehir merkezine ortalama 4-5 km uzaklıkta bulunan bu bölge, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir konaklama bölgesi olsa da, 1-2 günlük bir Selanik gezisi için çok ideal bir yer olmayabilir.

Tabii Selanik’te 3-4 gün veya daha uzun bir süre konaklamayı planlıyor ve şehir merkezinin pahalılığından ve kalabalığından uzakta bir yerde konaklamak isterseniz Kalamaria bölgesi bunun için iyi bir yer olabilir.

Kalamaria bölgesinin bir tarafı sahil şeridiyle çevrilidir, yani Selanik’te deniz keyfi yapmak istiyorsanız gidebileceğiniz nadir yerlerden biri de burasıdır.

Su Bahçesi, Müzik Bahçesi, Ross Bahçesi, Gölge Bahçesi ve Kum Bahçesi gibi bazı temalı bahçelere de ev sahipliği yapan bölgede, hem otel hem de daireleri bulabilirsiniz.

Selanik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek biraz daha sessiz ve sakin bir bölge arıyorsanız Kalamaria, size göre olabilir. Ancak şehir merkezine ve turistik yerlere bu bölgeden yürüyerek gidemeyeceğinizi de unutmayın.

En Popüler Kalamaria Konaklama Tavsiyeleri

Selanik Otel Tavsiyeleri

Selanik’te konaklama için yukarıdaki 5 bölgede ve bu bölgelere özel tavsiyeleri arasında aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulamadıysanız, şehrin en çok rezervasyon orta bütçeli ve lüks aşağıdaki 7 oteline de göz atabilirsiniz. Bu otellerin hemen hepsi şehir merkezine ve şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde bulunuyor.

Le Palace Art Hotel

★★★

Le Palace Art Hotel, Selanik

Selanik’in en ünlü caddesi olan Tsimiski Caddesi üzerinde, plaja 3 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, şehirdeki en ekonomik 3 yıldızlı otellerden biri olmasına rağmen, konum ve modernlik bakımından diğer birçok otele nazaran daha iyi.

Helexpo Sergi Merkezi’ne sadece 15 dakikalık uzaklıktaki Le Palace, hem iş hem de eğlence mekanlarına yakın bir konumda hizmet vermektedir. Selanik Uluslararası Havalimanı’na giden otobüs, otele sadece 100 metre mesafede durmaktadır. Tesisin yakınında ek ücret karşılığında yararlanabileceğiniz özel bir otopark da mevcuttur.

Barı, havaalanı servisi ve aile odaları olan bu oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Le Palace Art Hotel

Hotel El Greco

★★★

Selanik te nerede kalmalı

Aristotelus Meydanı’na sadece 5 dakikalık, Beyaz Kule’ye ise 20 dakikalık yürüme mesafesinde olan El Greco Hotel, konum olarak Selanik’in en iyi otelleri arasında yer alıyor. Orta bütçeli bir konaklama deneyimi sunan otelin şehir manzaralı odaları, barı ve havaalanı servisi de var.

Selanik Limanı ve tren istasyonuna bu otelden 5 dakika ulaşabilirsiniz. Ayrıca otelin 8+ konuk değerlendirme puanı var. Oteli incelemek için tıklayın ; El Greco Hotel

Domotel Olympia

★★★

Selanik te nerede kalmalı, Domotel Olympia

Şehrin tam kalbi konumunda olan Aristotelous Meydanı’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu zarif butik otel, modern ve şıklığıyla 4-5 yıldızlı otelleri aratmıyor.

Konumu ve sunduğu olanaklarının yanı sıra fiyatıyla da dikkat çeken otelden, Bizans kilisesi Aya Dimitri’ye, alışveriş merkezine ve limana kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Oteli incelemek veya rezervasyon yapmak için tıklayın ; Domotel Olympia

Blue Bottle Boutique Hotel

★★★

Selanik te nerede kalınır

Selanik’in merkezinde yer alan butik tarzdaki Blue Bottle Hotel, balkonlu odalar ve ücretsiz WiFi erişimiyle hizmet vermektedir. Tesis, Hareketli Aristotelous Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesindedir.

Tesisteki hediyelik eşya dükkanını ziyaret edebilirsiniz. Bisiklet de kiralayabilirsiniz. Blue Bottle Hotel, Aya Dimitri Kilisesi’ne 500 metre uzaklıktadır. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın ; Blue Bottle Hotel

City Hotel Thessaloniki

★★★★

Selanik te nerede kalınmalı

Selanik merkezinde Aristotelous Meydanı’na 50 metre mesafede yer alan City Hotel, bir restoran-bar sunmaktadır.

Tümü klasik bir şekilde döşenmiş odalar ses yalıtımlı ve ahşap zeminlidir. Hepsinde klima, ısıtma sistemi ve rahat bir koltuk mevcuttur. Otelin tüm alanlarında Wi-Fi erişimi ücretsizdir.

Güne Amerikan tarzı zengin açık büfe kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Odalarda çay-kahve yapma olanağı bulunmaktadır. Oteldeki brasserie öğle yemeklerinin veya Selanik’in yıldızlı gökyüzü altında akşam yemeği ve içkilerin tadını çıkarmanız için mükemmel bir yerdir. Oteli incelemek için tıklayın ; City Hotel

Göz At ; Kefalonya’da kalacak yerler, Santorini Konaklama ve Mykonos Konaklama Rehberi adlı yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.

Colors Urban Hotel Thessaloniki

★★★★

Selanik te kalınacak yerler

Selanik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler tesislerden biri olan Colors Urban Hotel de, konum olarak şehirdeki en merkezi tesislerden bir tanesi.

Colors Urban Hotel’in benzersiz temalı odaları düz ekran uydu TV ile donatılmıştır. Bazı odalar Thermaikos Körfezi manzarasına, diğerleri otelin hemen önündeki hareketli cadde manzarasına sahiptir. Ayrıca tüm odalarda minibar mevcuttur.

Barda ferahlatıcı içecekler ve kokteyllerin tadını çıkarabilirsiniz. Ek ücret karşılığında masaj uygulamalarından faydalanılabilir.

Çevredeki hareketli bölgelerin yanı sıra başlıca iş, kültür, eğlence ve alışveriş alanları tesise yalnızca birkaç dakika uzaklıktadır. Önemli otobüs duraklarına yürüyerek kısa sürede ulaşılabilir. Oteli incelemek için tıklayın ; Colors Urban Hotel

Vanoro Hotel

★★★★★

Selanik Otel Tavsiyeleri

Aristotelous Meydanı ve Ladadika bölgesine yaklaşık 15-20 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, süper merkezi bir konumda olmasa da, turistik yerlere ve şehrin kalbinin attığı yerlere yürüme mesafesinde bulunuyor.

Spa ve sağlık merkezi de olan otel, şehrin tam merkezindeki 5 yıldızlı otellere nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yapmak için tıklayın ; Vanoro Hotel

Selanik Otel Fiyatları

Selanik

Selanik’te otel fiyatları ortalama 55-65€’dan başlamakta ve 200€’nun üzerine kadar çıkabilmektedir. Tabii 60€’nun altında bir ücrete de konaklama birimleri bulabilirsiniz, fakat en azından 2-3 yıldızlı bir otelde konaklamayı planlıyorsanız bu fiyatın altında istediğiniz bir oteli bulamayacağınızı unutmayın.

Şehirdeki en pahalı konaklama birimleri şehir merkezinde bulunuyor. Özellikle Aristotelous Meydanı’na yaklaştıkça otel fiyatları biraz daha artmaktadır. Selanik’te nerede kalınır ? sorusuna merkezi bir cevap arıyor, fakat çok da pahalı otellerde konaklamak istemiyorsanız, şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan ancak Aristotelous Meydanı’na biraz daha uzak bir yerde olan otellere göz atabilirsiniz.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR