Ana SayfaGüney KoreSeulSeul'de Gezilecek Yerler | En Popüler 35 Yer Ve Gezi Rotası

Seul’de Gezilecek Yerler | En Popüler 35 Yer Ve Gezi Rotası

Uzak Doğu’nun en önemli kentlerinden biri olan Seul, modern yapısı, gökdelenleri, sayısız ibadethaneleri ve turistik cazibe merkezleriyle ziyaretçilerine keyifli bir kültür gezisi sunuyor. Seul’de gezilecek yerler konusunda en zengin olan bölgeler Hongdae, Myeongdong ve Gangnam olsa da, şehrin diğer semtlerinde de çok sayıda görülecek yer ve yapılacak turistik aktiviteleri bulabiliyorsunuz.

Eski ve yeninin muhteşem bir karışımına sahip olan Güney Kore’nin başkenti Seul, 25 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor olsa da, şehir o kadar ustaca düzenlenmiş ki, hem kalabalığı hissetmiyorsunuz hem de dilediğiniz hemen her yere çok kısa sürede kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Yani Seul, yürüyerek keşfedebileceğiniz bir şehir olmasa da mükemmel bir toplu taşıma ağına sahip.

Antik tapınaklar ve saraylar, yükselen gökdelenler, gelişen alışveriş ve şık, modern binalar ile yan yana bulunuyor. Bu da Seul’u çok daha çekici bir hale getiriyor. İster tarih meraklısı olun, ister mimariye merakınız olsun ya da sanatsever biri olun, aynı bölgede zevkinize hitap eden bir turistik yer görebiliyorsunuz.

Yemekleri, gece hayatı ve alışveriş spotlarıyla da turistlerin ilgisini çeken bu modern başkent, Güney Kore’nin en pahalı şehirlerinden biri olduğu gibi birçok Avrupa başkentine nazaran daha pahalı olabiliyor, özellikle yeme içme ve konaklama konusunda. Bu yüzden, Seul’de gezilecek yerler listesi kadar nerede yemek yiyeceğiniz ve hangi bölgede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar vermeniz gerekebiliyor.

Seul’de Gezilecek Yerler Listesi

Seul'de Gezilecek Yerler Haritası
Seul’de Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps‘te görmek için tıklayın

Seul’deki en sevilen ve en önemli tarihi ve turistik çekim merkezlerine geçmeden önce, kısaca hangi bölgede konaklayabileceğinizden de bahsetmekte yarar var.

→Myeongdong ; Seul’un tam kalbi. Şehir merkezinde bulunan bu semt, konum, olanak ve gezip görülecek yerler konusunda Seul’un en iyi bölgelerinden biri. 3 yıldızlı Hotel28 Myeongdong adlı tesis ise, bölgedeki en çok rezervasyon alan kaliteli otellerden biri.

→Hongdae ; Seul’deki en iyi konaklama bölgelerinden biri olmasına rağmen, en uygun fiyatlı otelleri bulabileceğiniz bölge. Canlı gece hayatı, muhteşem atmosferi ve konumuyla tercih edilebilecek en popüler semtlerden. Bu bölgedeki tüm otellere göz atmak için tıklayın.

→Gangnam ; Gangnam ‘nehrin güneyi’ olarak tercüme edilir ve son yıllarda popülaritesi artan bir semt. Çok sayıda cazibe merkezine ev sahipliği yapan bölge, konaklama konusunda en çok tercih edilen bölgelerin başında geliyor. Otel önerisi olarak 3 yıldızlı Hotel Peyto Samseong adlı tesisi önerebilirim ya da bölgedeki tüm otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim Seul’de gezilecek yerler listesine ;

1.N Seul Kulesi

Seul, Güney Kore

Namsan Dağı’nın yamacındaki yerden şehrin eşsiz manzarasını sunan kule, Seul’deki en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri.

Yerden yaklaşık 237 metre yükseklikte bulunan gözlemevinden göreceğiniz şehir manzarasının yanı sıra burada, hediyelik eşya dükkanı, cafe ve bir restoran da bulunuyor. Dilerseniz kuleye akşam yemeği için gidebilirsiniz. Yemek fiyatları şehrin geri kalanına nazaran biraz daha pahalı olsa da, yeteri kadar bütçeniz varsa muhteşem bir deneyim olabilir.

N Seul Kulesi‘nin 1. katındaki teras, çiftlerin sevginin sembolü olarak çitlere asma kilit ve aşk notları takmak için popüler bir yerdir. Çift olarak kuleyi ziyaret ediyorsanız birinci kata uğramayı da unutmayın.

N Seul Kulesi’ne ulaşmak için kısa süreli bir teleferik yolculuğu yapmanız gerekiyor. Teleferikten görebileceğiniz manzara da en az kulenin gözlem yerinden görebileceğiniz manzara kadar güzel.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 10.000 won (Yaklaşık 8€), 13 yaşından küçük çocuklar için ise 8.000 won.
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-23:00

2.Bukchon Hanok Village

Seul, Güney Kore

Bukchon Hanok Köyü, Joseon hanedanlığından bu yana zamana direnen yüzlerce hanok’a (geleneksel Kore evleri) ev sahipliği yapıyor. Seul’de gezilecek yerler listesindeki en önemli çekim merkezlerinden olan bu tarihi köyün en güzel yanı ise, girişlerin ücretsiz oluşudur.

Köy içerisinde binaların çoğu kültür merkezi, misafirhane, restoran ve çayevi olarak faaliyet gösteriyor.

Kore geleneksel kültürü ve mimarisini en iyi şekilde görebileceğiniz yer tam olarak burası.

Birkaç antik mahalleden oluşan bu korunmuş bölge, Kore’deki yaşamın 600 yıl önce nasıl olduğuna dair size bir fikir veriyor.

Seul’un tam merkezinde, Gyeongbokgung Sarayı ile Changdeokgung Sarayı arasındaki bölgede yer alan köydeki evlerin bazıları ise özel evdir. Yani günümüzde bu evlerde yaşayan Kore halkı da var.

Dar ve dolambaçlı sokaklarıyla harika fotoğraf fırsatı sunan bu köydeki Hanok evlerinin bazılarına girebilir, bazılarında geleneksel sanat ve el sanatlarını deneyebilir ve Kore enstrümanlarını çalmayı öğrenebilirsiniz.

 • Seul’de yeteri kadar zamanınız varsa bu köy gezisi için en azından 2-3 saatinizi ayırın derim. Köy’de görülmeye değer birçok cazibe merkezi var, hatta bir müze bile bulunuyor.

3.Kore Ulusal Müzesi

Kore Ulusal Müzesi

Asya’nın en büyük müzelerinden bir tanesi olan Kore Ulusal Müzesi, şehrin Yongsan Bölgesi’nde merkezi ve kolay ulaşılabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Arkeoloji, tarih ve sanata odaklanan müze içerisinde tarihi 1 milyon yıl öncesine uzanan geniş bir eser ve nesne koleksiyonları var. Ayrıca müzede, Antik ve tarih öncesi eserler, heykeller, resimler ve diğer sanat eserleri ile birlikte geniş bir nesne ve antika koleksiyonu da bulunuyor.

Kore Ulusal Müzesi’nde, Endonezya, Orta Asya, Japonya ve Çin’den resimler içeren bir güzel sanatlar galerisi de var. 1. katta tarih öncesi dönemlerden Chosun hanedanına kadar uzanan kalıntılar, 2. katta ise hat sanatı, tablolar ve ahşap el sanatları bulunuyor.

Müzedeki tüm eserleri görmek biraz zaman alabiliyor, fakat özellikle kaçırılmaması gereken eserler ile gezinize başlayabilirsiniz. Bunlardan öne çıkanlar ise ; Silla krallığından Gyeongju’daki Hwangnamdaechong’un mezarından çıkarılan 5. yüzyıldan kalma Altın Taç, Ana salonlardan birinde sergilenen 14. yüzyıldan kalma Gyeongcheonsa Pagodası ve 7. yüzyılın başlarından kalma bir Silla dönemi hazinesi olan Meditasyondaki Yaldızlı bronz Maitreya’dır.

 • Giriş ücretsiz
 • Müzeyi 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4.Lotte Dünya Kulesi

Seul, Güney Kore

Lotte World Tower, yani Lotte Dünya Kulesi, Seul’deki en yeni cazibe merkezlerinden biri. Bu gökdeleni şehrin birçok noktasından rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bulunduğu konum ise, hem şehir merkezine hem de diğer turistik cazibe merkezlerine oldukça yakın.

Güney Kore’nin en yüksek binası olan gökdelen, dünyanın da en büyük beşinci binası olma ünvanına sahip.

Nazik kıvrımlara sahip vazo benzeri şekli, geleneksel Kore seramik parçalarını taklit etmek için tasarlanmış.

117 – 123. katlarda bulunan gözlem yerlerinden Seul’un eşsiz manzarasını 360 derecelik bir açıyla seyredebiliyorsunuz. Manzara hem gündüz hem de geceleri harikadır, bu yüzden zamanınız varsa bir de akşam saatlerinde uğrayın derim.

118. katta, dünyanın en yüksek cam zeminine sahip Sky Deck var. Burası adrenalin seven turistlerin en beğendiği bölüm.

Kulenin içinde ofisler, lüks konutlar ve SIGNIEL SEOUL lüks oteli bulunmaktadır. Ayrıca Lotte World Aquarium, Lotte Museum of Art ve devasa bir alışveriş merkezi var.

Kule, Lotte Konser Salonu’na ve dünyanın en büyük film ekranına sahip son teknoloji ürünü, 21 ekranlı bir MoviePlex olan Lotte Cinema’ya da ev sahipliği yapıyor. Yani hem yapılacak şeyleri hem de görülecek cazibe merkezleriyle her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği bir kule diyebilirim.

 • 2016 yılında tamamlanmış olan bu kuleye normal giriş ücreti yetişkinler için 36.000 won, çocuklar için ise 29.000 won. Ancak tüm gün kulede çocuklarınızla kalmayı planlıyorsanız sadece kapalı tema parkına değil, tüm Lotte World’e giriş için bilet almayı düşünebilirsiniz. Bu her şey dahil bilet, Lotte World’ün tüm tesislerine erişmenizi sağlar ve yetişkinler için 52.000 won ve çocuklar için 41.000 won tutarındadır.
 • Kuleyi haftanın her günü 09:30-22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Han Nehri’nin güneyinde yer alan Lotte World’e Metro Hatları 2 ve 8 (Çıkış 4) üzerindeki Jamsil İstasyonu üzerinden ulaşılabilir.

5.Gyeongbokgung Sarayı

Seul, Güney Kore

İlk olarak 1395 yılında inşa edilen Gyeongbokgung Sarayı, güçlü Joseon hanedanlığı döneminde inşa edilen Seul’deki beş büyük sarayın en büyüğüdür. Yüzyıllar boyunca birkaç kez yıkılıp yeniden inşa edilmiş, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra orijinal ihtişamına kavuşmuş ve 1990’larda tamamen restore edilerek günümüzdeki halini almış.

Saray arazisi içinde ayrıca Kore Ulusal Saray Müzesi ve Kore Ulusal Halk Müzesi’ni de bulabilirsiniz ve her ikisi de görülmeye değer ilgi çekici eserlere ev sahipliği yapıyor.

Sarayın öne çıkan cazibe merkezi nöbet değişimlerinin yapıldığı yer. 10:00-14:00 saatleri arasında yapılan nöbet değişimini izlemeyi ve sarayın dışındaki diğer yapıları ve bahçeyi de mutlaka görün derim.

Joseon dönemi Kore’deki yaşamı deneyimlemenizi sağlayabilecek olan Gyeongbokgung Sarayı, komşu Changdeokgung (Doğu Sarayı) ve Gyeongheegung (Batı Sarayı) ile karşılaştırıldığında en kuzeydeki konumu sayesinde ‘Kuzey Sarayı’ olarak da bilinir.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 3.000 won, 7-18 yaş arası ziyaretçiler için ise 1.500 won.
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri dışında sarayı haftanın her günü 09:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

6.Bongeunsa Tapınağı

Seul, Güney Kore

Bongeunsa, Seul’deki birkaç tapınaktan biri ve en ünlüleri arasında yer alır.

Seul’un en ünlü ve en sevilen bölgelerinden biri olan Gangnam bölgesinde bulunduğundan ulaşımı oldukça kolay. Tapınak, büyük COEX kongre merkezi ve alışveriş merkezinin tam karşısında yer alıyor.

Tapınak ayrıca geleneksel Kore Budist uygulamaları hakkında bilgi edinmek isteyenler için kültürel etkinlikler sunuyor. Gür yeşilliklerle çevrili, buradaki atmosfer çok sessiz ve sakin. Budist sutraların tahta oymaları ve Kore’nin en yüksek Maitreya Buddha heykeli gibi eserler tapınak arazisini süslüyor.

Burası bir tapınak kompleksi olduğundan farklı binalar ve yapıları da görebiliyorsunuz. Bunlar arasında en dikkat çeken yer ise, büyük Buda Heykeli’nin bulunduğu alandır.

 • Giriş ücretsiz

7.Itaewon

Itaewon

Itaewon, Seul’un mağazalar, kafeler ve diğer tüketici işletmeleriyle dolu birkaç yaya caddesine odaklanan hareketli bir mahallesidir. Şehirde sınırlı zamanınız varsa, kısa sürede Kore perakende kültürü için size gerçek bir his verebilecek yerlerden biri. Yemek arabaları, sokak sanatçıları var ve ara sokakların bazıları restoranlarla dolu. İnsanları izlemek için harika bir yer diyebilirim.

Itaewon ayrıca Seul’de gezilecek yerler listesinde olması gereken birçok cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca konumu itibariyle Seul’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler semtlerden bir tanesi. Burada çok sayıda farklı bütçeye hitap eden konaklama birimleri bulabiliyorsunuz.

Seul’den hediyelik veya hatıralık bir şeyler satın almayı planlıyorsanız ya da Asya yemekleriyle aranız iyi değilse ve Avrupa ve Amerikan mutfağına hakim mekanlar arıyorsanız Itaewon bunun için gidilecek en ideal yer.

Itaewon Antique Furniture Street (Antika Mobilya Caddesi) adı verilen yer, Seul’den ne alınır ? sorunuza cevap bulabileceğiniz yer.

Itaewon, Seul’de kalınacak en popüler semtlerden biri. Burada konaklayacak olursanız, hem şehrin geri kalanına çok iyi bağlantılara sahip olursunuz, hem de yeme içme, otel ve gezilecek yerler konusunda şehrin en zengin bölgesinde olursunuz. Itaewon bölgesindeki otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com. Otel önerisi olarak 3 yıldızlı Imperial Palace Boutique Hotel‘i tavsiye ederim.

8.Cheonggyecheon

Seul’un merkezinden geçen bu doğal dere, hem turistlerin hem de Seul halkının keyifli zaman geçirdiği cazibe merkezlerinden biri.

Bir kentsel canlandırma projesinin parçası olarak derenin yedi kilometrelik kısmı ortaya çıkarılmış ve 2005 yılında açılan bir açık hava rekreasyon alanına dönüştürülmüş.

Dere kenarında, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Daha çok Seul gençlerinin zaman geçirdiği yerlerden biri olsa da, turistlerin de akşam yürüyüşleri için tercih ettiği bir yer.

Dere ayrıca her Kasım ayında düzenlenen muhteşem Seul Fener Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşık 7 km boyunca batıdan doğuya akan bu derenin bulunduğu yer, ayrıca Seul’deki en iyi fotoğraf karelerini çekebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

9.Dongdaemun Design Plaza

Dongdaemun Design Plaza

Dongdaemun Design Plaza, DDP olarak da biliniyor ve Seul’un Dongdaemun bölgesinde çok havalı bir tasarım merkezidir.

Gümüş, küre benzeri akıcı DDP binası, uzaydan gelen bir şeye benziyor. Modern çağın en büyük kadın mimarlarından biri olarak kabul edilen Iraklı-İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanmış.

Kompleks, showroomlar, çalışma alanları, ofisler ve tasarım stüdyoları ile dolu. Ayrıca, çağdaş tasarım ve yerel olarak yapılmış, el yapımı ürünler sergileyen her türlü ilginç ürünü satan küçük zanaat satıcıları da var. Seul’den hediyelik veya hatıralık bir şeyler satın almayı planlıyorsanız bu plaza, uğramanız gereken yerlerden biri.

Burada bulabileceğiniz ürünler tekstil, giysi, ayakkabı ve mücevherden deri eşyalara, oyuncaklara, elektronik eşyalara ve ofis malzemelerine kadar çeşitlilik gösteriyor.

Geceleri ışıkları açıldıktan sonra modern, kıvrımlı bina ve yapay çiçek sıraları, DDP’yi Seul’un en iyi Instagram noktalarından biri yapıyor. Bu yüzden hava karardıktan sonra mutlaka bu plazaya uğrayın.

Ayrıca bu plazanın bulunduğu yer, Seul’de güneş battıktan sonra gerçekleşen şenlikler, moda şovları, müzik ve dans gösterileriyle gece geç saatlere kadar hareketli.

10.Changdeokgung Sarayı

Seul'de gezilecek yerler listesi

Changdeokgung Sarayı, Güney Kore’de kalan 5 kraliyet sarayının en iyi korunmuş olanıdır. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış ve Baegaksan Dağı’nın Ungbong Zirvesi’nin eteğinde yer alıyor.

Alan, halka açık bir saray alanı, taş döşeli bir avlu, açık koridorlar ve kraliyet ailesinin konutundan oluşan bir kompleks olarak hizmet veriyor.

Changdeokgung Sarayı’nda en çok fotoğraflanan noktalardan biri Huwon bahçesi. Bahçe içerisinde gezebilir ve diğer yapılara da göz atabilirsiniz. 110 dönümlük cazibe merkezinin yaklaşık üçte ikisini kaplayan peyzajlı bahçede bir lotus havuzu, çeşmeler ve 300 yıldan daha eski tek bir ağaç da dahil olmak üzere 56.000 tür ağaç ve bitki ile çevrili köşkler bulunuyor.

Aslen 1405’te o sırada kral için ikincil bir saray olarak inşa edilen Changdeokgung, kardeş sarayları gibi, 1592’deki Japon işgali sırasında büyük ölçüde yerle bir edildi. Ancak 1610’da yeniden inşa edildikten sonra saray, 13 farklı kral için yaklaşık 270 yıl boyunca Kore’nin başlıca sarayı olarak hizmet etmiş.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 3.000 won ve çocuklar için ise 1.500 won’dur.
 • Ziyaret saatleri ; Saray kompleksi pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 09:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Nasıl gidilir ? ; Changdeokgung’a en yakın metro durakları 3. Hat üzerindeki Anguk İstasyonu (3. çıkış) ve Jongno 3-ga İstasyonu’dur (Hat 1, 3 veya 5, 6. çıkış).

11.Gangnam

Gangnam, Seul'de gezilecek yerler

Seul’un merkezi iş bölgesi olan Gangnam, büyük krom ofis blokları ve üst sınıfa ait konutlarla dolu oldukça lüks bir semt. Şehirdeki en gözde semtlerden biri olmaya devam eden Gangnam günümüzde şehirdeki birçok cazibe merkezini de görebileceğiniz yer.

Gökdelenlerle dolu bu semt, alışveriş ve yeme içme konusunda şehrin en fazla seçeneğine sahip olan yeri. Bölge aynı zamanda, uluslararası fuar ve konferanslara ev sahipliği yapan devasa bir kongre ve sergi merkezi ile birleşen Starfield COEX Alışveriş Merkezi’ne de ev sahipliği yapıyor.

O ünlü PSY’nin ‘Gangnam Style’ şarkısı da aslında tam olarak bu bölgeden esinlenilerek yapılmış, zaten bölge bu yönüyle de adından söz ettiriyor.

‘Gangnam’ kelimesi kelimenin tam anlamıyla ‘Han Nehri’nin Güneyi’ anlamına gelir. Gangnam, Seul’un en büyük üçüncü bölgesi. Yürüyerek keşfedebilecek kolay bir yer olmasa da, toplu taşıma ağı mükemmel bir şekilde bağlanmış olduğundan dilediğiniz herhangi bir yere çok kısa sürede rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Gangnam bölgesinde yer alan ve Seul’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek bazı popüler cazibe merkezleri ise ;

Gangnam Station ; İstasyonun 5. Çıkışında, yerlilerin ve turistlerin bir araya gelip kendilerini ‘Gangnam Style’ ezgilerine kanalize ederek kaydettikleri yer, tam olarak burası. Şarkı oldukça eski olsa da, bugün hâlâ popülaritesini koruyor diyebiliriz.

Cheongdam Moda Caddesi ; Halk arasında ‘Ünlüler Sokağı’ olarak bilinen Cheongdam Moda Sokağı, küresel lüks markaları tek bir yerde toplar, hepsi tek bir yerden erişebilmeniz için sıralanır. Daha çok üst kesime hitap ediyor olsa da, her bütçeye hitap eden mağazaları bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, yukarıda da bahsettiğim Bonguensa Tapınağı ve aşağıda bahsedeceğim Starfield Kütüphanesi de yine Gangnam bölgesinde bulunuyor.

KONAKLAMA TAVSİYESİ ; Gangnam Seul’de konaklama için en çok tercih edilen semtlerden biri. Eğer bu bölgede kalacak olursanız hemen her şeye çok yakın olacağınızı ve diğer bölgelere nazaran daha pahalı otellerde konaklamanız gerektiğini unutmayın.

Otel önerisi olarak ; 3 yıldızlı Hotel Peyto Samseong, bölgedeki en çok rezervasyon alan yüksek değerlendirme puanına sahip bir otel.

12.Bukhansan Ulusal Parkı

Seul, Güney Kore

Güney Kore’nin 22 milli parkından biri olan Bukhansan Ulusal Parkı, granit zirveleri, 300 yıllık Bukhansanseong Kalesi, 100’den fazla tapınak, geçit ve derin ormanlık alan içerir.

Şehir merkezinden metro ile yaklaşık 20-25 dakikada gidebileceğiniz bu ulusal park, şehirdeki popüler turistik yerlerden. Özellikle yürüyüş yapmayı seven turistlerin favorileri arasında olan parkın en tepesinden görebileceğiniz manzara ise muhteşem.

Peşinde olduğunuz şey panoramik manzaralarsa, parkın en popüler yürüyüşlerinden biri olan Bukhansanseong parkuru üzerinden Baegundae zirvesinde trekking yapmayı deneyebilirsiniz.

Bukhansan Milli Parkı’na (arabasız) ulaşmanın en iyi yolu, 4. Hat üzerindeki Gireum İstasyonu’na giden metroya binmek ve oradan 110B veya 143 No’lu otobüse binerek hattın sonuna kadar gitmektir. Park, gün doğumundan gün batımına kadar yıl boyunca açık kalır.

13.Gwanghwamun Kapısı

Gwanghwamun Kapısı

Gyeongbokgung Sarayı’nın en büyük ve ana kapısı olan Gwanghwamun Kapısı, her gün (Salı hariç) 10.00 ve 14.00’de gerçekleşen muhafız değiştirme törenine (1469’dan beri gerçekleştirilir) ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Kapı, en son 2010 yılında, orijinal konumuna geri yüklendiğinde ve geleneksel aletler ve inşaat teknikleri kullanılarak yerel malzemelerle yeniden inşa edildiğinde, birçok yenileme ve yeniden inşa sürecinden geçerek günümüzdeki halini almış.

Önünde büyük bir plaza var ve kapı, sık sık siyasi gösterilere, büyük bir metro istasyonuna, dev çeşmeye ve Joseon dönemi liderlerinin bazı devasa heykellerine ev sahipliği yapan geniş Gwanghwamun Meydanı’nın önünde duruyor. Hazır gelmişken buradaki meydan için de zaman ayırdığınızdan emin olun.

14.Gwangjang Pazarı

Seul'de gezilecek yerler blog

Seul’un en iyi sokak gıda pazarı olan Gwangjang, farklı damak tadına hitap eden birçok sokak yemeği satıcısını büyük bir çatı altında birleştiriyor.

Daha çok yeme içme için gidilecek yerler arasında olsa da, pazar Seul halkının günlük yaşamını izlemek için de en ideal yerlerden bir tanesi.

Pazar, hayal edebileceğiniz her türlü Kore yemeğini sunan sıra sıra yiyecek tezgahlarına sahip ve fiyatlarda şehrin büyük bir bölümüne nazaran çok daha uygun.

Pazar Seul’un merkezinde ve sabah 9’dan akşam 10’a kadar açık.

Burada satılan en popüler şeylerden bazıları ise; bindaetteok (maş fasulyesi krepleri), bibimbap (sote, sebze ve gochujang kırmızı biber salçası ile karıştırılmış pirinç), gimbap (Kore suşi), sundae (kan sosisi), tteokbokki (tavada kızartılmış baharatlı pirinç) kekler) ve çeşitli erişte türleri. Ayrıca pazarın diğer kısımlarında giysi ve ev eşyaları satan satıcılar da var.

15.Insa-dong

Seul Gezi Rehberi Blog

Seul’un en eşsiz mahallelerinden biri olan Insa-dong, sanat galerilerinin yanı sıra Kore geleneksel halk ve el sanatlarını satan küçük dükkanlarla dolu.

Şehrin en canlı ve en sevilen semtlerinden biri olan ve turist olarak ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi bulabileceğiniz bu bölgede, ayrıca Seul’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda çekim merkezi de var.

Mağazalar hanji (geleneksel, el yapımı kağıt), hanbok (geleneksel giysiler), çaylar, çömlekler ve benzersiz sanat eserleri gibi şeyler satar. Insadong’daki galeriler, her türden Kore güzel sanatına sahiptir. Alışveriş maceraları sırasında mola vermek için mükemmel olan birçok çay evi ve küçük kafeler de var.

Insadong bölgesi, caddelerin trafiğe kapatıldığı ve dev bir zanaat ve kültür fuarı haline geldiği Cumartesi öğleden sonraları ve tüm Pazar günü gerçekten canlanıyor. Yiyecek tezgahları ve satıcıların yanı sıra geleneksel müzik ve dans gösterileri ve diğer kültürel sergiler de var.

Seul’un olmazsa olmaz semtlerinden biri, bu yüzden Insadong bölgesi de mutlaka rotanızda olsun.

Insadong, ayrıca Seul’de konaklama için de tercih edilecek popüler bir yer. Çok sayıda farklı seçenekte otele ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgede, her bütçeye uygun bir tesis bulabilirsiniz. Bunun yanında yeme içme ve alışveriş de Gangnam bölgesine nazaran burada biraz daha uygun.

16.Kore Savaş Anıtı

Seul Gezi Rehberi

Kore Savaş Anıtı (War Memorial of Korea), 1950-1953 yılları arasındaki Kore Savaşı’nı anmak için inşa edilmiş.

Itaewon’da bulunan müzede sanal bir savaş deneyimi odası ve tarihi kalıntıların ve savaş kayıtlarının sergilendiği 6 kapalı sergi salonu bulunuyor. Hem tarih hem de sanatseverlerin ilgisini çeken bu müze de, en az anıt kadar ilgi görüyor.

Açık hava sergi merkezinde 13.000 savaş hatırası, askeri teçhizat ve anıt heykeller sergileniyor.

1994 yılında açılan bu devasa büyüklükteki anıt, bir zamanlar Kore Piyade karargahının bulunduğu yerde sembolik olarak bulunur. Artık insanları savaşın dehşeti konusunda eğiterek çatışmayı önlemeye adamıştır.

 • Kore Savaş Anıtı’na girişler ücretsiz.

17.Hangang Park

Hangang Park

Seul’un insan trafiğinden ve gürültüsünden bunalırsanız Hangang Park aklınızda olsun. Şehrin belki de en huzurlu yerlerinden biri burası. Tabii hafta sonlar Seul halkının rağbet göstermesinden dolayı biraz kalabalık olabiliyor, fakat kalabalık çok da bunaltıcı olmuyor.

Seul’den geçen Han Nehri’ni çevreleyen Hangang Park, aslında 13 ayrı parktan oluşuyor ve ziyaretçilerin eğlenebileceği bir sürü aktivitesi var.

Tenis kortları ve geniş yeşil alanların yanı sıra yüzme havuzları, bisiklet yolları ve futbol sahaları ile herkes için bir şeyler vardır ve ayrıca yatçılık ve su kayağı gibi birçok su sporu da mevcut.

18.Namdaemun Market

Seul gezilecek yerler blog

Güney Kore’nin en büyük ve en eski pazarı olan Namdaemun, şehrin en hareketli yerlerinden biri.

Ucuz mücevher ve kıyafetlerden geleneksel hediyelik eşyalara ve elektronik eşyalara kadar her şeyi burada bulabiliyorsunuz. Hem turistler hem de yerlilerin popüler gezi duraklarından biri ve çok sayıda harika restoran ve yemek tezgahı ile, Seul’un harika sokak yemeklerinden bazılarını tatmak istiyorsanız gidilecek en iyi yerlerden biri.

1964 yılında beri faaliyet gösteren pazarda bir şeyler satın almayı planlıyorsanız sıkı bir pazarlık yapmanız gerektiğini de unutmayın.

19.Myeongdong

Seul, Güney Kore

Seul’un kalbinin attığı semtlerden biri olan Myeongdong, Seul’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Burada aklınıza gelebilecek her türlü mağazayı, alışveriş caddelerini, restoranları ve konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Bu yüzden de Seul’de kalınacak en iyi yer olarak bilinir.

Tabii tam merkezde bulunduğundan şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor, fakat bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz, başka bir yere bakmanıza gerek yok.

Myeongdong, ayrıca Seul’deki turistik cazibe merkezlerinin birçoğunu bulabileceğiniz yer. Hem yapılacak aktiviteleri hem de gezip görülecek yerleri ve alışveriş seçenekleriyle Seul rotasının olmazsa olmazı diyebilirim.

Bu bölgedeyken kaçırılmaması gereken yerlere de göz attığınızdan emin olun. Bunlardan bazıları ise ;

Myeongdong Alışveriş Caddesi ; Burada bulunan kıyafetler benzersizdir çünkü neredeyse her zaman dünyadaki en son trendlerin önündedirler. Bu yüzden hem yerel halkın hem de turistlerin alışveriş için ilk duraklarından biri burasıdır.

Myeongdong Katedrali Kilisesi ; Kore’nin en eski kiliselerinden biri. Özellikle görülmesi gereken bir yer olmasa da, Myeongdong bölgesine kadar gelmişken göz atabileceğiniz tarihi bir yer. Tarihi 19. yüzyıla uzanan bu kilise Kore’deki ilk gotik yapı olması bakımından önemli bir yere sahip.

Lotte Department Store ; Lotte Alışveriş Merkezi, en şaşırtıcı kozmetik ve güzellik ürünleri koleksiyonuna sahip olduğu için Myeongdong Alışveriş Caddesi’ndeki mağazalara çok benzer. 1979 yılında açılan bu alışveriş merkezi, her türlü güzellik ürününün bulunduğu şehrin en popüler mağazalarından biridir.

20.Seul Sanat Müzesi

Seul Sanat Müzesi Seul, Güney Kore

Deoksugung Sarayı’nın arkasında yer alan Seul Sanat Müzesi (SeMa), özellikle modern çağdan kalma geniş bir sanat eseri koleksiyonuna sahip olmasıyla ilgi görüyor.

Sanat müzesi, Kore sanatına ve Koreli sanatçılara odaklanıyor, fakat birkaç uluslararası eseri de müzede görebiliyorsunuz.

Koleksiyon, daha önce Kore Yüksek Mahkemesi’nin evi olan büyük bir binada üç katta sergileniyor.

 • Giriş ücretsiz

21.Mavi Ev/Saray

Mavi Ev/Saray Seul, Güney Kore

Mavi Ev / Saray (Blue House), Seul’un en ilgi çekici mimari yapılarından biri. ABD’deki Beyaz Saray’ın Kore versiyonu olarak kabul edilen bu saray, Kore cumhurbaşkanının resmi ikametgahı ve aynı zamanda onun ve ilgili devlet dairelerinin yeri.

Blue House aslında tek bir bina değil, tamamı geleneksel Kore tarzında inşa edilmiş ve hepsi de adını aldığı kendine özgü mavi kiremit çatılara sahip binaların bulunduğu bir tür kompleks.

Sarayı turlarla ziyaret edebiliyorsunuz. Bu turlar sizi toplantı odaları, resepsiyon odaları ve Kore cumhurbaşkanının basın toplantıları düzenlediği Gül Bahçesi’nin Kore versiyonu dahil olmak üzere saray kompleksinin birçok yerine götürür.

22.Deoksugung Sarayı

Deoksugung Sarayı Seul, Güney Kore

Seul’un beş önemli sarayından biri olan Deoksugung Sarayı, Seul’un en işlek şehir merkezinde yer alıyor. Bu saray Modern mühür işlemesi, batı tarzı çeşmesi ve bahçesi ile diğer saraylardan farklıdır.

Saray daha çok Daehanmun Kapısı önünde gerçekleştiren nöbet değişimiyle ilgi görüyor. Ayrıca Geumcheongyo Köprüsü, Hamnyeongjeon Salonu, Jeonggwanheon Köşkü, Saray’ın diğer ilgi çekici yerlerinden.

Deoksugung Sarayı, Seul’de gezilecek yerler listesi için en önemli cazibe merkezlerinden biri olsa da, Gyeongbokgung Sarayı’nın biraz gölgesinde kalıyor diyebiliriz.

15. yüzyılda inşa edilmiş olan Deoksugung Sarayı, özellikle Avrupai görünen bahçeleri ile Batı ve Kore mimari tarzlarının karışımını sergiliyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 1.000 won, 18 yaş ve altı ziyaretçiler için ise 500 won.
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-21:00 (Pazartesi günleri kapalı)

23.Namsan Park

Namsan Park Seul, Güney Kore

Namsan Dağı’nda bulunan bir eğlence yeri olan Namsan Park, teleferik yolculuğuyla ulaşabileceğiniz cazibe merkezlerinden biri. Yukarıda da bahsettiğimiz N Seul Kulesi dahil burada, An Jung-geun Anıt Salonu ve Namsan Kütüphanesi gibi çekim merkezleri de var.

Seul’u en güzel seyredebileceğiniz yerlerden olan Namsan Park, yerel halkın sabah yürüyüşlerini ve koşularını yaptığı en popüler yerlerden biri.

262 metre yüksekliğindeki Namsan Dağı’nın yamaçlarına yayılan devasa yeşil bir vaha olan parkta, teleferik, botanik çiçek sergileri, tarihi simge yapılar, gözlem kulesi ve yürüyüş parkurları da bulunuyor.

Joseon Hanedanlığı döneminde, Namsan Parkı şamanistik bir yer ve savunma amaçlı bir tahkimat olarak kullanılmış. Bugün, Seul’un en büyük halka açık parklarından biridir ve günde binlerce ziyaretçiyi çekiyor.

24.Hongdae

Hongdae Seul, Güney Kore

Seul’un en tanınmış bölgelerinden biri olan Hongdae, sanat okulu ile tanınan Hongik Üniversitesi’nin de bulunduğu yer. Bu yüzden de daha çok öğrencilerin zaman geçirdiği yerlerden biri diyebilirim.

Tabii canlı müzik mekanları, barları, gece kulüpleri ve diğer eğlence mekanlarıyla da turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Eğer Seul gece hayatı için bir planınız varsa, Hongdae ilk olarak göz atmanız gereken yerlerden biri.

Hongdae Young Caddesi, bölgedeki yaşamın ana arterini oluşturuyor. Bu cadde, bölgenin tam kalbi. Çok sayıda cafe, restoran ve bara ev sahipliği yapan caddede, ayrıca birçok hediyelik eşya dükkanı ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları bulabilirsiniz.

Son olarak, her pazar günü kurulan ve ikinci el eşyalar ve el yapımı el sanatları alabileceğiniz pazara uğramayı da unutmayın.

25.Leeum, Samsung Sanat Müzesi

Leeum, Samsung Sanat Müzesi

Hem Kore hem de uluslararası sanatın harika bir koleksiyonunun sergilendiği Leeum Samsung Sanat Müzesi, kulağa bir teknoloji müzesiymiş gibi gelse de içeriği oldukça farklıdır.

Koreli ve uluslararası sanatçıların geleneksel Kore sanatı ve çağdaş sanatı bu müzede iki bölüm halinde sergileniyor. Müze 1, geleneksel Kore sanat ve zanaat şaheserlerini sergilerken, Müze 2, yerel ve küresel sanatçıların çağdaş ve modern sanatını sergiliyor.

Mario Botta’nın Müze 1’i, 36’sı Ulusal Hazine olarak belirlenmiş olan Kore sanatının ve antik eserlerinin muazzam bir çeşitliliğine yöneliktir.

Seladaon ve demetong seramikleri, 1300’lerden kalma süs hançerleri, taçlar, manzara resimleri ve portrelerin yanı sıra Budist el yazmaları, tablolar ve heykeller var.

Yeraltı lobisini paylaşan, zemini delen ters bir koni, Jean Nouvel tarafından tasarlanan ve Yves Klein, Damien Hirst, Rothko ve Andy Warhol’u içeren zengin bir kalıcı koleksiyona sahip müzenin ikinci bölümüdür.

Daha Başka Seul’de Nereler Gezilir ?

Seul’e 2-3 günlüğüne gidiyor ve hızlı bir şehir turu yapmayı planlıyorsanız, ilk olarak yukarıdaki 25 yeri görün deriz. Daha sonra zamanınız kalırsa, gece hayatı ve alışveriş için zaman ayırabilir, ya da Seul’de gezilecek yerler listenize aşağıdaki çekim merkezlerini de ekleyebilirsiniz.

26.Seul Grand Park

Seul Grand Park

Seul’de gezilecek yerler listesinde olması gereken bir diğer yeşil alan ise, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği Seul Grand Park‘tır.

Seul Grand Park, bir botanik bahçesi ve bir hayvanat bahçesi ile tamamlanan Kore’deki en büyük tema ve eğlence parkı olarak hizmet veriyor. Park, Cheonggye Dağı’nın eteğinde bulunan, ilk olarak 1984 yılında Changgyeong Sarayı’ndan hayvanların buraya taşınmasıyla açılmış. Ayrıca buradaki hayvanat bahçesi, Asya kara ayıları, Sibirya kaplanları, gergedanlar ve aslanlar da dahil olmak üzere dünya çapında 350 türden yaklaşık 3.000 hayvanı barındıran dünyanın en büyük onuncu hayvanat bahçesi olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Seul Hayvanat Bahçesi, Botanik Bahçesi, Şifa Yeri, Şifa Ormanı Yürüyüş Yolu, Tema Bahçesi ve Kamp Alanı gibi pek çok bölüm bulunuyor. Sıkılmadan birkaç saatinizi geçirebileceğiniz parka, şehir merkezinden ve Seul’un diğer popüler semtlerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti ; Hayvanat Bahçesi 5.000 won (19-64 yaş arası), 3.000 won (13-18 yaş arası) ve 2.000 won (6-12 yaş arası). Tema Bahçesi ise 2.000 won yetişkin ve 1.000 won çocuklar için.
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

27.Seul Ormanı

Seul Ormanı

Eskiden kraliyet avlanma alanı olarak kullanılan, günümüzde ise çok yönlü bir rekreasyon alanına dönüşmüş olan Seul Ormanı da, Seul’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinden biri.

Botanik bahçeleri ve kuş gözlemevinden oluşan ormanlık alan sakin ve huzurlu bir atmosfer sunuyor.

Seul Ormanı’nda nehir kenarındaki parkta dinlenebilir, piknik yapabilir veya temiz hava eşliğinde güzel bir yürüyüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

Yaklaşık 300 dönümlük bir alanı kaplayan bu ormanlık alan, özellikle çocuklu ailelerin ilgisini çekiyor olsa da, Seul Ormanı’ndan her yaştan ziyaretçiye göre şeyler var.

28.Samcheongdong

Samcheongdong bölgesi, butik mağazalar, cafeler ve restoranlarla dolu turistik bir yer.

Daha çok yerel halkın zaman geçirdiği bir yer olsa da, turistler arasında da oldukça popüler bir semt.

Samcheong-dong’un adını, bölgenin üç “cheong”u yani dağ, su ve insanlar hakkındaki hikayeden aldığı söylenir.   “Taecheong”, “Sangcheong” ve “Okcheong” adlı üç tabletin kurulduğu Samcheongjeon Salonu’ndan geldiğidir.

Samcheongdong Caddesi bölgenin ana cazibesi ve geleneksel güzellikteki hanok binalarının eski manzaraları ile galeri ve kafelerin modern manzaralarını bir araya getirerek benzersiz bir atmosfer yaratıyor. Sanat galerileri, müzeler, antikacılar ve sessiz patikalar sayesinde eşsiz bir kültür deneyimi yaşayabilirsiniz.

29.Starfield COEX Mall

Seul de gezilecek yerler blog
Starfield Kütüphanesi

Bir alışveriş merkezinden çok daha fazlası olan Starfield COEX Mall, Seul’un tam kalbinin attığı yer, Samsung İstasyonu’nun hemen karşısında yer alıyor.

Asya’nın en büyük yeraltı alışveriş merkezi olan Starfield Coex, neredeyse tamamı tek bir katta ve oldukça muhteşem bir atriyum ve beş açık plaza ile 150.000 metrekareden fazla bir alanı kaplıyor.

Yüzlerce yerli ve yabancı markaların mağazalarına ev sahipliği yapan alışveriş merkezi, ayrıca bir akvaryum, tamamen kimchi’ye ayrılmış bir müze ve 17 ekranlı bir Megabox Cineplex’e ev sahipliği yapıyor.

Alışveriş merkezindeki en önemli turistik noktalardan biri de şüphesiz Starfield Kütüphanesi‘dir. 2800 metrekarelik bir alana yayılmış iki katlı bu kütüphane özellikle gezilmesi gereken bir yer olduğundan listenize mutlaka ekleyin derim.

Kütüphanedeki kitaplar ve dergiler hem fiziksel hem de dijital formatlarda mevcuttur.

Coex Akvaryum ise, alışveriş merkezindeki en çok tercih edilen çekim merkezlerinden bir tanesi ve her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği bir yer.

30.Seoul Land

Seoul Land Seul, Güney Kore

Seoul Land, çocuklarla Seul’de gezilecek yerler listesindeki en popüler noktalardan. Bir eğlence merkezi olan bu tema parkta, double Loop Coaster ve Black Hole 2000 gibi beyaz knuckle rollercoaster’lardan 3D ve hareket teknolojisi ile tiyatro deneyimlerine kadar 50’den fazla sürüş ve eğlence var.

Seoul Land ayrıca Nisan-Mayıs aylarında Lale Festivali, Temmuz ve Ağustos aylarında Yıldız Işığı Gül Festivali, Temmuz ve Ağustos aylarında Krizantem Festivali ve Aralık ile Şubat arasında Kar Işığı Festivali gibi mevsimsel festivalleriyle öne çıkıyor.

Yaz aylarında gün batımından sonra, her gece yapılan Lazer Şovu’na katılmayı da unutmayın.

Giriş ücreti ;

 • 1 günlük geçiş bileti 19.000 won ve sadece tema parkına girişi içerir.
 • 1 günlük geçiş + hayvanat bahçesi bilet ücreti 23.000 won
 • 1 günlük geçiş + Sky Lift bilet ücreti 22.000 won
 • Kombineli bilet ; 1 günlük geçiş + Sky Lift + hayvanat bahçesi bilet ücreti ise 26.000 won
 • Diğer cazibe merkezleri için de ayrı ayrıca bilet satın almanız gerekir. Fiyatlar 3 yaşından büyük tüm ziyaretçiler için geçerli. 3 yaşından küçükler için her şey ücretsiz.

31.63 Building

Seoul Land Seul, Güney Kore

Yeouido adasında yer alan 63 Building adı verilen bu gökdelen, 264 metrelik yüksekliğiyle Güney Kore’nin en yüksek binalarından biri olmaya devam ediyor.

Binanın gözlem yerinden Hangang nehrinin yanı sıra Bugaksan Namsan ve Gwanaksan dağlarının pitoresk manzarasını seyredebilirsiniz.

Gözlem yerinden görebileceğiniz muhteşem manzaranın yanı sıra, binada bir Aqua Planet, bir Balmumu Müzesi, bir Gökyüzü Sanat Galerisi, bir akvaryum ve ünlü “Büfe Köşkü” de dahil olmak üzere çok sayıda restoran bulunuyor. Bir tema parkı konseptinde olan bina, Seul halkının özellikle hafta sonunu geçirdiği popüler gezi duraklarından biri.

Sky Art Gallery (Gökyüzü Sanat Galerisi), tüm Seul bölgesinin 360 derecelik manzarasının yanı sıra sanat sergileri sunuyor ve binadaki en yoğun turist trafiğine sahip olan cazibe merkezidir.

Çiftlerin 1 dakikalık yolculuk yaptığı aşk asansörüne binmeyi de unutmayın.

Giriş ücreti ;

 • 63 Sky Art bilet ücreti 10.000 Won
 • Aqua Planet 63 bilet ücreti 19.000 won
 • Her iki yer için kombineli bilet ücreti ise 23.000 won
 • Giriş ücretleri 3 yaşından büyük tüm ziyaretçiler için geçerli. 3 yaşın altındaki çocuklardan giriş ücreti talep edilmiyor.

32.Seoullo 7017

Seul Gezi Rehberi Blog

Bir üst geçit-park olan Seoullo 7017, şehrin göbeğinde yeşil bir alandır. Burada, tümü etiketlenmiş çeşitli çiçek ve ağaç türleri de dahil olmak üzere yaklaşık 24.000 bitki yetiştiriliyor.

Seoullo 7017, şehir merkezinin, otoyollarının ve mimarisinin ilginç bir görüntüsünü sunuyor. Özellikle fotoğraf tutkunlarının Seul’de gezilecek yerler listesine ekleyebileceği bu çekim merkezine şehir merkezinden ve diğer turistik noktalardan da kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Buradaki üst geçit 1970 yılında inşa edilmiş, ancak 2014’te otomobiller için uygun olmadığı görüldü ve 17m yüksekliğindeki yol, New York’taki High Line’dan esinlenilerek yayalar için yeşil bir alan olarak yeniden düzenlenmiş ve 2017 yılında yeniden açılmış.

7017 numaraları ise, bu cazibe merkezinin yapım tarihleri olan 1970 ve 2017 yıllarının son rakamlarını ifade etmek için tercih edilmiş.

Uzunluğu boyunca birkaç kafe ve galeri bulunur ve bazen sanat sergileri, konserler ve trambolinler de dahil olmak üzere çocuklar için etkinlikler vardır. Ayrıca Seul turizm kurulu tarafından ücretsiz yürüyüş turları da vardır.

33.Common Ground

Common Ground

Sürekli yenilikçi takılma alanları ve havalı kentsel projeler arıyorsanız, Common Ground görülmeye değer.

Bir eğlence kompleksi oluşturmak için istiflenmiş yaklaşık 200 mavi kutudan oluşan Common Ground, yakındaki Konkuk Üniversitesi öğrencileri arasında hızla popülerlik kazanmış bir cazibe merkezi. Son zamanlarda ise turistlerin de rağbet gösterdiği bu cazibe merkezi, yeteri kadar zamanınız varsa kesinlikle göz atmaya değer.

34.The Korean Demilitarized Zone

The Korean Demilitarized Zone

İki Kore arasındaki kimsesiz toprak, Seul’den günübirlik gezi mesafesinde ve kaçırılmaması gereken bir deneyim. Eğer Seul’de yeteri kadar zamanınız varsa, burayı gezi rotanıza ekleyin derim.

Kore Savaşı’nın bir kalıntısı olan DMZ (DeMilitarized Zone), Kuzey ve Güney Kore arasındaki sınır boyunca yer alan alandır. Bu son derece hassas ve son derece tahkim edilmiş alan sadece resmi bir tur ile ziyaret edilebiliyor. Rehberli tur, Kuzey tarafından bir istila beklentisiyle kazılan 3. Tünel ve Kuzey Kore’ye bakabileceğiniz Dora Gözlemevi gibi simge yapılara ziyaretleri içerir.

GetYourGuide.com’da çok çeşitli turlar mevcuttur; en popüleri, tüm büyük merkezi otellerden araçla alma dahil olmak üzere yarım günlük veya tam günlük turdur.

Dora Dağı’nın tepesinde, Dora Gözlemevi’nden kuzeye doğru 38. Paralel boyunca dürbünle bakabilir ve gelecekte sınırın açılması durumunda demiryolu ağını kuzeye bağlamayı amaçlayan Dorasan İstasyonu’nu ziyaret edebilirsiniz.

35.Seoul City Wall

Seoul City Wall

Seul Kalesi Duvarı veya Seul Şehir Duvarları olarak bilinen bu tarihi yapı günümüzde ziyarete açık. Surlar üzerinde yer alan yürüyüş yolundan şehrin nefes kesen manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Seul’un merkezini koruyan duvar (Hangyangdoseong), şehrin kalbindeki dört ana dağı (Bugaksan, Naksan, Namsan ve Ingwangsan) geçen 18.6 km’lik bir halka oluşturuyor.

Yer yer 8 metre yüksekliğe ulaşan bu savunma duvarlarının tarihi ise 14. yüzyıla uzanıyor. İnşa edilmesi ise yaklaşık 30 yıl sürmüş.

Şehir genişledikçe, özellikle 20. yüzyılın başlarında tramvay hatlarına yer açmak için bölümler yıkılmış.

Ancak uzun parçalar orijinal yüksekliklerinde kalırken, orijinal dört ana kapıdan ikisi, Namdaemun (Güney Kapısı) ve Heunginjimun (Doğu Kapısı) hala orijinal formlarında duruyor ve Ulusal Hazineler olarak korunuyor.

En popüler ve en iyi korunmuş duvar, Bukaksan Dağı üzerinden Sukjeongmun aracılığıyla Changuimun’a kadar uzanan 2.3 km’lik duvardır.

BONUS ;

36.Kore Ulusal Halk Müzesi

Seul, Güney Kore

Sembolik Gyeongbokgung Sarayı’nın içinde yer alan Kore Ulusal Halk Müzesi, Kore halkının sosyal öyküsüne ev sahipliği yapıyor ve Kore’de geçmiş ve şimdiki sosyal ve kültürel yaşamı detaylandıran kapsamlı çalışma örneklerini sergiliyor.

Film, edebiyat, sanat ve farklı kaynaklardan toplanan çeşitli diğer materyallerden oluşan çok sayıda esere ev sahipliği yapan müze, Kore Geleneksel Günlük Yaşamı, Kore’de Bir Yıl ve Kore Yaşam Pasajları olmak üzere 3 farklı kalıcı sergiye sahip.

Gyeongbokgung Sarayı bileti ile bu müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

37.Seoraksan National Park

Seul, Güney Kore

Kore’nin kuzey tarafında yer alan Seoraksan Milli Parkı, yaklaşık 1.708 metre ile ülkenin üçüncü en yüksek zirvesi olarak biliniyor.

Parkın kendisi 163,6 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve Kore’de ilk atanan milli park olmaktan birçok yerel halk için çok popüler bir doğa destinasyonu olmaya kadar geniş bir tanınma yelpazesine sahip.

Buradayken, 30 farklı küçük zirveden birini ve ayrıca yaklaşık 600 metre yükseklikte bulunan Geumganggul Mağarasını ziyaret ettiğinizden emin olun. Baekdamsa ve Sinheungsa tapınaklarına göz atmayı da unutmayın.

38.Seul Tarih Müzesi

Seul, Güney Kore

Bu küresel şehrin mütevazi başlangıçları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ziyaret edebileceğiniz en iyi yer, Seul Tarih Müzesi olacaktır. Müze, 1392’de Joseon Başkentinden başlayıp günümüz Seul’üne kadar uzanan 5 kalıcı sergiye sahip.

Müzede ayrıca Çek Cumhuriyeti’nden Guatemala’ya kadar uluslararası tarihi eserlerin sergilendiği bir lobi sergisi ve ziyaretçilere bir zamanlar önemli Kore binaları, sarayları ve heykellerinin bir parçası olan malzemeleri ve figürleri gösteren bir açık hava sergi alanı da bulunuyor.

Jongno-gu bölgesinde yer alan Seul Tarih Müzesi’ne girişler ücretsiz.

39.Banpo Bridge

Seul, Güney Kore

Han Nehri’nin üzerinden geçen, çağlayan su manzarasını sergileyen, 570 metre uzunluğundaki ikonik Banpo Köprüsü, Seul ziyaretinde kaçırmak istemeyeceğiniz cazibe merkezlerinden biri. Özellikle akşam saatlerinde, ışıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan köprü, etkileyici bir şekilde 380 nozülle donatılmış, dünyanın en uzun köprü çeşmesi olarak kabul edilir.

Köprü, Han Nehri’nden suyu alıp, köprünün 1,14 kilometrelik bir bölümü boyunca müzik dahil, güzel bir şekilde aydınlatılmış bir fıskiye gösterisinde nehre geri bırakmak için tasarlanmış.

Köprünün altındaki patikada yürüyebilir ya da su ve ışık gösterisini seyredebilirsiniz. Her şekilde listenize eklemek isteyebileceğiniz bir yer.

40.Kore Ulusal Saray Müzesi

Seul, Güney Kore

Kore tarihinde 1392-1897’ye kadar uzanan önemli bir dönem (ve son hanedan) olan Joseon Hanedanlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Kore Ulusal Saray Müzesi, bunun için en ideal yer.

Müzede Joseon Kralları’ndan Kore İmparatorluğu’na ve onların kraliyet tablolarından kaligrafi galerilerine kadar hanedanın 35.000’den fazla objeyi görebilirsiniz.

Joseon Hanedanlığı eserlerine tanık olmanın dışında, tarih öncesi bulguları ve diğer erken dönem tarihlerini sergileyen sergileri de müzede görebilirsiniz.

Kore Ulusal Saray Müzesi’ne girişler ücretsiz olsa da, önceden yer ayırmanız gerektiğini de unutmayın.

41.Hangang Köprüsü

Seul, Güney Kore

Tarihi Han Nehri’ni geçen Hangang Köprüsü, Yongsan-gu (kuzey) ve Dongjak-gu (güney) arasındaki 8 şeritli araba trafiği için inşa edilmiş. Köprünün tarihi 1917 yılına uzanıyor. Şehrin bu 2 bölümünü birbirine bağlamak için oluşturulan ilk köprü olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Bununla birlikte, Kuzey ve Güney Kore arasındaki 1950 Kore Savaşı sırasında köprü yıkılmış ve 4 yıl içinde köprü yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

Köprü, araç ulaşımının yanı sıra yaya ulaşımı için de kullanılıyor. Hem mimarisi ve tarihi hem de sunduğu eşsiz gün batımı manzarasıyla görülmeye değer cazibe merkezlerinden biri.

42.Myeongdong Katedrali

Seul, Güney Kore

Resmi olarak Kore’de bir Katolik anıtı olarak işaretlenen Myeongdong Katedrali, Kore’de Katolikliğin doğum yeri olarak kabul edilir ve 1784’ten beri faaliyettedir.

Myeondong Katedrali, Kore’de Gotik tarzda inşa edilen ilk katedral olarak biliniyor ve dış cephesinde 45 metre yüksekliğinde bir çan kulesi ve iç kısmında beyaz yüksek tonozlu tavanlara sahip olmasıyla ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Kore’nin önemli bir anıtı olarak kabul edilen katedral, varlıklarını Kore’deki Katolik dinine adayan 9 aziz ve şehidin kalıntılarını barındırması bakımından da önemli bir yere sahip.

Katedral, Seul’deki Jung-gu bölgesinde bulunur ve pazartesi hariç her gün açıktır.

43.Haneul Park

Seul, Güney Kore

Daha önce bir çöplük olan ve Dünya Kupası Parkı’nın (Dünya Kupası Stadyumu’nun yanında yer alan bir park) içinde yer alan büyüleyici Haneul Parkı, uzun otların güzel manzaralarını, eşsiz flora ve faunayı ve şehrin ve Han Nehri’nin genişletilmiş manzaralarını paylaşıyor.

Parkın en iyi manzarasını görmek için 291 basamaktan tepeye çıkmanız gerekiyor. Göreceğiniz manzaraya da değiyor. Daha çok gün batımından ziyaret ediliyor olsa da, günün herhangi bir saatinde harika bir manzarayla karşılaşabiliyorsunuz.

Park, gün doğumundan gün batımına kadar her gün açıktır.

44.Jogyesa Tapınağı

Seul, Güney Kore

Kore’deki ana Budist tapınağı olarak kabul edilen, Jongno-gu semtinde bulunan ve tarihi14. yüzyıla kadar uzanan Jogyesa Tapınağı, hem mimarisi hem de iç mekanıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

Kore’de ulusal, doğal bir anıt olarak kabul edilen tapınağın hemen yanındaki Baeksong adlı 500+ yıllık beyaz çam ağacını görmeyi de unutmayın.

18 Nisan ile 11 Mayıs arasında herhangi bir zamanda seyahat ediyorsanız, Buda’nın doğum gününü kutlamak için düzenlenen ve Jogyesa tapınağında ve şehrin her yerinde gerçekleşen muhteşem bir ışık festivali olan güzel Lotus Fener Festivali’ne (Yeondeunghoe) göz atabilirsiniz.

Şehirdeki en popüler turistik noktalardan biri olan tapınak tüm yıl boyunca açıktır ve giriş ücretsizdir.

45.Seokchon Lake

Seul, Güney Kore

Songpa Naru Parkı olarak da bilinen Seokchon Gölü, Seul’ün doğu tarafında yer alan huzurlu bir göl ve eğlence merkezidir.

Seokchon Gölü, yürüyüş ve koşudan farklı farklı bakış açılarına ve aktivitelere sahiptir. Park, Nisan/Mayıs aylarında kiraz çiçeklerinin açtığı ve Ekim/Kasım aylarında canlı sonbahar yaprakları olmak üzere 2 ana sezon boyunca Seul’daki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri.

Seokchon Gölü, birçok yerel halk için çok popüler bir parktır, bu nedenle yaşlı erkekleri bir Çin masa oyunu olan Baduk oyunu oynarken de görebilirsiniz.

46.Gwacheon Ulusal Bilim Müzesi

Seul, Güney Kore

Gwacheon Ulusal Bilim Müzesi, Koreli vatandaşları hayatın birçok farklı alanında bilimin büyüleyici dünyasını takdir etmeye ve hakkında daha fazla şey öğrenmeye teşvik eden harika bir bilim müzesidir.

5’ten fazla ayrı sergiye bölünmüş, çok iyi organize edilmiş müze, ziyaretçileri Yüksek Teknoloji Merkezi, Doğa Tarihi Merkezi, Geleneksel Bilim Merkezi gibi sergileri görmeye davet ediyor. Yerel halkın olduğu kadar turistlerin de popüler gezi duraklarından biri olan Gwacheon Ulusal Bilim Müzesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 4.000 won ve çocuklar için 2.000 won’dur.

Sergilerin ve koleksiyonların yarısı etkileşimlidir, bu da ziyaretçileri eldeki konulara gerçekten dalmaya davet ederek unutulmaz deneyimler yaratır.

47.Heunginjimun

Seul, Güney Kore

Bugünkü Seul olan Hanseongbu kasabasını korumak için inşa edilen Kale Duvarı’nın Heunginjimun tarihi kapısı, Seul’deyken göz atmanız gereken çekim merkezlerinden biri. Seul’ün 8 kapısından biridir ve burası şehrin doğusunda, Jongno-gu’da yer alır.

Hanseongbu kasabasının hükümete ait birkaç önemli tesisi barındırdığı, bu nedenle onu korumak için bir duvar ve kapı inşa edildiği söyleniyor. Kapı, birden fazla bölmeli 2 katlı bir kapısı olan etkileyici bir sanat eseridir.

Heunginjimun’un İngilizce anlamı “Yükselen Hayırseverlik Kapısı” anlamına gelir ve kapının tarihi 1938 Joseon Hanedanlığı’na kadar uzanır.

48.Olympic Park

Seul, Güney Kore

Songpa-gu, Bangi-dong’da bulunan, 1988 Yaz Olimpiyatları için tasarlanmış muhteşem Olimpiyat Parkı, her yaştan gezginin keyifli zaman geçirebileceği cazibe merkezlerinden biri.

Seul Olimpiyat Sanat Müzesi, Olimpiyat Parkı yolculuklarınıza başlamak, 1988 Yaz Olimpiyatlarının bazı önemli olaylarını anlamak ve bu park kompleksinin yapım tarihine ve bugünkü amacını öğrenmek için mükemmel bir yerdir.

Oyunların başlangıcında barışı ve uyumu simgelemek için 1988 yılında Kim Chung-up tarafından tamamlanan, gökyüzüne 24 metre yüksekliğe ulaşan Dünya Barış Kapısı dimdik ayaktadır. En iyi Kore heykellerinden bazılarının yarattığı çeşitli heykellerin sergilendiği Olimpiyat Parkı içindeki Heykel Bahçesi ise, buradaki en ilgi gören çekim merkezlerinden.

Olympic Park Rose Plaza, yaklaşık 150 çeşit ve birçok farklı renkte olduğu tahmin edilen muhteşem gül sergisiyle de ünlüdür.

49.Gwangmyeong Cave

Seul, Güney Kore

Seul’ün 45 dakika güneybatısında yer alan Gwangmyeong Mağarası, ziyaretçilere çeşitli kültürel ve sanat etkinlikleri ve katılabileceği etkinlikler sunan temalı bir mağara olarak hizmet veriyor.

Gwangmyeong Mağarası bir zamanlar altın ve gümüşün bulunduğu bir maden mağarasıydı ve bugün uzmanlar mağaranın derinliklerinde daha fazlasının saklanıyor olabileceğini söylüyor.

İçeride, Solucan Deliği Meydanı adı verilen girişte birbirine bağlanan çeşitli tüneller arasından seçim yapabilirsiniz. Oradan, LED aydınlatmalı hayvan figürlerinin bulunduğu ışık alanına geçebilirsiniz. Burası, Seul’un belki de en Instagramlanabilir spotlarından biri.

Ayrıca, deniz hayvanları veya bir uzay galaksisi gibi kristal netliğinde figürlerin bir ışık gösterisi projeksiyonu olan Mağara Sanatları Merkezi ve Medya Gösterisi de buradayken göz atmak isteyebileceğiniz yerlerden, özellikle çocuklarınızla mağarayı ziyaret ediyorsanız.

Giriş ücreti 6.000 won’dan başlıyor.

50.Seul Belediye Binası

Seul Belediye Binası

Seul şehir merkezinin kalbinde yer alan, yakın zamanda yenilenmiş Seul Belediye Binası, geleneksel bir Kore evini taklit eden çevre dostu tasarımıyla dikkat çekiyor. Burada, Guinness Dünya Rekoru kıran dikey bahçeyi ve bahçeyi güzelleştirmenin yanı sıra havayı filtrelemeye de yardımcı olan 70.000’den fazla farklı bitkiye ev sahipliği yapan yeşil duvarı görebilirsiniz.

Seul Belediye Binası’nın 13. katında bulunan ve ünlü Deoksugung Sarayı da dahil olmak üzere şehrin muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz Jeongdong Gözlemevi’ne göz atmayı da unutmayın.

51.Gyeongui Line Forest Park

Seul, Güney Kore

Gyeongui Line Orman Parkı, eskiden patika hattı olan bir arazide yer alan sevimli bir parktır ve bugün, geniş yeşil çimenler, ağaçlar, sokak satıcıları ve insanlarla çevrili olduğu için geçmişinin kalıntıları hala görülebiliyor.

Seul şehir merkezinin 15 dakika kuzeybatısında yer alan park, Kore’nin Yeonnam-dong ve Hongdae gibi modaya uygun ve iddialı havasıyla bilinen mutlaka ziyaret edilmesi gereken mahallelerinin yanında elverişli bir konuma sahip.

52.Ihwa Mural Village

Seul'de gezilecek yerler

Seul’ün 30 dakika kuzeyinde bulunan, şehrin bu bölümünde mutlaka görülmesi gereken bakımlı duvar sanatı ve diğer sokak tasarımlarıyla kaplı olduğu Ihwa Duvar Köyü’nün çarpıcı duvar resimlerini görmek, Seul’de yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri.

Rengarenk sokakları ve çok sayıda fotojenik noktalarıyla ünlü bu köy, Seul’un bir yerleşim bölgesi olduğundan, burayı ziyaret ederek Kore halkının yaşamı hakkında da bir fikir sahibi olabilirsiniz.

53.World Cup Park

Seul, Güney Kore

Sangamdong-gil’de, 15 yıl boyunca çöplük olarak kullanılan güzel bir ekolojik park olan Dünya Kupası Stadyumu’nun yakınında yer alan Dünya Kupası Parkı da Seul ziyaretinde kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden.

Pyeonghwa Parkı, Haneul Parkı, Noeul Parkı, Nanjicheon Parkı ve Nanji Hangang Parkı olmak üzere Dünya Kupası Parkı, içinde 5 farklı park barındırdığından daha çok bir park kompleksi olarak da biliniyor.

Pyeonghwa Parkı, Dünya Kupası Stadyumu’na en yakın parktır ve piknik yapmak ve doğayı seyretmek için mükemmeldir. Nanji Hangang Park, futbol, basketbol ve hatta kamp gibi sporlar yapmak için harikadır.

Haneul Park, inanılmaz miktarda çiçeğe sahip, çok sayıda kelebeği çeken ve Seul’ün etkileyici manzaralarını sergileyen bir harikalar diyarıdır.

Seul’de Nerede Kalınır ?

Seul Gezi Rehberi BLog

Uzak Doğu’nun en pahalı şehirlerinden biri olan Seul’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek çok sayıda semtten ve mahalleden bahsetmek mümkün. Bu şehirde otel rezervasyonu yapmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza mutlaka karar verin derim. Çünkü bölgelere göre otel fiyatları ciddi anlamda değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca şehirdeki turistik yerlere, alışveriş noktalarına, cafelere, restoranlara ve gece hayatına yakın olmak için farklı farklı bölgelerde konaklamanız gerekebiliyor.

İşte Seul’de konaklama için tercih edilebilecek en popüler semtler ;

Hongdae ; Seul’un belki de en ekonomik bölgesi. Bu yüzden de daha çok Seul öğrencilerinin zaman geçirdiği bir yer olarak ünlü. Burada çok sayıda uygun fiyatlı otel, daire ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca restoran ve cafeler de şehrin diğer bölgelerine nazaran biraz daha uygundur.

Hongdae bölgesinde kalacak olursanız, Seul’de gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine çok yakın olursunuz. Kimi cazibe merkezleri yürüme mesafesinde olsa da, çoğu turistik yere gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacaktır. Hongdae bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gangnam ; Seul’un en popüler ve en sevilen bölgelerinden biri olsa da, buradaki konaklama birimleri biraz pahalı. Fakat bütçenize uygun bir tesis bulabilirseniz, Gangnam bölgesinde kalarak Seul’u çok daha kolay ve hızlı keşfedebilirsiniz.

Burası aynı zamanda seçkin ve pahalı mağazaların, restoranların ve kafelerin bulunduğu en işlek bölgelerden biri! Eğer alışveriş için bir planınız varsa Gangnam bölgesine uğramadan Seul’den ayrılmayın derim. Gangnam bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Itaewon ; Daha çok turistlere hitap eden bir bölge. Hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimini burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Itaewon bölgesi ayrıca Hindistan, Pakistan, Türkiye, Almanya, Portekiz, Meksika ve daha fazlasından gelen geleneksel yemekler gibi tüm Kore’de görülmeyen harika bir mutfağa sahiptir! Çeşitliliği nedeniyle halk arasında “Batı Kasabası” olarak da biliniyor. Buradaki sokaklar, her biri kendi renkli kişiliğine ve kültürel havasına sahip barlar, kafeler, sokak sanatı ve birçok restoranla doludur. Itaewon bölgesindeki tüm otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Insadong ; Daha çok ailece Seul’e ziyaret eden turistlerin tercih ettiği bir mahalle olsa da, burada herkese göre bir şeyler var. Seul’den hediyelik bir şeyler satın almayı planlıyorsanız, Insadong ilk olarak uğramanız gereken yerlerden biri.

Geleneksel Kore kıyafetleri, kağıt, çanak çömlek ve el sanatlarının çeşitliliğini görmek için ana caddeye gidin. Ancak mahallenin başlıca cazibe merkezleri, sevimli çayevleri, inanılmaz sayıda yerel restoran ve görülmeye değer geleneksel Kore güzel sanatlarının en iyi galerileridir. Burada devlet memurları için inşa edilmiş, ancak tüccarlar tarafından restoran veya dükkan olarak kullanılan birçok geleneksel bina görebilirsiniz. Insadong bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Seul Kaç Günde Gezilir ?

Seul Gezi Rehberi

Seul’de gezilecek yerler listesi için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat alışveriş ve gece hayatı için de plan yapıyorsanız ya da tema parklarından birine ailece gitmeyi planlıyorsanız seyahat sürenize 1 gün daha ekleyin derim. Yani 4 günlük bir gezi ile Seul’u çok daha rahat ve kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR