Ana SayfaAsyaTokyoTokyo Gezilecek Yerler | 4 Günlük Haritalı Rota

Tokyo Gezilecek Yerler | 4 Günlük Haritalı Rota

Modern bir megalopolis şehir olan Tokyo, dünyanın en büyük şehirlerinden biri. Sokakların ve bölgelerin karmaşık düzeni megalopolisin bir başka özel özelliğidir. Yani Tokyo’da kaybolmak çok kolay. Bu yüzden, şehri keşfederken rotanızı dikkatli bir şekilde oluşturmanız gerekebilir.

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Tokyo, yeteri kadar zaman ayırdığınızda çok kolay bir şekilde keşfedebiliyor. Turistik cazibe merkezleri arasında gidip gelmek, metro veya otobüslerle oldukça kolay. Güzel bir gezi rotası çıkaracak olursanız da, çoğu turistik yere yürüyerek de gidebiliyorsunuz.

Neon tabelaların ve telaşın hakim olduğu şehirde, her şey üzerinize üzerinize geliyormuş gibi bir hisse kapılabiliyorsunuz. Tıpkı filmlerdeki gibi yüzbinlerce insanın bir yerlere koşuşturduğu bu şehirde, yürümek de bir sanat işi. Gece ile gündüz arasında çok büyük farkın olmadığı Tokyo’da, sabahın ilk saatlerine kadar yemek yiyebileceğiniz yerler veya bir şeyler satın alabileceğiniz dükkanlar bulabiliyorsunuz.

Yardımsever ve sıcakkanlı kişilikleriyle turistlerin dikkatini çeken Tokyo, kelimenin tam anlamıyla tertemiz. ‘Çevreni evin gibi temiz tut’ düşüncesiyle yaşayan Tokyo halkı, bu düşünceyi uygulamada da başarmış gibi görünüyor.

Tabii her büyük bir şehirde olduğu gibi size yasadışı bir şeyler satmak için çabalayan insanları da burada bulabiliyorsunuz, özellikle siyahiler tarafından satılan hiçbir şey ile ilgilenmemenizi tavsiye ederek Tokyo gezilecek yerler listemize geçebiliriz…

Tokyo’nun En Ünlü Semtleri

Tokyo’daki ana cazibe merkezlerine geçmeden önce, şehirdeki semtler hakkında da bir fikir sahibi olmanızda yarar var. Hem konaklama hem turistik yerlere yakınlık hem de yeme içme konusunda farklı bölgeleri tercih edebileceğinizi düşünürsek, şehirdeki semtler hakkında kısaca bilgi vermekte yarar var.

Ginza ; Tokyo’nun en pahalı bölgelerinden biri olarak kabul edilen güzel ve elit bir bölge. Bölge şehrin tren istasyonundan çok uzakta değil. İmparatorluk Sarayı ve balık pazarı yürüme mesafesindedir. En iyi butikler ve en pahalı restoranlar burada yoğunlaşmış durumda.

Akihabara ; Burası oldukça sıra dışı ve son derece canlı bir mahalle. Neon tabelalar, oyun makineleri, yalnızca yetişkinlere yönelik mağazalar, ilgili özelliklere sahip çeşitli kafeleri bulabileceğiniz Tokyo’nun kalbinin attığı yerlerden biri.

Roppongi ; Gün içinde bu bölge bir ticaret bölgesi olarak kabul edilir ve burayı keşfetmek oldukça sıkıcıdır. Yüksek ofis merkezleri ve birçok firmanın temsilcilik acenteleri, turunuz sırasında göreceğiniz şeylerdir. Ancak güneş battığında Roppongi gece kulüpleri, barlar, disko salonları ve sabaha kadar açık olan restoranlarla eşsiz bir gece hayatı deneyimi sunuyor.

Shinjuku ve Şibuya ; Tokyo’nun olmazsa olmazları. Bunlar birbirine yakın konumlanmış ve geleneksel bir bölünmeye sahip iki ilçedir. Burası, çok çeşitli kafeler, restoranlar, barlar, oyun salonları ve her köşesinde parlak neon tabelalarla şehrin canlı ve şık bir bölgesidir. Bu mahalleler fast foodun merkezi sayılıyor çünkü burada her türlü sokak yemeğini tadabiliyorsunuz.

Tokyo Gezilecek Yerler Listesi

Tokyo Gezilecek Yerler Haritası
Tokyo Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps‘te açmak için tıklayın

Tokyo’daki önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerine geçmeden önce, Tokyo’da konaklama için tercih edilebilecek en popüler ve en iyi bölgelerden bahsetmekte de yarar var.

Öncelikle Tokyo şehir merkezinin Shinjuku ve Chiyoda semtinden oluştuğunu unutmayın. Eğer gökdelenler ve neon ışıklarıyla dolu bir yerde olmak istiyor ve geniş bir bütçeyle seyahat ediyorsanız, merkez bölgeleri Tokyo’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yerler.

Shinjuku semti, Tokyo’da kalınacak en iyi ve en popüler yer. Diğer bölgelere nazaran daha pahalı, ancak bütçenize göre bir otel bulabilirseniz, Tokyo turu için en mükemmel konumda olacağınızı unutmayın. Shinjuku semtindeki otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın Otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı Shinjuku Prince Hotel veya 3 yıldızlı APA Hotel Shinjuku-Kabukicho Tower adlı tesisi önerebilirim.

İşte tüm detaylarıyla Tokyo gezilecek yerler listesi ;

1.Sensoji Tapınağı

Tokyo’daki en eski dini yapı olmasıyla öne çıkan Sensoji Tapınağı, ayrıca şehirdeki en çok ziyaret edilen tapınak olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Sensoji Tapınağı, Budist merhamet ve mutluluk tanrısı Asakusa Kannon’a adanmış. Bu yüzden de tapınak, Asakusa Kannon Tapınağı olarak da anılıyor.

Efsaneye göre bu tapınak MS 645 yılında inşa edilmiş. Birçok kez yeniden inşa edilmiş olmasına rağmen, günümüzde orijinal yapısının büyük bir bölümünü koruduğu söyleniyor.

Sensoji Tapınağı, Sanja Matsuri, Hozuki-ichi, Asakusa Samba Karnavalı ve Tokyo Jidai Matsuri dahil olmak üzere her yıl düzenlenen birçok Tokyo festivalinin kalbinde yer alır. Tapınak ayrıca, maskeler, oymalar, abanoz ve ahşaptan taraklar, oyuncaklar, kimonolar, kumaşlar ve değerli kağıt ürünleri satan satıcıları barındıran uzun bir sokak pazarının sonunda duruyor. Tapınağa göz attıktan sonra bu sokak pazarını dolaşmayı da unutmayın.

Tapınak, geceleri çok daha güzel bir görüntüye sahne oluyor. Bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa, tapınağı bir de akşam saatlerinde ziyaret edin derim.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Tapınak 7/24 açık, fakat ana salon 06:00-17:00 saatleri arasında açık.
 • Nasıl gidilir ? ; Asakusa İstasyonu’na gelerek tapınağa ulaşabilirsiniz. Bu istasyon ile tapınak arası 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde.

2.Harajuku ve Takeshita Caddesi

Takeshita Caddesi ile ünlü olan Harajuku bölgesi, Tokyo’nun belki de en turistik yerlerinden biri.

Sokak modasıyla ünlü olan bu bölge, Tokyo’da alışverişin en ideal ve en popüler adresi. Aklınıza gelebilecek hemen her tür ürünü bulabileceğiniz bu bölgedeki en kalabalık yer ise, Takeshita Caddesi’dir. Tokyo’nun en işlek ve en parlak alışveriş caddesi olan Takeshita, alışverişin yanı sıra, ilgi çekici mimari yapıları ve turistik cazibe merkezleriyle de ilgi görüyor.

Harajuku, doğuda Jingu Gaien/Yoyogi Park, batıda zarif Aoyama semti ile çevrilidir ve güney kenarı boyunca uzanan Omotesando’nun gençlik moda bulvarına sahiptir.

Harajuku, Japonya’nın en aşırı genç kültürlerinin ve moda stillerinin merkezi olarak biliniyor olsa da, her yaştan ziyaretçiye göre bir şeyleri burada bulabiliyorsunuz.

Bölgede çok sayıda yeme içme mekanı da var. Fast food mağazalarından sokak yemeklerine ve lüks restoranlara kadar her şey bu bölgede bulunabiliyor.

Takeshita Caddesi’nin hemen güneyinde yer alan ve daha uzun bir cadde olan Omotesando, bazen Tokyo’nun Champs-Elysees’i (Şanzelizesi) olarak anılan, ağaçlıklı geniş bir caddedir. Takeshita Caddesi kadar ünlü olmasının yanı sıra, birçok turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor.

3.Akihabara

Tokyo’nun en dinamik ve en eğlenceli bölgelerinden biri olan Akihabara, ‘Electric Town’ olarak da biliniyor. Yani elektronik ürünlerin en çeşitlisini bulabileceğiniz yer tam olarak burası.

Elektronik mağazalarla dolu çok sayıda alışveriş merkezine ev sahipliği yapan Akihabara bölgesinde, cep telefonlarından tabletlere, laptop bilgisayarlardan fotoğraf makinelerine kadar aradığınız hemen her şeyi bulabiliyorsunuz. Tokyo gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezi olan bu semt, ayrıca yeme içme ve konaklama konusunda birçok farklı seçeneğe ev sahipliği yapıyor.

Akihabara adı, 1869 yılında bir yangının ardından bölgede inşa edilen türbenin yangın koruyucu tanrısı Akiba’dan geliyor.

Çok sayıda gezip görülecek yerlere de ev sahipliği yapan bu hareketli bölge, Tokyo’da konaklama için de en rağbet gören yerlerden biri. Bölgede hemen her bütçeye uygun bir otel, hostel veya diğer konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz.

Akihabara bölgesinde konaklamayı tercih edecek olursanız, bölgenin en popüler konaklama birimleri olan 3 yıldızlı Henn na Hotel Tokyo Asakusabashi veya 2 yıldızlı Grids Tokyo Asakusa-bashi Hotel&Hostel adlı tesise göz atabilirsiniz.

4.Ginza

Yanaka Ginza olarak da bilinen Ginza bölgesi, Tokyo’da alışveriş dendiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi.

Yüzyıllardır ülkenin ticaret merkezi olan bu bölge, Japonya’nın büyük şehirlerini birbirine bağlayan beş antik yolun buluştuğu yer olmasıyla da öne çıkıyor. New York’taki Times Meydanı kadar ikonik bir yer olan Ginza, ayrıca Tokyo’daki en lezzetli yemekleri bulabileceğiniz yerlerden biri.

Akşamları neon ışıklarıyla çok daha renkli bir yer haline dönüşen bu bölgenin birçok noktası hafta sonları araç trafiğine kapatılıyor.

Aynı zamanda, geleneksel Kabuki performanslarına ev sahipliği yapan ünlü Kabuki-za Tiyatrosu’nu ve Azuma-odori danslarının ve Bunraku performanslarının sahnelendiği Shinbashi Enbujō Tiyatrosu’nu bulacağınız yer de tam olarak burası.

Alışveriş veya yeme içme için olmasa da, turistik yerleri görmek için bu bölgeyi ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Çok sayıda görülecek yerin yanı sıra yapılacak birçok aktiviteye de ev sahipliği yapan Ginza bölgesinin en önemli cazibe merkezlerinden biri, Neo-Rönesans tarzıyla dikkat çeken, 19. yüzyıldan kalma Ginzo Wako Saat Kulesi‘dir.

İlk olarak 1881 yılında saat ve mücevher uzmanı Kintaro Hattori tarafından kurulmuş olan bina, Japonya’daki en tanınmış perakendecilerden biridir ve saat, mücevher, tabak takımı ve porselen gibi lüks ürünlere ev sahipliği yapıyor.

5.Ueno Parkı

Tokyo’yu çocuklarınızla ziyaret ediyorsanız Ueno Parkı, ilk olarak uğramanız gereken cazibe merkezlerinden biri olabilir. Ailece yapılacak çok sayıda turistik aktiviteye ev sahipliği yapan parka, şehrin hemen her yerinden çok kısa sürede rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Çok sayıda tapınak ve müzeye de ev sahipliği yapan park, Tokyo’nun en büyük yeşil alanı olarak biliniyor.

Keyifli çakıl yolların kesiştiği bu 212 dönümlük parkta, Bentendo Tapınağı’nın bulunduğu küçük bir adanın çevresinde, sazlıklarla çevrili Shinobazu göletinde küçük bir tekne gezisi gibi önemli noktalar bulunur. Ayrıca 256 bronz ve taş feneri ile 17. yüzyıldan kalma Toshogu Mabedi’ni (Nikkō Tōshō-gū) ziyaret ettiğinizden emin olun.

Burada öne çıkan diğer bir nokta ise Ueno Hayvanat Bahçesi (Onshi Ueno Dōbutsuen). 1882’de açılan Japonya’nın en eski hayvanat bahçesidir ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından sunulan pandalarla ünlüdür. Ayrıca Asya’nın en büyük akvaryumlarından biri olan Aqua-Zoo da bulunur. Çocuklarınızla Tokyo’yu ziyaret ediyorsanız bu akvaryumu da listenize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Tokyo’da en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri olan Ueno Parkı, akşam yürüyüşleri için de popüler gezi duraklarından biri.

Aslen Kaneiji tapınağının arazisi olan geniş, kiraz çiçeği ağaçlarıyla dolu park, aynı zamanda şehrin en popüler sanat müzesi olan Tokyo Ulusal Müzesi’nin yanı sıra Ulusal Batı Sanatı Müzesi ve Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

 • Parka girişler ücretsiz olsa da, içerideki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü giriş ücretine tabii.

6.Shibuya (Şibuya)

Shibuya Crossing

Shibuya, Tokyo gezilecek yerler listesindeki birçok önemli cazibe merkezine ev sahipliği yapan, şehrin en canlı, en hareketli ve en dinamik semti.

Shibuya Crossing ile ünlü olan bölge, Tokyo’nun tam kalbi.

Shibuya, oldukça büyük bir semt olsa da, bu bölge aslında Shibuya İstasyonu çevresinde bulunan popüler alışveriş ve eğlence bölgesini ifade ediyor. Bu bakımdan Shibuya, Tokyo’nun en renkli ve yoğun bölgelerinden biri. Gece hayatı, restoranlar, cafeler, AVM ve Neon ışıklarıyla dikkat çeken çok sayıda mağazaya ev sahipliği yapan bölge, ayrıca çok sayıda tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapıyor.

Shibuya Scramble olarak da bilinen Shibuya Crossing, yaya trafiği açısından dünyanın en yoğun yaya geçididir. Çevrede bu yaya geçidini kuş bakışı seyredebileceğiniz birkaç cafe veya restoran da var.

Kaotik, ancak mucizevi bir şekilde organize edilmiş geçit, Tokyo’nun dinamizminin bir sembolü haline gelmiş ve Japonya’nın moda ve sanata adanmış trend belirleyen güç merkezi olan Shibuya’yı temsil ediyor.

Çok sayıda sokak ve caddelere sahip olan bu bölge için en azından yarım gününüzü ayırın. Ayrıca Tokyo gece hayatı için bir planınız varsa, mutlaka Shibuya bölgesinden başlayın.

7.Tokyo Skytree

Tokyo gezilecek yerler blog

Tokyo Skytree‘yi Tokyo Tower (Tokyo Kulesi) ile karıştırmayın. İkisi tamamen farklı yapılardır.

Tokyo Skytree, 634 metre yüksekliğinde bir iletişim ve gözlem kulesi. Tokyo’nun en sevilen semtlerinden biri olan Minato’da yer alan bu kule, Tokyo’nun şehir manzarasını seyretmek için gidilecek en ideal ve en iyi yer.

Ülkenin en yüksek yapısı (ve dünyanın en yüksek bağımsız kulesi) olan Tokyo Skytree, 2012 yılında açılmış ve o günden günümüze Tokyo’nun en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kulenin restoranı da bulunuyor, fakat genellikle çok pahalı olduğundan dolayı, Tokyo’nun zengin kesimi ve geniş bütçeye sahip turistler tarafından tercih ediliyor. Kuledeki cafe, restorana nazaran biraz daha uygun fiyatlı olduğundan kulenin cafesine de göz atmayı düşünebilirsiniz.

Muazzam bir tripod şeklinde tasarlanmış bir tabana sahip kule, biri 350 metrelik ve diğeri 450 metrelik yükseklikte olmak üzere iki farklı gözlem yerine sahip. 450 metrelik yükseklikteki gözlem yeri, bir cam spiral yürüyüş yolunu içerdiğinden kulenin en heyecan veren yeri burasıdır.

Kulenin tabanında akvaryumlu büyük bir alışveriş kompleksi de yer alıyor. Şehirdeki diğer alışveriş noktalarına nazaran çok daha pahalı olsa da, yeteri kadar zamanınız ve bütçeniz varsa göz atabilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Kulenin 350 ve 450 metre yükseklikte iki gözlem yeri var. Her ikisini de görebileceğiniz biletler yetişkinler için hafta içi 3100, hafta sonu 3400 Japon Yeni. 12-17 yaş arası çocuklar için hafta içi 2350, hafta sonu 2550 Japon Yeni. 6-11 yaş arası ise, hafta içi 1450, hafta sonu 1550 Japon Yeni.
 • Sadece 350 metre yükseklikteki gözlem yeri ücreti ; hafta içi yetişkin 2100, hafta sonu 2300 Japon yeni. 12-17 yaş arası hafta içi 1550, hafta sonu ise 1650 Japon Yeni. 6-11 yaş arası hafta içi 950, hafta sonu 1000 Japon Yeni.
 • Sadece 450 metre yükseklikteki gözlem yeri ücreti ; yetişkin hafta içi 1000, hafta sonu 1100 Japon Yeni. 12-17 yaş arası hafta içi 800, hafta sonu 900 Japon Yeni. 6-11 yaş arası hafta içi 500, hafta sonu 550 Japon Yeni.

8.Omoide Yokocho (Memory Lane – Piss Alley)

Omoide Yokocho, kelimenin tam anlamıyla Memory Lane’e çevrilse de, bu dar, tarihi sokak daha çok Piss Alley olarak biliniyor.

Küçük barlar ve yiyecek tezgahlarından oluşan bu küçük sokak da, Tokyo gezilecek yerler listesi içerisinde en ilgi gören çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Tokyo’daki Memory Lane adı verilen bu sokak, unutulmuş bir mahallede kirli, tehlikeli bir sokak değil, Shinjuku’nun tam kalbinde tarih dolu, sevimli küçük bir yer. 50’den fazla küçük yeme içme mekanına ev sahipliği yapan sokak, hala yerel halkın favori spotlarından biri olmaya devam ediyor.

9.Tokyo İmparatorluk Sarayı

Tokyo’nun Marunouchi bölgesinin başlıca cazibe merkezi, duvarlar ve hendeklerle çevrili 17. yüzyıldan kalma güzel parkları ile İmparatorluk Sarayı‘dır.

Halen İmparatorluk ailesi tarafından kullanılmakta olan İmparatorluk Sarayı, 1457’de Feodal Lord Ota Dokan’ın ilk kaleyi inşa ettiği yerde, Tokyo şehrinin (ya da o zamanki adıyla Edo’nun) yavaş yavaş yayıldığı odak noktasında duruyor.

Saray kadar ünlü olan, yapının iç kısmına giden Nijubashi Köprüsü, adını (“çift köprü”) sudaki yansımasından alan bir yapıdır.

Saray kompleksini gezmek istiyorsanız turlara katılmanız gerekiyor, bireysel olarak sadece bahçelerin bir bölümünü görebiliyorsunuz. Turlar için önceden rezervasyon yaptırmak da şart.

Saray, Tokyo’daki en önemli ve en popüler turistik yerlerden biri olmasına rağmen, çok kalabalık olmuyor. Bunun en önemli nedeni ise, günümüzde İmparatorluk Sarayı’nın Japonya İmparatoru ve kraliyet ailesine ev sahipliği yapmasıdır.

NOT ; Sarayı ziyaret etmek genelde çok zor oluyor. Turlar ile sarayın bazı kısımlarını görebiliyorsunuz, fakat bunun için birkaç hafta önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Bu yüzden sadece sarayın mimarisini uzaktan görebileceğinizi ve ziyarete açık olan yerin yalnızca Doğu Bahçeleri olduğunu unutmayın.

 • Doğu Bahçeleri 09:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
 • Saray turları saat 10:00-13:30 saatleri arasında yapılıyor.
 • Nijubashi-mae istasyonuna gelerek saraya ulaşabilirsiniz.

10.Meiji Tapınağı

İmparator Meiji ve eşi İmparatoriçe Shoken adına inşa edilen Meiji Tapınağı‘nın inşaatı 1920 yılında tamamlanmış.

Sık ağaçlıklı arazisi, devasa torii kapıları ve Harajuku, Omotesando ve Shibuya gibi turistik yerlere yakınlığı sayesinde Tokyo’nun en çok ziyaret edilen tapınaklarından biri olmaya devam ediyor.

Bir Şinto (Japonya’nın orijinal dini) tapınağı olan Meiji, çevresindeki ormanlık alanla da ilgi görüyor. Tapınağın hemen yakınındaki bu ormanlık alan hem sakinliği hem de tertemiz havasıyla kısa süreliğine de olsa zaman geçirmenizi tavsiye edebileceğim yerlerden.

Meiji Tapınağı’ndayken dilerseniz ritüellere ve duaya katılabiliyorsunuz. Ana türbeye yaklaşırken, iki kez eğilerek, sonra iki kez el çırparak, bir dilek dileyerek ve bir kez daha eğilerek saygı gösterilmesi adettendir. Bu tür saygıları yerine getirmek isteğe bağlıdır, türbenin kuralları değildir. Ayrıca kompleks içerisinde yapıların iç mekanında fotoğraf çekmemeye de özen gösterin.

 • Giriş ücretsiz ve tapınağı gün doğumu ile gün batımı arasında ziyaret edebilirsiniz
 • Meiji Tapınağı’na en yakın metro istasyonları Harajuku istasyonu ve Kita-Sando İstasyonu’dur. Bu istasyonlardan kısa bir yürüyüşün ardından tapınağa ulaşabilirsiniz.

11.Hamarikyu Bahçeleri

Tokyo Gezilecek Yerler Blog
Hamarikyu Bahçeleri – kaynak ; flickr / Guilhem Vellut

Tokyo’nun merkezinde bir peyzaj bahçesi olan Hamarikyu Bahçeleri, gelgitlerle seviyesi değişen deniz suyu göletlerine ve bir adada ziyaretçilerin dinlenip manzaranın tadını çıkarabileceği bir çayevine ev sahipliği yapıyor.

Tokyo Körfezi’nin yanında geleneksel tarzdaki bu bahçe, gökdelenlerin arasına sıkışmış gibi görünse de, Tokyo’nun insan trafiğinden ve Neon ışıklarından uzaklaşıp nefes alabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

Yüzyıllar boyunca birçok farklı amaca hizmet etmiş olan Hamarikyu, başlangıçta bir feodal lordun Tokyo konutu ve Edo Dönemi (1603-1867) sırasında ördek avlanma alanı olarak inşa edilmiş, ancak daha sonra mevcut haliyle halka açılmadan önce bir gezinti bahçesi ve İmparatorluk için müstakil bir saray olarak hizmet vermiş.

 • Hamarikyu Bahçeleri, her mevsim turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Mevsimlere göre farklı renge bürünen çiçeklere sahip olan bahçeye girişler de ücretsiz.

12.Tokyo Ulusal Müzesi

Japonya’nın en uzun kayıtlı tarihini kapsayan yaklaşık 116.000 sanat eseri barındıran, ülkenin en geniş müzelerinden biri olan Tokyo Ulusal Müzesi, Japonya tarihi hakkında bilgi edinmek için gidilecek yerlerden. Tokyo gezilecek yerler listesi için önemli bir yere sahip olan müzenin en güzel yanı ise, sergilenen eserler hakkında bilgilerin İngilizce olarak ziyaretçiye sunulması.

Samuray zırhı ve kılıçları (turistlerin favorisi), kimonolar, hat sanatı, tablolar ve çok daha fazlasını görebileceğiniz bu müze, Tokyo’nun en çok ziyaret edilen yeşil alanlarından biri olan Ueno Parkı’nda yer alıyor.

Ayrıca, tarihi Japon kıyafetleri ve Asya seramik ve çanak çömleklerinden oluşan geniş koleksiyonları da dikkat çekicidir. Önemli sanat eserleri, 7. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar olan Japon resimlerini içerir ve görülmesi gereken bir başka şey de, cila oyma, altın cila ve sedefli cila örnekleri de dahil olmak üzere, müzenin çeşitli yüzyılların cilalı Japon ve Çin başyapıtlarından oluşan zarif koleksiyonlarıdır.

Müzede Japonya tarihinin eserlerine ek olarak, MS 607’ye kadar uzanan Budist parşömenleri de dahil olmak üzere Asya kıtasının her yerinden parçaları da müzede görebilirsiniz.

 • Nasıl gidilir ? ; Tokyo Ulusal Müzesi’ne metroyla kolayca ulaşılabilir. En yakın metro durakları Uguisudani ve Ueno metro istasyonudur. Bu iki istasyondan müzeye yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.
 • Giriş ücreti ; 620 yen
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi diğer günler 09:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

13.Odaiba Adası

Tokyo gezilecek yerler listesi

Tokyo şehir merkezinin hemen yanında yer alan Odaiba Adası, fütürist görünümlü Fuji Televizyon binası da dahil olmak üzere eğlence, yemek yeme mekanları ve göz alıcı mimarinin merkezidir.

Bölgenin en gözde cazibe merkezlerinden bazıları Ulusal Gelişmekte Olan Bilim ve Yenilik Müzesi ve kendi plajı ve Tokyo’nun kendi Özgürlük Anıtı ile donatılmış etkileyici Odaiba Sahil Parkı’dır.

Ayrıca çocukların hiç şüphesiz keyif alacakları bir dizi eğlence parkı da var. Go-kartlar ve dünyanın en büyük dönme dolaplarından biri de çocukların ilgisini çekebilecek diğer cazibe merkezlerinden.

Ayrıca Legoland Keşif Merkezi de var. DiverCity Tokyo Plaza ve Deck Tokyo Beach tesisi, eğlence seçeneklerinin yanı sıra yeme-içme ve alışveriş konusunda da birçok seçenek sunuyor.

Çocukların yanı sıra yetişkinlerin de keyifli zaman geçirebileceği Odaiba Adası’nda, doğal bir kaplıcalar tema parkı olan Ooedo-Onsen-Monogatari de bulunuyor. Buradaki 13 çeşit hamamdan birine ayaklarınızı daldırarak günün yorgunluğunu da atabilirsiniz. Bunun yanında, adada alışveriş için uğrayabileceğiniz çok sayıda ünlü markaların mağazalarını da bulabilirsiniz.

14.Miraikan (Ulusal Gelişmekte Olan Bilim ve Yenilik Müzesi)

Daha çok Miraikan olarak anılan Ulusal Gelişmekte Olan Bilim ve Yenilik Müzesi, Tokyo’nun girişimci ruhunu ve bilim ve teknolojik yeniliklere olan tutkusunu kanıtlıyor.

Bu yüksek teknoloji müzesi, üç temalı kalıcı sergiye yayılmış çok sayıda etkileşimli sergiye ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

Büyük bir LED panelli Dünya heykelinin yanı sıra robotik ağırlıklı Geleceğini Yarat sergisini bulacağınız Dünyanı Keşfet bölümü, müzedeki en ilgi gören bölümlerden biri. Müzede ayrıca çocuklar için bilim atölyeleri, araştırmacıların konuşmaları ve GAIA 3-D Ev Sineması da bulunuyor.

Bu Bilim ve Yenilik Müzesi, daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çekiyor olsa da, müzede her yaş grubunun ilgisini çekebilecek sergiler de var.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 620 yen, 18 yaş ve altı ise 210 yen’dir.
 • Ziyaret saatleri ; Müzeyi salı günleri dışında haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Nasıl Gidilir ? ; Müze, Odaiba Adası’nda bulunuyor. Fune-no Kagakukan ve Telecom Center metro istasyonlarından müzeye kolayca yürüyebilirsiniz.

15.Tokyo Metropulü Hükümeti Binası

Tokyo Metropolü Hükümeti Binası, ücretsiz gözlem güverteleriyle turistlerin favori gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Eşsiz bir Tokyo manzarası sunan bu bina, şehrin kalbinin attığı yerlerden olan Shinjuku’da bulunuyor.

243 metre yüksekliğindeki binanın iki kulesi var ve her birinde 202 metre yükseklikte bir gözlemevi bulunuyor. Uygun hava koşulları ile Fuji Dağı, Tokyo Skytree, Tokyo Kulesi, Meiji Tapınağı ve Tokyo Dome gibi ünlü yerler gözlemevlerinden görülebilir. Ayrıca her gözlemevinde bir kafe ve bir hediyelik eşya dükkanı bulunuyor.

Kuleler ve çevresindeki binalar, ofisleri ve Tokyo metropol hükümetinin toplantı salonunu içeriyor. Bu nedenle ziyaretçiler, güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak asansörlere binmeden önce çanta kontrollerine tabi tutulur.

Binanın ikinci katında, Tokyo hakkında ve aynı zamanda Japonya’daki çeşitli diğer turistik yerler hakkında birçok bilgi içeren bir turist bilgi merkezi var. Merkez, belirli dönemlerde belirli bölgelerden yerel ürünlerin tanıtıldığı ve satışa sunulduğu fuarlar düzenliyor.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-20:00 (Kuzeydeki gözlemevi bazen 17:00’da kapanabiliyor, tabii diğeri açıksa)
 • Nasıl gidilir ? ; Oedo Metro Hattı üzerindeki Tocho-mae İstasyonu, Tokyo Metropolü Hükümeti Binası’nın bodrum katında yer almaktadır. Alternatif olarak, binaya JR Shinjuku İstasyonu’nun batı çıkışından 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilir.

16.Edo-Tokyo Müzesi

Tokyo’nun evrimini daha iyi anlamak için göz atabileceğiniz Edo-Tokyo Müzesi, Sumida Nehri yakınında, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Ustalıkla tasarlanmış bu müze, şehrin tarihini, Tokyo’nun mimari dönüşümünü ve yüzyıllar boyunca Japon yaşamını yeniden yaratan büyük ve küçük ölçekli modellerle sergiliyor. Tokyo gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden olan müzede, her şekil ve büyüklükteki modellerin yanı sıra, geleneksel kimono elbiseler ve tahta baskılar da dahil olmak üzere yakından gözlemleyebileceğiniz tarihi ve kültürel kalıntılar da bulunuyor.

Müzede, etkileşimli bir şekilde, insanların yaşam tarzı, Edo Dönemi mimarisi, kültürel mirası, siyasi iklimi, ticari durumu gibi eski Tokyo’nun çeşitli yönlerini deneyimleyebilir ve öğrenebilirsiniz. Çok sayıda kasaba modeli, figürinler ve gerçek boyutlu figürler aracılığıyla müze, kasabaların geçmişte nasıl inşa edildiğini gösteriyor.

 • Giriş ücreti ; 600 Yen
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 09:30-17:30
 • Nasıl gidilir ? ; Edo-Tokyo Müzesi, Sumida Nehri yakınında, Ryogoku metro istasyonunun hemen yanında yer almaktadır.

17.Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi

Tokyo şehir merkezinin hemen batısında yer alan Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi, 144 dönümlük yeşil alandan oluşur ve Japon, Fransız ve İngiliz Bahçesi olmak üzere üç peyzaj stilini içermesiyle öne çıkar.

Tokyo’nun koşuşturmacasından kaçmak için mükemmel bir yer olan bu ulusal bahçe, özellikle ilkbaharda Tokyo halkının piknik için tercih ettiği bir yer. Ayrıca İlkbaharda Shinjuku Gyoen, şehirde kiraz çiçeklerini görmek için en iyi yerlerden biri haline dönüşür.

Shinjuku Gyoen, Edo Dönemi’nde (1603-1867) bir feodal lordun Tokyo ikametgahı olarak ortaya çıktı. Daha sonra bir botanik bahçesine dönüştürüldü ve 1903’te İmparatorluk Ailesi’ne devredildi. Park, II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok edildi, ancak sonunda 1949’da halka açık bir park olarak yeniden inşa edilerek açılmış. O günden günümüze de Tokyo’nun en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Shinjuku Gyoen, üç farklı bahçe türünden oluşur:

En eskisi, adalar ve köprülerle noktalı büyük göletler içeren geleneksel bir Japon peyzaj bahçesidir. İyi bakımlı çalılar ve ağaçlar, birkaç köşk ve Showa İmparatoru’nun düğünü vesilesiyle inşa edilen Kyu Goryotei (Tayvan Köşkü olarak da bilinir) ile birlikte suyu çevreler.

Kasım ayının ilk iki haftasında Japon bahçesinde çiçek sergileri ve arazinin etrafına dikilmiş büyük, geçici köşkler ile bir krizantem sergisi düzenleniyor.

Parkın diğer ana bahçeleri arasında simetrik olarak düzenlenmiş resmi bir Fransız bahçesi ve çiçekli kiraz ağaçlarıyla çevrili geniş, açık çimenler içeren bir İngiliz peyzaj bahçesi bulunuyor.

Parkın geri kalanı ormanlık alanlar, çimenler, restoran, bir bilgi merkezi ve bir sanat galerisi dahil olmak üzere çeşitli yapılardan oluşuyor. Ayrıca birçok tropikal ve subtropikal çiçeklerine sahip güzel bir sera da var.

 • Giriş ücreti ; 500 Yen
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00-18:00 (Kış aylarında 1-2 saat daha erken kapanabiliyor)
 • Nasıl Gidilir ? ; Bu ulusal bahçenin 3 kapısı bulunuyor ; Shinjuku Kapısı, JR Shinjuku İstasyonu’nun “Yeni Güney Çıkışı”ndan doğuya on dakikalık, Marunouchi Metro Hattı üzerindeki Shinjukugyoenmae İstasyonundan beş dakikalık yürüme mesafesindedir. Okido Kapısı, Marunouchi Metro Hattı üzerindeki Shinjukugyoenmae İstasyonu’na da beş dakikalık yürüme mesafesindedir. Son olarak, Sendagaya Kapısı, yerel Chuo/Sobu Hattı üzerindeki JR Sendagaya İstasyonu’ndan beş dakikalık yürüme mesafesindedir.

18.Ghibli Müzesi

Şüphesiz Tokyo gezilecek yerler listesindeki en önemli çekim merkezlerinden biri de, daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çeken Ghibli Müzesi‘dir.

Anime hayranlarının favori gezi spotlarından biri olan Ghibli Müzesi, Hayao Miyazaki’nin “Spirited Away” ve “Ponyo” gibi filmler üreten ünlü Japon animasyon şirketi Studio Ghibli’nin çalışmalarını sergiliyor.

Ayrıca çocuklar için bir oyun alanı (gerçek boyutlu, tüylü bir Kedi Otobüsü ile donatılmıştır), müze tarafından tavsiye edilen kitaplarla dolu bir okuma odası ve “Castle In The” filmindeki sessiz robotlar da dahil olmak üzere karakter heykellerinin bulunduğu bir çatı bahçesi var.

 • Giriş ücreti ; 1000 Yen (yaşa göre indirimli biletler de var)
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı. Diğer günler 09:00-18:00
 • Nasıl gidilir ? ; Ghibli Müzesi’ni, Tokyo’nun doğusunda bulunan Inokashira Parkı içindeki Mitaka-shi semtinde bulabilirsiniz. Mitaka metro istasyonunda indikten sonra müzeye 10-15 dakikada yürüyerek gidebiliyorsunuz.

19.Tokyo Tower (Tokyo Kulesi)

Eyfel Kulesi’nin Japon versiyonu olarak kabul edilen Tokyo Kulesi, şehrin en önemli simge yapılarından biri.

Kulede 150 metre ve 250 metrede 2 gözlemevi ve çeşitli hediyelik eşya dükkanları, bir oyun köşesi, restoranlar ve fast food satış noktaları ile bir eğlence parkı bulunuyor. Caz, R&B ve Bossa Nova hayranları için, birinci katta yer alan ana gözlemevindeki Club 333’te her Çarşamba ve Perşembe canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu canlı müzik için ayrıca ücret ödemenize de gerek yok. Gözlem yeri için ödediğiniz ücretle ile buradaki canlı müziğin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

360 derecelik şehir manzarası sunan Tokyo Kulesi de, Tokyo gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli cazibe merkezlerinden biri.

 • Giriş ücreti ; Ana gözlem güvertesine giriş yetişkinler için 900 Yen, 4 yaş ve altı çocuklar için ise 350 Yen.
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-23:00
 • Nasıl gidilir ? ; Tokyo Kulesi, Akabanebashi ve Onarimon metro istasyonlarına kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

20.Shinjuku Golden Gai

Tokyo gezilecek yerler listesi
Golden Gai – kaynak ; flickr / B Lucava

İki katlı barlarla dolu dar sokaklardan oluşan bir labirent olan Golden Gai, çevresiyle, Shinjuku’nun ışıltılı megalopolisiyle tam bir tezat oluşturuyor.

Buradaki mekanlar çok ama çok küçük, bu yüzden sadece belirli sayıda müşteri kabul ediliyor, bu da pahalı bir masa ücreti anlamına geliyor. Fakat Tokyo’nun yerel hayatını deneyimlemek istiyor ve bir şeyler içmek istiyorsanız, Golden Gai kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biri.

Sadece yerel halkın takıldığı bir yer olsa da, burada çok sayıda turisti de görebiliyorsunuz.

Tokyo’da gece hayatı için bir planınız varsa ve yerel halkla iç içe olmak istiyorsanız, Golden Gai zaman geçirmek için en ideal yer. 200’den fazla küçük bar, restoran ve kulübe ev sahipliği yapan alan, müzisyenler, sanatçılar, yönetmenler, yazarlar, akademisyenler ve birçok ünlünün de aralarında bulunduğu aktörlerin buluşma yeri olarak biliniyor. Bu yüzden de bölgedeki mekanlar, şehrin geri kalanındaki mekanlardan biraz daha pahalıdır.

21.Nakameguro

Meguro Nehri çevresinde ve Daikanyama ve Ebisu’nun gözde semtlerine yürüme mesafesinde yer alan Nakameguro, bir dizi havalı kafe ve restorana, popüler iç mekan ve aksesuar mağazalarına ve yeni geliştirilen Nakameguro Koukashita’ya ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Nakameguro, ayrıca nehir kenarındaki yoğun kiraz ağaçlarının tomurcuklanıp çiçek açıp ultra fotojenik bir pembe tünel oluşturduğu Mart ayı sonlarında ve Nisan başlarında oldukça kalabalık oluyor. Tabii bu ayların dışında da bölgeyi ziyaret edebilir, yapılacak ve görülecek birçok şey bulabilirsiniz.

22.Yoyogi Parkı

Yoyogi Parkı – kaynak ; flickr / jpellgen

Tokyo halkının özellikle hafta sonları ziyaret ettiği Yoyogi Parkı, göletleri ve ağaçlık alanlarıyla Tokyo’nun en çok ziyaret edilen parklarından biri olduğu gibi, şehrin en büyük parklarından biri.

1964 yılındaki Tokyo Olimpiyatları sırasında Olimpiyat Köyü olarak kullanılmış olan park, şehirdeki diğer parklara nazaran daha az Sakura ağacına ev sahipliği yapıyor olsa da, yürüyüş yolları ve eşsiz atmosferiyle görülmeye değer yerlerden.

Koşu, piknik ve diğer açık hava etkinlikleri için harika bir yer olan Yoyogi Parkı, ayrıca, sonbaharda yoğun bir şekilde altın rengine dönen ginkgo ağacı ormanıyla tanınır.

 • Nasıl gidilir ? ; JR Yamanote metro hattının Harajuku durağında inerek parka ulaşabilirsiniz.

23.Kappabashi Caddesi

Kappabashi Caddesi – kaynak ; flickr / annette_bouvain

Kappabashi Caddesi, Ueno ve Asakusa arasında, taze yiyecekler dışında restoran işletmecilerinin ihtiyaç duyduğu her şeyi satan düzinelerce mağazanın sıralandığı bir alışveriş caddesi olarak hizmet veriyor. Daha çok yerel halkın tercih ettiği bir yer olarak biliniyor olsa da, son zamanlarda Tokyo’nun en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi.

Yemekler, tencereler, tavalar, mutfak aletleri, ocaklar, masalar, sandalyeler, tabelalar, fenerler ve çok daha fazlası için özel mağazalar bulacaksınız. Fiyatlar da şehrin diğer kesiminde bulunan mağazalara nazaran daha uygun. Hediyelik eşya için gidilecek bu cadde de, Tokyo gezilecek yerler arasında diyebilirim.

24.Nakamise Alışveriş Caddesi

Kaminarimon Kapısı’ndan Tokyo Asakusa’daki Senso-ji tapınağına giden bir alışveriş caddesi olan Nakamise de, Tokyo’nun popüler gezi durakları arasında yer alıyor.

Alışveriş caddesi, hem tapınağı ziyaret eden yerliler hem de hediyelik eşya arayan turistler tarafından rağbet görüyor.

1685 yılında kurulmuş olan bu 250 metrelik alışveriş caddesinde yaklaşık 90 dükkan sıralanıyor. Mağazalarda fırınlanmış şekerlemeler, el yapımı pirinç krakerleri, yerel el sanatları, maskeler, bebekler, gündelik kimonolar ve happi montları ya da kimono tarzı kısa montlar olan ningyoyakileri bulabiliyorsunuz.

Tokyo anısına veya eşinize, dostunuza hediyelik bir şey almak istiyorsanız, ilk olarak göz atabileceğiniz yerlerden biri şüphesiz Nakamise Alışveriş Caddesi olmalı. Alışverişin yanı sıra, yeme içme ve turistik yerleri görmek için de buraya uğrayabilirsiniz.

 • Nasıl gidilir ? ; Nakamise Alışveriş Caddesi, Ginza Hattı, Asakusa Hattı ve Tobu Skytree demiryolu hatlarının hizmet verdiği Asakusa İstasyonu’na beş dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca Ginza Hattı üzerindeki Tawaramachi İstasyonu’ndan bu alışveriş caddesine yürüyerek 10 dakikadan kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

25.Tokyo Disneyland

Tokyo Disneyland – kaynak ; flickr / Guy Jasper Gonzaga

Roller Coasters ve tiyatro gösterileriyle adından söz ettiren Tokyo Disneyland, çocuklarla gidilebilecek en popüler cazibe merkezlerinden biri.

Büyüleyici Tokyo Disneyland temalı tesiste, Walt Disney filmleri bir dizi aile dostu cazibe merkeziyle hayat buluyor. Hız trenlerinin ve panayır gezintilerinin keyfini çıkarabilir, müzik ve dans gösterileri izleyebilir ve dünyaca ünlü Disney karakterleriyle tanışabilirsiniz. Hatta geceyi temalı parktaki bir otelde geçirebilirsiniz. Buraya tıklayarak Tokyo Disneyland’a yakın otellere göz atabilirsiniz.

Ziyaretinize Düşler ve Büyü Krallığı olarak da bilinen Tokyo Disneyland Park’tan başlayın deriz. Yedi temalı alanda kendinizi Disney’in sevilen karakterlerinin dünyasına bırakın.

Toontown’da Mickey Mouse ve arkadaşlarını ziyaret edin veya Fantasyland’de klasik peri masallarını yeniden yaşayın. Critter Country’de uzun bir kütük kanala binin veya Tomorrowland’de fütüristik teknolojiyi keşfedin.

Bir Mississippi nehir teknesinde gezinin veya Westernland’de kaçak bir maden trenine binin. Çok sevilen masal prensesinin hikayesini keşfetmek için Külkedisi Kalesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

20. yüzyıldan kalma Amerikan mağaza ve restoranlarının rekreasyonlarını bulacağınız Dünya Pazarı’nı da kaçırmayın. Burası, öğle yemeği yemek veya atıştırmalık ve hediyelik eşya satın almak için iyi bir yer.

 • Nasıl gidilir ? ; Tokyo Disneyland, Tokyo şehir merkezine arabayla yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Trenler ve otobüsler ile kolayca erişilebilir.
 • Tokyo Disneyland her gün açıktır. Tokyo Disneyland Park ve Tokyo DisneySea Park’ın her birini ziyaret etmek için tam bir gün ayırın deriz. Çok günlü geçişler hakkında bilgiler de dahil olmak üzere giriş ücretlerinin ayrıntıları için tesisin resmi web sitesine bakabilirsiniz.

26.Roppongi

Roppongi – kaynak ; flickr / guiiii

Turistlerin en popüler gezi duraklarından biri de şüphesiz Roppongi‘dir. Bu semt, aslında daha çok gece hayatıyla adından söz ettiriyor, fakat barlar ve gece kulüplerinin yanı sıra, birçok eğlence merkezi, restoranlar ve cafeler bulunabildiğinden dolayı, şehri ziyaret eden turistlerin çok büyük bir bölümü bir kez de olsa bu semte uğruyor.

Roppongi ve çevresindeki Azabu, Hiroo ve Akasaka semtleri birçok büyükelçiliğe ve büyük bir göçmen topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de bu Roppongi’de Japon yemeklerinin yanı sıra, farklı kültürlere ait yemekleri de bulabiliyorsunuz.

Birkaç sanat müzesinin görünümü sayesinde, Roppongi bir kültür merkezi olarak da ün kazanmıştır. Ulusal Sanat Merkezi, Japonya’nın en büyük sanat müzesidir ve Roppongi Hills’deki Mori Sanat Müzesi ve Tokyo Midtown’daki Suntory Sanat Müzesi ile birlikte “Sanat Üçgeni Roppongi”yi oluşturur.

Roppongi aynı zamanda Tokyo’nun en popüler konaklama bölgelerinden bir tanesi. Hemen her bütçeye uygun bir otel, hostel veya diğer konaklama birimlerini burada bulabilirsiniz. Otel tavsiyesi olarak 3 yıldızlı remm Roppongi veya 4 yıldızlı Act Hotel Roppongi‘yi önerebilirim.

27.Kabukicho

Kabukicho, hem Tokyo gezilecek yerler listesinde olması gereken bir semt, hem de çok sayıda turistik yere ev sahipliği yapan bir çekim merkezi. Bu yüzden de Tokyo gezinizde mutlaka uğramak isteyebileceğiniz yerlerden biri diyebilirim.

Kabukicho, Tokyo’nun Red Light District‘i olarak da bilinir, bu yüzden çocuklarınızla Tokyo’yu ziyaret ediyor ya da sadece yetişkinlere hitap eden bir gece hayatı aramıyorsanız, bu semti es geçmeyi de düşünebilirsiniz. Ancak bu semtin oldukça büyük olduğunu, çok sayıda turistik yere ve yapılacak aktivitelere ev sahipliği yaptığını unutmayın. Yani bölge, sadece Red Light District’ten ibaret değil.

Tabii Kabukicho’nun bazı bölümleri tehlikeli olabiliyor, bu yüzden nereye gideceğinize de iyi bir şekilde karar vermeniz gerekebiliyor.

 • Eğlence bölgesi, parlak ışıklar, barlar, restoranlar ve pachinko salonlarının yanı sıra şovmenler ve dolandırıcılarla dolu. Bu yüzden suç işlenme oranının dünya genelinde oldukça az olduğu Tokyo’da dikkatli olmanızda yarar var.
 • Kabukicho’da genel kural şudur ; Dışarıda biri sizi içeri sokmaya çalışıyorsa girmeyin. Ve eğer bir şey almak veya yapmak istiyorsanız söylenen fiyatın en azından 3’te 1’ine anlaşmaya çalışın.

28.Sumida Park

Sumida Park – kaynak ; flickr / guilhem_vellut

Asakusa İstasyonu’na sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde, yıllık büyük havai fişek gösterilerine ve kiraz çiçeği izleme etkinliklerine ev sahipliği yapan Sumida Park yer alıyor.

Yaklaşık 500 kiraz ağacıyla Sumida Park’ı özellikle kiraz çiçeği festivali sezonunda kalabalık bulacaksınız. Burada piknik ya da nehir boyunca yürüyüş yapabilir, nehirdeki kiraz çiçeklerinin tadını çıkarmak için su otobüsüne binebilirsiniz.

Ayrıca park, Tokyo Skytree’nin en iyi fotoğrafını çekebileceğiniz yerlerden biri.

Tokyo telaşından uzaklaşmak ve biraz daha sakin bir atmosfer solumak için göz atabileceğiniz yerlerden olan Sumida Park, en az Ueno Parkı kadar ilgi görüyor.

 • Parka girişler ücretsiz

29.Yanesen

Yanesen, Tokyo

Tokyo’da büyüleyici mahalle sıkıntısı yok ama Yanesen şirin atmosferi, shitamachi havası ve bohem kültürüyle öne çıkıyor.

Tokyo’nun hemen her yerini çevreleyen gökdelenleri ve neon ışıklarını unutun, Tokyo’nun bu doğusundaki dar sokaklar, asırlık tapınaklar ve türbeler, ön kapılarında saksı bulunan alçak ahşap evler, gizli mutfak mücevherleri, sevimli küçük köpekleriyle bisiklete binen parlak mutlu insanlar, zanaatkar el işi dükkanları ve konuksever kedi ile dolu.

Şehrin sakin ama atmosferik bir bölgesinde rahatlatıcı bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, o zaman Yanesen tam size göre. Ayrıca bu semtte insan ve araç trafiği de oldukça az.

Yanaka Ginza’ya da yakın bir konumda olan semt, Tokyo’da 3-4 gün konaklamayı planlayanların göz atabileceği bir yer. Eğer 1-2 gün Tokyo’da konaklamayı planlıyorsanız bu bölgeyi es geçmeyi de düşünebilirsiniz.

30.Yasukuni Tapınağı

Tokyo gezilecek yerler arasında en dikkat çeken tapınaklardan biri de, Japonya’nın ölü savaşını anan bir Şinto tapınağı olan Yasukuni Tapınağı‘dır.

Tokyo’nun merkezinde, şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşabileceğiniz tapınak, ülkeleri için savaşta ölenleri ve barışçıl bir Japonya’nın temelini oluşturmaya yardımcı olmak için hayatlarını feda edenleri anmak amacıyla 1869’da kurulmuş.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 06:00-18:00
 • Nasıl gidilir ? ; Yasukuni Tapınağı, Hanzomon, Tozai ve Shinjuku Metro Hatları üzerindeki Kudanshita İstasyonu’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Hem Shinjuku İstasyonu’ndan hem Tokyo İstasyonu’ndan aktarmalı olarak tapınağa kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

31.Shimokitazawa

Shibuya ve Shinjuku’dan bir taş atımı uzaklıkta olan Shimokitazawa, eski Tokyo’nun atmosferini koruyan şehirdeki en popüler semtlerden biri. Tabii Shibuya ve Shinjuku semtlerine göre buradaki insan trafiği biraz daha azdır.

Bu rahat bohem bölge, vintage giyim mağazalarına, seçkin kitapçılara, müzik dükkanlarına ve sıra dışı, özgün kafe ve barlara ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Bölge, ayrıca çok sayıda turistik cazibe merkezine ve yapılacak aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden bu bölge için yeteri kadar zaman ayırdığınızdan emin olun.

 • Nasıl gidilir ? ; Odakyu hattını veya Keio-Inokashira hattını kullanarak Shimokitazawa İstasyonu’na giderek bölgeye ulaşabilirsiniz.
 • Shinjuku İstasyonu’ndan ; Odakyu Hattı ile Shimokitazawa İstasyonu’na gidebilirsiniz, yolculuk ise 7 dakika sürüyor.
  Tokyo İstasyonundan ; JR Chuo Line Rapid’i kullanarak Shinjuku İstasyonu’na gidin, ardından Odakyu Hattına aktarma yaparak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Daha Başka Tokyo’da Nereler Gezilir ?

Tokyo, çok sayıda yapılacak aktivitesi olan ender Asya şehirlerinden biri. Fakat çoğu turist gibi siz de 3-4 günlük bir Tokyo seyahati planlıyorsanız, yukarıdaki 31 cazibe merkezi bu süre için fazlasıyla yeterli olacaktır. Ancak 1 hafta ya da daha uzun bir süre Tokyo’da kalmayı planlıyorsanız, alternatif olarak aşağıdaki cazibe merkezlerini de listenize ekleyin deriz.

32.TeamLab Borderless

TeamLab Borderless, Tokyo

 

10.000 m²’lik alanda 520 bilgisayar ve 470 projektör ile hizmet veren ve 2018 yılında açılmış olan TeamLab Borderless, animasyonlu grafikler, ışık ve ses, ziyaretçinin kendisini dijital sanat dünyasına tamamen kaptırmasına olanak tanıyor.

Müze alanı ziyaretçilerin her türlü hareketine yanıt veriyor; duvarlar ve zemin desen ve renklerle çiçek açıyor. Bu sayede ziyaretçiler de müzenin bir parçası haline geliyor.

33.Tokyo Solamachi Alışveriş Merkezi

Tokyo Solamachi Alışveriş Merkezi

 

Tokyo Skytree Kulesi’nin hemen altında yer alan Tokyo Solamachi Alışveriş Merkezi, bir AVM olarak hizmet vermesinin yanı sıra, bir eğlence merkezi olarak da hizmet veriyor.

300’den fazla mağaza, kafe ve restorana sahip olan bu AVM, ayrıca yemek bölümüne de sahip. Buradaki Sumida Akvaryumu iki katlıdır. Burada Japon adalarının tatlı su ve deniz sakinleriyle tanışabilir, su altı bahçeleri yaratma sanatına hayran kalabilir, fokları ve komik penguenleri izleyebilirsiniz.

34.Kabuki-za Tiyatrosu

Kabuki-za Tiyatrosu, Tokyo

 

Kabuki-za, 1889’dan bu yana gösterilerin yapıldığı Tokyo’nun ana tiyatrosudur. Kadın rolleri de dahil olmak üzere tüm rollerin erkekler tarafından oynandığı renkli ve karmaşık bir aksiyondur. Oyuncular şaşırtıcı derecede güzel kıyafetler giyiyor ve sofistike makyajlar yapıyorlar. Klasik bir kabuki performansı sabahtan öğleden sonraya kadar sürebilir. Ve oldukça pahalıdır. Ancak Kabuki-za tek perdelik biletler de sunuyor.

35.Ryogoku Kokugikan (Sumo Dövüşlerini İzleyebileceğiniz Yer)

Ryogoku Kokugikan, Tokyo

 

Japonya’da yıl boyunca yalnızca 6 resmi profesyonel sumo turnuvası vardır. Bunlardan 3’ü (Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında) Tokyo’daki Ryogoku Kokugikan arenasında düzenleniyor. Salon 11.000’den fazla kişi kapasitelidir ve tüm izleyicilere canlı ve dinamik bir gösterinin muhteşem görüntüsünü sunmak için çanak şeklinde tasarlanmıştır. Müsabakalar arasında, Ryogoku Kokugikan sahasında boks maçları ve diğer spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Hediyelik eşya mağazaları, temalı kafe ve ücretsiz girilebilen bir sumo müzesi bulunmaktadır.

36.Yayoi Kusama Müzesi

Yayoi Kusama Müzesi, Tokyo

 

Bu kar beyazı modern binanın birinci katı, kontrast oluşturan puantiyeli desenlerle kaplıdır. Müze, 2017 yılında açılmış ve açıldığı günden günümüze Tokyo’nun en ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

2018 yılında dünyanın en popüler müze unvanını kazanmış olan Yayoi Kusama Müzesi, günde sadece 200 ziyaretçiyi ağırlayabiliyor. Bu yüzden müzeyi ziyaret etmeye karar verirseniz, biletinizi online olarak birkaç gün önceden almanızı tavsiye ederiz.

İki ana galeri ve tesisin geri kalan alanları, zamanımızın en tanınmış ve pahalı sanatçılarından biri olan Yayoi Kusama’nın eserleriyle dolu.

Sergi yılda iki kez değişiyor. Infinity Room serisindeki enstalasyonlar izleyicide özel bir izlenim bırakıyor. Binanın çatısında bulunan kütüphane ve bahçe de kesinlikle görülmeye değer.

37.Hanamachi (Geisha’s District)

Hanamachi (Geisha's District)

 

Geyşa sanatı, Japonya’nın kültürel ve tarihi mirasının önemli bir parçasıdır. Tokyo’da altı tane hanamachi – çiçek kasabası var. Geyşaların yaşadığı ve çalıştığı mahallelerin adıdır.

Bunlardan beşi doğrudan başkentte bulunuyor: Shinbashi (Minato bölgesi), Asakusa (Taito bölgesi), Kagurazaka (Shinjuku bölgesi), Mukojima (Sumida bölgesi), Nihonbashi Yoshicho (Chuo bölgesi). Altıncı ise Tokyo metropol bölgesinde bulunan Hachioji’dir.

Ayrıca, Asakusa Kültür ve Turizm Merkezi’nde cumartesi günleri geyşa gösterilerini ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

38.Rikugien Bahçeleri

Rikugien Bahçeleri, Tokyo

 

Rikugien, Koishikawa Korakuen ile birlikte genellikle Tokyo’nun en güzel Japon peyzaj bahçesi olarak kabul edilir. 1700 civarında 5. Tokugawa Shogun için inşa edilen Rikugien, kelimenin tam anlamıyla “altı şiir bahçesi” anlamına gelir ve ünlü şiirlerden 88 sahneyi minyatür olarak yeniden üretir. Bahçe, Edo Dönemi gezici bahçesinin güzel bir örneğidir ve tümü bir patika ağıyla birbirine bağlanan, insan yapımı tepeler ve ormanlık alanlarla çevrili büyük bir merkezi gölete sahiptir.

Rikugien oldukça geniştir ve bahçenin tüm yürüyüş yolları ağını yavaş bir hızla kat etmek yaklaşık bir saat sürer. Patikalar bahçelerin etrafından, ormanların ve açık çimenliklerin arasından dolanıyor ve halka açık çeşitli çay evlerine çıkıyor. Göletin kuzeybatı kıyısındaki Fukiage Chaya çay evi, çay içmek için güzel bir yerdir.

Rikugien’i, bahçenin çevresinde çeşitli çiçekli ağaçlar ve çalıların çiçek açtığı bahar aylarında da ziyaret etmek güzeldir. En dikkate değer olanlar, ana kapının yakınındaki ağlayan kiraz ağaçlarıdır ve genellikle Mart sonundan Nisan başına kadar çiçek açarlar ve bahçenin büyük merkezi göletinin kıyısında dikilen ve Nisan’dan Mayıs’a kadar çiçek açan açelya çalıları vardır.

 • Giriş ücreti ; 300 Yen

39.Shin-Yokohama Ramen Müzesi

Shin-Yokohama Ramen Müzesi, Tokyo

 

Shin-Yokohama Ramen Müzesi, orijinal olarak Çin’den tanıtılan popüler bir erişte yemeği olan ramen hakkında eşsiz bir müzedir.

Birinci kattaki bir galeride Ramen Müzesi, hazır ramenin büyük başarısı da dahil olmak üzere Japonya’daki ramen eriştesinin tarihini sunuyor. Japonya’da kullanılan erişte, çorba, sos ve kase çeşitlerini sergiliyor ve eriştelerin nasıl yapıldığını gösteriyor.

İki bodrum katında ziyaretçiler, ramen popülaritesinin hızla arttığı 1950’lerdeki Tokyo’nun eski kenti Shitamachi’nin bazı sokaklarının ve evlerinin 1:1 kopyasını keşfedebilirler. Burada her biri Japonya’nın farklı bir bölgesinden ramen yemeği sunan dokuz ramen restoranı bulunmaktadır.

Ramen Müzesi, Shin-Yokohama İstasyonu’na 5-10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Metroyla şehrin dört bir yanından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

40.Edo-Tokyo Açık Hava Mimari Müzesi

Edo-Tokyo Açık Hava Mimari Müzesi

Edo-Tokyo Açık Hava Mimari Müzesi, saz çatılı çiftlik evlerinden modern banliyö evlerine kadar yüzyıllara yayılan binalardan oluşan bir koleksiyondur. En güzeli de, tüm bu koleksiyonu açık havada görebiliyor olmanızdır.

Yangınlar, depremler, savaşlar ve şehrin yeniden yapılanması nedeniyle neredeyse tamamen kaybolan mimarlık tarihinin bir bölümünü korumak için binalar buraya taşınmış veya yeniden inşa edilmiş.

Sergilenen binaların çoğu Meiji Dönemi’ne (1868-1912) veya daha yakın zamanlara aittir ve diğerlerinin yanı sıra bir politikacının zarif eski ikametgahı, bir çiftlik evi, bir hamam, çeşitli mağazalar ve bir polis kulübesi içermektedir. Müze, Tokyo’nun Ryogoku bölgesindeki muhteşem Edo-Tokyo Müzesi’nin bir koludur.

Açık hava müzesi, Koganei Şehri, Koganei Parkı’nın batı kesiminde, Tokyo’nun Shinjuku İstasyonu’nun trenle 25 dakika batısında yer almaktadır. Shinjuku’dan Seibu Shinjuku Hattını kullanarak Hana-Koganei İstasyonuna (290 yen) veya JR Chuo Hattını kullanarak Musashi-Koganei İstasyonuna (320 yen) gidin. Her iki istasyondan da parka 5-10 dakikalık bir otobüs yolculuğu veya 15-30 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

41.Ulusal Sanat Merkezi

Ulusal Sanat Merkezi, Tokyo

Çeşitli sanatsal ifadelere ev sahipliği yapan, fütüristik bir sanat merkezi olan
Tokyo Ulusal Sanat Merkezi, Japonya’nın en büyük sergi alanlarından biridir. Giriş ücretsizdir ancak bazı sergiler için bilet gerekebilir.

12 galeri alanına ev sahipliği yapan bu müzede kalıcı sergiler bulunmadığından, kaç kez ziyaret ederseniz edin, her zaman yeni bir şeyler göreceksiniz.

Ünlü mimar Kisho Kurokawa tarafından tasarlanan şık ve minimalist galeri, 14.000 metrekarelik sergi alanına sahip ve bu da onu ülkenin en büyüklerinden biri yapıyor.

42.Hibiya Park

Hibiya Park, Tokyo

Hibiya Parkı, kuzeyde İmparatorluk Sarayı’nın doğu bahçeleri, batıda Kasumigaseki devlet daireleri bölgesi, güneyde Toranomon ve doğuda Yurakucho/Hibiya ile çevrili, Chiyoda Bölgesi’nde bir parktır.

Park, kuzeydoğudaki Marunouchi merkezi iş bölgesine kolayca ulaşılabilecek mesafedeki en büyük parklardan biridir, bu nedenle hava güzel olduğunda ofis çalışanları için popüler bir mekandır. Ancak son zamanlarda turistlerin popüler gezi duraklarından biri olan Hibiya Parkı’nı ziyaret etmek Tokyo’da yapılacak şeyler listenizde olması gereken en önemli aktivitelerden biridir.

Parkın ortasındaki taş döşeli alan, kültürel festivaller, konserler ve bira festivalleri gibi düzenli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

43.Koishikawa Korakuen Bahçesi

Koishikawa Korakuen Bahçesi, Tokyo

Tokyo’nun en eski bahçeleri arasında yer alan Koishikawa Korakuen‘in tarihi 1629 yılına kadar uzanmaktadır. Başlangıçta Tokugawa klanının Mito şubesinin ikametgahının bir parçasıydı ve Mitsukuni döneminde tamamlanmıştır.

Bahçede, çevresinde yürüyüş parkurları ağının uzandığı merkezi bir gölet bulunmaktadır. Farklı bitki ve ağaç çeşitleriyle bahçe yıl boyunca güzeldir, ancak özellikle erken ilkbaharda kiraz erik çiçekleri ve sonbaharda akçaağaç yapraklarıyla popülerdir.

 • Nasıl gidilir ? ; Koishikawa Korakuen Bahçeleri’nin Batı Kapısı, Toei Oedo Hattı üzerindeki Iidabashi İstasyonu’na üç dakikalık yürüme mesafesindedir. Doğu Kapısı, JR Chuo Hattı üzerindeki Suidobashi İstasyonu’na beş dakikalık yürüme mesafesindedir.

44.Showa Hatıra Ulusal Hükümet Parkı (Showa Kinen Park)

Showa Hatıra Ulusal Hükümet Parkı (Showa Kinen Park), Tokyo

Showa Kinen Parkı, Tokyo’nun merkezine trenle 30 dakika uzaklıktaki Tachikawa şehrinde bir parktır. 160 hektarın üzerinde bir alana yayılan bu devasa parkta çeşitli doğal alanlar, mevsimlik çiçekler, su özellikleri, müzeler ve spor tesisleri bulunmaktadır. Park, İmparator Showa’nın saltanatının 50. yıldönümünü anmak için 1983 yılında açılmış.

Park geniş ve yemyeşildir ve ziyaretçilerin piknik yapıp dinlenebileceği çok sayıda geniş çimenliğe sahiptir. Ayrıca yürüyüş parkurları, pitoresk Japon ve Batı tarzı bahçeler, büyük bir gölet ve birçok tarla ve tepenin bazılarına yayılan çeşitli çiçek tarhlarının bulunduğu ormanlık alanlar da bulunmaktadır.

Showa Memorial Park olarak da bilinen Showa Kinen Parkı, aynı zamanda sonbaharın renklerini izlemek için de popüler bir destinasyondur. Parktaki yapraklar genellikle Kasım ayının ortalarında, genellikle Tokyo’nun merkezindeki ağaçlardan birkaç hafta önce renk değiştirir. Parkın sonbahar renkleri için önde gelen yerleri, birçok akçaağaç ağacının bulunduğu Japon Bahçesi, Tachikawa Girişi yakınındaki ginkgo ağaçlarıyla kaplı kanal ve parkın güneybatısındaki ginkgo ağaçlarıyla kaplı bir caddedir.

45.Asukayama Park

Asukayama Park, Tokyo

Asukayama Parkı, Kita Bölgesi’ndeki JR Oji İstasyonu’nun batısındaki yüksek bir sırtta yer alan büyük bir halka açık parktır.

Park, parkın her yerine yayılmış olgun sakura ağaçlarıyla özellikle kiraz çiçeği mevsiminde popülerdir. Kiraz ağaçları ilk olarak Shogun Tokugawa Yoshimune tarafından dikildi, ancak şu anda 200 yıllık kiraz ağaçlarından pek eser yok. Edo Dönemi’nden sonra Asukayama Parkı, Ueno Parkı ve Shiba Parkı ile birlikte Japonya’da açılan ilk halka açık parklar arasında yer aldı.

Parkta ayrıca üç müze (Kağıt Müzesi, Shibusawa Anıt Müzesi ve Kita Şehri Asukayama Müzesi), birkaç korunmuş tren, bir çocuk oyun alanı ve bir kafe bulunmaktadır.

Tokyo Kaç Günde Gezilir ?

Tokyo gezilecek yerler listesi için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat geceleri de dışarı çıkmayı planlıyor veya alışveriş için de plan yapıyorsanız Tokyo’da 4 gün konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Tabii Tokyo, ciddi anlamda pahalı olduğundan dolayı sadece en turistik yerleri görerek de bir gezi yapabilirsiniz. Bunun için de dolu dolu 2 günlük bir süre yeterli olabilir.

Tokyo’da Nerede Kalmalı ?

Tokyo, Japonya

Tokyo’da konaklama için tercih edilebilecek çok sayıda semt ve bölge bulunuyor. Fakat bunlar arasında hem konum hem de popülerlik bakımından öne çıkan 3 bölge var ; Shibuya, Shinjuku ve Ginza.

Shinjuku ; Gökdelenler ve neon ışıklarıyla çevrili ve Tokyo’nun tam kalbinde olmak istiyorsanız, bu bölge size göre olabilir. Tokyo’daki önemli turistik yerlere yakınlığı ve kolay ulaşım ağı sunmasıyla Shinjuku, Tokyo’da kalınacak en ideal ve en popüler yerlerin başında geliyor.

Shinjuku genel olarak pahalı bir bölge olsa da, her bütçeye hitap eden bir konaklama birimini burada bulabiliyorsunuz. Otel önerisi olarak 4 yıldızlı Hotel Sunroute Plaza Shinjuku veya Hundred Stay Tokyo Shinjuku adlı tesisi, ya da biraz daha lüks bir konaklama için 5 yıldızlı Keio Plaza Hotel Tokyo adlı tesisi tavsiye edebiliriz.

Shibuya ; Tokyo’nun en sevilen ve en çok otele ev sahipliği yapan bölgelerinden biri de Shibuya bölgesidir. Shibuya Crossing adı verilen yaya geçidiyle öne çıkan bu bölgeden de şehirdeki diğer semtlere ve turistik yerlere kolaylıkla gidebiliyorsunuz. Bu bölge, Shinjuku’ya nazaran daha fazla ekonomik otellere ev sahipliği yaptığından dolayı, daha çok bütçeli gezginlerin tercih ettiği bir yer. Tabii 4-5 yıldızlı ultra lüks otelleri de fazlasıyla bu bölgede bulmak mümkün.

Shibuya’da otel önerisi olarak da ; 2 yıldızlı The Millennials Shibuya veya 3 yıldızlı Mustard Hotel Shibuya‘yı tavsiye edebiliriz.

Ginza ; Bu bölge alışveriş sever lüks gezginlere hitap eden bir yer olsa da, birkaç bütçeli oteli de bulabiliyorsunuz. Ginza, JR Tarakucho istasyonu ve Ginza metro istasyonu aracılığıyla şehrin geri kalanına iyi bir bağlantıya sahiptir, bu nedenle şehrin geri kalanına çok rahat ulaşabilirsiniz. Ayrıca Tokyo gezilecek yerler listesindeki önemli çekim merkezlerinin büyük bir bölümü de bu bölgeye oldukça yakın bir konumda. Burada konaklayacak olursanız İmparatorluk Sarayı’na yürüme mesafesinde olacağınızı da unutmayın.

Ginza’da otel tavsiyesi olarak ; 4 yıldızlı the square hotel GINZA veya 3 yıldızlı Tokyu Stay Ginza adlı tesisi önerebilirim.Booking.com

POPÜLER YAZILAR