Ana SayfaGüney KoreSeulSeul'de Ne Yenir ? & Nerede Yenir ? | En Popüler 15...

Seul’de Ne Yenir ? & Nerede Yenir ? | En Popüler 15 Lezzet

Uzak Doğu’nun sevilen şehirlerinden biri olan Seul, modern ve tarihi dokusu, gökdelenleri, kültürü ve dünyaca ünlü alışveriş merkezlerinin yanı sıra, lezzetli yemekleriyle de adından söz ettiriyor. Seul’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek çok fazla lezzetten bahsetmek mümkün, özellikle yeni yemekler denemeyi seven biriyseniz.

Seul’de tavuk ve sığır etinden yapılan onlarca lezzet var, tabii et yemeklerinin yanı sıra farklı lezzette birçok yemeği de yine bu şehirde bulabilirsiniz.

Eğer Seul yemeklerini denemek istemezseniz veya bu lezzetler size çok yabancı gelecek olursa, Seul’ün en popüler bölgelerinden biri olan ‘Itaewon’a gidebilirsiniz. Burası batı lezzetlerine sahip çok sayıda restoranın yanı sıra, Orta Doğu ve Türk restoranlarını da bulabileceğiniz yer. Türk restoranı olarak da kesinlikle Kervan Restaurant’ı tavsiye ederiz.

Seul’de Ne Yenir ? En Sevilen Kore Yemekleri

Seul’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlere geçmeden önce, şehirdeki yeme içme kültürü hakkında az da olsa bilgi vermekte yarar var.

Güney Kore’nin başkenti Seul, genel olarak bir yemek cenneti. Kesinlikle her damak zevkine uygun bir yemeği burada rahatlıkla bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Şehirdeki et yemeklerinin büyük bir bölümü sığır, tavuk veya dana etinden yapılıyor olsa da, domuz etinden de yapılan çok fazla yemek var. Bu yüzden domuz etinden veya yağından yapılan bir yemek yemek istemiyorsanız, gideceğiniz mekanı da iyi bir şekilde tercih etmenizde yarar var.

Aşağıdaki yemeklerin hemen hepsinde domuz eti veya yağı bulunmuyor. Fakat bu yemeklerin farklı varyasyonları olabildiğinden, et yemekleri siparişi vermeden önce, etin hangi hayvan eti olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

Son olarak, Seul’de sokak yemekleri çok iyi bir şekilde denetleniyormuş. Bu yüzden sokak yemeklerini ciddi anlamda düşünün deriz. Hem lezzeti hem de fiyatıyla muhteşem yemekleri sokak standlarında bulabilirsiniz.

Gelelim Seul’deki denenmesi gereken en popüler lezzetlere ;

1.Kimbap

Kimbap

Genellikle Kore’nin Suşi’si olarak anılan Kimbap, Seul’ün en tanıdık lezzetlerinden bir tanesi.

Kimbap, deniz yosunu (kim), terbiyeli pirinç (bap) ve genellikle yuvarlanan, dilimlenen ve servis edilen diğer isteğe bağlı malzemelerden oluşan bir Kore yemeğidir. Ruloya hemen hemen her şey eklenebilir, ancak en yaygın malzemeler balık köftesi, et, ıspanak, yumurta ve salatalıktır. Kimbap içerisindeki et ürünü ise, hemen her zaman sığır etidir.

Kimbap’ın üç ana stili vardır ve her birinin içinde çok sayıda varyasyon vardır. Deniz yosunu, pirinç ve dolgulu geleneksel kimbap, içte deniz yosunu ve dışta pirinç olan Fransız veya Çıplak kimbap ve bir üçgen şeklinde olan ve Güney Kore’nin birçok marketinde satılan Samgak kimbap var.

Kimbap çok doyurucu bir yemek değil, bu yüzden daha çok atıştırmalık olarak veya öğle yemeğini geçiştirmek için tercih edilebilir. Eğer daha önce suşi yediyseniz ve sevdiyseniz, bu lezzeti de beğenebileceğinizi söyleyebiliriz.

  • Nerede yemeli ? ; Kim Seon Saeng adlı mekanı kesinlikle tavsiye ederiz.

2.Kimchi

Kimchi

Herhangi bir Kore yemeği için klasik bir başlangıç ​​veya garnitür olan Kimchi, tüm Kore yemekleriyle gittiğinden dolayı, Seul halkının masasından eksik etmediği lezzetlerden bir tanesi.

Kimchi, geleneksel olarak baharatlı, tuzlu, tatlı ve ekşi sebzelerden oluşuyor. Salamurada acı biber, tuzlu balık ezmesi, pırasa, zencefil ile marine edilerek hazırlanır ve küçük bir kase kapta servis edilir.

Kelimenin tam anlamıyla ıslatılmış sebzeler olan Kimchi, hem Kuzey hem de Güney Kore’de üretiliyor, Güney versiyonu Kuzey versiyonundan daha tuzlu ve baharatlıdır.

Keskin kokusu nedeniyle, geleneksel olarak açık havada fermente edilir, fıçılara veya güveç kaplarına saklanır. Bir meze olarak servis edilse de, genellikle tüm yemek boyunca masada kalır ve bulgogi kalbi ve mandu guk (hamur çorbası) gibi klasiklere eşlik eder, lahana kimchi ise genellikle kimchijeon kreplerinde kızartılır ve çok sayıda çorbaya eklenir.

3.Kalbi

Kalbi

Kalbi veya galbi, Güney Kore’de popüler olan çeşitli ızgara dana kaburga yemeklerini ifade eder. Kaburgalar soya sosu, şeker, pirinç şarabı, susam yağı ve sarımsaktan oluşan tatlı bir sosta marine edilir. Yemeğin adı kaburga anlamına gelse de tavuk veya domuz eti de kullanılabilir. Bu yüzden sipariş vermeden önce hangi etin kullanıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Galbi’ye tipik olarak kimchi, kırmızı fasulye ezmesi veya pirinç eşlik eder, ancak çeşitli sebzelerle birlikte marul yapraklarına da sarılabilir. Kesinlikle Seul’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek yemeklerden biri.

Kalbi’nin tatlı ve tuzlu tatların harika dengesi ve artan popülaritesi nedeniyle, yemeğin 1995’ten beri Suwon Galbi Festivali olarak adlandırılan kendi yıllık festivali bile var.

  • Nerede yenir ? ; Mapo Sutbul Galbi adlı mekanı deneyebilirsiniz.

4.Bibimbap

Bibimbap

Bibim karışık, bap ise pişmiş pirinç anlamına gelir, bu nedenle Bibimbap tam anlamıyla karışık pirinçtir.

Pirinç, dilimlenmiş sığır eti, namul (dilimlenmiş sebzeler), soya sosu, gochujang (kalın, koyu kırmızı biber salçası) ve üstüne çiğ yumurta gibi çeşitli malzemelerle birleştirilir ve buharda pişirilen pilavın içine dağıtılarak yeniden pişirilir.

Bibimbap, hem lezzetiyle hem de doyurucu özelliğiyle Seul halkının yanı sıra, turistlerin de favori yemeklerinden biri.

  • Nerede yemeli ? ; Bibimbap, şehirdeki hemen her restoranda bulabileceğiniz bir tür yemek. Fakat özellikle sokak yemeği olarak denemenizi tavsiye ederiz.

5.Tteokbokki

Tteokbokki

 

Tteokbokki, genellikle silindir şeklindeki pirinç kekleri, tatlı kırmızı biber sosu ve balık keklerinden oluşan baharatlı tavada kızartılmış bir yemektir. Kore’deki en iyi sokak yemeklerinden biri olarak kabul edilir ve genellikle pojangmacha olarak bilinen sokak satıcılarından satın alınabilir.

Bir zamanlar kraliyetler için bir yemek olan şey, günümüzde Kore’deki en ucuz sokak yemeklerinden biridir.

Tteokbokki için restoran yerine bir Pojangmacha’ya (sokak satıcıları) uğrayın deriz.

6.Bulgogi

Bulgogi

Bizim de favorilerimizden biri olan Bulgogi, hem sığır eti veya tavuk eti hem de domuz etinden yapılıyor. Bu yüzden sipariş vermeden önce hangi eti tercih ettiğinizi belirtmenizde de yarar var.

Yemeğin adı, ateş ve eti ifade eden Korece kelimeler olan bool ve kogi’den geliyor. Yemeğin en eski şekli, standart Çin uygulamasının etin ızgaradan sonra baharatlandırılmasının aksine, etin ızgaradan önce marine edildiği Goguryeo döneminden gelmektedir.

Marine geleneksel olarak bal, susam, soya sosu, sarımsak ve yeşil soğandan oluşurken sığır eti, tavuk ve domuz etine alternatif olarak tofu, karides veya kalamar tercih edilebilir. Kore yemekleri için tipik olan et, pilav, marul yaprakları, yeşil soğan krepleri, kimchi ve her yerde hazır bulunan gochujang gibi çeşitli eşlikler ve garnitürlerle her zaman masaya gelir.

Oldukça doyurucu bir Kore yemeği olan Bulgogi’yi, şehirdeki Kore restoranlarının hemen hepsinde bulabilirsiniz.

  • Nerede yenilir ? ; Bu yemek için en ünlü yer Michelin yıldızlı ve biraz pahalı olan Woo Lae Oak adlı restorandır. Eğer bütçeniz varsa bu mekanı deneyebilirsiniz, fakat biraz daha uygun bir mekan tavsiyesi olarak da Isaac Toast adlı mekanı düşünebilirsiniz.

7.Jeon

Jeon

Kore krepleri olarak da bilinen Jeon, Kore mutfağında genellikle meze, garnitür olarak servis edilen veya atıştırmalık olarak tüketilen bir dizi gözleme benzeri yemeği temsil eder. Jeon tipik olarak tuzlu versiyonlarda hazırlansa da, bu lezzetli kreplerin bazı tatlı çeşitleri de vardır.

En basit haliyle, önce un ve yumurtaya bulanan, ardından yağda tavada kızartılan yiyeceklerdir. Jeon, ince dilimlenmiş et, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve çeşitli sebzeler gibi malzemeleri içerir.

Daha popüler jeon çeşitlerinden bazıları, kıyılmış sığır eti (yukjeon), istiridye (guljeon), kimchi (kimchijeon) ve yeşil soğan (pajeon) ile yapılır.

  • Nerede yemeli ? ; Jeon adlı bu harika lezzet için kesinlikle Tosokchon Samgyetang adlı mekanı deneyin deriz.

8.Dak Galbi

Dak Galbi

Dak galbi, Güney Koreli tavada kızartılmış tavuk çeşididir. Büyük dökme demir tavalarda masanın yanında pişirilen ortak bir yemektir. Dak galbi’deki tipik unsurlar arasında çeşitli tavuk parçaları, lahana, tteok pirinç kekleri, havuç, acı biber ve tatlı patates bulunur.

Restoranlarda servis edildiğinde, aşçı tüm malzemeleri getirecek ve misafirler için yemeği pişirecektir. Bazen, perilla yaprakları dak galbi’ye eklenir, ancak son ekleme her zaman baharatlı biber salçası, pul biber, soya sosu, sarımsak, zencefil ve soğan ile yapılan bol miktarda baharatlı sostur.

Dak galbi’nin yanında genellikle çeşitli sebze garnitürleri servis edilir. Bu yüzden ayrıca garnitür sipariş vermenize gerek yoktur.

9.Sundubu-jjigae

Sundubu-jjigae

Sundubu jjigae, çeşitli geleneksel Kore yahnileridir. Sundubu’nun temeli, diğer birçok malzemenin yanı sıra, kıvrılmamış tofudur. Tofu süzülmediği için kıvamı sert değil, oldukça yumuşak ve ipeksidir.

Sundubu’nun malzemeleri çeşitli olsa da, genellikle et (sığır eti) veya çeşitli deniz ürünlerinden oluşur. Bazen yemekte hem et hem de deniz ürünleri aynı anda kullanılabilir. Soğan, kabak, taze soğan, mantar ve sarımsak sundubunda en çok bulunan sebzelerdir.

Pişirmeyi gerektirmediği için en sonunda yumuşak tofu eklenir ve yemek genellikle dilimlenmiş yeşil soğan ve doğranmış yeşil veya kırmızı biber ile süslenir. Yemek genellikle geleneksel bir taş kapta pişirilirken, yanında genellikle eşlik olarak bir kase pirinç servis edilir.

  • Nerede yemeli ? ; Jaedong Sundubu adlı bütçeli tofu restoranında bu yemeğin en lezzetlisini bulabilirsiniz.

10.Tteokgalbi

Tteokgalbi

Tteokgalbi, sığır etinin kıymasından yapılan bir Güney Kore yemeğidir ve Seul’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en lezzetli ve en doyurucu yemeklerden bir tanesi.

Hem şekil hem de lezzet bakımından bizdeki kıyma köftelere çok benziyor.

  • Nerede yemeli ? ; Tteokgalbi’yi KwonSookSoo adlı geleneksel Kore restoranında deneyebilirsiniz.

11.Dakbokkeumtang

Dakbokkeumtang

Dakbokkeumtang, soya sosu, gochujang (fermente sos) ve sarımsak karışımı içinde kızartılmış tavuk parçaları, patates, soğan ve havuçtan oluşan bir Güney Kore yemeğidir.

Yemek, 20. yüzyılda Kore’de toplu kümes hayvancılığının tanıtılmasıyla ortaya çıktı ve kısa sürede ülkedeki en sevilen kümes hayvanı yemeklerinden biri haline geldi. Günümüzde hem Seul halkının hem de turistlerin favori lezzetlerinden biri olan Dakbokkeumtang adlı bu tavuk yemeğini, şehirdeki restoranların hemen hepsinde bulabilirsiniz.

12.Japchae

Japchae

Japchae, cam erişte ve sebzelerin tavada kızartılmasıyla yapılan bir Güney Kore yemeğidir. Yemek genellikle sığır eti ile servis edilir ve ayrıca şeker ve soya sosu ile tatlandırılır.

Her ne kadar içinde sığır eti olsa da, yemek oldukça hafiftir. Yani doyurucu bir akşam olmayabilir, ancak geçiştirmelik ya da öğle yemeği için kesinlikle tercih edilebilir.

13.Namul

Namul

Namul, yeşil yapraklı sebzeleri, nişastalı kök çeşitlerini, filizleri, yeşil fasulyeleri ve hatta bazen meyveleri içerebilen Kore sebze yan yemeklerini ifade etmek için kullanılan ve yaygın olarak kabul edilen bir terimdir. Malzemeler çiğ, salamura, kızartılmış, sotelenmiş, beyazlatılmış veya kuru biçimde kullanılır.

Yani Namul tam olarak bir yemeği ifade etmiyor, ancak birçok yemeğin yanında giden muhteşem lezzetlerden biri olabiliyor.

Genellikle soya sosu, susam yağı, susam tohumu, sirke, sarımsak ve bazen gochujang olarak bilinen baharatlı kırmızı biber ezmesi ile terbiyelenirler. Tüm namul türlerinde baharat aşırı değildir ve ana özelliği sebzelerin taze tadıdır.

Namul, daha geniş bir banchan yemekleri grubuna aittir – ana yemeklerin yanında servis edilen geleneksel Kore yemekleri. Genellikle ayrı tabaklarda servis edilirler ve et bazlı yemeklere ferahlatıcı bir katkı sağlarlar. Bu çok yönlü yemek grubu, Kore evlerinde ve geleneksel Kore restoranlarında temel bir unsuru temsil eder.

Barbekülerin vazgeçilmez bir eşlikçisidir ve genellikle bibimbap olarak bilinen karışık pirinç yemeğine çeşni olarak gelirler.

14.Dakkochi

Dakkochi

Seul’deki bir başka popüler sokak yemeği olan dakkochi, çok fazla lezzet içeren ancak çok ağır olmayan bir şey istediğinizde, hareket halindeyken kolay bir atıştırmalık veya küçük bir yemek olarak tercih edilebilir. Seul’de ne yenir ? sorusuna en lezzetli yemeklerden biri olduğu gibi bizdeki şiş tavuğa benzediğinden özellikle Türk turistler arasında popülerdir.

Şehirdeki sokak tezgahlarında bu lezzetli şiş tavukları bulabilirsiniz. Tabii bazı geleneksel Kore restoranlarında da vardır, ancak her Kore restoranında bu lezzeti bulamayacağınızı da unutmayın.

15.Hotteok

Hotteok

Hotteok, genellikle tarçın, esmer şeker ve fıstık ve ceviz gibi kuruyemişlerle doldurulmuş popüler bir Kore krepidir. Özellikle hava soğuk olduğunda, çok sayıda Kore sokak standında genellikle sokak yemeği olarak satılmaktadır.

Krepler kalın veya ince olabilir ve gevrek dışları ve yumuşak, çiğnenebilir iç kısımları ile karakterize edilir.

Birçok hotteok çeşidi var, bunların arasında matcha’lı bir dizi versiyon ve kızartılmak yerine alevlerde pişirilen bubble hotteok adı verilen özel bir versiyon var.

Seul’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok farklı lezzetten bahsetmek mümkün. Fakat ilk olarak yukarıdaki popüler 15 yemek ile lezzet turuna başlayın deriz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR