Ana SayfaGüney KoreSeulSeul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Incheon Uluslararası Havalimanı olarak bilinen Seul Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için her bütçeye uygun farklı bir ulaşım seçeneği bulabilirsiniz. Tabii dilerseniz VIP konforunda ulaşım hizmeti sunan transfer hizmetlerini de tercih edebiliyorsunuz. Bu transfer hizmetleri online olarak satın alınabileceği gibi havaalanından da satın alınabiliyor.

Seul Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna en popüler ve en ideal cevap Ekspres trenlerdir. Fakat merkeze daha ekonomik olarak otobüslerle veya daha konforlu şekilde taksilerle de gidebilirsiniz.

Güney Kore’nin en büyük havalimanı ve dünyanın en yoğun 22. havalimanı olan Seul Havaalanı (Incheon Havaalanı), şehrin tam kalbi olarak kabul edilen ‘Seul İstasyonu’na 47 km uzaklıkta bulunuyor. Bu istasyondan da Seul’de dilediğiniz herhangi bir yere gitmek ise oldukça kolay.

Powered by GetYourGuide

Seul Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Seul

→Ekspres Trenler ; Seul merkezine giden en hızlı ulaşım aracı. 45 dakikada bu trenler ile merkeze ulaşabilirsiniz. Her 30 dakikada bir hareket eden bu trenlerin havaalanındaki istasyonunu bulmak da oldukça kolay.

→All Stop Train ; Bu trenler ile merkeze ulaşım ise yaklaşık 60 dakika sürüyor. Ekspres trenden farkı ise, 10’a yakın istasyonda duruyor olması (ekspres trenleri hiçbir istasyonda durmadan direkt olarak merkeze gider)

→Otobüs ; Şüphesiz merkeze gitmek için en ideal ulaşım araçlarından biri. Hem fiyatı hem de bol seçeneğiyle turistlerin favorilerinden. Gitmek istediğiniz yere göre tercih edebileceğiniz çok sayıda otobüs olduğunu unutmayın. Otobüsler 7/24 çalışır ve yolculuk süresi 70-80 dakika sürebilir.

→Taksi ; Merkeze ulaşım için en konforlu araç, fakat en pahalısı taksilerdir. Taksileri 7/24 havaalanı çıkışında bulabilirsiniz ve merkeze taksiyle gitmek size yaklaşık 55-75€ arasında bir ücrete mal olur. Alternatif olarak Uber taksi uygulamasını da kullanabilirsiniz.

→Özel Transfer ; Taksilerle aşağı yukarı aynı ücrette olan, çoğu zaman online olarak rezerve edilebilen bir transfer şekli. Ayrıca konaklayacağınız otelin kendi transfer hizmetinin olabileceğini de unutmayın.

1.Ekspres Trenler

Ekspres Trenler

Ekspres Trenler, Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen. Hem seyahat süresi hem de bilet fiyatıyla merkeze gitmek için en ideal araç diyebilirim.

Fakat ekspres trenlerle merkeze gitmeyi planlıyorsanız gidebileceğiniz tek yer şehir merkezinin kalbi olarak bilinen ‘Seul İstasyonu’dur. Eğer bu istasyon yakınlarında bir yerde konaklamıyorsanız taksi, uber veya otobüs ve metro gibi diğer ulaşım araçlarına ihtiyacınız olacak. Bu yüzden henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Seul İstasyonu çevresindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Seul’deki trenler ciddi anlamda kalabalık olabiliyor, çoğu zaman sıkış tıkış trenlere binmeniz gerekebiliyor. Fakat karayolundan gidecek olursanız da ciddi anlamda bir araç trafiğine yakalanabileceğinizi de unutmayın.

Ekspres trenlerin bir diğer güzel yanı ise, tren içerisinde kullanabileceğiniz ücretsiz bir wi-fi bulunması. Yaklaşık 45 dakikalık yolculuk yapacağınızı düşünürsek, Wi-fi olması gayet güzel.

Her 30-45 dakikada bir hareket eden ekspres trenler 05:30-22:45 saatleri arasında hizmet veriyor. All Stop trenlerine göre daha pahalı olsa da, çok daha konforlu ve hızlı olduğundan dolayı ekspres trenleri ciddi anlamda düşünün deriz.

Trenler, Yolcu Terminali B1’de (bodrum katı) bulunan Ulaşım Merkezi Havalimanı İstasyonu’ndan hareket etmektedir. Ancak tren biletlerinizi hem Terminal 1’den hem de Terminal 2’den satın alabilirsiniz.

  • Ekspres tren bilet ücreti ; Yetişkin 10.500 won, çocuklar için ise 8.500 won (ayrıca 700 won depozit kart ücreti de ödemeniz gerekiyor. Şehirden ayrılırken kartı iade edip paranızı geri alabilirsiniz)
  • Yoğun saatlerde Seul’e ulaşıyorsanız, trenlerin arka vagonlarını tercih edin. Oturma olasılığınız arka vagonlarda daha yüksek.

2.All Stop Trenleri

Tren Seul

Haftanın her günü her 10-15 dakika bir 05:30-23:45 saatleri arasında hizmet veren All Stop trenleri, ekspres trenlerden farklı olarak çok daha fazla durakta duruyor. Bu yüzden de merkeze ulaşım 15-20 dakika daha uzun sürüyor.

All Stop trenleriyle merkeze ulaşım 60 dakika sürüyor ve bu trenler toplamda 10 istasyonda duruyor. Eğer konaklayacağınız otel şehir merkezinde değil de, bu 10 istasyona yakın bir yerde ise, All Stop trenlerini tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

All Stop tren bilet ücreti ise ; Terminal 1 istasyonundan 4150 won, terminal 2 istasyonundan ise 4,750 won’dur.

All-Stop treni, Gyeyang, Gimpo Uluslararası Havaalanı, Digital Media City, Hongik Üniversitesi ve GongDeok dahil olmak üzere Seul İstasyonu’na ulaşmadan önce 10 durak yapar.

3.Otobüs

Otobüs Seul

Seul Havaalanı’ndan merkeze gitmenin en kolay yollarından biri de otobüslerdir. Otobüsler Seul havaalanından sabah 5’ten akşam 23’e kadar 20-30 dakikada bir ve gece 40 dakikada bir hareket etmektedir.

7/24 şehir merkezine hizmet veren birkaç otobüs bulabilirsiniz.

Otobüslerle merkeze ulaşmak da, trafiğe bağlı olarak yaklaşık 70 dakika sürmektedir.

Eğer trenlerle merkeze gidiyorsanız ve oteliniz Seul İstasyonu çevresinde değilse, uber, taksi veya otobüse binmeniz gerekiyor. Bu yüzden havaalanından merkeze giden 6001, 6002, 6005, 6010, 6011, 6012, 6013 ve 6015 nolu otobüslerden birini tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerin hepsi farklı güzergahlara gider. Yani merkez dışında bir yerde konaklamayı tercih ettiyseniz, bu otobüslerin gittiği bölgelere ve güzergahlara da mutlaka göz atın deriz.

Dongdaemun’a giden otobüs 6001, Cheongnyangni’ye giden otobüs 6002, Belediye Binası’na giden 6005, Wangsimni’ye giden otobüs 6010, Induk Üniversitesi’ne giden otobüs 6011, Gupabal istasyonuna giden otobüs 6012, Myeongmok Dong’a giden otobüs 6013 ve Myeongdong  istasyonuna giden otobüs ise 6015 nolu otobüstür.

Otobüs bilet ücreti gün içinde 9.500 won ve gece otobüsü ise 15.000 won’dur.

4.Taksi

Seul Havaalanı Taksiler

55.000-75.000 won arasında bir ücrete Seul Havaalanı’ndan şehir merkezine de gidebilirsiniz. En pahalı yol olsa da, en konforlu ulaşım aracıdır. Eğer 3-4 kişi Seul’e seyahat ediyorsanız kesinlikle düşünülebilir seçeneklerdendir.

Taksilerle merkeze gitmek yaklaşık olarak 60-70 dakika sürmektedir. Fiyatlar ve seyahat süresi sabit değildir ve gideceğiniz yere göre değişiklik gösterecektir.

Havalimanındaki Uluslararası Taksi hizmetini kullanabilir veya normal bir taksiye binebilirsiniz. Uluslararası Taksi hizmetini kullanmanın birçok avantajı vardır: Daha düşük maliyet, sabit ücret, bagaj için ek ücret yok, geçiş ücreti yok, gece yarısı ek ücreti yok, sürücü İngilizce konuşuyor.

  • Normal bir taksiye biniyorsanız, 00:00 ile 03:59 arasındaki süre için taban ücret üzerinden %20 ek ücret alınır (Gece tarifesi)

Tabii ticari taksiler yerine Uber hizmeti almayı da düşünebilirsiniz. Tıpkı ticari taksiler gibi çalışan Uber hizmetiyle dilediğiniz her yere gidebilir, önceden ortalama ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca Uber ile seyahat edecek olursanız, ekstra ücret talep edilmez.

5.Özel Transfer Hizmeti

Özel Transfer Hizmeti Seul

Otel transferleri de çok kolay ve rahattır ancak biraz pahalı olabilir. Transferler genellikle 24 saat mevcuttur ve sadece bütçeniz varsa ve Seul’e uçuşunuzdan sonra gerçekten rahatlık istiyorsanız idealdir. Seul havaalanından özel transfer ücreti 5 kişiye kadar yaklaşık 60.000-75.000 won arasındadır.

Kapıdan kapıya bu transfer hizmetleri, yeteri kadar bütçeniz varsa kesinlikle düşünmeniz gereken ulaşım seçeneklerinden, özellikle kalabalık bir grup halinde seyahat ediyorsanız.

Peki yukarıdaki Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasından hangisi tercih etmeli ? ; Açıkçası ne kadar bütçeniz olursa olsun mutlaka ilk olarak All Stop trenlerini daha sonra ise Ekspres trenlerini tercih edin deriz. Çünkü bu iki tren hem fiyat hem de yolculuk süresi bakımından en ideal olan araçlardır.

Trenlerin bir kötü yanı ise, şehrin kalbinin attığı yer olan Seul İstasyonu’nda durması. Tabii All Stop trenleri daha fazla istasyonda durur, ancak oteliniz bu istasyonlara yürüme mesafesinde değilse, ikinci bir kez ulaşım aracına ihtiyacınız olacaktır. Bu da fazladan ücret demek. Ancak gideceğiniz yere havaalanı otobüsleriyle gidemiyorsanız kesinlikle ekspres treni tercih edin deriz.

SEUL’DE KONAKLAMA

Seul, Uzak Doğu’nun en pahalı şehirlerinden biri olduğundan dolayı, nerede konaklayacağınız da önemli, özellikle bütçeli bir Seul gezisi planlıyorsanız.

Eğer havaalanından otele en kolay şekilde ulaşmak istiyorsanız, Myeongdong bölgesinde konaklamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu bölge, hem otobüs hem de trenlerle tek seferde gelebileceğiniz bir yer ve bu bölgenin merkezinde bir otelde kalırsanız, istasyondan otelinize yürüyerek veya 5 dakikalık taksi yolculuğuyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Myeongdong bölgesine alternatif olarak Hongdae bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz. Bu bölge de Seul Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleriyle kolayca ulaşabileceğiniz bölgelerden bir tanesi.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR