Ana Sayfa ABD New York Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 10 Yer

New York Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 10 Yer

Dünyanın en turistik şehirlerden biri olan New York, Amerika’nın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından biri. Birçok yapılacak turistik aktiviteleri ve görülecek yerleri ile eşsiz bir deneyim sunan bu şehirde, sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Özgürlük Anıtı, Empire State Binası, Brooklyn Köprüsü, Central Park şehrin, hatta Amerika’nın en popüler turistik yerlerindendir ve New York’un olmazsa olmazlarındandır.

Kimi turist sadece alışveriş ve Broadway’deki tiyatro gösterileri için New York’u ziyaret eder, kimi turistse ne yapacağını bilmeden, sadece New York’u ziyaret etmiş olmak için bu şehre gelmektedir.

Her yaştan turiste ve her turiste göre mutlaka bir şeylerin bulunduğu bu şehrin pahalı olduğunu da unutmayın. Bu yüzden, mümkün olduğunca ücretsiz olarak yapılacak turistik aktivitelere göz atın deriz.

Gelelim New York gezilecek yerler listemize ; 

1.Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli
Özgürlük Heykeli

Çoğu turistin New York’u ziyaret etmesindeki en büyük nedenlerden biri olan Özgürlük Heykeli, şehrin sembolik yapılarından biri olmakla beraber, şehirde mutlaka görülmesi gereken en önemli yerdir.

Fransa’nın Amerika’ya armağan etmiş olduğu bu heykel, 1886 yılında inşa edilmiş. 15 metre yüksekliğiyle şehrin birçok yerinden görülebilen Özgürlük Heykeli, dünyanın een büyük heykellerinden biridir.

Özgürlük Anıtı’nı en iyi şekilde görebilmek için Özgürlük adasına tekne turu yapmaya değer. Bu anıtın bulunduğu yere çıkabilir ve şehrin güzel manzarasını da buradan seyredebilirsiniz. Özgürlük Heykeli’nin üzerine çıkmayı planlıyorsanız da, önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

2.Central Park

Central Park
Central Park

New York’un en bilindik parklarından biri olmasının yanında, Amerika’nın da en ünlü parklarından biridir. Şehir merkezindeki eşsiz konumu sayesinde çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz Central Park, bir parktan çok daha fazlasıdır.

Bu park, Guggenheim, Metropolitan Sanat Müzesi ve Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi birkaç önemli gezilecek noktalar bu park sınırları içerisinde veya yakınlarında bulunmaktadır. Yani bu parkı ziyaret ederek, şehirdeki kaçırılmaması gereken birkaç yeri de bu park ile birlikte görebilirsiniz.

20 oyun alanı, 48 çeşme, anıt ya da heykel ve 36 köprü de dahil olmak üzere, burada görülebilecek birçok yer ve yapılacak birçok turistik aktivite bulunmaktadır. Eğer New York’a kısa süreliğine gidiyorsanız, sırf bu parkı keşfetmek bile, yeterli olacaktır.

3.Top of the Rock – Rockefeller Merkezi

Rockefeller Merkezi
Rockefeller Merkezi

Mükemmel bir paten pisti, NBC Studios’un balık avı manzarası, ayrıca çok sayıda mağaza ve restoran, ne arıyorsanız Rockefeller Merkezi’nde bulabiliyorsunuz. Fakat bu merkezi ziyaret etmedeki en büyük amaç, şehri en iyi şekilde görebileceğiniz yer olan ”Top of the Rock” adı verilen gözlem yerine çıkmaktır.

Süper yoğun bir turist trafiğine sahip olacaktır, fakat en az bir kere yaşamaya değerdir.

Manhattan’ın en güzel manzarasını sunan bu gözlem yerinden izleyebileceğiniz şehir manzarası, ödediğiniz her kuruşa değecektir.

4.Empire State Binası

Empire State Binası
Empire State Binası

New York’un en ünlüsü ve en bilinen yapısı olan ”Empire State Binası” kaçırılmaması gereken bir diğer önemli yerdir.

Manhattan’ın merkezindeki bu simgesel yapı, süper pahalı giriş ücretlerine rağmen, akıl almaz bir kuyruğa sahiptir. Turistlerin New York’ta ilk yapmak istedikleri şey, şüphesiz bu kuleye çıkıp, o eşsiz manzaraya sahip olmaktır.

Şehirdeki birçok turist, New York gezisine ilk olarak buradan başlamaktadır. Yani sabahın erken saatlerinde bu binanın önünde ciddi anlamda sıra olabilmektedir. Aslında sıra olmadığı bir saat yok. Fakat, öğleden sonra biraz daha sakin olduğu söylenmektedir.

New York’taki en yüksek bina olan Empire State Binası’nı için online olarak biletlerinizi alabileceğinizi de unutmayın.

5.Times Square

Times Square
Times Square

Times Square, New York’un en hareketli, en canlı ve en kalabalık meydanıdır. Şehirdeki en pahalı yerlerden biri olarak bilinen bu meydan, şehrin kalbinin attığı yerdir ve burada yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri bulabiliyorsunuz.

Özellikle hava karardıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu meydanı, hem gündüz hem de akşam ziyaret edin. Turistlerin şehir gezisine nokta koyduğu yerlerden biri olan bu meydan çevresindeki restoranların, kafelerin ve barların da şehirdeki en pahalı mekanlar olduğunu unutmayın.

6.Broadway ve Theater District

Broadway ve Theater District
Theater District

Broadway’deki gösterileri katılmak New York’ta yapılacak en güzel şeylerden biri.

Broadway, yalnızca Tiyatro Bölgesi’ndeki ve Broadway caddesi boyunca çok sayıda tiyatro mekanını kapsayan Broadway Tiyatrosunu ifade etmektedir.

Daha çok tiyatroları ilgi toplayan bu bölgede, en iyi Amerikan tiyatrolarını seyredebilir veya hiçbir gösteriye katılmadan etrafta dolaşabilirsiniz. Zaten, tiyatro fiyatlarının biraz pahalı olduğunu düşününce ve çok da fazla bu şehirde zamanınız yoksa, ödediğiniz ücrete değmeyebiliyor.

7.Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü
Brooklyn Köprüsü

Dünyaca ünlü bir diğer yapı olan Brooklyn Köprüsü, gotik tarzdaki kemerleri ve asma kablolarıyla şehirdeki en bilinen yapılardandır ve nesiller boyu şairlere, söz yazarlarına ve ressamlara ilham kaynağı olmuştur.

1883 yılında yapılmış olan bu köprüyü deneyimlemenin en güzel yolu ise, köprüden karşıya geçmektir. Ortalama 1 saat süren bu yolculuğa katlanabileceğinizi düşünüyorsanız deneyin. Köprüden geçerken şehrin en güzel manzarasını seyredebilir, köprüyü çok daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Tüm köprüye yürümeye zamanınız yok veya eriniyorsanız, en azından köprünün en yakındaki izleme platformuna kadar gidin. Buradan da hem köprüyü hem de şehrin nefes kesen manzarasını görebilirsiniz.

8.Beşinci Cadde (5th Avenue)

Beşinci Cadde (5th Avenue)
Beşinci Cadde (5th Avenue)

New York’ta o filmlerde görmüş olduğunuz taksi ve araç trafiğinin bulunduğu en popüler yerlerden biri olan Beşinci Cadde, New York’un en kalabalık caddelerinden biri olmakla beraber, turistlerin en favori bölgelerinden biridir.

Amerika’nın en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Beşinci Cadde, sadece alışveriş için New York’u ziyaret eden binlerce yerli yabancı turistleri ağırlamaktadır. Bunun yanında, şehirdeki en havalı ve pahalı restoranları, kafeleri ve barları da bu caddede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Cartier, Tiffany, Bergdorf-Goodman, ünlü Apple Store, bu caddeye hitap edenler arasında en popüler olanlardır.

Şehirdeki birçok önemli yapıyı da bu caddede ve çevresindeki görebilirsiniz. Birbirinden güzel mimari yapıları, sanat galerilerini ve şehrin en gözde turistik mekanlarını bu caddede fazlasıyla bulabilirsiniz.

9.Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art
Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Sanat Müzesi, New York’un en güzel ve en geniş koleksiyona sahip olan müzelerinden bir tanesidir. 1870 yılında kurulmuş olan bu müze, Amerika’da en ünlü müzelerden biri olarak da biliniyor.

2 milyondan fazla sanat eserine ev sahipliği yapan bu müzenin öne çıkan koleksiyonlar arasında, Amerikan dekoratif sanatlar, silah ve zırh, kostümler, Mısır sanatı, müzik aletleri, fotoğraflar yer almaktadır.

Müzenin üç mekanı olmasına rağmen, ana bölüm The Met Fifth Avenue. Bu yüzden ilk olarak müzenin bu ana bölümüne göz atın. Zaten bu müze ziyaretini çok geniş çaplı yapmayı planlamıyorsanız, ana bölümü fazlasıyla yetecektir.

10.High Line

High Line
High Line

New York’taki henüz yeni sayılan turistik aktivitelerden biri olan High Lane, şehir caddelerinin üzerinde kentsel yürüyüş parkuruna dönüştürülen eski bir demiryolu hattıdır.

Manhattan’ın batı tarafında bulunan bu park boyunca birçok bitkiler ve ağaçlarla çevrilmiştir. Parkın çoğu alanı cam korkuluklarla çevrili ve yürüyüş boyunca şehrin en güzel manzarasını seyredebiliyorsunuz.

High Line boyunca birbirinden güzel farklı binaları görebileceğiniz gibi, güney ucunda şehirdeki en iyi restoranlardan bazılarını görebiliyorsunuz. Yol hafta sonlar aşırı kalabalık olduğu söylense de, yine görülmeye değerdir.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

İtalya'nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım...

Münih İngiliz Bahçesi Hakkında Bilgi | Nerede, Nasıl Gidilir?

Münih İngiliz Bahçesi sadece Almanya'nın değil, dünyanın en büyük şehir parklarından biri olarak biliniyor. Yerel halkın en çok zaman geçirdiği bu yemyeşil alan, turistlerin...
error: Content is protected !!