Ana SayfaABDNew York ŞehriNew York Gezilecek Yerler & 4 Günlük Haritalı Gezi Rotası

New York Gezilecek Yerler & 4 Günlük Haritalı Gezi Rotası

-

NYC olarak da bilinen New York şehri, sadece Amerika’nın değil, dünyanın da en turistik şehirlerinden biri. Hayaller şehri New York’ta gezilecek yerler listesine eklenebilecek o kadar çok cazibe merkezinden bahsetmek mümkün ki, değil günler haftalarca bu şehirde kalsanız dahi tüm bu turistik yerleri göremeyebilirsiniz.

24 saat hizmet veren metrosuyla ‘Hiç uyumayan şehir’ ünvanına sahip olan New York için en azından 4 gününüzü ayırmanızda da yarar var. Sadece önemli turistik yerleri bile 3-4 gün içerisinde anca görebiliyorsunuz.

New York şehri, New York Eyaleti’nin 62 şehrinden bir tanesi. Ayrıca bu şehir Brooklyn, Manhattan, Bronx, Queens ve Staten Adası gibi 5 bölgeye/ilçeye ayrılıyor. Manhattan, Queens ve Brooklyn New York şehrinin kalbinin attığı yerler olarak biliniyor olsa da, diğer ilçelerde de çok sayıda turistik cazibe merkezleri bulabiliyorsunuz.

New York, gezmesi biraz zor bir şehir. Yani metroları ve diğer toplu taşıma araçlarını çok iyi bir şekilde kullanmanız gerekebiliyor. Yürüyerek şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünü keşfedemiyorsunuz. Eğer New York’ta 1 hafta gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız şehri bölge bölge keşfedin deriz. İlk olarak Manhattan, daha sonra Brooklyn ve Queens gibi bir sıralama izleyebilirsiniz.

New York’ta 3-4 gün gibi biraz daha kısa süre konaklamayı planlıyorsanız, şehrin olmazsa olmaz cazibe merkezlerini görerek New York’u keşfetmeye başlayabilirsiniz.

New York’ta Gezilecek Yerler

New York Gezilecek Yerler Haritası
New York gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te görmek için tıklayın

New York gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezleriyle başlayın. Çünkü şehirde gerek metrolardan dolayı gerekse yoğun insan trafiğinden olsun, gitmek istediğiniz bir yere çok çabuk gidemeyebiliyorsunuz. Bu yüzden de şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri ile gezinize başlayın, daha fazla zamanınız kalırsa da biraz daha az turistik olan yerleri ziyaret edebilirsiniz.

1.Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli
Özgürlük Heykeli

Çoğu turistin New York’u ziyaret etmesindeki en büyük nedenlerden biri olan Özgürlük Heykeli, şehrin sembolik yapılarından biri olmakla beraber, şehirde mutlaka görülmesi gereken en önemli yapı.

Fransa’nın Amerika’ya armağan etmiş olduğu bu heykel, 1886 yılında inşa edilmiş. 15 metre yüksekliğiyle şehrin birçok yerinden görülebilen Özgürlük Heykeli, dünyanın en büyük heykellerinden biri olarak kabul ediliyor.

Özgürlük Anıtı’nı en iyi şekilde görebilmek için Özgürlük adasına tekne turu yapmaya değer. Bu anıtın bulunduğu yere çıkabilir ve şehrin güzel manzarasını da buradan seyredebilirsiniz. Özgürlük Heykeli’nin üzerine çıkmayı planlıyorsanız da, önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

2.Central Park

Central Park
Central Park

Central Park, New York’un en bilindik parklarından biri olmasının yanında, Amerika’nın da en ünlü parklarından biri. Şehir merkezindeki eşsiz konumu sayesinde çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz Central Park, sıradan bir parktan çok daha fazlasını sunuyor.

Guggenheim Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi ve Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi gibi birkaç önemli gezilecek noktalar bu park sınırları içerisinde veya yakınlarında yer alıyor.

20 oyun alanı, 48 çeşme, anıt ya da heykel ve 36 köprü de dahil olmak üzere, burada görülebilecek birçok yer ve yapılacak birçok turistik aktivite bulunuyor. Eğer New York’a kısa süreliğine gidiyorsanız, sırf bu parkı keşfetmek bile yeterli olabilir.

3.Top of the Rock – Rockefeller Merkezi

Rockefeller Merkezi
Rockefeller Merkezi

Mükemmel bir paten pisti, NBC Studios’un balık avı manzarası, ayrıca çok sayıda mağaza ve restoran, ne arıyorsanız Rockefeller Merkezi‘nde bulabiliyorsunuz. Fakat bu merkezi ziyaret etmedeki en büyük amaç, şehri en iyi şekilde görebileceğiniz yer olan ”Top of the Rock” adı verilen gözlem yerine çıkmaktır.

Süper yoğun bir turist trafiğine sahip olacaktır, fakat en az bir kere yaşamaya değer.

Manhattan’ın en güzel manzarasını sunan bu gözlem yerinden izleyebileceğiniz şehir manzarası için ödeyeceğiniz her kuruşa değecektir.

4.Empire State Binası

Empire State Binası
Empire State Binası

New York’un en ünlü ve en bilinen yapısı olan ”Empire State Binası” kaçırılmaması gereken bir diğer önemli cazibe merkezi. Manhattan’ın merkezindeki bu simgesel yapı, süper pahalı giriş ücretlerine rağmen, akıl almaz bir kuyruğa sahip. Turistlerin New York’ta ilk yapmak istedikleri şey, şüphesiz bu kuleye çıkıp, o eşsiz manzaraya sahip olmaktır. Ancak doğru zamanda gitmediğiniz takdirde ciddi anlamda uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Şehirdeki birçok turist, New York gezisine ilk olarak buradan başlıyor. Yani sabahın erken saatlerinde bu binanın önünde ciddi anlamda sıra olabilmektedir. Aslında sıra olmadığı bir saat yok. Fakat, öğleden sonra biraz daha sakin olduğu söylenir. New York’taki en yüksek bina olan Empire State Binası için online olarak biletlerinizi alabileceğinizi de unutmayın.Booking.com

5.Times Square

Times Square
Times Square

Times Square, New York’un en hareketli, en canlı ve en kalabalık meydanı. Şehirdeki en pahalı yerlerden biri olarak bilinen bu meydan, şehrin kalbinin attığı yerdir ve burada yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri bulabiliyorsunuz.

Özellikle hava karardıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu meydanı, hem gündüz hem de akşam ziyaret edin. Turistlerin şehir gezisine nokta koyduğu yerlerden biri olan bu meydan çevresindeki restoranların, kafelerin ve barların da şehirdeki en pahalı mekanlar olduğunu unutmayın.

6.Broadway ve Theater District

Broadway ve Theater District
Theater District

Broadway’deki gösterilere katılmak New York’ta yapılacak en güzel şeylerden biri olsa da, oldukça pahalı.

Broadway, yalnızca Tiyatro Bölgesi’ndeki ve Broadway caddesi boyunca çok sayıda tiyatro mekanını kapsayan Broadway Tiyatrosunu ifade ediyor.

Daha çok tiyatroları ile ilgi toplayan bu bölgede, en iyi Amerikan tiyatrolarını seyredebilir veya hiçbir gösteriye katılmadan etrafta dolaşabilirsiniz. Zaten tiyatro fiyatlarının biraz pahalı olduğunu düşününce etrafa göz gezdirmek çok daha iyi bir seçenek gibi duruyor.

7.Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü
Brooklyn Köprüsü

Dünyaca ünlü bir diğer yapı olan Brooklyn Köprüsü, gotik tarzdaki kemerleri ve asma kablolarıyla şehirdeki en iyi bilinen yapılardan ve nesiller boyu şairlere, söz yazarlarına ve ressamlara ilham kaynağı olmuş. 1883 yılında yapılmış olan bu köprüyü deneyimlemenin en güzel yolu ise, köprüden karşıya geçmektir. Ortalama 1 saat süren bu yolculuğa katlanabileceğinizi düşünüyorsanız deneyin. Köprüden geçerken şehrin en güzel manzarasını seyredebilir, köprüyü çok daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Tüm köprüyü yürümeye zamanınız yoksa en azından köprünün en yakındaki izleme platformuna kadar gidin. Buradan da hem köprüyü hem de şehrin nefes kesen manzarasını görebilirsiniz.

8.Beşinci Cadde (5th Avenue)

Beşinci Cadde (5th Avenue)
Beşinci Cadde (5th Avenue)

New York’ta o ünlü filmlerde görmüş olduğunuz taksi ve araç trafiğinin bulunduğu en popüler yerlerden biri olan Beşinci Cadde, New York’un en kalabalık caddelerinden biri olmakla beraber, turistlerin en favori bölgelerinden biri.

Amerika’nın en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Beşinci Cadde, sadece alışveriş için New York’u ziyaret eden binlerce yerli yabancı turistleri ağırlıyor. Bunun yanında, şehirdeki en havalı ve pahalı restoranları, kafeleri ve barları da bu caddede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Cartier, Tiffany, Bergdorf-Goodman, ünlü Apple Store, bu caddeye hitap edenler arasında en popüler olanlardır.

Şehirdeki birçok önemli yapıyı da bu caddede ve çevresinde görebilirsiniz. Birbirinden güzel mimari yapıları, sanat galerilerini ve şehrin en gözde turistik mekanlarını burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

9.Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Museum of Art
Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Sanat Müzesi, New York’un en güzel ve en geniş koleksiyona sahip olan müzelerinden bir tanesi. 1870 yılında kurulmuş olan müze, Amerika’daki en ünlü müzelerden biri olarak da biliniyor.

2 milyondan fazla sanat eserine ev sahipliği yapan bu müzenin öne çıkan koleksiyonları arasında, Amerikan dekoratif sanatlar, silah ve zırh, kostümler, Mısır sanatı, müzik aletleri, fotoğraflar yer alıyor.

Müzenin üç mekanı olmasına rağmen, ana bölüm The Met Fifth Avenue. Bu yüzden ilk olarak müzenin bu ana bölümüne göz atın. Zaten bu müze ziyaretini çok geniş çaplı yapmayı planlamıyorsanız, ana bölüm fazlasıyla yetecektir.

10.High Line

High Line
High Line

New York’taki henüz yeni sayılan turistik aktivitelerden biri olan High Lane, şehir caddelerinin üzerinde kentsel yürüyüş parkuruna dönüştürülen eski bir demiryolu hattıdır.

Manhattan’ın batı tarafında bulunan bu park birçok bitki ve ağaçlarla çevrilmiş. Parkın çoğu alanı cam korkuluklarla çevrili ve yürüyüş boyunca şehrin en güzel manzarasını seyredebiliyorsunuz.

High Line boyunca birbirinden güzel farklı binaları görebileceğiniz gibi, güney ucunda şehirdeki en iyi restoranlardan bazılarını bulabiliyorsunuz.

New York Gezilecek Yerler Listesi

Yukarıdaki popüler gezilecek noktalar, New York’un olmazsa olmaz yerleri arasında. Aslında aşağıdaki cazibe merkezleri arasında da kaçırılmaması gereken birkaç yer bulunuyor, ancak şehirde çok fazla zamanınız yoksa yukarıdaki 10 yeri mutlaka görün. Daha fazla zamanınız kalırsa da aşağıdaki cazibe merkezlerine de göz atabilirsiniz.

11.New York Halk Kütüphanesi

New York Görülecek Yerler
New York Halk Kütüphanesi

New York Halk Kütüphanesi’nin (NYPL) ünlü Rose Main Okuma Odası, uzun bir restorasyon döneminin ardından halka yeniden açıldı.

Bu etkileyici oda, duvar resimleri ile süslenmiş 52 metrelik bir tavana, 4 milyondan fazla NYPL ürününe erişim ve yerel halkın ders çalışabileceği veya sokakların gürültüsünden kaçabileceği iki şehir bloğu değerinde bir alana sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Dünyanın üçüncü en büyük halk kütüphanesi olan New York Halk Kütüphanesi, günümüzde turistlere açık bir yer olarak da hizmet veriyor. Mimariye ve sanata merakı olan hemen herkesin keyifli dakikalar geçirebileceği bu kütüphaneyi de kaçırmayın.

12.The Cloisters (The Met Cloisters)

New York Gezilecek Yerler Blog

The Met Cloisters olarak da bilinen bir Avrupa Orta Çağ sanatı ve mimarisi müzesi olan The Cloisters, Fort Tryon Park’ta yer alıyor.

Metropolitan Sanat Müzesi tarafından yönetilen bu sanat müzesi, Charles Collens tarafından 1938 yılında tasarlanan bir Neo-Romanesk tarzındaki tarihi bir yapıda hizmet veriyor. Müzede, Bizans İmparatorluğu’nun ilk günlerinden Rönesans’ın başlangıcına kadar yaklaşık 5.000 eser sergileniyor. Birbirinden değerli bu sanat eserlerinin yanı sıra müzede Gotik Şapel, Fuentiduena şapeli, Langon Şapeli ve Romanesk Salonu’nda muhteşem mimari taş işçiliği, vitray, heykeller ve freskler görebileceğiniz diğer önemli eser ve bölümlerden.

Kuzey Manhattan’da kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan müze, Hudson Nehri’ne bakıyor. Hem mimarisi ve tarihi hem de iç mekan süslemeleri ve çok sayıdaki sanat eserleriyle görülmeye değer en ünlü müzelerden.

13.Grand Central Terminali

New York ta görülmesi gereken yerler - Grand Central Terminali
Grand Central Terminali

Grand Central Terminali, basit bir ulaşım merkezinden çok daha fazlası. 60’tan fazla mağazası ve 35 restoran&cafesiyle şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Birçok filme ve diziye sahne olmuş olan terminal, New York halkının popüler buluşma yerlerinden. Midtown Manhattan bölgesinde 42. Cadde ile Park Avenue arasında yer alan gar, hem mimarisi hem de süslemeleri ve avizeleriyle görülmeye değer.

Gar içerisinde bulunan restoranlar ve cafeler şehrin geneline göre çok pahalı olmasa da, buradaki mağazalar daha çok turistlere hitap ettiğinden alışveriş merkezlerinden çok daha pahalı olabiliyor.

Gar’a 4, 5, 6, 7 veya S trenleri ile ulaşabilirsiniz. 05:30-02:00 saatleri arasında açık olan gardaki mağazaların ve diğer mekanların biraz daha geç açılıp, daha erken kapandığını da unutmayın. Gar, New York gezilecek yerler listesindeki en popüler ve en önemli çekim merkezleri arasında yer alıyor, özellikle sanata ve mimariye merakınız varsa.

14.Chrysler Binası

Chrysler Binası - New York Gezilmesi gereken yerler
Chrysler Binası – Kaynak ; flickr / Peter Miller

New York’ta ücretsiz olarak görebileceğiniz yerlerden biri olan Chrysler Binası, teknik olarak bir ofis binası. Ancak günümüzde ziyaretçiye de açık. 1930 yılında inşa edildiğinde şehirdeki en yüksek bina olma ünvanına sahipti, ta ki Empire State Binası inşa edilene kadar. Buna rağmen 1046 metre yükseklikteki bu gökdelen, en az Empire State Binası kadar turistlerin ilgisini çekiyor.

New York’ta bütçeli bir gezi planlıyorsanız, Empire State Binası’na girmek için ücret ödemek yerine Chrysler Binası’nı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Empire State Binası kadar uzun bir turist kalabalığı bu binada bulunmuyor.

15.Union Meydanı (Union Square)

New York ta gezilmesi gereken yerler
Union Meydanı (Union Square) – Kaynak ; flickr / Pom’

Broadway ve Bowery caddelerinin birleştiği yerde bulunan Union Meydanı, 1830’lardan günümüze protestolar ve gösteriler için bir buluşma noktası olmuş. Çok sayıda sokak müzisyenleri, etrafındaki heykel ve cazibe merkezleri, restoran ve cafeleriyle New York’taki en ünlü meydanlardan biri.

Güney tarafında, LED saatli devasa halka açık sanat enstalasyonu Metronome yer alırken, parkın anıtları arasında Gilbert du Motier’in Frédéric Auguste Bartholdi heykeli yer alıyor. Ayrıca meydanda ‘The Union Square Greenmarket’ adı verilen bir pazar da bulunuyor.

Hem yeme içme için hem de şehrin turist trafiğinden bir nebze olsun uzaklaşmak için göz atabileceğiniz Union Meydanı’na 4, 5, 6, L, N, Q veya R trenleri ile gidebilirsiniz. İnmeniz gereken istasyon ise 14th Street istasyonudur.

16.Özgürlük Kulesi ve One World Observatory

New York Gezilecek Yerler
Özgürlük Kulesi ve One World Observatory manzarası – Kaynak ; flickr / decaseconds

Downtown Manhattan’da bulunan Özgürlük Kulesi’nin gözlem yeri olan One World Observatory, 102 katlı Tek Dünya Gözlemevi’nden şehrin nefes kesen manzarasını sunuyor.

Şehrin hareketli finans bölgesinde bulunan bu kulenin gözlem yerinin 360 derecelik bir şehir manzarası sunuyor olması, üç seviyeli inovasyon ve sürükleyici sergilere ev sahipliği yapması ve yüksek hızlı Sky Pod asansörleriyle (60 saniyede 102.kata çıkar) New York’un en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

17.Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi

New York Gezi rehberi
Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi – Kaynak ; www.david.baxendale.com

Dünya Ticaret Merkezi‘nin arazisinde yer alan Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi, 2001’deki saldırılarda öldürülen 2.977 kişinin yanı sıra 1993’teki bombalamada ölen altı kişiyi anmak amacıyla kurulmuş.

Burada, İkiz Kulelerin tam ayak izlerini belirleyen ve Kuzey Amerika’daki en büyük insan yapımı şelalelerle çevrili ikiz yansıtma havuzları var. Bu havuzları çevreleyen parapetlerin üzerindeki bronz panolara iki saldırıda hayatını kaybeden herkesin isimleri yazılı.

Anıt Müzesi, 11 Eylül olaylarını, saldırıya giden haftaları ve sonrasını hatırlıyor, aynı zamanda ölenlerin yaşamlarını da derinlemesine inceliyor. Sergiler arasında anıtsal Son Sütun, uçaktan parçalar ve hasarlı bir itfaiye aracı var.

Müze, 110.000 metrekarelik bir alana yayılıyor ve bir dizi multimedya ekranı, gerçek zamanlı kayıtlar, otantik eserler ve etkileşimli bir masa aracılığıyla saldırıların anlatımını aktarıyor.

18.Bryant Park

Bryant Park - New York Gezilecek Yerler
Bryant Park

New York’un en sakin noktalarından biri olan Bryant Park, kentsel yenilenmenin bir parçası olarak gösteriliyor.

Times Meydanı’nın hemen güneyinde yer alan 4 dönümlük park, 150 yıllık bir tarihi olmasına rağmen, 1990’larda şehrin popüler gezi duraklarından biri olmaya başlamış. Parkta ve park yakınlarında da ilgi çekici cazibe merkezlerinin yanı sıra, birçok cafe ve restoran da bulabiliyorsunuz. Daha çok New York’un kalabalığından bunalan turistlerin kafa dinlemek için tercih ettiği bir park olarak biliniyor olsa da, parkın az da olsa kalabalık olabileceğini unutmayın.

19.Brooklyn Heights

New York Gezi Rehberi

Kumtaşından yapılmış sıra sıra evleri, birbirinden renkli ve hareketli caddeleriyle ünlü olan Brooklyn Heights, New York’un en lüks yerleşim bölgelerinden biri.

Brooklyn Köprüsü’nün güneyinde Aşağı Manhattan’ın şehir manzarasını kapsayan bir yerde bulunan bölgedeki hemen her mekan, New York’un en pahalı mekanları arasında yer alıyor. Yeme içme için olmasa da, ev sahipliği yaptığı tarihi ve turistik cazibe merkezleri için gidilecek yerler arasında.

20.Battery Park (The Battery)

New York ta görülecek yerler

Manhattan’ın güney ucunda yer alan bu küçük park, Yukarı New York Körfezi’ne bakar ve New York’ta gün batımını seyretmek için en popüler yerlerden biri. Staten Island Feribotu hemen parkın yanından hareket eder ve buradan Ellis veya Özgürlük Adası‘na gidebilirsiniz.

Battery Park adını, eskiden bu noktada bulunan kıyıdaki silah yerleştirmelerinden alıyor ve çiçek tarhları, çimenler, süs çalıları ve bir şehir çiftliği arasında ilgi çekici birkaç heykel de bulunuyor. Bunlardan en iyi bilineni 1926’da New Amsterdam’ın üç yüzüncü yıldönümü münasebetiyle dikilen Hollanda Anıtı.

Aslında parktaki anıtlardan, heykellerden ve diğer cazibe merkezlerinden çok parkın sunduğu gün batımı manzarası ilgi görüyor. Bunun yanında park, Ellis veya Özgürlük Adası’na gitmek isteyen her turistin mutlaka uğraması gereken bir yer. Bu yüzden de, New York’ta görülmesi gereken yerler arasında.

21.Greenwich Village

New York Gezi Rehberi
Greenwich Village – Kaynak ; flickr / Spencer Means

New York’un en sevilen semtlerinden biri olan Greenwich Village, günümüzde şehirdeki en fazla cafeye, bara ve restorana ev sahipliği yapan yerlerden. Çok sayıda kahverengi apartmanları ve caz kulüpleriyle turistlerin de popüler gezi duraklarından biri. Ayrıca yine şehirdeki en popüler noktalardan biri olan Washington Square Park da bu semtte bulunuyor.

Semt genel olarak New York’un en pahalı bölgelerinden biri. Bu yüzden de buradaki restoranların ve cafelerin çoğu önerilmiyor. Ancak akşam saatlerinde semti ziyaret edecek olursanız, ‘Happy Hour’ saatlerinde çok uygun fiyatlı barları bulabilirsiniz.

Greenwich bölgesinde ayrıca çok sayıda turistik cazibe merkezi de bulabilirsiniz. Bu turistik noktaların büyük bir bölümü ise birbirine oldukça yakın bir konumda bulunur.

22.Vessel

New York ta Gezilecek Yerler
Vessel – Kaynak ; Flickr / Brook Ward

154 birbirine bağlı merdiven ve 2.500 ayrı basamak ile 16 kat yüksekliğinde olan bu mimari harikası, New York’un son zamanlarda en popüler instagram spotlarından biri olmaya devam ediyor. 15 Mart 2019 tarihinde açılmış olan şehrin en ilgi çekici yapılarından biri. Ayrıca girişler de ücretsiz. New York’ta yeteri kadar zamanı olan herkesin mutlaka göz atması gereken bir eser.

Bal peteği formundaki bu eser, İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick tarafından tasarlanmış olup, New York’taki Rockefeller Center’dan bu yana en büyük özel sektör gayrimenkul yatırımı olması özelliğini taşıyor. New York gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerinden olan bu sıra dışı mimari esere, şehrin birçok turistik yerinden çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

23.Flatiron Binası

New York Görülecek Yerler
Flatiron Binası – Kaynak ; flickr / Bernd Thaller

Üçgen şekliyle ünlü olan Flatiron Binası, New York’u tanımlayan en önemli ve en tanınmış gökdelenlerden biri. Binanın şekli eski demir ütülere benzetildiğinden dolayı da ‘flat iron’ olarak adlandırılmış. Daniel Burnham tarafından tasarlanmış olan bina 1902 yılında inşa edilmiş.

Broadway ve Beşinci Cadde’nin kesiştiği yerde bulunan bina, çok sayıda kaliteli restoranlarla donatılmış.

22 katlı ve 93 metre yüksekliğinde olan bina, ayrıca New York’un en çok fotoğraflanan yapılarından biri olarak biliniyor.

24.Aziz Patrik Katedrali (St. Patrick’s Cathedral)

New York Gezilecek Yerler Listesi
Aziz Patrik Katedrali – kaynak ; flickr / Mattia Panciroli

New York’un ortasında Rockefeller Center’a yakın konumuyla dikkat çeken tarihi Aziz Patrik Katedrali, şehirdeki en eski yapılardan biri. Katedrali en iyi görebileceğiniz yer ise Rockefeller’ın ‘Top of the Rock’ adı verilen gözlem kulesidir. Buradan katedrali kuşbakışı olarak seyredebiliyorsunuz.

ABD’nin en büyük katolik kiliselerinden biri olan, neo-gotik tarzındaki ikiz kuleleriyle ilgi gören katedral etkileyici sanat eserleri ve vitray pencereleriyle görülmeye değer bir 19. yüzyıl yapısı. İç mekan, Fransa ve İngiltere’den sanatçıların harika vitray pencereleri ile tipik İngiliz kiliselerine özgü bir tasarıma sahip. 1700’lerin sonlarında doğan ve kızlar için bir Katolik okulu kuran, ülkenin ilk yerli azizi St. Elizabeth Ann Seton’un mezarını da iç mekanda görebilirsiniz.

25.Coney Adası

Coney Adası - New York Gezi Rehberi
Coney Adası

Atlantik Okyanusu’na bakan eğlence ve yerleşim bölgesi olan Coney Adası, daha çok Amerikalı turistlerin tercih ettiği turistik cazibe merkezlerinden biri olsa da, şehirde yeteri kadar zamanı olan yabancı turistlerin de göz attığı bir yer.

New York’ta çocuklarla gezilecek en güzel yerler arasında olan ada, çok sayıda yapılacak aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında New York’ta plaj deneyimi yaşamak istiyorsanız, Corney Adası bunun için en ideal yer olabilir.

Büyük bir eğlence parkına da ev sahipliği yapan Corney Adası’nda dönme dolap ve roller coaster gibi eğlence araçları da bulunabiliyor.

26.South Street Limanı

New York Gezilecek Yerler
South Street Limanı – Kaynak ; Flickr / Kevin Harber

Manhattan tarafındaki Brooklyn Köprüsü’nün hemen aşağısında yer alan South Street Limanı, 17. yüzyılda şehrin erken dönem ekonomisinin ilk geliştiği yer olması bakımından New York tarihinde önemli bir yere sahip.

Manhattan şehir merkezinin en eski evlerine sahip tarihi bir bölge olan South Street Limanı’nda, Street Seaport Müzesi ve Schermerhorn Row Block gibi cazibe merkezleri de görülebilir.

South Street Limanı bölgesi New York’ta en fazla restoranı, cafeyi ve barları bulabileceğiniz bölge olarak da bilinir. İster yazın isterseniz de kışın New York’un en hareketli bölgesi olan South Street Limanı’nı ziyaret edebilirsiniz.

27.Chelsea

New York Gezilecek Yerler - Chelsea
Chelsea – Kaynak ; flickr / Andreas Komodromos

Chelsea, özellikle Meatpacking District’teki birçok bar ve kulüp ile Manhattan’da dışarı çıkmak için en iyi yerlerden biri olarak bilinir. Çok daha uygun fiyatlı barları ve gece kulüpleriyle de adından söz ettiren Chelsea, New York’ta yaşanabilecek en güzel bölge olmasıyla da ünlü.

Bölgede çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezleri bulunmuyor olsa da, hem alışveriş hem de yeme içme için göz atılabilecek bir yer. Ayrıca Chelsea, Manhattan’ın sanat bölgesi olarak da bilinir. Ev sahipliği yaptığı galeriler sanatseverlerin ilgisini çekerken, terk edilmiş, yüksek bir demiryolu yolu üzerine inşa edilmiş bir park olan High Line, başlı başına bir sanat eseri.

High Line, New York’un en ünlü yerleri arasında. Burası uzun bir yürüyüş yapmak veya şehri biraz daha yukarıdan görmek için en ideal yer. Bu yüzden hem Chelsea’yi hem de bu eski demiryolunu rotanıza mutlaka ekleyin.

28.Chinatown (Çin Mahallesi)

New York Gezilecek Yerler
Chinatown (Çin Mahallesi) – Kaynak ; flickr / Mobilus İn Mobili

Yemek, kültür ve alışverişin New York’taki en güzel adreslerinden biri olan Chinatown, sokak pazarları ve çok sayıda restoranlarıyla New York’un en ucuz adreslerinden biri. Özellikle Çin yemekleriyle aranız iyiyse, Chinatown’da çok ucuza öğle veya akşam yemeklerinizi burada yiyebilirsiniz.

Ayrıca Chinatown’da çok sayıda turistik cazibe merkezi de görebilirsiniz. New York’un Çin Mahallesi, Manhattan Adası’nda Küçük İtalya’nın hemen yanında elverişli bir konuma sahip ve Asya’nın dışındaki en eski ve en büyük Çin mahallelerinden biri olarak biliniyor. Hâlâ diğerleri kadar Çinli sakinlerle faaliyet gösteren hayatta kalan en büyük etnik Çin topluluklarından biri. Çin mahallesinde ilgi çekici birkaç simge yapı da var.

New York’taki Little Italy ile birlikte Chinatown, 2010 yılında Ulusal Tarihi Yerler listesine eklenmiş.

29.Brooklyn Bridge Park

New York ta mutlaka görülmesi gereken yerler
Brooklyn Bridge Park

Yakın zamanda düzenlenen ve halka açılan Brooklyn Köprüsü’nün hemen yanındaki park, New York’ta ailece gidilecek en güzel yerlerden. Çok sayıda oyun alanına sahip olan parkta görülecek birçok cazibe merkezi de bulunuyor. Ayrıca parkta birçok restoran ve cafeleri de bulabiliyorsunuz.

Parkta ücretsiz film gösterileri yapıldığı gibi, kano ve kayaking gibi aktiviteleri de bulabilirsiniz.

30.Soho

New York Gezilecek Yerler Blog
Soho – Kaynak ; flickr / Fran Devinney

South of Houston Street anlamına gelen, New York’un en popüler ve en renkli bölgelerinden biri olan Soho, en azından yarım gününüzü ayırmanız gereken bir yer. Çok sayıda cazibe merkezine ev sahipliği yapan bölgede, New York’un en iyi ve en kaliteli restoranlarından, cafelerinden ve barlarından bazılarını bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölge New York’ta alışveriş yapılabilecek en ideal adreslerden.

Günümüzde daha çok ultra lüks alışveriş mağazalarıyla adından söz ettiren Soho bölgesi, daha uygun fiyatlı küçük butikleri de bulabileceğiniz bir adres. Ayrıca New York’ta konaklama için şehir merkezine nazaran çok daha ekonomik otellere ev sahipliği yapıyor. Hem konaklama ve alışveriş hem de yeme içme için gidilecek en güzel yerler arasında.

DAHA BAŞKA NEW YORK’TA NERELER GEZİLİR ?

Yukarıdaki 30 turistik yerden sonra New York’ta hala zamanınız varsa, aşağıdaki diğer cazibe merkezlerine de göz atabilirsiniz. Yukarıdaki cazibe merkezlerini ortalama 2-3 günde görebiliyorsunuz. Fakat yeteri kadar bütçeniz ve zamanınız varsa, bu 30 yer için 3 gününüzü ayırın deriz.

31.Morgan Kütüphanesi ve Müzesi

Morgan’ın yaşamı boyunca biriktirdiği koleksiyona dayanan bu müze, Michelangelo, Rembrandt ve Picasso’nun çizimleri de dahil olmak üzere kağıt üzerinde birinci sınıf eserlere ev sahipliği yapıyor.

Üç Gutenberg İncili, Mary Shelley tarafından açıklamalı Frankenstein’ın bir kopyası, Dickens, Poe, Twain, Steinbeck ve Wilde’ın el yazmaları, Beethoven ve Mozart tarafından el yazısıyla yazılmış notalar ve her yılbaşında sergilenen Dickens’ın A Christmas Carol’ının orijinal baskısı burada görebileceğiniz en önemli objelerden sadece birkaçı.

Müze ve kütüphanenin bulunduğu bina aslen finansör J. Pierpont Morgan’ın özel kütüphanesiydi. Ancak dünyaca ünlü mimar Renzo Piano tarafından yönetilen 2006 genişlemesinden bu yana, daha çok Madison Avenue kampüsü gibi. Artık galeriler, kütüphaneler, bir performans salonu ve daha fazlasını içeren yaklaşık 20 farklı alan var.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 18$, 13-16 yaş arası çocuklar 12$ ve 12 yaş altı çocuklar ise ücretsiz. Ayrıca cuma günleri 19:00-21:00 saatleri arasında herkese ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00, cuma günleri 21:00’da kapanmaktadır.

32.Washington Square Park

New York’ta gezilmesi gereken en güzel parklardan bir tanesi olan Washington Square Park‘a girmenin en iyi yolu kuzeyden, 5. Cadde’dendir. Üst düzey tıbbi muayenehanelerin ve Empire State Binası’nın manzarasının yanından geçerken, parkın geri kalanının çok üzerinde yükselen devasa kemer ve anıtın yanından çıkacaksınız.

Kemerin altından ilerleyin ve parktaki ana cazibe merkezlerini görmek için parkın merkezine doğru yürüyün. Burada, bir zamanlar bohemler, akademisyenler ve sanatçılar için popüler bir mekân olan devasa bir çeşme bulacaksınız.

1871 yılında inşa edilen park, adını George Washington’un Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak göreve başlamasının yüzüncü yılını kutlamak için dikilmiş bir anıt olan Washington Square Kemeri’nden almış.

Washington Square Park, Greenwich Village bölgesinde yer alıyor. West Village batıda sadece iki blok, Bowery ise doğuda sadece iki blok uzaklıktadır.

Park, büyük restorasyonlardan geçmiş ve hiç olmadığı kadar güvenli olsa da, yine de gündüzleri ziyaret etmek en iyisidir. Merkez genellikle günün ilerleyen saatlerinde aydınlatılmış ve kalabalık olsa da, geceleri parkın batı tarafında tek başınıza yürümenizi tavsiye etmem.

 • Adres: Washington Square, New York, NY 10012

33.Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

1869’da kurulan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, dünyanın önde gelen bilimsel, eğitimsel ve kültürel kurumlarından biri.

Müze, Rose Center for Earth and Space ve Hayden Planetarium da dahil olmak üzere 45 kalıcı sergi salonunun yanı sıra geçici sergiler için galerileri de kapsıyor.

Müzenin beş aktif araştırma bölümü ve üç disiplinler arası merkez çalışmaları 33 milyondan fazla örnek ve eserden oluşan birinci sınıf bir kalıcı koleksiyona ve ayrıca donmuş doku ve genomik ve astrofiziksel veriler için özel koleksiyonlara dayanan yaklaşık 200 bilim insanına destek veriyor. Ayrıca müze, dünyanın en büyük doğal tarih kütüphanelerinden biri olarak biliniyor.

İçeride dört şehir bloğuna, 25 binaya ve 45 sergi salonuna yayılmış yaklaşık 33 milyon eser var, bu yüzden her şeyi bir günde görmek pek mümkün değil.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 23$, 2-12 yaş arası çocuklar ise 13$
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-18:00
 • Müze, New York’taki birçok müze gibi çok aşırı kalabalık oluyor, ancak hafta sonu çok daha kalabalık olmaktadır. Bu yüzden mümkünse hafta içi sabahın erken saatlerinde ziyaret edin derim.

34.Brooklyn Botanik Bahçesi

1910 yılında kurulan Brooklyn Botanik Bahçesi, insanları bitkiler dünyasına bağlayan, zevk ve merakı besleyen, aynı zamanda çevrenin takdirini ve yönetimini teşvik eden bir kentsel botanik bahçesi. Brooklyn’in kalbinde 52 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan bahçe, 18.000’den fazla bitki çeşidine ve yılda 1 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Shakespeare Bahçesi ve Japon Göleti Bahçesi ile ilgi gören bu botanik bahçesi, New York’un yoğun insan trafiğinden uzaklaşıp nefes alabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 15$, 12 yaş altı ve çocuklar için ise ücretsiz.
 • Ulaşım ; Manhattan’dan bahçeye ulaşmanın en kolay yolu, Eastern Parkway-Brooklyn Museum durağına giden 2 veya 3 nolu trenlere binmektir. Ayrıca Franklin Avenue’ye giden 4 veya 5 nolu trenlerle de bahçeye ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret saatleri ; 08:00-18:00 (Ziyaret saatleri mevsime göre değişiklik gösterebiliyor)

35.Bronx Hayvanat Bahçesi

265 dönümlük bir alanda 4.000’den fazla hayvanı barındıran Bronx Hayvanat Bahçesi, New York’ta çocuklarla görülecek en güzel yerler arasında. Ancak hayvanat bahçesi ciddi anlamda pahalı olabiliyor, özellikle çocuklarınızla birlikte ziyaret ediyor ve hayvanat bahçesinde yiyip içmeyi planlıyorsanız.

Goril ormanı, çocuk hayvanat bahçesi, kelebek bahçesi, JungleWorld, böcek atlıkarınca, 4 Boyutlu Tiyatro ve monoray erişimini içeren “toplam deneyim” biletleri, yetişkinler için 39,95 $ (ve çocuklar için 29,95 $) tutarındadır. Veya bu bireysel cazibe merkezlerinden herhangi birini ziyaret etmek için yaklaşık 6$ ödeyebilirsiniz.

Bir asırdan daha eski olan Bronx Hayvanat Bahçesi’nde, Beaux-Arts Hayvanat Bahçesi Merkezi (1908), monitör kertenkelelerine ev sahipliği yapan ve beyaz gergedanlar, komodo ejderhaları ve dev kaplumbağalar için dış mekan muhafazaları gibi bazı güzel eski mimariler de var.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 39,95$, çocuklar 29,95$
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-17:30

36.Guggenheim Müzesi

20. yüzyıl mimarisinin çığır açan bir eseri olan Guggenheim Müzesi, şaşırtıcı tasarımı, Empresyonist ve erken modern sanat koleksiyonu ve birinci sınıf geçici sergileriyle gezi rotanıza eklemek isteyebileceğiniz cazibe merkezlerinden biri olabilir.

Mimar Frank Lloyd Wright‘ın konik beyaz spirali, muhtemelen Kandinsky, Picasso, Pollock, Monet, Van Gogh ve Degas’ın eserlerini içeren içindeki sanat eserlerinden daha ünlüdür.

Guggenheim bir kültür merkezi, bir eğitim kurumu ve uluslararası bir müzeler ağının kalbidir. Bu yüzden de New York’ta en çok ziyaret edilen müzelerden biri olmaya devam ediyor.

Müzede modern ve çağdaş sanatın özel sergilerini, sanatçılar ve eleştirmenlerin derslerini, performansları ve film gösterimlerini, gençler ve yetişkinler için sınıfları ve müze eğitimcileri tarafından yönetilen galerilerde günlük turları deneyimleyebilirsiniz. Ancak sadece müzenin mimarisine göz atmak için bile bu müzeye uğrayabilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 25$, 12 yaş altı çocuklar için ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:30

37.Museum Of Modern Art – Modern Sanat Müzesi (MOMA)

Midtown Manhattan’ın kalbinde yer alan Modern Sanat Müzesi, 630.000 metrekarelik bir alana yayılıyor.

Müze, Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gecesinden son teknoloji fotoğrafçılık, film ve modaya kadar modern ve çağdaş sanatla doludur.

MoMA’nın herhangi bir zamanda yaklaşık 2.500’ü sergilenen (Vincent Van Gogh’un imrenilen “Yıldızlı Gecesi” de dahil olmak üzere) yaklaşık 200.000 parçadan oluşan kalıcı koleksiyonundan yapılan çalışmalar, çeşitli medya ve medya biçimlerini yan yana getirerek daha entegre bir yaklaşımla sunuluyor.

Kalıcı koleksiyon, 1880’lerden 1940’lara kadar uzanan galerilerle beşinci katta başlar. Van Gogh’un ikonik 1889 “Yıldızlı Gecesi”, Frida Kahlo’nun 1940’lardan kalma “Kırpılmış Saçlı Otoportresi”, Pablo Picasso’nun 1907 tarihli “Les Demoiselles d’Avignon” tablosu, ve Claude Monet’in 1914-26 tarihli üç panelli “Nilüferler” adlı eseri burada görülmesi gereken en önemli eserler arasında yer alıyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 25$, 16 yaş altı ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Müze haftanın her günü açık. Perşembe ve cuma günleri 10:00-21:00, diğer günler 10:00-17:30

New York’ta Nerede Kalmalı ?

9/11 Anıtı

Henüz New York’ta otel rezervasyonu yapmadıysanız, bu büyük şehirde konaklama bölgeleri hakkında az çok fikir sahibi olmanızda yarar var.

Öncelikle New York’ta Manhattan’ın dışına çıkmayın deriz. Ancak Manhattan, East Village, Midtown, Lower East Side & Soho, Greenwich Village & Chelsea ve Upper East Side gibi bölgelere ayrılıyor. Yani Manhattan’da konaklama için de az çok ilçenin bölgeleri hakkında bir bilgi sahibi olmanız da yarar var.

Midtown (Manhattan) ; New York gezilecek yerler listesinin büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunan bu bölge, şehirdeki en çok tercih edilen konaklama bölgesi. New York genel olarak pahalı bir şehir, Midtown ise şehirdeki en pahalı bölgelerden biri. Hem yeme içme hem de konaklama bu bölgede ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu yüzden çok düşük bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bu bölgede bulamayabileceğinizi de unutmayın. Midtown’daki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

East Village (Manhattan) ; New York’un en canlı ve en hareketli bölgelerinden biri. New York’un hemen her yerinde gece hayatı canlıdır, ancak East Village şehirdeki en iyi gece hayatı deneyimi sunan bölge olarak biliniyor. New York’ta sıkılmayacağınız bir bölgede konaklamak isterseniz bu bölgeye göz atabilirsiniz. Ayrıca bu bölge, Midtown bölgesine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor. East Village bölgesindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Son olarak, New York’ta gezip görülecek yerlere biraz daha uzak olan, ancak toplu taşıma ile şehrin hemen her yerine ulaşabileceğiniz Lower East Side & Soho, Greenwich Village & Chelsea ve Upper East Side gibi bölgelere de göz atabilirsiniz. New York’ta 1-2 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız, şehri çok çabuk keşfetmek için en iyi ve en ideal bölgelerin East Village ve Midtown olduğunu da unutmayın.

New York’ta nerede kalınır ? adlı yazımızda daha detaylı bir konaklama rehberini bulabilirsiniz.

New York Kaç Günde Gezilir ?

New York Gezilecek Yerler Blog

New York gezilecek yerler listesi için 3-4 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız daha yapılacak birçok şey ve görülecek birbirinden ilgi çekici cazibe merkezleri de bulabilirsiniz.

Amerika’nın en pahalı şehirlerinden biri olan New York’ta, otellerden restoranlara, taksilerden cazibe merkezlerine giriş ücreti hemen her şey çok pahalı. Bu yüzden New York gezinizi mümkün olduğu kadar kısa tutmaya çalışın deriz.

New York’ta Ne Yenir ?

New York’ta dünyanın dört bir yanında mutfağa hakim olan restoranları bulabiliyorsunuz, fakat ekonomik bir restoran bulmak pek de kolay olmuyor, özellikle şehir merkezine ve şehirdeki turistik çekim merkezlerine yakın olan mekanlar ciddi anlamda pahalı olabiliyor.

New York’taki mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden bazıları ise ;

Bagel

Bagel – kaynak ; flickr / andree kröger

Bagel, ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ta yaygın olarak tüketilen mayalı hamurdan yapılmış halka şeklinde bir ekmek çeşidi. Bizdeki simitlere benziyor olsa da, çok fazla çeşidi olduğundan biraz daha farklıdır. Russ & Daughters adlı mekan ise, bu ekmekleri yiyebileceğiniz en popüler ve en uygun fiyatlı mekanlardan biri. Ekmek arasına krem peynir ve domates gibi malzemeler eklenerek de servis edilir. Ayrıca birçok farklı Bagel çeşitlerini bu mekanda bulabilirsiniz.

Bagel, daha çok kahvaltı için tercih ediliyor olsa da, öğle yemeğini geçiştirmek için de tercih edilebilir.

Hamburger

Evet, hamburger de New York’ta denenmesi gereken en popüler şeylerden. Çünkü hemen her mekanda hamburger bulabiliyorsunuz ve ayrıca özellikle hamburger satan çok sayıda farklı mekan var. Tabii Mcdonalds gibi fast food zincirlerinden bahsetmiyorum bile.

New York’ta hamburger için gidilecek en özel ve en popüler mekanlardan bazıları ise ;

 • Minetta Tavern – Black Label Burger için tercih edilebilir.
 • Umami Burger adlı mekan ise, orta bütçeli bir hamburger için tercih edilebilir
 • Shake Shack, yerel halkın olduğu kadar turistlerin de popüler hamburgercilerinden. Şehrin birçok yerinde şubesi var.
 • Son olarak biraz daha lüks bir hamburger için de Burger Joint’e göz atabilirsiniz.

Rāmen

Çin kökenli olan ve çorba içinde sunulan eriştenin Japon mutfağı’ndaki adıdır. Genellikle çorbası, et suyu ile yapılır ve dilimlenmiş et, kurutulmuş deniz yosunu, kamaboko, yeşil soğan ve hatta mısır gibi üst malzemeleri ile servis edilir. Çin Mahallesi, Ramen için en ideal adres, ayrıca en ucuza yiyebileceğiniz yer.

Tacos (Tako)

Amerikalıların en sevdiği yemeklerden biri olan Tacos, Meksika kökenli olmasına rağmen, Meksikalılardan çok Amerikanlar tarafından tüketiliyor.

Chelsea Market’teki 1 Numaralı Los Tacos adlı mekan en iyi ve en ekonomik Takoları yiyebileceğiniz yer, tabii şehrin hemen her yerinde bu takoları fazlasıyla bulabileceğinizi de unutmayın. Yapımında tortilla, et, peynir ve çeşitli sebzeler kullanılır. Ayrıca, yanında bazı garnitürler de tüketilebilir. Genellikle elle yenilmektedir.

Pizza

New York Gezi Rehberi Blog

New York, pizzacılarıyla da meşhur ABD şehirlerinden biri. New York’ta pizzanın en iyisini bulabileceğiniz yer Little İtaly adı verilen bölge olsa da, birbirinden lezzetli ve ünlü Amerikan tarzı pizzaları da bulabilirsiniz. Eğer ekonomik bir pizza arıyorsanız ilk olarak Little İtaly bölgesine bakın, bütçe sorun değil en lezzetlisi olsun diyorsanız, New York gezilecek yerler Broadway çevresindeki pizzacılara göz atabilirsiniz.

Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!