Ana SayfaABDSan Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

“San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım” için farklı bütçelere ve konfora göre seçenekler bulmak mümkün.

Şehrin yaklaşık 13 km güneyinde yer alan San Francisco Havaalanı (SAF), Kaliforniya’nın en büyük havaalanı olarak hizmet veriyor. Hem yurt içi hem de uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapan bu havaalanından merkeze gitmek ise oldukça kolay.

Şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen, en ideal ve en ucuz ulaşım araçlarından biri olan BART trenleri ile şehir merkezinde birçok farklı istasyona gidebilirsiniz. Zaten merkezdeki otellerin büyük bir bölümü BART istasyonlarına yakındır. Tabii bu trenlerin dışında daha hızlı ve daha konforlu ulaşım seçenekleri de vardır.

San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

⇒BART Trenleri ; Ulaşım süresi 35 dakika – bilet ücreti 9,65$

⇒SamTrans Otobüsleri ; Ulaşım süresi 60-90 dakika – bilet ücreti 4$

⇒Taksi ; Ulaşım süresi 25-30 dakika – ücret 40-50$

⇒Uber ; Ulaşım süresi 25-30 dakika – ücret 30-40$

⇒Otel Servisi ; Ulaşım süresi 30-40 dakika (otele göre değişir) – ücret 40-70$

Uber’e alternatif olabilecek Lyft taksi uygulaması da var. Ancak Uber’e nazaran daha pahalı olduğundan dolayı, taksi yerine bir taksi uygulaması tercih etmek isterseniz Uber’i kullanın derim. Uber, çoğu zaman diğer uygulamalara nazaran daha uygun fiyatlı bir ulaşım seçeneği sunabiliyor.

1.BART TRENLERİ

San Francisco’nun hızlı geçiş sistemi olan BART, Bay Area Rapid Transit’in kısaltmasıdır.

BART’ı kullanmak oldukça kolaydır ve havaalanının dışına çıkmanıza da gerek yoktur. San Francisco Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek en ideal ve en popüler seçenek olan bu trenler, otobüslere nazaran çok daha iyidir.

Otobüslerle 1 saatten fazla bir süre yolculuk yapmanız gerektiği gibi, gideceğiniz yer son durak yakınlarındaysa yolculuğunuz daha da uzayabiliyor. Bu yüzden de birçok turistin en favori ulaşım aracı, BART adı verilen bu trenlerdir.

San Francisco Havaalanı’ndan Union Meydanı yakınlarındaki bir durağa tek yönlü bir yolculuk 9,65$’dır.

BART hattı, sizi yalnızca Union Meydanı ve kongre merkezi yakınlarındaki Market Street’teki duraklara götürecektir. Gitmek istediğiniz yer Fisherman’s Wharf veya Alamo Meydanı yakınları ise, Union Meydanı’ndan sonra başka bir ulaşım aracına ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden BART Trenlerini kullanmadan önce, otelinizin BART istasyonlarına yakın olup olmadığını mutlaka kontrol edin derim.

San Francisco Uluslararası Havalimanı’ndaki BART istasyonu, Dış Hatlar Terminalindedir ve Terminal 1 ve 3’ten kısa bir yürüyüşle veya ücretsiz AirTrain’in kırmızı hattı üzerinden erişilebilir.

San Francisco şehir merkezine gitmek için, şehir merkezindeki dört istasyondan (Civic Center, Powell Street, Montgomery Street, Embarcadero) birine giden trene bindiğinizden de emin olun. Bu istasyonlardan herhangi birindeyken, Oakland, Berkeley, Walnut Creek ve East Bay’deki diğer destinasyonlara erişmek için Dublin/Pleasanton, Richmond veya Warm Springs/South Fremont trenine de kolayca aktarma yapabilirsiniz.

Havaalanından BART Tren İstasyonuna Ulaşım ;

İç Hatlar; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başka bir şehirden San Francisco’ya geldiyseniz, istasyona kadar bavulunuzu taşıyarak yürümek istemezsiniz. Tüm terminalleri birbirine bağlayan  ücretsiz bir tren olan AirTrain’i kullanabilirsiniz.

AirTrain ayrıca sizi BART istasyonuna ve araç kiralama ofislerine götürür. Kırmızı ve Mavi olmak üzere iki AirTrain hattı vardır. Bu iki tren de sizi BART İstasyonuna götürür, ancak araç kiralamayı düşünüyorsanız mavi hattaki ücretsiz trene binmeniz gerekir (Bu arada San Francisco’da araç kiralamanızı kesinlikle tavsiye etmem. Hem otopark sorunu hem de trafik sizi bunaltabilir)

Dış Hatlar: BART istasyonu, Dış Hatlar Terminali G’nin içindeki Biniş Alanında yer almaktadır, bu nedenle Türkiye’den veya Avrupa’dan seyahat ediyorsanız, bagajınızı aldıktan sonra yürüyerek istasyona ulaşabilir ve yürüyen merdivenleri veya asansörü kullanabilirsiniz.

  • BART Trenleri her 15-20 dakikada bir hareket etmektedir.
  • Çalışma saatleri ; Hafta içi 04:10-23:55, cumartesi 06:05-23:55 ve pazar günleri 08:05-23:55
BART Tren haritası

Şehir merkezindeki BART istasyonları ;

  • Civic Center – UN Plaza: San Francisco’nun en tehlikeli mahallelerinden ikisi olan Tenderloin veya SoMa’da konaklamayı düşünüyorsanız, en yakın istasyon burası. Her durumda, çevrede ziyaret edilebilecek bazı müzeler ve turistik yerler var ve bu istasyon yine de kullanışlı olabilir.
  • Montgomery: Bu istasyon Chinatown ve Financial District’e yakındır.
  • Embarcadero: Feribot Binasına gitmek istiyorsanız burası en uygun istasyon olacaktır.
  • Powell İstasyonu: Şehir merkezindeki otellerin büyük bir bölümüne yakın. Çok büyük ihtimalle birçok turistin yaptığı gibi bu istasyonda ineceksiniz.

2.SamTrans Otobüsleri

San Francisco Havaalanı’ndan merkeze gitmek için bir diğer ucuz seçenek ise SamTrans otobüsleridir. Bu otobüsler her ne kadar en ucuz ulaşım aracı olsa da, yolculuk 1 saatten fazla sürebiliyor, bir de üstüne trafiğe denk gelecek olursanız yolculuğunuz çok daha fazla uzayabilir.

San Francisco şehir merkezine giden otobüs hatları 292, 397 ve 398’dir. Bu otobüsleri Terminal 2, 3 ve dış hatlar terminalinde bulabilirsiniz.

Otobüs bilet ücreti ise 4$’dır.

SamTrans otobüslerinin en güzel yanı ise 7/24 çalışmaktadır. Eğer aceleniz yoksa ve en ucuz ulaşım seçeneğiyle merkeze ulaşmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken bu otobüslerdir.

3.TAKSİ

Havaalanından merkeze gitmek için en konforlu ulaşım aracı olan taksilerle otelinizin kapısına kadar gidebilirsiniz. Taksileri havaalanı dışında 7/24 bulmak da mümkün.

Taksilerle San Francisco şehir merkezine ulaşım trafik olmadığı zamanlarda 25 dakika, trafiğin olduğu yoğun saatlerde ise yaklaşık 40 dakika sürüyor ve gideceğiniz yere göre ortalama 50-60$ civarı bir ücret ödersiniz.

San Francisco Havaalanı’nda çok sayıda lisanssız taksiler olduğunu unutmayın. Taksi yolculuğu tekliflerini kesinlikle kabul etmeyin, kabul edecekseniz de resmi taksilerden çok daha fazla bir ücret ödeyebileceğinizi de unutmayın.

NOT ; Genç turistlerin ve Amerikalıların bazıları taksileri paylaşmayı gerçekten çok seviyor. Eğer yabancı biriyle şehir merkezine kadar taksi paylaşmayı dert etmiyorsanız, taksi duraklarının yakınında çok sayıda taksi ücretini paylaşmak isteyenleri bulabileceğinizi unutmayın.

4.UBER & LYFT

Uber

Sadece San Francisco’da değil, ABD’nin genelinde Uber çok daha uygun fiyatlı olabiliyor. Tabii yoğunluğa ve trafiğe bağlı olarak bazen Lyft de ucuz olabiliyor, ancak genelleme yapacak olursak Uber biraz daha uygun fiyatlı oluyor diyebilirim.

Tabii bu uygulamaları da önceden telefonunuza indirmiş olmanız ve kredi kartı bilgilerinizi de eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Uber taksilerini her yerden çağıramayacağınızı da unutmayın. Yani Uber’i kullanmak istiyorsanız “Ride App Pickup” adı verilen bölgeye gitmeniz gerekiyor. Havaalanından çıktıktan sonra kısa bir yürüyüş sonrası bu alana ulaşabilirsiniz.

Uber veya Lyft ile şehir merkezine 30 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz ve ücret trafiğe ve yoğunluğa bağlı olarak 30-40$ arasında değişebilir.

5.Otel Servisi – Özel Transfer Hizmeti

San Francisco’da otellerin çok büyük bir bölümünde havaalanı servisi hizmeti bulunuyor. Eğer 4-5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız tabii ki 2-3 yıldızlı otellerin havaalanı servisine göre daha fazla ücret ödeyeceğinizi de unutmayın.

Otel servisleri 50$’dan başlamakta ve konaklayacağınız otele göre ciddi anlamda değişmektedir. Eğer bu servisi kullanmak istiyorsanız önceden konaklayacağınız otel ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Ayrıca özel transfer hizmetlerini de San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneği olarak düşünebilirsiniz.

Özel transferler genellikle araba veya SUV (6 kişilik) ile yapılır ve seçtiğiniz hizmete bağlı olarak fiyatlar grup başına 100-150$ arasında değişir.

Çoğu şirket, bilet başına en fazla 3-4 misafire izin verir ve bu da kişi başına yaklaşık 30-50 dolar arasında bir genel fiyatla sonuçlanır. Yani diğer ulaşım araçlarına göre çok daha pahalıdır. Fakat bütçe konusunda rahatsanız bu ulaşım araçlarını da inceleyebilirsiniz.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR