Ana SayfaAvrupaFransaRennes Gezilecek Yerler | En Popüler Ve En Güzel 15 Yer

Rennes Gezilecek Yerler | En Popüler Ve En Güzel 15 Yer

Fransa’nın kuzeybatısında, Brittany (Bretonya) bölgesinde yer alan Rennes, son zamanlarda ülkedeki en çok rağbet gören gezi rotalarından biri olmaya devam ediyor. Ülkedeki en yaşanılabilir şehirlerden biri olmasının yanında, tarihini tam anlamıyla koruyan ender Fransız şehirlerinden biri.

Rennes, kompakt diyebileceğimiz bir şehir. Çoğu cazibe merkezi kentin kalbinde yer alıyor ve yürüyerek birçok turistik noktayı çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Kaliteli mutfağı ve alışveriş seçenekleriyle de adından söz ettiren Rennes, hafta sonu tatillerinin popüler rotalarından biri olmaya devam ediyor. 1-2 günde rahatlıkla keşfedebileceğiniz şehir, tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin yanı sıra canlı gece hayatıyla adından söz ettiriyor.

Rennes Gezilecek Yerler Listesi

Rennes’in en sevilen ve en popüler cazibe merkezlerine geçmeden önce, şehirdeki konaklama yapabileceğiniz yerler hakkında da kısaca bilgi vermekte yarar var ; Rennes’te en fazla oteli bulabileceğiniz ve turistik çekim merkezlerine en yakın olan bölgeler, şehir merkezi ve Thabor-Saint Helier bölgeleridir.

Bu bölgeler, hem merkezi konuma sahip hem de Rennes turuna başlamak için en ideal yerler. Ayrıca şehirdeki en fazla yeme içme ve konaklama seçeneğini bulabileceğiniz yerler de bu bölgelerdir. Otel önerisi olarak da ; Thabor-Saint Helir bölgesinde yer alan 3 yıldızlı Garden Hotel Rennes Centre Gare veya şehir merkezindeki 4 yıldızlı Novotel SPA Rennes Centre Gare adlı oteli tavsiye ederiz.Booking.com

Gelelim Rennes gezilecek yerler listemize ;

1.Rennes Tarihi Merkez

Rennes Tarihi Merkez

En çok ilgi çekici yerlerin olduğu Rennes Tarihi Merkez, şehir turuna başlamak için en iyi yer. Renkli cepheli yarı ahşap evleriyle dikkat çeken tarihi merkez bölgesi, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip olan yer.

Le Chapitre caddesi, Psalette ve Saint-Sauveur caddesi gibi güzel Arnavut kaldırımlı sokaklar en fazla yarı ahşap evleri görebileceğiniz yerlerdir. Ayrıca Rennes’in mutlaka görülmesi gereken anıtlarının çoğunun bulunduğu yer de tarihi merkez bölgesidir.

Şehirdeki en popüler ve en önemli cazibe merkezlerinden olan Opera Binası, Belediye Binası ve Rennes Katedrali tam olarak burada yer alıyor.

Rennes’teki en fazla cafe, restoran ve alışveriş seçeneğini de yine bu bölgede bulabilirsiniz. Yani tarihi merkez, her şeyi bir arada bulabileceğiniz tek yer.

2.Rennes Katedrali

Rennes Katedrali
Rennes Katedrali – kaynak ; flickr / Michael Gaylard

Birkaç kez yeniden inşa edilen, yüzyıllardır yapım aşamasında olan ve nihayet 2009 ile 2014 yılları arasında restorasyonu tamamlanan Rennes Katedrali, İtalyan esintili, muhteşem vitray pencereler, bir Roma sunağı, zengin süslemeler ve tablolar, güzel bir şekilde dekore edilmiş bir tonoz ve 19. yüzyıldan kalma büyük organlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

Daha çok iç mekanıyla ilgi gören katedrale girişler ise ücretsiz.

3.Town Hall Square (Belediye Meydanı)

Belediye Meydanı, Rennes
Belediye Meydanı – kaynak ; flickr / Dan

Şehrin en güzel ve en hareketli meydanı olan Town Hall Square (Belediye Meydanı), tarihi merkezin tam olarak kalbinde yer alıyor. Adını meydandaki Belediye Binası’ndan alan bu hareketli merkez, ayrıca şehirdeki en iyi cafe ve restoranlarla çevrili.

Belediye Binası’nın karşısında, meydanın 2. dikkat çekici binası olan Rennes Opera Binası yer almaktadır. Yuvarlak şekli, Belediye Binası’nın kavisli şekline uyacak şekilde tasarlanmış.

Belediye Binası, batı tarafını Rennes Opera Binası ile paylaşıyor. Doğuda Saint-George caddesi ve onun yarı ahşap evleri, Saint George Sarayı ve bahçeleri vardır. Güneydoğuda, Saint-Germain Kilisesi’nin bulunduğu Saint-Germain Meydanı bulunur. Saint-Germain yaya köprüsü, meydanı Emile Zola Rıhtımı’na bağlayan Vilaine Nehri boyunca uzanır.

4.Place des Lices Pazarı

Place des Lices Pazarı, Rennes gezilecek yerler

Saint Tropez’deki Place des Lices Pazarı, çok çeşitli taze yiyecekler ve yerel el yapımı sanat eserleri ve hediyelik eşyalar sunan ünlü bir plazada yer alan bir açık hava pazarıdır.

Ünlülerin ziyaret ettiği bir bölgede, bu çarşı yöresel bir renk cümbüşü. Yerel halk buraya yerel çiftçilerden ve fırıncılardan yiyeceklerini almak ve ev eşyalarından duvar sanatına ve aynalara kadar her şeyde harika fırsatlar yakalamak için geliyor.

Burası, Saint Tropez kültürünün ağına düşerken ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi stoklayabileceğiniz bir yer. Doğrudan şehir merkezinin kalbinde olduğu için ulaşımı kolaydır.

Burada her türlü çiftlik taze meyve ve sebzeleri, ev yapımı unlu mamuller, ekmekler ve hamur işleri, peynirler, etler, otlar ve baharatlar, zeytinler, taze kesilmiş çiçekler ve diğer ürünleri bulabilirsiniz. Eğer Rennes’te bir dairede kalmayı planlıyorsanız, günlük mutfak ihtiyaçlarını karşılamak için kesinlikle bu pazara uğrayın deriz. Bunun için olmasa bile, yerel halkın günlük yaşamını deneyimlemek için de gidebilirsiniz.

5.Portes Mordelaises

Mordelaises Kapıları, Rennes
Mordelaises Kapıları – kaynak ; flickr / Mark Kaswan

Mordelaises Kapıları (Portes Mordelaises), 15. yüzyıldan itibaren şehrin ana girişiymiş. Günümüzde Rennes’in en eski kalıntılarından biri olarak duruyor.

O zamanlar, Brittany’nin tüm dükleri, göreve alınmadan önce bu kapının altında yemin etmek zorunda kaldılar ve bu da ona “kraliyet kapısı” adını kazandırmış.

Mordelaises Kapıları, tarihi merkezde Rennes Katedrali’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

6.Brittany Parlamentosu (The Parliament of Brittany)

Brittany Parlamentosu, Rennes gezilecek yerler
Brittany Parlamentosu – kaynak ; Steve Cadman / Flickr

Şehirdeki en önemli yapılardan biri olan Brittany Parlamentosu, Breton tarihinin en güçlü sembollerinden biri, bölgesel temyiz mahkemesinin merkezi ve her yıl çok sayıda turisti çeken Rennes bölgesidir.

Sarayın inşaatı 1615’te başlamış ve Paris’teki Lüksemburg Sarayı’nı da inşa eden mimar Salomon de Brosse’nin planlarına göre 1655’te sona ermiş. Siyasi imtiyazlarını Fransız Devrimi’ne kaptırmış olsa da, Brittany Parlamentosu 1804’ten beri temyiz mahkemesinin merkezi olmuştur.

Brittany Parlamentosu, Fransa’da Errard’ın bir kompozisyonunu olduğu gibi koruyan çok az binadan biridir. Bu nedenle, artık Sanat Tarihinde ressamın önemli bir eseri ve on yedinci yüzyıl resim sanatının eşsiz bir örneği olarak kabul ediliyor.

7.Thabor Parkı

Thabor Parkı, Rennes

Eskiden Bir Manastırın Bahçesi olan Thabor Parkı, adını İsrail’de İsa’nın başkalaşım geçirdiği Tabor Dağı’ndan alıyor.

Rennes’in en yüksek tepesinde, 25 dönümlük bir arazide yer alan bu park, nadir ağaçlara, çeşmelere, Fransız, İngiliz ve botanik bahçelerine, kuşhanelere, limonluklara, şelalelere ve heykellere sahip.

Bölge sakinlerinin Rennes’te dinlenmek için en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Thabor Parkı, yerel halkla iç içe olabileceğiniz en iyi yer.

Bir Fransız bahçesi, bir İngiliz bahçesi, bir mağara, havzalar ve şelaleler, bir botanik bahçesi, kuşhane, müzik büfesi ve 2.000’den fazla gül çeşidinin bulunduğu bir gül bahçesini bir araya getiriyor. Son olarak, Thabor Parkı her yıl karma sanatlar bahar festivali olan Mythos Festivaline ev sahipliği yapar.

8.Les Champs Libres

Les Champs Libres, Rennes

Rennes’in fütürist kültür merkezi, Breton tarihi ve kültürü üzerine sergilerin düzenlendiği Musée de Bretagne’a ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Aynı çatı altında etkileşimli bir bilim müzesi olan Espace des Sciences’ın yanı sıra bir planetaryum, geçici bir sergi alanı ve bir kütüphane bulunmaktadır.

2006 yılından beri hizmet veren Les Champs Libres, Rennes’in merkezinde, tren istasyonunun yakınında bulunuyor.

Bu kültür merkezi ;

  • Bölgeyi tarih öncesinden günümüze zengin bir obje koleksiyonuyla anlatan Brittany Müzesi.
  • Biyoçeşitlilik, hızlı trenler, yiyecek ve dinozorlar üzerine çok çeşitli geçici sergiler sunan Bilim Merkezi ve planetaryumu (Çocuklar özellikle Merlin’in oyunlarla bilimi keşfedebilecekleri laboratuvarını çok beğenecekler).
  • Sizi sadece okumaya davet eden değil, aynı zamanda süreli sergilere de ev sahipliği yapan 6 katlı devasa bir kütüphaneye ev sahipliği yapıyor.

9.Musée des Beaux-Arts de Rennes (Rennes Güzel Sanatlar Müzesi)

Güzel Sanatlar Müzesi, Rennes gezilecek yerler

Rennes’te ziyaret edilebilecek bir başka güzel müze de Güzel Sanatlar Müzesi’dir.

1794 yılında Devrim’den sonra ele geçirilen sanat eserlerinden, özellikle marquis de Robien’in (1756’ya kadar Britanya Parlamentosu Başkanı) ilginç eserler koleksiyonu sayesinde oluşturulan müze, bugün Rennes’in en iyi ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olmaya devam ediyor.

Müze koleksiyonları 14. ila 20. yüzyılları kapsamaktadır. İlkel ve Rönesans çalışmaları Fontainebleau Okulu’nu içerir. 17. yüzyıl sanatı Fransız, İtalyan, Hollandalı ve Flaman ustalara sahiptir. 18. yüzyıl koleksiyonu, Fransız ve İtalyan okullarına odaklanıyor. 300’den fazla 19. yüzyıl eseri, manzaralara ve efsanelere ilgi gösteriyor.

Yirminci yüzyıl resim ve heykelleri, Fovizm, Kübizm, Soyutlamacılık ve Sürrealizm sanat akımlarını gösterir. Çizimler müzenin hazineleridir. Leonardo da Vinci, Michelangelo, Bellini ve Durer’den Watteau, Denis ve Picasso’ya kadar parçalar içerir.

10.La Vilaine a Rennes

Vilaine nehri, Rennes
Vilaine nehri – kaynak ; Jp Renais / flickr

Vilaine Nehri, Rennes’in belki de en sevilen yeri. Hem su üstünde hem de su etrafında yapılacak birbirinden güzel aktiviteleriyle ilgi gören bu alan, Rennes gezinizde mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

Yürüyüşünüze La Vilaine rıhtımlarına ulaşmanızı sağlayan François Mitterrand posta yolundan başlayabilirsiniz.

La Vilaine nehir kıyısı da bisikletle gezmek için çok keyifli. Ana bisiklet rotası 45 kilometre uzunluğunda ve François Mitterand posta yolundan başlıyor. Rennes’in merkezinden başlayabilir ve çekme yolu boyunca Apigné göletlerine kadar pedal çevirebilirsiniz.

Daha güneye devam ederseniz, gelgit kapılarına, kalelere ve değirmenlere göz atabilirsiniz.

11.Écomusée du pays de Rennes

Rennes gezilecek yerler listesi

Şehrin güney kenarlarında, beş yüzyıllık Breton tarım mirasını sunan, korunmuş tarihi bir çiftlik var.

Taşınmaz üzerinde tipik ekilebilir ürünler, meyve bahçeleri, mutfak bahçesi, arı kovanları ve tüm çiftlik hayvanları bulunmaktadır. Harika çiftlik evi binasının tarihi 1500’e kadar uzanıyor ve sergileri üç katta yer alıyor. Bu binadaki Ttur, tablolar, tarihi makineler, etkileşimli oyunlar ve belgesel filmlerle bölgedeki çiftçiliğin gelişimini izliyor.

12.Gayeulles Parkı

Gayeulles Parkı, Rennes

Rennes’in kuzeydoğusundaki yüz hektarlık bir arazide yer alan Parc des Gayeulles (Gayeulles Parkı), bizdeki macera parklarıyla aynı konseptedir. Ağaçlık alanların, göletlerin ve açıklıkların birbirini takip ettiği doğal bir peyzajın ortasında, çoklu aktiviteleri, burayı pastoral vurgularla dolu bir eğlence alanı haline getiriyor.

Yüz hektarlık Parc des Gayeulles, şehrin en büyüğüdür. Çok geniş bir aktivite yelpazesi sunar: oyun alanı, maket havuzu, langırt, mini golf, paten rampaları, fitness tesisleri, futbol, rugby veya tenis sahaları, fitness parkuru ve iki koşu parkuru düzenlenmiştir (4 ve 6 km).
Ayrıca piknik alanları, barbeküler ve “ayakları suda” teraslı bir birahane de vardır.

Son olarak, bir yüzme havuzu, bir buz pateni pisti, bir kamp alanı, bir ağaç tırmanışı, bir paten rampası ve bir çocuk çiftliği de var.

13.Marche des Lices

Marche des Lices Rennes

1622’den beri bir Rennes kurumu olmuş Marche des Lices adlı bu pazar, Fransa’nın en büyük üçüncü pazarı olmasıyla öne çıkıyor. 300 üretici, tüccar ve zanaatkârla hizmet veren pazar, sadece cumartesi günleri açılıyor. Eğer Rennes seyahatinizi hafta sonu yapmayı planlıyorsanız, cumartesi günü açılan bu pazara mutlaka uğrayın deriz.

Burası aynı zamanda karabuğday krepine sarılmış ve en iyi şekilde yerel elma şarabıyla yıkanmış bir sosis olan galette-saucisse gibi bazı uygun Breton atıştırmalıklarını alabileceğiniz en güzel yerdir.

14.Rennes Opera Binası

Opera Binası, Rennes
Opera Binası – kaynak ; francisco Anzola-flickr

Geniş bir tarihe sahip Fransa’daki en küçük Opera Binası olan Rennes Opera Binası, tarihi şehir merkezinde, Belediye Binası’nın da bulunduğu Belediye Meydanı’nda yer alıyor.

Opera Binası, 1734 ile 1743 yılları arasında Jacques Gabriel tarafından tasarlanan belediye binasından bir asır sonra, 1836’da inşa edilmiş.

Breton kültürel mirasında önemli bir yapı olan bu Opera Binası’nda, bugün gösteriler ve konserler hala yapılmaktadır.

Operayı ziyaret etmek için gösteri biletlerinden satın almanıza da gerek yok. 1 saatlik turlarla binayı gezebilirsiniz. Bu bir saatlik turlar ile, rotundadan sahneye kadar kamusal alanları ve ayrıca sahne arkasını, genellikle halktan gizlenen hazırlık yerlerini görebiliyorsunuz.

15.Musée de Bretagne (Brittany Müzesi)

Brittany Müzesi, Rennes

Champs Libres içindeki bu bölgesel müze, Brittany’nin binlerce yıllık insanlık tarihini özetliyor. Müzede 300.000’den fazla nesne bulunuyor. Bunun yanında, 30.000’in üzerinden zengin madeni para çeşitleri de var. En aydınlatıcı parçalar, ortaçağ Brittany Dükalığı tarafından basılanlardır.

Demir Çağı heykeli, Ortaçağ el yazmaları, Nazi paraşütçü bisikletleri ile çeşitlilik gösteren müze, hepsi bu bölgenin hikayeli geçmişini anlamınıza yardımcı oluyor.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR