Ana SayfaAvrupaYunanistanParos Adası Gezilecek Yerler

Paros Adası Gezilecek Yerler

Kiklad Adaları’nın tam merkezinde yer alan “Paros Adası”, birbirinden güzel plajları ve beyaz evlerden oluşan şirin köyleriyle Yunanistan’ın en popüler tatil beldelerinden biri olmaya devam ediyor. 1700 yıl önce Aziz Helen tarafından kurulan Panagia Ekatontapiliani kilisesi gibi tarihi yapıların yanı sıra, çok sayıda turistik cazibe merkeziyle de dikkat çeken ada, son zamanlarda en az Mykonos ve Santorini adaları kadar ilgi görüyor.

Mykonos’tan sıkılan Yunanlılar arasında daha çok genç kesimin tercih ettiği adalardan biri olan Paros, hızla Yunanistan’ın popüler tatil destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar hem Yunanlılar hem de Türkler tarafından pek bilinmeyen bir ada olan Paros, ‘Yeni Mykonos’ olarak da biliniyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de, Paros’un Yunanistan’ın diğer adalarına göre daha ucuz bir tatil beldesi olması. Özellikle konaklama konusunda Paros, çok daha ekonomik otellere ev sahipliği yapıyor. İşte Yunanistan’ın yeni gözdesi Paros Adası gezi rehberi ;

Paros Adası’nda Nerede Kalınır ?

Paros’taki en iyi ve en popüler iki konaklama bölgesi ‘Zambujeira do Mar’ (Naousa) ve Parikia‘dır. Bu iki bölgenin dışında adada çok sayıda konaklama bölgesi de var. Ancak adadaki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan, tarihi ve turistik cazibe merkezlerine en yakın olan iki bölge Naoussa ve Parikia’dır.

NAOUSA (Zambujeira do Mar)

NAOUSA (Zambujeira do Mar)
Naousa – kaynak ; flickr / jmusgrove

Eski Liman ve Venedik kalesi kalıntılarıyla ile ünlü olan köy, adanın kuzey ucunda, balıkçı teknelerinin yanaştığı doğal bir koyda ve Eski Liman’da yarı batık 12. yüzyıl Venedik kalesinde oturuyor.

Parikia’dan daha modern olan bölgedeki sahil boyunca çeşitli pitoresk deniz ürünleri restoranları ve kokteyl barları yer alıyor. İç kısımlara doğru ilerlerken renkli begonviller, butikler, kiliseler ve bir şaraphaneyle dolu tipik Kiklad yaya caddelerini göreceksiniz. Buradaki restoranlar, barlar ve oteller Parikia bölgesine nazaran daha pahalı ve lüks olsa da, adanın en çok tercih edilen konaklama bölgesidir.

Naousa’nın en popüler 3 oteli ise ; 2 yıldızlı Paliomylos Spa Hotel (Plaj kenarı), Kanale’s Rooms & Suites (Romantik çiftlere özel) ve Lilly Residence (sadece yetişkin) adlı tesislerdir.

PARİKİA

Parikia

Bizans kilisesi, Frenk kale kalıntıları, arkeoloji müzesi ve gün batımı manzaraları ile ünlü olan bölge, Naousa’ya nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunuyor.

Parikia, Paros Adası’nın başkenti ve adanın en hareketli bölgesi. Daha çok genç turistlerin ve Yunanlıların tercih ettiği bu bölgede kıyı boyunca gün batımı manzarasını izleyebileceğiniz çok sayıda bar ve tavernalar bulunuyor. Ana feribot limanı, her iki yanında marinalar ve plajlar ile bölgenin tam ortasında yer alıyor. İster romantik bir Paros tatili isterseniz de gece hayatı için Parikia bölgesi adada tercih edilebilecek en ideal bölge.

Parikia bölgesi otel tavsiyeleri ; 3 yıldızlı Akrotiri Hotel, Sunset View Hotel, yine 3 yıldızlı Apollon Boutique Hotel veya biraz daha lüks bir konaklama için de 5 yıldızlı Paros Agnanti Hotel‘e göz atılabilir.

Paros Adası Gezilecek Yerler

Bütün gün kumsalda zaman geçirmek isteyen, hava karardıktan sonra plaj partileri ve gece kulüpleriyle sabahlara kadar eğlenmek isteyen turistler tarafından tercih edilen Paros Adası’nda gezip görülecek birbirinden güzel tarihi ve turistik cazibe merkezleri de bulunuyor. Bu yüzden plajlardan ve partilerden zaman bulabilirseniz, adadaki görülmesi gereken yerlere de mutlaka göz atın deriz.

1.Parikia

Paros Adası Gezi Rehberi
Parikia

Şüphesiz Paros Adası denince akla ilk gelen yerlerden biri adanın başkenti olarak da bilinen Parikia bölgesi oluyor. Sardunyalar, begonviller ve saksı çiçekleriyle süslü beyaz evleri, dar Arnavut kaldırımlı yolları, eski kiliseleri ve küçük dükkanları ile adanın en sevilen kiklad yerleşimlerinden biri.

Adada ihtiyacınız olabilecek hemen her şeye sahip olan Parikia, Paros Adası’nı keşfetmek için ideal bir üs olarak da biliniyor. Ayrıca bölge, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Parikia’nın dar arnavut kaldırımlı sokaklarında çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, mağazalar, barlar ve restoranlar da bulabiliyorsunuz. Ayrıca tarihi Bizans kilisesi ve Yunanistan’ın en önemli Bizans anıtlarından biri olan Panagia Ekatontapiliani de Parikia da bulunuyor.

2.Panagia Ekatontapiliani Kilisesi

Paros Adası Gezilecek Yerler Blog
Panagia Ekatontapiliani Kilisesi

Parikia kasabasında bulunan Panagia Ekatontapiliani Kilisesi, Paros Adası’nın en önemli tarihi yapılarından biri olarak kabul ediliyor. ‘Yüz Kapılı Kilise’ olarak da bilinen yapının tarihi ise 4. yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor.

Konstantin’in annesi St Helen tarafından Kutsal Topraklar’a yaptığı hac yolculuğu sırasında adada durduğunda kurulduğu söylenen bu kilise günümüzde ziyarete açık. İç mekanda çok ilgi çekici süslemeler olmasa da, dış mimarisini görmek için ziyaret edilebilir.

3.Lefkes

Paros Adası Gezi Rehberi Blog
Lefkes Kasabası – Foto Kaynak ; flickr / Diego Martinez

Naousa’nın arkasındaki dağlarda yer alan, komşu Nakşa Adası manzarasına sahip küçük bir Orta Çağ kasabası olan Lefkes, Paros’ta görülecek en popüler yerlerden biri.

Lefkes, beyaz evler, mavi kapılar ve canlı pembe Begonvillerle adanın diğer kasabaları kadar ilgi görüyor. Yol kenarında satılan bal ve incirlerin yanı sıra, el yapımı yerel çömlekler, mücevherler ve diğer el sanatlarını satın alabileceğiniz birçok yeri bulabiliyorsunuz. Ayrıca Paros Adası’nda uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, fiyat bakımından çok daha uygun Lefkes bölgesini de düşünebilirsiniz.

Bölge henüz Karikia ve Naousa kadar popüler olmasa da, her geçen gün turistler arasında popülaritesi artan yerlerden biri.

Size Yunan adalarının gerçek tarafını gösteren küçük bir kasaba olan Lefkes, yürüyerek kolaylıkla keşfedebiliyor. Ayrıca diğer kasabalardan da Lefkes’e çok kolay bir şekilde ulaşım mümkün. Parian mermerinden inşa edilen ve iki görkemli çan kulesi ile çevrili olan Agia Triada Kilisesi, kasabanın öne çıkan cazibe merkezi. Kilisenin iç mekanı ise Bizans ikonlarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

4.Naousa

Paros Adası Naousa
Naousa

Paros Adası’nın kuzeyinde, Parikia kasabasına arabayla yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunan Naousa, gündüz vakitlerinde adanın en sessiz bölgelerinden olsa da, geceleri oldukça hareketli.

Kasabanın en pahalı yeri eski liman çevresidir. Burada hem yeme içme hem de konaklama kasabanın diğer noktalarına göre daha pahalı oluyor. Ayrıca Naousa gece hayatı için en popüler mekanlar da liman tarafında bulunuyor.

Küçük balıkçı tekneleri ve restoranlarla ile dolu olan Naousa kasabasının en popüler gezilecek yerlerinden biri olan Eski Liman, turistler arasında gün batımı manzarasını seyretmek için de tercih ediliyor.

5.Naousa Venedik Kalesi

Paros Adası Gezilecek Yerler
Naousa Venedik Kalesi – Foto Kaynak ; flickr / Marco Verch

Naousa Kasabası’nın en önemli ve en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Venedik Kalesi kalıntıları da, Paros Adası’nda görülmesi gereken en önemli yerler arasında.

Limanı Osmanlılardan korumak için 16. yüzyılda inşa edilmiş olan kalenin kalıntıları, adadaki en çok fotoğraflanan yerlerden.

6.Paros Park

Paros Adası Gezilecek Yerler Listesi
Paros Park – Foto Kaynak ; flickr / Marco Verch

Yürüyüş parkurları, farklı kaya oluşumları, mağaralar ve bazı güzel manzaraları ile turistlerin popüler gezi güzergahlarından biri olan Paros Park, koruma altındaki bir alan. Park içerisinde yer alan amfitiyatro yaz aylarında konserlere ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu doğa koruma alanı içerisinde Monastiri, Perikopetra ve Turkou Ammos olmak üzere 3 plaj bulunuyor.

24 saat boyunca açık olan ve ücretsiz olan Paros Park’a Naousa’dan araba, otobüs veya deniz taksisi ile ulaşabilirsiniz.

7.Paros Arkeoloji Müzesi

Paros Adası Hakkında Bilgiler
Paros Arkeoloji Müzesi – Foto Kaynak ; wikipedia / B.Gabel

Antik Yunan eserlerine merakınız varsa, Paros Adası’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olan Paros Arkeoloji Müzesi‘ne de mutlaka göz atın. İki oda ve bir avludan oluşan müze oldukça küçük olmasına rağmen müze içerisinde çok sayıda eser sergileniyor. Arkaik ve Klasik heykel, çanak çömlek ve Neolitik dönemden Roma dönemine kadar çok çeşitli buluntuları müzede görebiliyorsunuz.

Avluda cenaze frizleri, mimari parçalar, çömlekler ve bir Roma mozaiği olan lapidarium bulunuyor. MÖ 6. yüzyıla tarihlenen Gorgon heykeli, MÖ 7. yüzyılda yaşayan Parian şair Archilocus anısına ait kabartma plakalar ve her ikisi de MÖ 5. yüzyıldan kalma Nike ve Artemis heykelleri de müzedeki kaçırılmaması gereken eserler arasında.

Paros Adası Plajları

Paros Adası gezilecek yerler arasında popüler olan yukarıdaki 7 turistik noktanın yanı sıra, adadaki plajları da gezip görülecek yerler listenize eklemeyi düşünebilirsiniz. Adada deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz birbirinden güzel plajlar bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanlar ise ; Kolymbithres Beach, Faragas Beach, Golden Beach, Monastiri, Molos Beach ve Santa Maria Beach adlı plajlardır.

8.Kolymbithres Beach

Paros Adası Plajları
Kolymbithres Beach

Paros Adası’nın en popüler plajlarından biri olan Kolymbithres Beach, Naousa merkezinden 10-15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Bu plaj, yüzyıllar boyunca deniz ve rüzgar tarafından tuhaf pürüzsüz şekillere dönüştürülen büyük granit blokları nedeniyle özellikle dikkat çekici. Çoğu Yunan’a göre ise Yunanistan’ın en güzel plajlarından biri.

Plaja Naousa Limanı’ndan hareket eden tekneler ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca plaja giriş ücretsiz. Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir işletme, bar ve taverna da plajda var.

9.Faragas Plajı

Paros Adası Plajları
Faragas Plajı

Paros Adası’nın en popüler plajlarından biri olan Faragas, adanın yaklaşık 15 km güneyinde bulunuyor.

Faragas aslında 3 farklı koy plajından oluşuyor. Merkez plajda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir yer ve bar bulunurken diğer 2 plaj doğal haline bırakılmış.

10.Golden Beach

Paros Adası Hakkında Bilgi
Golden Beach

Paros’un güneydoğusunda yer alan, mavi bayrak ödülüne layık görülen popüler bir diğer plaj ise Golden Beach‘tir. Palmiye şemsiyeleri ve şezlongların kiralandığı barlar ve restoranlar ile hizmet veren plajın sığ ve tertemiz denizi var. Ayrıca Golden Beach adada rüzgar sörfü için en çok tercih edilen plaj olarak biliniyor.

11.Molos Beach

Paros Adası Gezilecek Yerler
Molos Beach – Foto Kaynak ; Kostas Limitsios

Gözlerden uzak Molos Plajı, Kalogeros Plajı’nın kuzeyinde, yaklaşık 5 dakika uzağında yer alır ve aynı gün her iki plajın da keyfini çıkarmak için en ideal plajlardan biri.

Biraz daha sessiz ve sakin bir plaj arayan turistlerin tercih ettiği Molos, derin bir koyda yer alıyor. Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir yer olmasa da, plajda bir taverna bulabilirsiniz.

Masmavi berrak suları, altın rengindeki yumuşak kumları ve adanın muhteşem manzarasıyla ünlü olan Molos Plajı’na yerel bir otobüsle ulaşım mümkün değil. Ya taksiler ile ya da kendi aracınızla gelmeniz gerekiyor. Plaj oldukça sakin ve ulaşımı biraz zor. Bu yüzden aracınız yoksa bu plajı es geçmenizde yarar var.

Eğer Paros Adası’nın en sakin ve en huzurlu plajını arıyor ve araçlarınızlar seyahat ediyorsanız Molos Plajı sizin için en ideal yer olabilir.

12.Santa Maria Plajı

Paros Adası Gezi Rehberi
Santa Maria Plajı – Foto Kaynak ; flickr / Luca Viscardi

Paros Adası’nda yüzme, yemek ve plaj kulüpleri için en iyi yer olan Santa Maria Plajı, daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor olsa da, genç turistlerin ve çiftlerin de favorileri arasında. Sığ sulara sahip olan plajda şnorkelli yüzme, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü ve dalış için su spor merkezi de bulunuyor. Plajın kuzey ucu oldukça yoğun, güney ucu ise daha sessiz.

Parikia’ya yaklaşık 14 km uzaklıkta olan Santa Maria Plajı çevresinde konaklayabileceğiniz tesisler de bulabilirsiniz.

Nakşa adasının ve kristal zümrüt sularının güzel manzarasını sunan iki yumuşak, altın kumlu plaja bölünmüş uzun bir sahil şeridi olan Santa Maria, Naousa’dan kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Paros Adası’nda şnorkelli yüzme için en ideal plajlardan biri olan Santa Maria’da dalış okulu da bulunuyor. Özellikle yüksek sezonda aşırı kalabalık olan plaj, adanın en hareketli ve canlı plajlarından biri. Bu plaj, şezlonglar, şemsiyeler ve su sporları tesisleri ile tamamen organize edilmiş bir plaj olduğundan turistler arasında en popüler olandır.

13.Monastiri Plajı

Paros Gezilecek Yerler
Monastiri Plajı – Foto Kaynak ; flickr / Marco Verch

Korunaklı bir koydaki konumu ve berrak, sığ suyu ile aileler arasında popüler olan Monastiri Plajı adını, günümüzde bir haritacılık müzesi olan Agios Ioannis manastırından alıyor. Düzenli bir plaj olan Monastiraki’de şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz.

Paros Park’ın ana plajı olan Monastiri’ye girişler de ücretsizdir. Paros Adası’nın en çok tercih edilen plajlarından biri olduğu için özellikle temmuz ve ağustos aylarında aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip. Daha sessiz ve sakin bir plaj deneyimi için Paros Park’ın diğer plajlarına göz atabilirsiniz.

14.Marcello Beach

Marcello Beach

Parikia’ya çok da uzak olmayan Marcello Plajı, turistlerin adadaki en sevdiği plajlardan biri olmaya devam ediyor.

Hilal şeklinde beyaz kumları, havuzu andıran suları ve eksiksiz garson servisiyle plaj eşsiz bir deneyim sunuyor.

Sakin bir denize sahip olan plaj, güvenli suyu nedeniyle çocuklu aileler arasında oldukça popüler.

Paros Adası’na Ne Zaman Gidilir ?

Paros Gezi Rehberi
Foto Kaynak ; flickr / Venetia Koussia

Yunanistan‘ı ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs-Ekim ayları arasıdır. Aynı durum Paros Adası için de geçerli. Adanın en yoğun sezonu Avrupalıların tatil için adaya akın ettiği Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ancak haziran ve eylül ayları kalabalıktan biraz daha uzak olmak isteyen, daha sessiz ve sakin bir tatil planı için düşünülebilir.

Paros Adası’na Nasıl Gidilir ?

Paros Adası Gezilecek Yerler
Foto Kaynak ; flickr / archway_andres

Maalesef Türkiye’den Paros Adası’na direkt ulaşım bulunmuyor. Ancak Atina‘dan aktarmalı uçaklarla adaya ulaşım mümkün. Bunun yanında yine Atina’dan, Pire Limanı’na gidebilir buradan 4-5 saat süren katamaranlarla da adaya ulaşabilirsiniz.

Paros, çoğu feribotun Kiklad Adaları’ndaki ilk durağıdır ve Mykonos, Nakşa, İos, Santorini ve diğer tüm Kiklad Adaları’na giden feribotlar ile adaya ulaşım mümkün. Yani Yunanistan’ın birçok adasından Paros’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Paros Adası’nda Kaç Gün Kalmalı ?

Paros Adası Gezisi
Foto Kaynak ; flickr / Marco Verch

Paros Adası için biz 3 günümüzü ayırmıştık. Fakat turistlerin büyük bir bölümü bu adada 4 gün konaklıyor. Tabii 2 günde de adanın hemen her yerini rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Araç kiralamayı düşünmüyorsanız en azından 3 gününüzü bu ada için ayırın derim. Tabii Paros’ta plaj tatili yapmayı planlıyorsanız daha uzun süre adada kalmayı da düşünebilirsiniz.

Paros Adası gezilecek yerler listesinde hemen her tarihi ve turistik cazibe merkezini görmeyi, gece hayatı ve plajlar için de vakit ayırmayı planlıyorsanız, adada kalabildiğiniz kadar uzun süre kalın. Çünkü Paros Adası, Yunanistan’ın birçok adasına nazaran daha ekonomik ve güzel. Ayrıca bu ada ‘Yeni Mykonos’ olarak da biliniyor. Yani gece hayatı konusunda son zamanlarda birçok adaya göre çok daha önde.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR