Ana Sayfa Avrupa Yunanistan Atina'da Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Atina’da Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

3 bin yıldan fazla bir tarihi ile Yunanistan‘ın güzel başkenti Atina, Batı Medeniyetinin en görkemli sembollerinden biri olarak biliniyor. Birbirinden güzel antik yapıları ve Sokrates, Perikles ve Sofokles’in doğu yeri olmasıyla ünlü olan bu şehirde gezip görülecek birbirinden önemli yerleri bulabilirsiniz.

Bugün, geçmişin kalıntısından çok daha fazlası olan Atina, oldukça hareketli ve canlı bir şehir olmasının yanında, Ülkenin en önemli turistik yerlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Atina Akropolisi, dünyanın en iyi bilinen ve en çok ziyaret edilen noktalarından. Şehrin dünyaca ünlü, böylesine güzel bir antik yere ev sahipliği yapmasının yanında, birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri ile de, turistleri cezbediyor.

Atina’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en önemli ve en popüler 10 nokta ise şöyle ;

1.Atina Akropolisi

Atina Akropolisi
Atina Akropolisi

Şüphesiz şehrin en iyi bilinen yeri Atina Akropolisi‘dir. Dünyaca ünlü olan bu antik yer, şehirde ne kadar süreniz olursa olsun, kaçırılmayacak en önemli yerdir.

Antik Atina’nın ihtişamını hatırlatan Akropolis, eskiden antik kentin merkeziydi ve tepenin bulunduğu yerde bir kale olarak işlev görmüş.

Genişleyen modern bir metropolün içerisinde hala göz kamaştıran Atina Akropolisi’ni ziyaret için daha çok turlar tavsiye ediliyor olsa da, rahat rahat dilediğiniz gibi fotoğraf çekmek için bireysel olarak ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Turlar ile burayı gezecek olursanız, sabahın erken saatlerinde birçok tur kafilesi ile aynı anda ziyaret etmek zorunda kalıyorsunuz. Özellikle yüksek sezonda, bu turist trafiği bunaltıcı olabiliyor.

Atina Akropolisi’nde kaçırılmaması gereken birçok yer olsa da, Tanrıça Athena‘ya adanmış Partenon/Parthenon Tapınağı kesinlikle görülmesi gerekir. Ayrıca Partenon Dünyanın en iyi ”Dor” şaheseri olarak kabul edilir ve tepedeki en popüler yapıdır.

2.Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi
Akropolis Müzesi

Nispeten yeni bir müze olan Akropolis Müzesi, mimarisi için bile görülmeye değerdir. Atina Akropolis’inden çıkar çıkmaz, kısa bir yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz.

2007 yılında açılmış olan bu müzede, dünyadaki Yunan sanatının en değerli koleksiyonlarını görebilirsiniz. Müzelere merakınız yoksa dahi, içeride ilginizi çekebilecek eserleri ve modern mimariyi bulabilirsiniz.

Eğer Atina’yı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız ve öğle saatlerinin sıcağından kaçmak için bir yer arıyorsanız, Akropolis Müzesi’ni seveceksiniz. Yüksek sezonda bu müze için bir gezi düzenliyorsanız, uzun kuyruklarda beklememek adına, ”Hızlı Giriş Bileti” aldığınızdan da emin olun.

3.Plaka

Plaka
Plaka

Atina’nın en renkli, en güzel ve en popüler bölgesi olan Plaka, Yunan kültürünü en iyi şekilde hissedebileceğiniz yerlerden.

Antik Tapınaklardan ve yoğun turist trafiğinden kaçmak ve biraz daha sessiz bir bölgede zaman geçirmek isterseniz, Plaka’dan daha iyisini bulamazsınız. Birbirinden güzel küçük kafeleri, tavernaları ve restoranlarıyla da yeme içme için de güzel bir adres.

Bu bölgede, küçük ara sokaklara girip, Yunan kültürünü çok daha yakında görebilir, bembeyaz evler arasında dolaşabilirsiniz.

Plaka, her biri seramik, müzik aletleri, el yapımı takılardan, zeytin ve baharatlarla yığılmış özel yiyecek dükkanlarına kadar, aileler tarafından işletilen küçük dükkanlarla doludur. Bu bölgeye gelip de, küçük bir alışveriş deneyimi yaşamadan da olmaz.

4.Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi
Ulusal Arkeoloji Müzesi

Yine Atina’da kaçırılmaması gereken noktalardan biri olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, müzeye doyamayanların göz atabileceği, birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bir yerdir.

Dünyanın en büyük antik müzelerinden biri olarak ün yapmış olan bu müze, bulunduğu etkileyici Neoklasik tarzdaki binasıyla da ünlüdür.

Tarih öncesi dönemden geç antik çağlara kadar Yunan Medeniyetine kapsamlı bir bakış açısı sunan müzeyi seveceksiniz. Son olarak müzenin, 10 binden fazla esere ve 5 farklı koleksiyona ev sahipliği yaptığını da unutmayın. Yani, öyle 10-15 dakikada gezebileceğiniz bir müze değil. En az 1 saatinizi bu müze için ayıracak şekilde plan yapın (Yüksek sezonda uzun kuyruklardan kaçmak istiyorsanız, en azından 2 gün öncesinden biletinizi online olarak almanızda yarar var).

5.Atina Agorası

Atina Agorası
Atina Agorası

30’dan fazla bina ve anıtın kalıntılarına ev sahipliği yapan bu koca Atina Agorası da, şehirdeki olmazsa olmazlardandır.

Eski Atina’daki pazar ve günlük yaşamın bir merkezi olan agoranın uzaktan güzel bir görünümü için Atina Akropolisi‘nin kuzeyine gidebilirsiniz. Atina Agorası’nı en iyi şekilde buradan görmek mümkün.

Antik Agoranın en çarpıcı özelliklerinden biri, aslen Kral II. Atlos tarafından yaptırılan ve 1950’lerde yeniden inşa edilen Attalos Stoası’dır.

6.Olimpos Zeus Tapınağı

Olimpos Zeus Tapınağı - Atina da Gezilecek Yerler
Olimpos Zeus Tapınağı

Antik Yunanistan’ın en büyük tapınağı olan Olimpos Zeus Tapınağı, ”Olympieion” olarak da bilinir ve Zeus’a ithafen inşa edilmiştir.

Tapınağın tarihi MÖ 6. yüzyıla kadar gidiyor. Ancak, İmparator Hadrian tarafından MS ikinci yüzyıla kadar tamamlanmamıştır.

Bugün, 15 sütun ayakta kalmıştır ve tüm görkemiyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca aynı bölgede yer alan Hadrian Kemeri‘ni de gördüğünüzden emin olun.

7.Panathinaiko Stadyumu

Panathinaiko Stadyumu
Panathinaiko Stadyumu

MÖ 330’da Panathenaic Oyunları için inşa edilmiş eski bir stadyumun yeniden inşa edilmiş versiyonu olarak bilinen Panathinaiko Stadyumu da, Atina’daki en değerli turistik noktalardan biridir.

U şeklindeki tasarımıyla dikkat çeken stadyum, 2004 Atina Olimpiyatları‘nda okçuluk etkinliklerinin sergilendiği yerdir. 45 bin kişilik kapasitesiyle oldukça büyük olan bu stadyumun üst noktalarından Atina Akropolisi’ni ve Ulusal Bahçe’yi de çok iyi bir şekilde görebiliyorsunuz.

Panathinaiko Stadyumu da, bu şehirde kaçırılmaması gereken, 1 gününüz olsa bile göz atabileceğiniz önemli yapılardan.

8.Herodes Attikus Odeonu

Herodes Attikus Odeonu - Atina Gezilecek Yerler
Herodes Attikus Odeonu

Bu Roma döneminden kalma konser salonu, karısı Aspasia Annia Regilla‘nın anısına Atticus‘un emriyle yapıldığı söyleniyor.

Tarihi MS 161 yılına kadar ”Herodes Attikus Odeonu” da, Atina’nın en sevilen ve en çok ziyaret edilen antik kalıntılarından biri. Tiyatro’nun günümüze kadar çok sağlam bir şekilde durmasının nedeni ise, 1950 yılında yapılmış olan restorasyon (Yeniden inşa) çalışmasıdır. Çok daha yıpranmış bir haldeyken, Pentelicus Dağı’ndan aynı mermer kullanılarak yeniden inşa ediliyor ve günümüzdeki halini alıyor.

Özellikle yaz akşamlarında burada birçok konser ve gösteri yapılmaktadır. Eğer, gideceğiniz tarihlerde burada gerçekleşecek bir konser veya gösteri varsa, bilet fiyatları da çok uçuk değilse mutlaka deneyin. Herodes Attikus Odeonu’nu deneyimlemenin en güzel yolunun konserlere katılmak olduğu söylenir. Bizim bütçemize uymasa da, sizinkine uyabilir, göz atın.

9.Benaki Müzesi

Benaki Müzesi
Benaki Müzesi

Yunan tarihi ve kültürünün neredeyse tam bir kronolojisi olan Benaki Müzesi, 1930 yılında kurulmuş oldukça popüler müzelerden biridir.

Neolitik vazoların yanı sıra, Arkaik seramikler, figürinler ve Klasik heykellere sahip olan zemin kat, müzenin en dikkat çeken yerlerinden biri. Özellikle antik eserlere merakı olanların sevebileceği birçok eseri bu zemin katta görebiliyorsunuz.

Birinci katta ise, daha çok halk kostümlerini görebiliyorsunuz. Sizi Bizans ve Osmanlı dönemine kadar götürecek olan bu kat da, müzenin en çok ilgi gören bölümlerinden biri.

Bunun dışında daha birçok eserleri görebileceğiniz üçüncü kat da oldukça ilgi çekici eserlere ev sahipliği yapmaktadır. İkinci kat ise bir kafe. Bu son katta ayrıca, Yunan Bağımsızlık Savaşı‘ndan Osmanlı İmparatorluğu‘na karşı resimler, belgeler ve silahları da fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Eğer sanata ve antik yapılara merakınız varsa, Benaki Müzesi de listenize ekleyebileceğiniz popüler noktalardan.

10.Monastiraki

Monastiraki
Monastiraki

Daha çok meydanı ile ünlü olan Monastiraki, Atina’nın en iyi bilinen bölgelerinden biri. Plaka bölgesinden farklı olarak Monastiraki, çok daha turistik ve kalabalıktır. Ayrıca, şehirdeki birçok önemli turistik noktalara da oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu yüzden de, ciddi anlamda kalabalık olabilmektedir.

Monastiraki’de bulunan Atina Bit Pazarı‘nda ise, takılardan biblolara ve kıyafetlerden günlük eşyalara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Turist tuzakları çok fazla olsa da, birkaç hediyelik eşya alabileceğiniz güzel bir pazardır.

Bu bölgede, yeme içme konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Pahalı Plaka bölgesinin aksine burada çok daha uygun fiyatlara geleneksel Yunan yemeklerini deneyebileceğiniz restoranları bulabilirsiniz.

Monastiraki Meydanı ise, bölgenin en iyi bilinen açık alanıdır. Birbirinden güzel yapılarla çevrili olan bu meydan, Atina’nın en hareketli noktalarından biri olarak bilinir ve turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerdendir.

Ayrıca, Atina Akropolisi’ni en iyi şekilde meydandan görebilir, güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Atina’da Nerede Kalmalı ?

Atina’da konaklama için birçok farklı bölge bulunuyor. Bunlardan en iyi bilinenler ise, Psyri, Plaka ve Monastiraki‘dir. Aşağıdaki otel haritasında şehrin en merkezi otellerine de göz atabilirsiniz.

Bölgelerden kısaca bahsetmek gerekirse de ; Psyri, orta bütçeli gezginlerin en fazla tercih ettiği bölgelerden. Burada konaklayacak olursanız, birçok turistik noktaya yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak, kısa yürüyüş mesafesinde çok fazla turistik yer bulunmuyor. Bu yüzden, uzun yürüyüşler için hazırlıklı olun.

Plaka bölgesi ise, Atina’nın en pahalı ve en havalı bölgelerinden biridir. Birbirinden güzel küçük restoranları, barları ve alışveriş yapabileceğiniz küçük dükkanları ile, şehirdeki en güzel bölgelerden biri. Burada konaklayacak olursanız, şehirdeki en pahalı konaklama birimleri arasından seçim yapmak zorunda olacağınızı da unutmayın.

Monastiraki ise, Atina Akropolisi’ne kolay bir ulaşım sunan, şehrin kalbinin attığı yerlerden biridir. Birçok turistik noktaya bu bölgeden çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Burası, akşam saatlerinde dışarı çıkmak için de en güzel ve en güvenli bölgelerden. Manzara için de tercih edilebilecek Monastiraki, turistlerin konaklama için en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Atina’da daha görülecek birçok önemli yer var. Fakat, listedeki bu 10 yer, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden oluşmaktadır. Çok fazla zamanınız yoksa, ilk olarak bu 10 yer ile gezinize başlayın deriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

İtalya'nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım...
error: Content is protected !!