Ana SayfaAvrupaYunanistanKorfu Adası Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler Ve Konaklama

Korfu Adası Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler Ve Konaklama

Doğal güzellikleri ve plajlarıyla adından söz ettiren Korfu Adası, tarihi cazibe merkezleriyle de öne çıkıyor. Birbirinden güzel plajlarıyla eşsiz bir tatil deneyimi sunan adaya, Atina'dan aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Yunanistan'ın birçok adasına nazaran daha ucuz olan Korfu, hem çiftlerin hem de çocuklu ailelerin popüler destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor.

İyonya Adası’nın en büyük ikinci adası olan “Korfu Adası” (Corfu), Bizanslılardan Venediklilere, Fransızlardan İngilizlere son 1000 yıldır birçok medeniyetin gelip gittiği ve geride bıraktığı kültüre ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Yunanistan’daki en popüler adalardan biri olmasının yanında, çok sayıda tatil köyüne ev sahipliği yapmasıyla da ünlü olan bu eşsiz ada, son zamanlarda Yunanistan’ın en popüler tatil destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor.

Doğal güzelliklerle dolu olan adanın güneyinde inişli çıkışlı yeşil tepeler ve kuzeyinde sağlam kalker kaya oluşumları bulunuyor. Ada aynı zamanda ılıman bir iklime, yemyeşil Akdeniz bitki örtüsüne, bazı etkileyici plajlara ve su altı mağaralarına ve tünellerine sahip olmasıyla da ziyaretçileri büyülüyor. 1386’dan 1797’ye kadar Venedikliler tarafından idare edilen Korfu, buna bağlı olarak çok sayıda tarihi yapılara ve kalıntılara da sahip.

Korfu Adası Gezi Rehberi

Korfu Yunanistan

Korfu Adası’nın merkezi Corfu Town, yani Korfu Kasabası. Bunun dışında ada, Paleokastritsa, Kassiopi, Agios Gordios, Barbati gibi daha çok sayda farklı bölge ve köylerden oluşuyor.

Adadaki cazibe merkezlerinin ve plajların büyük bir bölümü ada merkezi olan Korfu Kasabası’nda bulunuyor. Ayrıca adadaki tur firmaların büyük bir bölümü de yine bu kasabada yer almaktadır.Booking.com

Korfu Adası’nda gezilecek yerler listemize geçmeden önce adadaki en popüler konaklama bölgelerine de kısaca göz atmakta yarar var ;

KORFU ADASI’NDA NEREDE KALINIR ?

Korfu AdasıAdada konaklama için en çok tercih edilen bölgeler ; Korfu Kasabası, Agios Gordios ve Kavos bölgeleridir.

  • Korfu Kasabası ; Adanın kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Ayrıca adadaki en fazla konaklama birimi burada bulunuyor. Bu bölgede konaklayarak adanın hemen her noktasına çok kolay bir şekilde ulaşabilir, turlara katılmak isterseniz de en fazla tur firmasını kasaba merkezinde bulabilirsiniz. Burası dolambaçlı sokakları ve şeritleri, büyüleyici eski şapelleri ve antik mimariyi bulacağınız yerdir. Bölgede popüler otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı Divani Corfu Palace veya 5 yıldızlı Kairaba Mythos Palace adlı tesise göz atabilirsiniz.
  • Agios Gordios ; Korfu Adası’nın en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bölgesi. Çok sayıda daire, pansiyon ve otele ev sahipliği yapan bölge, ucuz bir Korfu tatili planlayanların göz atabileceği otellere ev sahipliği yapıyor. Bu bölgedeki otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Kavos ; Korfu Adası’nda gece hayatı için bir planınız varsa, en ideal bölge Kavos’tur. Çünkü adanın en hareketli ve en dinamik bölgesi burası. Ayrıca bölge çok sayıda bar, plaj partileri ve kulüplere ev sahipliği yapıyor. Daha çok genç turistlerin tercih ettiği bir bölge olarak biliniyor olsa da, her yaştan ziyaretçinin tercih edebileceği bölgelerden. Otel tavsiyesi olarak; plaj kenarındaki 3 yıldızlı Erofili Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Korfu Adası Gezilecek Yerler

Adadaki gezip görülecek yerlerin büyük bir çoğunluğu Korfu Kasabası’nda, yani adanın merkezinde bulunuyor. Burada konaklamıyor olsanız dahi, ada gezinize buradan başlamayı düşünebilirsiniz. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarla çevrili bu kasabada, adanın önde gelen cazibe merkezlerini kısa sürede yürüyerek keşfedebiliyorsunuz.

1.Korfu Kasabası

Korfu Kasabası
Korfu Kasabası

İki kale arasında yer alan adanın merkezi ve en çok ziyaret edilen yeri olan Korfu Kasabası, sarı ve turuncu rengindeki birbirinden eski Venedik ve Neoklasik tarzdaki evleriyle dikkat çekiyor.

Çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan kasaba, diğer bölgelere, köylere ve plajlara ulaşım için de en önemli üs konumunda.

2.Korfu Eski Kalesi

Korfu Eski Kalesi - Korfu Adası Gezi rehberi
Korfu Eski Kalesi

1546 yılında Venedikliler tarafından başka bir kalenin yerine inşa edilmiş. Küçük, kayalık bir yarımada üzerinde yer alan bu kalenin içinde 19. yüzyıldan kalma bir de kilise bulunuyor.

Kaledeki deniz fenerinin bulunduğu yere de mutlaka yürüyün. Buradan Korfu Kasabası’nın ve adasının en güzel panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.

3.Spianada ve Liston

Spianada ve Liston

Avrupa’nın en büyük ikinci meydanı olduğu söylenen Spianada (The Esplanade), kasabadaki en önemli cazibe merkezlerinden. Eski Kale’nin hemen önünde yer alan meydan, turistleri ve kasaba yaşamını izleyebileceğiniz birbirinden güzel mekanlara ev sahipliği yapıyor.

Spianada’nın batı sınırındaki Liston, Fransız döneminden kalma ve Paris’teki Rue de Rivoli tarzında tasarlanmış zarif bir pasajdır. Görülmeye değer bir mimariye sahip olmasının yanında, adanın en hareketli noktalarından biri olarak bilinir.

4.Korfu Yeni Kalesi

Korfu Yeni Kalesi
Korfu Yeni Kalesi

Kasabadaki iki kaleden biri. 1577’de Venedikliler tarafından şehri Türklere karşı korumak için inşa edilmiş. Cüzi bir ücret ödeyerek ziyaret edebileceğiniz kalede küçük bir de cafe bulunuyor. Ayrıca zirvedeki bölümlere manzara seyretmek için de çıkabiliyorsunuz.

5.Saint Spyridon Kilisesi

Saint Spyridon Kilisesi - Korfu Gezi Rehberi
Saint Spyridon Kilisesi

Kasabadaki en dikkat çeken tarihi yapılardan biri. Görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken kilise, 1589 yılında inşa edilmiş. Adını Korfu’nun koruyucu azizi St. Spyridon‘dan almış kilisenin fresklerle süslenmiş yan şapeli, görülmeye değer bir dekorasyona sahip.

15. yüzyılda Konstantinopolis’ten Korfu Şehrine getirilen Aziz Spyridon’un kalıntılarına ev sahipliği yapan kilise, selefinin yıkılmasının ardından kaleye yol açmak için bugünkü bulunduğu yere taşınmış.

6.Michael ve St. George Sarayı

Korfu Adası Gezi Rehberi
Michael ve St. George Sarayı – Kaynak ; wikipedia.org/martin-falbisoner

Günümüzde bir müze olarak hizmet veren saray, içerisindeki birbirinden değerli sanat eserlerinden çok mimarisiyle ilgi görüyor.

Spianada adı verilen meydanın kuzey ucunda yer alan Neoklasik tarzdaki bu bina da kasabada görülmesi gereken yerler arasında.

7.Achilleion

Korfu Gezilecek Yerler Listesi
Achilleion – Kaynak ; flickr / qfwfq78

1888’de Avusturya İmparatoriçesi Bavyera Elisabeth, Korfu Şehri’nin yaklaşık 10 kilometre güneyindeki bu alana yazlık bir saray inşa ettirmiş. Bu Neoklasik saray, İtalyan mimar Raffaele Caritto tarafından, ana teması Achilles kahramanı olacak şekilde tasarlanmış.

Palmiyeler ve budanmış servi ağaçları arasında korkuluklar, sütunlar, çeşmeler ve Herter’in heykelleriyle zenginleştirilmiş bahçeleriyle dikkat çeken saray, adanın merkezi Korfu Kasabası’ndan kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor.

Achilleion
Achilleion

İç mekan, Bavyera Elisabeth, Franz Joseph II ve bir sonraki işgalci Kaiser Wilhelm II ile ilgili hatıralarla dolu bir müze konseptinde düzenlenmiş. Üst katta, Avusturyalı sanatçı Franz Matsch tarafından Hector’un arabasından çıkarılan ‘Achilles’ resmi bulunuyor. Ayrıca melek figürleriyle dekore edilmiş yemek salonu da, iç mekanda kaçırılmaması gereken bölümlerden.

8.Pantokrator Dağı

Pantokrator Dağı - Korfu Adası Gezilecek Yerler
Pantokrator Dağı – Kaynak ; flickr / Nomadpete

906 metre yüksekliğiyle dikkat çeken Pantokrator Dağı, karayoluyla ulaşılabilecek bir konumda, adanın kuzeyinde yer alıyor. Zirvede 17. yüzyılın sonlarından kalma bir telekomünikasyon istasyonu ve bir manastır var.

Korfu Kasabası’ndan da bu dağa giden minibüsleri bulabileceğiniz gibi, adadaki birçok sahil beldesinden Pantokrator Dağı’na giden minibüsleri de bulabilirsiniz. Dağın zirvesinden görebileceğiniz manzara kadar, yol üzerindeki manzara da muhteşem. Dağın tepesine vardığınızda İyonya Adaları’nı, Yunan Ana Karası’nı, Arnavutluk’u ve ayrıca 130 kilometre batıda yer alan İtalya’nın Puglia bölgesini de görebiliyorsunuz.

9.Paleokastritsa Manastırı

Paleokastritsa Manastırı
Paleokastritsa Manastırı – Kaynak ; Sander Hoogendoorn / Flickr

Tarihi 13. yüzyıla uzanan Paleokastritsa Manastırı, adanın kuzeybatı kıyısında yer alan engebeli bir burnun tepesinde yer alıyor. Binanın hemen her yüzeyi begonvil ve sardunyalarla kaplı ve içeri girmek isterseniz omuzların ve bacakların kapatılması gerekiyor. Yunanistan’daki birçok dini yapıda olduğu gibi burada da kıyafet kuralı bulunuyor.

10.Paleokastritsa Plajı

Korfu Gezilecek Yerler - Paleokastritsa Plajı
Paleokastritsa Plajı

Korfu Kasabasının 20-25 kilometre kuzeybatısında yer alan Paleokastritsa, kristal berraklığında mavi bir denize uzanan, hem kum hem de çakıldan oluşan güzel plajları barındıran altı derin, kıvrımlı koy ile görkemli bir girintili sahil şeridini kapsıyor. Manastıra yakın bir konumda olan bu bölgedeki plajlar, Korfu Adası’nın en popüler plajları arasında yer alıyor. Bu yüzden de yüksek sezonda ciddi anlamda yoğun olabiliyor.

Paleokastritsa Plajı’nın dışında bölgede çakıllı birkaç plaj daha bulunuyor.

Bazı haritalarda Agios Syridon Plajı olarak etiketlenmiş olan bu plaj, her iki tarafında yüksek kaya duvarları olan uzun bir girişin sonunda yer alıyor. Sakin ve sığ bir denize sahip olan plaj, küçük çocuklu ailelerin de favorileri arasında. Plaj dar olsa da, yakındaki çakıl taşlı koyların aksine yumuşak altın kumlara sahip olmasıyla öne çıkıyor.

11.Angelokastro

Korfu Gezi rehberi
Angelokastro

Denizden 300 metre yükseklikte olan bu kalenin tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Yunanistan anakarası ve Korfu’nun büyük arazileri boyunca iç kesimlerde geniş kapsamlı bir gözetleme noktası olarak inşa edilmiş olan kale, sunduğu muhteşem manzarasıyla dikkat çekiyor.

1700’lerden kalma fresklere sahip küçük Başmelek Mikail Kilisesi dışında kaleye dair pek bir şey kalmamış olsa da, yine Korfu Adası’nda görülecek en önemli yerlerden biri.

12.Vlacherna Manastırı

Vlacherna Manastırı - Korfu Adası
Vlacherna Manastırı – Kaynak ; flickr / Vince Smith

Kanoni Yarımadası’nın güney ucunda dar bir iskelenin sonundaki bir adacık üzerinde yer alan Vlacherna Manastırı, 1685 yılına tarihleniyor.

Ayrıca tarihi 18. yüzyıla uzanan mezar anıtlarına sahip olan manastır, günümüzde turlar ile veya bireysel olarak ziyaret edilebiliyor. Manastırı Mouse İsland adı verilen ada turlarıyla kombineli olarak görebilirsiniz.

13.Pontikonisi (Mouse İsland)

Korfu Gezi Turları
Pontikonisi (Mouse İsland)

12. yüzyıldan kalma bir Bizans manastırının çam ve selvi ağaçlarıyla dolu olduğu bu küçük adaya 4€ gibi bir ücret ödeyerek teknelerle gidebiliyorsunuz.

Bu küçük adacık üzerinde yoğun bitki örtüsüyle çevrili Bizans Pantokrator Kilisesi bulunuyor. Çok turistik bir yer olmasa da, kolay ulaşılabilir olmasından dolayı, Korfu Adası gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden biri.

14.Kassiopi

Kassiopi Korfu Adası'nda Görülecek Yerler
Kassiopi – Kaynak ; flickr / Chris Parker

Adanın kuzeydoğusunda, Korfu kasabasının 36 kilometre kuzeyinde yer alan bu geleneksel balıkçı köyü, adadaki genel karakterini korumuş nadir köylerden biri. Adanın en sessiz ve sakin köylerinden biri olarak da bilinen Kassiopi, özellikle beyaz çakıl plajları ve muhteşem turkuaz mavisi denize sahip sayısız küçük koyuyla dikkat çekiyor.

Yerleşim alanı, küçük çakıl koylarla oyulmuş ve doğu tarafında şirin bir balıkçı limanı bulunan bir yarımadanın eteğinde yer alıyor. Kassiopi’nin en önemli cazibe merkezi ise tarihi 6. yüzyıla uzanan, bir Bizans kalesi olduğu tahmin edilen Kassiopi Kalesi’dir. Kısmen bir harabe olan bu kalenin 19 kulesi hâlâ ayaktadır.

Kassiopi, ayrıca Korfu’daki en huzurlu tatil bölgelerinden biri. Eğer sessiz ve sakin bir Korfu tatili planlıyorsanız buradaki otellerde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Bölge Korfu Kasabası’na biraz uzak bir konumda olsa da, Korfu merkezdeki hemen hemen tüm olanakları burada da bulabiliyorsunuz.

15.Canal d’Amour Plajı

Korfu Adası Gezilecek Yerler Listesi
Canal d’Amour Plajı

Korfu Adası’nın en güzel plajlarından biri olan Canal d’Amour Plajı, etrafındaki kaya oluşumlarıyla dikkat çekiyor. Adanın en hareketli plajlarından ve uçurumlardan atlamak için en güzel spotlardan biri.

Plajın bulunduğu yer Aşk Kanalı olarak da biliniyor ve burada birlikte yüzenlerin evleneceğine dair bir efsane de var. Bu yüzden Canal d’Amour Plajı’nda kiminle yüzdüğünüze de dikkat edin.

16.Glyfada

Glyfada
Glyfada

Adadaki en iyi plaj olarak kabul edilen Glyfada, Korfu Kasabasının 26 kilometre batısında ve Pelekas köyünün iki kilometre güneyinde yer alıyor. Uzun, ince altın kumlu bir sahil şeridi, şezlong ve şemsiyelerle kaplı, arkası çam ormanları ve zeytinliklerle dolu yamaçlarla çevrili.

Bölgede birkaç büyük otel ve daire var. Ayrıca jet ski, pedallı botlar ve muz botları dahil olmak üzere tavernalar, kafeler ve su sporları tesislerini de plajda bulabiliyorsunuz. Adanın en yoğun plajı olduğundan dolayı Temmuz ve Ağustos aylarında sabahın erken saatlerinde yerinizi aldığınızdan emin olun.

Korfu Adası Tarihi

Korfu Adası

Yunanca Kerkyra olarak bilinen Korfu, adını Nehir Tanrısı Aesopos’un kızı olan Perisi Korkira’dan almış. Efsaneye göre Deniz Tanrısı Poseidon, Perisi Korkira’ya aşık olur, onu kaçırır ve bu adaya getirir.

Arkeolojik kazılara göre adanın Paleolitik Çağ’dan beri iskan edildiği biliniyor.

Antik çağda Korfu, Fenikelilerin yaşadığı çok önemli bir ticaret merkeziydi. Adriyatik Denizi’nin tüm kasabalarıyla ticaret yapılıyordu, bu da Korfu’yu güçlü bir deniz gücü ve bugün Paleopolis olarak bilinen önemli bir kolonyal şehir haline getiriyordu. Bu antik kentin kalıntıları, Korfu kasabasındaki Mon Repos Sarayı’nın hemen karşısında bulunur.

Korfu, MÖ 229’dan MS 337’ye kadar adada kalan Spartalılar, İliryalılar ve Romalılar tarafından arka arkaya saldırıya uğramış ve fethedilmiş. Roma döneminde adanın özerkliğinin bir kısmını korumasına izin verilmiş ve karşılığında Romalılar şehrin limanını kullanabilmişti.

Pontikonisi Korfu

MS 40 yılında, Aziz Paul’un iki havarisi olan Jason ve Sossipatros, adaya Hıristiyanlığı getirdiler ve Aziz Stephan’a adadıkları ilk Hıristiyan kilisesini inşa ettiler.

Roma İmparatorluğu’nun bölünmesiyle Korfu Adası, Doğu Roma İmparatorluğu ile birleşti. Orta Çağ döneminde, ada düzenli olarak korsan baskınlarına ve barbarların, Gotların veya Sarazenlerin saldırılarına maruz kaldı.

Korfu, Yunanistan’daki Venedik mimarisinin sembolü haline gelen çok sayıda bina, anıt ve diğer yapıların inşa edildiği dört asırlık uzun bir süre Venedik egemenliği altında kalmış.

Korfu Yunanistan

Napolyon Bonapart Venedik’i fethetti ve 1797’de Korfu Fransız Devletinin bir parçası oldu.

1799’da Türklerin, Rusların ve İngilizlerin müttefik filosu Korfu adasına çıktı. Limanda Mandouki sakinlerini öldürdükten sonra tüm adayı fethettiler. Ancak kısa bir süre sonra, 1807 yılında Korfu, Fransız egemenliğine geri döndü.

İngilizler İyonya adalarını işgal etmeye başladılar ve 1815’te hakimiyetleri altına aldıkları Korfu’ya ulaştılar. İngiliz yönetimi dönemi, Korfu için müreffeh bir dönemdi çünkü Yunanca resmi hale geldi, yeni yollar inşa edildi, su temin sistemi iyileştirildi ve ilk Yunan Üniversitesi 1824’te kuruldu. Korfu hiçbir zaman Türklerin kontrolü altında olmamasına rağmen, sakinleri Yunan Devrimi sırasında Yunanistan’ın geri kalanına mali olarak yardım etti. 21 Mayıs 1864’te İyon Adaları İngilizlerden yeni Yunanistan Kralı’na bağışlandı. 20. yüzyılda Korfu iki Dünya Savaşına katıldı ve büyük zarar görmüştü.

İyon Akademisi, Halk Kütüphanesi ve Belediye Tiyatrosu 1943’te Alman bombardımanıyla tamamen yıkılmış, ancak daha sonra restore edilerek günümüzdeki haline getirilmiştir.

Korfu
Kaynak ; flickr / Vince Smith

Korfu Adası Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Korfu Adası, Yunanistan’ın kuzeybatısında yer alan Akdeniz’in kolu olan İyon Denizi’nde bulunuyor.

İyon Adaları’nın en büyük ikinci adası olan Korfu Adası’na ulaşım Atina aktarmalı uçuşlar ile sağlanıyor. Santorini ve Mykonos adalarında olduğu gibi Korfu’ya direkt Türkiye’den uçuş bulunmuyor.

Atina’dan Korfu’ya Patras üzerinde araçlarla yaklaşık 6 saatte gidilebiliyor. Ancak pek tercih edilen bir yol olmadığından dolayı, yaklaşık 1 saat süren ve 100€ civarında bilet fiyatı olan uçakları tercih edin deriz.

Korfu Adası’nda her ne kadar otobüs ağı bulunuyor olsa da, adadaki cazibe merkezlerini gezip görmek için en ideal yol araç kiralamaktır. Adanın birçok noktasına ulaşım ya feribotlarla ya da otobüslerle sağlanıyor. Ancak bazı bölgelere ulaşım için toplu taşıma araçları ciddi anlamda pahalı olabiliyor.

Göz At ; Siros gezisi ve Kefalonya gezisi adlı yazılarımızı incelemeyi de unutmayın.

Korfu Adası’nda Kaç Gün Kalmalı ?

Korfu Adası
foto kaynak ; flickr / rob_sandbach

Biz Korfu Adası için 4 günlük bir gezi planı yapmıştık. Ancak adaya ulaştıktan sonra bunu 6 gece olarak değiştirdik. Ancak adayı 4-5 günde çok rahatlıkla keşfedebilir, plajların keyfini çıkarabilir ve gece hayatı için bile zaman ayırabilirsiniz. Birçok Avrupalı turist genel olarak 1 haftalığına adaya geliyor olsa da, 1 hafta bu ada için biraz fazla olabilir. Çok daha fazla zamanınız kalırsa Korfu Adası çevresindeki diğer adalar ve bölgeler için de plan yapılabilir.

Korfu Adası’nda Ne Yenir ?

Korfu Adası Gezi Rehberi
Kaynak ; flickr / rob_sandbach

Tabii ki Korfu’da geleneksel Yunan ve İtalyan yemeklerini bulabilirsiniz, ancak Korfu’ya özgü bazı yemekler de denenebilir.

Sofrito ; Adaya özgü bir yemek. Özellikle Türkler tarafından sevilen Sofrito, şarap sosunda, sarımsak ve beyaz biber ile yavaş yavaş pişirilmiş dana etidir. Genellikle pilav veya patates püresi ile servis edilir.

Pastitsada ; Genel olarak horoz etiyle yapılıyormuş. Ancak biz tavuklusunu gayet beğendik. Dana etiyle yapılan versiyonu bile varmış. Et taze domates, şarap, soğan ve karanfil, tarçın ve yenibahar ile pişirilir. Genellikle güveç olarak makarna veya patates ile servis edilir.

Bourdeto ; Domates sosunda soğan, sarımsak ve baharatlı kırmızı biberle pişirilmiş kaya balığıdır. Burdeto için en iyi balık akrep balığıdır, ancak müren balığı ve tope köpek balığı da kullanılır.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR