Ana SayfaAvrupaYunanistanKefalonya Gezilecek Yerler | En Popüler 17 Turistik Yer

Kefalonya Gezilecek Yerler | En Popüler 17 Turistik Yer

İyonya Denizi’nde, Yunanistan kıyılarının hemen açıklarında yer alan en iyi tatil rotalarından biri olan Kefalonya Adası yer alıyor. Bu küçük cennet, nefes kesen turkuaz suları ve sakin plajları keşfetmekten gizemli deniz mağaralarını keşfetmeye kadar yapılacak birçok inanılmaz şey sunuyor.

Kefalonya, çeşitli manzaraları, canlı köyleri ve ülkedeki başka hiçbir şeye benzemeyen sakin atmosferiyle Yunanistan’ın gizli mücevherlerinden biridir. Santorini veya Milos gibi yerlerde bulduğunuz ikonik beyaz evlerin aksine Kefalonya, kendine özgü çekiciliğini artıran güzel Akdeniz tarzı evlerle bezenmiştir.

Santorini ya da Mykonos gibi diğer popüler adalara nazaran daha az biliniyor. Yunanistan’da daha sessiz ve huzurlu bir tatil arıyorsanız, Kefalonya Adası, gitmeniz gereken yer.

Kefalonya Gezilecek Yerler

Kefalonya Adası’nda gezip görülecek birçok tarihi ve turistik cazibe merkezi olsa da, ada, daha çok tertemiz suya sahip birbirinden doğal plajlarıyla ilgi görüyor. Adada çok sayıda plaj var, hangisini tercih edeceğiniz adayı kiminle ziyaret ettiğinize, nerede konakladığınıza ve aracınızın olup olmadığına göre değişiklik gösteriyor.

Yunan Adaları’ndaki en güzel doğal manzaralara ev sahipliği yapmasıyla da adından söz ettiren Kefalonya, her geçen gün popülaritesi artan tatil cennetlerinden biri. Eğer Kefalonya Adası için bir tatil planı yapıyor ve keşfedebileceğiniz güzellikler hakkında bir fikriniz yoksa, aşağıdaki Kefalonya gezilecek yerler listemiz ile başlayın deriz.

1.Melissani Mağarası

Melissani Mağarası, Kefalonya

Sami Köyü’nün hemen dışında (2 km) yer alan Melissani Mağarası, Kefalonya Adası’nın en popüler doğal güzelliklerinden bir tanesi. Mağaranın içinde etrafı ağaçlar ve ormanlarla çevrili bir gölde bulunuyor ve bu göl üzerinde geziye çıkmak adada yapılacak en özel şeylerden biri.

Dışarıda yemyeşil ormanlar mağaraları kaplıyor, ancak bir tekne turuna katılmak ve bir yer altı geçidinden geçmek Yunanistan’ın en etkileyici jeolojik olaylarından birine tanık olmanın yoludur. Mağara, antik dikitlerle süslenmiş çatısının altından süzüldükten sonra gökyüzüne açılıyor ve ışığın Melissani Gölü’nün yarı saydam sularından geçmesine izin veriyor.

Adadaki en fotojenik yerlerden biri olan Melissani Mağarası’nı en iyi şekilde deneyimleyebilmenin yolu turlara katılmaktır. Bu tekne turlarıyla mağaranın her köşesini görecek, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceksiniz.

Melissani Mağarası, kayadaki bir oyuk tarafından yukarıdan aydınlatılan, ışıltılı mavi bir yeraltı gölüdür.

Yunan mitolojisinde Melissani, tanrı Pan tarafından reddedilen peri Melissani’nin boğulduğu Periler Mağarasıydı.

Mağarayı ziyaret etmek için en iyi zaman sabahın geç saatleri ve öğleden sonranın erken saatleridir. Bu saatlerde güneş ışığı mağaranın çatısından içeri sızıyor.

2.Antisamos Plajı

Antisamos Plajı, Kefalonya

Antisamos, Kefalonya’da yüzmek ve güneşlenmek için tartışmasız en uygun destinasyonlardan biridir. Argostoli’nin 30 km doğusunda, Sami limanına oldukça yakın bir konumdadır. Antisamos, turkuaz suları ve etrafındaki muhteşem yeşil tepeler ve üzerindeki yemyeşil bitki örtüsünden oluşan doğal güzelliğiyle öne çıkıyor. Bu alanı karakterize eden ve tüm ziyaretçileri büyüleyen şey bu muhteşem manzaradır.

İki plaj barı misafirlere hizmet verirken, su sporları olanakları da plajın bir parçası. Tepenin arkasında güneşlenenler ve doğa tutkunları için harika bir alan bulunmaktadır. Güzel bir gezi yeri olarak kabul edilen plajın yanı sıra, güzel Agrillion Manastırı da tepenin üzerinde yer almaktadır.

Antisamos, tüplü dalış, sürat teknesi gezileri, şnorkelli yüzme ve daha fazlası gibi çok çeşitli su sporları sunmaktadır.

Plaja kolayca ulaşılabilir ve Sami limanından sadece birkaç dakika uzaklıktadır.

3.Petani Plajı

Petani Plajı

Petani, Lixouri yakınında, güzel Paliki yarımadasında yer alan muhteşem bir plajdır. Mavi kristal sulardan ve denize ulaşan devasa yemyeşil kayalıklardan oluşan muhteşem bir manzaradan oluşur.

Petani Plajı çabuk derinleşiyor ve genellikle dalgalıdır. Bu yüzden de küçük çocuklu aileler arasında popüler bir plaj değildir.

Plaj neredeyse bir kilometre uzunluğunda ve çoğunlukla kumla kaplı, ancak kıyı boyunca bazı çakıl taşları dağılmış durumda. Plaj kısmen şemsiye ve güneşlenme teraslarıyla düzenlenmiştir. Birkaç adım ötede duş ve tuvalet olanakları da bulunmaktadır.

4.Myrtos Plajı

Myrtos Plajı, Kefalonya Adası

Yunanistan’ın en iyi plajlarından olarak bilinen Myrtos Plajı, doğal güzelliği, berrak denizi ve tertemiz plajıyla eşsiz bir deneyim sunuyor. Kefalonya’daki belki de en popüler ve en güzel plaj.

Plaj, adanın kuzeyindeki iki dağın, 900 metrelik Kalon Oros ve Agia Dynati’nin baş döndürücü alçak yamaçları arasında yer almaktadır.

Yamaçlar, yemyeşil bitki örtüsü kümeleriyle, neredeyse bir kilometre uzunluğundaki ve sıra sıra kiralık şezlongların bulunduğu bu çakıl taşlı mermer plaja doğru iniyor.

Myrtos Plajı’na gidince, plaj arkasında yer alan uçurum tepesine de çıkıp plajın ve denizin eşsiz manzarasını seyretmeyi unutmayın.

5.Agios Gerasimos Manastırı

Agios Gerasimos Manastırı, Kefalonya Adası

Agios Gerasimos, Kefalonya’nın koruyucu azizidir ve 16. yüzyılda yaşamıştır. Mumyalanmış bedeni bu pembe tuğlalı kilisede parlak gümüş bir kutsal emanette tutuluyor ve ara sıra ayinlerde sergileniyor.

Avluda ise aziz tarafından dikilip batırıldığı iddia edilen bir mukaddes çınar ağacı ve bir kuyu bulunmaktadır.

Kilisenin duvarlarında İncil sahnelerini, azizleri, peygamberleri ve havarileri tasvir eden parlak freskler bulunuyor.

Manastır, Kefalonya’nın en kutsal hac yerlerinden biri olarak kabul ediliyor ve her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

6.Argostoli Limanı

Argostoli Limanı

Kefalonya’nın sunduğu her şeyi deneyimlemek istiyorsanız Argostoli kasabasını ziyaret etmeniz gerekir. Kasaba çok güzel ve tarihi ve kültürel simge yapılarla dolu. Ancak kasabanın öne çıkan cazibe merkezi ise, Argostoli Limanı‘dır.

Liman, yaz aylarında, özellikle de balıkçı teknelerinin geldiği sabahlarda, denizcilik faaliyetleriyle dolup taşıyor.

Bu, Caretta caretta deniz kaplumbağalarını suda görmenin en iyi zamanıdır.

Argostoli, Kefalonya’nın başkenti ve adanın en işlek yeridir. Binalarının çoğunda geleneksel Venedik mimarisinin unsurları korunmuştur ve uzun taş döşeli yürüyüş yolu akşam yürüyüşleri için idealdir.
Adanın görülmesi gereken en önemli yerlerinden olan De Bosset Köprüsü, Arkeoloji Müzesi ve Georgiou Vergoti Caddesi’ndeki Belediye Tiyatrosu tam olarak burada yer alıyor.

Pitoresk kasabada dolaşmak ve bu önemli simge yapıların tümünü ve çok daha fazlasını görmek için bir yürüyüş turu rezervasyonu yaptırmanızı öneririz. Bu gezi sırasında en etkileyici binalarını ziyaret etme, en iyi yerel mağazaları keşfetme ve geleneksel lezzetleri deneme fırsatı bulacaksınız!

7.Makris Gialos Plajı

Makris Gialos Plajı, Kefalonya Adası Gezilecek Yerler

Makris Gialos Plajı Argostoli yakınlarındaki ünlü bir plajdır. Plaj birçok ağaçla çevrilidir ve birçok güzel tavernaya sahiptir.

Makris Gialos, güzel ve berrak bir körfezin etrafında yer alan güzel bir turizm beldesidir. Adanın başkenti Argostoli’ye yakın konumdadır ve parlak altın rengi kumu, masmavi ve temiz sularıyla popüler olan Kefalonya’nın en uğrak plajlarından biridir. Adanın çoğu plajına benzer şekilde Makris Gialos, yoğun bitki örtüsü ve uzun çam ağaçlarıyla büyüleyici bir manzaraya sahiptir. Bazı kaya oluşumları dağınık olup egzotik bir atmosfer yaratmaktadır.
Sahilde şezlong ve şemsiyeler mevcut ancak bunlar bölgesel sahil barına ait olduğundan bunları kullanmak için ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca iki adet su sporları merkezi, adrenalin tutkunlarına eğlenceli aktiviteler yapma imkanı sunuyor.

Yaz aylarında iyi organize edilmiş plaj hem yerli halk hem de turistler için ünlü bir buluşma noktasıdır.

8.Fiscardo Limanı

Fiscardo Limanı, Kefalonya Yunanistan

Fiscardo ve güzel marinası yıllardır ışıltılıların buluşma yeri olmuştur. Bu küçük köyde kalbinizi çalacak rengarenk sahil evleri var! Adanın en eski Venedik yerleşim yerlerinden biridir ve pek çok yıkıcı depremden sağ kurtulan, büyük tarihi değere sahip, koruma altındaki binalara ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Fiscardo’nun pitoresk mimarisi sizi geçmişe götürse de köyde modern olanaklar eksik değildir. Tam tersine imaja ve yerel mimari standartlara uygun olarak inşa edilmiş meyhaneler, restoranlar, kafeler ve mağazalar var. Kiremit çatılar ve canlı renkler, yeşil ormanlar ve turkuaz sular, bu küçük köy, bölgenin en güzel manzaralarından birini oluşturmak için gereken her şeye sahiptir!

Fiscardo köyü, Kefalonya’nın başkenti Argostoli’nin 49,5 km kuzeyinde yer almaktadır. Selvi ve zeytin ağaçlarıyla kaplı tepelerde yer alan bu şirin balıkçı köyü o kadar güzel ki, korunması amacıyla Project Natura 2000’e eklendi. Kendi limanının yanı sıra kayıkçıların cenneti sayılan ve yaz aylarında yatlarla dolup taşan bir marinaya sahiptir.

Günümüzde nispeten kozmopolit bir destinasyon olmasına rağmen Fiskardo, Venedik Deniz Feneri ve Roma Mezarlığı gibi tarih meraklılarına yönelik birkaç yere sahiptir. Fiskardo köyündeki liman, hem fotojenik yapısı hem de yeme içme mekanlarıyla Kefalonya gezilecek yerler listenizde olması gereken popüler cazibe merkezlerinden biri.

9.Agios Georgios Kalesi

Agios Georgios Kalesi, Kefalonya

Kefalonya Kalesi olarak da bilinen Agios Georgios Kalesi, çok popüler bir turistik yer olmasına rağmen, bir türlü kendisini sevdirememiş. Ancak Kefalonya’da yeteri kadar zamanınız var ve tarihe meraklıysanız, kesinlikle bu kaleyi da görülecek yerler listenize ekleyin deriz.

Agios Georgios Kalesi, 800 yıl önce Argostoli’nin Kuzeydoğusuna 7 km uzaklıkta, 320 metre yüksekliğindeki bir tepe üzerinde inşa edilmiş.

Travliata ve Peratata köylerinin üzerinde yükselen 320 metre yüksekliğindeki Saint George Kalesi, Kefalonya’nın tarihine derinden bağlı yapılardan biri. Çokgen bir şekle sahip olan ve yaklaşık 16.000 metrekarelik bir alanı kaplayan kalenin kökeni, Bizans dönemindeki 12. yüzyıla kadar uzanıyor, ardından Türklerin eline geçiyor ve nihayet erken dönemde Venedik egemenliği altında bugünkü halini alıyor.

Tamamen tamamlanmasının ardından bu kale, 1757 yılına kadar Kefalonya’nın başkentiydi. Ancak 17. yüzyıldaki iki deprem ve 1953’teki yıkıcı deprem, Saint George Kalesi’nin ağır bir şekilde tahrip olmasına ve surlarının çok zarar görmesine neden olmuş.

Sitede, Venedikli ailelerin çeşitli armalarını da bulacağınız harabelere girmek ve keşfetmek için cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Kalenin Argostoli ve komşu köylere bakan muhteşem manzarası ise, burayı ziyaret etmek için yeterli bir neden.

Yine burada, Orta Çağdan kalma Evangelistria kilisesi ve Agios Theodoros kilisesinin kalıntılarını da görebileceksiniz.

10.Drogarati Mağarası

Drogarati Mağarası, Kefalonya Adası

Drogarati Mağarası‘nın 150 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor. 18. yüzyılda şiddetli bir depremin çatının bir kısmının çökmesine ve mağaranın girişinin ortaya çıkmasına neden olması sonrasında keşfedilmiştir.

Drogarati Mağarası, özellikle boyutundan dolayı gerçekten etkileyici bir mağaradır. 95 metre derinliğindedir ve iyi düzenlenmiş koridorlar ve merdivenler üzerinde yürüyebiliyorsunuz.

Mağaraya girdiğinizde Kraliyet Balkonu adı verilen doğal bir platforma giden uzun bir koridor göreceksiniz. Kolayca erişilebilir ve tüm mağaranın muhteşem manzarasını sunar.

Mağaranın Yüceltme Odası adı verilen ana salonu inanılmaz derecede büyüktür. Yaklaşık 65 x 45 metre ölçülerinde ve 20 metre yüksekliğindedir! Eğim çok dik olmadığından Drogarati mağarasını dolaşmak oldukça kolaydır.

Drogarati Mağarası’nda çok sayıda güzel sarkıt ve dikit bulunmaktadır.

Drogarati Mağarası iki bölümden oluşmaktadır. Turistlerin erişebildiği kısım, ışığı güzel bir şekilde yansıtan sarkıtlardan oluşan doğal bir platform olan Kraliyet Balkonuna giden uzun bir koridordan oluşuyor. Buradan muhteşem akustiği olan Yüceltme Odası’nı görebilirsiniz. Bu oda mağaranın en büyük salonudur; Bazen kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak için kullanılır ve 500 kişilik bir odaya sahiptir.

Her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği mağara, Sami’nin 5 km güneyinde bulunmaktadır.

11.De Bosset Köprüsü

De Bosset Köprüsü, Kefalonya

De Bosset Köprüsü (veya De Bosset Geçidi), deniz suyu kütlesi üzerindeki en büyük taş köprüdür. 1813 yılında İsviçreli mühendis Charles Philippe De Bosset’in İngiliz Ordusunda görevlendirilmesiyle inşa edilmiş.

De Bosset Köprüsü, Argostoli köyünde, merkez otobüs terminaline sadece 500 metre uzaklıkta yer almaktadır.

Argostoli’deki Koutavos Lagünü’nde yer alan De Bosset Köprüsü, Caretta caretta kaplumbağalarını izlemek için de harika bir yer.

12.Ithaca

Ithaca Adası, Yunanistan

Sami’de mitolojik kahraman Odysseus’un evi olan Ithaca adasına kısa bir yolculuk yapan bir araba feribotu var. Bu feribotlarla Ithaca’ya günübirlik bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Kefalonya’dan Ithaca’ya bakıldığında ada, ince bir kıstakla birbirine bağlanan iki yarımada üzerinde kıyıdan yükselen neredeyse baş döndürücü yamaçlarla geçilemez gibi görünüyor.

13.Skala Plajı

Skala Plajı, Kefalonya

Küçük balıkçı köyü Skala, Kefalonya’nın güney ucunda, Mounda Plajı yakınında yer almaktadır. Güzel düzeni ve yoğun çalı tepeleri ve kayalık çıkıntılarla sınırlanan uzun kumsalı ile tanınır.

Skala Plajı, Argostoli’den 36 kilometre uzaklıkta, Kefalonya’nın güneyinde yer alıyor. Çok sayıda şezlongun bulunduğu, aile dostu bir plajdır.

Plaj tertemiz ve muhteşem manzaralara sahip. Ana yol üzerindeki birçok restoran ve mağaza bu plaja yakındır. Yoğun sezonda biraz kalabalık olsa da, kesinlikle adada en güzel plaj deneyimini yaşayabileceğiniz plajdır.

Skala şnorkelli yüzme için idealdir ve plajda tekne kiralama hizmeti mevcuttur.

14.Ainos Dağı Milli Parkı

Ainos Dağı Milli Parkı, KEfalonya Adası Gezilecek Yerler

Ainos, Kefalonya’nın en yüksek dağıdır. Milli Park olarak kabul edilir ve yoğun ormanlarla ve gelişen doğayla kaplıdır.

Yalnızca adada yetişen benzersiz köknar ağaçları (Abies Cephalonica), tilkiler ve vahşi atlar dahil olmak üzere yerel bitki örtüsü ve faunayı keşfetmek için kullanabileceğiniz çok sayıda yürüyüş yolu vardır. Ormanın canlandırıcı atmosferi, yaz sıcağından kaçmak için mükemmel bir fırsattır ve bu deneyim doğayla bağ kurmanızı sağlayacaktır. Ainos Dağı’nda, doğal bir su çeşmesinin yakınında bulunan eski Agios Eleftherios ve Zoodohos Pigi manastırlarıyla da karşılaşacaksınız.

Ainos, sadece Kefalonya’nın değil, İyonya Denizi’ndeki tüm adaların en yüksek dağıdır. 1628 metre yüksekliğindedir ve yerel biyolojik çeşitlilik açısından büyük ekolojik öneme sahiptir.

Ainos Milli Parkı, bölgedeki flora ve faunayı korumak amacıyla 1962 yılında kuruldu ve şu anda “Natura 2000” ağının bir parçası. Pek çok yaban hayatı türü arasında Ainos Dağı tilkilerin, kuşların, gelinciklerin ve yabani atların doğal yaşam alanıdır. Ayrıca küçük leylak çiçekleri (Viola Cephalonica) ve Avrupa’nın en nadir köknar türlerinden biri olan Abies Cephalonica ile de karşılaşacaksınız.

Kefalonya’yı ziyaret eden ve yürüyüş yapmayı seven tüm doğa tutkunlarının vazgeçilmez rotası olan, kullanabileceğiniz çok sayıda orman yolu bulunmaktadır. Yoğun bitki örtüsü özellikle sıcak yaz günlerinde ferahlatıcıdır ve dağın yüksek noktaları adanın gerçekten unutulmaz, panoramik manzarasını sunar.

15.Sami

Sami, Kefalonya YUnanistan

Adaya giden teknelerin çoğu, Itháki boğazlarının güney ucuna yakın, aşağı yukarı antik Sami‘nin bulunduğu büyük ve işlevsel liman kenti Sami’ye yanaşıyor. Burası, Kefalonya’nın Ithaca’nın denizcilik krallığının bir parçası olduğu Homeros döneminde adanın başkentiydi.

Daha yakın zamanlarda Sami, Kaptan Corelli’nin Mandolin filminin çekimlerinin çoğunda set olarak kullanıldı. Körfezin etrafından Karavomylos köyüne kadar uzanan uzun kumlu plaj tamamen yeterlidir, ancak 2 km daha doğuda, antik Sami’nin ötesinde, çarpıcı kavisli bir koyda yer alan daha dramatik çakıl taşlı Andisamis plajı bulunmaktadır.

Sami bölgesindeki başlıca turistik mekanlardan biri Sami Akropolü’dür. Akropolis’e çıkan çok sayıda doğal yol, çevredeki çok sayıda Roma kalıntısıyla bağlantılıdır.

16.Fteri Plajı

Fteri Plajı, Kefalonya

Fteri Plajı, bozulmamış doğal güzelliği ve sunduğu huzur sayesinde son yıllarda giderek popülaritesi artan plajlardan biri. Dinlenmek için sakin ve dingin bir ortam arayanlar için bu plajda tatil yapmak Kefalonya’da yapılacak en iyi şeylerden biridir.

Fteri plajında şezlong, şemsiye veya plaj barları gibi geleneksel plaj olanakları bulunmamaktadır. Eğer buraya gidecekseniz bölgede mağaza veya restoran bulunmadığından yiyecek dahil gerekli tüm malzemeleri yanınıza almayı unutmayın.

17.Assos

Assos, Yunanistan

Yaklaşık 100 kişinin yaşadığı Assos, küçük bir yarımadanın ucunda yer alıyor. Kesinlikle Kefalonya gezilecek yerler listenizde olması gereken Assos, rengarenk evleri ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

Küçük yollar ve ara sokaklar rengarenk evler ve çiçeklerle bezelidir. Su kenarında ise unutulmayacak bir manzara eşliğinde otantik Yunan yemekleri sunan tavernalar bulunuyor.

Köyün üzerinde 16. yüzyıldan kalma bir Venedik kalesi bulunmaktadır ve buraya ulaşmanın tek yolu zeytinliklerin arasından uzun bir yürüyüştür.

Assos ayrıca Kefalonya Adası’nın en romantik yerlerinden biri. Eğer adada yeteri kadar zamanınız varsa, Assos’a günübirlik bir gezi düzenlemek yerine, burada kalmayı da düşünebilirsiniz. Otel fiyatları yüksek sezonda biraz pahalı olsa da, eşsiz bir atmosfer için ödediğiniz ücrete değecektir.

POPÜLER YAZILAR