Ana Sayfa Avrupa Yunanistan Santorini'de Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 10 Yer

Santorini’de Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 10 Yer

Daha çok gün batımı ve birbirinden lüks balayı otelleriyle adından söz ettiren Santorini, Yunan adalarının en sevilen adası.

İnci gibi beyaz renkteki binaları, yel değirmenleri ve mavi kubbeli kiliseleri ile dikkat çeken bu adada, gezip görülecek yerler kadar yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabiliyorsunuz.

Bu Yunan Cenneti, aslında Oia adlı bölgesi ile ünlü olsa da, turistlerin büyük bir bölümü, kaplıcalarda yüzmek, Yunan lezzetlerinin en iyisini denemek, lüks tatil beldelerinde zaman geçirmek ve güzel bir balayı tatili planı yapmak için adayı ziyaret etmektedir.

Gelelim Santorini’de Gezilecek Yerler Listemize ;

1.Fira

Fira
Fira

İlk olarak, Santorini’nin başkenti olarak bilinen Fira ile Santorini gezinize başlayabilirsiniz.

Adanın en sevilen kasabası olan Fira, ayrıca adanın merkezi olarak bilinir ve turistik noktaların büyük bir bölümüne bu kasabadan çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Fira turistiktir, kalabalıktır, pahalıdır. Fakat, adadaki en çok ziyaret kasabalardan biridir.

Küçük meydanları, mavi kubbeli kiliseleri, bembeyaz evleri ve eşsiz manzarasıyla Santorini’de en çok seveceğiniz bu kasaba, eşek üzerinde güzel bir tura çıkabileceğiniz en romantik bölgelerden biridir.

Fira’da gezilecek ve yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Ancak, bunlar arasında en popüler ve en güzel olan ise, Fira’dan Oia’ya yürüyerek gitmektir. Kaldera uçurumu boyunca güzel ve uzun bir yürüyüş ile, adanın en güzel manzaralarını seyredebiliyorsunuz.

Ancak bu yolculuğun çok uzun süreceğini de unutmayın. Santorini’de kısıtlı zamanınız varsa ve yürümeyi pek seven biri değilseniz, bu deneyimi es geçin.

Fira’dayken kaçırmamanız gereken şeyler ise ;

 • Birbirinden güzel bembeyaz ve mavi evleri keşfedin
 • Dar sokakların her birine mutlaka girin.
 • Sonsuz havuzlu bir otelde veya dairede konaklayın ve manzaranın keyfini çıkarın.
 • Kaldera’nın gün batımı manzarasını seyretmeden adadan ayrılmayın.
 • Firostefani‘ye gidin (Fira’ya 10 dakika yürüme mesafesinde).
 • Küçük Skala Limanı‘na 587 basamak inerek gidin. Geri o basamakları çıkacağınızı da unutmayın. Bu yüzden, sabahın erken saatlerinde, güneşin çok yakıcı olmadığı zamanda burayı ziyaret edin.
 • Teleferiğe binmeyi de unutmayın.
 • Tarihe merakınız varsa, Fira’daki iki müzeyi de ziyaret edin (Arkeolojik kazıları ortaya çıkaran Tarih Öncesi Thera Müzesi ve Santorini kalıntıları koleksiyonuna ev sahipliği yapan Arkeoloji Müzesi)
 • Ayrıca Fira’da adanın en iyi barlarını ve gece kulüplerini bulabileceğinizi de unutmayın. Bu yüzden, Santorini gece hayatı için bir plan yapıyorsanız, Fira’da konaklamasanız da buraya mutlaka eğlenmek için uğrayın.

TAVSİYE ; Fira’ya mümkün olduğunca sabahın erken saatlerinde ulaşmaya çalışın. Hem kalabalıktan hem de güneşin kavurucu sıcaklığından kaçabilmek için sabahları ideal zamandır. Ayrıca, araçlarınız ile Santorini’yi dolaşıyorsanız, sabah saatlerinde çok daha kolay park yeri bulabilirsiniz. Park yerlerinin büyük bir bölümü de ücretsizdir.

2.Oia

Oia Gezilecek Yerler Listesi
Oia

En Az Fira kadar popüler olan Oia da, Santorini’nin kaçırılmaması gereken en güzel kasabalarından biridir. Oia, biraz daha gün batımı manzarası ile öne çıkan yerlerden. Ayrıca Santorini’nin en romantik yerleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Bu kasabanın romantik bir yer olarak bilinmesinin en önemli nedeni, bölgedeki gün batımı manzaraları olsa da, buna ek olarak, lüks balayı otelleri de bu nedenlerden biri olarak sayılabilir.

Santorini’nin kuzey ucunda, Fira’ya ortalama 11 km uzaklıkta olan Oia, adanın en fotojenik yeridir. Burası, kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz en güzel kasabadır.

Oia, biraz lüks turistlere hitap ediyor. Yani burada konaklamayı planlıyorsanız, sağlam bir bütçe ve erken rezervasyon şart.

TAVSİYE ; Oia’ya yürüyerek gitmek gerçekten çok zor. 3-4 saate yakın sürüyor ve her nedense Santorini’de yapılacak en güzel şeyler arasında gösteriliyor. Ancak, bu manzaralı yürüyüşü yapmayı düşünüyorsanız, güneşin yakıcı olmadığı, sabahın erken saatlerini tercih edin. Ayrıca KTEL otobüsüyle, Oia’ya çok rahat ulaşabileceğinizi de unutmayın.

NOT : Oia’da en iyi gün batımı manzarasını seyredebileceğiniz yer, ”Byzantine Castle Ruins”(Bizans Kalesi Kalıntıları). 1-2 saat öncesinden bu izleme yerine gidin ki, tam olarak istediğiniz spotta olabilesiniz. Ayrıca burası, akşam ışıkları yandıktan sonra da nefes kesen bir manzaraya ev sahipliği yapar. Gün batımından hemen sonra ayrılmayın. Zamanınız varsa, ışıklar yanana kadar bekleyin.

Son olarak, Santorini’de en iyi gün batımı manzarasına sahip olan restoran ise, yine Oia Kasabası’nda bulunan ”Elinikon” adlı mekandır.

3.Santorini Çevresinde Tekne Turu Yapın

Santorini Çevresinde Tekne Turu Yapın
Santorini Tekne Turları

Santorini’de yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri ise, tekne turlarıyla Santorini’yi keşfetmektir.

Buradaki en ünlü tur, volkanik adalarda ve Palea Kamini kaplıcalarında geçirilecek yarım günlük turdur. Fakat, bu uzun gelecek olursa çok daha kısa süreli turları da bulabileceğinizi unutmayın.

Bu yarım günlük tur ile, Nea Kameni adasını ve hala aktif yanardağını keşfedeceksiniz. Kraterin zirvesine bile yürüyebilirsiniz. Bunun yanında, Palea Kameni kaplıcalarında duracaksınız. Bu kaplıcalar, turun en sevilen tarafıdır.

Son olarak da, gününüzü Thirassia Adası’nda bitiriyorsunuz.

Bu turlar çok popüler olduğundan dolayı da, önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Tur fiyatları ise ortalama 190 TL’den başlamaktadır. Buraya tıklayarak, tur paketlerine ve fiyatlarına göz atabilirsiniz.

4.Santorini Plajları

Santorini Plajları
Santorini Plajları – Kızıl Plaj

En popüler Santorini Plajları ise ;

 • Perissa, Perivolos ve Agios Georgios ; birçok tavernaya sahip siyah kumlu plajlardır ve adanın en sevilen plajları arasında yer almaktadır.
 • Kamari Plajı ; bizim de favorimiz olan siyah kumlu plajlardan. Oldukça popüler ancak, yüksek sezonda aşırı yoğun olabilmektedir.
 • Kızıl Plaj ; İsmini çevredeki volkanik koyu sarı kayalıklardan almış olan bu plaj da, oldukça ünlüdür.
 • Beyaz Plaj ; Hemen kızıl plajın yanında. Ulaşmak için tekne şart.
 • Monilithos Plajı ; Sığ suları ile çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği plajdır.
 • Kolumbo Plajı ; Yürüyerek ulaşabilirsiniz. Çıplak olarak güneşlenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği plajdır.

5.Amoudi Bay

Amoudi Bay

Amoudi Bay veya Amoudi Körfezi, Santorini’nin en şirin yerlerinden biridir. Burası, birbirinden güzel deniz restoranlarının yanı sıra, eşsiz Oia manzarası sunmaktadır.

Oia Kasabası’nın yükselen kayalıklarının hemen dibinde bulunan bu körfez, turkuaz sularıyla turistlerin en sevdiği yerlerden biri.

Oia’dan 200 basamak kadar aşağıya inerek bu körfeze ulaşabiliyorsunuz. Görebileceğiniz manzara ise, kesinlikle muhteşem.

Ayrıca burada, uçurum atlayışları da meşhurdur. Aşağı indikten sonra, suya dökülen turistleri takip ederek bu uçurumları kolaylıkla bulabilirsiniz.

6.Akrotiri

Akrotiri
Akrotiri

Santorini’nin tarihini merak ediyorsanız, bu Akrotiri Antik Sitesi’ni de mutlaka ziyaret edin derim. İtalya’daki Pompei ile karşılaştırılan bu antik yer, MÖ 1.613’te volkanik bir patlama ile yıkılan eski bir Minoan şehri olarak bilinmektedir.

Akrotiri’nin keşfedildiği tarih ise, 1967 yılıdır. Bu zamana kadar varlığından kimsenin haberdar olmadığı bu güzel antik site, tarih ve antik yapılara merakı olan her turistin severek gezebileceği bir yer.

Günümüzde bu alanda hala arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Ahşap yaya köprüleri sayesinde burayı çok rahat bir şekilde dolaşabiliyorsunuz. Buradaki eski binalar, sokaklar ve seramikler ilginizi çekecektir.

7.Open Air Cinema Kamari

Açık hava sineması - Santorini
Açık Hava Sineması

İster Romantik bir Santorini tatili yapıyor olun, isterseniz de adayı ailenizle ziyaret ediyor olun. Open Air Cinema adı verilen bu açık sinemada bir film izlemeyi unutmayın.

Bu sinema, Santorini’nin en güzel kasabalarından biri olan Kamari‘de bulunuyor ve ulaşması oldukça kolaydır. Akşam saatlerindeki bir filme katılın ve hafif esinti ile muhteşem bir film izleyin. Bu sinemada film izlemek, Santorini’de yapılacak en güzel şeyler arasında gelmektedir, kaçırmayın.

Ayrıca, sinemadan önce biraz güneşlenmek isterseniz de, Kamari Plajı‘na gidebilirsiniz. Bu plaj da, adadaki en güzel ve en çok tercih edilen plajlardan. Biraz yoğun bir insan trafiğine sahip olsa da, herkese yetecek kadar yer var.

8.Antik Thera

Antik Thera
Antik Thera

Adanın güneydoğu kıyısında görebileceğiniz Antik Thera da, Santorini’nin en güzel gezilecek yerleri arasında. Özellikle tarihe ve antik yapılara merakınız varsa, burayı seveceksiniz.

”Thera” Santorini’nin eski adıdır ve Orta Çağ’da ada, Venedikliler tarafından ”Santa İrini” olarak değiştirilmiş.

Mesa Vouno Tepesi‘nde bulunan bu antik yer, M.Ö 9. yüzyılda kurulmuş. Bu yüzden burada, Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait izleri göreceksiniz. Burada özellikle kaçırılmaması gereken noktalar ise, tapınakların kalıntıları, agora ve tiyatrodur. Tabi eşsiz bir manzara da, Antik Thera’nın en güzel özelliği.

9.Pyrgos

Pyrgos
Pyrgos

Beyaz badanalı kiklad evlerinden oluşan Pyrgos, Santorini’nin küçük bir köyüdür. Süper popüler bir yer olmasa da, adada yeteri kadar zamanınız varsa, bu küçük köyü de, Santorini’de görülmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Fira, başkentliği üstlenmeden önce (19.yüzyılda) Pyrgos, Santorini’nin başkentiymiş. Fakat sonraki yıllarda unutulmuş ve değerini kaybetmiş. 2004’ten sonra hızlı bir şekilde turizme kazandırılmaya çalışılmış olan bu köyde, birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve butik otelleri de bulabiliyorsunuz.

10.Santorini Şarap Turu Yapın

Santorini Şarap Turu Yapın
Santorini Şarap Turu

Santorini’de yapılacak en farklı şeylerden biri de, şarap turudur. Turistler arasında bir hayli popüler olan bu turlar ile, adanın en güzel şaraplarını deneyebiliyorsunuz.

Santorini, Yunanistan’ın en iyi beyaz şaraplarına ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür.

Burada, dünyanın en eski üzüm bağları olarak bilinen yerleri gezerek, en iyi şarapları tadabiliyorsunuz.

Santorini’deki bu şarap tadımı turları ortalama 5 saat sürmekte ve 3 üzüm bağını ziyaret ediyorsunuz.

Bu tur, otelinizden transfer, Oenolog kılavuzu ve üzüm bağlarına erişimi içermektedir. Turlar is 8 kişiliktir. Daha fazla bilgi ve tur fiyatlarına göz atmak için tıklayın ; Santorini Yarım Gün Şarap Turu 

Turistik Yerlere Yakın Santorini’de Nerede Kalınır ?

Santorini’de konaklama için henüz karar vermediyseniz, tesis seçmeden önce ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin derim.

Bu soruya kısa ve net bir cevap vermek gerekirse, Oia veya Fira‘da konaklayın derim. Çünkü bu iki bölge, adanın en sevilen, en merkezi ve en çok tercih edilen bölgeleridir.

Fira, hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölgedir. Birçok otel, daire ve diğer konaklama birimleriyle aradığınız zevkte ve bütçede bir tesisi çok rahat burada bulabilirsiniz.

Fira’nın merkezine yaklaştıkça konaklama fiyatları artmakta, uzaklaştıkça biraz daha uygun konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Fira’daki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Burada otel tavsiyesi olarak da ; Callia Retreat Suites – Adults Only adlı otele veya Golden Star adlı tesise göz atabilirsiniz. İki tesis de bölgenin en çok tercih edilen otelleri arasındadır.

Oia ise, biraz daha romantik çiftlerin tercih edebileceği bir bölgedir. Buradaki konaklama birimleri daha çok üst düzey. Bu yüzden, çoğu tesis oldukça pahalı olabiliyor. Fakat, yeteri kadar bütçeniz varsa ve eşsiz bir balayı tatili veya romantik bir tatil planı yapıyorsanız, Oia’daki tesislere de mutlaka göz atın derim. Özellikle sonsuzluk havuzu olan tesislerin fiyatlarını da incelemeyi unutmayın. Oia’daki konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz. Burada otel tavsiyesi olarak da ; balayı oteli olarak ün yapmış olan Aneomessa Villa adlı tesise ve Anemomilos adlı otele göz atabilirsiniz.

Oia’da gezilecek ve görülecek yerler arasında listeye eklenebilecek birkaç yer daha bulunuyor olsa da, adada daha çok plajlarda ve gün batımı manzarasına sahip olan noktalarda zaman geçirin derim. Santorini Adası’nda bu liste dışındaki yerleri görmeseniz de çok bir şey kaybedeceğinizi sanmıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Belgrad Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Beyaz Şehir olarak da anılan Sırbistan'ın başkenti ve en turistik şehri olan Belgrad, Avrupa'daki ekonomik tatil destinasyonlarından biri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yere...

Bilbao’da Gezilecek Yerler – En İyi 17 Yer

Biscay Körfezi'ndeki güzel konumu ile Kuzey İspanya'nın en popüler destinasyonlarından biri olan Bilbao, büyüleyici Bask kültürü, lezzetli İspanyol yemekleri, sanatı ve tarihi ile eşsiz...

İstanbul Çemberlitaş Hamamı | Tarihi, Fiyatları ve Ulaşım

Nur Banu Sultan'ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından 1584 yılında inşa edilen Çemberlitaş Hamamı, İstanbul hamamları arasında en iyi bilinen ve en popüler olan...

Budapeşte Kahramanlar Meydanı Hakkında Detaylı Bilgiler

Macaristan'ın başkenti ve en hareketli şehri olan Budapeşte'nin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Kahramanlar Meydanı çok sayıda heykel ve anıt ile dikkat çekiyor....
error: Content is protected !!