Ana SayfaFransaLyon Gezi RehberiLyon Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Lyon Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

“Lyon Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım”, bütçenize, şehri kaç kişi ziyaret ettiğinize ve ne kadar zamanınızı yolda harcamak istediğinize göre değişiklik gösterebiliyor.

Merkeze gitmek için tercih edebileceğiniz en ucuz araç 5€’luk paylaşımlı araçlardır (blabla bus olarak bilinir). En ideal ve en çok tercih edilen ulaşım aracı ise, 16€ bilet ücreti olan tramvaylardır. Tabii bu seçeneklerin dışında havaalanından merkeze gitmek için 50-60€ ücreti olan taksileri veya daha fazla ücreti olan özel transfer hizmetlerini ve otel servisini de düşünebilirsiniz.

Eğer 3-4 kişi Lyon’u ziyaret ediyorsanız, tramvaylar çok iyi bir seçenek olmayabilir. Çünkü 4 kişi tramvaya binmek yerine, sizi kapınıza kadar götüren taksilere veya özel transfer taksilerine binmek daha mantıklı olabilir.

Lyon Uluslararası Havaalanı’nın resmi adı Lyon–Saint-Exupéry Havalimanı (LYS) olsa da, Lyon Satolas Havaalanı olarak da bilinir.

Lyon Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

⇒Tramvay (Rhoexpress) ; Yolculuk süresi 30 dakika – bilet ücreti 16€

⇒Taksi ; Yolculuk süresi 30-40 dakika – ücret ise 50-80€ arasında gideceğiniz yere göre değişir (Taksi yerine, Uber hizmetini tercih etmeyi de düşünebilirsiniz)

⇒Paylaşımlı araçlar ; Ulaşım süresi 40-45 dakika – bilet ücreti 5€

⇒Karşılama Hizmeti (Welcome Pickups) ; Ulaşım süresi taksilerle aynı, ücret ise 64€ (sabit ücret)

⇒Otel Servisi & Özel Transfer ; İki transfer seçeneği de taksilere nazaran biraz daha pahalıdır. Yolculuk süresi taksilerle aynı olmakla beraber, otel transfer ücreti konaklayacağınız tesise göre değişiklik gösterebilir.

1.Tramvay (Rhoexpress)

Lyon Havaalanı’ndan şehir merkezi ulaşım için toplu taşıma araçlarını tercih etmeyi düşünüyorsanız, tramvayların tek seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Yani merkeze gitmek için otobüs veya metro gibi diğer ulaşım araçları bulunmuyor. Tabii tramvaylarla belirli bir istasyona gittikten sonra metrolara aktarma yapmanız da mümkün.

Havaalanından tramvay istasyonunun bulunduğu yere yürüyerek 5 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

Bu tramvayların havaalanı çalışma saatleri ise 05:00-23:45’tir ve her 15 dakika bir hareket etmektedir.

Tramvaylar ile Part-Dieu Lyon Ana Tren İstasyonu‘na yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Eğer konaklayacağınız yer bu istasyona yakın değilse, buradan metrolara aktarma yapabilir, otobüse binebilir veya taksi çağırabilirsiniz. Ancak tarihi merkez sınırları içerisinde yer alan bir tesiste konaklayacaksanız bu istasyondan taksilerle çok kısa sürede konaklayacağınız yere gidebileceğinizi unutmayın.

Rhonexpress bilet ücreti, havaalanındaki otomattan satın aldığınızda 16€, online olarak alacak olursanız da 14€’dur. Ayrıca 12 yaş altı çocuklar bu tramvayları ücretsiz olarak kullanabiliyor.

LYON TRANSPORT CİTY CARD HAKKINDA BİLGİLER

Havaalanından merkeze gitmek için tercih edilebilecek diğer ulaşım araçlarına geçmeden önce Lyon Transport City Card hakkında az da olsa bir bilgi sahibi olmanızda yarar var.

Bu ulaşım kartının ücreti 42€-47€ (3-4 günlük) arasında değişiyor. 3 günlük bu kart ile şehirdeki metro, otobüs ve tramvayları dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Buna havaalanından merkeze gitmek ve merkezden havaalanına ulaşım da dahil. Ayrıca bu kartlar ile Lyon gezilecek yerler listesinize ekleyebileceğiniz 23 müzeyi de ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Eğer havaalanından merkeze tramvaylar ile gidip, tramvaylarla geri havaalanına dönmeyi planlıyorsanız, kesinlikle bu kartı alın derim. Çünkü normalde tramvay bilet ücreti gidiş-dönüş 32€, 10€ daha fazla ücret ödeyerek bu kartı satın alabilir ve şehir merkezindeki turistik yerlerin hepsine ücretsiz olarak metrobüs, otobüs veya tramvaylarla gidebilirsiniz.

Son olarak bu kartlar ile şehirdeki bazı tur paketlerini daha uygun fiyata satın alabileceğinizi de unutmayın.

2.Paylaşımlı Transfer Hizmetleri (Shared Transfer)

Paylaşımlı araçlar, Lyon Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuz olan yöntemdir. 5€ ücrete BlaBla adı verilen otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bir uygulama olarak muhteşem bir şekilde çalışan BlaBla Car uygulamasını kullanarak da merkeze gidebilirsiniz.

BlaBla otobüsleri için online olarak rezervasyon yapabileceğinizi unutmayın.

3.Taksi

Eğer çok fazla veya ağır çantalarınız varsa, taksiler merkeze ulaşım için en ideal seçenek olabilir. Fakat taksilerin merkeze gitmek için en pahalı ulaşım araçlarından biri olduğunu da unutmamak gerek.

Havaalanı ve şehir merkezi arasında taksi ücreti, saate/güne ve önceden rezervasyon yaptırmanıza bağlı olarak 50€-80€ arasında değişir ve yaklaşık olarak 30-40 dakika içerisinde taksilerle şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz.

Havaalanı çıkışında 7/24 taksi bulabilirsiniz.

NOT ; Fransa’nın genelinde olduğu gibi Lyon’da da UBER taksi uygulaması bulunmaktadır. Bütçenize ve kişi sayısına göre bu uygulamayı kullanarak havaalanından taksileri çağırabileceğinizi de unutmayın.

4.Karşılama Hizmeti (Welcome Pickups)

Welcome Pickups adı verilen karşılama hizmetleriyle veya diğer firmalara ait karşılama hizmetleriyle de şehir merkezine gidebilirsiniz. Ancak bu karşılama hizmetlerinin bazen taksilere nazaran daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Merkeze yolculuk süresi taksilerle aynıdır, ancak bu karşılama hizmetlerinin sabit bir fiyatı vardır. Lyon merkezindeki birçok noktaya Welcome Pickups ile 64€’ya gidebilirsiniz ve 7/24 bu transfer hizmetini online olarak satın alabilirsiniz.

5.Otel Servisi & Özel Transfer

VIP konforunda özel transfer hizmeti sunan birçok seçeneği havaalanında bulabilirsiniz. Fiyatlar ise karşılama hizmetlerine nazaran daha pahalıdır.

Otel servisinin ücreti ise, konaklayacağınız tesise göre değişiklik gösterir. Genel olarak 60€’dan başlar ve 100€’ya kadar çıkar. 3 yıldızlı bir otel servisiyle 5 yıldızlı otel servis ücretinin aynı olmayacağını unutmayın.

Son olarak, merkeze gitmek için araç kiralama seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Uluslararası geçerli olan ehliyetiniz varsa veya Avrupa şehirlerinden Lyon’a gidiyorsanız araç kiralamayı kesinlikle düşünün derim.

Lyon havaalanında araç kiralamak için birçok seçenek bulunuyor. Lyon’da arabanızı park edecek bir yeriniz varsa, bu en uygun seçenektir. Lyon havalimanından şehir merkezine özel araç ile ulaşım 30 dakikanızı alacaktır. Havalimanında Hertz, Avis, Europcar gibi birkaç acente bulunuyor. Fiyatlar günlük 30-50€ civarındadır.

Birkaç kişiyle veya çok fazla bagajla seyahat ediyorsanız ve Lyon çevresindeki yerleri ve kırsal alanları ziyaret etmeyi planlıyorsanız, araç kiralama seçeneği harika olabilir.

LYON’DA KONAKLAMA

Eğer Henüz Lyon’da nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, 1, 2 ve 5. bölgelerde konaklamayı düşünebilirsiniz. Lyon şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan bu 3 bölge, en çok tercih edilen konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığı gibi şehirdeki önemli turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ayrıca Lyon Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz tramvay, taksi veya paylaşımlı araçlarla en kolay gidebileceğiniz yer de bu 3 bölgedir. Detaylı bir konaklama rehberi için Lyon’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın.Booking.com

POPÜLER YAZILAR