Ana SayfaFransaLyon Gezi RehberiLyon'da Nerede Kalınır? & En Popüler 6 Semt / Otel Önerileri

Lyon’da Nerede Kalınır? & En Popüler 6 Semt / Otel Önerileri

Fransa‘nın en büyük üçüncü şehri olan Lyon’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak için ilk olarak konaklayacağınız semte karar vermek isteyebilirsiniz. Şehirdeki otel fiyatları bölgelere göre ciddi anlamda değişiklik gösterebiliyor, ayrıca gezip görülecek yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize, bütçenize ve zevkinize göre en iyi bölgeler farklılık gösterebilir. Bu yüzden otel veya daire tercihi yapmadan önce hangi bölgede konaklamak istediğinize karar verin derim.

Lyon’daki ana cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü şehir merkezinde toplanmış olsa da, bazı turistik yerlere ulaşım için metro veya otobüslere ihtiyacınız olabiliyor. Toplu taşıma ağı bu şehirde oldukça gelişmiş, bu yüzden tam şehir merkezinde konaklamak yerine daha uygun fiyatlı ve farklı olanaklara sahip olan diğer semtlere de göz atabilirsiniz.

En iyi otellerin çoğu, özellikle Vieux Lyon ve La Presqu’île’de, merkezde kümelenmiştir. Biraz daha ileride, özellikle Fourvière, Brotteaux ve Part-Dieu’de harika lüks konaklama seçenekleri de bulabilirsiniz.

Lyon’da Nerede Kalınır ? – Popüler Otel Tavsiyeleri

Lyon’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerine yakın olan en iyi bölge ; Vieux Lyon ve La Presqu’lle

Lyon’un en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan, gece hayatıyla öne çıkan bölgesi ; Guillotiere

Lyon’un en romantik bölgesi ; Fourviere

Lokal atmosfer için en popüler bölge ; Croix-Rousse

Vieux Lyon’a ve Guillotiere bölgesine alternatif olabilecek en popüler bölge ; Confluence

1.La Presqu’lle

(Lyon’un en merkezi ve en popüler bölgesi – Turistik yerlere yakın)

Lyon otel tavsiyeleri
La Presqu’lle – kaynak ; flickr / Julien Sulpis

La Presqu’lle, kelimenin tam anlamıyla “Yarımada” anlamına gelir ve şehrin merkezinde bulunan Lyon’un kalbidir. Lyon’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olmasının yanı sıra, diğer bölgelere nazaran çok daha turistik bir yer. Yani şehrin belki de en yoğun turist trafiğine sahip bölgesi diyebiliriz.

Croix Rousse tepesinin eteğinden Rhone ve Saone nehirlerinin birleştiği yere kadar uzanan bu bölge, hem 1. hem de 2. bölgelerin yanı sıra 4. bölge ve belediye binasının bir bölümünü içerir.

Çok sayıda kafe, restoran, alışveriş merkezi, lüks mağaza ve kültür kurumlarının yanı sıra bankalar ve devlet binaları ile dolu olan bu bölge, ister iş seyahatleri isterseniz de kültür seyahatleri için rahatlıkla düşünülebilir.

Lyon’un en ünlü iki meydanı Place Des Terreaux ve Place De La Comedie arasında yer alan, şehrin 17. yüzyıldan kalma belediye binası olan Hotel De Ville gibi birçok tarihi ve turistik çekim merkezine de bu bölgede konaklayarak yakın olabilirsiniz.

Klasik 19. yüzyıl mimarisine sahip sokaklarıyla turistleri büyüleyen bu bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması bakımından önemli bir yere sahip.

La Presqu’lle bölgesi, hem lüks hem de bütçeli konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Bölgenin merkezindeki otellerin büyük bir bölümü 4-5 yıldızlı otellerden oluşuyor olsa da, biraz daha dış kesimlerde 2-3 yıldızlı butik otellerde bulunabilir.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Tarihi ve mimari yapılara merakınız varsa
 • Lyon’un tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Lyon’nun simge yapılarına yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Yoğun turist trafiğiyle aranız iyiyse
 • Gece hayatı için planınız yoksa (Bu bölgede birkaç bar bulmak mümkün, fakat gece hayatına yakın olmak istiyorsanız La Presqu’lle bölgesi yerine Vieux Lyon’da konaklamayı düşünebilirsiniz)
 • Lyon’da alışveriş için en iyi yeri arıyorsanız
 • Otel, restoran, cafe ve mağazalar konusunda şehrin en fazla seçeneğine sahip bölgesinde olmak istiyorsanız

En Popüler La Presqu’lle Otelleri

Mercure Lyon Centre Beaux-Arts

La Presqu’lle bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

2.Vieux Lyon

(Eski Kent bölgesi – Gece hayatı ve merkezi konumuyla ünlü – 5.Bölge (5th Arr) )

Lyon da nerede kalınmalı
Vieux Lyon – kaynak ; flickr / Joan

UNESCO tarafından korunan bu bölge de, Lyon’da konaklama için tercih edilen en popüler bölgelerden bir tanesi. Otel, daire, konukevi ve diğer tesisleriyle her bütçeye hitap eden bu bölgeden La Presqu’lle bölgesine ve şehrin önde gelen gezilecek yerlerine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu Eski Kent bölgesi, Lyon’un en büyük Rönesans bölgesini ve tüm Avrupa’nın en kapsamlı bölgelerinden birini oluşturur ve Saint-Paul, Saint-Jean ve Saint-Georges olmak üzere 3 mahalleye ayrılır.

Bölge, şehrin derin dini tarihini gösteren etkileyici kilise ve katedral koleksiyonuyla ünlüdür. Lyon gezilecek yerler listesinde olan Saint-Jean Katedrali, Saint Paul Kilisesi ve St Georges Kilisesi de tam olarak burada bulunuyor.

Yerel yemekleri deneyebileceğiniz birçok cafe ve restorana da ev sahipliği yapan bölgede, hediyelik eşya satın alabileceğiniz çok sayıda dükkanı da bulabilirsiniz.

Vieux Lyon, tarihi, manzarası ve merkezi konumu nedeniyle Lyon’da konaklamak için mükemmel bir bölgedir. Evet, bir tepenin yamacına kurulmuş bir semt, bu yüzden sokakları yürümek ve içinde kaybolmak için harika olsa da biraz yokuşlu olduğundan yorucu olabilir.

NOT ; Eğer Vieux Lyon ve La Presqu’lle bölgesi arasında kararsız kalacak olursanız, kesinlikle çok daha fazla otel ve yeme içme seçeneğine sahip olan La Presqu’lle bölgesini tercih edin derim.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Lyon’un tarihi ve kültürüyle ilgileniyorsanız
 • Çok sayıda müze ve tarihi yapı görmek istiyorsanız
 • Şehirdeki birçok simge yapıya yürüyerek gitmek istiyorsanız
 • Şehrin en çok tercih edilen yerlerinden birinde konaklamak istiyorsanız

En Popüler Vieux Lyon Otelleri

Cour des Loges

Vieux Lyon’da tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

3.Guillotiere

(Lyon’un en ekonomik bölgesi – 7. Bölge – Gece Hayatıyla öne çıkıyor)

Lyonda nerede kalmalı
Guillotiere – kaynak ; flickr / lud68

Guillotiere semti, Lyon’un 7. bölgesinde, Rhone nehri ile Part-Dieu iş bölgesi arasında yer alıyor.

Guillotiere bölgesinin büyük bir bölümü 7. bölge (7th arr.) sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, bazı bölümleri 3. bölgeyi de kapsıyor. Lyon’de nerede kalınır ? sorusuna ekonomik bir cevap arıyorsanız burası ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğim bölge.

Guillotiere bölgesi hem gece hayatına hem de Lyon’un en ucuz otellerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Burada da lüks oteller bulabiliyorsunuz, fakat şehir merkezine nazaran daha uygun fiyatlara.

15. yüzyıldan kalma La Motte Kalesi, 19. yüzyıldan kalma etkileyici Notre-Dame Saint Louis kilisesi ve La Guillotiere Mezarlıkları da tam olarak bu bölgede bulunuyor. Ayrıca ucuz yemekleriyle öne çıkan Chinatown (Çin Mahallesi) da bu bölge sınırları içerisinde yer alıyor.

Bu çok kültürlü semtte çok sayıda restoran, bar, gece kulübü ve cafeleri de bulabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya için uğrayabileceğiniz birçok dükkan da yine burada bulunabilir.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin tam kalbine 1-2 km uzaklıkta olmayı dert etmiyorsanız
 • Kültürel ve etnik açıdan çeşitli bir yerde kalmak istiyorsunuz
 • Şehirdeki öğrencilerin ve genç kesimin en fazla zaman geçirdiği bir yerde olmak istiyorsanız
 • Lyon’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ucuz tesisleri arıyorsanız
 • Chinatown’a kısa bir yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız

En Popüler Guillotiere Otel Tavsiyeleri

Mama Shelter Lyon

Guillotiere bölgesindeki (7th Arr.) tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Booking.com

4.Confluence

(2nd Arrondissement – İkinci Bölge – Lyon merkezine ve diğer bölgelere yakın)

Lyonda nerede kalınmalı
Confluence – kaynak ; flickr / Anthony

Rhone ve Saone nehirlerinin birleştiği yer olan Confluence, 2. bölgede yer alıyor. Bölge, bir zamanlar şehrin çok sayıda fabrika, hapishane ve hatta şehrin ana limanına sahip sanayi bölgesiyken, 20. yüzyılın sonlarından başlayarak yavaş yavaş dönüştürülmüş ve kentleşmiştir. Günümüzde Lyon’un en sevilen semtlerinden biri olarak biliniyor ve şehirdeki kalınacak en iyi yerlerden bir tanesi.

Lyon gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinden biri olan Musee Des Confluences de bu bölgede yer alıyor.

Çok sayıda restoran, cafe ve otele de ev sahipliği yapan bu bölgedeki otellerin bazıları şehir merkezine ve turistik yerlere yakınken, bazı otellerden merkeze ulaşım için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olabiliyor, bu yüzden Confluence bölgesinde otel tercihi yaparken merkeze biraz daha yakın otelleri tercih ettiğinizden emin olun.

Confluence Otel Tavsiyeleri

MOB HOTEL Lyon Confluence

5.Fourviere

Lyon da nerede kalınır
Fourviere – kaynak ; flickr / Megane

Lyon’un en romantik bölgesi olan Fourviere, şehirdeki kalınacak en popüler semtlerden biri. Vieux Lyon bölgesinin hemen batısında Saone Nehri’nin üzerinde yüksek bir tepede yer alan bu semt, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, Lyon’u ziyaret eden herkese hitap eden konaklama birimlerini ve yapılacak aktiviteleri de burada bulabilirsiniz.

Fourviere, hem lüks hem de bütçeli otellere ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Konukevi ve daireleri de bulabileceğiniz bu bölgeden Lyon Katedrali ve Notre-Dame de Fourvière Bazilikası gibi önemli turistik yapılara yürüyerek gidebilirsiniz.

Bölgede ilk yerleşim MÖ 43 yılında olmuş, bu yüzden de bölgede çok sayıda Roma kalıntısı görebiliyorsunuz. Roma hamamları, bir Roma tiyatrosu ve bir Roma Odeonu da bulunan bölgede Eyfel Kulesi’ne benzerlik göstermesiyle dikkat çeken La Tour Metallique adlı kuleyi de görebilirsiniz.

Fourviere bölgesi daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, hemen herkesin Lyon’da nerede kalınır ? sorusuna cevap bulabileceği bölgelerden biri.

Fourviere bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Booking.com

6.Croix-Rousse

Lyonda nerede kalınır
Croix-Rousse – kaynak ; flickr / christianewien

Canlı bir yerleşim bölgesi olan Croix-Rousse, şehrin içindeki bir köy olarak da biliniyor.

Samimi atmosferiyle öne çıkan bu bölge, şehir merkezine ve diğer birçok bölgeye nazaran daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunuyor olsa da, burada çok fazla otel seçeneği bulunmuyor. Daha çok daire tarzı konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bölge, 19. yüzyıldan kalma canut apartmanlarıyla dolu.

Eğer Lyon’da 3-4 gün gibi uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız bu bölgedeki konaklama birimlerini de inceleyebilirsiniz, fakat 1-2 günlük bir Lyon gezisi için bu bölge pek de iyi bir tercih olmayabilir.

Croix-Rousse bölgesindeki tüm konaklama birimleri için tıklayın ; Booking.com

En İyi ve En Popüler Lyon Merkez Otelleri

Vieux Lyon ve La Presqu’lle bölgesi Lyon şehir merkezine en yakın bölgeler, fakat bu bölgelerin yanı sıra, şehir merkezine yürüme mesafesinde olan otellere ev sahipliği yapan farklı bölgelerde var. Aşağıdaki 4 otel hem şehir merkezine hem de Lyon’da görülmesi gereken önemli turistik cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde bulunuyor.

Hôtel Silky by HappyCulture

★★★★ (105€’dan başlayan fiyatlar)

Hôtel Silky by HappyCulture

Lyon şehir merkezindeki mağazalar ve kafelerle çevrili bu şık butik otelin bel kemiğini, vintage gösterişli şık çağdaş odalar oluşturmaktadır.

Palais de la Bourse de Lyon’a sadece 3 dakika yürüme mesafesinde olan otelden, şehirdeki simge yapıların büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Hem konumu ve fiyatı hem de yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkan bu lüks otel de, Lyon’da kalınacak en iyi tesislerden bir tanesi.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Okko Hotels Lyon Pont Lafayette

★★★★ (115€’dan başlayan fiyatlar)

Lyon da nerede kalınmalı
Okko Hotels Lyon Pont Lafayette

Okko Hotels, Lyon’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en merkezi otellerden biri olmasına rağmen, kendi kategorisindeki en uygun fiyatlı tesislerden biri. Erken rezervasyon fırsat indirimleriyle bu otelde 120€’nun altında odaları bulabiliyorsunuz. Ayrıca otel şehrin tam kalbine 1 km uzaklıkta bulunuyor.

Birçoğu nehir manzaralı olan koza odaları küçüktür. Fakat fiyatına göre gayet ideal denebilir.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Fourvière Hôtel

★★★★ (125€’dan başlayan fiyatlar)

Fourvière Hôtel

Fourvière tepesindeki Lyon şehrinin yukarısındaki 19. yüzyıldan kalma bir manastırda yer alan bu dört yıldızlı otel, adından anlaşılabileceği üzere Fourviere bölgesinde bulunuyor. Fakat bu otelden şehrin tam merkezine yürüyerek 20-25 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Spa ve sağlık merkezi, yüzme havuzu ve barı da olan otel, daha çok çiftlere hitap ediyor olsa da, tesisin geniş aile odaları da var.

 • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel Le Royal Lyon – MGallery

★★★★★ (135€’dan başlayan fiyatlar)

Hotel Le Royal Lyon – MGallery

Lyon’daki en lüks otellerden biri olmasına rağmen, en uygun fiyatlı tesislerden biri olan 5 yıldızlı Hotel Le Royal Lyon – MGallery, şehirde kalınacak en iyi konumlu ve en popüler oteller arasında yer alıyor.

Lyon’un merkezindeki Place Bellecour adlı meydana bakan bu süper merkezi otel, 8+ konuk değerlendirme puanı, fiyatı ve muhteşem konumuyla öne çıkıyor. Güzel Sanatlar Müzesi ve Lyon Katedrali otele yürüyerek 10-15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Lyon’da nerede kalınır ? sorusuna hem lüks hem de uygun fiyatlı bir otel arıyorsanız Hotel Le Royal Lyon’a mutlaka göz atın derim.

 • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!