Ana SayfaAvrupaFransaLille Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 17 Yer

Lille Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 17 Yer

Lille’in tarihi yapılarından doyurucu yemeklerine, yapılacak ilgi çekici aktivitelerinden sakinlerinin neşeli karakterine kadar ziyaretçilerine sunabileceği çok şey var. Fransa’nın son zamanlarda en çok rağbet gören şehirlerinden biri olan Lille, hem tarih hem de sanatseverlerin keyifli zaman geçirebileceği canlı ve dinamik bir şehir.

Büyüleyici Lille şehrini keşfetmek, zengin tarih, canlı kültür ve baştan çıkarıcı cazibe merkezlerinin bir karışımını arayan gezginler için mutlak bir zevktir. Kuzey Fransa’da, Belçika sınırı yakınında yer alan bu büyüleyici şehir, Fransız ve Flaman etkilerini birleştirerek benzersiz bir deneyim sunuyor. İyi korunmuş mimarisi, pitoresk meydanları ve baştan çıkarıcı aktiviteleriyle Lille, Fransa ziyaretinde görmek isteyeceğiniz en güzel şehirlerden bir tanesi.

Lille Gezilecek Yerler Listesi

Lille’deki ana cazibe merkezlerinin çoğu Vieux Lille olarak da bilinen eski kent bölgesinde ve çevresinde yer alıyor. Şehir turunuza Eski Kent’ten başlayacak olursanız, simge yapıların büyük bir bölümünü kısa sürede keşfedebilirsiniz.

Lille’de Hangi Bölgede Konaklamalı ?

Lille’de konaklayabileceğiniz en merkezi ve en popüler yer Grand Place olarak da bilinen Ana Meydan’ın çevresidir. Buradaki otellerde kalacak olursanız şehirdeki ana cazibe merkezlerinin birçoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz. Göz at ; Grand Place Otelleri. Daha detaylı konaklama rehberi için Lille’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın

İşte Lille gezilecek yerler listenizde olması gereken en popüler cazibe merkezleri ;

1.La Grand Place (Ana Meydan)

La Grand Place (Ana Meydan), Lille Fransa

Genellikle Grand Place olarak adlandırılan Général de Gaulle Meydanı, şehir merkezinin hemen kuzeydoğusunda yer alıyor. Şehirdeki en gözde buluşma yerlerinden biri olan bu meydan, çok sayıda tarihi ve modern binaların bir arada sıralandığı canlı bir meydan.

Ayrıca bu meydan, Lille gezinize başlayabileceğiniz harika bir başlangıç noktası. Çoğu turistik yere yürüme mesafesinde ve yakınlarında görülmeye değer çok sayıda ilgi çekici şey var.

Bugün meydanda çok sayıda mağaza ve restoran bulabilirsiniz. Daha yüksek bir bakış açısı elde etmek ve meydan manzarasının keyfini çıkarmak için Théâtre du Nord’da merdivenlerden yukarı çıkmanızı öneririm.

2.Palais des Beaux Arts (Güzel Sanatlar Sarayı)

Palais des Beaux Arts (Güzel Sanatlar Sarayı)

Palais des Beaux-Arts, yaklaşık 60.000 eserle Fransa’nın en büyük ikinci sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda ülkede inşa edilen ilk müzelerden biri olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Güzel sanatlardan ve antikalardan hoşlanıyorsanız, Palais des Beaux Arts rotanızda mutlaka olması gereken cazibe merkezlerinden. Galerilerinde Rembrandt, Goya, Delacroix ve Rodin’in tablolarından birkaçını görebilirsiniz.

Müze, Lille’deki geniş Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır.

22.000 m²’lik kalıcı koleksiyonun çoğunluğu 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan eserlerden oluşuyor. Ayrıca 19. yüzyıldan kalma muhteşem parçalar ve XIV. Louis’nin müstahkem kuzey Fransa kasabalarından Vauban’ın devasa detaylı modellerinin yer aldığı heykel galerileri de var.

3.La Vieille Bourse (Eski Borsa – Vieille Borsası)

La Vieille Bourse veya Eski Menkul Kıymetler Borsası binası, Lille

La Vieille Bourse veya Eski Menkul Kıymetler Borsası binası, Lille’deki en iyi yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Kemerli bir avluyu çevreleyen 24 küçük evden oluşan bu bina, 17. yüzyıl Flaman Rönesans tarzının muhteşem bir örneğidir.

Tarihi Anıt olarak listelenen, ikinci el kitap pazarına, çiçekçi tezgahlarına ve satranç oyuncu masalarına ev sahipliği yapan hareketli bir yer olan Eski Borsa, Lille’in en çok ziyaret edilen çekim merkezlerinden bir tanesi.

Grand Place ve Place du Théâtre arasında şehrin en prestijli binası olan Eski Borsa Binası, daha çok etkileyici mimarisiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Fakat zamanınız varsa içeriye de mutlaka göz atın. İçeride genellikle kitap, resim ve antika satan küçük pazarlar bulacaksınız.

4.Musée de l’Hospice Comtesse

Lille, Fransa

Eski şehrin (Vieux Lille) kalbinde yer alan Musée de l’Hospice Comtesse, 1237 yılında Kontes Jeanne de Flandre tarafından kurulan bir Orta Çağ hastanesinde yer alıyor. Hastane 1939 yılına kadar hizmet vermiş, 1962 yılında ise müzeye dönüştürülmüştür.

Müze alanı, 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar uzanan binaları içermektedir. Bunlar ; eski hastane koğuşu, manastır binaları ve rahibelere ait bir şapel.

17. yüzyıldan kalma Flaman manastırından kalma duvar halıları, heykeller ve porselen koleksiyonunu görebileceğiniz bu müze, zaman zaman çağdaş sanatın geçici sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Musée de l’Hospice Comtesse’de, bakımları altındaki hastaları tedavi etmek için kullanılan şifalı otların ve bitkilerin yetiştirildiği güzel bir bahçe bile bulunmaktadır.

5.La Piscine – Musée d’art et d’industrie André Diligent de Roubaix (Sanat ve Endüstri Müzesi)

La Piscine - Musée d'art et d'industrie André Diligent de Roubaix (Sanat ve Endüstri Müzesi)

Lille’e 15 kilometre uzaklıktaki Roubaix’deki eski Art Déco yüzme havuzu, günümüzde havuz olarak kullanılmasa da, müze koleksiyonları için eşsiz bir ortam sağlıyor.

Üç kattaki sanat galerileri çok çeşitli sanat eserlerini sergiliyor. Havuzun etrafındaki alanı Picasso, Dufy ve Chagall’ın (diğerlerinin yanı sıra) ilginç seramik çeşitleri süslüyor. Güzel Sanatlar koleksiyonunda Ingres, Vuillard, Bonnard, Vlaminck, Mondrian ve Dufy gibi ünlü sanatçıların 19. ve 20. yüzyıla ait tabloları en çok ilgiyi gören eserler oluyor.

Havuz 1932’de tamamlandı ve zarif bir art deco tarzında tasarlandı.

80’lerde kapandı ancak Lille’deki birçok tekstil fabrikasından toplanan tekstil örneklerinin geniş bir arşivinin sergileneceği harika bir alan olarak yeniden açıldı.

Bu koleksiyonun geçmişi 1835’e kadar uzanıyor; dolayısıyla müze, zarif bir mekanda Lille’in endüstriyel geçmişiyle bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Pazartesi hariç her gün açık olan müzede kitap, kartpostal, oyun ve mücevher çeşitleri sunan bir mağaza da bulunmaktadır.

6.Louvre-Lens Müzesi

Lille, Fransa

2012 yılında Paris‘teki ünlü Louvre Müzesi, Lille’den yaklaşık 34 kilometre uzaklıktaki eski maden kasabası Lens’te bir uzantı açtı.

Parıldayan alüminyum ve cam binalar, olağanüstü bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. MÖ 4. binyıldan 19. yüzyılın ortalarına kadar kronolojik bir yolculuğa dayanan müzedeki 200’den fazla sanat eserinin yer aldığı Zaman Galerisi’ni keşfetmeyi unutmayın.

Salı günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günlerinde ziyaret edebilirsiniz.

7.Lille Citadelle

Lille Citadelle (Lille Kalesi)

Yıldız şeklindeki Lille Citadelle (Lille Kalesi), sadece üç yıl içinde inşa edilmiş.

Citadelle de Lille, 17. yüzyılın ikinci yarısında ünlü mimar Sébastien Le Prestre de Vauban tarafından inşa edilmiştir ve Fransa’da inşa edilen en çarpıcı ve etkili askeri tahkimatlardan biridir. Titiz savunma yapısı nedeniyle bazen “Kalelerin Kraliçesi” olarak da anılan Lille Kalesi, halen Fransız Ordusu tarafından kullanılıyor ancak kale ve çevresindeki 70 hektarlık park alanı halka açık.

Kale bugün hala bir Fransız askeri üssü olduğundan giremezsiniz, ancak şehrin Hayvanat Bahçesi ile aynı lüks kısmı olan Esquermes’teki kanal kenarındaki parkta çeşitli kapılara ve dış duvarlara göz atabilirsiniz. Ayrıca kaleye ev sahipliği yapan Parc de la Citadelle için de mutlaka zaman ayırın deriz. Parc de la Citadelle, Deûle kanalıyla çevrili 60 hektarlık bir adadır. Lille Eski Kenti’nin hemen doğusunda yer alan burası şehrin en büyük yeşil alanıdır. Burada Lille Kalesi’nin dışında, Vauban Bahçesi, Lille Hayvanat Bahçesi, Boulogne Korusu ve küçük bir eğlence parkı olan Citi-Parc gibi önemli simge yapıları ve ilgi çekici yerleri bulacaksınız. Güneşli günlerde özellikle aileler için keyifli bir yürüyüş yapmak için gerçekten harika bir yer. Parkta birkaç atıştırmalık ve içecek standı da mevcuttur.

8.Lille Katedrali (Cathédrale Notre-Dame de la Treille)

Notre Dame de la Treille Katedrali, Lille

Notre Dame de la Treille Katedrali‘nin inşaatı 1856’da başlamış olmasına rağmen, ancak 1999 yılında tamamlanmış. Bu katedralin en ilgi çekici yanı, tarzların karışımıdır. Çağdaş tarzda bir cepheye ve neo-Gotik bir iç mekana sahiptir.

Katedral, adını dövme demirden bir kapı (kafes) ile korunan Orta Çağ’dan kalma Meryem Ana heykelinden (“Notre-Dame de la Treille”) alıyor.

Muhteşem katedral Fransa’nın ulusal bir anıtıdır. ve kesinlikle görülmeye değer bir iç mekana sahiptir.

9.Vieux Murs Street

Rue des Vieux Murs şehirdeki en sevdiğimiz caddeydi. Yan yana sarkan rengarenk pankartlar, sanat galerileri, restoranlardan gelen kokular büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Bu yüzden zamanınız varsa kesinlikle bu caddeyi görmenizi de tavsiye ederiz.

Caddeyi Vieux Lille’de, yani Eski Kent bölgesinde çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

10.Porte de Paris

Porte de Paris (“Paris Kapısı”), Lille Fransa

Porte de Paris (“Paris Kapısı”), 17. yüzyılda Louis XIV’in şehri fethetmesini anmak için inşa edilmiş bir Arc de Triomphe’dir (Zafer Takı).

Yapısı iki ayrı cepheden oluşuyor: şehrin girişi ve çıkışı. Askeri sanatın bir başyapıtı olarak kabul edilir. 1875 yılında tarihi eser olarak ilan edilmiştir.

11.Lille Doğa Tarihi Müzesi

Lille Doğa Tarihi Müzesi (Musée d'Histoire Naturelle de Lille)

Lille Doğa Tarihi Müzesi (Musée d’Histoire Naturelle de Lille), etkileyici zoolojik örneklerin sergilendiği tarihi bir müzedir. Müzenin tarihi, ilk kez yerel bir amatör koleksiyonu sergilemek için açıldığı 1822 yılına kadar uzanıyor. O zamandan beri gelişerek büyüyen müze koleksiyonu, günümüzde Fransa’nın en ünlü koleksiyonlarından biri oluşturuyor.

Doğa Tarihi Müzesi’nde kehribar içinde sıkışıp kalmış tarih öncesi böcekleri, doldurulmuş hayvanları ve mamut gibi nesli tükenmiş türlerin iskeletlerini gösteren çok çeşitli sergiler görebilirsiniz.

Ziyaret saatleri ; Pazartesi, Çarşamba–Cuma 9.30 – 17.00, Cumartesi–Pazar 10.00 – 18.00 (Salı günleri kapalı)

12.Belediye Binası ve Çan Kulesi

Belediye Binası ve Çan Kulesi, Lille

Tek başına bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Çan Kulesi, 104 metre yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Şehrin birçok yerinden görebileceğiniz bu kulenin gözlem yerine çıkarak Lille’in eşsiz şehir manzarasını seyredebilirsiniz. Kulenin zirvesine ister asansörle isterseniz de yürüyerek 400 basamaktan çıkabilirsiniz.

Belediye Binası Çan Kulesi, 20. yüzyılın başlarında klasik Flaman tarzında inşa edilmiş.

13.Lille Operası

Lille Operası

Lille Operası, 20. yüzyılın başlarında neoklasik tarzda inşa edilmiş, bugün klasik ve çağdaş müzik ve tiyatroda önemli performansların sergilendiği tarihi bir opera binasıdır. Bu bina 1913 yılında inşa edilmiş ve 1923 yılında hizmete açılmıştır. 1998 yılında büyük bir tadilattan geçmiş olup şu anda Avrupa Opera, Müzik ve Dans Eğitimi Ağı’nın bir üyesidir.

Lille şehir merkezinin sadece 10 dakika kuzeyinde yer alan Opera, hem mimarisiyle hem de gösterileriyle Lille’de kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden.

14.Saint-Maurice Kilisesi

Saint-Maurice Kilisesi, Lille

Lille’nin merkezinde yer alan ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken Saint Maurice Kilisesi, 14. yüzyılda kurulmuş gotik tarzda bir kilisedir.

Kilise, 19. yüzyıla kadar birçok kez yenilenmiş olmasına rağmen mimari birlik duygusunu korumuştur. Cephesindeki kulesiyle bina, Flanders’ın kırılgan, bataklık toprağına uyarlanmış bir yapı türü olan “Hallekerque” (ahır benzeri kilise) örneğidir.

Saint-Maurice Kilisesi aynı zamanda beş koridor ve 36 yüksek sütundan oluşan uyumlu iç mekanıyla da öne çıkıyor. Kutsal alan, Lille sanatçılarının 17. ve 18. yüzyıl tablolarıyla dekore edilmiştir.

Bugün kilise dikkat çekici mobilyalara ve zengin bir dekorasyona sahiptir. 1914 yılında Tarihi Anıt olarak sınıflandırılan yapı, her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kilisede, 1820’de suikasta uğrayan, Fransa Kralı X. Charles’ın ve eşi Savoylu Maria Theresa’nın en küçük oğlu olan Berry Dükü Charles Ferdinand d’Artois’in mezarı bulunmaktadır.

15.La Maison Méert – Pastane

Lille Fransa

Meert, Lille’deki en sevilen ve en çok tercih edilen pastanedir. Cafe olarak da hizmet veren bu mekan, Esquermoise Caddesi’nde yer alıyor ve 1761 yılından beri hizmet veriyor.

Mağazada bir çay salonu ve hatta bir restoran bulunmaktadır.

Güzel bir kahve içmek ya da yemek yemek için uğrayabileceğiniz yerlerden olan Meert, şehirdeki diğer mekanlara nazaran ortalama bir fiyatla geliyor.

16.Lille Botanik Bahçesi (Jardin des Plantes)

Lille, Fransa

Lille’nin en güneyinde yer alan ve ulaşması oldukça kolay olan Lille Botanik Bahçesi, bir gül bahçesi, dönümlerce ağaç ve güzel bir tropik seraya ev sahipliği yapıyor. Şehir trafiğinde ve kargaşasından uzaklaşıp nefes almak isteyenler için popüler gezi duraklarından biri.

Burada, rengarenk çiçeklerden Fransa’da genellikle bulunmayan ağaçlara kadar pek çok farklı bitki türünü etrafta bulacaksınız.

Botanik bahçesine metroyla kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca girişler ücretsizdir.

Ziyaret saatleri ; Her gün sabah 8’den akşam 7’ye kadar

17.Maison Natale Charles de Gaulle

Maison Natale Charles de Gaulle, Lille

Fransa’nın en büyük devlet adamlarından biri olan Charles de Gaulle, 22 Kasım 1890’da Lille’de doğdu ve yakındaki Saint-André Kilisesi’nde vaftiz edildi. Doğduğu yer ve çocukluğunun geçtiği 9 Rue Princess adresindeki ev, Charles de Gaulle’ün tarihi önemi ve politik ayrımı nedeniyle Tarihi Anıt ve “Maison des Illustres” (“Şanlıların Evi”) olarak listelenmiştir.

Günümüzde bu ev bir müze olarak hizmet veriyor. Müzede, Charles de Gaulle’ün beşiği, vaftiz cübbesi ve gençliğinden kalma bir Saint-Cyr kılıcı dahil olmak üzere aile hatıralarından oluşan bir koleksiyonu ve diğer kişisel eşyaları görebilirsiniz.

DİĞER FRANSA YAZILARI

POPÜLER YAZILAR