Ana SayfaAvrupaYunanistanGirit'te Gezilecek Yerler | En Popüler Turistik Yerler

Girit’te Gezilecek Yerler | En Popüler Turistik Yerler

1.000 kilometreden fazla kıyı şeridi ile çevrili ve 2.400 metreden fazla yükselen dağlarla desteklenen muhteşem plajları ile Girit, Yunanistan’daki diğer adalardan biraz daha farklı ve büyüktür. Akdeniz’in en büyük beşinci adası ve Yunan Adaları’nın en büyüğü olan Girit’te gezilecek yerler ise, biraz dağınık bir şekilde bulunuyor.

Girit’teki başlıca turistik cazibe merkezleri, Akdeniz’in altın kumlu plajları ve turkuaz sularıdır, ancak ada aynı zamanda önemli Minos arkeolojik alanlarına, geçitlere, Venedik limanları ve kalelerine sahip şehirlere ve kasabalara da ev sahipliği yapıyor.

Kuzey kıyısında, Girit Adası’nın en popüler turistik yerleri olan Hanya, Rethymnon (Resmo), Kandiye ve Agios Nikoloas’ın asırlık liman kasabaları ve şehirleri bulunuyor. Hem alışveriş ve plaj hem de gece hayatı, kültürel cazibe merkezleri ve müzelerin çok büyük bir bölümü kuzey sahilinde bulunuyor.

Girit’te Gezilecek Yerler Listesi

Girit Adası Yunanistan

Girit’te gezilecek yerler listemize geçmeden önce, adada nerede konaklayabileceğiniz hakkında da kısaca bilgi verelim. Çünkü Girit Adası, gezinmesi çok kolay bir ada değil, özellikle adanın öne çıkan turistik yerlerinin hepsini görmeyi planlıyorsanız.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi adanın kalbinin attığı yer kuzey sahilinde bulunuyor. Bu yüzden konaklama tercihinizi Hanya, Resmo veya Kandiye’den yana kullanın derim.

Hanya ; Girit Adası’nın kalbi burası. Chania olarak da bilinen ve Girit’te kalınacak en iyi ve en merkezi yer şüphesiz burasıdır. Çok sayıda farklı konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra, Girit’teki önemli turistik yerlerin çoğuna ev sahipliği yapar. Hanya’da otel tavsiyesi olarak ;

Resmo ; Hanya’dan sadece 45 km uzaklıkta yer alan bu küçük şehir ise, Girit’in en ekonomik konaklama birimlerini bulabileceğiniz güzel bir yer. Hanya kadar popüler olmasa da, turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden bir tanesi. Resmo’da otel tavsiyesi olarak ;

Kandiye’deki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın.

Gelelim Girit’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler cazibe merkezlerine ;

1.Knossos Sarayı

Knossos Sarayı, Girit

Girit’teki en önemli arkeolojik sit alanı olan Knossos Sarayı, oldukça geniş bir alanı kapladığından dolayı, bu cazibe merkezi için yeteri kadar zaman ayırdığınızdan emin olun derim. Kandiye’nin yaklaşık 4-5 km güneyinde yer alan bu saray kalıntılarının bulunduğu yere otobüslerle gidebiliyorsunuz, tabii dilerseniz turlara katılarak da burayı ziyaret edebilirsiniz.

Devasa sütunlar ve güzel fresklerden oluşan bir labirent olan Knossos Sarayı, 14. yüzyılda bir ara ortadan kaybolan Minos uygarlığının gelişmişliğinin bir kanıtı ve adadaki en ilgi çekici turistik cazibe merkezlerinden biri.

Eğer yaz aylarında Girit’i ziyaret ediyorsanız, sarayın bulunduğu yeri ya öğleden önce ziyaret edin, ya da akşama doğru ziyaret edin. Çünkü öğle saatlerinde alan aşırı sıcak ve kalabalık olabiliyor.

  • Giriş ücreti ; 7€

2.Agios Nikolaos (Ayos Nikolaos)

Agios Nikolaos (Ayos Nikolaos), Girit

Girit’teki birçok önemli turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan şehirlerden biri olan Agios Nikolaos, güzel kumsallarla çevrili ve Mirabello Körfezi’ne bakıyor.

Kandiye’nin yaklaşık 65 km doğusunda bulunan Ayos Nikolaos olarak da bilinen şehirde çok sayıda görülecek yer ve yapılacak şey bulunuyor. Bu yüzden gezip görülecek yerler listenize bu küçük şehri de ekleyin derim.

Buradaki ziyaretin öne çıkan özellikleri arasında, sahildeki birçok kafe ve restoranın bulunduğu Voulismeni Gölü ve yakındaki denize bakan liman bölgesi boyunca bir gezinti yer alır. Limandan Kitroplatia plajına kadar olan noktanın etrafında bir yürüyüş sizi iki ünlü heykelin yanından geçirir ve Mirabello Körfezi’nden doğu Girit’in yükselen dağlarına kadar muhteşem manzaralar sunar.

Agios Nikolaos yakınlarında ayrıca sarkıt ve dikitleriyle dikkat çeken Diktean Mağarası’nı ziyaret edebilir ya da yerel zanaatkarların deri eşyalar, seramikler ve el dokuması kilimler gibi geleneksel el sanatları sattığı yamaçtaki Kritsa köyüne göz atabilirsiniz.

Harika bir liman alanı, ağaçlarla çevrili yaya caddeleri, kobalt mavisi suları, gizli kiliseleri ve restoranlar ve kayalıklarla çevrili küçük bir gölü ile burası Girit’e gelen gezginler için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Girit’in en popüler lüks tatil otellerini bulabileceğiniz Elounda ise, Agios Nikolaos’a oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Agios Nikolaos, ayrıca Girit’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden bir tanesi. Özellikle çift olarak Girit’i ziyaret ediyorsanız burada çok sayıda romantik lüks oteller bulabileceğinizi unutmayın derim. Bölgedeki otelleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz ; Agios Nikolaos Otelleri

3.Hanya

Hanya, Girit

Girit’in kalbi olarak kabul edilen Hanya, adadaki en popüler ve en kalabalık olan yer. Özellikle zarif bir Venedik mahallesine, romantik bir eski limana, güzel bir Mısır deniz fenerine ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapan Hanya Eski Kenti (Old Town) ise, şehirdeki mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Ayrıca 15. yüzyıldan kalma bir Sinagog’a ev sahipliği yapan eski Yahudi mahallesi Zudecca da, yine Hanya Eski Kent’te bulunuyor.

Hanya, yürüyerek keşfedebileceğiniz oldukça kolay bir şehir.

16. yüzyıldan kalma savunma duvarlarının kalıntıları içinde pastel renkli binalarla çevrili romantik sokaklardan oluşan Hanya, şirin bir balıkçı limanına kadar uzanır.

Arnavut kaldırımlı sokaklar giysi, seramik ve yerel sanat eserleri satan dükkanlarla dolu ve şehir, özellikle ağustos ayında Yunanlıların favori tatil spotlarından biri olarak biliniyor.

4.Maritime Museum of Crete (Girit Deniz Müzesi)

Maritime Museum of Crete (Girit Deniz Müzesi)

Girit’in denizle olan asırlık ilişkisini Minoslulardan Bizans, Venedik ve Türk dönemlerine kadar takip eden Girit Deniz Müzesi, Girit’in kalbi konumunda olan Hanya’da bulunuyor.

İki kata yayılan koleksiyonda video sunumları, muhteşem gemi modelleri, tablolar, fotoğraflar ve denizcilik ekipmanları yer alıyor. Eski limanın batı köşesinde, Venedikliler tarafından inşa edilen ve hapishane olarak kullanılan hoş kırmızı bir binada yer alan bu müze de denizciliğe merakı olan gezginlerin göz atabileceği turistik yerlerden.

  • Giriş ücreti ; 4€

5.Hanya Arkeoloji Müzesi

Hanya Arkeoloji Müzesi

Yine Hanya şehrinde bulunan turistik cazibe merkezlerinden biri olan Arkeoloji Müzesi, Minosluların aynı noktada antik şehir devleti Kydonia’yı kurduğu MÖ 2200 yılına kadar uzanan Hanya’nın tarihi hakkında bilgiler vermekle kalmıyor, ayrıca çok eski dönemlere ait birbirinden ilgi çekici antik eserlere de ev sahipliği yapıyor.

San Francesco Gotik Kilisesi’nde yer alan bu müze, Neolitik zamanlardan Roma dönemine kadar batı Girit’ten arkeolojik buluntular barındırıyor.

Müze, zengin Minos seramikleri, boyalı mezar çömleği, altın takılar ve yazıtlı kil tabletleriyle mutlaka ilginizi çekecektir. Diğer önemli sergiler arasında kuş suratlı kadınların tuhaf kil heykelcikleri, adak seramik boğalar, üçüncü yüzyıldan kalma bir Roma mozaik zemin ve Roma İmparatoru Hadrian’ın etkileyici bir mermer büstü yer alıyor.

  • Giriş ücreti ; 4€

6.Girit Botanik Bahçesi & Parkı

Girit Yunanistan

Girit’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz ve yine Hanya kentinde bulunan bir diğer cazibe merkezi ise Girit Botanik Bahçesi.

Beyaz Dağların eteğindeki bu özenle bakılmış parkta, iki kilometrelik kıvrımlı bir yol sizi, her şeyin açıkça etiketlendiği, dünyanın her yerinden egzotik çiçekler ve meyve ağaçlarıyla dolu bir bahçeye götürür.

Adaçayı, nane, kekik gibi kokulu otlar arasında bankların bulunduğu gölgeli alanlar, dinlenmek ve güneşten kaçmak için iyi spotlar sunar.

Parkın kendi mevsimlik ürünlerinden hazırlanan geleneksel Girit yemekleri sunan bir kafe-restoran da bulunmaktadır. Bu botanik bahçesine Hanya merkezinden otobüslerle çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

  • Giriş ücreti ; 6€ (Giriş ücretine 1 adet su da dahil)

7.Balos Plajı ve Lagünü

Balos Plajı ve Lagünü

Girit’in en güzel plajları genelde ulaşılması en zor olanlardır, Balos ta bunlardan biri. Hanya’nın 40 km batısında olan Kissamos’tan teknelerle Balos’a gidebiliyorsunuz, fakat turistlerin büyük bir bölümü buraya 4×4 Jeep’ler ile gidiyor. Çünkü hem kolay hem de daha eğlenceli oluyor.

Balos Plajı’na en kolay Hanya’dan ulaşabiliyorsunuz. Araçla yolculuk yaklaşık olarak 1 saat sürüyor.

Balos’a dilerseniz günübirlik gezi tekneleriyle de ulaşabiliyorsunuz. Günübirlik bir gezi sizi sadece Balos’a değil, aynı zamanda yakınlardaki Imeri Gramvousa adasına da götürecektir.

Balos plajı adanın en egzotik yerlerinden biri. Kristal sular, turkuaz denizlere karşı çarpıcı bir kontrast oluşturan bir dağ manzarasıyla çevrili sığ bir lagün oluşturur. Bu da Balos’u Girit’in en sevilen yerlerinden biri yapıyor. Ulaşması biraz meşakkatli olsa da, kesinlikle plaj ve deniz keyfi için gidilecek en güzel yerler arasındadır.

8.Elafonisi

Elafonisi, Girit

Girit’in izole güneybatı kıyısında yer alan bu muhteşem plaj, Hanya’dan (73 kilometre) arabayla yaklaşık iki saat uzaklıktadır ve Girit’in en ünlü plajları arasında yer alır.

Kiralık şezlong ve şemsiyelerin yanı sıra atıştırmalıklar için bir büfe ile tamamlanan Elafonisi, ılık ve sığ denizi nedeniyle çocuklu aileler için de en ideal plajlardan biri.

Kiteboard ve rüzgar sörfü için Girit’in en iyi plajı olan Elafonisi’ye girişler de ücretsiz.

Fantastik pembe kumu ile tanınan, aynı zamanda mavinin cezbedici tonlarıyla oldukça sakin bir denizi ile dünyaca ünlü bir sahil olan Elafonisi Plajı, yaz aylarında tıklım tıklım olsa da, sahili geniş olduğundan herkese yetecek kadar yer her zaman bulunabiliyor.

Hanya merkezinden Elafonisi Plajı’na otobüslerle ulaşım mümkün olsa da, araçlarınız varsa mutlaka araçlarınız ile bu plaja gidin derim, yoksa da, araç kiralamayı ciddi anlamda düşünün. Çünkü plaja ulaşım araçlarla çok kolay oluyor.

9.Samaria Gorge

Samaria Gorge, Girit

Samiriye Boğazı olarak da bilinen Samaria Gorge, Samiriye Ulusal Parkı içinde yer alan bir UNESCO Biyosfer Rezervidir. Geçidin içinden geçen 16 kilometrelik popüler patikada yürümek, aktif olmak isteyen turistler için Girit’te yapılacak en popüler şeylerden biridir. Ancak oldukça zorlayıcı olduğundan her turistin yapabileceği bir şey değil.

Omalos dağ köyünün hemen dışındaki Xyloskalo’dan vadi 1.250 metre alçalarak Girit’in güneşli güney kıyısındaki Agia Roumeli’de Libya Denizi’ne varır. Yazın kuruyan, kışın taşan Tarraios nehri, iki yanında yüksek kayalıklarla dolu vadi boyunca akar. Geçit, mayıstan ekim ortasına kadar ziyaretçilere açıktır.

Yürüyüş, ne kadar formda olduğunuza bağlı olarak 4 ila 6 saat sürebilir, ancak ulaşım ile Hanya’daki otelinizden ayrıldığınız andan döndüğünüz zamana kadar en az 12 saatlik bir gün planlayın deriz.

Turistlerin büyük bir bölümünün yaptığı gibi siz de, Hanya’dan günübirlik turlara katılmayı düşünebilirsiniz.

10.Kandiye

Kandiye, Girit Adası

Girit Adası’nın başkenti ve en güzel tatil destinasyonlarından biri olan Kandiye, en az Hanya kadar popüler şehirlerden bir tanesi.

Mağazalar ve restoranlarla çevrili güzel yaya caddelerinden oluşan bu şehrin eski kenti ise, Girit’teki gezilmesi gereken birçok turistik noktaya ev sahipliği yapıyor.

Birçok turist gezilerine uluslararası bir havaalanına (şehrin beş kilometre doğusunda) ve Atina limanı Pire’ye ve diğer birçok Yunan adasına hizmet veren bir feribot iskelesine sahip olan Kandiye’den başlar. Ayrıca Kandiye’den günübirlik bir gezi ile Santorini’yi ziyaret edebilirsiniz.

Eğer Girit turunuza Hanya yerine Kandiye’den başlayacak olursanız, çok daha fazla gezip görülecek yer seçeneğinizin olacağını da unutmayın derim.

Kandiye’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok sayıda cazibe merkezi var. Bunlar arasında öne çıkanlar ise ;

Heraklion (Kandiye) Arkeoloji Müzesi ; Geniş minos sanatı koleksiyonuyla ilgi gören bir müze. Öne çıkan özellikler arasında bir Mini Yılan Tanrıça heykeli ve bugüne kadar deşifre edilmemiş sembollere sahip bir kil tablet olan Phaistos Diski yer alıyor. Bu müzedeki tüm eserler (yaklaşık 5.000 yıllık tarihi kapsayan) yalnızca Girit’teki arkeolojik alanlardan çıkarılmış.

Girit Tarihi Müzesi ; Girit’te gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Girit Tarihi Müzesi de, Kandiye’nin merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Bu müze, erken Bizans döneminden Modern döneme Girit yaşamını anlatıyor. Küçük bir müze olmasına rağmen çok sayıda esere ev sahipliği yapıyor. El Greco’nun iki tablosu müzenin öne çıkan başlıca eserleri ve mutlaka göz atılması gereken eserlerdendir. Müzeye giriş ücreti ise 5€’dur.

Aziz Minas Katedrali ; Kandiye’nin eski kentinde, merkezi bir konumda bulunan bu dini yapı, Girit’teki en büyük kilise olması bakımından önemli bir yere sahip. Katedral 19. yüzyılın sonlarından kalma ve kapsamlı dini ikonografisiyle öne çıkıyor.

Ammoudara Plajı ; Kandiye şehir merkezine sadece 5 dakika uzaklıkta olan bu plaj, Girit’teki en tanınmış plajlardan biri. Altın kum ve tavernalarla desteklenen bu temiz plaj, uzun ve oldukça geniştir, ayrıca gezinmek için mükemmeldir.

11.Resmo (Rethimno)

Resmo (Rethimno)

Hanya ve Kandiye’nin ortasında yer alan Resmo, büyük ölçüde Venedik döneminden kalma binalardan oluşuyor, ancak camii gibi Türk yönetimi (1669-1898) altında geçen yıllara dair bazı yapılar da bulunuyor.

Kuzey sahilindeki tatil beldelerinden günübirlik geziler için mükemmel bir yer olan Resmo, ayrıca Samiriye Geçidi ve Psiloritis Dağı gibi yakınlardaki ilgi çekici yerleri ziyaret etmek için iyi bir üstür.

Ayrıca Resmo’ya kadar gelmişken 11. yüzyıldan kalma bir sahil mahallesi olan Old Town’ın (Eski Kent) dar sokaklarında dolaşma fırsatını da kaçırmayın. Burada Venedik Rönesans mimarisinin en önemli örneklerini ve şehre yayılmış Türk etkisinin izlerini bulabilirsiniz.

Hanya’ya nazaran daha az turist çeken Resmo, Psiloritis sıradağlarının eteğinde, adanın kuzey kıyısının yaklaşık yarısında göz alıcı bir konumda bulunuyor. Hanya ve Kandiye’den sonra Girit’in üçüncü büyük şehri olan Resmo, ayrıca Girit’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en uygun fiyatlı yerlerden bir tanesi.

Resmo aynı zamanda bir üniversiteye de ev sahipliği yapıyor, bundan dolayı da fiyatlar diğer Girit kasabalarına ve şehirlerine nazaran daha uygun.

Resmo’da belli başlı gezilecek yerler ise ;

  • Eski Venedik Limanı ; Restoranlarla çevrili ve Resmo’nun en fotojenik noktalarından biri. Alan akşamları çok güzel bir şekilde aydınlatılır ve Akdeniz’in ılık hafif esintileri eşliğinde romantik bir akşam yemeği için mükemmel bir atmosfer sunar. Limanın bir tarafında 13. yüzyıldan kalma bir dalgakıran, en uçta ise 17. yüzyıldan kalma bir deniz feneri bulunuyor.
  • Rimondi Çeşmesi ; 17. yüzyılın başlarından kalma tarihi bir çeşme. Antik Korint sütunlarıyla çerçevelenmiş üç aslanın ağzından suyun döküldüğü bu çeşme de, Resmo’nun eski kent bölgesinde yer alıyor.
  • Fortezza (Venedik Fortezza Kalesi) ; Venedikliler tarafından adayı Türk işgaline karşı korumak ve ayrıca Türklerin şehri ele geçirmesi durumunda yerlilerin sığınabilecekleri bir yer olarak sağlam burçlarla inşa etmiş. Kalenin en yüksek noktasından Resmo’nun eski kentinin ve denizin muhteşem manzarasını da seyredebilirsiniz.
  • Resmo’da görülmeye değer diğer tarihi ve turistik yerler ise ; Gazi Hüseyin Paşa Camii (Neratze Mosque), Tarih ve Halk Sanatları Müzesi, Resmo Arkeoloji Müzesi ve Arkadi Manastırı’dır.

12.Vai Beach

Vai Beach, Girit Adası

Avrupa’nın en büyük doğal palmiye korusuna sahip olmasıyla dikkat çeken Vai Beach, Palm Beach olarak da biliniyor.

Manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen bu plaj, yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Fakat herkese yetecek kadar yer bulabileceğinizden dolayı, deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak için gidebileceğiniz en ideal plajlardan bir tanesi.

Vai Plajı, Girit’in uzak kuzeydoğu köşesinde yer alıyor. Oraya ulaşmanın en iyi yolu, Sitia’dan kalkan günlük otobüslerdir. Günde 3 kez hareket eden bu otobüsler yerine araçlarla da plaja gitmeyi düşünebilirsiniz. Plajın cüzi bir ücret ödeyerek kullanabileceğiniz otoparkı da bulunuyor.

Güçlü rüzgarlardan ve deniz akıntılarından iyi korunan korumalı bir koyda yer alan plaj, çocuklu aileler için de ideal ve güvenli bir plajdır. Plajda, restoran, cankurtaran ve duş gibi olanaklarda var.

13.Preveli Beach

Preveli Beach, Girit

Preveli Plajı, hem Girit’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerine yakınlığı hem de tertemiz sahili ve turkuaz rengindeki suyuyla güzel bir plaj keyfi yapabileceğiniz cazibe merkezlerinden bir tanesi.

Preveli Plajı, Girit’teki en muhteşem plajlardan biri olarak kabul edilir. Güney kıyısında yer alan ve küçük bir nehrin ağzında kurulu olan plaj, her iki tarafı yüksek kayalıklarla çevrili ve Libya Denizi’ne bakmaktadır.

Kuzey sahilinden kolayca ulaşılabilen bu plaj, günübirlik harika bir gezi için idealdir. Ancak, park alanından bir kaya yolu boyunca 30-40 dakika yürümeniz gerektiğini de unutmayın. Tabii dilerseniz bu plaja yakınlardaki Plakias’tan tekneyle de ulaşabilirsiniz.

Bir dağın zirvesine yakın bir konumda yer alan ve Libya Denizi’nin geniş manzarasını sunan 17. yüzyıldan kalma Preveli Manastırı da plaj ziyaretinizden önce veya sonra göz atmak isteyebileceğiniz tarihi yerlerden biri.

14.Plakias

Plakias, Girit

Bir zamanlar mütevazi bir balıkçı köyü olan Plakias, günümüzde güney kıyısının en rahat ve en çok ziyaret edilen kasabalarından biri haline dönüşmüş.

Oldukça gelişmiş olan kuzey sahil bölgelerinin çoğunun aksine, Plakias küçük kasaba hissini koruyor ve çevredeki en iyi yemek mekanlarından bazılarına sahip.

Resmo’ya yaklaşık 40 dakika uzaklıkta olan Plakias, romantik bir Girit tatili için de kalınacak en iyi yerlerden biri olabilir, özellikle Girit’te yeter kadar zamanınız varsa.

15.Matala Beach

Matala Beach

Matala Plajı, Girit’in güney kıyısındaki en ilginç ve en çok ziyaret edilen plajlardan biri.

Resmo ve Kandiye’den günübirlik gezilerle rahatlıkla ulaşabileceğiniz plaj çevresinde birkaç antik mağara da bulunuyor. Hem plaj keyfi hem de mağara ziyareti uğrayabileceğiniz Matala Plajı’nda restoran ve plaj arkasında alışveriş yapabileceğiniz küçük butik dükkanlar da var.

16.Diktaion Andron (Psychro Cave)

Diktaion Andron (Psychro Cave)

En önemli Yunan tanrısı olarak kabul edilen Zeus, gökyüzünün, gök gürültüsünün tanrısı ve diğer tüm tanrıların ve insanların kralıydı. Bu ünlü tanrının tüm insanlık için ortaya çıkarıldığı yer Diktaion Mağarası’dır (Psychro Cave).

Efsaneler bir yana, Diktaion Mağarası, Girit’te bulunan 4.500 mağara ve düdenin en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Serin çevresi, Girit’in güneşinden ve sıcaklığından bir nebze de olsa kaçmak için ideal bir yer.

Yerin derinliklerine inerken beş ön odadan geçeceksiniz. Mağaranın dibinde devasa sarkıt ve dikitlerle çevrili cam gibi sakin bir göl var. Gölün karşısında küçük bir odada Zeus’un doğduğu kabul edilen alan var.

Diktaion Mağarası’na tur gezileriyle veya bireysel olarak kolaylıkla gidebilirsiniz.

Girit Kaç Günde Gezilir ?

Girit Yunanistan

Girit’in tamamını keşfetmeyi planlıyorsanız en azından 4-5 gününüzü bu ada için ayırın derim. Fakat sadece Hanya veya Kandiye’de olmayı planlıyor ve diğer kasabalara ve şehirlere gitmeyi planlamıyorsanız 2-3 günlük bir gezi de yeterli olabilir.

Tabii günübirlik gidilecek çok fazla yer olduğundan dolayı, yeteri kadar zamanınız ve bütçeniz varsa, Girit’te gezilecek yerler listesindeki yukarıdaki cazibe merkezleri ve plajlar için en azından 4 gününüzü ayırın deriz.

Girit’te Konaklama

Girit Adası

Yukarıda kısaca Girit’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bölgelerden bahsettik. Eğer 2-3 günlük kısa bir Girit tatili planlıyorsanız Hanya veya Kandiye’den başka bir yere gitmeyin deriz. Çünkü Girit’te turistik noktaların büyük bir bölümü zaten bu şehirlerde bulunuyor. Ayrıca günübirlik gezilerle gidilecek diğer yerlere en kolay Hanya ve Kandiye’den ulaşabiliyorsunuz.

Tabii daha bütçeli bir Girit gezisi planı yapıyorsanız da, Resmo şehrine de göz atabilirsiniz. Kandiye’deki en popüler konaklama birimlerine göz atmak için buraya, Hanya’daki en popüler konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR