Ana SayfaAvrupaYunanistanLefkada'da Nerede Kalınır ? | En İyi 8 Bölge Ve Oteller

Lefkada’da Nerede Kalınır ? | En İyi 8 Bölge Ve Oteller

İyonya Denizi’nde yer alan ve karayoluyla Yunan anakarasına bağlanan Lefkada (Lefkas), dağlık topografyaya ve daha önce ‘reklamlarda’ görmüş olabileceğiniz kadar tertemiz plajlara sahip harika bir adadır. Yunanistan’ın en temiz plajlarından bazılarına ev sahipliği yapan Lefkada, özellikle son yıllarda Türk turistlerin favori tatil destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor.

Daha az bilinen Yunan adalarından biri olan Lefkada, turist kalabalığı tarafından hâlâ büyük ölçüde bozulmamış, cennet gibi bir Akdeniz tatil rotasının tüm özellikleriyle doludur. Her bütçeye ve zevke uygun bir oteli bulabileceğiniz Lefkada’da konaklama fiyatları ise, Yunanistan’ın birçok adasına göre daha uygun.

Lefkada’yı keşfetmek için genelde araç kiralama tavsiye ediliyor, fakat araç kiralamasanız bile adayı halk otobüsleriyle çok kolay bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Ayrıca yine otobüslerle plajların büyük bir bölümüne gidebilirsiniz.

Lefkada’da Nerede Kalınır ? En İyi Tatil Beldeleri

Lefkada’da kalınacak en iyi yerler ; Lefkada Kasabası (Adanın Merkezi), Nydri (Nidri), Nikiana, Lygia (Ligia), Agios Nikitas, Vassiliki, Mikros Gialos ve Sivota bölgeleridir.

Peki hangi bölgeyi tercih etmeli ?, eğer nerede kalacağınıza tam olarak karar veremiyorsanız, kesinlikle adanın merkezi olan Lefkada Kasabası’nda konaklayın deriz. Burası hem plajlara, hem de turistik noktalara ve diğer tatil beldelerine en kolay ulaşım sunan yerdir.

Tabii en az Lefkada Kasabası kadar popüler olan Nydri ve Nikiana bölgesine göz atmayı da unutmayın. Lefkada Kasabası ile bu iki bölge, adadaki en popüler ve en ideal konaklama yapabileceğiniz tatil beldeleri. Ancak, ikinci veya üçüncü kez Lefkada’ya gidiyor ya da 1 hafta gibi uzun bir süre Lefkada tatili planlıyorsanız, alternatif olarak diğer bölgelere de göz atabilirsiniz.

1.Lefkada Kasabası

Lefkada Adası, Yunanistan

Ada ile aynı ismi paylaşan, adanın başkenti olarak kabul edilen yer Lefkada Kasabası’dır. Turist olarak ihtiyacınız olabilecek hemen her şeye sahip olan bu kasabada, hem plajlara hem de turistik cazibe merkezlerine yakın olursunuz.

Adanın kuzeydoğu ucunda, Lefkada’yı ana karaya bağlayan geçidin hemen yanında yer alan Lefkada Kasabası, Lefkas olarak da biliniyor.

2002 yılında açılan ve birçok lüks yatın yanaştığı Lefkada Marina, adanın büyüyen turizm ticaretinin odak noktasıdır. Burada bölgeye artan turist ilgisine hitap eden çeşitli çağdaş mağazalar, tavernalar, kafeler, barlar ve restoranlar bulabilirsiniz.

Lefkada’nın rengarenk boyanmış binaları, dar sokakları, rengarenk bitki saksıları ve sepetleri ve dost canlısı sakinleri, tipik Yunan köyünün çekiciliğini sağlıyor.

Adanın başkentinden bekleyeceğiniz gibi, perakende mağazaları, mini marketler, kafeler, barlar ve tavernalardan oluşan mükemmel bir seçki mevcuttur ve birçok pansiyon gece yarısına kadar açıktır.

Kasabanın ana alışveriş alanının çoğu trafiğe kapalıdır ve kasaba meydanı hem gündüz hem de gece adanın kalbinin attığı yerdir.

Lefkada Kasabası’nda plaj bulunmamasına rağmen, Gyra’daki lagünün hemen karşısında, 4 km uzunluğunda popüler bir kum ve çakıl plajı vardır, ayrıca düzenlenen turlar veya sık toplu taşıma araçları sizi sahil boyunca diğer birçok güzel plaja götürebilir. Bu yüzden plaj konusunda endişeniz olmasın deriz.

Ana karadan seyahat ediyorsanız varacağınız yer Lefkada Kasabasıdır. Bu, Yunanistan’ın başka bir yerine seyahat etmeden önce Lefkada’da kısa bir konaklama yapmayı planlayanlar için burayı mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Bu kasabadaki plajlar kırsal alanlar kadar popüler olmasa da yine de aynı harika manzaraya ve sakin atmosfere sahiptir.

BURADA KALIN, EĞER ;

  • Adanın başkenti olarak kabul edilen yerde olmak istiyorsanız
  • Popüler plajlara ulaşmak için toplu taşıma ya da taksiye ihtiyacınız olmasını dert etmiyorsanız (Kasaba yakınlarında da plajlar var, ancak Lefkada’nın en popüler plajlarına gitmek istiyorsanız taksiye ya da otobüslere ihtiyacınız olacaktır)
  • Adadaki en fazla otel, restoran, cafe ve bar seçeneğine sahip yerde olmak istiyorsanız
  • Yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız

En İyi Lefkada Kasabası Otel Tavsiyeleri

Hotel Lefkas, Lefkada Adası

LEFKADA KASABASINDA GÖRÜLMESİ VE YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER

-Bir zamanlar adayı korsanlardan koruyan, 14. yüzyıldan kalma, Orta Çağ’dan kalma Santa Maura Venedik Kalesi’nin kalıntılarını görün.

-Faneromeni Manastırı, şehrin batı tarafındaki yeşil çamlarla kaplı tepede inşa edilmiş olup Aghios Ioannis, Gyra lagünü ve Kale’nin panoramik manzarasını sunmaktadır.

-Adanın depremler zarar vermeden önceki halini daha iyi görmek için şehir merkezinin yakınında bulunan Lefkada Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edin.

-Fonograf Müzesi ve Folklor, ana yaya caddesine yakın konumdadır. Kesinlikle göz atmaya değer.

-Angelos Sikelianos Müzesi, Lefkada’nın ünlü şairi Angelos Sikelianos’un sanat eserlerini sergiliyor.

-Kasaba her yaz yerel sanatı, edebiyatı ve kültürü kutlayan çok sayıda festivale ev sahipliği yapar. Bunlardan en büyüğü, genellikle ağustos ayı sonlarında düzenlenen Uluslararası Lefkada Folklor Festivali’dir. Kutlamalar yaklaşık bir hafta sürüyor ve çeşitli geçit törenlerini ve dünyanın dört bir yanından gelen dans gruplarının performanslarını içeriyor.

2.Nydri (Nidri)

Nidri Bölgesi, Lefkada

Nidri, günümüzde hala bir köy olarak anılıyor olsa da, Lefkada’nın en güzel ve en sevilen tatil beldelerinden biri. Lefkada’nın en yoğun tatil beldesidir ve tüm yaş grupları, aileler ve çiftler arasında popülerdir.

Doğu kıyısında, kuzeydeki Lefkada Kasabası’ndan ve güneybatı kıyısındaki Vassiliki’den yaklaşık 20 km uzaklıkta yer ala Nidri, rahat ve samimi atmosferiyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Bu kozmopolit köy, her türlü mağaza, mini marketler, süpermarketler, ATM’ler ve araba kiralama ofisleri dahil olmak üzere Lefkada’daki konaklamanız için ihtiyaç duyacağınız her şeye sahip.

Uluslararası restoranlar Çin, İtalyan, İngiliz ve Hint menüleri sunarken, yerel tavernalar geleneksel Yunan mutfağı ile yerel biralar, şaraplar ve alkollü içkiler sunmaktadır. Ayrıca beldede çok sayıda Fast-food satış noktası da bulunuyor.

Körfezin etrafında palmiye ağaçlarıyla kaplı geniş bir yürüyüş yolunun hizmet verdiği güzel mavi bayraklı kumsallar bulunurken, yürüyüş yolunda herkesi mutlu edecek kadar çok sayıda bar, restoran ve mağaza bulunmaktadır.

Büyük motorlu kruvazörler ve kiralık yatlar, yerel balıkçı teknelerinin yanına bağlanmış durumdayken, rıhtım çevresinde, gece geç saatlere kadar açık olan içki ve müzik barlarının çoğu da dahil olmak üzere pek çok olağan tesis bulunmaktadır.

Bölgedeki diğer ilgi çekici yerler, kıyı açıklarında yer alan dört adacıktır, bunlardan biri, ölümünden önce Yunan denizcilik patronu Aristoteles Onassis’e ait olan Scorpios adacığıdır.

Adacıklara yanaşmanıza izin verilmiyor olsa da tur teknelerinden daha yakından bakılabiliyor.

Dost canlısı bölge halkı ve muhteşem dağ manzaralarıyla tanınan Nidri, Lefkada’ya giden aileler için mükemmel bir mekandır! Özellikle arabayla gelenler, birkaç dakikalık sürüş mesafesindeki çok sayıda muhteşem plajla ödüllendirilecek. Nidri, harika turistik mekanları ve restoranları küçük kalabalıklarla mükemmel bir şekilde dengeleyerek ailenize kendi küçük cennet dilimini sunar. Bu yüzden de, özellikle çocuklarıyla seyahat eden turistler tarafından tercih ediliyor.

En Popüler Nidri Otelleri

Oasis Hotel, Lefkada Adası
Oasis Hotel

BURADA KALIN, EĞER ;

  • Çocuklarınızla seyahat ediyorsanız
  • Daha bütçeli ve geniş oteller ve odalara sahip konaklama birimleri arıyorsanız
  • Plajlara daha yakın olmak istiyorsanız

3.Nikiana

Lefkada’nın doğu kıyısında yer alan sakin bir balıkçı kasabası olan Nikiana, çoğunlukla yerel limana getirilen balıklarla dolu küçük dükkanlar ve sahil tavernalarıyla öne çıkıyor.

Adanın iki ana turistik merkezi olan Lefkada Kasabası ve Nydri arasında elverişli bir konuma sahip olan Nikiana, daha sessiz, yerel bir köyde kalırken daha büyük turistik yerlerin rahatlığından ve canlılığından yararlanmak istiyorsanız adadaki kalabileceğiniz en ideal yerlerden biri.

Nikiana’nın merkezinden geçen ana yol, iki büyük kasabayı doğrudan birbirine bağlamanın yanı sıra Lefkada’nın çoğunu da çevreliyor. Düzenli otobüs güzergahları bu yol boyunca seyahat ederek tüm adaya hizmet verir ve toplu taşımayı kullanmayı düşünüyorsanız, burası Lefkada’da kalmak için harika bir yerdir.

Nikiana çevresindeki plajlar çoğunlukla çakıllı, kristal sulardan oluşur ve adadaki diğer plajlar kadar popüler değildir. Ancak popüler plajlara bu bölgeden otobüslerle çok kolay ve kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Kano ve dalışın yanı sıra yaz aylarında uçurtma sörfü gibi birçok su sporu aktivitesine sahip olan Nikiana’da her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimini de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Her şeyden tamamen uzakta, sakin, dinlendirici bir Yunan adası tatili için Lefkada’da nerede kalacağınızı merak ediyorsanız, Nikiana tam size göre olabilir. Küçük bir limanı olan hoş, tipik bir İyonya balıkçı köyü olan Nikiana, doğu kıyısında, Lefkada Kasabası’nın 10 km güneyinde ve Nidri’nin 10 km kuzeyinde, hemen hemen tek sokaklı bir köydür.

Sahilin neredeyse yarısında yer aldığından, bir gününü plajda dinlenerek, sonraki gününü ise çevredeki bölgeleri keşfederek veya yamaçlarda ve kırlarda yürüyüş yaparak geçirmeyi planlayan ziyaretçiler arasında da popülerdir.

En Popüler Nikiana Otelleri

Porto Galini Seaside Resort & Spa, Lefkada Adası
Porto Galini Seaside Resort & Spa

4.Ligia – Ailece Lefkada’da Nerede Kalınır ?

Adaya ulaştığınızda kuzey-güney ana sahil yoluna doğru sola dönerseniz, Lefkada Kasabası’nın yaklaşık altı kilometre güneyindeki küçük sahil köyüne ve Ligia limanına ulaşacaksınız.

Lefkada’da geleneksel tatil yerleri arayanlar arasında popüler olan köy, yaz aylarında sakinlerin rengarenk bahçeleri, arka arkaya uzanan saksı bitkileri ve duvarlar ve çitlerin üzerinden akan begonvillerle aydınlanıyor.

Tavernaların, kafelerin, mini marketlerin ve hediyelik eşya dükkanlarının çoğu köyün ana yolu üzerinde bulunur, ancak uluslararası yemek mekanları veya fast food zincirleri maalesef bu bölgede bulunmuyor.

Her ne kadar yerel cazibe merkezleri az olsa da, ilginç bir şekilde adlandırılan ‘Aşk Vadisi’ (Kilada tou Erota) da dahil olmak üzere, bazı köklü yürüyüş parkurları mevcuttur.

Daha uzak yerleri keşfetmek istiyorsanız, yerel toplu taşıma oldukça güvenilirdir veya kiralık arabanız varsa, Lefkada Kasabası kuzeye arabayla sadece 15 dakika, Nidri tatil beldesi ise güneye 20 dakika uzaklıktadır.

Biraz daha sessiz ve sakin bir Lefkada tatili için tercih edilebilecek Ligia bölgesi, geniş aile odaları ve çocuklara özel imkanları olan otellerle dolu. Eğer ailenizle seyahat ediyorsanız, Ligia bölgesi de konaklama için en ideal seçeneklerden biri olacaktır.

En Popüler Ligia Otelleri

Katouna Suites Luxury Boutique Hotel Adults Only, Lefkada
Katouna Suites Luxury Boutique Hotel Adults Only

5.Agios Nikitas

Agios Nikitas Bölgesi, Lefkada

Lefkada’nın kuzeybatısındaki küçük balıkçı köyü Agios Nikitas, adanın en güzel ve en sevilen tatil beldelerinden biri. Geleneksel mimariyle dolu küçük kasaba, kıyı boyunca yerel kültüre dair en iyi bakış açılarından birini sunuyor.

Çevredeki manzara, yerel bölgede bazı güzel yürüyüşler yapmanızı sağlayan, yemyeşil zeytinliklerin kenarında yer alan beyaz kaya formlarından ve güzel plajlardan oluşmaktadır.

Köy bazı güzel plajlara ev sahipliği yapmaktadır ve ulaşılması en kolay olanı kasabanın kuzey kıyısındaki aynı adı taşıyan Paralia Agios Nikitas Plajı’dır. Köyün hemen yanındaki bu plaj, tavernalar ve plaj barlarıyla iyi bir ulaşım imkanına sahip. Ana yolun sonunda yer alan plaj, küçük çocuklu aileler için mükemmel olan yerel otellere kolayca ulaşılabilecek mesafededir. Yakındaki diğer plajlar Kathisma Plajı ve Pefkoulia Plajı’dır. Burada bar ya da restoran yok, bu yüzden dışarı çıkmadan önce şehirdeki mini marketlerden birinden yiyecek ve içecek bir şeyler almakta fayda var. Batı kıyısında yer alan bu plaj, güneşin su üzerinde batışını izlemek isteyenler için birebir.

Lefkada Kasabası’ndan sadece 14 kilometre uzaklıkta, adanın ana dairesel yolu üzerinde yer alan bu tatil beldesi, daha sessiz bir köyde olmak isteyen ancak yine de adanın ana giriş noktasına yakın olmak isteyen herkes için ideal kalınacak yerlerden biri.

Köyde çok çeşitli mağazalar, ATM’ler, araba kiralama, mini marketler, kafeler, barlar ve restoranlar da bulunuyor. Ada merkezi Lefkada Kasabası ve Nidri bölgesi kadar olmasa da, bu köyde de ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi bulabilirsiniz.

Agios Nikitas’ta kalırken sadece keyfini çıkarabileceğiniz güzel bir köy plajına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda Mylos, Kathisma ve Pefkoulia gibi Lefkada’nın en sevilen kumsallarından bazıları yürüyerek, bisikletle, kiralık arabayla veya su taksisiyle kısa sürede gidebilirsiniz.

Ayrıca köyde çok sayıda lüks villa, butik otel ve kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz kiralık daireler bulunmaktadır.

En Popüler Agios Nikitas Konaklama Tavsiyeleri

Agios Nikitas Resort Villas, Lefkada Adası
Agios Nikitas Resort Villas

6.Mikros Gialos

Mikros Gialos, Lefkada

Dinlendirici bir plaj tatili planlıyorsanız, Lefkada’nın en sevilen bölgelerinden biri olan Mikros Gialos’a da mutlaka göz atın deriz.

Mikros Gialos sahil tesisi, Lefkada’nın güneydoğu kıyısında, iç kesimlerdeki Poros köyünün aşağısında yer alır ve genellikle ‘Poros Plajı’ olarak anılır.

Lefkada adasında kalabileceğiniz en güzel kartpostal tatil yerlerinden biri olan Mikros Gialos’un bir diğer güzel yanı ise, bütçe dostu birçok farklı konaklama birimine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Villalar, oteller ve daireleri bulabileceğiniz bu tatil beldesi daha çok çiftlere hitap ediyor olsa da, aileler için de harika kalınacak yerlerden biridir.

Rouda Körfezi’nde yer alan küçük mavi bayraklı plaj, kıyı şeridi boyunca küçük limana doğru kıvrılır. Artan ziyaretçi sayısını karşılamak için plaj boyunca şezlonglar ve şemsiyeler, ön tarafa ise barlar, mağazalar ve tavernalar yayılmıştır.

Beyaz çakıl taşlarından yansıyan ve sakin, kristal berraklığındaki su üzerinde parıldayan güneş, arka planda karanlık ormanlarla kaplı tepeler ve koyu yeşil bitki örtüsü, sahil manzarasını mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Burada kalmasanız bile, Lefkada’nın en güzel plajlarından biri olarak bilinen Mikros Gialos (Rouda Körfezi veya Poros plajı), Lefkada’nın ünlü dramatik kıyı manzarasının sunduğu en iyi şeyleri görmek isteyen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Güzel plajlara değer veriyorsanız, sakin suları takdir eden kendine daha az güvenen bir yüzücüyseniz, yerel bir kasaba yerine bir tatil yerinde kalmayı tercih ediyorsanız, burada kalmayı düşünebilirsiniz.

En Popüler Mikros Gialos Konaklama Önerileri

San Nicolas Resort Hotel, Lefkada Adası
San Nicolas Resort Hotel

7.Vassiliki – Su Sporları İçin Lefkada’da Nerede Kalınır ?

Lefkada, Yunanistan

Vassiliki, Lefkada’nın güney ucunda küçük bir balıkçı kasabası ve sahil beldesidir. Adanın başlıca turistik yerlerinden bir diğeri olan Vassiliki, özellikle su sporları ve macera dolu aktivitelerden hoşlananlar arasında popüler olan konaklama bölgelerinden biridir.

Gece geç saatlere kadar açık olan çok sayıda bar, bu tesisi adada oldukça aktif bir gece hayatına sahip az sayıdaki bölgeden biri haline getirmektedir.

Bölge, yararlanmak için Vassiliki’ye akın eden rüzgar sörfçüleri tarafından ‘Eric’ olarak bilinen, özellikle güçlü bir termal rüzgara ev sahipliği yapıyor.

Sahildeki kiralama şirketleri rüzgar sörfü ekipmanlarını kiralıyor ve spora yeni başlayanlar bölgedeki birçok eğitmenden birinden eğitim alabiliyor. Çevredeki otellerin birçoğu, kendi ekipmanlarını getirmek isteyen rüzgar sörfçüleri için depolama alanı bile sağlıyor.

Okyanus rüzgarları burayı yelkencilik için popüler bir destinasyon haline getiriyor, ancak Vlicho Körfezi’ndeki yatçılık merkezinden daha sessiz.

Sudan biraz uzaklaşmak istiyorsanız çevredeki dağlar ve kayalıklar yürüyüş veya dağ bisikleti için mükemmel manzaralar sunar. Bölgedeki tur şirketleri, tüm fitness ve deneyim seviyelerine uygun rotalarla hem ekipman hem de rehber sunmaktadır.

Vassiliki adanın güneyinde, merkezin hemen dışında, aynı adı taşıyan büyük körfezde ve Preveze havaalanına arabayla bir saat uzaklıkta yer almaktadır. Lefkada’nın ikinci en yoğun turizm beldesidir ve pek çok genç ve genç ruhlu ziyaretçi, başta rüzgar ve uçurtma sörfü olmak üzere çok çeşitli su sporları için buraya gelmektedir.

En Popüler Vassiliki Otelleri

Akroyiali Resort, Lefkada Adası
Akroyiali Resort

8.Sivota

Lefkada, Yunanistan

Adanın güney kıyısında yatlar ve kiralık teknelerle ünlü olan Sivota bölgesi de, Lefkada’da kalabileceğiniz popüler bölgelerden bir tanesi. Tekneler için ideal derin liman girişine sahip, yeşilliklerle ve tepelerle çevrili korunaklı bir koydadır.

Lefkada’nın en iyi balık restoranlarından bazıları buradadır. Butik oteller, villalar ve apartman dairelerini burada bulabiliyor olsanız da, çok fazla oteli burada bulamazsınız.

Daha çok uzun süreli ve bütçeli bir Lefkada tatili planlayan turistlerin tercih ettiği bu bölge, Güney kıyısındaki Mikros Gialos’a sadece 15 km ve Lefkada Kasabası’na 33 km uzaklıkta bulunuyor.

Yaz aylarında köy çiçekli saksılar, küvetler ve asılı sepetlerle donatılır. Zeytin ve selvi ağaçları, begonviller, morsalkımlar ve sukulentler bahçeleri ve yürüyüş yollarını aydınlatıyor.

Gezinti yolu, keşfedilecek barlar, kafeler, restoranlar ve mağazalarla birlikte ön kısım ve liman boyunca ilerlemektedir.

Ayrıca köyün çevresinde fırınlar, mini marketler ve genel mağazalar bulacaksınız. Ve rıhtım boyunca Lefkada’nın en iyi balık restoranlarından bazılarını bulabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR