Ana SayfaAvrupaYunanistanKavala Gezilecek Yerler | En Popüler 18 Turistik Nokta

Kavala Gezilecek Yerler | En Popüler 18 Turistik Nokta

Tarih ve kültür, mimari yapılar ve çiçeklerle dolu avlular, düzenli plajlar ve doğal hazinelerle dolu olan Kavala, Kuzeydoğu Yunanistan’ın en sevilen sahil şehirlerinden biri. “Kavala gezilecek yerler” listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerinin çoğu, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Fakat merkez dışında da görülmeye değer birçok yer var.

Symvolo Dağı’nın eteklerinde bir amfitiyatro gibi inşa edilmiş, modern bir karaktere sahip tarihi binalarla kutsanmış, Yunanistan’ın en pitoresk şehirlerinden biri olan Kavala, son zamanlarda sadece Türk turistlerin değil, yabancı turistlerin de popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Kavala Gezilecek Yerler Listesi

Kavala’da gezip görülecek turistik cazibe merkezlerine geçmeden önce, şehirdeki en ideal konaklama birimleri hakkında kısaca bilgi verelim ; Öncelikle Kavala’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yerin şehir merkezi olduğunu unutmayın. Şehir merkezi ile merkez dışındaki oteller arasında ciddi fiyat farklılıkları bulunmadığından dolayı, ilk olarak merkezdeki otellere göz atarak başlayın.

Kavala merkezinde otel önerisi olarak ; 4 yıldızlı Airotel Galaxy ve 3 yıldızlı Oceanis Hotel‘i öneririz. Alternatif olarak 4 yıldızlı bir daire olan L – Suites adlı tesisi de inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Kavala’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Gelelim Kavala gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerine ;

1.Ammolofoi Plajı

Ammolofoi Plajı
Ammolofoi Plajı – kaynak ; flickr / Sofia Gk

Kavala, kıyı boyunca birbiri ardına dağılmış muhteşem kumsalları olmasaydı muhtemelen asla böyle bir turizm hazinesi olmazdı.

En uzak ama aynı zamanda en çok tavsiye edilenlerden biri Ammolofoi Plajı. Tertemiz denizi, eşsiz manzarası ve muhteşem atmosferiyle Kavala’da denize girilebilecek en iyi ve en popüler plajlardan biri.

Güneybatı Kavala bölgesindeki Nea Peramos köyünün güneyinde yer alan bu plaj, bölgenin Mavi Bayraklı plajlarından biri. Aile dostu ve sahilde bir gün geçirmek için ihtiyacınız olan hemen her şeyi sunuyor.

İnce altın kumu ve sığ, bozulmamış suları ile Avrupa’nın her yerinden ziyaretçi çeken plajın, serinlemek için tercih edebileceğiniz birkaç barı da bulunuyor.

2.Kavala Su Kemeri

Kavala Su Kemeri
Kavala Su Kemeri – kaynak ; flickr / Spotter Cy

Maksimum yüksekliği yaklaşık 25 metre ve 250 metre uzunluğunda olan Kavala Su Kemeri (Kavala Aqueduct), şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olarak kabul ediliyor.

Mevcut yapı, 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun zirvesinde ortaya çıkmış olsa da, su temin sisteminin tamamı Roma kökenlidir. Su kemerinin bugünkü tasarımı, 1530’da bariyer duvarlarını kaldırıp yerine kemerler yaptırdığı için Kanuni Sultan Süleyman’a atfedilir. Projenin planlamasının çoğu, padişahın veziri İbrahim Paşa tarafından yapılmıştır.

Su kemeri, 1911 yılına kadar bölgeye Pangaeus Dağı’ndan su sağlıyordu. Halk arasında Kamares olarak da bilinen bu su kemerinin asıl amacı kıyı tepesinin üzerinde yer alan kaleye tatlı su sağlamaktı. Günümüzde işlevi olmayan kemer, Kavala’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

3.Kavala Kalesi

Kavala Kalesi
Kavala Kalesi – foto kaynak ; flickr / Beth

Eski Kent’teki tepenin zirvesinde yer alan ve Kavala gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Kavala Kalesi, daha çok sunduğu eşsiz şehir manzarasıyla görenleri büyülüyor.

Kalenin duvarlarından da güzel bir manzara seyredebilirsiniz, ancak nefes kesen 360 derecelik manzaralar için kulenin içindeki dar ve dolambaçlı merdivenlerden en üstteki izleme platformuna çıkmanızı tavsiye ederiz.

Büyük yapı eski zamanlarda inşa edilmiş, ancak bugünkü kale 15. yüzyılda Osmanlılar tarafından yeniden inşa edilmiş. Bugün, şehrin Roma su kemeri ile birlikte en önemli dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

4.Kavala Arkeoloji Müzesi

Kavala Arkeoloji Müzesi

Kavala, ziyaretçilerini birçok şeyle etkiliyor ve bunlardan biri de ziyaret edilebilecek geniş müze yelpazesi. Kavala Arkeoloji Müzesi de, bu müzeler arasında en popüler olanı. Burada farklı dönemlere ait antik heykeller, çanak çömlekler, aletler ve süslemeleri görebilirsiniz.

Kavala Arkeoloji Müzesi’nde Neolitik döneme ait buluntularla başlayan şehrin tarihini birbirinden güzel eserlerle yaşayabilirsiniz. Burada ayrıca MÖ 5. yüzyıl tapınağından Neapolis’in Patron Tanrıçası olan tanrıça Parthenos’a ait sağlam iki etkileyici İon sütunu göreceksiniz.

5.Kavala Belediyesi Tütün Müzesi (Tobacco Museum of Municipality of Kavala)

Kavala Belediyesi Tütün Müzesi
Kavala Belediyesi Tütün Müzesi – kaynak ; flickr / Marc Hagen

19. yüzyılın ortalarından 1950’ye kadar Kavala, Balkanlar’daki en büyük tütün işleme ve ihracat merkeziydi. Müzenin benzersizliği, sadece Doğu tütünlerinin (dünyada başka hiçbir müzede bulunmayan) işlenmesine ilişkin bir sergi içermesinde değil, aynı zamanda ekonomik olanı sergileyen bir müze olması gerçeğinde yatmaktadır.

Meraklı biriyseniz ve kültürünüzü farklı yönlerden zenginleştirmek istiyorsanız, popüler Tütün Müzesi ziyaret etmek için iyi bir yerdir. Müze, çok küçük de olsa, zengin koleksiyonları ve şehrin kıyısındaki sevimli konumuyla tanınır. Antik çağlardan günümüze tütün üretimi ve ekimi hakkında çok şey öğrenebileceğiniz bir yer.

Bu son derece atmosferik müzeye girdiğinizde sizi tütün yapraklarının kokusu karşılıyor. Alet, makine, tütün balyaları ve ticari tütün örneklerinin sergilenmesiyle tütünün yetiştirilmesi ve işlenmesi hakkında bilgi edinebileceğiniz müzeye diğer turistik cazibe merkezlerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

6.Halil Bey Câmii

Halil Bey Câmii
Halil Bey Câmii – kaynak ; flickr / Fotogake

Halil Bey Câmii, şehrin diğer cazibe merkezlerinin çoğunun yoğunlaştığı Kavala’nın merkezinde yer alıyor. Bina son derece güzel ve rengi Fas’ın Marakeş şehrinde görebileceğiniz binaları hatırlatıyor. Kavala’nın en değerli tarihi yapılarından biri olarak kabul edilen bu camii, 16. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

Buradaki en büyük dönüm noktası, özel olarak oluşturulmuş cam zeminden görülebilen antik Aya Paraskevi kilisesinin kalıntılarıdır.

7.Kalamitsa Plajı

Kalamitsa Plajı

Kalamitsa Plajı’nın birçok avantajı vardır ve bu nedenle Kavala bölgesindeki en iyi plajlardan biridir. 800 metre uzunluğunda fantastik bir ince altın kum şeridi sunan plaj, şehirdeki mavi bayraklı plajlardan biri olmasıyla da öne çıkıyor.

Rahat ve tatmin edici bir gün geçirmek için gerekli tüm olanakları sunan Kalamitsa Plajı, ayrıca çocuklu aile dostu bir plajdır. Plaj, Kavala merkezine ortalama 2,5 km uzaklıkta bulunuyor.

8.Günübirlik Thassos’a Veya Halkidiki’ye Gidin

Thassos'ta Nerede Kalınır ?

Kavala limanından Thassos Adası’na feribotla ulaşmak sadece 1 saat 15 dakika sürüyor. Feribot hatları düzenli ve fiyatlar çok iyi. Thassos sizi hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmayacak. Yeşil Ada olarak bilinen yemyeşil bitki örtüsü ile kaplıdır. Plajlar harika, beyaz kum veya küçük oval beyaz çakıllarla kaplı. Adada görülmeye değer birçok arkeolojik alan da var.

Thassos, ayrıca Yunan adaları arasında en sevilen ve en popüler olan adalardan biri. Bu yüzden günübirlik bir gezi yapmak yerine Kavala’dan sonra Thassos’ta da konaklamayı düşünebilirsiniz. Daha detaylı Thassos rehberi için Thassos Adası adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kavala’dan günübirlik geziler ile gidebileceğiniz bir diğer ada ise, Halkidiki. Yunanistan’ın en popüler gezi duraklarından biri olan Halkidiki, son zamanların en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor.

Avrupa’nın en eşsiz ve özel yerlerinden biri olan Athos Dağı’nın kutsal yarımadasını bulacağınız yer burasıdır. Yeşilin etrafına dağılmış ve yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı bir arazi parçası olan 20 manastırıyla tanınır. Detaylı bir Halkidiki yazısı için de Halkidiki gezilecek yerler adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

9.İmaret Oteli

İmaret Oteli, Kavala

On dokuzuncu yüzyılın başlarında, son Mısır hanedanının kurucusu Muhammed Ali, memleketi Kavala’da bir dini, eğitim ve hayır kurumu olan bir İmaret kurmuş. Günümüzde restore edilmiş lüks bir otel olarak hizmet veren İmaret, dışarıdan da olsa görülmeye değer tarihi yapılardan biri.

Dilerseniz İmaret Oteli’nde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Hem konum hem de olanaklarıyla öne çıkan, şehrin en iyi otellerinden biri olan Imaret Hotel’i incelemek ve gecelik konaklama ücretlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

10.Bomo Tosca Beach

Bomo Tosca Beach

Bomo Tosca Beach, Kavala’nın eteklerinde, Paleo Tsifliki yönünde yer almaktadır. Olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip bir yer olan plaj, 250 metre uzunluğunda muhteşem bir altın kum şeridi sunmaktadır.

Plaj çok bakımlı ve ihtiyacınız olursa şezlong ve şemsiyeler sizin için mevcut. Plajda maksimum konforu elde etmek isteyen aileler için mükemmel bir seçimdir. Berrak deniz suyu, zümrüt yeşilinin tonlarıyla turistlerin popüler güneşlenme alanlarından olan Bomo Tosco Plajı’na merkezden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

11.Psatha Plajı

Psatha Plajı, Kavala
Psatha Plajı – kaynak ; nikana.gr

Yüzmek, güneşlenmek ve doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmak için daha tenha ve sakin bir yere ihtiyacınız varsa Psatha Beach’i denemelisiniz.

Kavala’dan biraz uzak ama kesinlikle görülmeye değer. Plaj nispeten küçük, ince altın kum şeridi sadece 100 metre uzunluğundadır. Ancak sahilde gerçekten yüksek kaliteli bir deneyim yaşamak istiyorsanız harika bir seçimdir.

Yeşil sarkan yamaçların altında yer alan Psatha Beach, pürüzsüz ve kristal berraklığında zümrüt sular sunar. Plaj eskisi kadar sessiz olmasa da, en yoğun turizm sezonunda seyahat ediyorsanız, burada Kavala bölgesindeki diğer plajlara göre biraz daha mahremiyet bulmanız daha olasıdır.

12.Filipi (Philippi) Arkeolojik Bölgesi

Kavala Gezilecek Yerler Blog
Foto kaynak ; flickr / michelangelo_delu

Kavala’dan sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Filipi’nin UNESCO Dünya Mirası Alanı, batı dünyasını şekillendiren birçok olağanüstü tarihi şahsiyet ve olayla bağlantılıdır. Bugün hala ayakta olan çarpıcı anıtlar, bu bölgede etkileşime giren ve gelişen kültürlerin uzun tarihinin kanıtıdır.

MÖ 4. yüzyıldan MS 14. yüzyıla kadar yerleşim yeri olan Philippi’de birkaç farklı evreye ait kalıntılar vardır. Philippi, birçok büyüleyici öğenin yanı sıra yerinde bir müze içermekte ve buradaki hemen hemen tüm kalıntılar Kavala gezilecek yerler listesindedir.

Yakındaki altın madenlerine ek olarak Philippi, Neapolis’i (bugünkü Kavala) Amphipolis’e bağlayan ve daha sonra Roma Via Egnatia’ya dahil edilen bir yolu kontrol etmesiyle stratejik olarak önemliydi. Philippi, erken Hıristiyanlık için önemli bir şehirdi. Philippi, 14. yüzyıla kadar iskan edildi.

Siteye girdiğinizde, Phillip of Makedon tarafından yaptırılan tiyatroya geleceksiniz. Hala iyi durumda ve hatta her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenen Filipi Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Tiyatrodan bir kemerin içinden çıkarken, bir patika sizi ilk Hıristiyan Bazilikalarının en büyüğüne götürür. Bazı sütunlar hala ayakta ve kilisenin kat planını kolayca seçebileceksiniz. Bunun karşısında MS 2. yüzyıldan kalma büyük Roma Forumu var. Ötesinde, 4. yüzyılda inşa edilmiş ve Aziz Paul’a adanan Octagon kompleksi var. Harabelerden şeklini anlayabileceğiniz bu sekizgen kilise, Yunanistan’da neredeyse tektir.

Farklı mermer renklerinden oluşan geometrik dekoratif mozaikler güneş altında hayatta kalır ve daha karmaşık iç zemin mozaikleri bir çatı altında korunur.

Octagon Külliyesi’nin ötesinde, atölyeler, mağazalar ve hamamların bulunduğu yerleşim alanlarının kalıntıları vardır. Roma Forumu’nun yanında, MS 2. yüzyıl Roma pazarının yakınında başka bir bazilikanın kalıntıları bulunmaktadır. 6. yüzyıldan kalma bazilikanın yüksek kemerli girişi ve nefinin bir duvarı, güzel mimari detayları bozulmadan günümüze ulaşmıştır.

13.Panagia (Kavala Old Town)

Kavala gezilecek yerler blog
Eski Kent – kaynak ; flickr / kavalatour

Bir peri masalı kitabının resimli sayfalarından fırlamış gibi görünen Panagia yarımadasındaki Eski Kent’in pitoresk yolları, bir öğleden sonra yürüyüşü için en ideal yerlerden biri. Kavala’nın Eski Kent bölgesi, Panagia olarak bilinir ve bölgede turist olarak ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi bulabilirsiniz.

Eski şehrin sakin sokakları, Halil Bey Camii gibi sırlar ve sürprizlerle doludur. 15. yüzyıldan kalma bu cami, yerdeki camdan görebileceğiniz erken dönem Hristiyanlık Bazilikası’nın kalıntıları üzerine inşa edilmiştir.

Tepeden aşağı inmeye devam ederken, şehrin bu şirin ve sakin bölgesinde meyve ağaçları ve çiçek bahçeleri olan şirin evlerin yanından geçeceksiniz. Fotoğraf çekmek için güzel bir spot arıyorsanız Eski Kenti mutlaka rotanıza ekleyin.

14.Kavalalı Aziz Nikolaos Kilisesi

Kavalalı Aziz Nikolaos Kilisesi
Kavalalı Aziz Nikolaos Kilisesi – kaynak ; commons.wikimedia.org/mrpanygoff

Aziz Nikolaos Kilisesi, bir zamanlar 1530’da inşa edilen İbrahim Paşa Camii idi. Cami, 1926’da bir Hristiyan kilisesi olacak şekilde değiştirildi ve 1945’te resmi olarak denizcilerin koruyucu azizi olan Aziz Nikolaos’a ithaf edildi. Kilise, camide Osmanlılar tarafından ibadete hazırlanmak için kullanılan hamamın kalıntılarını hâlâ görebilirsiniz.

Kilisenin yan tarafında, Aziz Paul’un Troya’dan deniz yoluyla Avrupa topraklarına ilk kez ayak basmak için burada Kavala’da yaptığı yolculuğu tasvir eden etkileyici bir mozaik de var. Aziz Nikolaos Kilisesi de Kavala gezilecek yerler listesinde olan önemli tarihi yapılardan biri.

Kavala Gezilecek Yerler Listesine Eklenebilecek Alternatif Turistik Cazibe Merkezleri

15.Palio Tsifliki Plajı

Palio Tsifliki Plajı

Palio Tsifliki, Yunanistan’ın Makedonya Bölgesi’ndeki Kavala ilçesine bağlı bir köydür.

Palio Tsifliki aynı zamanda bir plajdır. Kavala’daki en popüler plajlardan biri olmasa da, sakin ve huzurlu bir deniz keyfi arayan tatilcilerin tercih ettiği plajlardandır.

Kavala şehir merkezinin yaklaşık 5 km güneybatısında yer alan Palio Tsifliki Plajı, 2 km uzunluğunda ince altın kum ve kristal berraklığında zümrüt sular sunar.

Plaj iyi organize edilmiş ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm olanakları sunuyor.

Kıyı boyunca, bir porsiyon ızgara balık ve sebze ile enerjinizi tazelemek için harika tavernaların yanı sıra ziyaret edebileceğiniz çok sayıda harika sahil barı bulabilirsiniz.

16.Deniz Feneri

Kavala Deniz Feneri

Limanın doğu ucunda, Kavala Kalesi’nin eteğindeki kayalık sahilde yer alan Deniz Feneri, daha çok sunduğu eşsiz manzarasıyla ünlü. Burası, akşam saatlerinde romantik çiftlerin en çok zaman geçirdiği yer olarak biliniyor.

Deniz Feneri, 19. yüzyıldan beri burada duruyor.

Bu alan günümüzde belvedere olarak kullanılmaktadır: Panoramik deniz manzarasına sahip olabilir, gün batımının keyfini çıkarabilir ve gökyüzü açıksa arka planda Thassos adasını, batıda Athos Dağı’nı ve doğuda Keramoti kıyılarını görebilirsiniz.

Panagia’nın kenarındaki Deniz Feneri’ne ulaştığınızda karanın denizle buluştuğu noktaya gelmiş olacaksınız. Görsel imaj gün içinde ve mevsime bağlı olarak değişir, ancak kesinlikle akşamları en romantik halidir. Ancak gerçekte, sunulan mükemmel manzara bir yana, özel bir yürüyüşün başlangıcıdır. Buradan, ziyaretçileri İlkokulun yanındaki merdivenlerden iskelenin yeşil fenerine götüren, geri dönüp şehrin sahil duvarını takip eden, limanı ve palmiyeyi geçen harika bir rota olan “fener rotası”nın tadını çıkarabilirsiniz.

17.Panagia Kilisesi

Panagia Kilisesi, Kavala
kaynak ; flickr / mitko_denev

Panagia bölgesindeki en büyük kilise olan Panagia Kilisesi, 15. yüzyıldan kalma çok daha eski bir Bizans sonrası kilisesinin yıkılmasından sonra 1965 yılında inşa edilmiş. Küçük bir kubbe ve uzun bir çan kulesine sahip olan kilise, Meryem Ana’nın Göğe Kabulü Kutsal Kilisesi olarak da biliniyor.

Bu güzel yapıyı yarımadanın üzerinde, görkemli Kavala Kalesi’nin güney tarafında ve deniz fenerinden sadece 100 metre uzaklıkta bulabilirsiniz.

18.Tarihi Etnoloji Müzesi

Tarihi Etnoloji Müzesi Kavala
Kaynak ; wikipedia.org

Bu müze, Kapadokya Helenizm tarihini korumak amacıyla oluşturulmuştur. Burada geçmişin önemli kalıntılarını ve gündelik nesneleri bulacaksınız. Karamanlidika yani Türk dili olan Yunan alfabesiyle yazılmış eski gazeteler, dergiler ve okul kitapları özellikle ilgi çekicidir. Müzede ayrıca 14-19. yüzyıl arasındaki nadir bir kitap koleksiyonunu bulabilirsiniz.

Çeşitli benzersiz ve ilginç objelere ev sahipliği yapan Kavala Tarihi Etnoloji Müzesi, geçmiş hakkında daha fazlasını keşfetmek için harika bir yerdir. Giriş ücreti 6€.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR