Ana SayfaAvrupaYunanistanSkiathos Adası Gezilecek Yerler | En Güzel 17 Yer

Skiathos Adası Gezilecek Yerler | En Güzel 17 Yer

Skiathos, Sporades’in en batıdaki adasıdır ve Volos’tan feribotla sadece iki saat uzaklıktadır. Son zamanlarda Yunanistan’ın en çok ziyaret edilen adalarından biri olan Skiathos Adası, birbirinden güzel plajları, doğal güzellikle ve gezilmesi gereken tarihi yapılarıyla keyifli bir hafta sonu tatili sunuyor.

Adada tek bir yerleşim yeri bulunuyor. O da, adanın kalbi ve Skiathos’un Limanı’na ev sahipliği yapan Skiathos Kasabası’dır. Adanın geri kalanı güzel büyük plajlardan, kiliselerden, arkeolojik alanlardan, birçok süpermarketten, villalardan, restoranlardan ve çok sayıda büyük otel ünitesinden oluşmaktadır.

Skiathos bir Hollywood filmi olan ünlü Mamma Mia filminin dekorunu sağlamış olmasıyla da bugünkü ününe kavuşmuş.

İskados olarak da bilinen Skiathos, her yaştan tatilcinin keyifli zaman geçirebileceği Yunanistan’ın en güzel ve en dokunulmamış adalarından bir tanesi.

Skiathos Adası Gezilecek Yerler

Skiathos ana simge yapıların büyük bir bölümü Skiathos Kasabası’nda, yani adanın başkenti olarak kabul edilen yerde bulunuyor. Bu kasaba, yürüyerek keşfedebileceğiniz küçük bir yer olduğundan çok kısa sürede tüm turistik yerleri görebiliyorsunuz. Fakat kasabanın dışında da görülmeye değer birçok farklı cazibe merkezi var. Özellikle farklı plajlarda tatil yapmayı planlıyorsanız, kasabanın dışına çıkmanız gerekebiliyor.

Skiathos Adası’ndaki turistik yerlere geçmeden önce, adadaki en iyi konaklama bölgesi hakkında da kısaca bilgi verelim. Adada birçok farklı tatil beldesi var, ancak kalınacak en iyi yer adanın başkenti olarak kabul edilen Skiathos Kasabası. Burada kalarak hem turistik noktalara çok kolay ulaşabilir hem de yeme içme ve konaklama konusunda şehrin en zengin bölgesinde olursunuz. Bölgedeki en popüler otelleri incelemek için tıklayın ; Skiathos Kasabası Otelleri. Ayrıca Skiathos Adası’nda nerede kalınır ? adlı yazımızda daha detaylı bir konaklama rehberi bulabilirsiniz. Ayrıca diğer Yunanistan yazılarımızdan olan Girit, Thassos ve Lefkada‘ya göz atmayı unutmayın.

Gelelim Skiathos Adası gezilecek yerler listemize ;

1.Eski Kent

Eski Kent bölgesi, Skiathos

Skiathos’un başkenti, adanın güneydoğu ucunda, kiremit çatılı sade beyaz evlerle ve dar sokaklarla dolu, rüzgarsız bir koyda amfitiyatro tarzında inşa edilmiştir.

Çok kozmopolit küçük bir kasaba olduğundan, Skiathos Kasabası’nda çok sayıda restoran (Yunan ve dünya mutfağı), turist ofisleri, mağazalar, tüm gece boyunca açık olan ve her türlü müziği sunan kafeler, barlar ve kulüpler bulunmaktadır.

Eğlencenin çoğu ana cadde Papadiamanti’de ve deniz kıyısında yer almaktadır. Her şey oldukça pahalı, ancak adadaki en iyi deneyimi sunan yer burası.

Kasabanın en yüksek tepesinde yer alan, denize ve adaya bakan yenilenmiş bir yel değirmeni içinde faaliyet gösteren İtalyan veya Yunan restoranı gibi lüks restoranların yanı sıra snack barlar da var.

Renkli balıkçı tekneleri ve feribot iskeleleriyle yerel liman ve el işi ürünler satan çok sayıda küçük butik mağaza bu bölgede yer alıyor. Burası Skiathos Adası turuna başlamak ve hatta Skiathos’ta kalmak için en iyi yer.

2.Skiathos Kalesi

Skiathos Kalesi

Ege Denizi’ne bakan kayalık bir tepenin üzerinde yer alan bu 14. yüzyıldan kalma taş kale, adanın odak noktalarından biri. Başlangıçta korsan saldırılarını durdurmak için inşa edilen kale, artık Skiathos’un en iyi seyir noktası olarak hizmet veriyor.

Denizin muhteşem açık manzarasının yanı sıra bir kule, birkaç taş bina, küçük evler ve iki kilisenin de dahil olduğu kale kalıntılarını keşfedebilirsiniz.

3.Evangelistria Manastırı (Holy Monastery of the Annunciation to the Virgin Mary)

Evangelistria Manastırı

18. yüzyıldan kalma Meryem Ana’ya Müjde Kutsal Manastırı ya da diğer adıyla Evangelistria Manastırı, bugün hala faaliyet göstermektedir ve tefekkür ve huzur için bir yer arayan herkese açıktır.

Enfes freskleriyle ve bakımlı bahçeleriyle ünlü olan manastır, aynı zamanda adanın dini tarihi hakkında bilgi edinmek için de harika bir yerdir. Buradaki başlıca ilgi çekici yerler, ahşap oyma ikonlar ve dini tablolarla dolu çarpıcı bir duvarı olan Bizans tarzı kilise ve dini eserlere adanmış küçük bir müzedir.

Müzede görülecek harika eşyalar arasında nadir kitaplar ve el yazmaları, Bizans ikonları ve antika rahip kıyafetleri yer alıyor.

4.Agios Nikolaos Kilisesi Ve Saat Kulesi

Agios Nikolaos Kilisesi Ve Saat Kulesi

Daha çok sunduğu eşsiz manzarasıyla ilgi gören Agios Nikolaos Kilisesi, ayrıca hemen yanındaki saat kulesiyle de tanınıyor.

19. yüzyılda inşa edilen Agios Nikolaos Kilisesi ve Saat Kulesi, adada mutlaka görülmesi gereken en önemli ve en popüler cazibe merkezlerinden biri.

Kilisenin kendisi, İncil’den sahneleri tasvir eden güzel ikonlara ev sahipliği yaparken, kule, şehrin ve limanın açık panoramik manzarasını görmek için harika bir yerdir. Kuleyi mümkünse gün batımına yakın saatlerde ziyaret edin deriz, manzara, çok daha güzel oluyor.

5.Panagia Kounistra Manastırı

Panagia Kounistra Manastırı, Skiathos Adası

Panagia Kounistra (veya İkonistra) Manastırı, Skiathos’un güneybatı tarafında bir çam ormanının ortasında bulunur. Ana kasabadan yaklaşık 13 km uzaklıkta, Aselinos plajına giden yol üzerinde yer alan bu manastır da, adada kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

17. yüzyılda inşa edilmiş ve geleneğe göre 1650 yılında münzevi bir keşiş olan Symeon, bir çam ağacında sallanan Meryem Ana ikonunu bulduğundan manastır bu adı almıştır.

Kompleks, tamamı yerel taşlardan ve evlerden, güzel ikona ve tablolara kadar inşa edilmiş bir ana kilise ve birkaç ek binadan oluşmaktadır.

6.Skiathos Eski Limanı

Skiathos Eski Limanı

Skiathos’un modaya uygun gece hayatının merkezi, Eski Liman çevresinde yoğunlaşmaktadır. Sahil kenarındaki rahat barlar büyüleyici okyanus manzaralarına sahipken ünlü DJ’ler ve parti tutkunları sabahın erken saatlerine kadar kulüpleri doldurur.

Rock’n’Roll Café, eğlenceli rock ve Latin müziğinin yanı sıra limana inen basamaklarda sıralanan konforlu açık hava oturma alanıyla şehrin en havalı noktalarından biridir. Kentavros, Eski Hollywood havasını taşıyan köklü bir caz ve blues barıdır. Gece kulüpleri genellikle sabah 5 veya sabah 6’ya kadar açıktır; mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler arasında Evangelistrias Caddesi’ndeki Apotheke Club ve sahildeki Jaguar yer alır.

7.Papadiamanti Caddesi

Papadiamanti Caddesi

Skiathos’un en popüler kültürel ve ticari merkezi olan Papadiamanti Caddesi, adanın en yaya dostu caddesidir.

Çok sayıda butik mağazayı, kafeyi ve restoranı bulabileceğiniz bu cadde, hem Skiathos Kasabası’nın hem de adanın en canlı yerlerinden biri.

Keşfetmeye değer çok sayıda küçük yan sokak da var. Yunan yazar Alexandros Papadiamantis’in (caddeye adını veren) doğduğu yer bu ara sokaklardan birinde yer alıyor ve müzeye dönüştürülmüş. Caddenin sonuna kadar devam ederseniz limana varırsınız.

Ayrıca bu cadde, Skiathos Adası’nda hediyelik bir şeyler almak için gidilecek en ideal yer.

8.Lalaria Plajı

Lalaria Plajı

Başkentin limanından yalnızca tekneyle ulaşılabilen Lalaria, adanın kuzeydoğu ucunda yer alır ve berrak, masmavi denizden yükselen devasa beyaz kayalıklarıyla inanılmaz güzellikte, rüya gibi bir yerdir. Yunanistan’ın en etkileyici plajları arasında yer alan Lalaria Plajı, adanın en huzurlu plajlarından biri.

Muhteşem Mavi ve Karanlık mağaralar Lalaria’nın hemen önünde yer alır ve tekneyle ziyaret edilmeye değerdir.

Denizin içinden yükselen muhteşem doğal kemer Skiathos’un ikonu olup, burayı fotoğraf çekmek için popüler bir yer haline getirmektedir. Plajın kendisi çoğunlukla ince çakıl taşlarından oluşuyor ve suya oldukça dik bir şekilde iniyor.

9.Papadiamantis Evi Müzesi

Papadiamantis Evi Müzesi, Skiathos Adası

Şair ve romancı Alexandros Papadiamantis’in (1851-1911) büyüyüp öldüğü evi ziyaret ederek adanın kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.

Şu anda Papadiamantis müzesi olan iki katlı mütevazı ev, Skiathos Kasabası’ndaki limana kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve 1860 yılında bir rahip olan babası tarafından inşa edilmiştir.

Papadiamantis’in yatağı, sandığı ve mürekkep şişesi gibi yazara ait ilginç hatıra eşyaların sergilendiği sergide, hayatının son birkaç ayını geçirdiği odaya adım atabilirsiniz.

Bu odada ayrıca Skiathos’un geleneksel çömlekçiliğinin bazı önemli örnekleri bulunmaktadır.

10.Koukounaries Beach

Koukounaries Beach, Skiathos Adası

Skiathos adası’nın en popüler plajlarından biri olan Koukounaries Plajı, tekne gezileri için başka bir uğrak limanıdır ve oldukça kalabalıktır. Aralıklı plaj barları var, müzik çalıyor ve günde 8 € karşılığında şezlong ve güneş şemsiyeleri kiralayabiliyorsunuz.

Plaj, yüzme bilmeyenler ve çocuklar için güvenli, pırıl pırıl, sığ sulara sahiptir.

Şnorkelli yüzme, dalış ve çeşitli su sporlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Koukounariés’in kuzey kısmındaki çam ormanlarında rehberli ata binme imkanı da mevcuttur. Plajın arkasında kuğular, balıkçıllar ve ördekler gibi nadir göçmen kuş türlerine koruma sağlayan bir lagün ve sulak alan koruma alanını da görebilirsiniz.

11.Kastro

Kastro, Skiathos Adası

Skiathos’un başkenti, 14. yüzyıldaki korsan baskınları nedeniyle adanın kuzey ucundaki bu terk edilmiş buruna taşınmış.

Bugün bu noktaya ulaşmanın kolay bir yolu yok, çünkü bir doğa rezervinden geçen toprak yol için 4×4’e ihtiyacınız olacak ya da Skiathos kasabasındaki limandan burnun altındaki keyifli plaja giden bir tekneye binmeniz gerekecek. Daha sonra ise ciddi anlamda yorucu bir yürüyüş sizi bekliyor.

Eğer uzun yürüyüşlerle aranız iyi değilse, Kastro’yu es geçebilirsiniz. Çünkü Kastro, herkesin ulaşabileceği kolay bir yerde değil.

Bu doğal kayanın üzerinde heybetli kapı ve asma köprünün yanı sıra sokaklar ve evlerin kalıntıları bulunmaktadır.

Sitede ayrıca bir cami ve üç kilise bulunmaktadır; En büyük kilise olan Agios Nikolaos açık ve görülmeye değer, cami ise ziyaretçilere kapalı.

12.Agia Eleni Plajı

Agia Eleni Plajı, Skiathos Adası

Çok daha popüler olan Koukounaries Plajı’na yürüme mesafesinde yer alan Agia Eleni, adını yakındaki şapelden alan, batıya bakan bir koydur. Skiathos Adası gezilecek yerler arasında olan ve tertemiz suyu ve manzarasıyla öne çıkan bu plaj, Koukounaries Plajı’na nazaran biraz daha sakin olsa da, bu plaj da oldukça turistiktir.

Agia Eleni, alışılagelmiş sıra sıra şezlongların yanı sıra rengarenk yumuşak kanepelerin bulunduğu, hepsine ilginç bir plaj barının hizmet verdiği cennet gibi kumlu bir koy.

Kuzeyde anakaraya bakan muhteşem bir burun vardır ve güney tarafında, su hattındaki mağaralarla birlikte kıyı daha kayalık hale gelir.

13.Troulos Plajı

Troulos Plajı

Troullos yerleşiminin plajlarından biridir ve merkezine sadece 0,4 km mesafededir. Plaj dağların arasında kentsel bir bölgede yer alıyor. Bu da, çok sayıda tavernaya ve restorana yakın olacağınız anlamına geliyor.

Kristal turkuaz suyu ve saf parlak ince kumu olan kısa, düz bir sahil şeridi olduğundan özel ayakkabılara ihtiyacınız yoktur. Yüksek sezonda kısmen kalabalık olan plajlardan biri diyebiliriz.

Plajın önemli bir kısmı sınırlı erişime sahip plaj kulüpleri tarafından işgal edilmiştir. Plaj tesisleri yalnızca tatil bölgesinin ziyaretçilerine açıktır. Şezlong ve şemsiyeler, plaj restoranı, soyunma odaları ve tuvaletlerle donanımlı bir plaj deneyimi sunmaktadır. Katamaran, jet ski gibi farklı su aktivitelerine de katılmak mümkün. Bu alanda ayrıca ebeveynler ve çocuklar için mükemmel aktiviteler oluşturan çeşitli şişme oyuncakların bulunduğu denizde bir su parkı da bulunmaktadır.

Yüzme ve güneşlenmenin yanı sıra deniz kanosu gibi diğer aktivitelere de katılabilirsiniz.

Bu plaja kolayca ulaşılabilirsiniz, yola çok yakın bir konumdadır. Otopark doğrudan sahilde yer almaktadır.

14.Agios Aleksandros Kilisesi

Agios Aleksandros Kilisesi

Agios Alexandros Kilisesi’nin ikonik beyaz badanalı duvarları, Skiathos Eski Kenti’nin simgesel yapılarından biridir, dolayısıyla binanın önünde birkaç fotoğraf için bile olsa mutlaka uğramalısınız.

Çok çeşitli freskler ve mozaik ikonlarla süslenmiş olan iç mekan ise, kesinlikle görülmeye değer. Burası, turistlerin daha çok manzara seyretmek için geldiği yerlerden biri olarak biliniyor olsa da, kilise, başlı başına göz atmaya değer cazibe merkezlerinden biri.

15.Agios Floros Kilisesi

Agios Floros Kilisesi

Turkuaz denize bakan muhteşem konumu nedeniyle yerel dilde Küçük Uçurum Kilisesi olarak bilinen Agios Floros Kilisesi, ağaçlarla çevrili ve eşsiz bir manzaraya sahip.

Çakıllı bir plajda kısa bir yürüyüşle ulaşılan Agios Floros, ikonik parlak mavi bir kapıya sahiptir ve yerel taşlar kullanılarak inşa edilmiştir. Yaz düğünlerinin gözde mekanı olan kilise, yılın geri kalanında çoğunlukla sessizdir ve görülmeye değerdir.

16.Üç Hiyerarşi Kilisesi

Üç Hiyerarşi Kilisesi, Skiathos Adası

Üç Hiyerarşi Kilisesi 1846 yılında inşa edilmiş bir bazilikadır. Köyün merkezinde, denize yakın bir konumdadır. Kilisenin içinde 1650 yılında bulunmuş Meryem Ana Kounistra’nın tablosu bulunmaktadır. Kendisi adanın koruyucusudur ve kilise hem yerli halk hem de yabancılar için kutsal bir hac yeridir. Ülkenin dört bir yanından arkeolojik değeri yüksek pek çok kalıntı ve resim bu kiliseye nakledilmiştir.

Bu kilise, erken Hıristiyanlıktan kalma son derece etkili üç piskoposa adanmıştır. Skiathos Adası gezilecek yerler listesinin en ilgi çekici cazibe merkezlerinden olan Üç Hiyerarşi Kilisesi, Eski limanın yukarısındaki bir kayalıktaki konumu nedeniyle, aynı zamanda harika deniz manzarası ve sessiz, dinlendirici bir atmosfer sunmaktadır.

17.Bourtzi

Bourtzi

Bourtzi, Skiathos limanını iki ayrı parçaya ayıran küçük bir yarımadadır.

1906 yılında yarımadanın ortasına Andreas Syngros’un finanse ettiği bir okul inşa edildi. Okulun girişinde bulunan Alexandros Papadiamantis’in büstü, 1925 yılındaki kuruluşundan bu yana yerinde duruyor.

Günümüzde Bourtzi dinlenme için popüler bir yerdir. Mahallenin tamamı görkemli çam ağaçlarıyla doludur ve çevrenin nefes kesen manzarasını sunmaktadır. Geçmişin izlerini hala görebileceğiniz çok sayıda yer var. İlkokul şu anda muhteşem bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Tesisin içinde özel konferans salonları ve muhteşem bir yaz tiyatrosu bulunmaktadır ve her yıl tiyatro ve müzik performanslarına ev sahipliği yapmaktadır.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR