Ana SayfaAvrupaYunanistanHalkidiki Gezilecek Yerler | En Popüler 15 Turistik Yer

Halkidiki Gezilecek Yerler | En Popüler 15 Turistik Yer

Geleneksel Arnaia köyünden Athos Dağı’ndaki manastırlara kadar, Yunanistan’ın Halkidiki bölgesi görülmesi gereken büyüleyici şeylerle dolu. Ayrıca kuş gözlemciliğinden deniz kanosuna kadar yapılacak çok şey var. Halkidiki gezilecek yerler listesindeki ana cazibe merkezleri daha çok plajlardan oluşuyor olsa da, Halkidiki’de görülmeye değer daha birçok yerden bahsetmek mümkün.

Kuzey Yunanistan Halkidiki idari bölgesi, Yunanistan’ın en güzel tatil yerlerinden biri olarak kabul edilir. Uzun ve kumlu plajları, muhteşem manzaraları, yemyeşil bitki örtüsü ve sevimli sahil köyleri, her yıl binlerce ziyaretçiyi çeken bu bölgeyi yaz tatilleri için popüler hale getiriyor.

Halkidiki Gezilecek Yerler Listesi

Halkidiki antik yerler ve Bizans kulelerinden manastır ve mağaralara kadar pek çok gezilecek yeri olan bir bölgedir. Petralona Mağarası, tarih öncesi insan izlerinin bulunduğu Halkidiki’de çok popüler bir yer.

Halkidiki’deki gezip görülecek tüm popüler cazibe merkezlerine geçmeden önce, nerede konaklayacağınız hakkında kısaca bilgi verelim ; Öncelikle Halkidiki’nin 3 yarımadadan oluştuğunu unutmayın. Kassandra ve Sithonia bu 3 yarımadadan konaklama yapabileceğiniz yerler. Çünkü Athos’ta konaklama birimi bulunmuyor ve Athos’u sadece erkekler ziyaret edebiliyor, kadınların Athos’u ziyaret etmesine izin verilmiyor.

Kassandra, Halkidiki’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yer. Sithonia bölgesine nazaran biraz daha hareketli olan Kassandra’da kendi içerisinde bölgelere ayrılıyor. Kassandra’nın en iyi ve en popüler bölgeleri ; Pefkochori ve Kallithea. Bu iki bölgede kalarak eşsiz bir Halkidiki tatili yapabilirsiniz.

Otel önerisi olarak da ; Kassandra’nın Kallithea bölgesinde yer alan 5 yıldızlı Aegean Melathron Thalasso Spa Hotel‘i veya Pefkochori’de yer alan 4 yıldızlı Philoxenia Spa Hotel‘i tavsiye ederiz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Halkidiki’de nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gelelim Halkidiki gezilecek yerler listemize ;

1.Athos Dağı

Athos Dağı (Hagion Oros) veya Kutsal Dağ, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Halkidiki’nin en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri. Konstantinopolis Ekümenik Patriği tarafından yönetilen, Yunan Devletinin kendi kendini yöneten bir parçasıdır. Athos Dağı 20 Ortodoks manastırından oluşur ve Kutsal Dağ’ın Otonom Manastır Devleti olarak da bilinir. Halkidiki’nin doğu yarımadasında yer alır.

Kutsal Dağın yönetim organı, 20 Kutsal Manastırın temsilcilerinden oluşan Kutsal Cemaattir (Iera Kinotita). 20 manastırdan 17’si Rum, diğer 3’ü Sırp, Bulgar ve Rus. Manastırların dışında, 12 küçük keşiş topluluğu ve birçok inziva yeri vardır. Athos Dağı’nda yaşam basit ve manastıra benzer. Rahipler, insanın Tanrı’yı bulma yolunun yalnızlık, dua, egzersiz, Ruhsal Baba’ya itaat, hizmet ve oruç tutmaktan geçtiğine inanırlar.

Kadınların Athos Dağı’na girmesine izin verilmez, sadece erkeklerin girmesine izin verilir. Hem keşişler hem de ziyaretçiler sade bir hayat sürmekte ve çevresinde modern tesisler bulunmamaktadır. Her gün az miktarda yiyecek yerler, çoğunlukla ekmek ve zeytin, çünkü yoksunluk içinde vücutlarını çalıştırmak isterler. Manastır hücrelerinde veya mağaralarda kalırlar, Tanrı’ya dua ederler ve tarım işleri yaparlar.

Manastırlar, Ortaçağ tarihinin zengin depolarıdır. 13. yüzyıla ait tablolar, Bizans dönemine ait müzik el yazmaları, mermer sütun heykelleri, taretler, kadehler, ikon ekranları ve 12. yüzyıla kadar uzanan altın ve gümüşten zarif minyatürleri görebilirsiniz. Dünyadaki tüm Yunanca eserlerin yaklaşık dörtte biri, sayıları 15.000 kadar olan el yazmaları, kitaplar şeklinde burada toplanmıştır.

Athos Dağı’na Ouranoupolis veya Ierissos’tan feribotla gidebilirsiniz.

2.Prosforio Kulesi

Halkidiki Gezi Rehberi

Ouranoupolis köyünün Bizans kulesi Prosforio Kulesi olarak biliniyor ve Halkidiki gezilecek yerler listesindeki en ilgi çekici yapılardan biri.

Bölgeyi düşman istilalarından korumak için Athos Dağı’ndaki Vatopedi Manastırı rahipleri tarafından 14. yüzyılda inşa edilmiş olan kule, Ouranoupolis’in küçük limanının yanında yer alıyor. Bu kule, küçük bir müstahkem kompleksin parçasıdır ve Vatopedi Manastırı’na bağlı olan Prosforio manastırı için bir üs görevi görür.

Bu yapının en dikkat çekici özellikleri arasında, kulenin yapısını taşıyan alt kısmın Bizans dönemine ait olması, son iki katın ve anlaşılan diğer bazı bölümlerin günümüze kadar gelmemiş olması nedeniyle kökenlerinin çeşitliliğini sayabiliriz. Yüzyıllarca ayakta kalan, 1585’ten sonra oluşan Türk hakimiyetinden kalmadır. Kulenin içi ahşaptır ve 19. yüzyıldan kalmadır. Ayrıca iki adet ahşap balkonu bulunan kule, tarihi açıdan da önemlidir, çünkü 1928 yılından itibaren o dönemin mültecilerine destek olan Loch çiftinin evi olmuş ve el halıcılığında günümüz geleneğini oluşturmuştur.

3.Petralona Mağarası

Petralona Mağarası
Petralona Mağarası

Petralona Mağarası, Nea Moudania yakınlarında, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte, Katsika Dağı’nın batı eteğinde yer alıyor. Sarkıt ve dikit süslemelerinin yanı sıra Petralona Archanthrope’unun fosilleşmiş kafatası ve kemikleriyle dünyaca ünlü olan bu mağara, 1959 yılında Petralona köyünün yerlisi Filippos Hatzaridis tarafından keşfedilmiş

Altı yıl sonra, 1960 yılında antropolog ve Yunanistan Antropoloji Derneği’nin kurucusu Aris Poulianos bölgede sistematik kazılara başladı. Bu kazılar, binlerce yıl önce soyu tükenmiş birçok Paleolitik alet, kemik ve fosilleşmiş hayvanı gün ışığına çıkarmıştır.

Petralona’nın ünlü Archanthrope’u, 1960 yılında başka bir yerel olan Christos Sarrigiannidis tarafından keşfedildi ve 700.000 yıl öncesine dayanıyor. Bu olağanüstü güzellikteki mağaradan elde edilen buluntular, replikalar ve rekonstrüksiyonlar Petralona Antropoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Mağara her gün sabah 9’dan gün batımına bir saat kalaya kadar ziyarete açıktır. Bu mağarada incelemeler devam ettiği için kamera ve cep telefonu ile girilmesine izin verilmemektedir.

4.Aristoteles Parkı

Halkidiki Gezi Rehberi Blog

Aristoteles’in doğum yeri olan güzel Stagira köyünde, bu büyük antik filozofun yaşamına ve eserlerine adanmış güzel bir park olan Aristoteles Parkı da, Halkidiki gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri.

Aristoteles Parkı, yemyeşil ormanın ortasında, Stratonikos Dağı’nın güney yamaçlarında yer alan ve Ierissos Körfezi’ne bakan muhteşem bir tema park örneği olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Parkın ortasında filozofun heykeli duruyor. Park, doğa olaylarını gösteren bir dizi önemli enstrümana ev sahipliği yapıyor. 2004 yılında oluşturulan parkta bulunan enstrümanlardan bazıları güneş saati, mercek, pusula, pentafon, optik diskler, sarkaç, su türbini, atalet küreleri ve parabolik reflektörlerdir.

5.Olynthos Antik Bölgesi

Halkidiki Gezilecek Yerler Blog

Olynthos, mitolojiye göre Trakya Kralı Strymonas’ın aslan avı sırasında öldürülen oğludur. Olynthos kasabasının Olynthos’un kardeşi Vraggas tarafından onun anısına ve onuruna yaptırıldığı söylenmektedir.

7. yüzyıla kadar uzanan Olynthos’ta aslen Makedonlar yaşıyordu. Bu site, iki yuvarlak tepenin üzerine yerleştirilmesi nedeniyle oldukça ilgi çekicidir. 479’da Olynthos, tüm sakinlerini katleden Persler tarafından saldırıya uğradı ve kasaba, sonunda Halkidiki’nin başkenti ilan edildiğinde 45 yıl sonra yeniden ayağa kalkmayı reddetti. Bu aşama uzun sürmedi çünkü Makedonya Kralı II. Philip, MÖ 348 civarında tüm kasabayı yerle bir etti. Olynthos bu felaketten bir daha kurtulamadı ve tarihin geri kalan döneminde unutulmuş olarak kalmış.

1928, 1931, 1934 ve 1938 yılları arasında Profesör David M. Robinson liderliğindeki bir Amerikan delegasyonu tarafından büyük kazılar yapılmıştır. Bu antik kentin başarılı bir şekilde kazılmış olan kalıntıları, Hippodamean şehir planlama sistemini gösteren görünür yapıları içermektedir.

Otobana sadece 5 km uzaklıkta bulunan bu siteye otobüs gibi toplu taşıma araçları olmadığı için sadece özel ulaşım araçları ile ulaşılabilmektedir. Site, Olynthos köyünün kuzeydoğusunda yer alır ve tarih meraklılarına eşsiz bir deneyim sunuyor.

6.Antik Stagira

Halkidiki Gezilecek Yerler Blog

Adını Kral İskender’in annesinden alan Olympiada kasabası, daha çok tarihi açıdan önemli olan antik Stagira bölgesi nedeniyle ünlüdür. Halkidiki’nin kuzeydoğu tarafında yer alır ve Selanik’ten sadece 95 kilometre uzaklıktadır. Filozof Aristoteles’in de doğum yeri olduğuna inanılan antik Stagira bölgesi, tarihin derinliklerine gömülüdür.

Bu alanda 1990 yılında kazı çalışmaları başlamış ve buradan çok sayıda eser çıkarılmış ve Olympiada’daki özel bir sergi alanında saklanmaktadır. MÖ 655 yılında Androslu İyonyalılar bu şehri kurmuşlar. Binlerce yıl önce soyu tükenmiş birçok Paleolitik alet, kemik ve fosilleşmiş hayvan gün ışığına çıkarıldı. Buluntular Polygiros Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

7.Antik Akantus

Akantos
Foto kaynak ; wikipedia.org

Arkeolojik kanıtlara göre, Acanthus antik kentinin başlangıcı MÖ 655’e kadar uzanıyor. Acanthus ilk olarak MÖ 7. yüzyılda Andros adası sakinleri tarafından kolonize edilmiş ve Halkidiki’nin kuzeydoğusundaki en önemli liman görevi görüyormuş.

Kentin Yunanistan’ın Arkaik Dönemi’ndeki (MÖ 750-480) büyümesi, MÖ 530 civarında basılan para biriminden anlaşılmaktadır. Şehir, MÖ 348’de Makedonya kralı II. Filip tarafından fethedildi. Daha sonra MÖ 200’de Romalılar tarafından yağmalandı ve daha sonra eski Roma lejyonerlerinden oluşan bir koloni olarak yeniden dirildi.

Bulguların bir kısmı Polygiros Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bugün Acanthus arkeolojik sit alanı, Halkidiki’nin doğu yarımadasında, Polygiros’a 24 km uzaklıktadır.

8.Deniz Feneri

Halkidiki Gezi Rehberi

Possidi’de bulunan Deniz Feneri, Halkidiki gezilecek yerler listesindeki popüler bir cazibe merkezi olmasa da, Possidi’ye yolunuz düşerse mutlaka uğrayın diyeceğimiz yerlerden biri.

Possidi plajının sonunda büyüleyici, eski, beyaz badanalı bir deniz feneri duruyor. 1864 yılında inşa edilen fener, ilk zamanlarında suya çok yakındı ama şimdi deniz geri çekildi. Kum şeridi daha sonra çökeltilerin birikmesinden oluşmuştur. Bu kolonyal tarzdaki deniz feneri bugün hala kullanılıyor ve yanında çiçekli küçük bir bahçesi var, bu da güzelliğini artırıyor.

Plajın kenarında ciddi bir şekilde oturan geleneksel deniz fenerinin arkasında uzun çam ağaçları sıralanır. Possidi sahilindeki tek binadır. Deniz fenerinin yanında antik Poseidon tapınağının kalıntıları bulunurken, 1 km batıda 1619’da inşa edilmiş güzel Meryem Ana kilisesi bulunur.

9.Stavronikita Kulesi

Halkidiki
Stavronikita Kulesi – kaynak ; wwwvisit-halkidikigr

Stavronikata Kulesi (“Aziz George Kulesi” olarak da anılır), Sani bölgesinin simgesidir. Stavronikata Manastırı’nı korumak için 1543 yılında inşa edilmiş olan kuleyi, Sani bölgesine yolunuz düşerse mutlaka görün.

10.Aziz Demetrius Kilisesi

Aziz Demetrius Kilisesi – kaynak ; halkidikiguide.com

Afitos’ta yer alan Aziz Demetrius Kilisesi, ilgi çekici mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle tarih ve mimariye meraklı olanların göz atabileceği cazibe merkezlerinden.

1858 yılında inşa edilen bu güzel kilise, Afitos meydanında yer almaktadır. Üç kemerli ve uzun bir çan kulesi ile eşsiz bir mimariye sahiptir.

11.Partenon (Sithonia)

Partenon (Sithonia) – kaynak ; wwwvisithalkidikigr

Parthenonas ya da Partenon, Itamos Dağı’nın eteklerinde 350 m yükseklikte bulunan Sithonia yarımadasının bir köyü.

1960 yılından sonra terkedilmiş bir köy olan Partenon, bugün, taş binaları, bakımlı kaldırım taşı sokakları ve eski belediye okul binasında yer alan ve geçmiş bir dönemin hayatını anlatan eski fotoğrafları görebileceğiniz Yerel Tarih ve Halk Müzesi ile kusursuz bir yerleşim yeridir. Partenon ayrıca her yaz köy meydanında klasik filmlerin gösterildiği bir film festivaline ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyo.

12.Vourvourou

Vourvourou, Sithonia’nın doğu kıyısında yer alan küçük bir turizm kasabasıdır ve Halkidiki gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri. Burayı bu kadar popüler yapan ise eşsiz sahil şeridi.

Turistik köy, ince altın kumu ve turkuaz suları birleştiren çok sayıda muhteşem plaj sunuyor. Sahil çevresindeki sığ sular çocuklu aileler için Halkidiki’de denize girilecek en ideal yerler olarak biliniyor.

13.Varvara Şelaleleri

Halkidiki Gezi Rehberi
Varvara Şelaleleri – kaynak ; flickr / theophilos_papadopoulos

Halkidiki’nin kuzeydoğusundaki çevre dostu bir ormanlık alanda, Yunanistan’ın en sevilen doğal güzelliklerinden biri olan Varvara Şelaleleri bulunuyor.

Olympiada köyüne yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan şelale ve çevresi en çok baharın sonlarında, özellikle mayıs aylarında güzelleşiyor.

Doğanın güzelliğinin tadını çıkarırken stres ve gerginliği atmak isteyenler için gidilecek en özel yerlerden biri.

14.Afitos Halkidiki Folklor Müzesi

Afitos Halkidiki Folklor Müzesi
Afitos Halkidiki Folklor Müzesi – kaynak ; afitosguesthousegr

Afitos, Halkidiki’nin en güzel köylerinden biridir ve yaz tatiliniz için idealdir. Meydanın tam ortasında, köyün gelenekleri hakkında fikir edinmek için ilginç bir yer olan Afitos Folklor Müzesi yer almaktadır. Müze, 1980 yılında Nikos Paralis ve yerel Folklor Kulübü tarafından kurulmuştur.

Müze, Alevras ailesi tarafından bağışlanan 19. yüzyıldan kalma geleneksel bir taş binada yer almaktadır. Sergilerin çoğu yine köylüler tarafından bağışlandı ve günlük mutfak eşyaları, geleneksel iş aletleri (fırıncı, arıcı, fıçıcı, şarapçı, balıkçı, nalbant, marangoz, çoban ve diğer meslekler), eski kostümler ve fotoğrafları içeriyor.

Müze ayrıca heykeltıraş Vassilis Pavlis’in eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında sanat ve fotoğraf sergileri de var. Tipik olarak Halkidiki’nin geleneksel bir konağını temsil eden müzenin iç dekorasyonunda taş ve ahşap hakimdir.

15.Ammouliani adası

Halkidiki’nin Athos koyunda gizlenmiş olan Ammouliani adası, Kikladlardan bekleyeceğiniz her şeyi sunar. Büyüleyici evler, muhteşem plajlar ve parıldayan denizi ile ünlü olan bu ada da, Halkidi seyahatinizde göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz çekim merkezlerinden biri.

Ammouliani, sadece 6 kilometre uzunluğunda ama sunacak çok şeyi olan küçük bir adadır. Zümrüt yeşili Akdeniz bitki örtüsü ve zeytin ağaçları ile kaplı olup, etrafındaki su safir mavisidir. Ada, çok hafif ve ince altın kumları ve kristal berraklığındaki denizi birleştiren muhteşem plajlara sahiptir.

Halkidiki Plajları

Halkidiki gezilecek yerler listesindeki ana cazibe merkezlerinden sonra, Halkidiki plajları için de zaman ayırın deriz. Halkidiki’de denizin keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda plaj var. Bu plajların büyük bir bölümü düzenli plajlar olup, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerlere, yeme içme ve cankurtaran olanaklarına da sahip. İşte Halkidiki’de en iyi ve en popüler plajlar ;

16.Kavourotrypes Plajı

Çok sayıda kayanın bulunduğu hafif kumlu bir plaj olan Kavourotrypes plajı, mükemmel bronzluk arayan turistler için idealdir. Doğal gölge sağlamadığı için plaja kendi şemsiyenizi getirmeniz tavsiye edilir. Bu plaj, güzelliği ve su rengi ile etkileyicidir ve Yunanistan’ın en iyi plajları arasında sayılmaktadır.

Bu küçük plaj yüzmek için idealdir ve çocuklar için de güvenlidir. Kavourotrypes plajı başlangıçta çıplaklar plajıydı, ancak artık bu plajda çıplaklığa izin verilmiyor. Canlandırıcı yeşil ağaçlar ve suya kayan kayalarla çevrili Kavourotrypes plajı, eğlenceli bir gün geçirmenizi garanti eden kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Halkidiki’nin başkenti Poligiros’un 72 km güneydoğusunda yer almaktadır.

17.Armenistis Plajı

Armenistis, Halkidiki’nin başkenti Poligiros’un 65 km güney doğusunda yer alan sakin, kumlu bir plajdır. Çevresindeki güzel çam ormanları ile bölge, yüzmek ve güneşlenmek için mükemmel bir seçim olarak kabul edilir. Şezlong ve şemsiye gibi plaj tesisleri ve Halkidiki’nin en iyi kamp merkezlerinden biri ile iyi organize edilmiş ve her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Armenistis, Selanik’e arabayla üç saat uzaklıktadır ve en yakın köy Sithonia’da bulunan Sarti’dir. Sahil kafeleri, tavernalar ve plaj kortları mevcuttur ve plaja yakın birçok otel ve daire mevcuttur.

18.Kalamitsi Plajı

Kalamitsi plajı, Poligiros’un 93 km güney doğusunda, Sithonia yarımadasının güney doğu tarafında yer almaktadır. Ege’nin berrak suları ile yıkanan güzel, altın renkli bir sahili ve ziyaretçilerin keşfedebileceği küçük koyları ile aslında tam bir dinlenme yeridir. Bölge sakin ve güzel doğa ile çevrili olduğu için kamp yapmayı bile düşünebilirsiniz. Ancak pek çok otel, bar, kafe ve restoran bulunabileceği için Kalamitsi’nin medeniyetten uzak olduğunu düşünmeyin.

19.Kalithea Plajı

Halkidiki Gezi Rehberi

Kallithea plajı, Halkidiki’nin başkenti Poligiros’un yaklaşık 50 km güneyinde ve Kassandra’nın doğusunda yer almaktadır. Halkidiki’nin en çok ziyaret edilen ve düzenli plajlarından biridir. Kristal suyu ve yemyeşil zemini, tüm ziyaretçiler ve özellikle çocuklar için ideal bir ortam sunuyor.

Bölge, altın kum ve muhteşem sularla donatılmıştır. Şemsiyeler, şezlonglar ve su sporları ekipmanları gibi birçok olanak sunmaktadır. Kallithea köyünden kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

20.Pefkohori Plajı

Halkidiki’nin ana kasabası olan Poligiros’un 68 km güneyinde ve Selanik’e 80 km uzaklıkta bulunan muhteşem mavi suları ve güzel tesisleri ile muhteşem bir plajdır. Pefkohori, güzel bir sahil beldesidir ve yüksek sezonda çok yoğundur. Güzel bir kamp yeri olan yakındaki Pagliouri plajı gibi bazı güzel noktalara sahip doğa severler için ideal bir destinasyondur.

Sular çok sakin ve berrak ve aileler için güzel bir yüzme yeri. Pefkohori’nin sahil şeridi, plaja bakan büyüleyici terasları olan güzel tavernalarla çevrilidir. Pefkohori plajı, güneşlenme ve yüzmenin yanı sıra şnorkelli yüzme için birçok alan sunmaktadır. Ayrıca plajın bulunduğu Pefkohori (Pefkochori), Halkidiki gezilecek yerler listesinde olması gereken birkaç cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Halkidiki Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz alternatif cazibe merkezleri

Temple of Ammon Zeus

Halkidiki’de bulunan en önemli tapınaklardan biri, Kallithea’daki Ammon Zeus’unkidir. Arkeologlara göre, MÖ 8. yüzyılın ikinci yarısında kolonist Euboean’lar tarafından kurulan Afytis kenti, sitenin güneybatı tarafında, kayanın altındaki mağarada Perileri ile birlikte Dionysos’a tapıyordu.

İnançlıların oymalı pullarla geldiği mağara kültü sonraki yüzyıllarda MS 2. yüzyıla kadar devam etmiş, sitenin kuzey kesiminde 5. yüzyılın sonlarında kurulmuştur. M.Ö. Mısır tanrısı Ammon Zeus’un mabedi ve M.Ö. 4. yüzyılda, sunağın yanında inşa edilmiş Dor tapınağı köşkü, çatısı pişmiş toprak kiremitlerle süslenmiş, dokulu ve renkli bir görünüme sahip.

Sithonia Blue Lagoon

Halkidiki

Denizin, güneşin ve Halkidiki adalarının muhteşem manzaralarının tadını çıkararak bir gün geçirmek istiyorsanız, Blue Lagoon tam size göre bir gemi gezisidir.

Sithonia’nın kristal berraklığındaki sularını ve büyüleyici kumsallarını keşfetmenin en güvenli ve en ekonomik yolu, özel bir tekne kiralamak olsa da, tur firmalarıyla da Halkidiki’de denize girebileceğiniz bu özel yere gidebilirsiniz.

Mavi Lagün, Halkidiki’de başka hiçbir yerde bulunamayan olağanüstü bir mucizedir. Diaporos adası ile Agios Isidoros adlı başka bir küçük ada arasında beyaz kumlu deniz tabanına sahip sığ bir geçittir. Beyaz kum ve sığ suyun bu kombinasyonu, suyun çok buzul mavisi bir renk almasını sağlar.

Turlar 8 saatlik ve Halkidiki’nin ünlü ‘Vourvourou’ ve ‘Ammouliani’ adası gibi en güzel plajlarını hedef alan geleneksel yelkenli gemiyle yola çıkılıyor. Başlangıç noktası ise, Ormos Panagias Limanı’dır.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR