Ana SayfaAvrupaFransaToulouse'da Nerede Kalınır ? | Bölgeler Ve Oteller

Toulouse’da Nerede Kalınır ? | Bölgeler Ve Oteller

Fransa’nın en büyük dördüncü şehri olan ve ülkenin tam güneyinde yer alan Toulouse, ”Pembe Şehir” olarak da biliniyor. Toulouse genç bir nüfus, öğrenci havası, gelişen bir müzik ortamı, büyüleyici bir eski şehir, mükemmel bir gece hayatı ve yapılacak çok sayıda eğlenceli şey sunuyor. Fransa’nın diğer turistik şehirleri kadar popüler bir şehir olmasa da, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Toulouse, çok güneyde olduğu için tüm yıl boyunca güzel bir havaya sahip. Akdeniz benzeri çekici iklime sahip olan şehir, dört mevsim ziyaret edilebilecek Fransa şehirlerinden.

Toulouse’da konaklama ise diğer birçok Fransa şehrine nazaran biraz daha uygun. Şehirde birçok farklı bölge bulunuyor. Bu bölgelerden hangisini tercih edeceğiniz, şehri kiminle ziyaret ettiğinize, bütçenize ve şehirde kaç gün kalacağınıza göre değişiklik gösterebiliyor.

Toulouse’da Nerede Kalınır ?

Güney Fransa’nın en hareketli şehirlerinden biri olan Toulouse’da, konaklama için tercih edilebilecek en iyi ve en popüler bölgeler ; Capitole, Carmes, Matabiau, Minimes, St Georges ve St Cyprien bölgeleridir.

PEKİ HANGİ BÖLGEYİ TERCİH ETMELİ ?
Capitole, Carmes, St Georges ve Matabiau bölgeleri Toulouse merkezine en yakın bölgeler. Capitole, şehir merkezinin kalbi, St Georges, şehir merkezine birkaç dakika yürüme mesafesinde ve Capitole bölgesinin güneyinde yer alıyor. Matabiau ise, şehir merkezine en yakın ve en ucuz bölge. Eğer illa şehir merkezinde kalmak istiyor ve bütçeli bir Toulouse seyahati planlıyorsanız Matabiau, bütçe sorun değil diyorsanız da Capitole ya da St Georges bölgesini tercih edebilirsiniz. Bu 3 bölgeden de şehrin ana cazibe merkezlerine kısa sürede kolayca ulaşabilirsiniz.

Fakat Carmes, Minimes ve St Cyprien bölgeleri de Toulouse’da konaklama için tercih edilebilecek popüler bölgeler arasında. Mesela Carmes, lüks severlere hitap ediyor. Minimes ise, şehir merkezinin biraz dışında, fakat şehrin kalbine ve turistik yerlere çok uzak değil. Bu bölgede bütçe dostu birçok otel, daire ve konukevi var.

St Cyprien bölgesi de, diğer 5 bölgede aradığınızı bulamadığınızda göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yer. Çünkü bu bölgeden şehir merkezine yürümek en azından 30-40 dakikanızı alacaktır. Ama uygun fiyatlı birçok otele ev sahipliği yaptığından göz atmaya değer.

İşte tüm detaylarıyla Toulouse’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bölgeler ve bölgelere özel otel tavsiyeleri ;

1.Capitole

Capitole bölgesi, Toulouse

Şehrin tam olarak kalbinin attığı yer olan Capitole, en kısa sürede çok fazla yer görmek isteyen hemen her turistin mutlaka ilk tercih ettiği yer oluyor. Ana cazibe merkezlerine çok yakın olan bu bölge, ayrıca şehirdeki en iyi otellerin birçoğunu bulabileceğiniz yer. Burada her bütçeden konaklama birimleri bulabilirsiniz, fakat bölge çok popüler olduğundan fiyatlar diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Capitole, Toulouse’daki ana meydandır. Fakat burası bir bölge olarak da bilinir. Meydan yakınlarında kalacak olursanız, hemen her şeye yakın olursunuz. Çok sayıda restoran, cafe, bar ve alışveriş noktalarıyla çevrili olursunuz. Ayrıca Toulouse’daki cazibe merkezlerinin birçoğu ya burada ya da bu meydana yürüme mesafesinde bulunuyor.

Capitole, ideal ve merkezi konumu ve popülaritesi nedeniyle, diğer bölgelere nazaran daha pahalı bir konaklama sunuyor. Tabii ki her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz, fakat diğer bölgelerdeki otellere nazaran biraz daha pahalı fiyatlara.

Capitole, Nehrin doğu kıyısı boyunca uzanır ve şehrin en iyi bilinen iki köprüsü arasında yer alır. Burası ayrıca nehir kenarında yürüyüş yapmak için tercih edebileceğiniz en ideal yer.

Rönesans ve Neoklasik mimariyle dolup taşan tüm mahalle sevimli ve çekici ve her köşede hayranlıkla bakılacak güzel bir şey var. Bu yüzden, Toulouse’da konaklama için ilk tercihinizi Capitole’den yana kullanın deriz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin tam kalbinde olmak istiyor ve her şeye çok yakın olmak istiyorsanız
 • Çok sayıda restoran, cafe, bar ve alışveriş noktalarıyla çevrili olmak istiyorsanız
 • Toulouse’daki en popüler yerde olmak istiyorsanız
 • Turist kalabalığını ve insan trafiğini dert etmiyorsanız
 • Diğer bölgelere nazaran az da olsa daha pahalı olan bölgede olmayı dert etmiyorsanız

En İyi Capitole Otelleri

2.Carmes

Carmes bölgesi, Toulouse

Toulouse’daki en lüks bölgeyi mi arıyorsunuz ? o zaman Carmes’e mutlaka göz atın.

Burası, şehrin en lüks, en şık ve en sevilen bölgelerinden biri. Otel fiyatları bir hayli pahalı, ancak her tür gezgine göre oteller ve diğer konaklama birimleri bulabiliyorsunuz. Merkezde yer alan tüm ana cazibe merkezleri yürüme mesafesindedir. Ayrıca çok sayıda otobüs durağına ve B metro hattına da yakındır.

Carmes bölgesi, Le Busca ve Quartier de la Daurade arasında yer alır ve aynı zamanda nehir boyunca uzanır. Labirenti andıran sokakları ve çekici mimarisiyle tanınan bu bölge, zarif apartmanlar ve eski malikanelerle dolu. Şehrin orta/üst sınıf sakininin birçoğu burada yaşıyor. Bu yüzden de en az Capitole bölgesi kadar güvenli bir yer.

Carmes, daha çok restoranları, kafeleri ve barlarıyla adından söz ettiriyor. Söz konusu güzel ve kaliteli bir şeyler yemek ya da içmek olduğunda akla ilk gelen yer burası. Carmes, Fransız tarzı bistroların yanı sıra dünyanın dört bir yanından yemekler sunan lüks restoranlara da sahip.

Carmes bölgesi, Toulouse merkezinin güney kısmıdır. Kuzeyden rue de Metz, güneyden Allee Jules Guesde, doğudan Alles Francois Verdier ve batıdan Garonne nehri ile çevrilidir. Carmes’i bu kadar benzersiz yapan şey, genç enerji ile eski güzel mimarinin mükemmel birleşimidir.

Mahalle, Toulouse’un daha büyüleyici caddelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor ve hepsi teras restoranlarıyla dolu küçük meydanlarla bağlantılı. Hemen hemen her sokakta güzel pastaneler, şık butikler ve özel kahve dükkanları bulacaksınız.

Mahallenin doğu kısmı, çok sayıda sanat galerisi ve tasarım mağazasını bulacağınız yer. Louis Vuitton gibi şık moda butiklerinin bulunduğu Carmes bölgesinin daha lüks kısmı da burasıdır. Fakat mahallenin diğer kısımları, buraya nazaran daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Carmes’de kaçırmamanız gereken sokaklardan bazıları ise, rue Pharaon, rue des Filatiers rue, Ozenne, Place Mage, rue Croix Baragnon ve rue Perchepinte’dir.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Toulouse’daki en varlıklı bölgede olmak istiyorsanız
 • Lüks oteller, mağazalar, restoranlar, cafeler ve barlar arıyorsanız
 • Capitole bölgesine nazaran daha pahalı bir yerde olmayı dert etmiyorsanız
 • Şehrin en güvenli bölgesinde olmak istiyorsanız (Capitole ve Carmes şehrin en güvenli bölgeleri olarak bilinir)

En Popüler Carmes Konaklama ÖnerileriBooking.com

3.Matabiau

Toulouse'da nerede kalınır

Matabiu, Capitole adlı meydana, yani şehrin tam kalbine yürüme mesafesinde. Ana tren istasyonu ve otobüs terminali de tam olarak burada bulunuyor. Zaten merkez istasyonun adı Toulouse-Matabiu İstasyonu’dur.

Capitole bölgesine nazaran daha ucuz bir bölge olmasından dolayı burası da Toulouse’da kalabileceğiniz en ideal yerlerden biri olabilir.

Matabiu ile Capitole bölgesinin en önemli farkı ise, Capitole bölgesinin çok daha güvenli bir yer olması. Matabiu bölgesi de genel olarak güvenli bölgelerden sayılıyor, fakat tren istasyonu çevresi geceleri biraz sıkıntılı bir yer olarak biliniyor. Eğer akşam saatlerinde dışarı çıkmayı planlamıyorsanız, bu ayrıntıya takılmanıza gerek olmayacaktır.

Matabiu bölgesinin bir diğer kötü yanı ise, görülecek yer ya da yapılacak pek fazla şeye sahip olmaması. Yani turistik yerleri görmek için Capitole bölgesine gitmeniz gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 20-25 dakika yürümek demek. Tabii dilerseniz metroları da kullanabilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehir merkezine yakın en ucuz bölgeyi arıyorsanız
 • Dairelerde ve konukevlerinde kalmayı planlıyorsanız (Bu bölgede otelden çok daire ve konukevi var)
 • Tren istasyonuna yakın olmak istiyorsanız

En Popüler Matabiu Konaklama Tavsiyeleri

4.St Georges

Toulouse

Carmes’ten çok daha sakin bir bölge olan St Georges bölgesi de teknik olarak Toulouse şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Burası da tıpkı Carmes bölgesi gibi zengin bir mahalle ve daha çok lüks kesime hitap ediyor.

Açık terası olan çok sayıda cafesi, alışveriş mağazaları ve birkaç otel seçeneğine sahip olan bu bölgeden, Capitole bölgesinin kalbine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yürümek istemezseniz de bölgede hizmet veren birçok toplu taşıma aracından birini kullanabilirsiniz.

Bölgede tavsiye edebileceğimiz en iyi otel ise, 4 yıldızlı Mercure Toulouse Centre Saint-Georges adlı tesistir.

5.Minimes

Toulouse'da nerede kalınır, minimes bölgesi
Minimes – foto kaynak ; wikimedia.org/traumruneorg

Aile dostu bir yaşam için mükemmel bir seçim olan ve büyük ölçüde konutlardan oluşan Minimes, Toulouse’un eteklerinde yer alır ama yine de şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Diğer bölgelere nazaran daha az popüler olsa da, Toulouse’da 2-3 gün ya da daha uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız burası size göre olabilir.

Bu listedeki diğer semtlerin çoğundan çok daha rahat olan Minimes, iki kanalı çevreler, bazı güzel yeşil alanlara yakındır ve çok sayıda güzel küçük sokağa ev sahipliği yapar. Minimes, hafta sonları yeşil alanlara kaçmak için de iyi bir konumda. Hem kuzeyde hem de doğuda, şehir dışında sakin bir gün geçirmek için pek çok harika yer bulacaksınız.

Minimes bölgesi, şehrin tam merkezine ve Carmes bölgesine nazaran çok daha ucuz. Otellerin yanı sıra buradaki restoran ve cafeler de oldukça uygun fiyatlı. Düşük bütçeli bir Toulouse gezisi için en ideal yer.

Bir turist olarak ihtiyacınız olabilecek hemen her şeye sahip olan Minimes bölgesi, şehrin tren istasyonuna da çok uzak değil.

En İyi Minimes Otelleri

6.St Cyprien

St Cyprien bölgesi, Toulouse

Saint Cyprien, Garonne nehrinin batı tarafında, güneyde Pont Saint Michel ile kuzeybatıda Pont de Catalan arasında yer alıyor.

Saint Cyprien şehir merkezinin bir parçası sayılmaz ama yine de burada yapılacak çok şey var. Bölge, şehir merkezinin tam kalbine ortalama 1-2 km uzaklıkta yer alan konaklama birimleriyle öne çıkıyor.

Saint Cyprien’deki binaların çoğu en iyi durumda değil ve bu nedenle bu bölgede çok fazla otel bulamayacaksınız. Airbnb muhtemelen bu mahallede kalmak isteyenler için daha iyi bir çözüm olacaktır. Bütçeniz kısıtlıysa, burada paranızın tam karşılığını bulabilirsiniz.

Eğer otel konusunda seçici biriyseniz ve çok fazla otel seçeneğim olsun diyorsanız, bu bölge aradığınız yer olmayabilir.

Saint Cyprien bölgesi, oldukça kozmopolittir, bu nedenle her türden bar ve restoranı burada bulabilirsiniz. Şehrin ana girişi olduğu için orijinal şehir kapılarını da burada bulacaksınız. Ayrıca şehirdeki Çağdaş Sanat Müzesi de bu bölgede yer alıyor.

Bu bölge, şehir merkezine çok yakın değil. Fakat ihtiyacınız olacak her şeye sahip olduğundan merkeze gitmenize gerek kalmayabilir. Turistik noktalara ulaşım için de otobüsleri ya da metroları kullanabilirsiniz.

Saint-Cyprien’de sıra dışı galeriler, nehir üzerinde yüzen barlar, yenilikçi ikinci el dükkanlar, uluslararası gıda pazarları, nehir kenarındaki takılma noktaları, iki harika park ve bir sürü havalı ve ilginç gece hayatı mekanına sahip olacaksınız. Ayrıca Toulouse’da Türk yemekleri bulabileceğiniz ender bölgelerden bir tanesi.

En Popüler Saint Konaklama Önerileri

En İyi Toulouse Şehir Merkezi Otelleri

Toulouse şehir merkezi, teknik olarak birkaç bölgeyi içerisine alıyor. Capitole, şehir merkezinin tam kalbi olsa da, Carmes ve Matabiu da kısmen merkez bölgesi olarak kabul ediliyor. Yukarıdaki bölgelere özel otel tavsiyelerimizde aradığınız zevkte ve bütçede bir oteli bulamadıysanız, alternatif olarak aşağıdaki otelleri de inceleyebilirsiniz.

La Cour des Consuls Hotel and Spa Toulouse

La Cour des Consuls Hotel and Spa Toulouse'da nerede kalınır

5 yıldızlı bu ultra lüks otel, Toulouse’un tam olarak kalbinde yer alıyor. Konum olarak her şeye yakın olan otel, Toulouse Fuarı’na da yaklaşık 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Restoranı, teras ve spa merkeziyle hizmet veren otel, klasik tasarımıyla dikkat çekiyor.

Otelin 8+ konuk değerlendirme puanı, geniş aile odaları, barı ve fitness merkezi de var. OTELİ İNCELE

Hotel Innes by HappyCulture

Hotel Innes by HappyCulture Toulouse

Hôtel Innes by HappyCulture, 4 yıldızlı lüks bir tesis. Jeanne d’Arc Metro istasyonunun hemen yanında yer alıyor ve konum olarak şehirdeki en merkezi tesislerden bir tanesi. Otel, Basilique Saint-Sernin’e 5 dakikalık yürüme mesafesindedir ve Toulouse şehrini ve Garonne Nehri’ni keşfetmek için ideal bir başlangıç noktasıdır. OTELİ İNCELE

Odalys City Toulouse Colombélie

Odalys City Toulouse Colombélie

4 yıldızlı apart bir otel olan Odalys City Toulouse Colombélie, Toulouse’daki ana cazibe merkezlerin çoğuna yürüme mesafesinde yer alıyor.

Toulouse’da ünlü Place du Capitole’ye sadece 1 km uzaklıkta yer alan Odalys City Toulouse Colombélie mutfaklı konaklama birimleri sunmaktadır. Tesis genelinde ücretsiz Wi-Fi erişimi mevcuttur. Geniş stüdyo daireleriyle ailece kalınacak en iyi otellerden biri. OTELİ İNCELE

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR