Ana SayfaBulgaristanSofya Gezi RehberiSofya Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Sofya Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

“Sofya Havaalanı şehir merkezi ulaşım” için her bütçeye ve kişi sayısına göre araçlar bulmak mümkün. Merkeze gitmek için tercih edilebilecek araçlar, metro, otobüs, taksi ve özel transfer hizmetlerinden oluşuyor. Tabii araç kiralama veya otel servisi de merkeze ulaşım için tercih edebileceğiniz diğer seçeneklerden.

Sofya Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunuyor ve Sofya’nın taksiler konusunda çok da pahalı olmadığını düşünürsek, merkeze ulaşım için taksileri de ciddi anlamda düşünün derim, özellikle 3-4 kişi Sofya’yı ziyaret ediyorsanız.

Sofya Havaalanı (SOF), Bulgaristan’ın en büyük ve en yoğun havaalanıdır. Havaalanının 2 terminali var ve bu iki terminal de merkeze iyi bağlantılar sunmaktadır.

Sofya Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

⇒Metro ; Merkeze ulaşım için en çok tercih edilen ve en ideal olan ulaşım aracıdır. 05:30-23:55 saatleri arasında her 5-15 dakikada bir hareket eder ve seyahat süresi 25 dakikadadır. Metro bilet ücreti ise 1,60 BGN. Metrolar terminal 2’den hareket etmektedir, eğer terminal 1’e inecek olursanız, ücretsiz servis araçlarını kullanarak 10 dakikada terminal 2’ye gidebilirsiniz.

⇒Otobüs ; 84 ve 184 nolu iki farklı otobüs seçeneği var. İki otobüste merkeze gider. Her 20-30 dakikada bir hareket eden bu otobüsler 05:30-23:30 saatleri arasında hizmet veriyor. Otobüs bilet ücreti de 1,60 BGN. Havaalanındaki iki terminalde de otobüslerle merkeze ulaşım mümkün.

⇒Taksi ; 7/24 her iki terminalde de bulabilirsiniz. Merkeze ulaşım en konforlu araçlar olsa da, biraz pahalıdır. Sofya şehir merkezindeki gideceğiniz yere göre taksi ücreti 18 BGN ile 25 BGN arasında değişir.

⇒Özel transfer ; Merkeze gitmek için lüks ve konforlu bir araçtır. 30-50€ civarında bir ücreti olan bu transfer hizmetlerini online olarak satın alabileceğiniz gibi havaalanı içerisinde de bulabilirsiniz.

NOT ; Eğer Sofya’yı toplu taşıma araçlarıyla keşfetmeyi planlıyorsanız, havaalanından 24 saatlik veya daha uzun süreli geçerli olan, tüm metro ve otobüslere ücretsiz ulaşım hakkı sunan bilet seçeneklerine de mutlaka göz atın derim. 24 saat boyunca ücretsiz olarak metroyu, otobüsü ve treni kullanabileceğiniz bilet ücreti adece 4 BGN.

1.Metro

Foto kaynak ; www.metropolitan.bg

Sofya 1 nolu metro hattı havaalanını şehir merkezine bağlar. Merkeze metrolarla yolculuk yaklaşık olarak 25 dakika sürmektedir.

Merkeze ulaşım için en çok tercih edilen ve en ideal ulaşım aracı olan metroların bilet ücreti ise, 1,60 BGN.

Metrolar havaalanının 2 nolu terminalinden hareket ediyor, yani terminal 1’e inecek olursanız ücretsiz havaalanı servisleriyle terminal 2’ye gitmeniz gerekiyor. Terminal 1’den terminal 2’ye ücretsiz havaalanı servisleriyle 10 dakikada gidebilirsiniz. Terminaller arası gidip gelmenin yürüyerek mümkün olmadığını unutmayın.

Sofya havaalanından metro sizi direkt olarak Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski ve Serdika’ya götürecektir. Eğer konaklayacağınız yer bu istasyonlara yakın değilse, metro istasyonundan sonra taksilere binebilir veya diğer metro hatlarına aktarma yapabilirsiniz.

Havaalanından merkeze giden metrolar 05:30-23:45 saatleri arasında her 5-15 dakika bir hareket etmektedir.

Sofya havalimanı metro istasyonunu Terminal 2’de gidişlerden çıkınca sola dönerek ve sonuna kadar yürüyerek bulabilirsiniz. Biletlerinizi havaalanındaki otomatlardan veya bilet gişesinden satın alabilirsiniz.

Bilet ofisi sadece nakit kabul edecek, bu yüzden ayrılmadan önce havalimanının ortak alanlarındaki ATM makinelerinden biraz para çekmeniz veya para bozdurmanız gerekiyor.

2.Otobüs

Kaynak ; commons.wikimedia.org/Matti Blume

Sofya Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna en popüler cevaplardan bir tanesi de otobüslerdir.

Merkeze ulaşım için iki farklı otobüs bulunuyor, bunlar 84 ve 184 nolu otobüslerdir. Her iki otobüsü de terminal 1 ve terminal 2 çıkışlarında bulabiliyorsunuz.

Otobüsler havaalanından 05:30-23:30 saatleri arasında her 20-30 dakikada bir hareket etmektedir. Bilet ücreti metro bilet ücretiyle aynıdır ve biletleri kiosktan ve şoförden satın alabilirsiniz.

Bu otobüsler şehir merkezindeki General Gurko Caddesi’ndeki son durağa gider. Tabii yol üzerinde birçok durakta da durur. Bu yüzden konaklayacağınız yerin hangi otobüs durağına yakın olduğunu da mutlaka öğrenin derim.

Otobüslerle merkeze ulaşım, gideceğiniz yere göre trafiğe bağlı olarak 35-40 dakika arasında değişir.

3.Taksi

Kaynak ; Commons.wikimedia.org/apostoloff

Şehir merkezine ulaşım için en konforlu araçlar şüphesiz taksilerdir. Sofya, taksi konusunda çok pahalı olmadığı için de metro veya otobüse en iyi alternatiflerdir, özellikle Sofya’yı 3-4 kişi ziyaret ediyorsanız.

Taksilerle merkeze ulaşım yaklaşık 20 dakika sürmekte ve ücret ise yaklaşık olarak 18 BGN ve 28 BGN arasında değişir.

Taksileri 7/24 havaalanındaki iki terminalin dışında da bulabilirsiniz. Korsan taksi tercih etmemek için taksinizi havaalanı içerisinden ayarlamayı da düşünebilirsiniz.

Ancak birçok havaalanı taksicileri gibi Sofya Havaalanı taksicileri de turistler arasında kötü bir üne sahiptir. Çoğu taksici size taksimetre açmadan bir fiyat teklif etmek isteyecek ve bu teklif edilen fiyatlar genellikle normal taksimetre ücretinin çok daha üzerinde olacaktır. Bu yüzden taksimetre açmadan şehir merkezine gitmek pek mantıklı olmayabilir.

Tabii taksimetre açan taksicilerin farklı güzergahları kullanıp, yolculuğunuzu daha fazla ücrete mal edebileceğini de unutmayın. Eğer merkeze taksilerle gitmeniz gerekiyorsa, mutlaka havaalanı içerisinde sabit fiyat uygulayan taksileri tercih edin ve 25 BGN’nin altında bir fiyata anlaşmaya çalışın derim.

4.Özel Transfer

Özel transferler, genellikle VIP konforunda hizmet verdiğinde taksilere nazaran çok daha pahalı olabiliyor. Ortalama 30-50€ civarında bir ücrete 4 veya 6 kişilik bu özel transfer hizmetlerle merkeze ulaşabilirsiniz.

Özel transfer hizmetlerini online olarak satın alabileceğiniz gibi havaalanı içerisinden de satın alabilirsiniz.

Son olarak, Sofya Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneği olarak otel servisi ve araç kiralamayı da düşünebilirsiniz. Eğer Sofya’dan sonra başka şehirlere de geçmeyi planlıyorsanız araç kiralama ideal olabilir, ancak sadece havaalanından merkeze gitmek için pek de ideal bir seçim olmayabilir.

Bunun yanında Sofya’daki otellerin büyük bir bölümünde havaalanı servisi bulunuyor. Bu servislerin ücreti ise konakladığınız tesise bağlı olarak 20-30€ arasında değişiyor.

SOFYA’DA KONAKLAMA

Sofya’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Merkeze yakın bir yerde konaklayacak olursanız Sofya Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en popüler ve en ideal ulaşım aracı olan metroları kullanarak istasyondan yürüyerek otelinize ulaşabilirsiniz. Yürüyerek gidemeyeceğiniz yerlere ise, cüzi bir taksi ücreti ödeyerek gitmek de pekala mümkün.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR