Ana SayfaAvrupaİspanyaCadiz Gezilecek Yerler | En Güzel 13 Yer

Cadiz Gezilecek Yerler | En Güzel 13 Yer

Her gezginin zevkine hitap eden turistik yerleriyle ilgi gören Cadiz, şehrin canlı kültürünü ve zengin mirasını öne çıkaran ilgi çekici simge yapılar, müzeler, parklar ve açık hava etkinlikleriyle dolu. Altın kubbesi şehir silüetine hakim olan Cadiz Katedrali’nden, binlerce yıllık eserlerin şehrin antik hikayesini anlattığı Cadiz Müzesi’ne kadar ilginizi çekebilecek birçok cazibe merkezi var.

İspanya’nın ada şehri olan Cadiz, sonsuz güneş ışığıyla ülkedeki en popüler plaj tatili rotalarından biri olmaya da devam ediyor. Güney Avrupa’nın sürekli yerleşim gören en eski şehirlerinden biri olan Cadiz, Fenikeliler tarafından M.Ö. 1.100 civarında kurulmuş. Binlerce yıl boyunca stratejik olarak konumlandırılmış toprak şeridi, Romalılardan Yunanlılara, Vizigotlardan Morolara kadar birçok farklı devlet tarafından yönetilmiş.

Çok sayıda el değmemiş plajı, muhteşem deniz ürünleri ve muhteşem turistik mekanlarıyla Cadiz, tarih ve kültürün tadını çıkarırken tatil yapmak için harika bir yerdir.

Cadiz Gezilecek Yerler

Costa de la Luz boyunca uzanan sonsuz plajlarla çevrili zarif bir şehir olan Cadiz, her yaştan ziyaretçinin keyifli bir tatil yapabileceği harika bir şehir. İster romantik bir hafta sonu kaçamağı ister kültür gezisi planlıyor olun, Cadiz’de aradığınızı fazlasıyla bulabileceksiniz.

Bu az bilinen İspanyol şehrinde gezip görülecek en önemli cazibe merkezlerinin çok büyük bir bölümü Eski Kent bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor. Eski Kent bölgesi, Cadiz turuna başlamak için de harika bir yer. Çoğu simge yapı ya burada ya da bu bölgeye çok yakın bir yerde bulunuyor. Ayrıca burası şehirdeki en fazla oteli, restoranı, kafeyi ve barı bulabileceğiniz yer.

İşte Cadiz gezilecek yerler arasında öne çıkan popüler cazibe merkezleri ;

1.San Sebastian Kalesi

San Sebastian Kalesi

Bir iskeleyle şehre bağlanan San Sebastian Kalesi, küçük bir ada üzerinde yer alıyor.

Bu kaleyi Cadiz’in en batı noktasında, La Caleta plajının hemen ucunda bulabilirsiniz. 20. yüzyıldan kalma deniz fenerinin bulunduğu Castillo de San Sebastián’ın (Sebastian Kalesi) arazisi bazen konserlere ve kültürel gösterilere ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden, Cadiz’i ziyaret edeceğiniz tarihin etkinlik takvimine mutlaka göz atın deriz.

Şehri düşman saldırılarından korumak için inşa edilmiş olan San Sebastian Kalesi, ilk olarak 15. yüzyılda inşa edilmiş olsa da, bugün görülen yapı 18. ve 19. yüzyıllardan kalma.

Her gün 09:00 – 13:00 saatleri arasında ziyarete açık olup giriş ücreti 2 Euro’dur.

2.Cadiz Katedrali

Cadiz Katedrali

Cadiz’in en sevilen ve en eski semtlerinden biri olan El Populo’da, hareketli Plaza de la Catedral adlı meydanda yer alan Cadiz Katedrali, 85 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde, devasa sütunları ve 18. yüzyıldan kalma zarif koro stantlarıyla hayranlık uyandırıyor.

Cadiz’de kaçırılmaması gereken tarihi yapılardan biri olarak bilinir ve mimarisi kadar iç mekan süslemeleri de görülmeye değerdir.

Cadiz’in ve sahilin eşsiz manzarasını görmek için de katedralin kulesine çıkabilirsiniz.

18. yüzyılın İspanyol Barok ve Neoklasik tarzına sahip olan katedral, Vicente de Acero tarafından 1722 yılında tasarlanıp 1838 yılında tamamlanmış.

Eşsiz yaldızlı kubbesi, barok kuleleri ve muhteşem cephesiyle Cadiz’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

3.El Populo

El Populo

Cadiz’in en eski mahallesi olan Barrio del Populo, şehirdeki simge yapıların bazılarını bulacağınız yerdir. Çok sayıda tarihi binaya ev sahipliği yapan bölge, ayrıca Cadiz’in en iyi yeme içme mekanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Katedral ve Roma tiyatrosu gibi şehrin başlıca turistik mekanlarının çoğuna sahip olmakla birlikte, atmosferik sokakları ve arnavut kaldırımlı meydanları da keşfedilmeye değerdir.

Orta Çağ’da yarımadadaki yaşamın kalbi ve ruhu olan bu bölge, hala tarihi dokusunu koruyor. Mahalledeki Orta Çağ binaları ve eski saraylar günümüzde hareketli tapas barlarına ve yerel mağazalara ev sahipliği yapıyor.

4.El Puerto de Santa Maria

El Puerto de Santa Maria, Cadiz İspanya

Cadiz’e 30 dakikadan daha az bir mesafede, güzel bir kasaba olan El Puerto de Santa Maria, su sporu tutkunlarının mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Kasabanın ilk büyük şöhreti, bu limanın Kristof Kolomb’un ikinci yolculuğunda Amerika’ya doğru yola çıktığı yer olmasıdır.

Valdelagrana Plajı ve Levante Plajı gibi birkaç kumlu plaja sahip olan bölge, plaj tatili için Cadiz’i ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı bir yer. Ayrıca burada birçok farklı konaklama birimi de var. Eğer Cadiz’e sadece plaj tatili için geliyorsanız, bu bölgede kalmayı da düşünebilirsiniz.

5.Puerta de Tierra

Puerta de Tierra

Puerta de Tierra veya Dünya Kapıları bir zamanlar şehrin savunmasının bir parçasıymış. Kökeni, ilk duvarın inşa edildiği 16. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak bugün gördüğümüzün çoğu 18. yüzyılda akademik mimar Torcuato Cayón tarafından inşa edilmiş. Yapının ortasında mermer bir kapı bulunmaktadır. ‘Torreón de Puerta de Tierra’ kulesi ise, 1850 yılında inşa edilmiş ve mesajların Madrid’e iki saat içinde iletilebildiği bir semafor kulesidir.

Bu duvar, Eski Kent’i ve modern bölgeyi şehirden ayırır. 20. yüzyıla kadar surların dışında uzanan ve tek bir açıklığa açılan derin hendekler vardı, ancak 1950’lerde hendek dolduruldu ve yol trafiği için iki büyük kemer oluşturuldu.

6.Mercado Central

Cadiz, ispanya

Meyveler ve sebzeler, her türden deniz ürünleri, etler, bol miktarda yeşil ve siyah zeytin, hamur işleri, fırınlanmış ekmekler, İspanyol atıştırmalıkları gibi çok sayıda ürünü bulabileceğiniz Mercado Central, şehrin ana pazarıdır ve hem turistler hem de yerel halk arasında oldukça popüler bir cazibe merkezidir.

Eğer Cadiz’de bir dairede kalmayı ve kendi yemeklerini yapmayı planlıyorsanız, burası ilk olarak uğramak isteyeceğiniz yer.

Bir kadeh şarap ya da yiyecek bir şeyler içmek için uğrayabileceğiniz en iyi barlar ve satıcılar La Tapería de Lula, La Sartén, Gadisushi, El Colmado (şarap ve soğuk etler için), Queso 360° ve Gadesbeer’dir.

Her gün 09.00-16.00 ve 20.00-23.00 saatleri arasında açık olan pazardan, patatesten yapılan, İspanyol tortillası olarak da bilinen geleneksel İspanyol omletini denemeden çıkmayın deriz.

Bu pazar 1838’den beri sakinlere ve ziyaretçilere hizmet veriyor.

7.Parque Genoves

Parque Genoves Cadiz, İspanya

Keyifli bir yürüyüş yapmak isterseniz tarihi merkezin hemen yanında, şehrin en popüler parklarından biri olan Genoves Parkı‘na gidebilirsiniz. Park, Cadiz gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Yüzden fazla farklı ağaç türüne ve Félix Rodríguez de la Fuente’ye ait bir anıta sahip olan park, uzun selvi ağaçları, bakımlı çalılar (bazıları belirsiz biçimlerde), düzenli çiçek tarhları ve palmiye ağaçlarıyla kaplı yürüyüş yolları ve hem şehrin hem de okyanusun iki yanında yer alan arazileriyle büyülüyor.

1892 yılında ziyarete açılan bina, benzersiz tasarımı ve sıra dışı özellikleriyle ön plana çıkmakta ve 19. yüzyılda öne çıkan Romantik tarzı örneklendirmektedir.

Çoğu egzotik tür olan 150’den fazla ağaç ve çalı türüne ev sahipliği yapan Genoves Parkı’nın merkezinde insan yapımı bir gölet de bulunuyor.

Şemsiye altındaki çocuklar (Niños bajo el paraguas) başlıklı çeşme ve bahçıvanların koruyucu azizi Saint Rosa de Lima onuruna yapılmış olan heykeli de gördüğünüzden emin olun.

8.Torre Tavira

Torre Tavira
Torre Tavira’dan görebileceğiniz manzara

Cadiz, şehrin 18. yüzyıldaki ticari öneminin kanıtı olan gözetleme kuleleriyle de tanınır. Şehirde toplam 129 gözetleme kulesi var. Cadiz’in merkezinde bulunan Torre Tavira ise, Eski Kent bölgesinin en yüksek noktasıdır.

Deniz seviyesinden 45 metre yüksekte bulunan kule, daha çok sunduğu eşsiz manzarasıyla ilgi görüyor olsa da, mimarisi de oldukça ilgi çekicidir.

Tavira Kulesi, 18. ve 19. yüzyıllardaki ticarete ilişkin sergilerin yanı sıra İspanyol Anayasası hakkında bir panelin yer aldığı, Cadiz tarihine adanmış bir müzeye de ev sahipliği yapıyor.

9.Gran Teatro Falla

Gran Teatro Falla, Cadiz

19. yüzyıldan kalma bu güzel konser salonu neo-mudejar tarzıyla dikkat çekiyor ve Orta Çağ Mağribi tasarımını yeniden canlandırmaktadır ve şehrin en önemli simge yapılarından biridir.

Yılın her döneminde ilgi çekici birçok programa sahip olan Gran Teatro Falla‘da, bir flamenko ve tatlı caz konserine katılmayı unutmayın.

1885 ve 1905 yılları arasında inşa edilen Gran Teatro Falla, kapılarını ilk kez 1910 yılında kapılarını aralamış. O günden günümüze Cadiz’in en önemli çekim merkezlerinden biri ve günümüzde hem turistler hem de yerel halk arasında ilgi görmektedir.

10.Playa de la Victoria

Playa de la Victoria

Avrupa’nın en iyi kentsel plajlarından biri olarak kabul edilen Playa de la Victoria, gezilecek yerler arasında olmasa da, kesinlikle plaj keyfi için gidilecek yerlerden biri.

Yaklaşık 3 km uzunluğundaki plaj, birkaç voleybol sahası, açık hava spor salonu ve çocuk oyun alanlarına da sahip. Ayrıca sahil kenarında birçok restoran ve mağazada bulabilirsiniz.

11.Playa La Caleta

Playa La Caleta, Cadiz

Şehrin tek plajı olmayabilir ama kesinlikle en çekici plajıdır. Aynı zamanda uzun bir geçmişi var. Fenikeliler döneminde tekneler buraya demirlermiş.

Playa La Caleta, Club Maritimo Gaditano La Caleta yat kulübü ve San Sebastian kalesine giden geçit girişi ile çevrili 300 metrelik altın rengi kuma sahip harika ve canlı bir plajdır.

La Caleta, yüzmek ve dinlenmek için eşsiz bir yer ve bir aperatif almak için Quilla ve Casa Manteca gibi popüler barlara da ev sahipliği yapmaktadır.

La Caleta Plajı’na Cadiz Katedrali’nden yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

12.Plaza de San Juan de Dios

Plaza de San Juan de Dios

Hem yerel halkın hem de turistlerin popüler buluşma noktalarından biri olan Plaza de San Juan de Dios, şehrin en canlı meydanıdır ve çevresinde çok sayıda kafe, bar ve mağaza vardır.

Tüm alan büyük palmiye ağaçlarıyla kaplıdır, bu da meydana farklı bir hava katmaktadır.

Sakinleşmek ve insanları izlemek için harika bir yer. Meydan, 16. yüzyıldan beri ticaret merkezi olmuş. Meydan aynı zamanda Belediye Binası ve San Juan de Dios Kilisesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Meydan, klasik sokak lambalarının hafif aydınlatması ve çok renkli LED aydınlatmalı çeşmesiyle geceleri çok daha güzeldir.

13.Cadiz Müzesi

Cadiz Müzesi

Antik eserler ve güzel sanatlardan oluşan koleksiyonuyla adından söz ettiren Cadiz Müzesi, hem Güzel Sanatlar Müzesi’ne hem de Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. İki müzeyi tek çatı altında birleştiren bu müze, Cadiz gezilecek yerler listemizdeki en önemli cazibe merkezlerinden biri.

Arkeoloji bölümü, Fenikelilerden Romalılara kadar uzanan eserler ve fosiller içeren sekiz farklı odaya yayılmıştır. Burada sergilenen Cadis Roma Tiyatrosu’ndan kazılan öğeler bile var. En eski kalıntılar M.Ö. 5. yüzyıla tarihleniyor.

Güzel Sanatlar Bölümü ayrıca son birkaç yüzyıla ait tablo ve sanat eserlerinin yer aldığı sekiz odaya bölünmüştür; üç odada yalnızca Barok esintili parçalar sergilenmektedir.

Müzenin en üst katında ise, 18. yüzyılın ortalarından bu yana Cádiz’de çocukları eğlendiren Tia Norica kukla kumpanyasının kullandığı geleneksel kuklalar sergileniyor.

Müze yıl boyunca Salı’dan Cumartesi’ye 09:00 – 21:00 arası ve Pazar günleri 09:00 – 15:00 arası (tatil günleri 09:00 – 15:00 arası) açıktır.

POPÜLER YAZILAR