Ana SayfaRomanyaBükreş Gezi RehberiBükreş Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Bükreş Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Eskiden Otopeni, günümüzde ise Henri Coanda Uluslararası Havaalanı olarak bilinen Bükreş Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım” için birçok farklı seçeneğe sahipsiniz. Bunlar arasında en çok tercih edilen ve en ideal olan trenler olsa da, havaalanı servisi, halk otobüsü, taksi, özel transfer ve araç kiralama gibi seçenekler de var.

Bükreş’te konaklayacağınız tesisisin havaalanı servisi de, merkeze ulaşım için tercih edilebilir, özellikle 3-4 kişi seyahat ediyor ve ağır çantalarınız varsa. Bu yüzden konaklayacağınız tesisi de havaalanı servisine göre tercih edebilirsiniz. 3 yıldızlı bir otelin havaalanı servisiyle 5 yıldızlı otelin havaalanı servis ücretinin aynı olmayacağını da unutmayın.

Bükreş Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Bükreş şehir merkezine yaklaşık 16 km uzaklıkta olan Henri Coanda Havaalanı, şehirdeki ana havaalanı olmasının yanı sıra, Romanya’daki en yoğun havaalanıdır.

⇒Tren ; Şehir merkezindeki ana tren istasyonu olan Gara de Nord’a (Kuzey Tren İstasyonu), trenlerle 25 dakika içinde gidebilirsiniz. Bilet ücreti ise 7,8 Ron (yaklaşık 1,7€). Trenler 24 saat boyunca her 40 dakikada bir hareket etmektedir.

⇒Otobüs ; Merkeze ulaşım için iki farklı otobüs seçeneğiniz var. Bunlar ; 780 ve 783 nolu otobüsler. Merkezdeki gitmek istediğiniz yere göre farklı otobüsleri tercih edebilirsiniz. 780 nolu otobüsün son durağı Gara de Nord istasyonu ve 783 nolu otobüsün son durağı ise Unirii Meydanı. Tabii bu son duraklara ulaşmadan birçok farklı otobüs durağında da inebilirsiniz. Sadece otelinizin hangi durağa yakın olduğunu kontrol etmelisiniz.

⇒Taksi ; Bükreş Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en konforlu seçenek olsa da, en pahalı ulaşım aracıdır. Taksiler km başına 3,5 ron yazar ve taksimetre açılış ücreti de vardır. Merkeze taksilerle gitmek, gideceğiniz yere bağlı olarak yaklaşık 15-20€ arasında değişir.

⇒Havaalanı Servisi (Airport Shuttle) ; Otobüs, havaalanı terminalinin önündeki otobüs durağından kalkar ve Terminal Memento Bus’a gider (Bucuresti Nord tren istasyonuna yakındır). Fiyatlar sabittir ve tek kişi 17€’dan başlamaktadır.

⇒Özel Transfer ; Taksilerden biraz daha pahalı olan, fakat rezervasyon yaptırdığınızda siz havaalanına inene kadar bekleyen özel transferler de merkeze gitmek için tercih edilebilecek en konforlu ve en lüks seçeneklerden bir tanesi.

1.Tren

Bükreş’teki ana tren istasyonu Gara de Nord‘dur ve Kuzey Tren İstasyonu olarak tercüme edilir. Havaalanından bu istasyona trenler ile gitmek ise yaklaşık olarak 25 dakika sürmektedir.

Trenler 24 saat boyunca her 40 dakikada bir hareket etmekte ve merkeze gitmek için en çok tercih edilen seçeneklerden biri. Bükreş Havaalanı ciddi anlamda yoğun olabildiğinden, karayolu trafiği de bazen bunaltıcı olabiliyor. Bu yüzden bütçeli ve hızlı bir ulaşım aracı arıyorsanız ilk olarak trenlere göz atın derim.

Eğer konaklayacağınız yer şehir merkezindeyse, son durak olan Gara de Nord’dan kısa bir taksi yolculuğuyla otelinize çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Tren bilet ücreti ise 7,8 Ron, bu da yaklaşık 1,7€ civarındadır.

Gara de Nord istasyonuna vardıktan sonra taksimetre açmadan sizinle gideceğiniz yer için pazarlık yapmak isteyenlerden uzak durun. Eğer internetiniz varsa mutlaka uber kullanın, yoksa da, taksimetre açacak veya 4-5€’dan düşük bir ücrete gideceğiniz yere sizi götürecek birini bulun.

2.Otobüs

Otobüslerle merkeze ulaşım da en az trenler kadar popüler seçeneklerden biri, özellikle yeteri kadar zamanı olan ve ulaşım araçlarına çok fazla ücret ödemek istemeyen gezginler için.

Merkeze gitmek için iki farklı otobüs seçeneği bulunuyor ;

783 NOLU OTOBÜS

Hemen hemen 7/24 (00:30-23:45 saatleri arası) hizmet veren 783 nolu otobüs, her 15 dakikada bir hareket etmektedir.

Bileti havaalanındaki makinelerden veya kiosklardan (otobüs duraklarında) almanız gerekiyor ve otobüsün içinden satın alamayacağınızı unutmayın.

Bükreş havalimanından şehir merkezine toplam seyahat süresi trafiğe bağlı olarak yaklaşık 40-50 dakikadır. Otobüs ücreti tek yön bilet için 0,85 € ‘dur.

783 numaralı otobüsün son durağı Unirii Meydanı.

783 Nolu Otobüsün Güzergahı: Henri Coanda Havalimanı – Otopeni Kasabası – ICSITMUA – Meteoroloji Enstitüsü – Baneasa Havalimanı – Piata Presei Libere – Arcul de Triumf – Piata Victoriei – Piata Romana – Piata Universitatii – Piata Unirii.

780 NOLU OTOBÜS

Bükreş Havaalanı
Foto kaynak ; flickr / Jamie Cooke

780 nolu otobüs ise, Gare de Nord istasyonu istikametinde gider ve 05:35-23:10 saatleri arasında her 30 dakikada bir hareket eder.

Bu otobüsün bilet ücreti de 0,85€ ve her iki otobüsün durağını da havaalanının dışında bulabilirsiniz.

3.Taksi

Havaalanı taksileri – kaynak ; flickr / Carpathianland

Taksiler Bükreş’te biraz sıkıntılı olabiliyor, özellikle ne kadar ödeyeceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa. Çünkü çok sayıda dolandırıcı taksi var. Ayrıca bunların bazıları da lisanssız taksi şoförleri.

Taksimetre açsalar dahi gideceğiniz yere varmadan taksilerle bir şehir turu atmak zorunda kalabilirsiniz 🙂 bu yüzden Bükreş’te taksi konusunda ciddi anlamda dikkatli olun derim.

Eğer merkeze direkt olarak ticari taksilerle gitmek istiyorsanız ödemeniz gereken ücret 15-20€ civarında olmalı. Bu fiyatın üzerindeki bir ücret gerçekten pahalıdır.

Ticari taksiler yerine Romanya’nın genelinde yasal olan Uber seçeneğini de düşünebilirsiniz. Uber’ler taksilere nazaran daha güvenli ve önceden ne kadar ücret ödeyeceğinizi Uber ile öğrenebilirsiniz.

4.Özel Transfer

Özel transfer için havaalanının içinden birkaç firma bulabilirsiniz. Ayrıca online olarak Welcome Pickups adı verilen transfer hizmetine de göz atabilirsiniz.

Özel transfer hizmeti taksilere nazaran biraz daha pahalı olsa da, merkeze ulaşım için en konforlu araçlardan biri. Şoför, isim tabelanızla birlikte gelen yolcu alanında sizi bekleyecektir. Uçağınız gecikirse endişelenmeyin, şirket uçuş varışınızı takip ediyor, gecikme durumunda da şoförünüz sizi bekleyecektir.

Son olarak araç kiralamayı da düşünebilirsiniz, özellikle Bükreş’ten sonra Romanya’nın diğer şehirlerine veya diğer Avrupa ülkelerine geçmeyi düşünüyorsanız bu seçeneğini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bükreş’te Konaklama

Bükreş’te henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan veya Gara de Nord istasyonuna çok uzak olmayan bir yerde konaklamayı ciddi anlamda düşünün. Hem havaalanından merkeze hem de merkezdeki istasyondan otelinize kolay ulaşım için konaklayacağınız yerde önemli.

Bükreş’te bölgeler, Sector 1,2,3.. gibi numaralara ayrılıyor. Sector 1, 3 ve 5 Bükreş şehir merkezinin kalbine en yakın olan bölgeler. Bükreş gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız merkezde konaklayın derim. Bükreş Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için trenleri veya otobüsleri tercih edecek olursanız, merkezdeki otellerin çoğuna da çok kısa sürede gidebilirsiniz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Bükreş’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR