Ana SayfaABDNew York ŞehriNew York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

“New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım” seçenekleri arasında en konforlu araçlar taksiler gibi görünse de, bu durum trafiğe göre ciddi anlamda değişebiliyor. Taksilerle Manhattan’a gitmek trafiğin hiç olmadığı bir zamanda yaklaşık olarak 45 dakika sürüyor. Ancak trafiğin olduğu zamanlarda bu süre, 1 saatten daha fazla sürebiliyor. Bu yüzden şehir merkezine gitmek için en ideal ve en popüler seçenek metro ve trenler oluyor.

John F. Kennedy (JFK) Havaalanı, New York’un ana havaalanı olmasının yanında yolcu trafiği açısından ülkenin en yoğun havaalanıdır. Bu yüzden bildiğiniz tüm havaalanlarını unutun ve çok yoğun bir insan trafiğine hazırlıklı olun.

New York metrosu bunaltıcı olabiliyor, ancak toplu taşımalarla aranız iyiyse şehir merkezine gitmek için bizce en ideal seçenek, ayrıca en ucuz ulaşım aracı metrolardır. Tabii metroya nazaran daha hızlı bir şekilde merkeze gitmek istiyorsanız Banliyö trenlerini veya özel transferleri de düşünebilirsiniz.

Yazının devamında her bütçeye ve konfora uygun New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerini bulabilirsiniz.

New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

New York’un ana havaalanı, John F. Kennedy (JFK) Havaalanı’dır. Türkiye’den veya başka bir ülkeden New York’a gidiyorsanız çok büyük bir ihtimalle ineceğiniz havaalanı burasıdır. Tabii ABD’nin başka şehirlerinden New York’a gidiyorsanız, ineceğiniz havaalanı değişiklik gösterebilir.

New York JFK Havaalanı, Manhattan’a yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunuyor.

⇒Metro ; Ulaşım süresi 60-90 dakika – bilet fiyatı 10,50$

⇒Tren ; Ulaşım süresi 35 dakika – bilet fiyatı 15,50$

⇒Taksi ; Ulaşım süresi 45-60 dakika – ücret 50-60$

⇒Havaalanı servisi ; Ulaşım süresi 90 dakika – ücret 19$

NOT ; New York’taki birçok otelin özel havaalanı servisi de bulunuyor. Özellikle 3, 4 veya 5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız, kalacağınız tesisin havaalanı servisi olup olmadığını ve fiyatını da öğrenin derim.

Gelelim New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine ;

1.METRO

New York Havaalanı Merkez Arası
AirTrain

Her ne kadar New York halkı metrodan nefret etse de, en çok kullandıkları toplu taşıma araçları metrolardır. Çok dakik olmasa da, çoğu zaman tam saatinde hareket eden metrolarla New York’ta dilediğiniz herhangi bir yere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Toplam seyahat süresi büyük ölçüde Manhattan’da nereye gitmek istediğinize bağlıdır, ancak metroya binmeden önce havaalanından çıkmak için AirTrain‘i kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

AirTrain, JFK’deki tüm terminalleri çevreleyen ve havaalanının dışında şehre hizmet veren iki farklı aktarma istasyonuna (Jamaika istasyonu ve Howard Plajı istasyonu) bağlanan bir tramvaydır. Son varış noktanız Manhattan ise, büyük olasılıkla Jamaika İstasyonunda aktarma yapmanız gerekir.

Havaalanı içerisindeki terminaller arası AirTrain’i kullanmak ücretsiz, ancak havaalanı dışında, yani metroya aktarma yapacağınız yere gitmek için 7,75$’a bilet almanız gerekir. Jamaika İstasyonunda AirTrain’den indikten sonra Sutphin Boulevard–Archer Avenue metro istasyonunun tabelalarını takip edin. Kısa bir yürüyüşün ardından metro istasyonuna ulaşabilirsiniz.

AirTrain biletine ek olarak, 2,75 dolara mal olan bir metro biletine de ihtiyacınız olacak, yani toplamda merkeze gitmek size 10,50$’a mal olacak.

Mevcut metro seçenekleri E, J ve Z hatlarıdır ve hangisine bineceğiniz şehirde nereye gittiğinize bağlıdır. Bu yüzden otelinizin hangi istasyona yakın olduğunu öğrenmenizde yarar var.

  • E hattındaki metro, Midtown, Times Meydanı, Penn İstasyonu, West Village ve Dünya Ticaret Merkezi’ne gider.
  • J veya Z hattındaki metro, Aşağı Doğu Yakası, Küçük İtalya (Little İtaly), Çin Mahallesi (Chinatown) ve Finans Bölgesi’ne (Financial District) gider.

Yukarıdaki metro hatlarında daha birçok farklı istasyonlar bulunuyor. Benim bahsettiklerim, sadece turistlerin en çok kullandığı, popüler cazibe merkezlerine ve çok sayıda otele yakın olan istasyonlardır.

New York City metrosu ve AirTrain haftanın yedi günü, günün her saatinde çalışır. Ancak, metrolar gece geç saatlerde daha az sıklıkta çalışır ve uçağınız sabah 3’te inerse bir süre bekleyebilirsiniz. Yolculuk uzun görünebilir, ancak yoğun saatlerde gidip geliyorsanız aslında bir taksiden daha hızlı olabilir.

NOT ; Eğer çok fazla bavulunuz varsa, yukarı ve aşağı inip çıkmanız gerektiğini, bazı istasyonlarda yürüyen merdiven veya asansör bulunmadığını da unutmayın. AirTrain + metro özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlere taksilere nazaran çok daha ideal bir seçenektir.

Metroyu kullanmak, özellikle şehre yeni gelen ve nereye transfer edileceğini, ekspres hatların ne olduğunu veya hangi yolun şehir merkezinde ve hangi yolun şehir dışında olduğunu anlamayan biri için bunaltıcı görünebilir. Ancak her istasyonda size yardım etmek için bekleyen MTA çalışanları vardır, onlardan yardım isteyebilirsiniz.

2.TREN

Long Island Railroad (LIRR), New York Havaalanı’nın bulunduğu Long Island’ın tamamını Manhattan’a bağlayan banliyö trenidir ve havaalanından şehre girmenin en hızlı yoludur.

Tıpkı metroda olduğu gibi, önce AirTrain ile Jamaika İstasyonu’na gitmeniz gerekiyor. Bu istasyondan da trenlere binebilirsiniz.

Jamaika, tüm Kuzey Amerika’daki en yoğun tren merkezlerinden biridir, bu nedenle hafta içi yoğun saatlerde  New York’a ulaşacaksanız, istasyonda çok yoğun yaya trafiğine hazır olun. Bilet gişesinden, makinelerden veya tren içerisinden biletinizi satın alabilirsiniz. Fakat tren içerisinde satılan biletlerin daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Manhattan’a giden tüm trenler Penn İstasyonu’na gider ve oraya varmak sadece 25 dakika sürer. Buradan şehrin başka bir yerine devam etmek için A, C veya E metro hattına bağlanabilir veya otelinize kadar taksiye binebilirsiniz.

Bu tren biletlerinin ücreti ise toplamda 15,50$’dır ve yolculuk 35 dakika sürmektedir.

3.TAKSİ

New York’u yoğun bir sezonda ziyaret ediyor ve trafiğin olduğu bir zamanda havaalanına inecekseniz taksileri kullanmak en son seçeneklerden biri olmalı, özellikle akşama doğru merkeze gitmeye çalışıyorsanız.

Normalde taksilerle merkeze 40-45 dakika içerisinde gidebilirsiniz, fakat trafiğe denk gelecek olursanız seyahat sürenize en azından 20-30 dakika eklenebilir.

New York’ta metrolar ve trenler stresli olabiliyor, bu yüzden de bazı turistler için taksiler merkeze gitmek için en stressiz yol olarak kabul ediliyor.

Eğer birkaç kişi New York’a seyahat ediyorsanız ve ağır valizleriniz varsa pahalı ve daha uzun süre yolculuk yapabileceğiniz taksileri de merkeze ulaşım için düşünebilirsiniz. Ancak tek başınıza seyahat ediyor ve çok ağır çantanız yoksa kesinlikle metro veya trenleri kullanın derim.

Taksilerle merkeze gitmenin sabit bir ücreti var, 55$. Ancak 16:00-20:00 saatleri arasında taksileri kullanıyorsanız fazladan 4,50$ ödemeniz gerekir. Geleneksel olarak taksiciler %10-15 gibi bir de bahşiş verilir. Vermek zorunda değilsiniz, fakat her taksici gibi sizin taksiciniz de çok büyük bir ihtimalle beklenti içerisinde olacaktır. 10$ da bahşiş dersek yaklaşık 65$ gibi bir ücrete merkeze gidebilirsiniz.

4.HAVAALANI SERVİSİ

NYC Express Bus, tüm New York havaalanları için resmi servis otobüsüdür. Servis otobüsü, JFK Havalimanı’nı Manhattan’ın yanı sıra La Guardia Havalimanı ve Newark Havalimanı’na bağlar. Her gün 11.00’den 19.00’a kadar çalışan bu servislere merkeze rahatlıkla gidebilirsiniz.

NYC Express Bus adlı firmanın yanı sıra, sizi Grand Central, Times Square, Penn Station veya otelinizin kapısına kadar götüren havaalanı servislerini bulabilirsiniz.

Eğer istasyonlar yerine, otelinizin kapısına kadar bırakılmak istiyorsanız ‘GO Airlink’ten bilet satın alabilirsiniz. Bu NYC Express Bus’a göre biraz daha pahalıdır, fakat merkeze ulaşım bu servislerle daha kısa sürer.

Son olarak, New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en pahalı yöntemlerden olan otel servisini de düşünebilirsiniz. Otelinizle önceden iletişime geçerek fiyat ve çalışma saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR