Ana SayfaABDLos Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

“Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşım” seçenekleri arasında her bütçeye uygun bir ulaşım aracı bulunabiliyor. Bütçe dostu ‘Fly Away’ adı verilen ekspres otobüsler, merkeze gitmek için en çok tercih edilen ulaşım aracı olsa da, bu otobüslere alternatif olabilecek birkaç ulaşım seçeneğini de bulabilirsiniz.

Dünyanın en yoğun beşinci, ABD’nin ise en yoğun ikinci havaalanı olan Los Angeles Havaalanı (LAX), U şeklinde iki seviyeli bir karayolu ile birbirine bağlanan dokuz yolcu terminaline sahiptir.

Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX), hem iç hem de dış hat uçuşlarına hizmet vermektedir ve ana şehir merkezinin yaklaşık 30 km güneybatısında yer alıyor. Los Angeles şehir merkezine Metro, FlyAway Otobüs, Uber, Lyft, Taksi, Özel Servis veya Kiralık Araba ile ulaşabilirsiniz.

⇒Metro ; Yolculuk süresi 60 dakika – bilet ücreti 1,75$

⇒FlyAway Otobüsleri ; Yolculuk süresi 35 dakika – bilet ücreti 9,75$

⇒Taksi ; Yolculuk süresi 25 dakika – ücret 60-90$

⇒Uber ; Yolculuk süresi 25-30 dakika – ücret 40-55$

⇒Otel servisi ; Yolculuk süresi 30-35 dakika – ücret 50$’dan başlar, konaklayacağınız tesise göre değişir.

Lyft, Uber’e nazaran çok daha pahalı olabiliyor. Bu yüzden şehir içinde oldukça popüler olan bu taksi uygulamasını havaalanı için kullanmanızı pek tavsiye etmeyiz.

Ayrıca Los Angeles Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek bir diğer seçenek olan araç kiralamayı da düşünebilirsiniz, özellikle ABD’de yaşıyor veya uluslararası ehliyete sahipseniz. 3-4 kişi Los Angeles’a seyahat ediyorsanız araç kiralama daha rahat ve daha uygun olabiliyor.

1.METRO

Metro, Los Angeles Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için en ucuz ulaşım aracı. Ancak yolculuk süresinin diğer ulaşım araçlarına göre daha uzun olduğunu unutmayın.

Metrolar ile şehir merkezine yaklaşık 1 saat 10 dakika içinde gidebilirsiniz. Bilet ücreti ise sadece 1,75$.

Metrolara binmek için Los Angeles Havaalanı’ndaki tüm terminallerde duran ve ücretsiz olan G Servis otobüsüyle Aviation/LAX İstasyonuna gitmeniz gerekiyor. Buradan c hattındaki (yeşil) metro ile merkeze gidebilirsiniz.

Bunun yanında, havaalanından servis otobüsleriyle ücretsiz olarak gidebileceğiniz Aviation/LAX istasyonunda Culver CityBus, Beach Cities Transit (Redondo Beach) ve Big Blue Bus (Santa Monica) dahil olmak üzere çok sayıda ekspres otobüs seçeneği de bulabilirsiniz.

Metrolar sabah 05:30’dan gece yarısına kadar her 15-20 dakikada bir çalışır.

Havaalanından ücretsiz servis otobüsleriyle Aviation istasyonuna, yani metroya binebileceğiniz yere ortalama 10-15 dakika içinde gidebilirsiniz.

NOT ; C (yeşil) hattaki metroyla direkt olarak merkeze gidemeyeceğinizi unutmayın. Bu metrolarla Willowbrook istasyonunda mavi hattaki metroya aktarma yapmanız gerekecek. 1,75$’a aldığınız biletler ile bu aktarmayı yapabilirsiniz.

2.FlyAway Ekspres Otobüsleri

FlyAway adı verilen otobüsler metrolara nazaran daha pahalı olsa da, şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen ve en ideal ulaşım araçlarıdır.

Downtown Los Angeles’a gitmek istiyorsanız FlyAway size daha hızlı ve kolay bir alternatif sunuyor. Havaalanından Union İstasyonu‘na (Patsaouras Transit Plaza) doğrudan bir servis otobüsü çalışır. Union Station, Los Angeles’ın şehir merkezine, Little Tokyo’ya ve Chinatown’a yakın en büyük tren istasyonudur. Yani merkezdeki otellerde konaklayacaksanız bu istasyondan otelinize çok kolay ve kısa bir sürede gidebilirsiniz. Bunun yanında Los Angeles gezilecek yerler listesinde yer alan birçok cazibe merkezi de bu istasyona yakın bir konumdadır.

FlyAway otobüsleriyle merkeze ulaşım yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Bilet ücreti ise 9,75$’dır.

FlyAway otobüslerinin en güzel yanı ise 7/24 hizmet veriyor olması. Otobüs 05:00-01:00 saatleri arasında her 30 dakikada bir, 01:00-05:00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir hareket etmektedir.

Eğer havaalanından direkt olarak Hollywood’a gitmek isterseniz de FlyAway otobüslerini kullanabilirsiniz. LAX FlyAway, yolcuları her saat başı Hollywood’a direkt olarak götürür, otobüs ücreti tek yön 8.00$’dır. Hollywood FlyAway Otobüs Durağı’ndan ilk otobüs saat 05:15’te, Los Angeles Havalimanı’ndan son otobüs saat 22:15’te hareket etmektedir. FlyAway ile Long Beach ve Van Nuys (San Fernando Valley) adlı iki destinasyona daha erişebilirsiniz.

Los Angeles Havalimanı’ndan Disneyland Anaheim, Oxnard, Ventura ve Santa Barbara gibi noktalara direkt otobüsler de vardır. Bu yüzden seçeneklere mutlaka göz atın derim. Eğer Hollywood’da konaklayacaksanız FlyAway otobüsleri, en az şehir merkezine gitmek kadar ideal bir seçim olacaktır.

SANTA MONİCA’YA VE VENİCE BEACH’E OTOBÜS

Eğer Los Angeles Havaalanı’ndan Santa Monica’ya ve Venice Beach’e direkt olarak gitmek istiyorsanız, Downtown Santa Monica yönüne giden ‘Big Blue Bus Route 3’ otobüslerini tercih etmeniz gerekiyor.

Otobüs, LAX City Bus Transit Center’dan her 15 dakikada bir hareket etmektedir.

İlk otobüs saat 05:00’da, son otobüs ise 23:00’da hareket etmektedir. Otobüs bilet ücreti ise sadece 1,25$. Biletler otobüs şoföründen satın alınabilir, ancak bir TAP kartı veya TAP LA uygulamasını kullanmak daha kolaydır. Santa Monica’ya yolculuk ise yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Lincoln NB & Venice NS’ye seyahat süresi ise yaklaşık 20 dakikadır. Buradan yürüyerek Venice Beach’e yaklaşık 25 dakikada gidebilir veya taksiye binebilirsiniz. Yürümek istemezseniz ve taksi de pahalı olur derseniz, LA Metro otobüs hattı 33 veya LA Metro otobüs hattı 733’e binebilirsiniz. Her iki durumda da Venice Sahili yakınlarındaki Main/Grand otobüs durağında inebilirsiniz. Bu otobüs için daha önce ödenen 1,25$’ın üzerine 1,75$ daha ödersiniz.

3.TAKSİ

Los Angeles Havaalanı’ndan şehir merkezine en hızlı ulaşım aracı taksilerdir. Taksilerle şehir merkezine yaklaşık 60-80$ arasında bir ücret ödeyerek 25-30 dakikada ulaşabilirsiniz. Fiyatlar ve seyahat süresi sabit değildir ve trafiğe ve son varış noktanıza bağlı olarak değişebilir.

Taksileri havaalanı dışında 7/24 bulabilirsiniz. Taksilerle otelinizin kapısına kadar gidebileceğinizden dolayı en konforlu ulaşım aracıdır.

Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan Santa Monica ve Batı Hollywood’a taksilerle gitmek ise yaklaşık 50$, Hollywood ise 60$ civarıdır.

4.UBER

Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Uber, ABD’nin genelinde olduğu gibi Los Angeles’ta da oldukça popüler ve kullanışlıdır. Taksilere nazaran biraz daha uygun fiyatlı olsa da, uber fiyatları trafiğe, yağmura veya saate göre fiyatta değişiklik gösterebiliyor.

Ayrıca Uber’i kullanabilmeniz için de havaalanında wi-fi bulmanız gerekiyor, ki bu da çok kolay olmayacaktır.

Gideceğiniz yere bağlı olarak havaalanından merkeze uber fiyatı ortalama 45$ civarındadır.

5.OTEL SERVİSİ

Los Angeles’taki otellerin çok büyük bir bölümünde havaalanı servisi hizmeti bulunuyor. Hatta bazı lüks otellerin ücretsiz havaalanı servisi bile bulunur.

Eğer taksiler veya uber ile şehir merkezine ulaşmayı düşünüyorsanız, bundan önce otelinizle iletişime geçip havaalanı servisinin olup olmadığını öğrenin. Fiyatı taksiler işe aşağı yukarı aynı olduğundan dolayı otel servisi çok daha ideal bir seçenek olabilir.

24 saat otel servis hizmeti bulabileceğinizi de unutmayın. Ayrıca henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Los Angeles’ta nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak hem Downtown Los Angeles ve Hollywood hem de Venice Beach’teki konaklama birimleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR