Ana SayfaABDMiami Gezi RehberiMiami Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Miami Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

“Miami Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım” için birçok farklı seçeneğiniz bulunuyor. Gideceğiniz yere göre (Downtown Miami ya da South Beach) de farklı ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz.

Miami’de taksiler ciddi anlamda pahalı olabiliyor, ancak önceden ne kadar ödemeniz gerektiğini gösteren ve taksilerle aynı konseptte hizmet veren uberleri Miami’de bulabilirsiniz. Uber ile merkeze ulaşım, en konforlu yöntem olsa da, en pahalı ulaşım araçlarından biri. Miami Havaalanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 12 km. Taksiyle gidecek olursanız yolculuğunuz 25-30 dakika, otobüsle giderseniz 40-45 dakika sürecektir. Tabii trafiğe bağlı olarak yolculuğunuz 10-15 dakika değişiklik gösterebilir.

Miami Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

ABD’nin en yoğun üçüncü havaalanı olan Miami Uluslararası Havaalanı (MIA) şehir merkezi ulaşım için konaklayacağınız tesisin havaalanı servisini de kullanabilirsiniz. Miami’de 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin hemen hepsinde havaalanı servisi bulunuyor. Taksilere nazaran biraz daha uygun fiyatlıdır. 3-4 kişi seyahat ediyorsanız çok daha ideal bir seçenek olabilir.

1.Metro

Metro Mover – MIA Mover olarak da bilinir

Metro, havaalanından merkeze gitmek için en çok tercih edilen ve en ucuz ulaşım araçlarından bir tanesi.

Metrolarla Miami Downtown’a yaklaşık 30-35 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Tabii havaalanında metro istasyonu bulunmadığından dolayı ‘Metro Mover’ adı verilen ücretsiz transfer hizmeti sağlayan trenleri kullanmanız gerekiyor.

Miami Havaalanı İstasyonu, metroya binmek için gideceğiniz yer. Metro Mover ile buraya 3-4 dakika gibi kısa bir sürede ücretsiz ulaşabiliyorsunuz.

Havaalanındaki MIA Mover istasyonu, Dolphin ve Flamingo otoparkları arasındaki üçüncü kattadır. (MIA Mover, haftanın 7 günü, günde 24 saat çalışan ücretsiz bir servis trenidir ve sadece havaalanı içinde çalışır, sizi şehir merkezine veya South Beach’e götürmez)

Metro, sabah 5’ten gece yarısına kadar her 15-30 dakikada bir hareket ediyor. Miami havaalanından şehir merkezine Orange Line ile bağlanmanız gerektiğini de unutmayın.

Metro, Miami şehir merkezindeki Hükümet Merkezi Metro İstasyonu ve Brickell Metro İstasyonu’nda durmaktadır. Bu iki istasyondan hangisinde inerseniz inin Downtown Miami’deki otellerin hemen hepsine çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

⇒Miami havaalanından şehir merkezine metro ücreti 2,65$’dır, ancak Miami’deki metroları ve otobüsleri kullanabilmeniz için 2$’a EASY CARD satın almalısınız. Ayrıca 5,65$’a ‘Day Pass’ (1 günlük) veya 29,25$’a 7 günlük ücretsiz metro ve otobüs kullanım hakkı veren kartları satın almayı da düşünebilirsiniz.

⇒Easy Card’lara para yükleyebilir, biletleri başkalarıyla paylaşamazsınız. Avantajı, metrodan metroya veya otobüsten otobüse ücretsiz transfer yapabilmenizdir. Otobüsten metroya veya metrodan otobüse aktarma yaparsanız da normal bilet ücreti yerine 0,60$ ödersiniz.

2.Otobüs

Eğer konaklayacağınız yer Miami Beach veya South Beach’te ise, otobüsleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Her 20-30 dakika bir Miami Beach’e giden ekspres otobüsler var. 06:00 – 23:40 saatleri arasında hizmet veren bu otobüslerle, Miami Beach’e 45-55 dakika içerisinde gidebilirsiniz.

Otobüs bilet ücreti ise 2,65$. Ancak tıpkı metrolarda olduğu gibi otobüsler için de 2$’a Easy Card satın almanız gerekiyor. Çünkü alacağınız biletleri bu kartın içerisine yüklemeniz gerekiyor.

150 nolu bu Ekspres otobüs, uzun (metrobüs) otobüslerle hizmet veriyor ve çoğu zaman çok rahat boş koltuk bulabiliyorsunuz.

Metrolar gibi, otobüsler de Miami Havalimanı İstasyonu’ndan hareket ediyor. Yani metrolara ulaşmak için MIA Mover trenini kullanmanız gerekiyor. Zaten otobüslerin hareket ettiği yer ile metroların hareket yer aynı. Ayrıca havaalanından bu istasyona 3-4 dakikada MIA Mover ile gidebilirsiniz.

Otobüs Miami Beach’te 41. Cadde (Mid-Beach) ile son durak South Point Drive (South Beach) arasında birkaç durak yapar. Bu rotadaki duraklar şu caddeleri içerir: Indian Creek Drive, Collins Avenue ve Washington Avenue ile Lincoln Road’un köşesi.

Oteliniz South Beach’te ise, South Point Drive durağında inebilirsiniz. Fakat Miami Beach’in kuzeyinde ise, otelinize hangi durağın yakın olduğunu öğrenmenizde yarar var.

3.Taksi

Havaalanı taksi sırası – kaynak ; flickr / thais-santos-old

Taksiler, Miami Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek en konforlu cevaplardır. Fakat en pahalı ulaşım aracı olduğundan dolayı, metro ve otobüsler kadar popüler değildir.

Havaalanından merkeze gitmek için taksi ücretleri South Beach için ortalama 35$, Downtown Miami (Şehir merkezi) için ise 25-30$’dır.

Ancak Miami’de mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarını kullanın derim. Taksiler genellikle pahalı oluyor ve havaalanı dışında taksimetre açtıkları zaman çok fazla ücret ödemek durumunda kalabiliyorsunuz.

Belirlenmiş taksi durakları, bagaj teslim alanının dışında, havalimanının zemin katında yer alır.

Birçok taksi kredi kartlarını kabul ediyor, ancak yolculuğunuza başlamadan önce yine de şoföre sormayı unutmayın.

NOT ; Taksiye alternatif olarak Uber’i kullanmayı da düşünebilirsiniz. Hali hazırda telefonunuzda Uber uygulaması varsa, havaalanında wi-fi çok kolay bir şekilde bulabileceğinizi unutmayın. Uber ile merkeze ulaşım yaklaşık 25-30$. Yani taksilerle hemen hemen aynı fiyat.

4.Otel Servisi

Miami’deki birçok otel ya ücretsiz ya da ücretli havaalanı servisi sunuyor. Eğer 3, 4 veya 5 yıldızlı bir otelde konaklayacaksanız çok büyük bir ihtimalle kalacağınız otelin havaalanı servisi vardır.

Bazı otellerin havaalanı servisi taksilere ve özel transfer hizmetlerine nazaran daha ucuz olabiliyor. Bu yüzden şehir merkezine nasıl gideceğinize karar vermeden önce otelinizle iletişime geçmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Otel servisi ücreti, konaklayacağınız yere göre değişebiliyor. Bazı lüks oteller ücretsiz havaalanı servisi bile sunmaktadır.

5.Araç Kiralama

Uluslararası kullanabileceğiniz bir ehliyete sahipseniz ya da ABD’de yaşıyorsanız, araç kiralamayı da ciddi anlamda düşünün derim. Özellikle 3-4 kişi seyahat ediyorsanız.

Araç kiralayacak olursanız, Miami Beach ile şehir merkezi arası gidip gelmek çok daha kolay olabilir. Bunun yanında Miami gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerini çok daha kısa sürede görebilirsiniz.

Dolphin ve Flamingo otoparkları arasında 3. katta bulunan MIA Mover’ı kullanarak MIA Rental Car Center’a gidebilirsiniz. Burada hem uluslararası araç kiralama firmalarını hem de ABD’ye ait çok sayıda araç kiralama firmasını bulabilirsiniz.

Rent a car, Miami Intermodal Center’ın yanında yer almaktadır.

En Rahat Ulaşım İçin Miami’de Nerede Kalmalı ?Booking.com

Henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz ve Miami’yi daha çok partiler ve plaj için ziyaret ediyorsanız, konaklamanız gereken yer South Beach.

Fakat South Beach, hem Downtown Miami’ye (şehir merkezi) hem de Miami Beach’e (kuzey) nazaran daha pahalı. Ayrıca biraz gürültülü. Bu yüzden sadece plaj ve partiler için Miami’yi ziyaret etmiyorsanız, şehirdeki turistik yerleri de görmek istiyor ve daha bütçeli bir konaklama birimi arıyorsanız kesinlikle Downtown Miami’de konaklayın derim. Dowtown Miami’de tüm konaklama birimlerine göz atmak için TIKLAYIN.

Miami’de nerede kalınır ? adı yazımda çok daha detaylı bir konaklama rehberi bulabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR