Ana SayfaAlmanyaKöln Gezi RehberiKöln'de Ne Yenir & Nerede Yenir ? & En Popüler 10 Lezzet

Köln’de Ne Yenir & Nerede Yenir ? & En Popüler 10 Lezzet

Köln’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı geleneksel lezzetin yanı sıra, sadece Köln’e has olan lezzetlerden bahsetmekte mümkün. Köln’de her damak zevkine hitap eden restoranları, cafeleri ve barları bulabiliyorsunuz. Yani Alman yemekleriyle aranız iyi değilse, dünyanın dört bir yanından farklı lezzetleri de bu şehirde bulabilirsiniz.

Yemekler daha çok doyurucu ve et ağırlıklı ama ünlü Alman çorbaları gibi daha hafif şeyler de bulabilirsiniz. Pek çok geleneksel yemek, yıllar içinde kazandıkları şiirsel veya hicivli isimlerden dolayı ziyaretçiler için biraz kafa karıştırıcı olabilir – ama merak etmeyin, hepsini aşağıda sizin için açıkladım.

Köln’de Ne Yenir ?

Köln’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlere geçmeden önce, şehirdeki restoranlar hakkında kısaca bilgi verelim ; Öncelikle şehirdeki turistik cazibe merkezlerine yakın restoranların çoğu ‘turistik restoranlar’dır. Bu yüzden de fiyatlar şehrin geneline göre daha pahalı olabiliyor. Bunun yanında, popüler alışveriş caddelerinde yer alan restoranlar da pahalıdır. Bu yüzden, bütçeli bir kahvaltı, öğle veya akşam yemeği planlıyorsanız şehir merkezinin dışındaki mekanları tercih edin deriz. Son olarak, Köln’de çok fazla michelin yıldızlı restoranlar olduğundan dolayı, mekan tercihi yaparken michelin yıldızlı olup olmadığını da kontrol edin.

Ayrıca henüz Köln’de nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Köln’de nerede kalınır ? adlı yazımızı ve şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerine göz atmak için de Köln’de gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşte şehri ziyaret ettiğinizde mutlaka denemeniz gereken en popüler lezzetler ;

1.Halve Hahn

Halve hahn, tipik olarak tereyağlı ve kalın bir dilim orta olgun gouda peyniri, turşu ve çiğ soğan ile tepesinde bölünmüş bir çavdar rulosundan (röggelchen) oluşan bir Ren sandviçidir. Hardal da yaygın olarak eklenir. Rheinland boyunca, özellikle çoğu restoran, pub ve bira bahçesinde bulunabilir.

Kölsch birasıyla mükemmel bir şekilde eşleşen Halve Hahn, çok doyurucu olmasa da sabah kahvaltısında ya da öğle yemeği geçiştirmek için tercih edilebilir.

2.Flönz

Rheinland bölgesinden bu hassas tütsülenmiş kan sosisi, yağsız et ve küçük yağ parçalarından oluşur. Flonz yüz yıldır Köln’de popüler ve en ucuz yerel sosis. Domuzun kabukları, başı ve kanı dahil olmak üzere çeşitli yerlerinden tuz ve baharatlarla birleştirilmiş sert bir kan sosisidir. Daha çok yerel halk arasında popüler olan lezzetlerden biri olsa da, turistlerin de favori lezzetlerinden bir tanesidir.

3.Schweinshaxe

Schweinshaxe terimi tipik olarak Almanya’nın güney kesimlerinde, ağırlıklı olarak Bavyera’da kullanılır ve genellikle iyice pişene ve derisi altın rengi kahverengi ve çıtır çıtır hale gelene kadar saatlerce kavrulmuş bütün bir domuz budu anlamına gelir. Domuz muştaları, geleneksel Alman mutfağının temel öğelerindendir ve çoğunlukla bölgeye ve biraz farklı bir hazırlama sürecine bağlı olarak hachse, haxe, haxn, knöchla, hechse, hämmchen ve bötel gibi çeşitli isimlerle gelirler.

Eisbein, yemeğin tipik olarak iyileştirilen veya salamura edilen ve ardından kaynatılan kuzey versiyonudur. Ülke ve bölgedeki restoranlarda yaygın olarak bulunmasına rağmen, Schweinshaxe popüler halk festivali Oktoberfest’te mükemmel bir yemektir.

Boğum neredeyse her zaman bütün olarak servis edilir ve genellikle lahana turşusu, kızarmış lahana, kavrulmuş patates veya patatesli köfte eşlik eder. Çek Cumhuriyeti’ndeki pečené vepřové koleno gibi diğer Avrupa ülkelerinde de benzer yemekler bulunur.

  • Nerede yenir ? ; Brauerei zur Malzmühle adlı geleneksel Alman restoranı bu yemeği deneyebileceğiniz en kaliteli ve en popüler mekanlardan biri.

4.Stollen

Stollen, Alman Noel klasiklerinden biridir. Bu zengin meyveli ekmek, genellikle baharatlı, limon aromalı, çeşitli kuru meyveler ve badem ezmesi ile zenginleştirilmiş, tereyağlı ve tatlı mayalı hamurla hazırlanır. Farklı şekillerde görünse de, genellikle dikdörtgen şeklindedir ve bol miktarda eritilmiş tereyağı ve pudra şekeri ile kaplanmıştır.

Bizdeki meyveli keklere benzese de biraz daha farklı tadı vardır.

Farklı çeşitler arasında, kökenleri 15. yüzyıla kadar uzanan Dresdner stollen en eski ve en popüler versiyon olarak kabul edilir.

Başlangıçta stollen sadeydi ve sadece un, maya ve yağla hazırlanıyordu.

  • Nerede denemeli ? ; Köln’de gezilecek yerler listesindeki birçok turistik cazibe merkezine yakın konumda bulunan Cafe Braun, bu kekler için gidilecek en iyi mekan.

5.Leberwurst

Köln’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek popüler lezzetlerden biri de Leberwurst adı verilen sosislerdir.

Leberwurst, domuz ciğeri, soğan ve baharatların birleşiminden oluşan baharatlı bir Alman sosisidir. Sosis geleneksel olarak lahana turşusu ile tüketilir, ancak leberwurst’un dilimlenip peynir, hardal, turşu ve ekmekle eşleştirildiği sandviçlerde de kullanılabilir.

Pişmiş olabilir, ancak çoğu leberwurst çeşidi sürülebilir ve pişmemiş olarak tüketilebilir. Almanya ve Avusturya dışında, bu sosis Slovenya, Sırbistan ve Romanya gibi diğer birçok ülkede popülerdir ve bugün mantar ve yaban mersini gibi ilavelerle pek çok leberwurst çeşidi vardır.

  • Nerede yenir ? ; Peter Brauhaus bu sosisler için en çok tercih edilen mekanlardan biri.

6.Westfälische Quarkspeise

Westfälische Quarkspeis, kremsi Alman kuark ve çırpılmış krema, ekşi kirazlar (morello kirazları gibi) ve ufalanmış çavdar ekmeği (hafif tatlı koyu çavdar ekmeği) katmanları içeren önemsiz bir tatlıdır. Tipik olarak kirsch, amaretto veya rom ve vanilya şekeri ile tatlandırılan tatlı, genellikle bir cam servis tabağında toplanır ve soğuk olarak yenir ve genellikle kıyılmış veya kıyılmış yarı tatlı çikolata ile zenginleştirilir.

Yapması hızlı ve kolay olmasına rağmen, bu soğuk katmanlı tatlı, özellikle birkaç saatlik sertleşmeden sonra, tatların bir araya gelmesine izin veren oldukça güçlü bir lezzet sunar. Bu basit tatlı ikram, tatlının benzersiz tatlı, hafif ekşi, dünyevi ve meyvemsi tat karışımına katkıda bulunan (ekşi kirazlar ve ek tatlandırıcılarla birlikte) Alman kuark ve Westphalian balkabağı olmak üzere iki geleneksel Alman malzemesini kullanır.

7.Speckpfannkuchen

Speckpfannkuchen (pastırmalı yanan krepler), Almanya’dan küpler veya domuz pastırması şeritleri ile birleştirilmiş bir tür tuzlu gözlemedir. Domuz pastırması ya gözlemenin üstünde olabilir ya da dolgu olarak kullanılabilir, ancak her zaman tabağa dahil edilmeden önce kızartılır.

Pastırmanın yanı sıra gözleme, peynir veya soğan içerecek şekilde değiştirilebilir. Salatalık turşusu veya yeşil salata ile tamamlanan iştah açıcı veya doyurucu bir kahvaltı olarak yenir.

8.Himmel und Erde (Cennet ve Dünya)

Heaven and Earth (Himmel und Erde), 18. yüzyıla kadar uzanan geleneksel bir Alman yemeğidir. Kelimenin tam anlamıyla tercüme edilen yemeğin adı, patates için eski bir kelime olan Erdapfel’den türetilen Cennet ve Dünya anlamına gelir. Çanak, elma sosuyla eşleştirilmiş patates püresinden oluşur.

En çok et yemekleriyle birlikte servis edilirken, safkanlar yanlarında kan sosisi olması konusunda ısrar ediyorlar. Bu durumda yemeğe bazen Cennet, Dünya ve Cehennem denir. Bugün, bölgeye bağlı olarak orijinal tarifin çok sayıda varyasyonu var, ancak klasik versiyon, menşe yeri olan Rheinland’da hala en popüler olanıdır.

9.Sauerbraten

Özel bir sosla servis edilen bir et güvecidir. Tipik bir Alman yemeğidir ve sadece Köln’den değil, her bölge tarifte kendine göre bir şey koyar.
Örneğin, Köln’ün bulunduğu bölge olan Rheinland’da et, sirke, su, baharat ve bitkilerden oluşan bir karışımda birkaç gün marine edilirken, ona eşlik etmek için kullanılan sos üzüm bazlıdır ve bu da ona tatlı ve ekşi bir lezzet verir.

10.Schnitzel

Schnitzel, domuz eti ve dana eti gibi etlerin ince olana kadar dövüldüğü, galeta ununa bulanıp kızartıldığı geleneksel bir Alman yemeğidir. Genellikle sade bir şekilde limon sıkılarak veya mantar sosu gibi diğer soslarla servis edilir. Köln’de yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olduğu gibi, Almanya’nın da genel olarak en sevilen lezzetleri arasındadır.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR