Ana SayfaAlmanyaKöln Gezi RehberiKöln Katedrali (Dom Kilisesi) | Tarihi, Ulaşım, Giriş Ücreti

Köln Katedrali (Dom Kilisesi) | Tarihi, Ulaşım, Giriş Ücreti

Köln Katedrali veya diğer adıyla Dom Kilisesi, şehirdeki en önemli ve en eski yapılardan biri. Görkemli mimarisi, eşsiz bir şehir manzarası sunan kuleleri ve iç mekan süslemeleriyle turistlerin ilgisini çeken katedral, Köln'de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

-

Almanya‘nın en önemli mimari eserlerinden biri olan Köln Katedrali (Kölner Dom) Dom Kilisesi olarak da biliniyor. Köln’de ücretsiz olarak gezilecek en popüler cazibe merkezlerinden biri olan bu dini yapı, şehrin kalbinde, kolay ulaşılabilir bir konumda yer alıyor. Gotik mimarisi ve tarihiyle dikkat çeken yapı dünyanın en yüksek dördüncü katedrali olma ünvanına da sahip.

Kurulduğu dönemde dünyanın şimdiye kadar inşa edilmiş en yüksek kilise kulelerine sahip olan katedrali ünvanına sahip olan yapı, bu ünvanı günümüzde Ulm Minster’e (Ulm Katedrali) bırakmış.

Şehirdeki telekomünikasyon kulesinden sonra Köln’ün en yüksek yapısı olan katedral, dış cephe mimarisinin yanı sıra, görkemli iç mekanı ve süslemeleriyle de ilginizi çekecektir.

Köln’ün diğer ilgi çekici tarihi ve turistik yapılarına göz atmak ve haritalı bir gezi rotası oluşturmak için Köln’de gezilecek yerler adlı yazımıza ve henüz konaklama için karar vermediyseniz, şehirdeki en iyi, en popüler ve en ideal konaklama bölgelerini bulabileceğiniz Köln’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Köln Katedrali Tarihi

Katedralin görkemli iç mekanı – Kaynak ; flickr.com/frank-kehren

Yapımına 1248 yılında, ‘Meryem’in Göğe Kabul Bayramı’nda başlanmış olan katedralin inşası 600 yıldan fazla sürmüş. Yapının inşası orijinal plana sadık kalınarak 1880 yılında tamamlanmış.

II. Dünya Savaşı sırasında Köln, bombardımanlarla dümdüz edilmiş. Ancak katedral şehirde ayakta kalabilen tek yapıydı. Birçok inanana göre bunun ilahi bir durum olduğu söyleniyor olsa da, aslında Köln Katedrali’nin pilotlar için bir yönelim noktası olduğudur. Savaş sonrası restorasyona alınan ve günümüze kadar bir çok kez onarım görmüş olan katedralde düzenli olarak birkaç yılda bir onarım çalışmaları yapılıyor.

1996 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan katedral, günümüzde tüm görkemli duruşuyla ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Köln Katedrali Hazineleri ve Bölümleri

Üç Kral Tapınağı

Üç Kral Tapınağı- Kaynak ; flickr.com/hugh-lleweyn

Katedralin en değerli sanat eserlerinden biri, mücevherlerle süslenmiş altın bir lahit olan Üç Kralın Tapınağı‘dır. Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan tapınak, Batı dünyasının en büyük kutsal emaneti olarak kabul ediliyor. Bu Orta Çağ altın eser, 153 cm yüksekliğinde, 220 cm uzunluğunda ve 110 cm genişliğindedir. Katedralin en dikkat çeken eserlerinden olduğu gibi, kaçırılmaması gereken bir eser.

Gero Cross (Çarmıha Gerilmiş İsa)

Gero Cross – Kaynak ; flickr.com/clarre-ben

Gero-Kreuz olarak da bilinen Mesih’in bu heykeli, Alpler’in kuzeyinde hayatta kalan en eski haç olarak biliniyor. 976 yılında meşeye oyulmuş şekilde yapılan bu haç da katedralde görülmesi gereken en önemli eserler arasında.

Köln Başpiskoposu adını taşıyan bu figürün, çarmıha gerilmiş İsa’nın ilk Batı tasviri olması da önemli.

Milan Madonna

Milan Madonna – Kaynak ; flickr.com/frank-fujimoto

13. yüzyıldan kalma zarif bir ahşap heykel olan Milan Madonna, Sacrament Şapeli’nde görebileceğiniz en dikkat çeken eserler arasında. Heykel, Kutsal Meryem Ana’yı bebek İsa ile tasvir ediyor.

Mozaik Cam Pencere

Mozaik Cam Pencere – Kaynak ; Flickr.com/daniel-mennerich

Katedralin en ilgi gören bölümlerinden biri olan mozaik cam pencere, 2007 yılında Alman sanatçı Gerhard Richter tarafından oluşturulmuş. 11.000’den fazla aynı boyutta cam parçasından oluşan bu pencere ayrıca katedrale farklı bir renk katıyor. Geçmiş krallardan dini sahneleri, tipolojik bir bakış açısıyla sunulan Mesih’in hayatının sahnelerini tasvir ediyor.

Güney Kulesi

Kaynak ; flickr.com/huber-figuiere

Köln Katedrali’nin güney kulesi 157 metre yükseklikte 533 basamak ile ulaşılabileceğiniz gözlem yerinden, şehrin muhteşem manzarasını sunuyor. Kulenin en üst noktasına çıkarken katedral çanını gördüğünüzden de emin olun. Burada 24.000 kg ağırlığıyla dünyanın en büyük serbest sallanan kilise çanı olan St. Peters Bell (Aziz Peter Çanı) ile birlikte 8 çan bulunuyor.

Köln Katedrali Hakkında Bilgiler

Kaynak ; flickr.com/frank-kehren

Katedral yaklaşık 8.000 metrekarelik bir alanı kaplar ve 20.000’den fazla insanı barındırabilecek büyüklüktedir. Binanın etkileyici Gotik mimarisi, Üç Bilge Adam’ın tapınağı, renkli vitray pencereleri ve diğer birçok önemli sanat eseri nedeniyle UNESCO, 1996 yılında Köln Katedrali’ni Dünya Mirası ilan etti.

Katedral, Köln Dom Kilisesi olarak da biliniyor. Zaten bu görkemli tarihi yapının orijinal adı da Kölner Dom.

Katedral, Almanya’nın en çok ziyaret edilen simgesel yapısı ve günde yaklaşık 20.000 ziyaretçiye sahip! Bu nedenle, katedrali çok fazla kalabalık olmadan görmek istiyorsanız, ziyaretinizi mümkünse sabah ve hafta ortası olarak planlamanızda da yarar var.

Köln Katedrali Tarihçesi

Köln Katedrali (Dom Kilisesi) Kaç Basamak ?

Katedralin güney kulesi 533 basamaktır. Köln şehir merkezinin ve Ren’in bu panoramik manzarasının tadını çıkarmak için yürüyerek çıkmanız gerekiyor. Çünkü asansör yok.

Köln Dom Kilisesi Güney Kulesi’ne çıkış yaklaşık olarak 25-35 dakika sürüyor. Eğer kendinize güveniyorsanız, göreceğiniz manzaraya değecektir. Ancak kuleye çıkışın çok da kolay olmadığını unutmayın.

Kaynak : flickr.com/andrew-foster

Köln Katedrali Ziyaret Saatleri

Pazar günleri dışında katedrali Kasım – Nisan: 06:00 – 19:30, Mayıs – Ekim: 06:00 – 21:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Pazar günleri katedral 13:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Kilise ayinleri ve özel etkinlikler sırasında katedral ziyarete kapalı.

Kaynak ; flickr.com/a-peach

Köln Katedrali Giriş Ücreti

Katedrale girişler ücretsiz.

Ancak kule ve hazineleri de görmeyi planlıyorsanız giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

Kuleye çıkış ücreti ; 2022 yılı itibariyle 6€’dur.

Kombineli bilet (Kuleye çıkış ve hazineler) ise ; 8€’dur.

Kuleye çıkmaya kesinlikle değecektir, özellikle Köln’ü yukarıdan seyretmek istiyorsanız. Hazineler de görülmeye değer ancak yeteri kadar vaktiniz yoksa, hazine bölümünü es geçip sadece kuleye çıkın deriz.

Vitray Pencere – Kaynak ; flickr.com/tommy599

Köln Katedrali Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Katedral, Köln’ün merkezinde, Köln tren istasyonunun yakınında, Komödienstraße’nin hemen dışında, Domkloster’da yer alıyor.

Katedrale Köln’de gezilecek yerler listesinde popüler olan cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca konum olarak ulaşımı en kolay tarihi yapılardan biri.

Katedrale trenler ile ulaşım için Köln Tren İstasyonu’na gelmeniz yeterli. İstasyon, katedrale kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Ren Nehri boyunca bir Köln-Düsseldorfer (KD) Hattı teknesine biniyorsanız, Köln tekne iskelesinde inin ve nehir boyunca Hohenzollern Köprüsü’ne doğru Frankenwerft’i takip etmek için sağa dönün ve sonunda Köprüye ulaşmadan önce sol tarafınızda katedrali görebilirsiniz.

  • Köln Katedrali (Dom Kilisesi) Adres ; Domkloster 4, 50667 Köln,
Kaynak ; Flickr.com/thomas-spilsbury

Köln Katedrali Yakınlarındaki Oteller

Köln’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan ‘Alstadt-Nord’ bölgesi, Kölner Dom’a (Dom Katedrali) ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede konaklayacak olursanız, Köln’deki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebileceğiniz gibi, şehrin kalbinin attığı yere de yakın olursunuz.

Şehirdeki en fazla otele ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölge, Köln’ün en meşhur barlarına ve restoranlarına da ev sahipliği yapıyor.Booking.com

Katedrale 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan popüler otellerden bazıları ise ;

Stadthotel am Römerturm – 4 Yıldız

Stadthotel am Römerturm

Bu lüks otel, Köln’ün kalbinde, Köln Merkez Tren İstasyonu’na ve Köln Katedrali’ne 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki en çok rezervasyon alan lüks otellerden biri olduğu gibi, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip. Ayrıca Köln’de gezilecek yerler listesindeki diğer önemli çekim merkezlerine de bu otelden yürüyerek gidebilirsiniz.

Haus am Dom – Apartments und Ferienwohnungen – 3 Yıldz

Haus am Dom – Apartments und Ferienwohnungen

Köln Katedrali manzaralı tesislerden biri olan Haus am Dom, daire konseptinde hizmet veriyor. Daha çok geniş ailelerin tercih ettiği bir konaklama birimi olsa da, çift olarak Köln gezisi planlayanların da göz atabileceği tesislerden.

Hotel im Kupferkessel – 2 Yıldız

Hotel im Kupferkessel

Biraz daha ekonomik bir konaklama birimi arıyorsanız, 2 yıldızlı bu konukevine göz atabilirsiniz. Düşük bütçeli ailelerin favorilerinden olan bu tesis, Köln Katedrali’ne 10 dakika yürüme mesafesinde.

BENZER İÇERİKLER