Ana SayfaAlmanyaKöln Gezi RehberiKöln Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Köln Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Köln Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için bütçeye ve kişi sayısına göre birçok farklı seçenek bulunuyor.

Havaalanının resmi adı Cologne Bonn Airport (CGN – Köln Bonn Havaalanı) ve şehir merkezine yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunuyor.

Yaklaşık 60 havayolu, Havalimanı’nı 39 ülkede 130’dan fazla iç ve dış destinasyona bağlamaktadır. Bu yüzden de Avrupa’nın en çok kullanılan havaalanlarından bir tanesi.

Köln Havaalanı’nda iki adet terminal bulunuyor ve her iki terminal de çok çeşitli cafeler, restoranlar ve mağazalar sunuyor. Ayrıca hangi terminalde inerseniz inin, merkeze çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Köln Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Foto kaynak ; flickr / two_luckies

Havaalanından merkeze ulaşım için en rahat ve en çok tercih edilen seçenek, şüphesiz trenler oluyor.

Tren istasyonu ise pasaport kontrolünden çıktıktan sonra, işaretleri takip ederek 5 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Pasaport kontrolünden çıktıktan hemen sonra sola dönün ve havaalanın alt katına inin. Burada istasyona giden işaretleri göreceksiniz.

1-2 günlüğüne buradaysanız ve henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan konaklama birimlerine göz atarak başlayın derim.

Köln’de merkeze yakın olabileceğiniz ve havaalanından otelinize en kolay şekilde ulaşabilmek için ya Altstadt ya da Neustadt bölgesinde konaklayın. İki bölge de, Köln’de gezilecek yerler listesinde yer alan popüler cazibe merkezlerine oldukça yakın, ancak Neustadt bölgesi biraz daha uygun fiyatlı konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından ilk olarak bu bölgeye göz atmayı düşünebilirsiniz.

Altstadt bölgesinde otel önerisi olarak da ; 4 yıldızlı Maritim Hotel Köln veya 3 yıldızlı Mauritius Komfort Hotel in der Altstadt adlı otele göz atabilirsiniz.

Şimdi gelelim Köln Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek ulaşım seçeneklerine ;

1.TREN

Köln Havaalanı’ndan merkeze gitmek için en çok tercih edilen ulaşım araçları genellikle trenler oluyor. Bunun en önemli nedeni, trenler hem en çabuk şekilde merkeze gidiyor, hem de en ucuz ulaşım araçlarından biri.

Trenler hakkında bilmeniz gereken şey ise, havaalanından merkeze giden birçok farklı tren hattının olduğudur.

Trenlerin hemen hepsi Köln’ün merkez istasyonu olan Hauptbahnhof’a kadar gidiyor.

S-Bahn trenleri, merkez istasyonuna yaklaşık 15 dakika içinde gidiyor. Her 15-20 dakikada bir hareket eden bu trenlerin bilet ücreti ise, sadece 3€’dur. Bölgesel Ekspres (RE) trenleri 11 dakikada veya ICE trenleri 10 dakika merkeze gider. 3-5 dakikanın önemi yok diyorsanız S13 trenleri en ideal seçenektir.

S-Bahn ve RE trenleri, daha büyük Köln toplu taşıma ağının bir parçasıdır ve bu nedenle yerel ulaşım biletlerini kullanır. Bu yüzden biletlerinizi online olarak alamazsınız. Biletleri, istasyon ve otobüs duraklarındaki otomatlardan satın alabilirsiniz. Her dilde bu otomatları kullanabiliyorsunuz, bu yüzden de oldukça kolay.

ICE trenlerine bu biletler ile binemezsiniz. ICE trenleriyle 10 dakikada merkeze gitmek istiyorsanız 8€‘luk bilet satın almanız gerekiyor. Yani S-Bahn ve RE trenlerine nazaran 5€ daha pahalı.

NOT ; Bazı trenlerin sadece Ren Nehri’nin karşı yakasında bulunan Köln Messe / Deutz istasyonunda durduğunu da unutmayın. Bu yüzden trenlere binmeden önce otelinizin Köln merkez istasyonuna mı (Hauptbahnhof) yoksa Köln Messe / Deutz’e mi yakın olduğunu kontrol etmek isteyebilirsiniz. Tabii Deutz istasyonundan her 5 dakikada bir merkez istasyona giden bir treni bulabileceğinizi de unutmayın.

Köln’de toplu taşıma araçlarını çok fazla kullanacağınızı düşünüyorsanız, 24 saatlik geçerli olan ve 9€ ücreti olan bilet seçeneklerini almayı da düşünebilirsiniz.

2.OTOBÜS

Köln Bonn Havaalanı’ndan Köln şehir merkezine direkt olarak giden otobüs seçeneği bulunmuyor. Havaalanındaki otobüslerin büyük bir bölümü Bonn şehir merkezine gidiyor, ancak 161 nolu otobüs ile Köln şehir merkezine yaklaşık 10-15 dakika uzaklıkta olan Porz Markt’e gidebilirsiniz.

Porz Markt, şehrin Porz bölgesinde bulunuyor ve Porz bölgesi de şehir merkezine otobüsle yaklaşık 15 dakika uzaklıkta.

Bu yüzden Köln şehir merkezine ulaşım için otobüs tercih edecek olursanız tek seçeneğinizin 161 nolu otobüs olduğunu ve bu otobüsün de sizi merkeze gitmek için aktarma yapabileceğiniz Porz Markt durağına götürdüğünü unutmayın.

Otobüs bilet ücreti 3€ ve bu otobüs 04:30-23:45 saatleri arasında her 30-60 dakikada bir hareket etmektedir.

NOT ; Almanya’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Bonn, Köln’e sadece yarım saat sürüş mesafesinde bulunuyor. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa, otobüslerle Bonn’un merkezine gidebilir (bavullarınızı havaalanında emanet bölümüne ücretli olarak bırakabilirsiniz), bu küçük şehri keşfettikten sonra da Köln merkezine direkt olarak giden tren veya otobüslere binebilirsiniz.

3.TAKSİ & UBER

Köln Havaalanı taksileri – kaynak ; flickr / Damian Witkowski

Taksiler, Köln Bonn Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için en konforlu araçlar olsa da, en pahalı ulaşım yöntemidir.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorsanız, 7/24 havalimanı terminalinin dışında bekleyen resmi taksiler var. Havaalanından Köln şehir merkezine taksiyle gitmek yaklaşık 15 dakika sürüyor ve gideceğiniz yere göre taksi ücreti 25-30€ arasında değişiyor.

Toplu taşımaya göre daha pahalıdır ancak bagajlarını toplu taşıma araçlarında idare etmek istemeyenler veya gece geç saatte varacak olanlar için iyi bir seçim olabilir.

Yine pahalı ulaşım araçlarından biri olan, fakat taksilere nazaran biraz daha kolay ulaşım araçları olan Uber taksileri kullanmayı da düşünebilirsiniz. Köln’deki resmi taksicilerin büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşamıyor, Almanca da bilmiyorsanız, gideceğiniz yeri tarif etmek veya şoförle iletişim kurmak pek kolay olmayacaktır. Ancak Uber’de böyle bir derdiniz olmayacaktır. Ancak Uber için bir wi-fi bulmanız veya sim card satın almanız gerektiğini de unutmayın.

NOT ; 2019 yılından beri Köln’de Uber yasaldır. Dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi, taksiciler uberin yasal olmadığını söyler. Bu yüzden Uber’lerin güvenli ve yasal olduğunu unutmayın.

4.ÖZEL TRANSFER

Kuyrukta beklemek zorunda kalmadan, fiyat pazarlığı yapmadan ya da taksinin olmaması riskini göze almadan taksi kolaylığı ve rahatlığını istiyorsanız, havalimanından özel transfer için de ön rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Özel transferin en güzel yanı, uçağınız rötar yapsa bile şoförünüzün sizin için havaalanında bekliyor olması. Ayrıca özel transfer şoförlerinin hepsi gayet iyi İngilizce konuşabiliyor.

Gece geç geliyorsanız, çok fazla bagajınız varsa veya varır varmaz toplu taşıma araçlarını kullanırken kendinizi güvende hissetmiyorsanız, bu stressiz güzel bir seçenektir.

Welcome Pickups adı verilen özel transfer hizmetini kesinlikle tavsiye ederim.

NOT ; Konakladığınızın otelin havaalanı servisi olup olmadığını da mutlaka kontrol edin derim. Köln’deki çoğu 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin havaalanı servisi var. Bu özel servislerle de otelinize gidebilir ve otelinizden havaalanına tekrar dönebilirsiniz. Taksilere nazaran biraz daha pahalı olsa da, gidiş-dönüş olarak bu servisi satın alacak olursanız daha uygun fiyatlı olabiliyor.

Köln Havaalanı’na gece mi ineceksiniz ? 

Köln Havaalanı günün 24 saati açık olduğu için, özellikle düşük maliyetli havayollarından birini kullanıyorsanız, gece çok geç geliyor olabilirsiniz. Neyse ki, RE ve S-Bahn trenlerine bütün gece binebilirsiniz. Ancak bekleme süresinin gün içine nazaran daha uzun (Yaklaşık 35-45 dakika) olabileceğini de unutmayın.

Taksiler gece tarifesi kullanıyor, ancak çok büyük bir fiyat farkı olmadığından dolayı geceleri de Köln Havaalanı şehir merkezi ulaşım için taksileri kullanabilirsiniz.

Ayrıca Köln Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için konaklayacağınız otelin özel servisini veya VIP konforunda hizmet veren ve taksilerle hemen hemen aynı ücrette olan özel transfer hizmetlerini de tercih edebilirsiniz. Eğer 3-4 kişi Köln’e seyahat ediyorsanız bu ulaşım seçeneğine de göz atın deriz.

BENZER YAZILARBooking.com