Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBudapeşte'den Ne Alınır ? & Popüler Hediyelik Eşya Önerileri

Budapeşte’den Ne Alınır ? & Popüler Hediyelik Eşya Önerileri

Hatıra eşyaları, harika bir geziyi hatırlamanın en güzel yolu. Satın alındıkları ülkeye özgü olduklarında çok daha değerli olan bu hediyelik eşyalar genellikle klasikleşmiş bir anahtarlık veya kartpostallardan oluşur. Fakat Budapeşte, bundan çok daha fazlasını sunuyor. Budapeşte’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek birbirinden güzel hatıra ve hediyelik eşyalardan söz etmek mümkün. Porselenlerden kristallere, alkollü içeceklerden el işi ürünlerine kadar çok çeşitli hediyelikleri Budapeşte’nin birçok yerinde bulabilirsiniz.

Budapeşte’den Ne Alınır ?

Budapeşte’deki en fazla hediyelik eşya dükkanlarını bulabileceğiniz yer, Central Market Hall olarak bilinen Merkez Hali‘dir. Fakat şehrin dört bir yanında çok daha farklı hediyelik eşya satın alabileceğiniz mağazaları ve küçük pazarları da bulabilirsiniz. Merkez Hali’nden sonra Budapeşte’de alışveriş için Vaci Caddesi’ne, Andrassy Bulvarı’na, Ecseri Bit Pazarı’na ve Herend Porselen adlı mağazaya göz atabilirsiniz.Booking.com

1.Porselen

Budapeşte’den ne alınır ? dendiğinde akla ilk gelen şey porselen oluyor. Fakat orijinal bir Herend porseleni almak ciddi anlamda pahalı olabiliyor (80€’dan başlar). Bu yüzden daha az kaliteli olan, fakat görüntüsüyle birçok turistin ilgisini çekebilecek standart porselenleri satın almayı da düşünebilirsiniz.

Macar geleneksel el yapımı porselenlerin tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Gerçekten kraliyet porseleni olan Herend porseleni, Avusturya’dan Meksika’ya kadar kraliyet saraylarında kullanılmış.

Kraliçe Victoria, Avrupa’daki sergilerde sergilendiğinde Macar porseleninden o kadar etkilenmiş ki, sarayı için bizzat sipariş vermiş.

Porselen, kuvars, kaolin ve feldspat karışımı kullanılarak muazzam ısıda pişirilir ve ardından zanaatkarlar tarafından elle boyanır. Güzel kahve fincanları, çorba kaseleri, tabaklar ve kaseler yaprak, kuş ve çiçek desenleriyle süslenir.

Herend Porselen maalesef ucuz değil, yani fiyatlar yaklaşık olarak 80-250€ arasında değişiyor, ancak fiyatına kesinlikle değer.

Foto kaynak ; flickr / Christoph Kaiser

Herend Porselenler’in taklit ürünleri de var. Eğer 5-10€’a bir porselen alıyorsanız, o porselenin orijinal Herend Porseleni olmadığını da unutmayın.

Diğer seçeneğiniz ise Vaci utca‘daki birçok hediyelik eşya dükkanından daha sıradan olan Macar porselenlerinden satın almak. Kalite konusunda bekleneni vermese de oldukça ucuzdur. Zaten porselenlere çok fazla ilginiz yoksa, daha basit ama çok farklı renkte ve şekildeki porselenlerden almak daha mantıklı olabilir.

Nereden alınır ? ;

  • Fabrikanın aynı isimdeki mağazasından alabilirsiniz (Herend Porselen) – 80-250€ çok fazla derseniz 5-20€ arasında olan, çok çeşitli porselenleri bulabileceğiniz Vaci Utca’da yer alan hediyelik eşya dükkanlarına da göz atabilirsiniz.
  • Adres ; Szentharomsag utca 5
  • Çalışma saatleri ; Haftanın her günü 10:00-19:00 saatleri arası.

2.Ajka Crystal

1897’de kurulan Ajka Kristal Fabrikası, ürettikleri güzel el yapımı kristal ürünleriyle dünyaca tanınıyor. Lüks hediye kutuları içerisinde gelen, 20 farklı renkteki sofra takımları ve dekor ürünleri genel olarak biraz pahalıdır, fakat Budapeşte’den alınabilecek en şık ve havalı şeylerden biri.

Fabrikada, Ajka’nın ana cam üfleyicileri, camı ahşap bir kalıba üfler ve ardından dört saat boyunca sürekli bir soğutma işlemine tabi tutar. Kristal daha sonra elle kazınmış bir tasarımla dönüştürülür.

Ajka Crystal’e ait bir hediyelik/hatıralık eşya almak isterseniz Ajka Crystal Brand Store adı verilen, şirketin kendi mağazasına uğrayabilirsiniz.

  • Adres; Szent Istvan Korter 18 veya diğer bir diğer mağazanın bulunduğu Kossuth Lajos u. 10 adresine de gidebilirsiniz.

3.Boyalı Yumurta

Budapeşte’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek bir diğer güzel hediyelik eşya ise, şehrin birçok yerinde bulabileceğiniz Boyalı Yumurtalardır.

Daha çok Paskalya döneminde meşhur olsa da, Budapeşte’yi veya Macaristan’ın geri kalanını yılın hangi zamanında ziyaret ederseniz edin, sayısız farklı renk ve desende boyanmış yumurtaları bulabilirsiniz.

Eski zamanlarda Macar erkekler, Paskalya Pazartesisi sevdiklerini ziyaret eder ve üzerlerine su serperlermiş. Karşılığında kadın aşıklar bu adamlara el boyaması yumurta hediye ederlermiş.

Bu Macar boyalı yumurtaları, hayvanlardan çiçeklere ve hatta dini sembollere kadar geniş bir tasarım ve renk yelpazesinde mevcuttur. Yumurtalar, Vaci Caddesi’ndeki hemen hemen her mağazada ve Budin Kalesi bölgesindeki el sanatları pazarında, hediyelik eşya dükkanlarında satılıyor.

4.Paprika

Paprika, bildiğiniz kırmızı biber ve Budapeşte’de ve Macaristan’ın genelinde birçok yemekte kullanılır. Bizde de var aynısı var neden Budapeşte’den alayım derseniz ? bu kırmızı biberler yemekte kullanmak için değil de, daha çok saklamak için alınıyor da o yüzden.

Budapeşte’nin dört bir yanındaki mağazalarda, Merkez Hali’nde ve pazarlarda bu Paprikaları bulabilirsiniz. Fakat eşinize dostunuza hediye olarak almak isterseniz Vaci Caddesi’ne gidin. Buradaki hediyelik eşya dükkanlarından, özenle paketlenmiş kutularla satın alabilirsiniz.

Küçük tahta servis kaşıkları da genellikle dahildir. Çantaların büyüklüğüne ve tahta servis kaşıklarının dahil edilmesini isteyip istemediğinize bağlı olarak fiyatlandırma 8-18€ arasında değişiklik gösteriyor.

5.Tokay Şarabı

Tokaji (Tokay) Şarabı da, Budapeşte’den alınacak şeylerden biri.

Antik tarihe göre, Kraliçe Victoria’nın doğum günü için her yıl İmparator Franz Josef, yaşadığı her ay için ona bir şişe Tokaji şarabı hediye edermiş.

Tokay şarabı adını, Budapeşte’den yaklaşık iki saat uzaklıkta olan Macaristan’ın Tokaj bölgesinden alıyor.

Bu şarap genel olarak tatlı, fakat sek şaraplar da var. Arkadaş veya aileniz için ya da eve götürmek için satın alınabilecek en güzel şeylerden biri olan Tokay şarabını, Vaci Caddesi’ndeki 23 nolu Bacchus Borkereskedes likör mağazasından satın alabilirsiniz. Fiyatlar 7-24€ arasında değişiyor.

6.Masa Örtüleri

Budapeşte’de, daha doğrusu Macaristan’da bizim geleneklerimize ait birçok şeyi de bulabilirsiniz. Bunlardan biri de el işi masa örtüleri.

Macaristan’da popüler olan birkaç farklı nakış stili vardır, bunlardan en yaygın olanı beyaz desenler üzerine mavi ve renkli çiçek desenlerinin işlenmesiyle yapılmış olanlardır. Budapeşte’deki birçok hediyelik eşya dükkanlarında bulabileceğiniz bu masa örtülerinin fiyatı, boyutlarına ve renklerine göre farklılık gösterebiliyor.

Mavi iplik, porselen çay fincanları üzerindeki desenlere benzer, geleneksel bir zarafeti çağrıştıran narin tasarımlara sahip beyaz kumaşları elde işlemek için kullanılır. Daha renkli bir görünüm için, beyaz ve siyah kumaşların üzerine işlenmiş parlak kırmızı ve yeşil çiçek desenlerini tercih edebilirsiniz.

Küçük sehpa boyutlarında, kaliteli bir el işi masa örtülerini yaklaşık 50€‘ya satın alabilirsiniz. Bu el işi masa örtülerini satın alabileceğiniz en ideal yer ise Budapeşte’de gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Merkez Hali’dir (Central Market Hall). Budapeşte’nin hemen her yerinden bu pazara çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

7.Geleneksel Macar Gömlekleri

Geleneksel Macar Gömlekleri, daha çok hatıralık olarak satın alınıyor olsa da, gardırobunuza ekleyebileceğiniz kıyafetlerden de olabilir.

Macarlar bu kıyafetleri halk dansları kutlamaları veya ulusal kutlamalar zamanında giyiyor. Bu halk kostümleri, genelde çok renkli oluyor ve üzerlerine işlenmiş güzel tasarımlara sahip.

Kadın kıyafetleri genellikle kombinezonlu geniş etekler ve kabarık kollu bluzlardan oluşur. Erkek kostümleri ise, genelde uzun kollu olur ve bir yelek veya kuşakla tamamlanır.

Botlar ve işlemeli ayakkabılar da geleneksel kıyafetlerinin temelini oluşturur.

Halk gömlekleri genellikle beyazdır ve renkli desenlerle elde işlenir. Bazen yakayı veya manşetleri süslemek için şeritler kullanılır.

Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri ve Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yerlerden olan Vaci Caddesi, bu harika hediyelik eşyaları satan birçok dükkana ev sahipliği yapar. Özellikle bir mağaza tavsiyesi isterseniz de ; Folkart Centrum‘a (58. Vaci Utca) göz atabilirsiniz. Hem fiyatı hem de bol seçeneğe sahip olmasıyla turistlerden tam puan almış bu mağaza, haftanın her günü 10:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

8.Unicum

Unicom – kaynak ; flickr / Paul Downey

Güzel yeşil şişelerde şişelenmiş bu acı bitki likörü, yüzyıllardır sır olarak kalan bir tarif kullanılarak 40’tan fazla baharattan yapılır.

Pek çok Macar, 1790’da İmparator II. Joseph için bir tonik olarak hazırlanan bu içeceğin tıbbi özellikleri olduğunu savunuyor.

Neredeyse çarpıcı tadı kadar büyüleyici bir geçmişe sahip olan Unicum, en iyi Budapeşte’deki Zwack Unicum Müzesi’nin Ziyaretçi Merkezi’nden satın alınabilir.

Budapeşte’de gezilecek yerler arasında olan Zwack Unicum Müzesi’nin hediyelik eşya bölümünde satılan Unicum’un fiyatı ise şişe boyutlarına göre 15€-100€ arasında değişiyor.

9.Kurtos Kalacs

Budapeşte’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden biri olan Kurtos Kalacs, kesinlikle denenmesi gereken bir kek. Fakat son zamanlarda Budapeşte’yi ziyaret eden gerek arkadaşlarımızın gerekse Türk turistlerin favori hatıralık eşyalarından biri olan bu silindir şeklindeki kek/tatlı hediyelik olarak da satılıyor.

Açıkçası bayat oldu mu tadı çok değişiyor, yani yemek için almayı planlıyorsanız taze pişmişinden alın ve aldığınız gibi yiyin.

Macaristan’da üretilen en eski ve tartışmasız en lezzetli hamur işlerinden biri olan Kurtos Kalacs, Budapeşte’nin hemen her köşesinde satılıyor. Fakat hediyelik olarak satın almayı planlıyorsanız, özel olarak paketlenmiş olanları satın alın deriz, yani kendiniz paketlerseniz çok daha çabuk bayatlıyormuş.

  • Genelde kömür ateşinde pişirilen, Budapeşte’nin popüler lezzetlerinden olan Kurtos Kalacs’ın fiyatı ise 3-5€ civarındadır.

10.Metro T-Shirt

Metro T-Shirt – kaynak ; redbubble.com

Budapeşte’nin en iyi hediyelik eşyalarından biri de Budapeşte’nin metro sisteminin bir tişörtün üzerine basılmış halidir. Son zamanlarda Avrupa’nın dört bir yanında popüler olsa da, Budapeşte, bu metro tişört sistemini kullanan ilk şehirlerden biri.

Bu metro tişörtlerini Budapeşte’deki hediyelik eşya mağazaların büyük bir bölümünde bulabiliyorsunuz, fakat kaliteli bir şey almak isterseniz Merkez Hali’ne gidebilirsiniz.

11.Shot Bardakları

Budapeşteden alınacak şeyler

Alkolle arası olanların en çok tercih ettiği hediyelik eşyalardan biri Shot Bardakları oluyor.

Shot Bardakları hem saklaması kolay hem de ucuz ve paketlemesi kolay. Yani güzel bir hediyelik eşya da olabilir. Budapeşte’de yapılan Shot Bardaklarının en güzel özelliği ise, Çin veya Tayvan’dan gelmiyor oluşu 🙂 Yani dünyanın birçok yerindeki hediyelik eşya dükkanlarında olduğu gibi bir shot bardağı değil, biraz daha özel shot bardaklarından bahsediyoruz. Mesela bunlardan bir tanesi gerçek sığır boynuzuna yapılmış olanlardır.

Eğer bu sığır boynuzundan yapılan veya cam olmayan farklı materyallerden yapılan shot bardaklarını satın almak isterseniz uğramanız gereken adres şüphesiz Szkíta Kézműves Áruház adlı dükkan olmalı. Bu dükkana Macaristan Ulusal Müzesi’nden yürüyerek 3-5 dakikada gidebilirsiniz.

Budapeşte’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok hediyelik veya hatıra eşyalarından bahsetmek mümkün. Fakat listeyi Çin’den veya diğer ülkelerden getirilen eşyalar yerine sadece Budapeşte’ye, yani Macaristan’a özgü olan eşyaları ekledik. Listedeki alkollerin yanı sıra, Pálinka ismindeki meyveli Brendi’yi de satın almayı düşünebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR