Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBudin Kalesi & Tarihi, Çevresinde Görülecek Yerler, Bilgiler

Budin Kalesi & Tarihi, Çevresinde Görülecek Yerler, Bilgiler

Budapeşte'nin olmazsa olmaz turistik çekim merkezlerinden biri olan Budin Kalesi, birçok farklı tarihi yapıya ev sahipliği yapan bir tür kompleks. Kompleks içerisinde, hem şehrin muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz yerler, hem de müze ve diğer ilgi çekici yapıları bulabilirsiniz. Kale kompleksinde mutlaka görülmesi gereken yerleri, kalenin kısaca tarihini ve kompleks içerisinde yer alan çekim merkezlerinin giriş ücretini yazının devamında bulabilirsiniz.

-

Budin Kalesi, “Castle Hill” veya “Buda Kalesi” olarak da biliniyor. Bilinenin aksine burası sadece bir kale değil, birçok tarihi yapının bir araya gelmesiyle oluşan bir tür kompleks. Eski Kraliyet Sarayı, Balıkçı Tabyası ve Matthias Kilisesi ise bu kompleksin en önemli yapıları arasında geliyor.

Budapeşte’de gezilecek yerler listesindeki en önemli turistik nokta olan ve şehri en etkileyici şekilde gören Budin Kalesi, hem sahip olduğu diğer tarihi yapıları, hem de eşsiz manzarasıyla turistlerin Budapeşte’de en çok ziyaret ettiği yerler arasında. Bunun yanında Castle District adı verilen (Kale Bölgesi) yer, şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor.

Budin Kalesi Çevresinde Gezilecek Yerler

Budin Kalesi (Buda Castle) adı verilen kompleks içinde ve çevresinde görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Bu yüzden kale bölgesi için en az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

1.Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası
Kaynak ; flickr.com/yuan

Fisherman’s Bastion (Balıkçı Tabyası), Budin Kalesi kompleksinin en önemli ve en dikkat çeken yapılarından biri. Burası, hem şehrin hem de Tuna nehrinin en güzel manzarasını seyredebileceğiniz yer. Özellikle akşam saatlerinde çok daha farklı bir manzaraya ev sahipliği yapan Balıkçı Tabyasıise, kale bölgesinde ilk olarak göz atabileceğiniz çekim merkezlerinden.

1895-1902 yılları arasında inşa edilen tabyanın 7 kulesi, sütunları ve kabartmaları Frigyes Schulek tarafından Neo-Romanesk tarzında tasarlanmış. Tabya, ev sahipliği yaptığı birbirinden etkileyici heykelleriyle de ilgi görüyor. Kuzey avluda, ünlü kesişlerden olan Julianus ve Gellért’in heykelleri, güney avluda ise Macaristan’ın ilk kralı Aziz Stephen’in bronz atlı heykeli yer alıyor.

Tabyanın içerisinde bir de cafe&restoran bulunuyor. Şehrin geneline göre çok da pahalı olmayan bu mekandan da güzel bir manzara seyretmek mümkün. Özellikle akşam yemekleri için tercih edilen bu mekan için de önceden rezervasyon yaptırmak gerekebiliyor.

2.Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen Matthias Kilisesi, tarihi 11. yüzyıla uzanan bir kilisenin üzerine 1269 yılında inşa edilmiş. Türk hükümdarlığı döneminde bir camii olarak hizmet veren yapı, belirgin barok tarzıyla dikkat çekiyor.

Anjou’lu Charles Robert, 1309 yılında burada Macaristan Kralı ‘I. Charles’ olarak taç giymiş. Bu bakımdan tarihsel bir öneme sahip olan kilise, hem Çek halkı hem de turistler tarafından ilgi görüyor.

Matthias Kilisesi, görkemli mimari yapısının yanı sıra, hükümdarların taç giyme törenlerinin yapıldığı yer olmasıyla da önemli bir yere sahip. Kilise, 1867’de Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph ve eşi Elisabeth’in taç giyme törenine de ev sahipliği yapmış.

Kilisenin iç mekanını ve kulesini günümüzde ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca kilisede bir hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

Son olarak, kale ve çevresi dahil Budapeşte’nin zengin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz de, kilisenin hemen arkasında yer alan eski kaya şapelini ziyaret edebilirsiniz.

3.Macaristan Ulusal Galerisi

Macaristan Ulusal Galerisi
Macaristan Ulusal Galerisi – Kaynak ; flickr.com/phillip-bouchard

Budin Kalesi’nin Eski Kraliyet Sarayı’nda bulunan Macaristan Ulusal Galerisi, Macar istilası zamanından Gotik, Rönesans ve Barok dönemlerine, 19. ve 20. yüzyıllara kadar değişen bir Macar heykel ve resim koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Sanatseverlerin popüler gezi duraklarından olan galeri, kalenin Tuna nehrine bakan ana kanadında yer alıyor.

Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinden heykeller ve panel resimleri, en çok ilgiyi gören eserler oluyor. Mór Than, László Pál, Mihály Munkácsy, Alajos Stróbl ve György Zala gibi ünlü sanatçılara ait çok sayıda 19. yüzyıl heykelleri ve resimlerini de bu galeride görebiliyorsunuz.

Macaristan Ulusal Galerisi, kalıcı sergilerin yanı sıra geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Galerinin resmi web sayfası üzerinden geçici sergiler takvimine de göz atabilirsiniz.

Macaristan Ulusal Galerisi – Kaynak ; flickr.com/thomas-landgren

Budin Kalesi’nin birkaç kanadına yayılmış olan galeride ayrıca bir kubbe terası bulunuyor. Hem şehrin hem de Tuna nehrinin muhteşem manzarasına sahip olan bu terasa çıkmayı da unutmayın.

Macaristan Ulusal Galerisi giriş ücreti 2.600 HUF (Yaklaşık 8€) ve pazartesi günü hariç haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasında galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

3.Budapeşte Tarih Müzesi – Budin Kalesi Müzesi

Budin Kalesi Giriş Ücreti
Budapeşte Tarih Müzesi – kaynak ; flickr / fuland

Kale müzesi olarak da bilinen Budapeşte Tarih Müzesi, 2000 yılı aşkın hikayesi olan başkentin kabaca tarihini anlatıyor. Fotoğraflar, giysiler, aletler, mobilyalar, mühürler, armalar ve daha birçok eser ve objelerle hem tarih hem sanatseverlere farklı bir deneyim sunuyor.

Budapeşte Tarih Müzesi giriş ücreti 2022 yılı itibariyle 2400HUF (Yaklaşık 7€). Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4.Askeri Tarih Müzesi

Budin Kalesi Hakkında Bilgiler

Askeri Tarih Müzesi, Orta Çağ’dan modern döneme kadar Macaristan’ın askeri tarihini anlatıyor. Müzenin bulunduğu bina 1800’lerde bir ordu kışlasıymış, 1920 yılında da müzeye çevrilmiş. Müzede Macar Devrimi ve Macaristan’ın başarısız bağımsızlık savaşı gibi konularla alakalı çok sayıda bilgilendirme ve eserleri görebilirsiniz.

Askeri Tarih Müzesi giriş ücreti 1500HUF’tur. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5.Ulusal Széchényi Kütüphanesi

Budin Kalesi Tarihi

Ulusal Széchényi Kütüphanesi, 1985 yılından beri Budin Kalesi’nin güneybatı kanadında yer alıyor. Büyüklüğü ve mimarisiyle dikkat çeken kütüphane, 1802’de Kont Ferenc Széchenyi tarafından kurulmuş.

Günümüzde ülkenin milli kütüphanesi olarak hizmet veren bu kütüphane, Macar el yazmalarından haritalarına 6 milyondan fazla belge içeriyor. Ayrıca binada bir cafe ve kitapçı da bulunuyor. Kütüphane, daha çok dışarıdan görüp geçebileceğiniz bir tarihi yapı diyebiliriz. Çünkü Macar kitaplarına ilginiz yoksa, içeride ilginizi çekecek pek fazla bir şey yok.

Ulusal Széchényi Kütüphanesi’nin giriş ücreti ise 1200HUF’tur.

6.Trinity Meydanı

Trinity Meydanı – kaynak ; flickr / lraul06

Budin Kalesi bölgesindeki merkezi meydan olan Trinity Meydanı (Szentháromság tér), Barbier ve Ungleich tarafından 1714’te tasarlanan büyük bir Barok veba sütunu olan ”Kutsal Teslis Heykeli”ne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

İtalyan mimar Ceresola’nın planlarından 17. yüzyılın sonunda inşa edilen muhteşem bir bina olan Buda’nın eski Belediye Binası da dahil olmak üzere, diğer birçok dikkate değer bina meydanın etrafında toplanmış. Yine ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri olan Macar Kültür Vakfı Evi de tam olarak burada bulunuyor. Eğer yaz aylarında Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız meydanda birkaç sokak göstericisini de görebilirsiniz.

7.Gentlemen’s Street (Uri Utca)

Uri Utca – kaynak ; flickr / Randy Connolly

Romanesk, Gotik ve Barok mimarisinin muhteşem örnekleri, kale bölgesinin çok sayıda butik mağaza, galeri, restoran ve kafenin sıralandığı bir kilometre uzunluğundaki Arnavut kaldırımlı popüler Gentlemen’s Street’i (Uri utca) çevreler. Hem yeme içme hem de küçük alışverişlerin adresi olan bu cadde de, kale çevresinde görülecek önemli turistik noktalardan bir tanesi.

Uri utca’nın en üst ucunda bulunan 13. yüzyıldan kalma Saint Mary Magdalene Kilisesi, cadde üzerindeki en ilgi çekici tarihi yapılardan biri. Ayrıca yeteri kadar zamanınız varsa, eski telefonlar ve ilgili iletişim gereçlerinin sergilendiği Telefonlar Müzesi’ne de göz atabilirsiniz.

8.Labirentler

Labirentler – kaynak ; flickr / Brka

Oyulmuş geniş ve karmaşık bir doğal mağaralar ve geçitler sistemi olan Labirentler, Kale Tepesi’nin altında ve Uri Utca’dan bir girişle ulaşılabiliyor.

Turlarla ziyaret edilebilen bu labirentler içerisinde esrarengiz taş anıtlar ve kalıntıları görebilir, bu oyma doğal mağaralar hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

Budin Kalesi çevresinde gezip görülecek yerler tabii ki bu 8 yer ile sınırlı değil. Bu listeye ek olarak, Trinity Square (Kale Meydanı), Uri Utca adı verilen cadde ve Labirentler de kale kompleksi çevresinde görebileceğiniz, Budapeşte’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden.

Budin Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Budin Kalesi Nerede
Kaynak ; flickr.com/thomas-landgren

Budapeşte’de büyük bir olasılıkla hareketli şehir merkezi Peşte tarafında konaklayacağınızı varsayarsak, kaleye toplu taşıma araçlarıyla ulaşmanız gerekiyor.

Kaleye ulaşım için en çok tercih edilen yol Zincir Köprü’nün hemen yakınında yer alan Füniküleri kullanmaktır.

Şehir merkezinde bulunan ”Deák Ferenc tér”den 16 numaralı otobüsle de direkt olarak kaleye ulaşabilirsiniz. Bu otobüsle ‘Clark Ádám tér’ durağında inip fünikülere aktarma da yapabilirsiniz.

Bu otobüs Zincir Köprü’den geçerek kale bölgesine ulaştığından dolayı, fünikülere binmek istemezseniz direkt olarak bu otobüsle Buda bölgesindeki kale kompleksine ulaşabileceğinizi de unutmayın.

Kaleye giden Füniküler – Kaynak ; flickr.com/yuan

Alternatif olarak 4 veya 6 numaralı tramvaya binerek Széll Kálmán tér‘e gidebilir ve ardından kale bölgesine giden 16 nolu otobüse binebilirsiniz. Budapeşte’de toplu taşıma araçlarını kullanırken, yolculuk başına tek bilet kullanmanız gerektiğini, tek biletle otobüsten tramvaya veya metroya aktarma yapamayacağınızı da unutmayın. Ayrıca biletlerinizi onaylattığınızdan da emin olun. Aksi takdirde kontrol yapıldığı zaman ceza yiyebilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/thanate-tan

Füniküler, ünlü Zincir Köprü’nün Buda tarafındaki Clark Ádám tér’den Buda Kalesi’ne kadar gidiyor. Bu, turistlerin en çok sevdiği ulaşım yöntemi. Haftanın 7 günü 07:30-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tek yön bilet ücreti 1200 HUF, gidiş-dönüş bileti ise 1800 HUF’tur.

Haritayı google maps‘te görmek için tıklayın

Budin Kalesi Tarihi

Budin Kalesi Tarihçesi
Budin Kalesi Tarihi – Kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Budin Kalesi, yaklaşık 1000 yıldır Macar yaşamında önemli bir rol oynamış. Kale kompleksi çevresindeki ilk yerleşimin tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanıyor. Kale orijinal olarak 1265 yılında tamamlanmış. 14. ve 15. yüzyıllarda ve 1541’de Macaristan’ın Osmanlı işgaline kadar ciddi değişiklikler geçirmiş olan kale, 1686 yılında Buda’yı Osmanlı’dan kurtarmaya yönelik kuşatma sırasında ağır hasar almış.

Kuşatmadan sonra 1700’lü yılların ortalarında yeniden inşa edilen kale, 1848 Devrimi ve 1849 Kuşatması sırasında da yine ağır hasar görmüş.

Kale, İkinci Dünya Savaşı’nın son aylarında da ağır hasar almış ve 48 günlük kuşatma sırasında Ocak 1945’ten itibaren ağır bombardımana tutulmuş. Kale Bölgesi’nin tamamı ağır hasar almış, ancak en kötü darbeyi kale kompleksi almıştı. Bina yanmış, kubbe ve çatı çökmüş, güney kanadının duvarları yıkılmıştı.

Günümüzde görülen yapıların büyük bir bölümü Komünist hükümet tarafından yapılan yeniden yapılanma sayesindedir. 1948 yılında yeniden inşa edilen kale kompleksi ve saray, günümüze kadar gelebilmiş.

Bugün Budapeşte’nin en etkileyici manzarasına ev sahipliği yapan kale kompleksi ve saray, şehirde kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

Eski Kraliyet Sarayı – Kaynak ; heather-cowper

Budin Kalesi Giriş Ücreti

Kale kompleksi içerisindeki cazibe merkezlerinin her biri farklı bir giriş ücreti ile ziyaret edilebiliyor. Ancak kombineli biletler ile de yukarıdaki 5 turistik yeri görebiliyorsunuz.

Budapeşte Tarih Müzesi giriş ücreti 2400HUF (7€), Ulusal Széchényi Kütüphanesi 1200HUF, Askeri Tarih Müzesi 1500 HUF, Matthias Kilisesi 1000HUF ve Balıkçı Tabyası ücretsiz (kulelere çıkmadığınız sürece). Kuleye çıkmak isterseniz de 1600HUF civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Budin Kalesi Giriş Ücreti
Kaynak ; flickr.com/kirk-k

Budin Kalesi’ne Yakın Popüler Oteller

Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan Buda bölgesini tercih edecek olursanız, kale bölgesindeki turistik cazibe merkezlerinin hemen hepsine yürüme mesafesinde olursunuz. Ayrıca kale bölgesi, Budapeşte’nin en sessiz bölgesi olarak bilinir. Yani gece hayatıyla pek ilgilenmiyor ve turistlerin yoğun olduğu bölgelerden biraz daha uzak olmak istiyorsanız, daha çok çiftlerin ve ailelerin tercih ettiği kale bölgesindeki otellere göz atabilirsiniz.

Bu bölgede çok sayıda otel ve diğer konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Kale kompleksine en yakın popüler otellerden bazıları ise ;

InterContinental Budapest – 5 yıldız

InterContinental Hotel Budapest

Buda tarafındaki en lüks otellerden biri olan InterContinental, Zincir Köprü’nün hemen yanında, kale kompleksine 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Muhteşem bir şehir ve Tuna nehri manzarasına sahip olan tesis, özellikle aileler ve çiftler tarafından tercih ediliyor.

Hotel Clark Budapest – 4 yıldız

Hotel Clark Budapest

Sadece yetişkin konseptinde (Çocuklu aileler için uygun oda yok) hizmet veren otel, Budapeşte’nin en romantik konaklama birimlerinden. Şehirdeki en fazla rezervasyon alan tesislerden biri olmasının yanında, sunduğu manzara ve eşsiz konumuyla popüler olan tesis, Budin Kalesi’nin hemen yanı başında bulunuyor.

Hotel Orion Várkert – 3 yıldız

Hotel Orion Várkert

Kale kompleksine 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, konumu ve fiyatıyla Budapeşte’nin en popüler otelleri arasında. Şehirdeki en ekonomik otellerden biri olan tesis, modern ve şık odalarıyla hizmet veriyor.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR