Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBudapeşte'de Ne Yenir & Nerede Yenir ? | Lezzet Durakları

Budapeşte’de Ne Yenir & Nerede Yenir ? | Lezzet Durakları

-

Budapeşte’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek o kadar lezzetli Macar yemekleri var ki, saymakla bitmez. Fakat dillerden düşmeyen, klasikleşmiş bir yemek varsa o da kesinlikle Gulaş’tır. Ayrıca her bütçeye uygun Macar yemeklerinin dışında, dünya mutfağından birçok yeme içme seçeneklerini de Budapeşte’de bulabiliyorsunuz.

Mütevazi sokak yemeklerinden şık ve lüks restoranların menülerine kadar çok çeşitli yemek kültürüne sahip olan Budapeşte’de, bizden olan tanıdık lezzetleri de bulmak mümkün.

Budapeşte’de yeme içme için klasikleşmiş lezzetlere ve mekanlara geçmeden önce, mekanlar ve yemekler hakkında bilmeniz gereken birkaç şeyden bahsetmekte de yarar var ;

Öncelikle Budapeşte yemekleri için turistik cazibe merkezlerine yakın bir restoranı tercih ediyorsanız, bahşiş ödemeniz şart. Her mekan için geçerli olmasa da, hesaba birçok mekanda bahşiş adı altında ayrıca bir ücret yansıyor. Yani servisi beğenmeseniz dahi bahşiş verebiliyorsunuz. Bu yüzden menülerdeki fiyatlar ile ödeyeceğiniz fiyatların biraz daha farklı olabileceğini unutmayın

Budapeşte’de ucuz yemek yiyebileceğiniz bir mekan arıyorsanız, mümkün olduğu kadar turistik yerlere uzak olan mekanları tercih edin. Budapeşte, çok pahalı bir şehir değil. Fakat şehir merkezi ve turistik noktalar çevresinde yer alan mekanlar ciddi anlamda pahalı olabiliyor, özellikle yoğun sezonda şehri ziyaret ediyorsanız.

Budapeşte’de Ne Yenir ?

Budapeşte’deki geleneksel Macar yemeklerinin dışında çok fazla lezzetten de bahsetmek mümkün. Fakat ilk olarak Budapeşte’nin, daha doğrusu Macaristan’ın en meşhur yemeklerinden bahsedelim ;

1.Gulaş

Budapeşte’de ne yenir ? dendiğinde akla ilk gelen lezzet şüphesiz herkesin bildiği veya duyduğu Gulaş oluyor. Gulaş, aslında bir çorba olarak biliniyor, fakat aşırı doyurucu olduğundan dolayı bir ana yemek olarak da tercih edilebilir.

Gulaş, soğan, kırmızı biber, domates ve biberle pişirilmiş sığır etinden yapılan ince bir et suyu. Fakat içerisinde bol et olan veya daha susuz halde servis edilen türleri de var. Bu yüzden Gulaş’ı her yerde yemek yerine, en popüler Gulaş mekanlarında yemenizi tavsiye ederim (Çorba olarak değil de, susuz şeklinde yapan birkaç mekanı 5. ve 7. bölgede bulabilirsiniz)

Genellikle taze beyaz ekmek ve yanında doğranmış acı kırmızı biber ile servis edilir. Geleneksel olarak bir köylü yemeği ve ilk olarak çobanlar tarafından açık ateşte bir dökme demir olan, bogrács adı verilen kazanlarda pişirilmiş ve günümüze kadar gelmiş.

→Budapeşte’de Gulaş nerede yenir ? ; Baltazar Budapest adlı mekan, şehrin Budin Kalesi Bölgesi’nde, çağdaş bir ortamda klasik Macar yemekleri sunan, popüler bir gizli mücevher. Sadece bizim değil, tripadvisor ve yerel halkın da Gulaş için önerdiği güzel bir mekan. Fakat Peşte tarafındaysanız 5. bölgedeki herhangi bir Macar restoranı, Gulaş için denenebilir.

2.Chicken Paprika

Paprika bildiğiniz kırmızı biber, fakat Macarlar paprika diyor. Chicken (Tavuk) ile kırmızı biberin bir araya getirilmesiyle yapılan bu Macar yemeği de en az Gulaş kadar ilgi görüyor.

Portakal-kahverengi bir sosla boğulmuş bir tavuk fileto, genellikle bir makarna/erişte eşliğinde, üstüne bol miktarda ekşi krema dökülerek servis edilir.

Çok acı sevmiyorsanız dahi Chicken Paprika’yı deneyebilirsiniz. Çünkü Paprika, özellikle talep edilmediği zaman sadece çok az ekleniyor. Yani kırmızı biberin tadını alıyorsunuz, fakat damak yakacak türden bir acısı yok.

Sos genellikle kırmızı biber, domates, ekşi krema, soğan ve yeşil biberlerden oluşur ve bunların hepsi bir araya gelerek pürüzsüz ve lezzetli bir sosta güzelce karıştırılır. Bu sos tavuğun üzerine dökülerek servis edilir.

→Chicken Paprika nerede yenir ? ; Kesinlikle Belvárosi Lugas Restaurant deriz. Hem fiyatlar çok abartılı değil, hem de Budapeşte’de yemek yenecek en popüler mekanlardan biri. Restoranın tripadvisor üzerindeki mükemmel değerlendirme puanına ve yorumlarına da göz atabilirsiniz.

3.Langos

Ilık yenen ve ekşi krema ve rendelenmiş peynirle veya sarımsaklı tereyağıyla (veya tümü) sotelenmiş derin yağda kızartılmış hamurlu gözleme olan Langos için özellikle bir restorana gitmenize gerek yok. Budapeşte’nin popüler sokak yemekleri arasında olan Langos’u şehrin birçok yerinde deneyebilirsiniz.

Langos, bizdeki pişinin biraz daha şık bir versiyonu diyebiliriz. Küçük bir tabak boyutunda hamurun üzerine kaymak ve peynir rendesi eklenerek servis ediliyor. İyi bir Langos’un dışı gevrek, ortası yumuşak ve dolgun olmalı. Sosisle servis eden yerler de var. Fakat Langos’un sosisle gideceğini pek düşünmüyoruz, yine de denemek isterseniz aklınızda olsun.

→Langos Nerede Yenir ? ; Şehrin birçok yerinde bulabileceğiniz Retro Büfe, Langos’u denemek için en ideal yer. Özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz de, Retro Langos Budapest (Bajcsy-Zsilinszky út 25) adlı mekanı deneyebilirsiniz.

4.Kurtos Kalacs (Kürtőskalács – Bacalı Kek)

Bu tatlı ikramlar, tereyağı sürülmüş ve odun kömürü üzerinde kavrulmuş koni şeklindeki şişlerin etrafına sarılan uzun şekerli hamur şeritlerinden yapılır.

Şeker, gevrek bir kaplama oluşturmak için karamelize olur ve hamur şişten çıkarıldığında, bir baca gibi merkezden buhar salar. Özellikle turistlerin favori tatlılarından biri olan Kurtos Kalacs da, Budapeşte’de denenmesi gereken lezzetlerden.

→Nerede Yenir ? ; Budapeşte’de bu tatlılar için yüzlerce sokak tezgahı veya mekan bulabilirsiniz. Kalitesi, yerine ve mekana göre değişir. Fakat bir süre bekletilmiş olanlardan değil de, taze yapılmış olanları yediğinizden emin olun. Andrássy Bulvarı ve Bajcsy-Zsilinszky Caddesi’nin köşesindeki yer, Macar halkı arasında popülerdir.

5.Gyümölcsleves (Soğuk Meyve Çorbası)

Bir yemeğin sonunda yiyeceğiniz bir şey gibi görünse de, Gyümölcsleves tipik olarak soğuk bir başlangıç veya hafif bir yaz yemeği olarak servis edilir.

Macarların yanı sıra, Polonyalılar, Almanlar ve Avusturyalılar arasında da popüler olan bu meyve çorbası, genelde vişne, ekşi krema ve biraz şekerin karışımıyla yapılıyor. Soğuk servis edildiğinden daha çok yaz aylarında tercih ediliyor.

→Nerede yenir ? ; Kispiac Bisztro, yaz boyunca mükemmel meyve çorbası sunan, Aziz Stefan Bazilikası’na yakın şirin küçük bir restoran.

6.Paprikás Krumpli

Budapeşte de nerede yemek yenir

Paprikás krumpli, patates, domates, soğan, sarımsak, kırmızı biber ve isteğe bağlı sosislere dayalı bir Macar yahnisidir. Çobanlar tarafından hazırlanan yemek, popülaritesine rağmen hâlâ genellikle kırsal kesimde hazırlanır, bu nedenle restoranlarda nadiren görülür.

Paprikas krumpli’nin hazırlanması kolaydır ve ocakta veya bir bograkta (yakılan bir tencerede) pişirilebilir. Yemeğin kalitesi üç ana bileşene bağlıdır – yağ, kırmızı biber ve patates. Güveç genellikle turşu ve taze ekmek ile servis edilir.

→Nerede yenir ? ; Paprikas Krumpli’yi daha çok geleneksel Macar yemekleri servis eden lokantalarda bulabilirsiniz. Şık ve lüks restoranların çoğu bu yemeği menüsüne eklemez.

7.Pörkölt

Macaristan’ın Ulusal yahnisi olan Pörkölt, Budapeşte’de denenmesi gereken en lezzetli yemeklerden bir tanesi.

Güveç, sığır, kuzu, domuz veya tavuk gibi etlerden yapılır ve bol soğan, sarımsak ve kırmızı biber tozu ile kırmızı bir sosta pişirilir. Bu yüzden sipariş vermeden önce yemeğin hangi etten yapıldığını bilmek isteyebilirsiniz. Genellikle sığır veya kuzu etiyle yapılıyor olsa da, bazı mekanlarda domuz etiyle de yapılıyor.

Geleneksel olarak köfte, haşlanmış patates veya makarna ile servis edilir ve bir Macar meyve brendi ile eşleştirmeniz önerilir. Pörkölt’ün tarihi, geleneksel Macar gulaşıyla yakından bağlantılıdır, çünkü her iki yemek de orijinal olarak toz kırmızı biber kullanılarak yapılan köylü yemekleri olarak hazırlanmıştır.

→Nerede Yenir ? ; Pörkölt, şehirdeki hemen her Macar restoranında bulunabilir. Fakat özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz, Getto Gulyas veya Pozsonyi Kisvendeglo adlı mekana göz atabilirsiniz. Bu 2 mekana, Budapeşte’de gezilecek yerler arasında öne çıkan çekim merkezlerinin hemen hepsinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

8.Husleves

Geleneksel olarak sığır eti veya tavukla hazırlanan bu doyurucu Macar çorbası, özellikle kış aylarında popüler olsa da, yılın her dönemi içilebilecek lezzetli çorbalardan biri.

Çorba oldukça doyurucu olduğundan bir ana yemek olarak da sipariş verebilirsiniz.

Husleves, Budapeşte’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden. Daha çok yerel halk arasında favori bir yemek olsa da, turistler arasında da bir hayli popüler.

→Nerede Yenir ? ; Şehirdeki her Macar restoranın menüsünde bulunur

9.Rakott Krumpli (Patates Güveci)

En popüler Macar yemeklerinden biri olan Rakott Krumpli, bildiğimiz patetes güveci. İnanılmaz derecede çok yönlü olmasına rağmen, genellikle çok katmanlı dilimlenmiş patates, kızarmış domuz pastırması (Sığır pastırması ile sipariş verebiliyorsunuz) veya csabai sosisi ile kremsi bir yumurta ve ekşi krema karışımından oluşur.

Altın kahverengi ve çıtır çıtır olana kadar kısa sürede pişirilen bu doyurucu yemek genellikle ana yemek olarak tüketilir ve genellikle çeşitli turşu salatalarıyla tamamlanır.

→Nerede Yemeli ? ; Stand 25 Bisztro bu patates güvecini yiyebileceğiniz en iyi ve en popüler mekanlardan biri.

10.Gesztenyepüre (Kestane Püresi)

Gesztenyepüre, krem şanti ile kaplanmış, püre haline getirilmiş, şekerli kestanelerden oluşan tatlı bir ikramdır. Macaristan’da çok popülerdir, ancak ilk olarak 1475’ten kalma bir İtalyan yemek kitabında keşfedilmiş.

Bu yemek, kestane püresi, şeker ve romun karıştırılması ve daha sonra bir kıyma makinesine yerleştirilmesiyle yapılır.

Çırpılmış kremanın yanı sıra kakao tozu ve vişne ile de kaplanabilir. Orijinal versiyon daha sonra Mont Blanc adında geleneksel, mevsimlik bir Fransız tatlısına uyarlanırken, Macarlar varyasyonlarını 18. yüzyılda tanıtmıştır.

11.Esterházy Torta

Esterházy torta, Esterházy hanedanının bir üyesi ve Avusturya İmparatorluğu’nun diplomatı olan Prens Paul III Anton Esterházy de Galántha’nın adını taşıyan bir Macar pastasıdır.

Geleneksel olarak, Esterházy torta birkaç katman badem beze ve zengin, konyak aromalı vanilyalı kremadan oluşur, ancak modern versiyonlarda bademler genellikle ceviz veya fındık ile değiştirilir. Pasta, beyaz bir fondan krema ile kaplanır ve bir örümcek ağı veya şerit ebru tarzında çikolata ile süslenir.

Bugün sadece Macaristan’da değil, Avusturya’da ve diğer Orta Avrupa ülkelerinde de en popüler tatlılardan biridir.

→Nerede Yenir ? ; Budapeşte’deki hemen her pastacıda bu keki bulabilirsiniz. Ancak Cafe Gerbeaud ve Auguszt Cukraszda bu kek için gidilecek en iyi ve en ünlü yerler.

12.Zserbo

Bu katmanlı, çikolata kaplı kayısı ve cevizli kek, Budapeşte’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en ünlü tatlı ikramlardan biri.

Orijinal tarif kayısı reçeli gerektirse de, zencefil, elma, erik reçeli ve hatta bal ve cevizle doldurulmuş diğer versiyonları bulmakta mümkün.

→Nerede Yenir ? ; Kesinlikle Cafe Gerbeaud’ta denenmeli.

13.Dobos Torte

Her zamankinden daha uzun süre saklanabilecek bir pasta yapma girişimi olarak, József C. Dobos adlı Macar şekerlemeci, Dobos turtasını ilk kez 1885’te Budapeşte Ulusal Genel Sergisi’nde tanıtmış.

Altı ince sünger kek katmanı ve beş kat çikolatalı kremadan oluşan yuvarlak bir kektir.

Kurumasını önlemek için, kekin üst kısmında parlak bir sert karamel tabakası bulunurken, kenarlar genellikle yer fıstığı ile kaplanır. Sertleşmeden önce karamel tabakası özel bir Dobos bıçağı ile dilimler halinde kesilmeli ve ardından karamel parçaları kekin üzerine dizilmelidir.

→Nerede Yenir ? ; Cafe Gerbeaud ve Auguszt Cukraszda.

Budapeşte’de Nerede Yenir ?

Budapeşte’nin en popüler yemekleri ve tatlıları için özellikle mekan tavsiyesi verdik. Fakat genel olarak güzel bir öğle veya akşam yemeği için, ya da kahvaltı ve kahve molası için tercih edilebilecek Budapeşte’nin en popüler mekanlarından da bahsetmekte yarar var.

NOT ; Budapeşte’de yemek yenecek en popüler ve en fazla mekana ev sahipliği yapan yer, ‘District V’ (5. Bölge – Belváros-Lipótváros). İster kahvaltı veya kahve molası, isterseniz öğle veya akşam yemeği için aradığınız hemen her şeyi bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Yukarıdaki mekanlara ek olarak, hem fiyatı hem de popülerliği ile öne çıkan şu mekanlara da göz atabilirsiniz ;

Belvárosi Disznótoros (Karolyi Caddesi)

Belvárosi Disznótoros – foto kaynak ; flickr / james hamill

Klasik bir Macar restoranı. Şnitsel ve et yemekleriyle öne çıkan bu mekanda domuz eti de servis ediliyor. Bu yüzden etli yemek seçimi yaparken dikkat etmenizde yarar var. Fiyatlar gayet ucuz. Bundan dolayı da daha çok öğrenciler ve turistler tarafından tercih ediliyor.

Frici Papa

Gönül rahatlığıyla Budapeşte’nin en iyi restoranlarından biri diyebiliriz. 10€’nun altında birçok ana yemek var. Yani mekân, Budapeşte’nin en ucuz restoranlarından biri. Düşük fiyatlı Macar yemekleri arıyorsanız, yerel halkın da favorisi olan, fakat daha çok turistlere hitap eden bu mekânı deneyebilirsiniz. İki katlı bu mütevazi restoran, salaş bir görünüme sahip olsa da turistlerden tam puan alıyor.

Kivansag kifözde

Yine ucuz bir mekân arayanların tercih edebileceği bir yer. Budapeşte’de güzel bir öğle yemeği nerede yenir ? sorusuna cevap olabilecek bu popüler mekân, 1985 yılından günümüze bir aile tarafından işletiliyor. Samimi atmosferiyle de sevilen bu mekânda tıka basa yeseniz bile 15-20€’dan fazla ödeyeceğinizi sanmıyoruz.

Csarnok Vendeglö

Orta bütçeli turistlerin göz atabileceği bir diğer popüler mekân ise, salaş görünümüyle dikkat çeken Csarnok adlı restorandır. Burası tipik bir Macar restoranı, fakat Macar yemeklerinin yanında farklı mutfaklardan da lezzetler bulunuyor. Haşlanmış köfte veya dana paprikası kesinlikle denemeye değer.

Restaurant Rosenstein (Rosenstein Vendéglő)

Restaurant Rosenstein – foto kaynak ; welovebudapest.hu

Daha çok dünya mutfağıyla adından söz ettiren, şehirdeki en popüler mekânlardan biri. Yukarıdaki diğer mekânlara nazaran biraz daha pahalı olsa da, güzel bir akşam yemeği için düşünülebilir.

Budapeşte’de Kahvaltı Nerede Yapılır ?

Budapeşte’de kahvaltı için en popüler mekânlar da şehrin Peşte tarafından yer alıyor. Yine 5. ve 7. bölge de en iyi Budapeşte kahvaltıcılarını bulabileceğiniz yer. Tabii bu bölgelerin yanı sıra kahvaltı için daha birçok bölge ve mahalleden bahsetmekte mümkün. Popüler kahvaltı mekânlarından bazıları ise ;

Börze Budapest

Budapeşte de ne yenmeli

Budapeşte’nin en iyi kahvaltıcıları arasında trend olan Börze Budapest, haftanın yedi günü sabahın erken saatlerinden gece yarısına kadar klasik Macar yemekleri sunan şık bir şehir restoranı. Ancak daha çok kahvaltısıyla adından söz ettiriyor.

Ayrıca bu mekân akşam yemekleri için de düşünülebilir. Fiyatlar, şehir merkezindeki kahvaltıcıların geneline nazaran biraz daha pahalı olabilir, fakat öğle ve akşam yemekleri ortalama düzeyde.

Double Shot Partisan Coffee

Double Shot Partisan Coffee – kaynak ; caffee.blog.hu

Budapeşte’de şık ve modern bir mekânda leziz kahvaltının popüler adreslerinden biri olan Double Shot, hem yerel halk hem de turistler arasında oldukça popüler. Fiyatlar ucuz olmasa da cep yakacak türden değil.

Şehir merkezindeki sessiz bir yan sokakta saklanan Double Shot, Budapeşte’de gün boyu kahvaltı servis eden popüler bir restoran ve kafedir. Avokado tostu, granola kaseleri ve zerdeçallı latte de dahil olmak üzere burada popüler uluslararası kahvaltı yiyeceklerini ve içeceklerini bulabilirsiniz. Bir capuchino yaklaşık 4€, yani şehir merkezinin kalbinde yer alan süper popüler mekânlarla hemen hemen aynı düzeyde bir fiyata sahip denebilir.

Stika

Stika – kaynak ; Charliediscover.com

Budapeşte’nin 7. bölgesinde, Aziz Stefan Bazilikası’na yaklaşık 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan bu popüler mekân, hafta içi gidilecek mekânlardan biri. Hafta sonu tıklım tıklım olan bu mekânda, yer bulmak biraz zor, özellikle geç saatlere kalacak olursanız.

Yemekleri hakkında çok iyi şeyler söyleyemesek de kahvaltısının gayet başarılı ve çeşitli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca şehir merkezindeki mekanlara nazaran daha uygun fiyatlı olması da bu mekânı öne çıkaran özelliklerden.

Mazel Tov Bar & Restaurant

Mazel Tov Bar & Restaurant – kaynak ; flickr / nan palmero

Daha çok akşam saatlerinde bar mutfağıyla popüler olan bir mekân. Ayrıca bu bar, Budapeşte’nin en şık ve en güzel atmosfere sahip mekânlarından biri. 7. Bölgede yer alan bu mekân, şehirdeki diğer mekânlara nazaran daha pahalı bir kahvaltı ve akşam yemeği sunuyor, fakat buna rağmen mekân hınca hınç turistlerle dolu, özellikle akşam saatlerinde.

Szimply

Szimply, tarihi şehir merkezindeki bir binanın Arnavut kaldırımlı avlusunda tüm gün kahvaltı servis eden küçük bir mekân. Kahvaltı menüsü çoğu pahalı ve ustalıkla hazırlanmış, trend olan uluslararası kahvaltılıkların bir koleksiyonundan oluşuyor. Yani kahvaltı için paraya kıyarım, sırada beklerim yeterki en iyisi ve en güzeli olsun diyorsanız, gidebileceğiniz en ideal yer Szimply olabilir.

Türk kahvaltısına yakın olsun diyorsanız, bu mekân size göre olmayabilir, fakat kahvaltıda yeni şeyler denemeyi seven biriyseniz göz atabilirsiniz. Fiyatlara ortalamanın biraz üzerindedir.

Budapeşte’de Nerede İçilir ?

Budapeşte’de ne yenir & nerede yenir ? sorunuza cevap bulduysanız, şimdi şehirdeki en popüler ve en iyi barları ve kahve içebileceğiniz mekanlara göz atabilirsiniz.

Budapeşte’de en iyi kahve mekanları ve barlarını da yine 5 ve 7. bölgede bulabilirsiniz.

Budapeşte’de Kahve nerede içilir ? ;

Espresso Embassy ; Budapeşte’nin en güzel ve en iyi bilinen cafelerinden biri. 5. bölgede bulunan bu mekân, kahvelerinin yanı sıra kekleriyle de adından söz ettiriyor.

Dorado Cafe ; Budapeşte’nin eski Yahudi Mahallesi’nde hızla nezihleşen Klauzál Caddesi’nde bulunan bitkilerle dolu bir kahve dükkanı. 7. bölgede yer alan bu mekânda kahvelerin yanı sıra, şarapları da deneyebilirsiniz.

Kelet Cafe ; Şehrin 11. bölgesinde yer alan bu mekân, kalabalık bir cadde üzerinde yer alıyor. Ayrıca Türk kahvesi de sunan mekân, birbirinden leziz kekleriyle ünlüdür. Yerel biralar ve şarapları da burada bulabilirsiniz.

Budapeşte’nin en iyi barları ;

Kisüzem ; Akşam saatlerinde gidilecek güzel bir mekân arıyorsanız, ilk olarak Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevaplardan biri olan 7. bölgedeki hareketli bir mekân olan Kisüzem’e göz atabilirsiniz. Mekânın daimi müşterileri yerel sanatçılar, Budapeşte’nin sol görüşlü aydınları ve uluslararası öğrenciler olsa da, turistler arasında da popülerdir.

Bela ; Oturup birkaç kadeh bir şey içebileceğiniz nezih mekânlardan biri. 11. bölgede bulunuyor ve daha çok akşam saatlerinde hareketleniyor. Gün içerisinde bir şeyler içmek için de gidilecek yerlerden.

Budapeşte’de Yeme İçme Konusunda Tavsiyeler

  • Budapeşte’deki cafelerin ve restoranların büyük bir bölümünde bahşiş hesaba yansıyor. Bu yüzden fazladan bahşiş vermenize gerek yok, zaten beklenmezde. Bu yüzden sipariş verirken ortalama %10 gibi bir bahşiş ücretini de hesaplamayı unutmayın.
  • Budapeşte’de en fazla restoran, cafe ve barları bulabileceğiniz yerler 5, 7 ve 11. bölgedir. Bu bölgelerde yer alan mekânların fiyatları genel olarak ortalama düzeyde. Fakat Budapeşte’de gezilecek yerler listesinde yer alan popüler cazibe merkezlerine süper yakın restoranlardan ve cafelerden mümkün olduğunca uzak durun. Çünkü fiyatlar genelde şişirilmiş oluyor.
  • Budapeşte’de Michelin yıldızlı restoranlar var. Düşük bütçeli bir öğle veya akşam yemeği yemeyi planlıyorsanız, tercih ettiğiniz restoranın Michelin yıldızlı olup olmadığına mutlaka göz atın. Zaten Budapeşte’de çok fazla michelin yıldızlı restoran yok, fakat yine de dikkatli olun.
  • Budapeşte’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek popüler lezzetlerin hemen hepsini, şehrin 5. ve 7. bölgelerinde bulabilirsiniz. Burası şehrin Peşte tarafı ve en fazla Macar restoranına ev sahipliği yapan yeri.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR