Budapeşte Parlamento Binası & Tarihi, Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Macaristan'ın en görkemli ve en büyük tarihi yapılarından biri olan Budapeşte Parlamento Binası, hem iç mekan süslemeleri ve sergilenen eserler hem de muhteşem mimarisiyle şehirde mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerden biri.

Macaristan Parlamento Binası olarak da bilinen, gotik mimarisiyle şehirdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Budapeşte Parlamento Binası, Tuna nehri boyunca tüm güzelliği ve görkemiyle uzanıyor. Sadece Budapeşte’nin değil, Avrupa’nın da en eski yasama binalarından biri olarak bilinen yapı, daha çok iç mekanıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Binanın büyük bir bölümü günümüzde ziyarete açık olsa da, tüm salonları ve odaları göremiyorsunuz.

Macar mimar Imre Steindl tarafından 1885’de yapımına başlanan bina, 1896 yılında Macaristan’ın 1000. yıl dönümü şerefine açılmış olsa da inşaat 1904 yılında tamamlanmış. Mimar Imre Steindl, 1902 yılında hayatını kaybettiğinden dolayı da binanın açılışını görememiş.

Günümüzde Budapeşte Parlamento Binası, şehirdeki en popüler instagram spotlarından biri olarak biliniyor. Hem Budin Kalesi’nden hem de nehrin karşısından oldukça güzel fotoğraflanabiliyor.

Budapeşte Parlamento Binası Hakkında Bilgiler

Budapeşte Parlamento Binası Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/brook-ward

18.000 metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük parlamentolarından biri olan Budapeşte Parlamento Binası, dışarıdan olduğu kadar içeriden de oldukça etkileyici bir mimariye sahip.

268 metre uzunluğu ve 123 metre genişliğindeki bina, 700 oda, 10 avlu, 29 merdiven ve yaklaşık 250 heykelden oluşuyor. 96 metreye kadar yükselen kubbesiyle Budapeşte’nin en yüksek binalarından biri olarak kabul ediliyor.

Parlamento binası önünde yer alan heykel ise, Macaristan Prensi II. Francis Rákóczi‘nin (1704-1711) atlı heykelidir. Ayrıca binanın yanında, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Amiral Miklós Horthy’nin diktatör rejimine karşı ayaklanmanın ikonik şairi Attila József’in (1905-1937) heykeli de yer alıyor.

Bu binayı sadece 45 dakika süren rehberli turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Maalesef bireysel geziye izin verilmiyor. Turlar İngilizcenin yanı sıra, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca yapılıyor. Türkçe dilde rehber bulunmuyor. Ancak özel olarak Türk rehber tutarak da parlamento binasını ziyaret edebilirsiniz. Tabii kişiye özel bu rehberli turların da oldukça pahalı olabileceğini de unutmayın.

Parlamento Binası’nın içi – Kaynak ; flickr.com/nan-palmero
  • Budapeşte’nin Peşte tarafında Tuna nehri kıyısındaki Parlamento Binası, Macaristan’ın en büyük binası, Budapeşte’nin ise en yüksek binasıdır.
  • Binanın inşaatı 1904 yılında tamamlanmış olsa da, açılışı ülkenin 1000. yıl dönümü olan 1896 yılında yapılmış.
  • Binanın mimarı Imre Steindl, inşaat tamamlanmadan kör olmuş. Bu konu hakkında da birçok efsane ve söylenti bulunuyor.
  • Yaklaşık 40 milyon tuğla, 30.000 metreküp oyma taş, yarım milyon değerli taş ve 40 kilogram 22-23 ayar altın kullanılan inşaatta yaklaşık 100.000 kişinin çalıştığı biliniyor.
  • Parlamento Binası’nın şekillenmesi bilinçli sembolizm seçimlerinden doğmuş ve önemli tarihsel ve politik mesajlar taşımaktadır. Tuna nehri tarafından bakıldığında, alt ve üst evlerin salonlarının kulelerle çevrili kubbenin iki yanında yükseldiğini görüyoruz, bu da bina inşa edilirken faaliyette olan iki meclisli parlamentonun anısını çağrıştırıyor. İki salon, boyut ve şekil olarak tamamen aynıdır, dolayısıyla temsili alt ev ile tarihi üst ev arasındaki eşitliği ifade eder. Aralarında yükselen kubbe, yasama meclisinin birliğini ifade etmesinin yanı sıra iki meclisin ortak oturma yeri olarak hizmet ediyor.
Kaynak ; flickr.com/thomas-d-morkeberg
  • Bina, çeşitli mimari tarzların unsurlarını ve motiflerinin karışımına sahip. Kat planı barok bir mimariye sahipken, cephe süslemesi gotik stile ve tavanın dekorasyonu ise rönesans üslubuna sahiptir.
  • Haç şekli oluşturan ana boşluklar ve bunların kesişme noktasında yükselen kubbe ile düzeni simetriktir. Binanın içinde çeşitli büyüklüklerde 10 avlu, 13 asansör ve yüzlerce ofis bulunuyor. Odalar da birbirine sonsuz bir koridor sistemi ile bağlanmıştır.
  • İçeride ve dışarıda, duvarlarda toplam 242 heykel var. Ön cephede Macar hükümdarların, Transilvanya liderlerinin ve ünlü askeri figürlerin heykelleri sergileniyor. Pencerelerin üzerinde kralların ve düklerin armaları tasvir edilmiş. Doğu merdiveni iki aslanla çevrilidir. Parlamento’ya girerken, büyük dekoratif merdivenlerden çıkıp, tavandaki freskleri görebilir ve bir duvar nişinde mimar Imre Steindl’in büstünün önünden geçebilirsiniz. Diğer heykeller arasında Árpád, Stephen I ve John Hunyadi’nin heykelleri bulunuyor.
  • Binayı boydan boya geçen kırmızı halı ise yaklaşık 3 kilometre uzunluğundadır.

Budapeşte Parlamento Binası Tarihi

Budapeşte Parlamento Binası Tarihçesi
Bina girişinde bulunan heykeller – Kaynak ; flickr.com/thanate-tan

Parlamento Binası’nın inşaatı 1885 yılında başlamış ve 1896 yılında Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yıldönümünde ziyarete açılmış. Ancak inşaat 1904 yılına kadar tamamlanmamış.

Tarihinde birçok önemli olaya tanık olmuş olan bu tarihi bina, Kossuth Lajos Ter‘e (Kossuth Meydanı) bakıyor. Bu nedenle de meydanda gerçekleşen birçok olaya tanık olmuş. Bunlardan en önemlisi, 25 Ekim’de iktidardaki Komünist rejime karşı bir ayaklanma sırasında protestocuların Parlamento önünde toplandığı 1956 trajik olaylarıdır. Bu olayın anıtını da bugün meydanda görebilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/nan-palmero

Günümüzde bina etrafı cafeler ve restoranlarla çevrili olduğu gibi birçok cazibe merkezine de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de Tuna kıyısındaki ayakkabılardır.

Budapeşte Parlamento Binası Giriş Ücreti

Budapeşte Parlamento Binası’na giriş ücreti 2022 yılı itibariyle Avrupa vatandaşları için 3500 HUF (Yaklaşık 10€) ve Avrupa vatandaşı olmayanlar için ise 6700 HUF’tur (18€).

Kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Giriş biletinizi online olarak alabileceğiniz gibi parlamento binası girişinden de alabiliyorsunuz. Tabii online olarak biletinizi alacak olursanız, yarım saate yakın süren bilet kuyruklarına da girmek zorunda kalmazsınız.

Budapeşte Parlamento Binası Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü ziyarete açık olan bu binayı 09:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte Parlamento Binası Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, Peşte tarafında Tuna kıyısında yer alan Parlamento Binası’na şehir merkezinden yürüyerek ve şehrin hemen her yerinden toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla gidebilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Kaynak ; flickr.com/dennis-jarvis

Kossuth Lajos Square ; Kossuth Meydanı olarak da bilinir ve Parlamento Binası’ın hemen karşısında yer alır. Lipótváros bölgesinde yer alan bir şehir meydanı olan Kossuth Lajos, tarihinde birçok önemli olaya tanıklık etmiş. Günümüzde bu meydan, Budapeşte’de gezilecek yerler arasında oldukça popüler cazibe merkezlerinden.

Tuna kıyısındaki ayakkabılar ; Bir Holokost anıtıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında bu nehir kıyısı boyunca infaz edilen binlerce insanı temsil eden bu ayakkabı heykelleri de, Parlamento Binası’na 3-5 dakika yürüme mesafesinde.

Kaynak ; flickr.com/arthur-t-labar

Bunun yanı sıra, Budapeşte’nin en önemli cazibe merkezlerinden olan Budin Kalesi, Zincir Köprü ve Balıkçı Tabyası‘na Budapeşte Parlamento Binası’ndan yürüyerek 30 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/gilbert-sopakuwa

Budapeşte Parlemento Binası Yakınındaki Oteller

Budapeşte’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Parlamento Binası’na ev sahipliği yapan ‘Belvaros’ bölgesindeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Bu bölgedeki otellerde konaklayacak olursanız, Budapeşte’nin hem Buda tarafını hem de Peşte tarafını rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca bu bölge şehir merkezine nazaran daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor.

Budapeşte Parlamento Binası’na 10-15 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan ve Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler otellerden bazıları ise ;

City Hotel Ring – 3 yıldız

Bir konukevi olarak hizmet veren bu tesis, Parlamento Binası’na yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak şehrin en güzel bölgesinde Belvaros’ta bulunan tesis, şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerinden.

Novotel Budapest Danube – 4 yıldız

Novotel Budapest Danube

Şehirdeki en popüler lüks otellerden biri olan Novotel, Tuna Nehri kenarında yer alıyor. Bar ve restoranından eşsiz bir Tuna nehri manzarası sunan otelden Parlamento Binası’na yürüyerek 7 dakika içinde gidebilirsiniz. Ayrıca Budapeşte’de gezilecek yerler listesindeki simge yapıların büyük bir bölümü de bu otele yürüme mesafesinde.

Hotel President – 4 yıldız

Hotel President

Biraz daha lüks bir deneyim sunan Hotel President, Macaristan Ulusal Bankası ve Ticaret Odası’nın yanında yer alıyor. Budapeşte Parlamento Binası‘na 10 dakika yürüme mesafesinde olan tesis, konum olarak şehirdeki birçok cazibe merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!