Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBudapeşte Gece Hayatı & Gece Kulüpleri / Eğlence Mekanları

Budapeşte Gece Hayatı & Gece Kulüpleri / Eğlence Mekanları

-

Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip şehirlerinden biri olan Budapeşte, daha çok ruin (Harabe) barlarıyla adından söz ettiriyor olsa da, çok sayıda gece kulübü, havuz partileri ve canlı müzik mekanlarıyla da ünlüdür. Budapeşte gece hayatı” için en hareketli ve en popüler yer şehrin 7. bölgesi olsa da, şehirdeki diğer bölgelerde de gece hayatı adına birçok eğlence mekanı bulabilirsiniz.

Ruin Bar, yani harabe bar deneyimi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye özgü. Dünyanın başka bir yerinde bu harabe barlara benzer bir mekan bulmanın mümkün olmaması ve Budapeşte gece hayatı dendiğinde akla ilk olarak bu barların gelmesi, ruin barların dünyaca tanınmasının ana nedeni.

Komünizm düştüğünde ve ekonomi kapitalizme geçtiğinde, Budapeşte’nin şehir merkezinde çok sayıda ucuz gayrimenkul varmış. Genç, yaratıcı girişimciler terk edilmiş binaları yeniden kullanma fırsatını görmüş ve bu harabe binaları kiralayarak onları bir dizi mobilya ve dekorasyonla doldurmuş ve eşi benzeri görülmemiş bir bar havası yaratmışlar. Aceleci başlangıçlarından dolayı bu barların büyük bir bölümü ikinci el dükkanı veya bit pazarı görünümünde olsa da, yine de hem turistlerin hem de yerel halkın Budapeşte geceleri için en çok tercih ettiği yer olmaya devam ediyor.

Budapeşte’deki bu ruin barların bir tarafı oturup arkadaşlarınızla sohbet edip, bir şeyler içebileceğiniz bir pub havası sunarken, bir bölümü tamamen parti için ve oturup bir şeyler yiyebileceğiniz bir yer olarak düzenlenmiş.

Budapeşte Gece Hayatı İçin Nerede Konaklamalı ?

Öncelikle Budapeşte’nin hemen her bütçeye hitap eden bir gece hayatı deneyimi sunduğunu unutmayın. Yani çok ucuz mekanları bulabileceğiniz gibi, VIP girişi olan gece kulüplerini de bulabiliyorsunuz. Ayrıca toplu taşıma araçlarının büyük bir bölümü gecenin geç saatlerine kadar hizmet veriyor. Yine de otelinize veya konakladığınız tesise kolay bir şekilde dönüş yapmak adına şehirdeki gece hayatının kalbine yakın bir yerde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Bu yüzden Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal yeri bulmanızda da yarar var.

Budapeşte gecelerinin kalbinin attığı yer şüphesiz 7. bölge. Fakat 5 ve 6. bölgeler de gece hayatına yakın olmak için düşünülebilecek konaklama seçenekleri arasında.

Budapeşte gece kulüpleri

Budapeşte 7. Bölge (Erzsebetvaros)

Budapeşte’de gece hayatının en iyisi ve en popüler olanı buradadır. Yani şehirdeki en iyi ruin barlar, gece kulüpleri ve barları bu bölgede bulabilirsiniz. 7. bölgeden şehir merkezine ve şehirdeki bazı turistik noktalara yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu yüzden burada konaklayarak da Budapeşte’de gezilecek yerler listesindeki simge yapılara çok uzak olmayacağınızı unutmayın.

Hem 4-5 yıldızlı lüks otelleri hem de 2-3 yıldızlı butik otelleri bulabileceğiniz 7. bölgedeki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Otel önerisi olarak da ; 3 yıldızlı Hotel Gozsdu Court veya 4 yıldızlı Hotel Memories Budapest adlı tesise göz atılabilir.

Budapeşte 6. Bölge (Terezvaros) ; Hem 7. bölgeye ve şehir merkezine yakınlığı hem de birçok eğlence mekanına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar. 7. bölgede aradığınız zevkte veya bütçede konaklama birimini bulamazsanız, alternatif olarak 6. bölgeye de göz atabilirsiniz. Bu bölgedeki tüm otellere göz atmak için tıklayın.Booking.com

Budapeşte’deki En Popüler Ruin Barlar

Budapeşte gece hayatı konusunda ünü Avrupa’ya yayılmış olan Ruin (Harabe) Barların büyük bir bölümü şehrin 7. bölgesinde bulunuyor olsa da, 5. ve 6. bölgede de bu tür barları bulabilirsiniz. Ayrıca Budin Kalesi bölgesi dışında, şehrin hemen her bölgesinde birçok bar ve eğlence mekanı da var (Budin Kalesi’nin bulunduğu bölge ise, daha çok sessizliği ve sakinliği ile tercih edilen bir bölge, bu yüzden geceleri burası ölü bir yer)

1.Szimpla Kert

Budapeşte Ruin Barlar
Szimpla Kert – kaynak ; flickr / jev55
Szimpla Kert – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Şüphesiz Budapeşte’nin en ünlü barlarından biri olan Szimpla Kert, bir gece kulübü tarzında değil de, daha çok bir Pub konseptinde hizmet veriyor. Yani dans etmek için bir mekan arıyorsanız, bu mekan yerine yazının devamındaki gece kulüplerine göz atabilirsiniz.

Szimpla Kert, şehirdeki en ünlü bar olmasının yanında, şehirde açılan ilk ruin bar olmasıyla da ilgi görüyor.

Gündüz saatlerinde de hizmet veren mekan, daha çok akşam saatlerinde hareketleniyor. Ayrıca barda içkilerin yanı sıra, atıştırmalık yiyecekleri de bulabilirsiniz.

Szimpla Kert’te fiyatlar ortalama düzeyde, bu yüzden de daha çok öğrenciler ve turistler tarafından tercih ediliyor.

⇒Çalışma saatleri ; Hafta içi 12:00-04:00, hafta sonu 09:00-04:00

⇒Adres ; Budapeşte 7. bölge – Kazinczy u. 14, 1075

⇒Fiyat ;$$$$

2.Instant & Fogas Haz

Kulüp benzeri bir harabe barı olan Instant, bir bardan çok daha fazlasını sunuyor. Daha çok gece kulübü olarak tercih edilen mekan, Budapeşte’nin en ünlü ve en sevilen barlarından biri.

Şehirdeki diğer harabe barlara kıyasla Instant’ta fiyatlar biraz daha pahalı. Fakat şehirdeki en canlı ve kalabalık gece kulübü olduğu için gecenin ilerleyen saatlerinde buraya mutlaka göz atın derim.

Şehrin Yahudi bölgesinde, büyük bir binada yer alan Instant, dans etme havasında olanların tercih ettiği bir yer olsa da, oturup bir şeyler içebileceğiniz bölümleri de bulunuyor.

Fogas Haz ise aynı binada yer alan bir diğer harabe bar. Yani bu iki barın bulunduğu yer, bir nevi kompleks de diyebilirim. Instant’ın tempolu havasını beğenmezseniz, daha sakin Fogas Haz’a geçebilirsiniz. Tavandan sarkan bisiklet ve bardaklar bulunan bu bar, diğer harabe barlara göre daha sanatsal.

Instant & Fogas Haz, Szimpla Kert’e nazaran çok daha az turistik. Yani daha çok yerel halkla iç içe olabileceğiniz bir yer diyebiliriz.

⇒Çalışma saatleri ; 16:00-06:00

⇒Adres ; Budapeşte 7. bölge – Akácfa u. 49-51, 1072

⇒Fiyat ; $$$$

3.Grandio

Grandio Hostel & Bar

Grandio’s Bar, her zamanki yıkık mobilyalar ve bazı benzersiz duvar resimleri ve sanat eserleriyle dekore edilmiş bir parti hosteli.

Budapeşte’ye sadece gece hayatı için gidiyor ve hostellerde konaklamaya alışıksanız, gecenin geç saatlerindeki çılgın partileriyle ünlü bu hosteli tercih edebilirsiniz.

Hostelin bir barı ve avlusu bulunuyor. Daha çok beer pong gibi oyunlarla yavaş başlayan parti, gecenin ilerleyen saatlerinde çok daha değişik boyutlara taşınıyor. Hostelde konaklamadan da bu hosteldeki bara gidebilir ve eğlenceye katılabilirsiniz.

Grandio, Budapeşte’nin en ünlü harabe barlarından biri olan Szimpla Kert’e ve popüler bir gece kulübü olan Doboz’a çok yakın bir konumda bulunuyor. Şehirdeki Ruin barlara nazaran bu hostelin barı çok daha ekonomik diyebilirim.

⇒Çalışma saatleri ; 7/24 (Parti için gitmeyi planlıyorsanız akşam 10:00’dan sonra gidin derim)

⇒Adres ; 7. bölge – Nagy Diófa u. 8, 1075

⇒Fiyat ; $$$$

4.Mazel Tov

Mazel Tov – kaynak ; flickr / nan palmero

Mazel Tov, hem güzel ve hareketli bir gece hayatı hem de güzel bir yemek için tercih edebileceğiniz en popüler ruin barlardan biri. Budapeşte’de ne yenir & nerede yenir ? sorusuna da popüler bir cevap olan bu bar da, yukarıdaki 3 bar gibi 7. bölgede yer alıyor.

Burası bir bar & restaurant olarak hizmet veriyor. Yani dans havasındaysanız, aradığınız tempoyu bu barda bulamazsınız. Fakat oturup bir şeyler yemek istiyor veya eşiniz/dostunuzla sosyalleşmek istiyorsanız, Mazel Tov güzel bir tercih olabilir.

Mazel Tov, bir harabe bar olsa da, Budapeşte’nin en modern barlarından biri. Fiyat olarak diğer Ruin barlardan pahalı. Fakat biraz daha modern bir mekan tercihi yapmak isterseniz ilk olarak bu mekana göz atın deriz.

⇒Çalışma saatleri ; 13:00-01:00

⇒Adres ; 7. bölge – Akácfa u. 47, 1072

⇒Fiyat ; $$$$

5.Csendes Letterem – Vintage Bar & Café

Csendes Letterem – kaynak ; welovebudapest.com

Budapeşte’nin en şık ruin barı hangisi derseniz, kesinlikle birçok Macar halkı gibi biz de Csendes Letterem deriz.

Bir cafe olarak da hizmet veren bu bar, Budapeşte’nin en popüler barlarından biri olmasının yanında, en turistik mekanlarından biri.

Şehir merkezinde, 5. bölgede yer alan bu bar, sessiz bir arka sokakta bulunuyor.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun ihtişamlı günlerinde büyük bir kahvehane olarak hizmet vermiş olan bar, günün her saatinde tercih edilebilir.

Csendes Letterem, hem turist hem de yerel halkın tercih ettiği, öğrencilerin pek fazla olmadığı bu mekan da, Budapeşte gece hayatı için unutulmaz bir deneyim sunuyor, özellikle canlı müzik konserlerine denk gelecek olursanız.

⇒Çalışma saatleri ; 10:00-00:00

⇒Adres ; 5. bölge – Ferenczy István u. 5, 1053

⇒Fiyat ; $$$$

6.Szatyor Bar

Budapeşte gecelerinin vazgeçilmez harabe barlarından biri olan Szatyor Bar, 11. bölgede bulunuyor. Bu yüzden de 7. bölgede yer alan diğer barlara nazaran biraz daha sakin bir atmosfere sahip.

Mobilyalardan oluşan rengarenk bir koleksiyonla dolu olan Szatyor, düşük fiyatlı içki arayan öğrencilere değil, biraz daha yaşlı bir kesime (25+) hitap ediyor. Mutfağıyla da adından söz ettiren bu barı güzel bir akşam yemeği için de düşünebilirsiniz.

⇒Çalışma saatleri ; 13:00-01:00

⇒Adres ; 11. bölge – Bartók Béla út 36, 1111

⇒Fiyat ; $$$$

En İyi Budapeşte Gece Kulüpleri

Yukarıda bahsettiğimiz Instant harabe barı, aslında daha çok bir gece kulübü olarak bilinir ve şehirdeki en ünlü mekanlardan biri. Hem fiyatı hem de muhteşem atmosferiyle parti ve dans için ilk olarak Instant’ı daha sonra sırasıyla aşağıdaki mekanları inceleyebilirsiniz.

Ötkert Club

foto kaynak ; Ötkert Club

19. yüzyıldan kalma restore edilmiş tarihi bir binada yer alan Ötkert, Budapeşte’nin en iyi gece kulüplerinden biri.

2010 yılında açılmış olan gece kulübü, daha çok uluslararası öğrencilerin tercih ettiği bir mekan olsa da, turistler arasında da oldukça popüler.

R&B ve hip hop ağırlıklı olan Ötkert, Lipótváros bölgesinde (5. bölge) yer alıyor. 4-5 farklı dj’in performansına tanıklık edebileceğiniz bu gece kulübü, diğerlerine nazaran çok daha sert partilere ev sahipliği yapar. Budapeşte’de içeri girmek için sıra bekleyebileceğiniz ender gece kulüplerinden biri.

Akvarium

Akvarium

Budapeşte’deki gece kulüpleri arasında en ünlülerinden biri olan Akvarium da, 5. bölge ile 7. bölge arasında kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Daha çok partileri ve konserleriyle adından söz ettiren Akvarium, ayrıca dinlenmek için aydınlatılmış bir terasa da sahip. Budapeşte gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen mekanlardan biri olan Akvarium’a girişler de çoğu zaman ücretsiz.

Doboz

budapeşte gece hayatı ve barlar
Doboz

Budapeşte’deki en ilginç eğlence mekanlarından biri olan Doboz, hem dekorasyonu hem de kaliteli müzikleriyle büyülüyor.

Bir labirentin içindeymiş hissi veren Doboz’da birçok dans pisti farklı müzik tarzlarına sahip. Kulüpteki bölümlerin hepsi, yaz aylarında açık olan avluya bağlanıyor. Mekanın avlusu ise, 300+ yıllık bir ağaca ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

Hello Baby

Budapeşte Gece Hayatı ve Kadınlar
kaynak ; Hello Baby Club

Yine mimarisi ve dekorasyonu ile dikkat çeken gece kulüplerinden biri olan Hello Baby, daha çok yerel halkın ve uluslararası öğrencilerin (Erasmus) tercih ettiği mekanlardan biri olsa da, turist olarak da gidilecek mekanlardan biri. Çünkü Hello Baby, Budapeşte’deki en ekonomik gece kulüplerinden biri.

Kobuci

Kobuci, Budapeşte’nin Óbuda adı verilen bir bölümünde şehir merkezinden uzakta olmasına rağmen, Arnavut kaldırımlı sokakların ötesinde ve birçok ağaçla korunan bir avlu içinde gizlenmiş bir tür gizli bahçe havası uyandırmayı başarıyor.

Kobuci bir gece kulübü değil, fakat Budapeşte gece hayatı için en iyi deneyimi sunan, canlı müzik yapılan bir yer. Biraz daha yerel halk ile iç içe olabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Kobuci’ye göz atabilirsiniz.

Budapeşte Havuz Partileri

Budapeşte havuz partileri

Budapeşte geceleri havuz partileriyle de adından söz ettirir. Bu partiler genelde ilkbahar ve yaz aylarında yapılıyor olsa da, kış aylarında yapılan partiler de bulunur. Bu yüzden Budapeşte’yi ne zaman ziyaret ederseniz edin, havuz partilerine de mutlaka göz atın deriz.

Muhteşem bir Budapeşte gece hayatı deneyimi sunan ‘Sparty’ olarak da bilinen bu termal havuz partileri, genellikle Budapeşte’de gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Szechenyi Termal Banyoları’nda yapılır. Tabii alternatif olacak seçenekler de vardır.

Budapeşte’de havuz partileri için spartybooking.com adlı adrese göz atabilirsiniz. Yıl boyu yapılacak olan partileri, fiyatları ve olanakları bu sitede bulabilir, biletinizi de online olarak satın alabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR