Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBalıkçı Tabyası ; Budapeşte'nin En İkonik Ve En Güzel Yapısı

Balıkçı Tabyası ; Budapeşte’nin En İkonik Ve En Güzel Yapısı

Fisherman's Bastion, yani Balıkçı Tabyası, Budapeşte'yi en iyi seyredebileceğiniz tarihi yapılardan bir tanesi. Birbirinden güzel heykelleri, seyir noktaları ve mimarisiyle turistlerin ilgisini çeken yapı, kale bölgesinde merkezi bir konumda bulunuyor. Hem gündüz hem de akşam saatlerinde ziyaret edilebilen tabya, Budapeşte'nin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri.

Hem yerel halkın hem de turistlerin Budapeşte‘nin eşsiz manzarasını seyretmek için ziyaret ettikleri popüler yerlerden biri olan Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion), şehirdeki en turistik yapılardan biri olmaya devam ediyor.

Neo-Romanesk tarzda inşa edilmiş olan bu yapı, Budapeşte tarihi açısından da önemli bir yere sahip. Günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor ve Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Hem Tuna Nehri’nin hem de şehrin muhteşem bir manzarasına ev sahipliği yapan bu tarihi yapı, günün her saatinde yoğun bir turist trafiğine sahip. Özellikle gün batımı manzarası için gelen çok sayıda turist olduğundan, Balıkçı Tabyası’nı ziyaret için sabahın erken saatlerini tercih etmenizde yarar var. Yapı, Buda Kalesi bölgesinde bulunuyor. Bu yüzden kaleden sonra bölgedeki diğer turistik cazibe merkezleri için de zaman ayırabilirsiniz.

Ayrıca Balıkçı Tabyası ziyaretinizden sonra, kale bölgesindeki diğer tarihi yapılara göz atmak isterseniz Budapeşte’de gezilecek yerler adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Ve henüz Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Balıkçı Tabyası Tarihi

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Macaristan’ın 1000. yıl dönümünü kutlayan gelişmelerin bir parçası olarak 1895-1902 yılları arasında kurulan Balıkçı Tabyası’nın mevcut binası, her türlü hava koşulunda mükemmel bir gözetleme noktası olarak hizmet vermek ve ayrıca Matthias Kilisesi’nin güzelliğini artırmak için güzel bir panoramik manzaralı teras olarak tasarlanmış.

Macaristan’ın ünlü mimarlarından biri olan Frigyes Schulek tarafından Neo-Romanesk tarzda tasarlanmış olan yapı, çok daha eski olayları anıyor olsa da, şehirdeki en yeni yapılardan biri olarak kabul ediliyor.

Yapı, İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar almış olsa da, mimarın oğlu tarafından restore edilmiş ve günümüzdeki görkemli haline getirilmiş. 1980’lerdeki kentsel hava kirliliği nedeniyle yapının duvarları da gri renge dönüşmüş.

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Buda Kalesi bölgesinde bulunan Balıkçı Tabyası’na yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tabyaya yürüyerek gidecek olursanız, yol üzerinde şehrin muhteşem manzarasını da seyredebileceğiniz spotları da görebiliyorsunuz.

Kaleye Zincir Köprü’nün hemen yanındaki fünikülerle veya 16 numaralı otobüse binerek de ulaşabilirsiniz.

Google haritalarda görmek için tıklayın
  • Adres: Budapest, Szentháromság tér, 1014 Macaristan

Balıkçı Tabyası Giriş Ücreti

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası‘nın alt teraslarını ücretsiz olarak görebiliyorsunuz. Üst terası ise şehir manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yer olduğundan 1200HUF (Yaklaşık 4.5€) gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Akşam 20:00’dan sonra üst terası da ücretsiz olarak görebiliyorsunuz.

Ayrıca tabyayı 24 saat ziyaret edebiliyorsunuz.

16 ekim – 15 mart tarihleri arasında Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, hem üst teraslardaki kulelere hem de alt terasları ücretsiz olarak ziyaret edebileceğinizi unutmayın.

Balıkçı Tabyası’nda Kaçırılmaması Gereken Yerler

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Aziz Stephan Heykeli

Tabyadaki en dikkat çeken eserlerden biri, yapının güney avlusunda bulunan, Macaristan’ın ilk kralı olan Aziz Stephan Heykelidir. Kral olduğunda Macaristan’daki Hristiyanların hakları için savaşan, birkaç manastır kurmuş olan Aziz Stephan sayesinde halkın büyük bir bölümü de Hristiyanlığı benimsemiş.

Heykel 1906 yılında yaptırılmış ve Aziz Stephan bir at üzerindeyken tasvir edilmiş. Günümüzde turistlerin ilgi odağı olan bu heykel de görülmeye değer eserler arasında.

Aziz Michael Şapeli

Balıkçı Tabyası’nın kulelerinin altında, Hristiyanlar için 700 yıllık bir ibadet yeri olan Aziz Micheal Şapeli yer alıyor. Günümüzde dini bir mekan olarak kullanılmayan bu şapelde 10:00-17:00 saatleri arasında turistler için 3D film gösterimleri sunuluyor.

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Tuna Nehri ve Şehir Manzarası

Budapeşte’yi en iyi seyredebileceğiniz yer olan Balıkçı Tabyası, tarihinden ve mimarisinden çok sunduğu eşsiz manzarasıyla ilgi görüyor. Özellikle tabyadaki bazı kulelere çıkıp Tuna Nehri’nin manzarasını seyretmek Budapeşte’de yapılacak şeyler listesindeki en popüler aktivitelerden biri. Ayrıca Budapeşte Parlamento Binası’nın en iyi manzarasını da burada görebilirsiniz.

Tavsiyeler

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası giriş ücreti adı altında bir ücret ödemiyorsunuz. Yani bu yapıya girişler ücretsiz. Ancak kulelere çıkmak için 3-5€ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Kuleye çıkmadan da güzel bir şehir manzarası seyredebildiğinizden dolayı, uzun kuyruklara girip kuleye çıkmaya da gerek olmayabilir.

Kule için biletleri online alamıyorsunuz. Yani biletler sadece tabya içerisindeki gişelerden alınabilmektedir.

Budapeşte’nin en ünlü yapılarından biri olduğu için gün içinde aşırı kalabalık olabiliyor, özellikle yüksek sezonda Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız. Bu yüzden tabyayı ya sabahın erken saatlerinde ya da akşam, hava karardıktan sonra ziyaret edin derim. Gün batımını seyretmek için tabyayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, yoğun bir turist trafiğiyle karşılaşabileceğinizi de unutmayın.

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası Hakkında Bilgi

Balıkçı Tabyası adını nereden alıyor ? ; Adını bölgede yaşayan balıkçılardan almış olan bu yapı, çevredeki balıkçılar tarafından korunuyormuş. Yapının ismini nereden aldığına dair birçok teori bulunuyor olsa da, bunlar arasında en yaygın olanı ; Matthias Kilisesi’nin yanındaki kalenin tepesinde yer alan balık pazarından dolayı bu yapıya ”Fisherman’s Bastion” adı verildiği söyleniyor.

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası’nda 7 kule bulunuyor. Her kulede 895 yılında Karpat havzasına yerleşmekten sorumlu orijinal Macar şeflerinden birinin heykeli bulunuyor. Bu, Macar ulusunun doğuşunu işaret etmektedir. Ayrıca yapının hemen önünde yer alan meydanda 1000-1038 yılları arasında hüküm süren St Stephan’ın at üzerindeki heykelini de görebiliyorsunuz.

Fisherman’s Bastion’a çıkan merdivenlerin dibinde bir ejderha ile John Hunyadi ve St. George heykelleri de bulunuyor. Hunyadi, 15. yüzyılda bir askeri lider ve politikacıydı. Onun heykeli bıyıklı ve kılıcı yere saplanmış olandır. Hunyadi’yi Kahramanlar Meydanı’nda da görebilirsiniz. Ayrıca kemerlerin altındaki merdivenlerin tepesinde 10. yüzyıl askerlerinin heykellerini de görebilirsiniz.

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Halászbástya Restaurant

Kulelerden birinin içinde bulunan bu küçük restoranda yemek yemek veya bir şeyler içmek Budapeşte’nin geneline göre pahalı. Fakat çok daha sakin bir şekilde şehrin manzarasını seyretmek istiyorsanız bu restorana da göz atabilirsiniz. Yemek fiyatları 1500HUF ile 9000HUF arasında değişiyor.

Budapeşte Balıkçı Tabyası

YAKINLARDA NELER VAR ?

Balıkçı Tabyası’nın bulunduğu yer, Budapeşte gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Buda Kalesi bölgesidir. Burası şehirdeki en fazla tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan yer olarak da bilinir. Matthias Kilisesi, Buda Kalesi ve daha çok sayıda tarihi yapıyı burada görebilirsiniz.Booking.com

Fisherman’s Bastion Yakınlarındaki Popüler Oteller

Balıkçı Tabyası’nın bulunduğu yer ”Budavar 01” olarak bilinir ve Budapeşte’de konaklama için en çok tercih edilen bölgedir. Bu bölgede konaklayarak şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi, otel konusunda da çok fazla seçeneğiniz olacaktır. Bölge, hem lüks hem de düşük bütçeli çok sayıda otele ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Bölgedeki en popüler 2 otel ise ;

1.Hotel Clark Budapest – 4 yıldız

Hotel Clark Budapest

Zincir Köprü manzarasına sahip odalarıyla ünlü olan bu otel, Balıkçı Tabyasının yanı sıra şehrin önde gelen turistik cazibe merkezlerinden olan Aziz Stephen Bazilikası, Budapeşte Parlamento Binası ve Citadella’ya kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Sadece yetişkinlere hitap eden otelin aile odaları bulunmuyor.

2.Lanchid 19 Design Hotel – 4 yıldız

Balıkçı Tabyası
Lanchid 19 Design Hotel

Yine Zincir Köprü manzaralı bir otel olan Lanchid 19, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden. Muhteşem manzarası, yüksek konuk değerlendirme puanı ve konumuyla ilgi gören bu tesis de, tabyaya kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR